Minder leningen aan arme landen Indonesië wil ingrijpen op tinmarkt Q8 gaat rustig door met reclame maken In weerwil van plan-Baker Mosselindustrie moet sluiten door tekorten Boeken Hurks blijven voor Sobi gesloten 'Big Bang' in Londen loopt met een sisser af DINSDAG 28 OKTOBER 1986 PAGINA 9 YERSEKE (ANP) - De problemen met de mosselen in de Waddenzee hébben een ernstig tekort in de aanvoer van Zeeuwse mosselen veroorzaakt. Volgens L. Lucas, di recteur van het mosselkantoor in Bergen op Zoom, is de afgelopen week slechts 8.000 ton mosselen aangevoerd, terwijl dat normaal 40.000 ton (één mosselton is 100 ki lo) zou moeten zijn. Door de slech te aanvoer zijn de veilingprijzen per mosselton verdubbeld: van 50 tot boven de 100 gulden. Aan zowel de binnenlandse als de buitenland se vraag kan niet meer worden vol daan. BASEL (Rtr./DPA) - Ontwikkelingslanden hebben de afgelopen twee en een halfjaar Voor de mosseUnleggeryen is de meer geld aan de internationale banken betaald dan ze van die banken hebben geleend. in°Yereeï"draju«i'mfrfog Deze conclusie staat in een rapport dat door de Bank voor Internationale Betalingen voor 40 procent. Een woordvoer- (BIB), de centrale bank der centrale banken, gisteren voor publicatie is vrijgegeven. der van de mosselconservenindus- trie verwacht dat alle werkzaamhe den in deze sector de komende week volledig stil komen te liggen. Dat betekent dat 250 directe werk nemers in de conservenindustrie en 500 indirecte krachten zonder werk komen te zitten. De schade is inmiddels tot vele miljoenen gul dens opgelopen. Oorzaak van de problemen is het optreden van de voor mosselen schadelijke algengroei in de Wad denzee, waardoor geen mosselen ter verwatering van de Waddenzee naar de Zeeuwse Oosterschelde mogen worden overgebracht. Daar worden de mosselen enkele weken verwaterd voor ze in de verkoop komen. De in de Oosterschelde aanwezi ge buffervoorraad mosselen die een aanvoer van twee tot drie we ken garandeerde, is inmiddels vol ledig uitgeput. Morgen worden de resultaten be kend van het onderzoek dat het RI- VO (rijksinstituut voor visserij-on derzoek) momenteel instelt naar de algenproblemen in de Waddenzee. De mosselsector hoopt dat het RI- VO het vervoer van mosselen in de tweede helft van deze week weer zal toestaan. Maar daarmee zijn de problemen nog lang niet opgelost. De mosselsector houdt overi gens zijn hart vast over de mogelij ke schade die de stormen van de afgelopen week hebben toege bracht aan de halfwas mosselen op de laag gelegen mosselpercelen in de Waddenzee. De storm van het vorig seizoen heeft ook enorme schade toegebracht aan de halfwas mosselen. Daardoor had men dit seizoen toch al met een verminder de aanvoer van mosselen te kam pen. De roep vanuit het mosselbe drijfsleven om meer, betere en diepere mosselpercelen aan te wij zen op de Waddenzee en de Ooster schelde, wordt steeds luider, aldus een woordvoerder van de conser venindustrie. Als niet snel iets ge beurt zullen veel mosselbedrijven naar het buitenland uitwijken, zo vreest men daar. De bank tekent hierbij aan dat de ze ontwikkeling zich voltrok on danks het zogenoemde plan-Ba ker, dat de steun heeft van de Ame rikaanse regering, het IMF en de Wereldbank en dat voorziet in ex tra leningen van de banken aan de voornaamste schuldenlanden ter waarde van twintig miljard dollar. Volgens de BIB waren de banken de afgelopen twee en een half jaar verplicht vijftien miljard dollar aan nieuwe leningen te verstrekken in het kader van herstructurerings overeenkomsten met achttien schuldenlanden in Zuid-Amerika, Afrika en Oost-Europa. Toch nam het totale bedrag dat de banken bij deze landen aan le ningen hebben uitstaan af met 2,3 miljard dollar. Alleen al in de eer ste zes maanden van 1986 vloeide er per saldo