Europa straft Syrië nog niet I De tweede val van Jeffrey Archer Mijnstaking in Zuid-Afrika Londen krijgt morele steun Britse politicus beschreef eigen lot al in roman Dolfijnen Demonstratie bij ambassade in Santiago Druk valt weg in cabine van Thais lijnvliegtuig DINSDAG 28 OKTOBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 LUXEMBURG - De EG-landen hebben nog niet besloten tot strafmaatregelen tegen Syrië, dat betrokken zou zijn geweest bij een (verijdelde) bomaanslag op een Israëlisch passagiersvliegtuig. De ministers van buitenlandse zaken van de twaalf zijn wel over tuigd van het bewijsmateriaal dat door de Britse regering is gepresenteerd, maar hebben eventuele maatregelen uitgesteld. Die komen mogelijk op 10 novem ber wanneer de ministers opnieuw, dan in Londen, bijeenkomen. Sy rië krijgt intussen de kans zich van de poging tot aanslag te distancië- ren. Wanneer dat niet, of niet over tuigend genoeg, gebeurt komen er strafmaatregelen. De Britten had den die gisteren al gewild, maar unanimiteit ontbrak toen nog. door Hans de Bruijn De Britse minister sir Geoffrey Howe stelde onder meer voor een beperking van de omvang en acti viteiten van de Syrische EG-am- bassades, een verbod op wapen verkopen, maatregelen tegen de Syrische luchtvaartmaatschappij en het op een laag pitje zetten van de diplomatieke contacten. Die voorstellen komen op 10 november terug op de agenda. De EG-landen zegden wel volle dig steun en solidariteit toe voor het Britse besluit om nu al de di plomatieke betrekkingen met Sy rië te verbreken en alle Syriërs het land uit te zetten, gezien het bijzon dere Britse belang bij deze zaak. De verijdelde aanslag was gericht tegen een El Al-vliegtuig dat in april van dit jaar met 380 passa giers van het Londense vliegveld Heathrow op weg ging naar Israël. De man achter de aanslag, de Jordanier met een Syrisch pas poort Mezar Hindawi, werd opge pakt en vorige week in Londen door een rechter tot 45 jaar cel ver oordeeld. Bij zijn verhoor kwam de» betrokkenheid bij de aanslag van de Syrische ambassade in Londen en de Syrische geheime dienst aan het licht. De Britse minister van buiten landse zaken sir Geoffrey Howe, voorzitter van de EG-ministerraad die gisteren in Luxemburg verga derde, wilde nu vooral een veroor deling door de twaalf EG-landen. Hij benadrukte echter dat wat Groot-Brittannië betreft de EG- landen de Britse stappen tegen Sy rië niet noodzakelijk nu al hoefden Dieptepunt Het kwam in Luxemburg dan ook wel tot een krachtige veroor deling, maar geen eensgezinde. Griekenland weigerde namelijk de verklaring van de andere elf lan den mede te ondertekenen. De Grieken, die hun relaties met de Arabische landen en in het bijzon der Syrië niet op het spel willen zetten, vinden de reactie van Groot-Brittannië overhaast. De Nederlandse minister Hans van den Broek sprak daarom over een 'droef dieptepunt'. Het bewijs materiaal dat door Howe in de ver gadering werd getoond „liegt er niet om", zei de minister. Dat be wijsmateriaal wijst volgens hem ondubbelzinnig in de richting van betrokkenheid van de Syrische ambassade 'en andere Syrische overheidsdiensten' bij de verijdel de aanslag. De EG-landen spreken over die betrokkenheid hun 'diepe veront waardiging' uit. Zij herinneren aan een eerder EG-standpunt dat lan den die het internationale terroris me steunen niet hoeven te rekenen op normale betrekkingen met de Europese Gemeenschap. De elf landen zeggen begrip te hebben voor de Britse reactie en steunen die ook. In Luxemburg werd zeer lang vergaderd over een Europese reac tie. Behalve Griekenland voelden ook Frankrijk en Spanje op dit mo ment niet veel voor acties tegen