Heerma wordt opvolger Brokx Klompé politica tegen wil en dank Commissie bepleit eigen bijdrage fondspatiënten Film Top Gun maakt van luchtmacht9 topattractie9 Grote actie beëindigt zwendel autotelefoons DINSDAG 28 OKTOBER 1986 Staatssecretaris EZ nog niet bekend DEN HAAG (GPD/ANP) - Drs. E. Heerma zal Gerrit Brokx opvolgen als staatssecretaris DEN HAAG (GPD) - De lucht macht wordt momenteel over- spoeld met honderden aanmeldin gen van jongelui die straaljagerpi loot willen worden. Tussen de 500 en 600 zijn er al binnen als gevolg van de letterlijk wervelende Ame rikaanse vliegfilm Top Gun, die al weken met veel succes in de Ne derlandse bioscopen draait. De luchtmacht speelt met zijn wer vingscampagnes handig in op de Top-Gunrage. Begin deze maand verschenen in de meeste Nederlandse kranten advertenties met opschrift 'Heb je Top Gun kwaliteit?'Zo ja, dan is er een baan voor je bij de Lucht macht'. Daarop volgde een over weldigend aantal reacties uit alle Macho Normaal leveren de wervings campagnes voor straaljagerpiloot veel minder sollicitanten op en kost het de luchtmacht heel wat in spanning om aan goede aspirant vliegers te komen. De luchtmacht kampt met een tekort aan jacht- vliegers, omdat de burgervliegerij ervaren piloten wegsnoept met ho gere lonen. delen van het land, zodanig zelfs dat de luchtmacht spreekt over een Top-Gun-effect. "En we zijn nog moeilijk niet aan het eind, want de reacties halen, "In de afgelopen jaren was het de wervingscijfers te kennelijk heeft de film Tri* ne?rma zai ^erf" 0PVOigen ais siaaissecretaris bl^ven binnen aldug een veel jongeiui aangesproken", zegt van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer. Brokx bood vorige week ZegSman. de luchtmacht-woordvoerder, zijn ontslag aan in verband met de ABP-affaire. Drs. Heerma was tot voor kort staatsse cretaris voor buitenlandse handel op het ministerie van economische zaken. Hoewel de straaljagervliegerij in werkelijkheid wel een tikkeltje an ders is dan de film verbeeldt, vindt hij dat de luchtmacht niet onge past gebruik maakt van het roman tische waas rondom de Top-Gun rage. "Jongelui die alleen maar afko men op het macho-achtige imago van de vliegerij, worden vanzelf uitgeselecteerd. Het is best moge lijk dat er van die 600 sollicitanten maar een handjevol overblijft. Maar dat weetje nooit van tevoren. Op Gilze, waar ze eerst worden ge test, wordt ook verteld wat het vak in de praktijk te bieden heeft. Dat aantal al voldoende om Wie de opvolger Heerma (NCW). In 1984 werd zij voor het ken rondom het ontslag van de wordt, is nog niet bekend. In het CDA lid van het Europese Parle- staatssecretaris. Deze resultaten CDA is hierover nog geen overeen- ment in Straatsburg, waar zij zich werden gisteren bekend uit een en- stemming bereikt. De belangrijk- vooral met de interne markt bezig- quête, uitgevoerd voor het VARA- ste kandidaat van premier Lubbers hield. Zij bestreed het op de EG- programma Achter het de Europarle- markt brengen van goedkope Rooy, taties van dure merkartikelen. Heerma (41) was één voor deze functie mentariër mr. Yvonne die al enige jaren ervaring heeft handel en politiek. CDA-fractielei- nieuwkomers in het kabinet-Lub- der Bert de Vries wil echter liever bers II. Op zijn ja-woord om als dat iemand uit de fractie Heerma staatssecretaris van economische opvolgt. AIS kandidaten worden zaken tot het kabinet toe te treden, genoemd de kamerleden Aarts, moest deze zomer het langst wor- Van Amelsvoort en Van Iersel. den gewacht. Heerma Mocht De Vries zijn zin krijgen, moment