Steeds Partijen doen niet moeilijk over verhoging lozingsreeht Benadeling eigenaars goedkope huizen 'niet dramatisch' Vrij williger seen t rale Gehandicapten Actief komt met beleidsplan Weer 150 custom cars in de Groenoordhal Fietsster ten val DINSDAG 28 OKTOBER 1986 LEIDEN - De verhoging van het lozingsreeht met 30 gulden en de verlaging van de onroerend-goed- belasting voor eigenaren wordt door de meeste raadsfracties geac cepteerd. Ze betreuren het dat juist de bezitters van goedkope wonin gen door deze maatregel worden benadeeld. Omdat het slechts om betrekkelijk geringe bedragen gaat en er geen andere oplossing voor handen is, maken ze er geen be zwaar tegen. Dat bleek gisteren tij dens de behandeling van de begro ting voor 1987 in de raadscommis sie voor financiën. De verhoging van het lozings reeht is bedoeld als compensatie voor de verlaging van het ogb-ta- rief voor eigenaren. De gemeente moet deze heffing verminderen omdat zij anders een wettelijke li miet overschrijdt. Beijen (PvdA) en Van Lint (Links Leiden) reken den voor dat het nadeel dat eigena ren van goedkope woningen hier door ondervinden, niet 'drama tisch' is. Voor een gemiddelde woning - met een waarde van 90.000 gulden - betekent het een kostenstijging van nog geen 15 gulden. Iets dat in het niet valt bij de lagere kosten Kassa met 3000 gulden gepikt LEIDEN - Uit de Stadsgehoorzaal is afgelopen nacht een kassa met 3000 gulden en enkele consumptie- kaarten gestolen. De diefstal werd rond kwart voor drie na afloop van een feestavond ontdekt. Volgens de politie zijn de inbrekers via de schutting aan de achterkant op de binnenplaats gekomen, waarna ze het gebouw binnenkwamen door een ruit in te slaan. Ook de nabijge legen Luc^s van Leydenschool werd bezocht; enkele deuren wer den geforceerd maar er is niets weg. voor onder meer energie, zoals Van Lint probeerde aan te tonen. De raadsfracties maakten zich trouwens meer zorgen over de fi nanciële tegenvallers die de ge meente Leiden volgend jaar en de jaren daarna boven het hoofd hangt. Die tegenvallers lopen in de miljoenen, maar zijn nog niet ver werkt in de begroting voor volgend jaar omdat ze door het rijk te laat bekend werden gemaakt. De tegenslagen betreffen onder meer de speciale uitkering voor slechte - dat is: moeilijker te be bouwen - grond die waarschijnlijk toch met twee miljoen gulden wordt verminderd. Verder wordt de gemeente geconfronteerd piet forse bezuinigingen op het sociaal- cultureel werk. Alle partijen zijn het erover eens dat de gemeente zo snel mogelijk moet beginnen met het zoeken naar posten waarop kan worden bezuinigd. De raadsleden Beijen, De Vreeze (PvdA), Van der Nat (VVD), Van Duijn (CDA) en Van Lint deden wethouder Bordewijk van finan ciën gisteren alvast wat suggesties aan de hand. Zo stelde De Vreeze dat hij bij de bezuinigingen op so ciaal-cultureel werk liever zag dat de gemeente de subsidies aan het Volkshuis, het club- en buurthuis werk en kinderopvang in stand hield. En als het moest zou dat wat hem betreft ten koste mogen gaan van de bijdragen aan de schouw burg, K O en het stedelijk gym- OVERLAST - Na enkele klachten van omwonenden heeft de politie afgelopen nacht rond kwart over drie een eind gemaakt aan geluid soverlast in de Hoflaan. Een bewo ner bleek geheel in zijn eentje maar met harde muziek zijn veijaardag te vieren. Van Lint stelde voor om een zo genoemde baatbelasting in te voe ren. Daarmee kan de gemeente de kosten van de bouw of verbetering van bepaalde werken doorbereke nen aan bijvoorbeeld bedrijven die daarvan profiteren. Ook opperde hij het voorstel om geen stenograaf meer in te zetten bij vergaderingen en om gemeentelijke belastingen en heffingen versneld te innen. Zwarte honden Beijen drong aan op een grotere controle op de betaling van hon denbelasting en precariorechten. Hij had de indruk dat er nogal wat 'zwarte' honden in Leiden rondlie pen. Van der Nat stelde voor om mensen die hun hondenbelasting niet betalen een flinke boete op te leggen, bijvoorbeeld twee keer de jaarheffing van 76 gulden. Van