LEIDSCH DAGBLAD Motel in Wassenaar doorzocht DE KRANT, EEN HUISGENOOT VOOR HET HELE GEZIN Marga Klompé (74) overleden Duizenden Mozambikanen bij begrafenis van Machel Vrouwen bij de Baronie onderbetaald Justitie speurt naar zwartwerkers bij nieuwbouw Bijhorst lagere ritprijzen Deel lever ingeplant bij patiënt Meisje (3) dodelijk mishandeld DINSDAG 28 OKTOBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38151 Alphense chocoladefabriek (Van c r verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense chocoladefabriek Baro nie heeft de afgelopen jaren een groot aantal vrouwelijke werkne mers stelselmatig onderbetaald, zo heeft de Voedingsbond FNV ge constateerd. Gisteren is bekend ge worden dat de vakbond en de di rectie afspraken hebben gemaakt over het terugbetalen van de ach-, terstallige loonsom. ~".t een onderzoek van de voe dingsbond, naar aanleiding van ar beidsonrust in de fabriek, is geble ken dat de onderneming de cao voor deze bedrijfstak verkeerd heeft toegepast. Volgens de bond zijn ongeveer vijftig vrouwen, on- wie veel buitenlandse gastar- beidsters, gedupeerd. De bedrijfs leiding spreekt over tien tot vijf tien personeelsleden. Gedurende de afgelopen drie jaren zouden er bedragen van veertig tot ruim hon derd gulden netto per maand te weinig zijn betaald. Eerste vrouwelijke minister in ons land Dr. Marga Klompé. (foto anp» DEN HAAG (ANP) - Mevrouw dr. Marga Klompé, oud-minister en minister van Staat, is de afgelopen nacht in haar huis in Den Haag op 74-jarige leeftijd overleden. Me vrouw Klompé was de eerste vrou welijke minister in ons land, toen zij in 1956 minister van maatschap pelijk werk werd in het laatste ka- binet-Drees. Zij behield deze functie in het overgangskabinet-Beel en in het kabinet-De Quay van 1959-1963. Na drie jaren in de Tweede Kamer als fractielid van de KVP trad zij in 1966 toe tot het overgangskabinet- Zijlstra, dat aantrad na de val van het kabinet-Cals tijderls de nacht van Schmelzer. Na de verkiezingen verklaarde zij zich na grote aandrang van for mateur De Jong bereid opnieuw minister te worden, nu op het de partement van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. In 1971 verliet Marga Klompé de nationale politiek. In de jaren daarna was zij actief in tal van functies op ke^ce- lijk terrein. Mevrouw Klompé speelde bin nen de KVP een zeer prominente rol. Het tot stand komen van de Al gemene Bijstandswet, tijdens het kabinet-De Quay, beschouwde Marga Klompé als haar belangrijk ste wetgevende prestatie. In 1971 verliet Marga Klompé de nationale politiek en zette zij zich vol overgave in voor tal van func ties binnen de katholieke kerk. Vrijwel direct na haar laatste mi nisterschap werd mevrouw Klom pé minister van Staat en ook in dit geval was zij de eerste vrouw die deze functie kreeg. Haar progressieve instelling bleek onder andere uit het feit dat zij niet erg gelukkig was met het bisschoppelijk mandement uit 1954. Daarin werd katholieken het lidmaatschap van het NVV en de VARA verboden en toetreding tot de PvdA aan katholieken ernstig ontraden. Ook had zij grote moeite met de afwijzing door het Vaticaan van het kerkelijk ambt voor de Vanaf de oprichting in 1967 tot 1977 maakte Marga Klompé deel uit van de internationale pauselij ke commissie Justitia et Pax in Ro me. Mede door haar inspanningen ontwikkelde de commissie zich tot het belangrijkste adviesorgaan van de rooms-katholieke bisschoppen op het gebied van de rechten van de mens. (zie verder pagina 5) Hoge ambtenaar neergeschoten WEST-BERLIJN (REUTER/AFP) - De directeur van de afdeling voor buitenlanders van de stadsrege ring in West-Berlijn, Harald Hol- lenberg, is vanmorgen door onbe kenden in de benen geschoten. Hij raakte ernstig gewond. De daders, vermoedelijk twee mannen en een vrouw, ontkwamen in een auto. die later brandend werd aangetroffen. De afdeling kwam het afgelopen jaar in opspraak door de proble men die rezen door de grote toe vloed van asielzoekers. Volgens de«. politie is de aanslag vermoedelijk bedoeld om te protesteren tegen de strenge regels bij het verlenen