wethouder vj dan is Brokx de eerste kandidaat sche zaken in Amsterdam r de openvallende plaats in de de hoofdstad pas verlaten toen hij Verder bleek dat 46 procent van de CDA-aanhang de gang van za- de ken onjuist vond, tegen 63 procent bij de PvdA en 65 procent bij de WD. Bovendien acht 61 procent van de Nederlanders de ABP-en- quête nog wel zinvol, ondanks het feit dat de eerste verantwoordelij- op dat ke Brokx afgetreden is. Slechts vijftien procent vindt dat de en- wilde quëte hu zinloos is. fractie. Vorige week liet Brokx weten wel terugkeren, ervan overtuigd was dat zijn'ver- de Kamer te willen trek na acht jaar wethouderschap geen al te grote problemen met Mevrouw Van Rooy was na haar zich i studie rechten in Utrecht van 1978 Heerma, door burgemeester Van tot 1984 secretaris voor Europese Thijn gekenschetst als een 'rasbe- integratie van het Nederlands stuurder', werd afgelopen zomer Christelijk Werkgeversverbond 'overdonderd' door het verzoek Den Haag te komen. Toen hij Mensen met loon én uitkering soms uit ziekenfonds staatssecretaris werd noemde missie AMSTELVEEN (ANP) - Een Heerma zichzelf 'een groentje' de Haagse politiek. Geen carrière planner: "Ik ben een boerenzoon en ik kan ook nog koeien melken. Zo zit ik gewoon in elkaar". een CDA-manifestatie de Ziekenfondsraad heeft voorgesteld om werknemers die naast hun loon een uitkering krijgen en daardoor boven de zie kenfondsloongrens uitkomen te la ten uit het fonds te zetten. Nu kijkt het ziekenfonds alleen Venlo gisteravond kwam premier loon, maar in de toekomst moeten Lubbers zijdelings terug op de eventuele uitkeringen zoals een ge- zaak-Brokx, waarover hü en De deeltelijke wao-uitkering, daarbij Vries een verschil van mening heb- worden opgeteld. Als dit totale in- ben. "De ABP-zaak heeft Brokx komen boven de ziekenfondsgrens zijn hoofd gekost, en het ging niet uit komt, moet de verzekerde met om de kleinste staatssecretaris". Fractieleider De Vries - die ook op het sprekerslijstje stond - liet ver stek gaan. Meer dan de helft van de Neder- Het voorstel wordt aanstaande vrijdag i: Drs. E. Heerma. AMSTERDAM (ANP) - Met 40 in vallen en 13 arrestaties in het hele land heeft de politie gisteren een einde gemaakt aan een groot scheepse zwendel met autotele foons. Daarbij zijn 30 gestolen au totelefoons, zendapparatuur, por- F orensenbelasting Nijmeegse student NIJMEGEN (ANP) - De gemeente Nijmegen overweegt om studen ten, die in de stad studeren en er het grootste deel van hun studie tijd wonen zonder echter als zoda nig ingeschreven te staan, voor taan een speciale forensenbelas ting op te leggen. Alleen voor inge schreven inwoners ontvangt Nij megen een uitkering uit het ge meentefonds. Door het feit dat veel studenten niet ais inwoner staan ingeschreven, mist de gemeente jaarlijks een aanzienlijk bedrag uit dat fonds. Uit de gemeentebegroting voor de komende jaren blijkt een jaar lijks tekort van zes tot zeven mil joen gulden. Als een van de moge lijkheden om dat tekort kleiner te maken ziet Nijmegen het heffen van de forensenbelasting, onder meer voor studenten. Het is nog niet bekend om hoeveel studenten in Nijmegen het gaat. ADVERTENTIE landse bevolking, 55 procent, is het tallige Ziekenfondsraad bespro- er niet mee eens dat staatssecreta- ken. Als de raad het advies aan- ris Brokx nog voordat de parle- neemt en de regering het over- mentaire enquête over de ABP-af- neemt, zullen 47.000 mensen uit faire is begonnen, werd gedwon- het ziekenfonds verdwijnen, waar gen op te stappen. Slechts 22 pro- onder 27.000 