Duijn vindt dat het wel wat minder kan met het budget dat de directie economische zaken en energie tot haar beschikking heeft voor - buitenlandse - reizen. Daar naast stelde hij voor om bij de ge meente een vacaturestop in te voe ren, behalve bij afdelingen die met grote personeelsproblemen kam pen. Wethouder Bordewijk sprak gis teren nog geen definitief oordeel uit over de verschillende sugges ties. Uit zijn woorden bleek echter dat hij vooralsnog niet zoveel voelt om in Leiden een baatbelasting in te voeren en om een vacaturestop in te stellen. Besparingen op het reisbudget van de directie econo mische zaken en energie zouden volgens hem averechts kunnen werken. Dat geld komt juist ten goede aan het werven van bedrij- Nieuw beleid VVD en CDA drongen er giste ren ook op aan om de miljoen gul den voor nieuw beleid voorlopig nog niet uit te geven. Daarmee moet worden gewacht tot bekend is op welke onderdelen de gemeen te Leiden wil bezuinigen. Anders bestaat het gevaar dat nieuwe pro jecten, al snel nadat ze zijn begon nen, moeten worden stopgezet om dat de gemeente het handhaven van bestaande projecten belangrij ker vindt. De bezuinigingen die de ge meente boven het hoofd hangen, zouden volgens De Vreeze wel eens veel ingrijpender kunnen zijn die in voorgaande jaren. Destijds zat er nog wat 'lucht' in de begro ting. Die is nu volledig verdwenen, aldus De Vreeze. Hij merkte op dat de gemeente nu niet meer kan vol staan om de uitgaven van de ge meente over de hele linie met een bepaald percentage te verminde ren. Nu moeten er volledige subsi dies en taken worden afgestoten. Wethouder Bordewijk onder schreef dit. Hij voegde er echter wel aan toe dat indien dit wordt ge daan, het heel moeilijk zal worden om gedwongen ontslagen te ver mijden. De financiële problemen van de gemeente worden verergerd als zij na 1988 geen aanvullende uitke ring meer zou krijgen als 'armlasti ge' gemeente. De meeste fracties lieten doorschemeren dat zo n uit kering dringend noodzakelijk is. Voor D66 is dat echter nog geen uitgemaakte zaak. Deze partij wil eerst op schrift zien of de voorde len - extra geld - opwegen tegen de nadelen - een grotere bemoeie nis van het rijk. Langenberg (D66) drong bij wet houder Bordewijk aan op het ma ken van een 'vroege voorjaarsnota' waarin het college een aantal mo gelijke manieren om te bezuinigen opsomt. De begroting zelf gaf vol gens Langenberg een volkomen achterhaald beeld van de gemeen telijke financiën omdat de tegen vallers daar nog niet in zijn ver werkt. Hij wilde daarom ook nog niet instemmen met de wijze waar op het college de begroting heeft samengesteld. Verhouding Mogelijk voert het rijk in 1988 een nieuwe regeling in waarbij de limieten voor onroerend-goedbe- lasting worden afgeschaft. Voor deel voor de gemeente is dat zij dan niet meer gedwongen kunnen worden de ogb te verlagen, zoals volgend jaar moet gebeuren. Na deel is echter dat in die nieuwe re geling mogelijk ook een nieuwe verhouding tussen de onroerend- goedbelasting voor gebruikers en eigenaren wordt vastgelegd. Voor de gemeente Leiden zou dat kun nen betekenen dat de ogb voor ge bruikers flink moet worden ver hoogd. Van Lint presenteerde gisteren alvast een voorstel om zo'n verho ging te voorkomen. Hij deed de suggestie het reinigingsrecht in naam te schrappen en de heffing op te nemen in de ogb voor gebrui kers. Daardoor wordt aan de moge lijk verplichte verhouding voldaan zonder dat dit tot een lastenverho ging leidt voor bewoners of huur ders van goedkope huizen. Het Links Leiden-raadslid meent overigens wel dat met een dergelijke maatregel moet worden gewacht tot bekend is of Leiden een nieuwe aanvullende uitkering krijgt. Doet de gemeente dat niet, dan bestaat het risico dat het rijk Leiden verplicht het zojuist ge schrapte reinigingsrecht opnieuw in te voeren èn de hogere ogb te handhaven. Inpakken en uitpakken. LEIDEN - Het levensgrote hand vat dat boven de verpakking uit stak, verraadde afgelopen week al wat. De reisorganisatie NBBS had duidelijk een bedoeling met de nieuwe zijgevel