van toestemming om in de Bondsrepu- Er wordt nog druk gewerkt bliek te blijven. werd doorzocht. i het motel Bijhorst in Wassenaar, dat gisteren door de i MAPUTO (GPD) - ln de Mozambikaanse hoofdstad is vanochtend president Sa- mora Machel, die vorige week maandag bij een vliegtuig-ongeluk om het le ven kwam, begraven. Giste ren gebeurde dat al in Ma puto met 17 van de in totaal 34 slachtoffers. Duizenden Mozambikanen stelden zich vanochtend vroeg langs de route op, die de begrafenisstoet zou volgen. Machel werd bijgezet in het nationale monument voor helden, dat in 1975 vlak buiten de stad bij het internationale luchtha ven werd opgericht. Hij kwam te liggen naast zijn eerste vrouw, Jo- sina, en de eerste Frelimo-leider, Eduardo Mondlane, die in 1969 werd vermoord. Verwacht werd dat de Zimbab- weaanse president, Robert Muga be, bij het graf van Machel namens de Organisatie van Niet-Gebonden Landen een verklaring zou afleg gen. Inmiddels heeft het Zuidafri- kaanse ministerie van binnenland se zaken bevestigd, dat Winnie Mandela, de vrouw van de tot le venslang veroordeelde ANC-leider Nelson Mandela, geen toestem ming kreeg om de begrafenis bij te wonen. Volgens haar advocaat, Is- mael Ayob, zou zij in Maputo een ministeriële ontvangst hebben ge kregen. De Zuidafrikaanse autoriteiten zouden ook een uitreisvisum heb ben geweigerd aan de vice-presi- dente van het UDF, Albertina Sisu- lu. Maar dit bericht kon niet wor den bevestigd. De Zuidafrikaanse president P. W. Botha was niet uit genodigd. Hij had al laten weten al leen naar Maputo te gaan, als zijn aanwezigheid op prijs zou worden gesteld. Op hetzelfde moment vlogen vanuit heel de wereld regeringsde legaties Mozambique binnen om de begrafenis van president Ma chel bij te wonen. Onder de delega tieleiders bevinden zich de Portu gese premier Mario Soares, Mau reen Reagan, de dochter van de Amerikaanse president en een groot aantal Afrikaanse staatshoof den. Inmiddels gaat het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk door. Aan dit onderzoek nemen Zuidafrikaanse. Mozambikaanse en Russische deskundigen deel. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof 'Pik' Botha, verklaarde vanochtend, dat hij bij de Russische autoriteiten er op aangedrongen heeft, dat ook een internationale deskundige aan wezig zal zijn bij het openen van de 'zwarte doos'. Deze zal een dezer dagen in Moskou in aanwezigheid van een Zuidafrikaanse delegatie worden geopend. Direct na het on geluk werd de doos in aanwezig heid van Mozambikaanse autoritei ten verzegeld. Proces tegen Masson week aangehouden MAASTRICHT (ANP) - Het proces tegen de hoofdverdach te in de ABP-steekpenninge- naffaire, Adrianus Masson (64), is voor een week aangehouden. Na drie jaar voorbereiding bleek de Maastrichtse recht bank gisteren toch niet te kun nen beginnen met de behande ling van de stéekpenningenaf- faire. Advocaat mr A. Pfeil ver zocht om aanhouding omdat hij dossiers die op het laatste nippertje waren toegevoegd nog niet had kunnen lezen. De stapel dossiers is inmiddels uit gegroeid tot 62 ordners. De zaak begint nu volgende week dinsdag. De ABP-zaak kwam in 1983 aan het rollen toen bleek dat de beleggingsactiviteiten bij het ABP, waar pensioenen van ambtenaren zijn onderge bracht, een ratjetoe waren. Het werk is de rechtbank in Maas tricht inmiddels volstrekt bo ven het hoofd gegroeid. Er blij ven andere zaken liggen en vol gens persofficier van justitie Nabben is het niet onwaar schijnlijk dat de berechting van kleinere verdachten in deze zaak erbij inschiet omdat de re delijke termijn van 2,5 jaar te ver overschreden zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR - Vijftig agenten en personeelsleden van belastingdienst en uitkeringinstellingen hebben gisteren een omvangrijke huiszoeking uitgevoerd in het Wasse- naarse motel Bijhorst. Aanleiding was de verdenking van de Haagse officier van justitie dat bij de nieuwbouw van deze Van der Valk-vestiging mensen werkten die een uit kering genieten. 