actief in vrije tijd De rol van Leidse vrouwen door de eeuwen heen Comité wil deel huur inhouden wegens te dure stadsverwarming Gaat u alvast maar sparen om bekeuring te kunnen betalen Getuigen PAGINA 4 REGIO LEIDEN DINSDAG 28 OKTOBER 1986 1 Centrum voor muziek komt mogelijk bij Groenoordhal Het skelet van de reus Ca janus, dat te zien is tijdens de apen middagen Expositie van lichaamsdelen in Anatomisch Museum LEIDEN - Het Anatomisch Mu seum van de universiteit houdt 31 oktober open middag. Dan zijn verschillende presentaties te zien, die het Anatomisch Laboratorium maakte naar aanleiding van de ma nifestatie 'Het Klapstuk van Ne derland', het scholenproject dat door de 3 October-Vereeniging werd georganiseerd. In het museum bevindt zich een verzameling modellen van het menselijk lichaam, speciaal be doeld voor studenten in de genees kunde. Daarnaast bevat het mu seum enkele merkwaardigheden, zoals de beenderen van de reus Ca- janus uit Spaarnwoude. die zo'n 2.50 meter lang was In de speciale expositie probeert de werkgroep bewegingsanalyse antwoord te geven op vragen die LEIDEN - Sommige mensen heb ben zich misschien wel eens afge vraagd hoe de Groenhazengrachl aan haar naam is gekomen. Groene Hazen? Er wordt een tipje van de sluier gelicht als we beseffen dat de gracht ooit een deel was van een laat-middeleeuwse uitgaansbuurt, de Billenburgh. Groen Hazen was een prostituée die haar geld verdiende als nacht vlinder. Onder haar klandizie be vonden zich veel leden van de schutterij die op het aangrenzende Doelenterrein was gehuisvest. door Wim Brands Deze informatie is afkomstig uit 'Vrouwendomein, woongeschiede nis van vrouwen in Nederland', een boek dat is uitgegeven door SUA. Het boek zal op 1 november in Leiden worden gepresenteerd aan de wethouder voor onderwijs en emancipatiezaken. Henriëtte van Dongen, en Ilja Mottier. werk zaam bij het ministerie van onder wijs en wetenschappen. De presentatie is gekoppeld aan de viering van het tienjarig bestaan van de Leidse vrouwengeschiede- nisgroep. Het thema wonen wordt in het boek vanuit verschillende invals hoeken belicht, zoals de samenstel lers het uitdrukken. "In elf hoofd stukken komen uiteenlopende woonvormen aan bod: van midde leeuwse nonnenkloosters, acht- tiende-eeuwse vrouwenhuishou dingen tot verpleegstersbarakken in deze eeuw". Maar: "Een volledig beeld van de huisvesting van vrouwen door de eeuwen heen wordt hiermee niet gegeven". In het boek zijn ook stadswande lingen die in het teken van de vrou wengeschiedenis staan opgeno- Total schenkt ruim 4 ton LEIDEN - De benzinemaatschap pij Total schenkt de gemeente Lei den een bedrag van 410.0Q0 gulden om een verkooppunt aan de Dr. Lelylaan te mogen beginnen. Vol gens een woordvoerder van Total Nederland is het geen gewoonte om gemeenten schenkingen van dergelijke omvang te doen. ..Het was voor ons een laatste kans om vaste voet in Leiden te krijgen. Bo vendien waren vrijwel alle concur renten in de slag voor dit verkoop punt", aldus de woordvoerder. Het LEIDEN - Alle zaken die giste ren door de kantonrechter wei den behandeld hadden te maken met het fenomeen dat een le gioen mensen bezighoudt: fout- parkeren. Eén van de eerste ver dachten die moest voorkomen was een Katwijker. Hij zou op 4 januari van dit jaar zijn auto op het trottoir hebben geparkeerd. Plaats van handeling: de Voor straat. door Wim Brands "Is dat waar?" vroeg de kan tonrechter hem. "Dat is waar", antwoordde de Katwijker op een toon die verdachten meestal re serveren om te zeggen dat iets niet klopt. Waarom hij zijn auto voor een deel op de stoep had gezel? "Ik moest boodschappen doen en