premiebetalende cent stemt m met de gang van za- hoofdverzekerden. Zij zullen met hun 20.000 medeverzekerden, moe ten omzien naar een particuliere verzekering. De loongrens voor het ziekenfonds ligt momenteel bij 48.500 gulden per jaar. Als het plan doorgaat zullen zie kenfondsverzekerden die naast hun loon een uitkering krijgen, daarover voortaan ook zieken fondspremie moeten betalen. Daarin zit de winst van deze reor ganisatie. Het afstoten van 47.000 verzekerden kost de ziekenfond sen dan wel 9 miljoen gulden per jaar, maar degenen die ondanks de samentelling van loon en uitkering bij het ziekenfonds blijven zullen tofoons, computerapparatuur en een aantal gevallen vuurwapens beslag genomen. Aanleiding was de aangifte v de PTT over illegaal gebruik van gSldTn'extra AMSTELVEEN (ANP) - Zieken- het autotelefoonnet. In toenemen- Srem^biimeïi hrenBen zo heeft fondsverzekerden moeten straks de mate wordt de PTT geconfron- gremle Bmnen brengen, zo heeft teerd met diefstal en illeeale im- de oommissie uitgerekend. DEN HAAG (ANP) - Haagse politiemensen laten het hol zien in het Haagse Westbroekpark waar een 35-jarige man de afgelopen weken heeft geleefd. De man werd onlangs sterk vervuild aangetroffen in een portiek in de stad. Hij is inmiddels opgenomen in een inrichting. 6foto anp) teerd met diefstal en illegale port van autotelefoons, die daarna weer worden verkocht en illegaal gebruikt, aldus de Amsterdamse persofficier Wooldrik. Vanaf juni is de politie samen met de PTT bezig met een onderzoek. Enkele verdachten zochten in geheel Nederland auto's uit die W oon-experiment aids-patiënten fondsverzekerden moeten straks voor opname in een ziekenhuis wellicht gaan betalen. Zo luidt al thans den per dag, ongeacht het aantal ligdagen en zonder maximum. Het eerste idee zou naar schatting 290 miljoen gulden per jaar opleveren, de voorstellen van het tweede 600 miljoen. In het laat- de zieken- ste geval zouden de verzekerden wèl de mogelijkheid moeten krij gen voor dit extra risico een verze kering af te sluiten, zo meent de commissie. fondsraad, die de voltallige raad vrijdag samen met een aantal ande re bezuinigingsvoorstellen be spreekt. De plannen moeten 600 miljoen gulden opleveren, die staatssecretaris Dees (volksge- Handelaren verkochten de gesto- aids-patiènten. Het gaat om acht len of illegaal geïmporteerde auto- flatwoningen, waarvan er ongeveer telefoons r veel geld door. De op deze wijze verkregen auto- wooneenheden dienen als gemeen- telefoons waren volgens Wooldrik schappelijke ruimte en als noqplop- nische ingrepen i lefoons kan gesprekken PTT enige r AMSTERDAM (ANP) - De Scho- ren voorzien van telefoons. Na rerstichting in Amsterdam, een zondheid) de komende jaren de diefstal van de auto's werden de te- landelijk bureau voor homosek- burger extra wil laten opbrengen, lefoons eruit gehaald en werd het sualiteit, wil per 1 januari 1987 een voertuig ergens achtergelaten, woonexperiment beginnen voor Dees heeft de ziekenfondsraad gevraagd daarvoor met plannen te komen. De commissie heeft een worden bewoond. De andere voorkeur voor een stelsel van eigen bijdragen, maar spreekt geen oor- deel uit over de juistheid van de trek bij onder meer in Ne- vang, aldus de stichting. Er zijn voorgestelde maatregelen. Een ei- met fa- twee redenen voor het experiment, gen bijdrage op ziekenhuisopname de on- Een aantal aids-patiënten is slecht levert volgens de berekeningen de derwereld. Met de illegaal geïm- gehuisvest en moet verhuizen. De grootste besparingen op. De com- porteerde apparatuur