22 PAGINA'S (foto ANP) i Drs. E. Heerma is vandaag - als opvolger van Brokx - begonnen als staatssecre taris van volkshuisves ting. PAGINA 5 Europese Gemeenschap niet eens over strafmaat regelen tegen Syriè. PAGINA 7 Koeweitse oliemaatschap pij Q8 gaat rustig door met het maken van reclame. PAGINA 9 Tentoonstelling in Acade misch Historisch Mu seum toont bijzondere band van Erasmus met Leiden. PAGINA 15 Misha Mengelberg: 'Thelo- nius Monk is voor mij een herhalingsoefening'. PAGINA 21 REGIO-TAXI Opklaringen In de nacht veel bewolking en enige tijd regen. Minimumtemperatuur on geveer 8 graden. Overdag brekende be wolking en bijna overal droog. Mid- dagtemperatuur rond 12 graden. Mati ge. aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtige wind uit het zuiden, draaiend naar het zuidwesten en afne mend tot matig. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: nu en dan zon en nagenoeg droog. Middagtemperatuur rond 11 graden. Na vrijdag koudere nachten. Woensdag 29 oktober 1986 zon op: 07.29 uur, zon onder: 17.17 uur; maan op: 02.14 uur, maan onder: 16.08 Waterstanden Katwijk hoogwater: 12.34 uur; laagwater: 08.14 en 20.13 uur. TOKIO (DPA) - Tandenknarsend stonden vanochtend veel zeelieden in Yokohama, ten zuiden van Tokio, aan de kade. Het Japanse schip 'Niss- hin Maru' voer uit voor zijn laatste walvisvangst in de Zuidpool. De Japanse televisie liet het afscheid van het enorme schip met 231 beman ningsleden zien met speciale aandacht voor emotionele bijzonderheden. De talrijke gebalde vuisten waren bedoeld voor de Westerse 'activisten'. Nagenoeg alle Japanners zijn er vast van overtuigd dat de milieu-activis ten in de Verenigde Staten en Europa hen na vijftig jaar, gedwongen hebben de commerciële walvisjacht te staken. Ze willen nu voor 'weten schappelijke doeleinden' op walvissen gaan jagen. (foto AP) Miljoenen dieren 'onnodig gruwelijk' gedood DEN HAAG (GPD/ANP) - Jaar lijks worden miljoenen als schade lijk aangemerkte dieren op "onno dig gruwelijke wijze" gedood. Het betreft verschillende soorten rat ten én muizen en de mol. Hun aan tal varieert van een half miljoen (zwarte rat) tot veertien miljoen (bruine rat). Bij de bestrijding van deze dieren worden vaak middelen gebruikt als het gif strychnine, fos- forwatergas, ondeugdelijke klem men en het op niet juiste manier plaatsen van vallen waardoor het dier omkomt van honger of dorst. Dit is het resultaat van een we tenschappelijk onderzoek van de faculteit der diergeneeskunde in Utrecht dat door de Nederlandse, Vereniging tot Bescherming van Dieren aan minister Braks (land bouw) is aangeboden. De Dieren bescherming verzoekt snel maatre gelen te nemen om onnodig leed van deze dieren te voorkomen. De Dierenbescherming is van mening dat al te gemakkelijk over het leven van deze schadelijk ge noemde dieren wordt beschikt en dat het doden ervan in veel geval len "volstrekt onverantwoord" is. Bij het gebruik van chemische middelen wordt niet gekeken naar het leed dat het dier wordt aange daan, waardoor het soms een lange doodsstrijd moet voeren. Hetzelfde geldt voor het gebruik van mecha nische middelen als klemmen en fuiken. Braks wordt gevraagd om een snel verbod uit te vaardigen op de meest gruwelijke methoden, zoals het gebruik van strychnine, fosfor- waterstof en ondeugdelijke klem men. Om te kunnen onderzoeken of de directie inderdaad belastingen en premies heeft ontdoken, werd de administratie in beslag geno men en werden personeelsleden ondervraagd. Er is niemand gear resteerd. Tijdens het onderzoek, van 10 tot 12 uur 's ochtends, werd naar de papieren gevraagd en mocht niemand het gebouw uit. Volgens directeur H.F. Luiten was er sprake van een totale chaos en werden ook motelgasten lastig gevallen. „Er zat hier een Ameri kaans echtpaar", zegt hij. „Ieder een kon zien dat die er niets mee te maken hadden. Ze mochten hun kamer niet eens uit". Bovendien zouden er klappen zijn gevallen, toen de zwangere zuster van Luiten weigerde haar papieren te laten zien; „Ze werd achterna gezéten op de par keerplaats en agressief behandeld door de-politie". Luiten ontkent dat Van der Valk, dat het grootste deel