Syrië. Beide landen hebben veel belangen en contacten in de Arabi sche wereld. Dat het niet nu al tot duidelijke stappen kwam werd door de Britse minister Howe ook toegeschreven aan de afwezigheid van zes van de twaalf ministers van buitenlandse zaken, waaronder die van Frankrijk, West-Duitsland en Italië. De eerste twee waren in Frank furt voor de Frans-Duitse top van president Mitterrand en bondskan selier Kohl. Tijdens de vergadering vond diverse malen intensief tele fonisch overleg plaats met de mi nisters Jean-Bernard Raimond en Hans-Dietrich Genscher, die op dat moment in de Frankfurter ope ra zaten. Er werd slechts afgesproken dat de door Groot-Brittannië uitgewe zen Syriërs niet in een van de ande re EG-landen zullen worden toege laten. De EG-landen zullen hun verdere houding laten afhangen van de reactie van de Syrische re gering op het bewijsmateriaal. Minister Van den Broek zei niet uit te sluiten dat de hoogste leiders in Syrië, met name president Hafez Assad, niet op de hoogte zijn ge weest van de beraamde aanslag. Wanneer Syrië echter volstaat met een ontkenning van de betrokken heid „dan wordt het moeilijk het gesprek met Syrië nog gaande te houden", aldus Van den Broek. De Britse minister liet tevens we ten dat Groot-Brittannië niet meer zal instemmen met het EG-steun- programma voor de landen rond de Middellandse Zee, als daartoe ook Syrië behoort. Syrië zou, even als landen als Egypte, Algerije of Tunis steun krijgen in de vorm van landbouwhulp. Aangezien voor dat programma unanimiteit vereist is. zouden de Britten een EG-besluit kunnen blokkeren indien Syrië daar in voorkomt. Bomgrap De 22-jarige Nederlander die op het Amerikaanse eiland Maui was gearresteerd na aan boord van een vliegtuig voor de grap tegen een stewardess gezegd te hebben dat hij een bom in zijn koffer had, is weer op vrije voeten. De Nederlan der werd na een nacht in een cel vrijgelaten omdat niemand een klacht tegen hem heeft ingediend, aldus de politie. Kinderhandel In Milaan is gisteren een Joego slaaf tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in een handel in kinderslaven vanuit een kamp bij Milaan. Uit Joegosla vië ontvoerde zigeunerkinderen werden opgeleid als zakkenrollers en inbrekers. Nog 97 andere be klaagden, overwegend Joegosla- ven, zullen in de komende maan den terechtstaan voor hun rol in de organisatie waarbij het in vijftien jaar om honderden kinderen is ge gaan. Nazi-rechters De Berlijnse SPD heeft de volks vertegenwoordiging gevraagd het onderzoek naar de wandaden vari de Duitse rechtspraak in het nazi tijdperk niet af te sluiten. Vorige week werd besloten het onderzoek naar de wandaden van het Volks gerichtshof af te sluiten, omdat de verdachten veelal te oud zouden zijn om terecht te staan. Dat besluit is zeer schadelijk voor het aanzien van de huidige Westduitse recht spraak, aldus de SPD. Cellen-tekort De Franse regering is van plan de komende maanden 5.000 tot 8.000 gedetineerden uit de gevan genis te ontslaan om het hoofd te kunnen bieden aan de overbevol king van de gevangenissen in het land. Vorig jaar werden soortgelij ke stappen ondernomen. Bijna alle gedetineerden kregen toen een strafvermindering van een maand. Frankrijk telt momenteel 47.135 gedetineerden, terwijl er slechts voor 32.500 gevangenen plaats is. Uitlekken Uit een enquête onder honder den hoge Amerikaanse regerings functionarissen is gebleken dat 40 procent van de ondervraagden wel eens informatie heeft doorge speeld naar de pers. zo heeft pro fessor Martin Linsky van de Har vard universiteit bekend gemaakt. Uit interviews met oud-bewinds lieden. onder wie oud-minister Henry Kissinger en de voormalige