er was nergens anders plaats". Ja inderdaad, dat waren dure bood in het Anatomisch Museum. betrekking hebben op lopen. Ook wordt daar gedemonstreerd hoe microscopisch onderzoek van her senweefsel plaats vindt. Tevens be vindt zich de zogenaamde Jelgers- macollectie in de expositiezaal. De ze collectie geeft een beeld van het werk van de beroemde hoogleraar men. Het zijn er vijf om precies te zijn: door Amsterdam, Den Bosch. Groningen, Hoorn en Leiden. Be palen we ons tot de laatste tocht. Maagd Het is een wandeling van een uur. Begin- en eindpunt: het sta tion. Via de Morssingel, de Mors- poort. de Weddesteeg. het Noord einde en de Oude Varkenmarkt worden we de al eerder genoemde laat-middeleeuwse uitgaansbuurt De Billenburgh binnengeloodst. Dit was niet alleen het werkterrein van Groen Hazen, ook 'Fye mitten Billen' paradeerde hier. Vervolgens gaat het richting Eva van Hoogeveenhof. "Eva van Hoo- geveen liet in 1650 als 'kuissche maagd' op de gevorderde leeftijd van 50 jaren haar in de lakennijver heid vergaarde fortuin na aan be hoeftige vrouwelijke stadgenoten in de vorm van een dozijn kleine huisjes". Een feministe avant la lettre? Daarna is het Academiegebouw aan het Rapenburg aan de beurt. Het Academiegebouw doet onwil lekeurig denken aan een kerkje, schrijft Jaap Moes die de tocht sa menstelde. Mensen die iets van de Leidse geschiedenis afweten zal dat niet verbazen: ooit liepen hier Domini canessen rond, in de volksmond beter bekend als witte nonnen. "Slechts de naam van de brug na bij het universiteitsgebouw herin nert nog uitdrukkelijk aan deze Spinhuys Wandelen we verder naar het Ge recht. "Op de hoek fnet de School steeg bevindt zich het Spinhuys uit 1659. Vrouwen die voor lichte ver grijpen waren veroordeeld - zoals schelden in het openbaar of rodde len - werden in het Spinhuys te benzinestation zal half november worden geopend. De gemeente heeft al een be stemming gevonden voor het be drag van Total. Aan een speeltuin in de Stevenshof wordt 100.000 gulden besteed. Voor de herbouw van Molen de Put zal 65.000 gulden beschikbaar gesteld worden. De af deling economische zaken van de gemeente kan een bedrag van 100.000 gulden tegemoet zien voor hel werven van bedrijven. Molen De Valk krijgt 45.000 gulden voor vitrines en een werkend molenmo del. Ook sportverenigingen delen mee: aan de verplaatsing van tafel tennisvereniging Scylla zal 92.000 gulden van het bedrag worden be steed. Roeivereniging Die Leythe ontvangt 8000 gulden voor een nieuwe boot. schappen geworden, als je het achteraf bekeek. Hij snapte trouwens niet zo goed waarom hij nog moest voor komen want hij had die boete al lang betaald. "Hier heeft u de af schriftjes". Uit de papieren van de officier van justitie bleek on dertussen niet dat het geld was gestort. "Heeft u het misschien terug gekregen omdat u te laat had be taald?" wilde de officier weten. Het antwoord luidde nee. "Jullie moeten maar bewijzen dat dat zo is; dat hoef ik toch niet te doen! Ik heb betaald". Tsja, d'r zat dus voor de rech terlijke macht niets anders op dan de zaak aan te houden. Betaald of niet - dat is de vraag. Discocultus 21 februari 1986. Samen met een paar vrienden wilde hij een avondje uitgaan in Noordwijk. Probleem was alleen dal je je au to nergens kwijt kon. Geen plek G. Jelgersma en vooral van zijn on derzoek naar de vergelijkende her senanatomie van mens en dier. Het museum bevindt zich aan de Wassenaarseweg 62. Belangstellen den zijn welkom tussen half twee en vijf uur. werk gesteld om hun 'verderfelijke gedrag' te verbeteren". De Diefsteeg - het woord zegt het al: deze route heeft menige dief en