en door tech- tweede reden is dat aids-patiënten missie ziet twee mogelijkheden: t gestolen autote- tijdens hun ziekte sociaal geïso- een eigen bijdrage van 100 gulden enige tijd gratis leerd raken. De patiënten huren de per dag voor de eerste 3 dagen (ma- en, hetgeen de wooneenheden zelf en wonen er ximaal een keer per jaar per verze- enige miljoenen per jaar kost. zelfstandig. kerde) of een bijdrage van 48 gul- Ook voor fysiotherapie en de be wegingstherapieën Mensendieck en Caesar heeft de commissie een eigen bijdrage uitgewerkt. Een hef fing van 5 gulden per zitting levert 95 miljoen op. De 'medicijnknaak' moet blijven en kan zo'n 90 miljoen gulden meer gaan opbrengen als de bijdrage wordt gekoppeld aan vastgestelde hoeveelheden medi cijnen. Op die manier wordt voor komen dat artsen hun patiënten 'matsen' door grote hoeveelheden medicijnen ineens voor te schrij ven, zoals nu vaak gebeurt. Ook de huisartsenhulp zou niet langer gratis zijn. Een eigen bijdra ge van 2,50 gulden per consult of bezoek zou 85 miljoen gulden per jaar opleveren. Een verdubbeling van die eigen bijdrage zou uiter aard ook de opbrengst verdubbe len: 170 miljoen. Ook de eigen bijdrage voor spe cialistische hulp steekt in het ad vies de kop weer op. Een bijdrage van 10 gulden per verwijs- of her- halingskaart en per jaarkaart voor het academisch ziekenhuis, levert respectievelijk 45 miljoen, 50 mil-« joen en 3 miljoen gulden per jaar op. Het heffen van eigen bijdragen brengt administratiekosten met zich mee. Hoe hoog die kosten zijn heeft de ziekenfondsraad nog niet kunnen berekenen, omdat die me de afhangen van de maatregelen die de staatssecretaris kiest. Naast deze eigen bijdragen ziet de commissie mogelijkheden voor het verwijderen uit het zieken fondspakket van fluoride-applica tie voor kinderen (opbrengst: 30 miljoen) en schoonheidschirurgie (opbrengst: 10 miljoen). Een ver dere aantasting van het pakket vindt de commissie op dit moment ongewenst. ~k Napoleon fn Brandy V.S.O.P. I Druppel voor 1 druppel tot leven gekomen en in stilte I gerijpt, om in i alle rust van te genieten. Delcavê vijn en gedistilleerd TH. (015)569324* DEN HAAG (GPD) - Ze was de eerste vrouwelijke minister, maar veel mensen zullen haar zich vooral blijven herinneren door de kus van de schrijver Ge rard Reve. Voor vele politici blijft de vannacht op 74-jarige leeftijd overleden Marga Klompé echter de vrouw die ook ver na haar afscheid van de actieve poli tiek grote invloed uitoefende. Zowel de manier waarop zij 'te gen haar zin' in de politiek te rechtkwam als haar 'negatieve keuze' voor de KVP, deden niet verwachten dat ze ooit zo'n poli tieke invloed zou krijgen. Haar vastberaden karakter zorgde echter voor het tegendeel. Haar keuze voor de KVP was een kwestie van afstrepen. "Ik heb mij georiënteerd bij de KVP en de PvdA - het liberalisme was - bepaald niet mijn stiel. Ik herin ner mij dat ik toen op een PvdA- vergadering was en dat men daar met de vuist in de lucht de Inter nationale zong. Dat was gewoon een punt waarvan ik zei: nee, dat is met mijn golflengte. Nou, toen ben ik naar de KVP gegaan", zei ze in 1981. In 1948 'moest' ze kamerlid worden. Bij de verkiezingen was ze als buitenlandspecialiste op een onverkiesbare plaats gezet. Ze had nog geïnformeerd of Sas sen, de KVP-buitenspecialist, geen minister zou worden. Maar na twee mislukte formatiepogin gen van Beel kwam uiteindelijk het kabinet Drees tot stand, met Sassen als minister. In 1956 werd ze, alweer tegen haar zin, minister van maat schappelijk werk. Drees