president Gerald Ford. zou blijken dat de vertrouwelijke informatie vooral werd gegeven tijdens ge sprekken in de wandelgangen. Jeffrey Archer, romanschrij ver en vice-voorzitter van de conservatieve partij diende bij premier Thatcher zijn ont slag in wegens zijn betrokken heid bij een seksschandaal. Archer bevestigde onthullin gen in een zondagsblad een bedrag te hebben overhan digd aan een prostituée, Moni ca Coghlan die hij zegt nooit ontmoet te hebben. Coghlan had de politicus verschillende keren telefonisch gewaar schuwd dat een van haar klanten overtuigd was van een verhouding tussen haar en Archer en die gegevens aan een Britse krant slijten wilde. Coghlan had zich bij de poli ticus beklaagd over de publi citeit en Archer had haar 6500 gulden doen toekomen in de hoop dat een vakantie in het buitenland de gemoederen van prostituée en schandaal pers zou bedaren. De conser vatieve vice-voorzitter had buiten de zeven verslaggevers en fotografen van The News of the World gerekend die de overhandiging van een dikke, bruine envelop aan Monica Coghlan op perron 3 van het Victoria-station in Londen on omstotelijk vastlegden. Deze „beoordelingsfout" kostte Jef frey Archer voor de tweede keer in zijn leven zijn politie ke loopbaan. LONDEN - Het oog van Ray Gould, een Brits socialistisch Ka merlid, viel op een avond op een aantrekkelijke zwarte prostituée, Mandy, die bij een benzinepomp in Londen rondliep. Gould vertelde haar dat hij in tweedehands auto's deed. Ze kwamen een prijs van 35 gulden overeen. Maar eenmaal in haar appartement in Wést-Londen merkte hij niet meer dan 25 gulden op zak te hebben. door Lia van Bekhoven Nog erger was dat Mandy's bu ren hem herkenden in het trappen huis. Twee dagen later ontving Gould een envelop met de klassie ke kenmerken van chantage. Een telefoontje van een krant die de af faire ter ore was gekomen volgde. Goulds advocaat slaagde er echter in de journalist over te halen geen woord van het gebeuren te publi ceren en zo geschiedde. Jeffrey Archer zou moeten we ten hoe weinig fictief deze avontu ren van Ray Gould zijn. Boven staand hoofdstuk komt regelrecht uit Archers eigen bestseller 'First among Equals' (Eerste onder gely- ken) die als populaire tv-serie we kelijks de Britse huiskamers aan doet. In Archers roman overleeft Gould het incident en wordt pre mier. In de echte wereld kostten maitresse en prostituées conserva tieve parlementariërs het politieke hoofd, zoals Archer dit weekend ondervond. Slachtoffer Het meest beroemde slachtoffer was de conservatieve minister van defensie John Profumo die in 1963 aftrad na bekend te hebben „per- VN wil kernvrije zone in zuiden Atlant. Oceaan NEW YORK (AFP) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties heeft gisteren een resolutie aangenomen, waarbij het zuiden van de Atlantische Oceaan tot kernwapenvrije vredeszone wordt verklaard. Alleen de Verenigde Staten stemden tegen de resolutie, die werd aanvaard door 124 lanj den, waaronder Argentinië ei| Groot-Brittannië. Acht landen l Nederland, België, Frankrijk, Ita lië, Japan, Luxemburg, Portugal en de Bondsrepubliek - onthielden zich van stemmen over het voor stel, dat was ingediend door Brazi lië. De Amerikaanse afgevaardigde Noel Gross zei dat de maatregel een beperking op marine-operaties betekent. Dit is volgens de VS in strijd met de beginselen van vrij verkeer op zee. REYKJAVIK (AP) - Op een stak strand aan de kust van IJsland is in het weekeinde een school van 148 dolfijnen gezwommen. Alle dieren vonden de dood en hun karkassen werden zondag in opdracht van de autoriteiten verwijderd. De dolfijnen zwommen zaterdag morgen bij hoog water op liet strand