dievegge in het verleden moeten afleggen, alvorens zij 'ter kaak' werden gesteld. Moes vertelt in zijn verhaal een paar bijzonderhe den over Fye Eversdochter die de ze tocht maakte op 21 juli 1459, na dat ze door het gerecht was veroor deeld wegens diefstal. Wat haar te wachten stond? "De dievegge werd met haar oor aan de deur van het stadhuis ge spijkerd en moest daar voor ieder een te kijk staan totdat zij zichzelf had losgerukt". Nu gaat het richting Hooglandse Kerkgrachl. alwaar zich op num mer 17 het Heilige Geest Weeshuis bevond, "met een gescheiden afde ling voor jongens en meisjes". "De meisjes woonden achter de linkertrapgevel. Op de toegangs poort staan twee beeldjes, die Kaatje en Kootje genoemd wor den". In het gebouw is nu het Mu seum voor Mineralogie gehuisvest. De wandeling kent hierna nóg twee haltes: de Lakenhal en het Elisabethgasthuis in de Camp. "Dit gasthuis was niet zomaar een opvangoord voor vreemdelingen, maar een echt ziekenhuis, speciaal voor vrouwen. Alleen zieke en ar me vrouwen vonden hier een on derdak. en werden door de 'mar- thes' of zusters verpleegd, terwijl ze ook 'preuven' - levensmiddelen en brandstof - kregen" Terug naar het station - einde wandeling. Kort Waarom heb je na afloop van de ze wandeling een onbevredigd ge voel? Waarschijnlijk om een zeer simpele reden: de tocht is zo kort. Hadden er niet meer bezienswaar digheden kunnen worden opgeno men? Het huis waar koningin Bea Burgerlijke Stand Plii'MlWWlli'flIiiiiilhl1' |i|iiliiflilHWilill'lllllllliilll l iililll I liii LEIDEN - Geboren: Iris Petronella dv. A. Schlagwein en H.M Kors. Daniel Pieter zv P. Jansen en C. Boon. Yassine zv. H.P. Pet. Walid zv. M. Barbach en T Hamzaoui, Henricus Petrus Maria zv. M.J.M. van der Hulst en E-W.G.M. van Veen, Bart zv. N.F.M. Assendelft en Y Been. Janine dv. J. van Tongeren en P.J.M. Kieft. Lydia Maria Wilhelmina dv. C.J.P.H. Zethol en L.T.M. Maas. De nise Maria dv. G.J.C.M. Bakker en I M C. van Diest. Daniël willem The<>- door zv. E.C.M. Prister en G. Boer. Ste fan zv. T G. Otten en T. Sip. Anita Mi randa dv. R.P. Hartemink en A. Boe- zaard. Vera dv. C. van der Plas en J. Pe tiet. Jeffrey zv. R. Smeeie en J Groen. LEIDEN - Het multi-functioneel muziekcentrum voor de Leidse amateur-muziekverenigingen komt mogelijk in de omgeving van de Groenoordhallen. Aan die buurt wordt gedacht "omdat er veel be drijven zitten, zodat niemand al te veel overlast van de verenigingen kan ondervinden" aldus ir. A F. van der Ree van de gemeentelijke directie culturele zaken. De mogelijke overlast is er te vens één van de oorzaken van dat het haalbaarheidsonderzoek dat de gemeente voor de komst van het LEIDEN - De politie verzoekt ge tuigen van de aanrijding die vrij dagavond plaatshad tussen een voetganger en een auto in de Su- matrastraat zich te melden. Bij de aanrijding raakte een 66-jarige Lci- denaar zwaar gewond. De politie is te bereiken via telefoonnummer 258888. DIEFSTAL Uit een winkel in beeld- en geluidsapparatuur zijn afgelopen weekeinde 300 compact discs, een stereotoren, een verster ker en een dubbel cassettedeck ontvreemd. De dieven kwamen binnen door een ruit te vernielen. centrum instelt, onder meer naar een geschikte locatie, zo lang duurt. "De verenigingen toeteren bijna elke avond en niet iedereen is daar even enthousiast over", geeft Van der Ree aan dat een heleboel plaatsen in Leiden als locatie voor het centrum afvallen. Volgens hem heeft het centrum bij de gemeente "grote aandacht maar is nog niet aan te geven op welke termijn het ook een feit zal zijn. De Federatie Leidse Amateur- Muziekverenigingen heeft de ge meente vorige maand tot