vroeg haar in zijn vierde kabinet. "Ik had de indruk dat Romme het hem aangewreven had, en toen heb ik met hem de afspraak ge maakt dat ik de vrijheid behield om na twee maanden terug te treden, als ik het gevoel had dat hij mij nog niet vertrouwde. Maar we zijn de beste vrienden geworden". Reve In 1963 ging ze terug naar de Kamer. Toch kwam ze na de nacht van Schmelzer terug in het zakenkabinet Zijlstra, als minis ter van CRM. Deze wilde minis ters met ervaring om orde te scheppen in de politieke chaos na de breuk tussen KVP en PvdA. Eén keer heeft Klompé de mogelijkheid gehad premier te" worden, bij de formatie van het latere kabinet-De Jong. Zij wilde echter niet. "Ik heb toen gezegd, de financieel-economische pro blemen zijn zo dominerend, daar ben ik te weinig expert in. Ik moest wel lachen toen ik zag wie het dan wel werd, want De Jong was nu ook niet bepaald een eco noom". Het was ook de tijd van 'de kus'. Reve kreeg de Staatsprijs voor de Letteren en kuste daarbij mevrouw Klompé. "Ik was daar wel embarrassed door, vooral achteraf. Later heeft hij in inter views gezegd, dat hij mij zeer be wust gekust had om op de voor pagina's te komen. Dat vond ik niet zo leuk, dan wordt dus de minister gemanipuleerd. Maar ik heb met die kus een last gehad! O, een fanmail van 'schaam je". In 1971 verliet Marga Klompé de politiek, maar daarmee was haar invloed niet ten einde. Mi nisters - en niet alleen van CDA- huize - bezochten regelmatig haar fiat aan het Haagse Smids water. Als minister van Staat (een erefunctie) raadpleegde de koningin haar bij kabinetsforma ties. CDA Klompé was fervent tegenstan der van het CDA. "Ik wist uit er varing dat de mensen uit die drie partijen eikaars taal niet zouden verstaan. Alleen al de wijze waar op de AR de gewoonte had over al notulen van te maken. Ieder woord en iedere zucht moest ge notuleerd worden. En als het was uitgetikt liep men ermee naar de pers". Haar laatste grote politieke daad was de bemiddeling bij de formatie van het kabinet-Den Uyl in 1973. KVP-leider Andries- sen wilde niet met PvdA-infor- mateur Burger praten. Burger vroeg mevrouw Klompé te be middelen. "Ik heb toen meteen Andriessen gebeld, dat de zaak doorbroken moest worden. Hij is direct de volgende morgen geko- Marga Klompé (foto anp» af te haken", aldus dé woordvoer der. De luchtmacht hoopt uit die aan meldingen, ook van andere wer vingsacties die nog lopen, zo'n 130 aspirant-vliegers over te houden. In de loop van volgend jaar zullen die de ongeveer 100 opleidings plaatsen gaan innemen. Of dat cij fer ook wordt gehaald, is niet ze ker. "De kwaliteit van de groepen is erg wisselend. Soms halen ze compleet de eindstreep, van ande re blijven er maar paar man over". De selectie gebeurt in drie fasen. Na Gilze-Rijen volgt een medische keuring op Soesterberg en wie daar doorheen komt, gaat door naar Eelde. Daar wordt gekeken of ze 'een vlieghandje hebben'. Daar valt nog een derde af. "Maar zelfs op de laatste dag van je opleiding in Amerika of België die daarna twee jaar duurt, kun je nog afval len", aldus de luchtmachtwoord voerder. Kanaal moeilijk bevaarbaar na afsluiting van Tholense Gat ROOSENDAAL (ANP) - De schip persvereniging Schuttevaer wil dat het rijk de binnenvaart te hulp komt om het gevaar en het econo misch nadeel van de sterke ver hoogde ebstromingen in het Schel- de-Rijnkanaal binnen de perken te houden. Vooral binnenvaartsche pen met weinig motorvermogen en de grote duwvaart kunnen soms nauwelijks tegen de stroom opko men sinds vorige week het Tholen se Gat achterin