bij de vissersplaats Thor- lakshofn. Toen het eb werd konden zij niet meer terug naar zee. De dood trad binnen enkele uren in. Een bioloog. Johann Sigurjohn- son, speculeerde dat de dolfijnen wellicht een leider zijn gevolgd die zelfmoord wilde plegen. Hij achtte het ook mogelijk dat de dolfijnen een defect hadden aan hun gehoor. Dolfijnen bezitten net als walvissen een gehoorsysteem dat gebaseerd is op het terugkaatsingseffect van ge luidsgolven. Een derde theorie is dat de dolfij nen een storing hebben geregi streerd in het magnetisch veld van de aarde, waardoor hun navigatie systeem tijdelijk buiten werking kan zijn geraakt. De karkassen werden overge bracht naar een fabriek in het noorden van IJsland om te worden verwerkt tot veevoer. De dieren hadden een lengte van vier tot acht meter en wogen tussen de twee en drie ton. (foto ap> JOHANNESBURG - Ongeveer 35.000 zwarte Zuidafrikaanse mijn werkers, verdeeld over drie goud mijnen, zijn vandaag de derde dag van hun staking ingegaan, nadat onderhandelingen tussen de vak bond NUM en de directies van een aantal mijnconcerns over salaris eisen waren vastgelopen. door Ruud de Wit In drie andere goudmijnen slaag de de bedrijfsleiding er echter in om een staking te voorkomen. Hierbij werden volgens de vak bond NUM politie-eenheden en particuliere bewakingsdiensten in gezet, die van rubber kogels en traangas gebruik maakten. De poli tie heeft ontkend bij de onderdruk king van een staking betrokken te zijn geweest. Volgens de vakbond NUM gaat het om zeker 35.000 personeelsle den, maar de bedrijfsleiding van de Kloof-mijn in Westonaira en die van de Doornfontein- en Deel- kraal-mijn in Carletonville houden het op 25.000 stakende mijnwer kers. Deze drie mijnen maken alle deel uit van de Goldfïelds-Group. De achtergrond van deze nieuwe staking in de Zuidafrikaanse mijn industrie vormen de vastgelopen loononderhandelingen tussen de NUM en de directies van Goldfiels TOKIO (AP) - Een Thaise Airbus heeft gisternacht een noodlanding gemaakt in Osaka, nadat verschil lende controle-systemen van zijn toestel waren uitgevallen. Op een hoogte van 8.000 meter viel de cabi- nedruk weg waardoor passagiers en Iqsse voorwerpen door het toestel werden geslingerd. Bij de noodlanding raakten 62 van de 247 inzittenden gewond. Het ongeval is te vergelijken met dat van een Japans toestel dat in augustus 1985 neerstortte in de ber gen. Vier van de 524 inzittenden overleefden die ramp. Een lid van een Japans onder zoeksteam heeft verklaard dat het achterste drukschot in het toestel, dat de cabine scheidt van de staart, in drieën was gescheurd. In tegen stelling tot de ramp met het Jal-toe- /en de Rand Mines Group. Bijna al le mijnconcerns zijn de afgelopen week met de NUM tot overeen stemming gekomen over nieuwe salarisvoorstellen, maar Goldfields en Rand Mines verwierpen het be reikte compromis. Het begin van de staking in de drie gpudmijnen van Goldfiels viel nagenoeg samen met een ongeluk in de Randfontein Goudmijn bij Johannesburg, waar zondag een liftkooi met een gewicht van 120 ton 800 meter naar beneden stortte, nadat een kabel was gebroken. Zes van de 32 zwarte mijnwerkers, die door de vallende kooi werden ge troffen, overleefden het ongeluk niet. Vier personen raakten ernstig gewond. Het nieuwe mijnongeluk illustreert nog eens hoe gevaarlijk het werken in Zuidafrikaanse mij nen is. Per jaar komen circa 800 mijnwerkers om. Een gesprek tussen vertegen woordigers van het internationale Rode Kruis en de Zuidafrikaanse regering, dat voor gisteren was vastgesteld, is uitgesteld tot van daag. Het gesprek vloeit voort uit de beslissing van de regering-Bo- tha om 19 Zwitserse