grote haast gemaand, onder meer omdat muziekvereniging De Burcht zon der eigen ruimte zat en daaraan ten onder dreigde te gaan. Voor deze vereniging is inmiddels tijdelijk onderdak gevonden in dé voorma lige Lucas van Leydenschool aan de Aalmarkt, zodat de druk enigs zins van de ketel is. Blijft nog wel over K en G, die volgend voorjaar het huidige onderkomen moet ver laten. Van der Ree spreekt de wens uit dat tegen dje tijd een oplossing is gevonden voor alle met huisves tingsproblemen kampende vereni gingen. "Maar het is erg moeilijk. Zo'n centrum vergt gigantische in vesteringen". de Oostdwarsgracht moet blijven in het belang van de Leidse vrou wengeschiedenis. Die geschiede nis is nogal arm; je komt weinig vrouwen tegen in de annalen". "Ja, we hebben gravin Ada die in 1203 een paar dagen op de Burcht heeft zitten bibberen waarna ze door de Kennemers werd afge voerd". 'FORT In Leiden begint binnenkort een nieuwe Fort-groep. Fort staat voor Feministische Oefengroep Radicale Therapie. Deelneem sters worden getraind in asserti viteit en weerbaarheid. Op maandag 3 november wordt een informatie-avond belegd: over de tijd en die plaats kan informatie worden ingewonnen via telefoon 131497 of 175885 (na 19.00 uur). Freud Omdat Freud 100 jaar geleden zijn privépraktijk opende in We nen wordt een lezingcyclus ge houden over de psycho-unalyse. Maandag houdt professor dr. W. Schönan van de rijksuniversiteit Groningen een lezing met als on derwerp 'Psycho-analyse en lite ratuurwetenschap'. De spreek beurt heeft plaats in het een iraal voorzingengebouw aati de Cleve- ringaplaats 1. Aanvang 20.00 Latijns-Amerika Professor dr. R. Buve houdt vrijdag een spreekbeurt over 'So- ciale en politieke achtergronden in Latijns-Amerika' in het cen traal voorzieningengebouw aan de Cleveringaplaots 1. De lezing is een onderdeel van een kleine cyclus van de Streekmuziek- school Leiden e.o. in het kader van het project Latijns-Amerika. Aanvang 20.15 uur. Verkoopdag De vrouwenvereniging Tessel- schade-Arbeid adelt houdt dins dag 4 november een verkoopdag ten huize van mevrouw F. Kne uen aan de Rijnsburgerweg 27 (van 10.00 tot 12.00. van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 21.00 uur). Mariënburg De Mariënburg vereniging af deling Leiden houdt donderdag een bijeenkomst in de aula van het Boventura-college aan de Ho ge Rijndijk. ingang Burggraven- laan 2. Pater Walter Goddijn OFMhoudt een spreekbeurt. Aanvang 20.00 uur. Klaverjassen Buurthuis Op Eigen Wieken houdt zaterdag een klaverjas- LEIDEN - Het wijkcomite Ste- venshofpolder zal de huurders die te veel verwarmingskoslen aan het EBR betalen, adviseren een ge deelte van de huur in te houden, wanneer het door de bewoners be taalde geld niet snel wordt terugge stort. Het comité stelt dit in een open brief aan het college van B en W. Het wijkcomite probeert al ruim een jaar het door bewoners teveel betaalde bedrag voor stads verwarming terug te krijgen. De huurders betalen volgens hun woordvoerder. A. Lefebre, min stens 196 gulden per jaar te veel. een situatie die al meer dan drie jaar bestaat. Aan het conflict ligt een besluit - De Leidse vrouwengeschiedenis arm? Kan zijn. Maar je moet die ge schiedenis natuurlijk niet nog ar mer maken, zeker niet als je je ten doel stelt om de geschiedenis te verrijken door aandacht te beste den aan de rol die vrouwen hebben gespeeld. Ik bedoel, waar is gravin Ada bij voorbeeld? toernooi in zijn gebouw aan het Valkenpad 2. Aanvang 20.00 Postzegels De Leidsche Vereenig mg van Postzegelverzamelaars komt vanavond bijeen in restaurant De Postkof aan.de Wassenaarse weg 1. Naast een vergadergedeel