de Oosterschelde werd gesloten. Volgens de schip pers stroomt het water in het ka naal daardoor nu met snelheden van soms twintig kilomter per uur. Rijkswaterstaat houdt het op de helft maar is wel verrast door de toegenoemen stroomsnelheden. Schuttevaer vraagt minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) de stormvloedkering in de Ooster schelde te gebruiken om de stroomsnelheden te remmen en om bij de noordelijke ingang van het kanaal bij het Volkerak sleep boten te stationeren. Directeur De Bruijn van de scheepvaartdienst Oosterschelde erkent dat zijn dienst door de golfslag en dwars- stromingen is verrast. Hij voelt evenwel niets voor het inschakelen van de pijlerdam voordat er nadere gegevens bekend zijn. Momenteel wordt metingen verricht. Schuttevaer-woordvoerder Meij er noemt de situatie 'gevaarlijk en zeer schadelijk' voor zijn bedrijfs tak. Het gevaar schuilt volgens hem in de overgang van het betrek kelijk rustige vaarwater in het Vol kerak naar de woelige tegenstroom in het relatief smalle kanaal. Veel schepen moeten wachten op bete re stroming of zijn extra brandstof kwijt om tegen de stroom in te va ren. Op drukke dagen varen er zo'n 200 schepen door het kanaal. Schuttevaer adviseert de binnen vaartschippers eventuele schade te claimen bij Rijkswaterstaat. HISTORISCHE ZIEKENZAAL - De mannenzaal van het Sint Pie- ters- en Bloklands Gasthuis in Amersfoort is de enige nog origi neel ingerichte middeleeuwse zie kenzaal in heel Europa, mogelijk ter wereld. Hij is gerestaureerd, in oude glorie hersteld en wordt 7 no vember in het Museum Flehite voor het publiek opengesteld. De zaal bevat 22 bedsteden met groe ne gordijntjes, nachtspiegels, kis ten voor persoonlijke bezittingen, stoelen, tafels, waskommen en kwispedoors, alsmede een origine le scheerstoel. PvdA: miljard bezuinigen in ziekenhuizen DEN BOSCH (ANP) - Met onder meer normering van de ligduur in ziekenhuizen, minder opnames bij de dagbehandeling en het in loon dienst nemen van specialisten, denkt de PvdA ongeveer een mil jard gulden te kunnen bezuinigen op de gezondheidszorg. De PvdA zal de plannen deze week indienen tijdens het debat over de begroting van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC). Dat zei het PvdA-kamerlid Buurmeijer gisteravond in Den Bosch op een bijeenkomst van het CFO. Binnen het CDA lijkt steun te bestaan voor de plannen. Het CDA-kamerlid Van der Heij den zei de indruk te hebben 'dat er in de CDA-fractie sterk gepleit zal worden om de voorstellen van de PvdA buitengewoon welwillend te bejegenen'. Ook binnen het CDA leeft, aldus Van der Heijden, de ge dachte dat er in de voorstellen van de PvdA meer zit dan de 300 mil- joen die het kabinet het komende jaar wil bezuinigen. Verder wilde Van der Heijden niet ingaan op de opmerkingen van Buurmeijer in afwachting van het fractieberaad van vandaag. De PvdA is op zijn beurt bereid om met de CDA-fractie te overleg gen over de bezuinigingsplannen van Brinkman. "Maar als het CDA denkt dat wij ieder amendement van hen zullen steunen, heeft men het mis. Wij willen best overleggen maar zullen zeker niet alle CDA- amendementen volgen", aldus Buurmeijer. Hij was minder opti mistisch dan Van der Heijden over het CDA-standpunt en zei 'het erg ste' te verwachten. "Wij hebben de CDA-fractie onderhands al op de hoogte gesteld van onze ideeën. Tot nu toe hebben we daar niets over gehoord", aldus Buurmeijer. De reactie van kamerlid Van der Heijden noemde hü desgevraagd hoopgevend.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5