Rode Kruis- vertegenwoordigers het land uit te zetten. Voor- en tegenstanders van de Zuidafrikaanse regering zijn het er in ieder geval in Zuid-Afrika zelf over eens, dat de beslissing van de 25ste Wereldconferentie van het Rode Kruis om Zuidafrikaanse vertegenwoordigers de toegang tot stel, waarbij de ontsnappende luchtdruk het staartstuk bescha digde, verdween de druk van de Airbus door een veiligheidsklep. De oorzaak van de breuken in het drukschot van de Thaise Airbus is niet bekend gemaakt. Volgens een officiële verklaring van de Thaise luchtvaartmaatschappij hoorde de piloot een knal in het achterste deel van het vliegtuig. Daarop lieten twee van de drie hydraulische sys temen voor de besturing en de vleu gelkleppen het afweten. Eén van de passagiers was naar het bagageruim van de Airbus ge zogen, maar bleef ongedeerd. De gloednieuwe Airbus was pas twee weken in gebruik. De foto (AP) werd door een van de passagiers gemaakt de conferentie te ontzeggen, op zijn zachtst gezegd weinig geluk kig kan worden genoemd. Het gesprek tussen het Rode Kruis en vertegenwoordigers van de regering-Botha moet resultaat hebben, want dat het functioneren van het Rode Kruis in geheel zuidelijk Afrika nu ernstig zal wor den bemoeilijkt, is zeker. Het Rode Kruis-kantoor in Pretoria hield zich niet alleen bezig met projecten in Zuid-Afrika zelf, maar ook in al le buurlanden van Zuid-Afrika. MEXICO-STAD - Een groep van familieleden en ouders van studen ten hebben voor vandaag een de monstratie gepland voor de tralie hekken van de Nederlandse am bassade in de Chileense hoofdstad Santiago. door Rob Sprenkels Aanleiding is het feit dat José Faundez, één van de vier studen ten die begin september, een dag na de mislukte moordaanslag op dictator Augusto Pinochet, op ge welddadige wijze uit een auto van de Nederlandse ambassade werd gesleurd, nog altijd gevangen zit. Zowel René-Christophe Aquaro- ne, de Nederlandse zaakgelastigde die bij het ernstige diplomatieke incident een hoofdrol speelde, als een woordvoerster van de familie van Faundez gelooft dat de kansen dat hij alsnog zal worden vrijgela ten 'miniem' zijn. De familieleden van de gevangen student klagen erover dat de Nederlandse rege ring bqna alle aandacht voor de zaak-Faundez heeft verloren sinds de andere drie studenten op 26 sep tember werden vrijgelaten. De advocaten die zich met de zaak bezighouden hebben in eerste instantie geprobeerd om de aan klacht inzake illegaal wapenbezit te laten intrekken. Fuandez heeft na zijn arrestatie, waarbij hij een ernstige hoofdwond opliep, in de martelkamers van de politieke po litie, de CNI, een voor hemzelf be lastende verklaring afgelegd. En volgens de CNI zouden er in het huis van de student wapens zijn gevonden. van conservatieve Kamerleden in hun kiesdistricten. Premier That cher, onder de indruk van Archers energie en zijn romans, benoemde hem vorig jaar tot vice-voorzitter. Archers uitspraken dat iedere werkloze zich net als hijzelf kon bekeren tot nuttige leden van de maatschappij als ze hun best maar doen, sloegen niet overal goed aan. Maar allengs verdwenen de poli tieke tekeningen die Archer af beeldden met bananenschillen on der de voeten. Over zijn specialis me, het oppeppen van party -acti visten in het land, wordt overal met lof gesproken. Zijn af en toe Gatsby-achtige uitspattingen waarbij hij zich, in Amerikaanse stijl, omringd met beroemdheden en toppolitici tijdens dure feesten, worden hem grotendeels vergeven. Schandalen Premier Thatcher hield gisteren een spoedbespreking met de con servatieve partijtop om de schade die het aftreden van de vice-voor zitter aan de partij toebracht te be perken. Conservatieve