te wordt vanavond ook geveild. Aanvang 20.15 uur. Crohn en Colitis In het AZL wordt zaterdag een afdelingsbijeenkomst gehouden voor leden en belangstellenden van de vereniging van patiënten met de ziekte van Crohn en Coli- t is Ulcerosaeen chronisch ontste- kekingsproces aan de darm waarvan de o iorzaak nog onhe kend is. Omdat er geen therapie is die tot genez ilig leidt, zijn veel patiënten gein leresseerd in alter natieve genees wij zen. Dot is een van de redenei i dat in Leiden een bijeenkomst wordt gehouden waar kinesiologe 1. Polak een le zing over haa r vakgebied - het stellen van diagnoses - houdt. Aanvang 13.30 uur. Voor inlich tingen tel. 078-179637. Jazz-gym Gym nastiekve re nig mg beg int donderdag een cursus jazz- gymnastiek voor meisjes vanaf 10 jaar in de. gymzaal aan de Co- rantijnstraat. Aanvang 17.30 uur. Voor informatie tel. 122089. Kruisraketten In Amsterdam wordt zaterdag een demonstratie gehouden tegen kruisraketten en de aanleg van dë basis Woensdreclit. Hel Leids Vresplatform roept mensen op deel le iiemen. Vanaf molen De van de Leidse gemeenteraad uit 1981 ten grondslag. De raad be paalde toen dat een bewoner van een huis dat op de stadsverwar ming is aangesloten, niet meer kwijt mag zijn aan verwarmings- kosten dan de bewoner van een huis dat wel op aardgas is aange sloten. Volgens berekeningen van het energieberdijf en de Federatie i van Leidse Woningbouwcorpora ties betalen de huurders in de Ste- 1 venshof nu 196 gulden meer dan de 3 aardgasstoker. A. Lefebre van het wijkcomite Stevenshofpolder: „Of het energiebedrijf of de federatie rekent te veel. Daar beslaat nog on duidelijkheid over". Lefebre ziet niets in het ondernemen van juridi sche stappen. De wethouder van Volkshuisvesting, D. Tesselaar, deed de bewoners die suggestie en kele maanden geleden aan de hand. Lefebre: ,.In de eerste plaats is onduidelijk tegen wie wij het kort geding moeten aanspannen, tegen het EBR of tegen de federa tie. Als dan duidelijk is wie er te veel rekent, moeten we een recht zaak tegen' éen van de twee instan ties beginnen. Ik vind niet dat de gemeente burgers met dit soort problemen mag opzadelen". Het college van B en W - partij in deze zaak omdat het raadsbesluit van 1981 uitgevoerd moet worden - werkt intussen aan een compro mis-voorstel. Wat het wijkcomite betreft velt het College een 'Salo- mons-oordeel'; het energiebedrijf en de Federatie van Leidse Wo ningcorporaties nemen ieder een deel van de 196 gulden die de be woners te veel betalen, voor hun rekening. LEIDEN - Omdat door de bouw van Molen De Put op het bastion aan de Rembrandtbrug een speel plek voor de kinderen in de buurt van de Narmstraat, de Smidssteeg en Kort Galgewater verloren gaat, wordt in het parkje bij de Rem brandtbrug een speelwerktuig ge plaatst. Het bestaat uit 8 houten palen die zijn verbonden door alumi nium stangen, waardoor er kan worden geklommen en geduikeld. Voorts wordt het speelwerktuig uitgerust met een klimnet en twee kleuterschommeltjes. De bodem onder het werktuig wordt bedekt met boomschors. De speelplek wordt omsloten door bielsen, die tot zithoogte worden opgestapeld. Het ontwerp voor het speeltuig is gemaakt door E. Cornet van de ge meentelijke directie Groen. Wie op het plan wil reageren, kan dat tot eind oktober telefonisch bij hem doen (telefoon 254611) of schrifte lijk bij de directie Groen, Stads- bouwhuis, Langegracht 72. Valk vertrekken om 10.30 uur bussen naar Amsterdam. Voor informatie tel. 132760. Sjors en Sjimmie K&O vertoont woensdagmid dag de jeugdfilm Sjors en Sjim mie in haar gebou w aan de Oude Vest 45. Aanvang 14.30 uur. In formatie