vier miljard dollar van de ontwikkelingslanden naar de banken. "Er zijn nog steeds geen tekenen dat de banken weer spon taan geld gaan lenen aan de schul denlanden", aldus het rapport. De commerciële banken hadden eind juni voor een totaal bedrag van 309,3 miljard dollar aan leningen uitstaan bij de achttien schulden landen. De BIB stelt vast dat de gebrek kige bereidheid tot het verstrek ken van leningen aan schuldenlan den contrasteert met het toenemen van de kredietverstrekking aan landen die niet tot de groep van achttien probleemgevallen beho ren. Sinds eind 1983 hebben de banken aan ontwikkelingslanden die geen lid zijn van de OPEC en die geen schuldenproblemen heb ben, 8,4 miljard dollar aan nieuwe leningen verstrekt. Het gaat hierbij vooral om landen in Azië. Het tota le bedrag dat de banken bij dit soort landen hebben uitstaan, groeide tot 127,5 miljard dollar. Oosteuropese landen, afgezien van de probleemgevallen Polen en Roemenië, kregen 11,1 miljard dol lar aan nieuwe leningen, waarmee hun totaal komt op 53,6 miljard dollar. Industrielanden zonder schuldenproblemen, zoals Austra lië en Nieuw-Zeeland, kregen 16,7 miljard dollar en komen op een to taalbedrag van 81,2 miljard dollar. De bij de landen van de OPEC (Organisatie van Olie-Exporteren de Landen) uitstaande leningen verminderden met 1,1 miljard dol lar tot 71,8 miljard dollar. De OPEC-landen bleven echter netto schuldeisers ten opzichte van de internationale banken. Van het geld dat naar Oost-Europa ging ontving de Sowjet-Unie het leeu- wedeel, maar ook Hongarije en Oost-Duitsland hebben zich toe gang weten te verschaffen tot bui- van de banken namen met 124,4 tenlandse kredieten. miljard dollar toe. Wanneer de wis- Het rapport bevat ook gegevens selkoersfluctuaties buiten be- met betrekking tot de geldtransac- schouwing worden gelaten gaat ties tussen de banken onderling in het om een groei met 73,4 miljard het tweede kwartaal van dit jaar. dollar, een toeneming die alleen Daaruit blijkt dat de "interbancai- wordt overtroffen door de record- re" activiteiten sterk zijn toegeno- groei in het vierde kwartaal van men. De buitenlandse vorderingen 1985. AMSTERDAM (ANP) - De onder nemingskamer van het gerechts hof in Amsterdam zal geen oordeel geven over de jaarrekeningen van Bouwgroep Hurks, aandeelhouder van het inmiddels failliete Hurks Bouwbedrijf Amsterdam. De ka mer heeft een klacht van de Stich ting Onderzoek Bedrijfsinformatie (Sobi) niet ontvankelijk verklaard. Philip nieuwe s m cd's Volgens Pieter Lakeman, direc teur van Sobi, heeft Hurks de Am sterdamse vennootschap „leegge zogen" ten nadele van een aantal onderaannemers. De jaarrekenin gen zouden hierover opheldering kunnen verschaffen. Volgens de ondernemingskamer behoren Sobi of de onderaannemers echter niet tot de groep belanghebbenden, die een onderzoek van de jaarrekening kan aanvragen. De procedure in het leven is geroepen om de belan gen van aandeelhouders te be schermen, niet die van schuldei sers. EINDHOVEN (ANP) - Philips en De kamer verwijst naar een uit- de grote Donnelley, in de VS actief spraak van de Hoge Raad over een op drukkerijgebied en op het ge- soortgelijke kwestie met betrek- bied van non-verbale communica- king tot de kerncentrale Doode- tie, hebben samen Optimage Inter- waard. In het verleden vroeg Sobi active Services opgericht, die gaat namens tegenstanders van kern- opereren in de VS en Europa. Het energie een uitspraak over de jaar- nieuwe bedrijf, waarin beide part- rekening van deze kerncentrale, ners voor de helft deelnemen, gaat Daarin zou ten onrechte geen geld zich bezig houden met het creëren opzij zijn gelegd voor het ontman van studio-produktiefaciliteiten en telen van de centrale in de toe- daaraan gekoppelde diensten op komst. Het