Kamerle den hadden zich zoals altijd bij rampen en schandalen, reeds ach ter de premier opgesteld en de rij en gesloten. Enkele stelden voor de politie in te schakelen omdat het afbetalen van een prostituée „naar afpersing rook". De meeste parlementariërs troostten zich gisteren in het La gerhuis echter met de uitspraak van een conservatieve minister uit de jaren zestig „dat succesvolle po litici die geen affaires hebben niet bestaan". Op de vraag of Jeffrey Archers bekendheid met mevrouw Cogh lan dieper ging dan telefoonge sprekken en Manilla-enveloppen blijft eenieder het antwoord schul dig. Relevant is alleen hoe snel de conservatieve partij erin zal slagen zal van dit „onfrisse stigma" zoals een parlementariër het omschreef, kan ontdoen. Victoriaans Premier Thatcher die de verkie zingen in wilde gaan met moralisti sche waarden en het christelijk ge zinsleven hoog in het vaandel, zal die campagne-strategie moeten herzien. Het zyn de Victoriaanse deugden waar premier Thatcher zoveel waarde aan hecht die het niet toestaan dat een politicus een prostituée waarmee hij volgens ei gen zeggen nooit seksueel contact gehad heeft, betaald om haar mond te houden. Wat Archer zelf betreft waagt men het te betwijfelen of het het laatste is wat politiek Londen van hem zien zal. Het ligt niet in zijn stijl om geruisloos in rook op te gaan. Van zijn come-backs heeft hij zijn carrières gemaakt. Voorlo pig echter in zyn vertrek passend voor de helden van zijn boeken. Archer stapte op temidden van een traditioneel schandaal, gaf toe dat hy „dwaas" gehandeld had, dat hij met de afbetaling van Coghlan de situatie „verkeerd had inge schat" en nu met zijn gezin tijd wil om na te denken. Archers dramati sche politieke einde was, zoals de titel van zijn laatste boek luid, 'Een kwestie van eer'. soonlijke associaties" te hebben gehad met de prostituée Christine Keeler. Profumo had hierover in het Lagerhuis gelogen. Het Profumo-schandaal werd des te pikanter toen bleek dat Kee ler onder haar vaste klanten een militaire attaché van de Russische ambassade telde. De daaropvol gende jaren brachten niet de more le verlichting waarop Britse politi ci wellicht gehoopt hadden. De Victoriaanse wijsheid dat alles is toegestaan zolang je maar niet be trapt wordt, doet zich nog steeds gelden. Oud-voorzitter van de conserva tieve partij, Cecil Parkinson, is de laatste die daarover mee kan pra ten. Parkinson trad drie jaar gele den onder luide publiciteit af nadat zijn vriendin de pers had verteld een buitenechtelijk kind van hem te verwachten. Evenals Archer was Parkinson een persoonlijke keuze van pre mier Thatcher. Met beide had ze meer contact dan met haar meeste kabinetsleden. Alle twee vallen on der de categorie self-made man nen, een eigenschap die door de Britse premier uitermate bewon derd wordt. Over Archers klim- en valpartij en van en naar de top zyn boeken geschreven. En niet alleen door hem zelf. In 1974 verliet hij het La gerhuis wegens schulden van an derhalf miljoen gulden die hij op liep na een serie onverstandige in vesteringen. Binnen tien weken schreef hij zijn eerste roman 'Not a penny mo re, not a penny less' over hoe vier slachtoffers van een multinationa- Archer: pep-talk. (fotoANP/EPA) le oplichter zich wreken. Binnen een jaar werden er een miljoen ex emplaren van verkocht en had Jef frey Archer een nieuwe carrière. De net-niet bankroete parlementa riër werd een schrijver van bestsel lers en miljonair. Zijn jaarlijkse in komen wordt geschat op 6,5 mil joen gulden. Voorspreker In zyn vrije tijd verschafte hij zichzelf de taak als voorspreker

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7