van hun nieuwe hoofdkantoor. Vrijdag bij de offi ciële opening werd het zichtbaar. Een koffer die voortdurend klaar staat om mee op reis te gaan én dat aan de Schipholweg. Een mooiere combinatie is toch niet denkbaar? Immers, van de burgemeester we ten we al dat dat gebied ideaal is voor de vestiging van nieuwe be drijven. Overal dichtbij. De NBBS toont het^nu. In een wip kun je niet alleen Nederland doormaar ook de hele wereld over. Alleen voor au tomobilisten is het oppassen gebla zen. De Schipholweg kent halver wege een vervelende knik. En juist als je die bocht in wil draaien heb je het beste zicht op het ontwerp van Jaap Jongert. Laat je dus niet verleiden. Cfoto Wim Dijkman) CHEQUES GESTOLEN - Uit een auto die stond geparkeerd in de Jan Vossensteeg zijn gisteren 25 cheques en 1700 gulden aan con tant geld en ingevulde cheques ge stolen. Het dak van de auto werd stukgesneden. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok "Een prachtig industrieel ding dat het gebouw een mooie afron ding geeft. Er zijn maar weinig nieuwe gebouwen in de oude stad die zo'n vitaliteit uitstralen als het woonblok, aan de Hooi gracht". Lovende woorden vorig jaar in deze krant over het nieuw bouwproject van de stichting studentenhuisvesting Leiden aan de Hooigracht. Daar werd tussen de oude behuizing een nieuw woongebouw neerget, ontworpen door architect Fons Verheijen. Omdat aan de Hooigracht een schuine kap werd voorgeschre ven, is op het platte dak van het gebouw een glazen plantenkas geplaatst. En wat is er nu leuker dan een plantenkas? Welke be woner zou daarin niet zijn eigen tomaten willen kweken, zijn hen nepplantjes willen koesteren en misschien zelfs zijn collectie cac- teeën willen uitbreiden? Het zou wel storm lopen voor die kas. Hectische toestanden om een plaatsje, hoe klein ook, te kun nen bemachtigen. En het resul taat zou een prachtige kas zijn vol weelderig bloeiende exoti sche gewassen. Maar zo ging het niet. Integen deel, de kas is hardstikke leeg. Geen plantje groeit erin. Laat staan dat erom gevochten is. Hoe dat komt? Directeur A. Hübben van de stichting studentenhuis vesting toont zich een teleurge steld man. "Helaas, de kas is niet in trek. Dat komt, omdat de kli maatbeheersing er zo slecht is. 's Zomers is het bloedheet, 's win ters ijskoud. Je tocht er weg. En het aanleggen van een goede kli maatbeheersing gaat al gauw in de papieren lopen. Dan ben je zo 40.000 gulden verder". Er was sprake van om de kas aan de plantsoenendienst te ver huren. Maar ook daar was de be langstelling gering, zo niet nihil. Hübben: "Wanneer je daar vio len gaat kweken, komt zo'n plan tje al snel veel duurder uit dan je het op de veiling kunt kopen. Het is dus volstrekt niet lucra tief. Bovendien moet je al die verdiepingen omhoog sjouwen met aarde an plantenbakken. Dat is geen doen". Het kunststukje op het dak van de Hooigracht heeft onge veer 35.000 gulden extra gekost. Geen kleinigheid. Volgens Hüb ben lijdt de stichting dan ook renteverlies, omdat er geen ge bruik van wordt gemaakt. Maar dat is altijd nog minder dan een eventueel exploitatieverlies. Als de kas gebruikt wordt, levert de huurprijs lang niet voldoende op. "Het is zonder meer een veel duurdere investering zo'n kas. Een tijdje geleden hebben we met een kunstenaar onderhan deld. Die wilde er een atelier- rüimte van maken. Maar dat is afgesprongen op het feit dat er geen voorzieningen als verwar ming en toilet waren". De stich ting heeft met de bewoners ge praat over het gebruik van de kas, maar die voelen er weinig voor. Ook van het erbij gelegen dakterras wordt maar mondjes maat gebruikt. Te winderig, vin den de bewoners. Kas (2) "Heeft u er misschien een goede functie voor?" is de reactie van de architect die het kas-plan heeft bedacht. Fons Verheijen staat nog steeds achter zijn ont werp. "Maar natuurlijk, het is een kas. En die hoort te tochten. Maar een verwarming daar aan leggen hoeft helemaal niet duur te zijn. De ketel staat er al. Het is een kwestie van buizen doortrek ken en wat radiatoren ophan gen". Hij