bedrijfsresultaat van de het gebied van interactieve com- centrale zou daarom ten onrechte pact disc (CD 1) voor uitgevers. zijn opgeschroefd, waardoor een te De CD 1 is een nieuwe stan- gunstig financieel beeld zou ont- daard, die de mogelijkheid biedt staan van de voordelen van kern- om audio, video, data en tekst te energie, combineren. Roger Missimer, nu vice-president van de Donnelley- De ondernemingskamer stelde marketinggroep, is benoemd tot §obi.in he* gelijk, SCHIPHOL - Met de aankomst gistermorgen op Schiphol van de Boeing 747 van Cathay Pacific Airways heeft de nationale luchthaven een snelle vliegverbinding gekregen met Hongkong. Ter verwelkoming kregen de ste wardessen een Hollands molentje aangeboden. (foto anpi Geldboetes voor Urker vissers ZWOLLE (ANP) - Ongeveer vijftig Urker vissers zijn gisteren veroor deeld tot geldboetes van in totaal 300.000 gulden. De economische politierechter in Zwolle, mr J. A.M. Van Aerde, kwam tot die veroorde ling omdat de vissers zich niet had den gehouden aan de nieuwe rege ling Bijhouden EG-logboek en Op gaven Zeevis. In totaal hadden zij ongeveer 600.000 kilo gevangen vis verzwegen. In de regeling waarmee de oude uit 1984 is vervallen, moet vóór de lossing en uiterlijk binnen drie uur na aanvoer van de vis een logboek formulier bij de haven worden af gegeven zodat de Algemene In spectiedienst (AID) meer controle mogelijkheden heeft. In de nieuwe verordening wordt niet de onder neming, maar de kapitein van het schip vervolgd. Volgens AIUD-ambtenaar De Graaf is de controle met de nieuwe regeling eenvoudiger en concreter geworden. Toch wordt niet alle aangevoerde vis zichtbaar en wordt er nog steeds een gedeelte rechtstreeks en buiten de admini stratie om aan de consument ver kocht. JAKARTA (Rtr.) - De Indonesi sche minister van mijnbouw en energie, Soebroto, heeft de belang rijkste tinproducenten in de we reld opgeroepen in te grijpen op de internationale markten om de prij zen omhoog te krijgen. De lage de Hoge prijzen vormen in feite een subsi die s president van "het nieuwe bedrijf, **aad verwierp deze uitspraak in die aan de westerse tinverbruiken- dat wordt gevestigd in Chicago. In cassatie, omdat tegenstanders van de landen, aldus Soebroto. Hij zei Europa komt er een vestiging in kernenergie niet als belangheb- gisteren in Jakarta, waar de Asso- Londen. benden werden erkend. ciatie van Tinproducerende Lan den (ATPC) voor een tweedaagse conferentie bijeen is, dat het hard nodig is om stappen te onderne men om tot een spoedig herstel van de zwakke tinmarkt te komen. De tinprijzen zijn op het moment ongeveer half zo hoog als twaalf maanden geleden toen de Interna tionale Tinraad (ITC), die via mark- tinterventies al te grote prijs- schommelingen wist te voorko men, instortte. De ITC, die niet Shell Drs. H. Hooykaas (55) zal drs. A.C. Helfrich volgend jaar maart opvolgen als president-directeur van Shell Nederland bv. Helfrich, die ruim vijf jaar president-direc teur is geweest, bereikt in maart de pensioengerechtigde leeftijd. De nieuwe president-directeur Hooy kaas is nu nog managing director van The Shell Petroleum Develop ment Company of Nigeria Ltd. A1 in 1957 trad hij in dienst bij Shell. Benzine Benzine wordt morgen twee cent goedkoper. Dit is gisteren in Rot terdam bekend gemaakt. De meest voorkomende prijzen aan de zelf- tankpomp komen hierdoor voor super benzine op 144 cent per liter en voor normaal op 139 cent per li ter. De prijsverlaging is het gevolg van de ontwikkeling van de inter nationale produktnoteringen in combinatie met de dollarkoers. Staking Bij Porter in Klazienaveen is vanmorgen om zes uur een 24-uur- staking uitgebroken als gevolg van een cao-conflict tussen de directie en de Industriebonden FNV en CNV. Volgens districtsbestuurder