van de bouw werkzaamheden im eigen beheer uitvoerde, belastingen en premies heeft ontdoken. Voor de onderaan- kan hij daarentegen niet In Rotterdam: ROTTERDAM (ANP) - Het Rotter damse Dijkzigtziekenhuis heeft eind vorige week voor het eerst een deel van een lever ingeplant bij een patiënt, die daarnaast zijn eigen zieke lever heeft behouden. Het ge zonde deel van de donorlever zal het werk van het zieke orgaan overnemen of het nieuw leven in blazen. De patiënt maakt het ria de operatie redelijk, zo heeft het zie kenhuis vandaag laten weten. Het idee van het plaatsen van een 'hulplever' is al vele jaren oud. Het is echter in de praktijk nooit gelukt. Een van de grote proble men is het ruimtegebrek in de buikholte. Het Dijkzigtziekenhuis heeft dit ondervangen door niet een hele donorlever, maar een ge deelte te transplanteren. Volgens het ziekenhuis is de ingreep op zich relatief eenvoudig, waardoor na de operatie ook minder compli caties te verwachten zijn dan bij een volledige levertransplantatie. Het is echter niet zo dat de nieu we operatie de normale levertrans plantatie helemaal kan vervangen. Het hangt af van de toestand van de patiënt welke ingreep voor hem het meest geschikt is. Ook bij het plaatsen van gedeeltelijke levers is een donororgaan slechts eenmaal te gebruiken, omdat alleen het middelste gedeelte van de lever ge schikt is voor transplantatie. instaan: „We weten niet wat zij op geven". Of het onderzoek iets heeft opge leverd, wilde de Haagse officier van justitie, J. de Wit, vanmorgen niet zeggen. Het uitpluizen van de gegevens duurt zeker enige weken. Hij ontkent dat op het moment van de inval gasten aanwezig waren in het motel, maar weigert nadere bij zonderheden te geven over de toe dracht van het onderzoek. Wel vindt hij woorden als 'omsingeling' te zwaar. 'De mensen mochten na de ondervragingen gewoon weg'. De bedrijfsleider vindt dat wat te laconiek. De operatie zou volgens hem vier uur hebben gekost. Na het vertrek van het onderzoeks team moesten eerst de gemoede ren tot bedaren worden gebracht en vervolgens duurde het geruime tijd voordat alle personeelsleden weer op hun plaats waren. Het betekent dat er extra hard moest worden doorge werkt om vandaag de bruiloft van de jongste telg uit de restaurant-fa milie te kunnen vieren. Welke aanwijzingen er waren, laat de officier in het midden. De Wassenaarse politie fungeerde in ieder geval niet als tipgever. De vier uitgerukte agenten, werden pas in een laat stadium op de hoog te gebracht van de operatie. Het Van der Valk-concern heeft ruim 30 restaurants en meer dan 20 mo tels in Nederland en België. In de ze regio zijn dat de Gouden Leeuw in Voorschoten, de Haagsche Schouw in Leiden, motel Sassen- heim in Sassenheim en Avifauna in Alphen aan den Rijn. Daarnaast bezit het familiebedrijf veel toele veringsbedrijven, is men dealer van enkele automerken en heeft men een eigen aannemersbedrijf. ROTTERDAM (GPD) - Het 3-jari- ge meisje, dat vorige week donder dag als vermist werd opgegeven bij de Rotterdamse politie, blijkt door de 25-jarige vriend van haar moe der dodelijk te zijn mishandeld. Het meisje wilde haar boterham niet opeten. De Rotterdammer heeft afgelopen nacht bekend. Naar aanleiding van tientallen tips die de politie dit weekeinde kreeg na een uitzending van 'Op sporing Verzocht', werd het stel zondagavond gearresteerd. De moeder bekende gistermid dag al dat het kind zodanig mis handeld was, dat het daaraan is overleden. Na de dood van het kind hebben de man en de vrouw het lijkje in hun auto naar het Rotterdamse Park gereden en daar begraven. Het kind is gisteren door de politie op aanwijzing van een tipgever die het stel in het park had gezien, op gegraven. NEEM NU EEN ABONNEMENT! 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt!"! per maand 23,25 q per hall jaar 137.90 (alléén mogelijk met automatische betaling) rn per jaar 262 40 per kwartaal 68,95- uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus Naam: Straat: Postcode/Plaats: Teleloon: (j.v controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1