schijnt van de zomer met een gezelschap in de kas te heb ben gegeten. "Prachtig hoor, dat uitzicht over de stad. Maar het is natuurlijk niet de bedoeling daar een eetgelegenheid te maken. Het moet een kas zijn, dan pas heeft zoiets waarde in het stads beeld. Hij zal er wel nooit meer aan beginnen zo'n hooggelegen kas te bouwen?' "Oh, jawel hoor. Als ze maar functioneert. Dan een kas prachtig. We denken er nu over om maar een advertentie in de krant te zetten: volkstuin te huur in de binnenstad. Wie weet komen er belangstellenden op af'. Alles goed en wel, maar dat wordt een heel gesjouw: zakken aarde, turfmolm, bonenplantjes, mest. Dat moet allemaal naar bo ven. Al die trappen op en af. Maar daar heeft Verheijen als goed architect natuurlijk al een oplossing voor bedacht: een ta- keltje aan de balken, waardoor je gemakkelijk de spulletjes naar boven kunt hijsen. Nee, volgens De kas bovenop de nieuwbouw van de stichting studentenhuisvesting aan de Hooigracht is leeg wegens gebrek aan belangstelling. De architect overweegt nu een advertentie: "Volkstuin in binnenstad te huur". (archieffoto Dirk Ketting) Verheijen is er voor de huurder van de kas maar één probleem en dat is het energieverbruik. Want op zo'n tochtige hoogte 's win ters je kas verwarmen, dat gaat aardig in de papieren lopen. Maar wie maalt daar nu om? Een kas op het dak met uitzicht over de binnenstad. Daar moet het toch goed tuinieren zijn? Gruppo Trutto Dramatico, een toneelgroep, bestaat binnenkort 10 jaar. Reden voor een jubi- leum-produktie, het Casa-pro- ject. Volgens Kees van Leeuwen van gruppo zal de Kaasmarkt- school, waarin de toneelgroep gehuisvest is, worden omge toverd tot de 'republiek Casa', waarin de toeschouwers als toe risten door de acteurs en actrices op een trip door het gebouw wor den meegenomen. Het project, waaraan in totaal 50 mensen meedoen, zou op 31 oktober de eerste try-out beleven. Zou, want de storm van afgelo pen week stak daar een stokje voor. Het dak van het gebouw werd door de windstoten zoda nig gehavend dat het daaronder lekte als een mandje. En het energiebedrijf, bevreesd voor nog grotere rampen, sloot de elektriciteit een paar dagen af. Nog steeds is de elektriciteit niet in het hele gebouw opnieuw aan gesloten. Een strop van jewelste voor de gruppo. Want nu kunnen 6 van de 21 voorstellingen niet door gaan omdat de acteurs maar be perkte tijd hebben. Dat kost de groep 6 maal 1250 gulden. Kees van Leeuwen hoopt nu dat de ge meente, in de persoon van wet houder Kuyers (cultuur) een beetje soepel zal zijn met subsi- dieverlenen voor het project. "We hebben 10.000 gulden ge vraagd, maar ik heb horen fluis teren dat we slechts 4.000 krij gen. Hopelijk schroeft hij dat be drag, na zo'n strop, een beetje op". De gemeente is de verhuurder van de school aan de Kaasmarkt en dus verantwoordelijk voor de staat waarin het gebouw ver keert. Het is niet de eerste keer dat het dak het tijdens een storm begeeft. Ambtenaar Vervest van de gemeente weet zelfs te vertel len dat er met het dak, toen het pand nog in bezit was van de stichting interconfessioneel on derwijs, altijd al gedonder is ge weest. "Als het een beetje waaide vlogen de kiezels over de Kaas markt". Vandaar dat toen er een nieuw plat dak opging aan een andere bedekking dan kiezels werd gedacht. Maar onderzoek wijst uit dat niet de kiezels schul dig zijn, maar de kerk in de buurt. Door zo'n hoog gebouw ontstaan er vreemde wervelin gen waartegen het dak niet be stand is. "Het dak vormt dan een soort zuignap die uiteindelijk wordt losgerukt". Een oplossing is zo snel niet te vinden. Je kunt kwalijk de Hooglandse Kerk af breken. Vervest troost zich dus maar met de gedachte dat zo'n storm als vorige week niet zo dikwijls voorkomt. Voor de 'be woners' van de Kaasmarktschool is het zaak zich goed te verzeke ren. Niet alleen de inboedel, maar ook de recette van produk- ties als het Casa-project, dat ove rigens nu pas op 21 november zijn eerste proefvoorstelling be leeft. LEIDEN - Sinds april van dit jaar is in Leiden en omstreken de