R. Kedde van de Industriebond FNV is de afgelopen maanden al drie keer tevergeefs geprobeerd tot een cao-akkoord te komen. De bonden eisen een goede vut-rege- ling, een verhoging van de ploe- gentoeslag met twee procent, een structurele prestatiebeoordeling en voor de werknemers die uit de drieploegendienst moeten af vloeien, een goede afbouw van de ploegentoeslagregeling. Moret Limperg Het accountantskantoor Moret en Limperg wordt begin volgend jaar aanzienlijk groter door de toe treding van 28 vennoten van RBC Beheer te Rotterdam. Tot RBC Be heer behoren Reyn. De Blaey en Co accountants, Udink, De Blaey en Co belastingadviseurs en Bron- ner en Mutsaers organisatieadvi seurs. meer over de financiële middelen beschikte om de tinprijs te steunen en de markt verliet met achterla ting van enorme voorraden, omvat te zowel de tinproducerende als -verbruikende landen. "Nu dat de ITC niet meer werkt, rest de tinindustrie slechts nog een interventie teneinde de verhoudin gen op de markt te herstellen", al dus Soebroto. Australië, Bolivia, Indonesië, Maleisië, Nigeria, Thai land en Zaïre, die een aandeel van zeventig vertegenwoordigen in de wereldtinproduktie, zijn lid van de ATPC. Daarnaast wonen ook Bra zilië en China, twee andere grote tinproducenten, als het overleg in Jakarta bij. LONDEN (GPD) - De Big Bang, de eerste dag v modernisering len, waar enorme bedragen mee de revolutionaire gemoeid zijn, liep zoals gepland. Engelands fi- De computers gedroegen zich een eind maken aan de subsidië ring van consumenten door hun het metaal tegen onredelijk lage prijzen te verstrekken", zei de In donesische minister. Soebroto, die kort geleden nog één van de hoofdrolspelers was op de recordconferentie van zestien dagen in Genève van de Organisa tie van Olie-Exporterende Landen (OPEC), voegde eraan toe: "Het is belangrijk dat alle belangrijke tin- producenten samenwerken en ge zamenlijke actie ondernemen om te komen tot een ordelijke markt die prijzen hanteert die lonend zijn voor producenten en die tegelijker tijd eerlijk zijn voor consumen ten". Hij verklaarde echter ook dat de problemen voor de tinprodu centen nog wel enige tijd zullen voortduren wegens de lage prijzen Op de wereldmarkt, de flauwe han del en de trage vermindering van de tinoverschotten. nanciële centrum, liep gisteren de? champagneflessen konden met een sisser af. Om negen ui ochtends zorgde de computer een anti-climax door een half lang het werk te staken. De reden: delijk open. Vanaf gisteren Londense beurs niet langer een ge sloten herenclub. De vaste com- missies voor makelaars in effecten te veel enthousiaste investeerders zijn afgeschaft en de deals hoeven die tegelijkertijd de informatiek- niet langer persoonlijk gesloten te nop indrukten. Het 'spelen met het worden op de vloer van de beurs, nieuwe schermpje', zoals een effec- tenhandeiaar het uitdrukte, werd De aanvang van het computertüd- geweten aan de nieuwigheid van k in de City, het financieel-com- eerste dag. De moeilijkheden merciële centrum van Groot-Brit- Een handelaar 'speelt met het bleven de rest van de dag in de beurs beperkt De handel in de regeringsaande- verlopen, tannië, betekent dat onderhande lingen via beeldschermen zullen De tinproducenten zijn in Jakar ta bijeen om te praten over produk- tiebeperking, waaronder de vast stelling van een gezamenlijk pro- duktieplafond, en de problematiek van de grote tinoverschotten in de wereld. Naar verwachting zullen Brazilië en China, die samen een aandeel van ongeveer twintig pro cent in de wereldtinproduktie heb- i i ben, gevraagd worden zich bij de DCSlHff OD ATPC aan te sluiten. Soebroto erkende dat de lidsta ten van de ATPC een verschillende kostenstructuur inzake de tinpro- duktie hebben en dat het belang van tin voor hun economieén