tel. 141141. Amnesty De werkgroep Leiden van Am nesty houdt vandaag en morgen schrijfavonden. Vanavond is dat in zowel in de Vredeskerk (aan vang 20.00 uur) als in de Bevrij dingskerk (aanvang 19.30 uur). Morgen is er schrijfavond bij Au- gustinus (Rapenburg 24) om 18.00 uur. Lesbisch De Lesbische Vrouwen Leiden (LVL) houdt een gespreksgroep voor vrouwen die willen praten over wat het homo- of lesbisch- zijn voor hen betekent. Er komen zes bijeenkomsten waarvan de eerste dinsdag 11 november wordt gehouden in het gebouw aan de Langegracht 65. Aan vang 21.00 uur. Voor informaite tel. 220640. Lakenhal In museum De Lakenhal wordt zondag een gratis rondleiding gegeven latigs de vaste collectie van het museum alsmede de ten toonstellingen 'Leiden, eeuwig feest' en 'Schilderijen zoeken Sponsor Het museum is zon dag open van 13.00 tol 17.00 uur. Zuydtwijck Het verpleeghuis Zuydtwijck houdt vrijdag een bazar annex rommelmarkt. De opbrengst is bestemd voor dokter Onvlee voor zijn werk in het ziekenhuis van Sona Bata Zaire. De rommel markt is toegankelijk van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Zelfverdedig ing lu 't Breeliuys aan de Bree- straal 19 begint morgen een cur sus zelfverdiging voor meisjes. Aanvang 19.30 uur. Voor infor matie tel. 130938. "En toen zette u uw auto maar gewoon op het trottoir; dan is het toch logisch dat u een bekeuring kreeg", aldus de rechter. Nou, zo zat het toch niet pre cies, vertelde de verdachte. Kijk, toen hij- die auto zo half op de stoep zette, was er net een poli- tiebusje aangekomen. En hij had één van de agenten aangespro ken. Moet u luisteren meneer agent, er is nergens plaats, wat moet ik nou? "En toen zei die agent dat het wel in orde was dat ik mijn auto op het trottoir zette". Aldus geschiedde. Het gezel schap repte zich naar de plaats van bestemming; ongetwijfeld één van de Noordwijkse disco theken. Toen ze uitgedanst wa ren, wachtte hen een verrassing: onder de ruitewisser zat het be kende gele briefje. Hoe kon dat nou? Die ene agent had toch gezegd dat ze hun gang maar moesten gaan? "Maar we begrepen het wel", zei de ver dachte, ook niet va»i gisteren. "Er was een andere agent langs gekomen en die wist natuurlijk mets van die afspraak". "Juist", sprak de officier van justitie, "en toen heeft u natuur lijk een bezoekje gebracht aan het bureau om een en ander uit leggen". Nee. dat had de ver dachte piel. Waarna de officier quasi ver baasd zei: "Wat vindt u nou zelf van het verhaal dat u opdist?" De verdachte vond niks. De officier natuurlijk wel; hij gelooide er niets van. Hij vertel de dat hij regelmatig met de Noorwijkse politie meeging om de uitwassen van de discociïltus le bestuderen. "En ik spreek dan ook uit erva ring als ik zeg dat ik me niet kan voorstellen dat die ene agent te gen u zei: zet maar op de stoep". De verdachte kreeg een boete van 60 gulden. "En wanneer moet ik dat betalen?" wilde de jongen weten. "Over een week of antwoordde de rechter. "Gaat u i r alvast sparen" Boekwerk ter gelegenheid van 10 jaar Leidse vrouwengeschiedenisgi oep Het Elisabethgasthuis in de Camp. inmiddels al weer geruime tijd opgeknapt, was vroeger een ziekenhuis. Speciaal VOOr vrouwen. (Archieffoto) trix - toch niet de eerste de beste - woonde bijvoorbeeld. Of zou het toch waar zijn dat er in Leiden maar weinig vrouwen heb ben gewoond die iets voorstelden? Die klacht hoor je wel vaker. Zo zei Leo Meijer, de ambtenaar die vindt dat het geboortehuis van Goeie Mie niet mag worden afgebroken: "Voorts vind ik dat dat huis aan de Speelwerktuig in parkje bij Rembrandtbrug

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4