vrij- willigerscentrale 'Gehandicapten Actief (VGA) werkzaam. Komen de donderdag zal deze centrale het beleidsplan 1987 aanbieden aan wethouder De la Mar (sociale za ken). Doelstelling van de stichting VGA, zo leert dat plan, is te bevor deren dat gehandicapten in alter natief werk goed kunnen functio neren. De VGA is onstaan uit een initia tief van de werkgroep 'arbeid' van de Provinciale Revalidatie Stich ting Zuid-Holland. De toenmalige secretaris van de Algemene Min der Validen Organisatie zette toen een project op om gehandicapten in staat te stellen zelf vrijwilligers werk te gaan verrichten. Op 1 april 1984 begon de VGA haar activitei ten vanuit het secretariaat van het Samenwerkingsorgaan Bollen streek in Lisse. Sinds 1 april van dit jaar is onderdak gevonden bij de Vrijwilligerscentrale aan de Ou de Rijn in Leiden. Van daaruit wor den de duin- en bollenstreek en ,de regio Leiden bediend. De VGA houdt zich onder meer bezig met het opbouwen en onder houden van een bestand van pas sende vrijwilligersplaatsen. Behal ve dat hieraan eisen worden ge steld ten aanzien van de werkmo- gelijkheid voor gehandicapten, wordt ook steeds bij de verant woordelijke instanties nagegaan of de mogelijkheid er is om dat werk te doen met behoud van uitkering. "Het bemiddelen van een vrijwilli ger naar een in het bestand voorko mende vacature blijft overigens in de meeste gevallen maatwerk. In die gevallen is het noodzakelijk op nieuw te onderzoeken of de vrijwil liger past bij de plaats en de plaats bij de vrijwilliger", aldus het be leidsplan. Een belangrijk instrument om het aanbod van vrijwilligers aan sluiting te doen vinden op de vraag is scholing. De stichting is van plan hieraan in toenemende mate aan dacht te schenken. Hierbij zal de aandacht zijn gericht op de inhoud van studies en cursussen. De ervaring van de stichting heeft geleerd dat het moeilijk is om contacten te leggen met gehandi capten die voor vrijwilligerswerk in aanmerking willen komeb. Ve len moeten nog worden gestimu leerd om gebruik te maken van de door de VGA geboden mogelijkhe den. Maar van het aantal mensen dat uiteindelijk de eerste stap zette is een hoog percentage (85 op een vrijwilligersplaats terecht ge komen. LEIDEN - In de Groenoordhallen wordt op zaterdag 8 en zondag 9 november voor de zevende keer de Custom Car Show gehouden. Op de show, die vorig jaar meer dan 24.000 belangstellenden trok, zul len zo'n 150 spectaculaire auto's te zien zijn. Eén van de attracties is de Miami Vice Ocean Racer, een speciaal voor de televisie-serie ontworpen schip. "Met veel moeite is het de organisatie gelukt om dit exclusie- LEIDEN - Een 18-jarige fietsster uit Leiden is gisteren op de Rijns- burgerweg gewond geraakt bij een aanrijding met een bromfietser. Met een pijnlijke heup en een ge broken teen is zij overgebracht naar het AZL. De vrouw stak de Rijnsburgerweg over en zag vol gens de politie door de paraplu die zij opgestoken in haar hand hield, de brommer niet aankomen. Deze raakte haar licht, waardoor zij ten val kwam. ve schip op de show te presente- Gedurende de volle lengte van de Custom Car Show kunnen be zoekers hun behendigheid beproe ven op het wilde rodeo-paard. "Dit rodeo-paard wordt ook gebruikt in de TROS-serie 'de eerste de beste' dus iedere toeschouwer kan zich even in de showwereld van de tv Een absoluut hoogtepunt van de show is volgens de organisatoren "natuurlijk de jaarlijkse verkiezing van Miss Custom Car. Een grote groep mooiste meisjes van Neder land zullen tijdens deze twee da gen durende show laten zien wie het mooiste meisje is". Tijdens de show zullen vader landse artiesten voor de muzikale omlijsting zorgen. "Anita Sudano zal beide dagen a la Donna Sum mer een reeks prachtige nummers live zingen. Ger van Hout zal met een speciale act, op de Benny Hill Show geënt, een sound mix show ten tonele brengen". Voorts zijn er talloze demonstra ties. De openingstijden: zaterdag 8 november van 10.00 tot 22.00 uur en zondag 9 november van 10.00 tot 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3