ver schillend is. "Maar als alle poten tiële tinproducenten hun krachten bundelen om de marktvoorwaar- den te verbeteren, dan zullen we FNV legt gebouwen vervoerder ROTTERDAM - Niet alleen gaat stijl zijn opgepoetst. Alleen al in De Pryck wijst er op, dat in Brus- Kuwait Petroleum Nederland rus- Nederland zal Kuwait dan onge- sel een bodemprocedure is ge- tig door met het maken van recla- veer 35 miljoen gulden in de meta- voerd, waarvan het vonnis volgens hem een opschortende werking heeft voor de uitspraak in Haar- ADVERTENTIE r Q8-olieprodukten, volgen- formose hebben geinvesteerd. de maand wordt ook een begin ge- maakt met het ombouwen van alle benzinestations in ons land die nu nog Gulf heten, tot Q8-stations. Zo als bekend bepaalde de president van de Haarlemse rechtbank op 6 oktober, dat het bedrijf de naam Q8 binnen zestig dagen van al zijn benzinestations en merkverpak- kingen in de Benelux moest ver wijderen. door Frits Koffijberg De uitspraak werd gedaan in een kort geding dat was aangespannen door het Britse bedrijf Duckham (voor 99 procent eigendom van Bri tish Petroleum), dat al enkele tien tallen jaren motorolie en transmis sie-olie onder het merk Q op de markt brengt in België en Neder land. Kuwait tekende echter on middellijk hoger beroep aan, ter wijl kort daarna de rechtbank van koophandel in Brussel bepaalde dat Q8 wèl mocht. De juridische strijd tussen Q en - Q8 is dus eigenlijk nog maar net begonnen. Over de afloop zegt de algemeen directeur van Kuwait Petroleum Nederland, de Belg F.O. de Pryck, „zeer optimistisch" te zijn. Vandaar dat binnen enkele weken volgens plan de tweede fase van de ombouw van de Gulf-keten begint: midden volgend jaar moe ten alle 250 benzinestations in Q8- lem. Maar hij geeft toe, dat ook dat nog juridisch moet worden uitge knokt. En dan kan het toch nog ge beuren dat Kuwait, gezien die ter mijn van zestig dagen, in tijdnood komt. In dat geval zal de oliemaat schappij de uitspraak van de Haar lemse rechter respecteren en „aan passingen" uitvoeren die metter tijd weer ongedaan kunnen wor den gemaakt. „Want op den duur winnen we dit", is De Prycks over tuiging. „Als u kijkt naar vesteringen in onze nieuwe huis stijl, hoef ik niet uit te leggen dat wij zwaar tillen aan zo'n verande ring, ook al kan die optisch gezien vrij klein blijven. Je kunt er bij voorbeeld aan denken een beetje aan de Q te vijlen zodat het geen Q meer is". De Pryck heeft overigens geen gebrek aan ideeën. Hij vertelt de laatste weken een stroom brie ven en telefoontjes te hebben ge kregen van mensen die Kuwait willen helpen het probleem op te lossen. Het is nu bijna twee maanden ge leden, dat Kuwait Petroleum Inter national met veel ophef de vervan ging in Europa van de merknaam Gulf door Q8 (spreek uit: Kjoew- eet) bekendmaakte. Een pagina grote kleurenadvertentie in de dag bladen wekte even de indruk dat er een nieuwe fabrikant van surfplan ken was opgestaan. Maar de twee zeiltjes die samen met de letter Q en het cijfer 8 het nieuwe embleem van Kuwait Petroleum vormen, blijken een gestileerde herinnering te zijn aan een vaartuig (de „dhow") dat een belangrijke rol heeft gespeeld in Koeweits verle den als zeevarende natie. In 1983 en '84 kocht de staatsolie maatschappij van Koeweit de Eu ropese verkoop- en raffinage-acti- viteiten van de Amerikaanse Gulf Oil Corporation. De nieuwe eige naar had tot februari 1988 gebruik kunnen blijven maken van het Gulf-logo, maar marktonderzoek had uitgewezen dat de oude merk naam in Europa veel van zijn com merciële uitstraling had verloren. Dus werd een kleine honderd mil joen dollar uitgetrokken om dit werelddeel vertrouwd te maken met Q8, dat volgens De Pryck het imago moet krijgen van een kwali teitsmerk, zeker niet van een prijs- bokser. „Dat is wel een beetje de vrees van de concurrentie geweest toen Gulf werd overgenomen door Kuwait Petroleum. Maar we pieke ren niet over prijsconcurrentie. We volgen gewoon de markt en dat is ook wel terecht, gezien ons markt- aandeeltje van 5 a 6 procent". Het leveren van produkten van hoge kwaliteit en het consument- gericht werken zijn volgens De Pryck de twee troeven waarmee Kuwait Petroleum zijn positie in Europa wil versterken. De naams verandering gaat dan ook verder dan alleen uiterlijke verfraaiingen: ze houdt een complete modernise- ring in van de veelal verouderde Gulf-stations die klantvriendelij ker worden ingericht en voorzien van faciliteiten waar het publiek blijkens onderzoek om vraagt. Mo gelijkheden om te telefoneren en koffie te drinken bijvoorbeeld, per lokatie aangepaste openingstijden en een zodanige inrichting van het station dat de klant meteen ziet bij welke pomp hij moet zijn. „Nee, geen bediening, dat vraagt men niet, men wil er in elk geval niet voor betalen". Kuwait Petroleum, nu in Neder land nog nummer negen op de ranglijst van leveranciers van auto brandstoffen, heeft de ambitie naar de tóp-5 door te stoten en wil in be paalde marktsegmenten, zoals die sel, zelfs bij de eerste drie gaan be- horen. Modernisering van de stations, die veelal verouderd waren (er heeft de afgelopen jaren ook een sanering plaatsgevonden, waarbij tientallen contracten met kleine stationnetjes niet zijn verlengd), zal volgens De Pryck automatisch leiden tot een zekere omzetgroei. Hij vertelt dat by de ruim 60 sta tions die meteen bij de start van de campagne zijn omgebouwd, de omzet sindsdien met 10 tot 15 pro cent is toegenomen. Maar hy voegt er meteen aan toe, dat de autono me omzetgroei natuurlijk nooit van die omvang zal zijn, dat alleen daardoor het marktaandeel ver dubbelt. „Er moeten nieuwe sta tions bij komem en die mogelijk heden doen zich voor", zegt hij. GRONINGEN (ANP) - De directie van het expeditiebedrijf Nijdam BV in Groningen zal in overleg met haar advocaat een kort geding aan spannen tegen de vervoersbond FNV om een beslag op het onroe rend goed van het bedrijf op te hef fen. Wanneer dat kort geding zal dienen kon de directie van Nijdam gisteren niet meedelen. De vervoersbond heeft vorige week vrijdag beslag laten leggen op een deel van de bedrijfspanden om op die manier achterstallige sa larisbetalingen aan tien chauffeurs te kunnen afdwingen. Volgens dis trictsbestuurder van de FNV, R. Hoekzema, moet Nijdam aan deze chauffeurs nog enkele tienduizen den guldens betalen. Directeur Nij dam ontkent dit ten stelligste. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se effectenbeurs maakte vandaag een uitgebluste indruk. Het gros van de hoofdfondsen bleef dicht in de buurt van de vorige prijzen hangen. Het per slot van rekening toch nog hogere Wall Street vormde geen reden tot stimu lans, de iets lagere dollar evenmin en het wachten lijkt op de publicaties van de cijfers over het derde kwartaal, die vanaf volgende week op gang zullen komen. Unilever maakte vanochtend be kend dat het bod op Naarden gestand wordt gedaan en verloor f2 op f470. Koninklijke Olie moest f 1,30 afstaan op f 194,70 en Akzo ruim f 1 op f 143,70 Philips leverde drie dubbeltjes in op f 46,60. KLM was bij de internationals een uitzondering met een vooruitgang van f 0,50 op f46,20. Van de financiële waarden liet ABN 12 liggen op f532 en NMB f 1,50 op f 200. De verzekeraars waren nagenoeg prijshoudend. Uitgevers lagen licht verdeeld en de havenfondsen gaven ook weinig redenen tot opmerkingen. Het textielfonds Nijverdal-Ten Cate raakte f 1,50 kwijt op f 134,50 en Stork twee kwartjes op f 27. Fokker brokkel de f 0,30 af tot f 64,20. De obligatiemarkt was stabiel.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9