Mets werelcQ^ampioen 'Apartheid' in lager onderwijs Zwarte Wolf weer terug aan de kop WVC verliest ook van Aarlanderveen Gebedsdag vooral fraai schouwspel Afgelast PAGINA 12 SPORT DINSDAG 28 OKTOBER 1986 Zaalvoetbalcompetitie ROTTERDAM/KATWIJK - De ranglijst in de interregionale zaal voetbalcompetitie is gisteravond behoorlijk op zijn kop gezet. Kop loper Datagold leed een verrassen de nederlaag tegen het bezoekende FC Snoekie (2-3) en zag het Leidse Zwarte Wolf de fakkel overnemen na een zwaar bevochten overwin ning op Neptunus (1-2). Glasber gen klom op naar de derde plaats door Silva Boys met maar liefst 7-0 af te drogen, terwijl concurrent Ce- verbo met 2-1 werd ingepakt door hekkesluiter FC Grovo. Alleen FC Lisse wist geen bijdrage te leveren aan de 'bijltjesdag'. In de laatste minuut werd verloren bij De Rozet (2-1). In de hoofdklasse maakte Van der Plas gehakt van Hanepoel: 6-0. Neptunus - Zwarte Wolf 1-2 Het zat de titelhouder gister avond niet mee. Onderweg naar Rotterdam begaf één van de auto's het, zodat een aeel van het gezel schap terug moest naar Leiden om een nieuwe auto te huren om de reis voort te kunnen zetten. Deson danks verschenen de wolven toch geconcentreerd in het veld voor het treffen met het achtervolgende DEN HAAG (ANP) - Slechts een persoon vulde de zes juiste kruisjes in voor lotto nr. 43. Ook de toto en de toto-gelijk kenden Lotto nr. 43: Eerste prys: 1 winnaar, die bruto f333.046.20 ontvangt. Tweede prijs: 22 win naars, die ieder bruto f6.818.10 ontvangen. Derde prijs: 118 winnaars, die ieder bruto f 1.411,20 ontvangen. Vierde prijs: 4.845 Toto nr. 43: Eerste prys: 1 winnaar, die bruto f29.097,30 ontvangt. Tweede prys: 149 win naars. die ieder f 130.10 ontvangen. Derde prijs: 2.189 winnaars, die ieder f22,10.ont vangen. Toto-gelijk nr. 43: Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto f 15.627,90 ontvangt. Tweede prijs: 9 win naars, die ieder f48,60 ontvangen. Derde prijs: 61 winnaars, die elk f35,80 ontvan gen. Vierde prijs: 1.048 winnaars, die ieder f3,30 ontvangen. Neptunus. Piet Sloos bracht de Leidenaars al snel aan de leiding, maar na de pauze kwamen de gast heren door Ron Zwart weer langs zij (1-1). Een fraaie combinatie tus sen Ger Nagtegeller en Peter Gijs man, die door laatstgenoemde werd afgerond, verzekerde uitein delijk de winst van Zwarte Wolf 1- 2) dat daardoor weer alleen aan de leiding gaat. Glasbergen - Silva Boys 7-0 Na de voortvarende competities tart waren de Rijnsburgers wat af gezakt, maar tegen Silva Boys toonden de mannen van Nico Glas bergen aan inmiddels uit het dal te zijn geklommen. Silva Boys kreeg wel enkele scoringskansen, maar invaller-doelman Jan Blanken- spoor hield zijn straatje keurig schoon. Dat kon van zijn collega aan de andere kant van het veld niet gezegd worden. Huug Aande- wiel scoorde driemaal op rij en na dat de Katwijker zijn ploeggenoten de weg had gewezen volgden er nog vier goals, van Hennie Koet, Peter Hogewoning, Wim Bouc- kaert en Nico Zwaan: 7-0. Glasber gen bezet nu de derde plaats, met twee punten achterstand op Zwar te Wolf en één punt op Datagold. De Rozet - FC Lisse 2-1 Akkermans was de grote boos doener voor het onfortuinlijke Lis se. De zaalvoetballer van De Rozet hielp zijn ploeg vlak voor tijd aan de winst, waardoor de bezoekers een verdiend punt werd onthou den. Akkermans had zijn ploeg in de eerste helft ook al aan de leiding gebracht, maar toen had Eric Ver- heyen kans gezien om Lisse weer langszij te brengen. Tot drie keèr toe moest een Lissenaar voor twee strafminuten naar de kant en even- zovele malen werd het veldover- wicht van de Rozenburgers teniet gedaan. Het mocht uiteindelijk toch niet baten: 2-1. Van der Plas - Hanepoel 6-0 De toeschouwers in sporthal Cleijn Duin hadden gisteravond over doelpunten"niet te klagen. Na de monsterscore van Glasbergen deed Van der Plas het tegen hel louter verdedigende Hanepoel nog eens dunnetjes over. Alle doelpun ten vielen na de pauze, maar toen was er voor Sassenheimers ook geen houden meer aan. Henk Lan- gemaat (2), Ron van der Kolk, Jaap van Duijn, Wim van der Plas en Rick Curfs waren de doelpunten makers. NEW YORK (Rtr) - De New York Mets hebben in de zevende en be slissende wedstrijd uit de World Series het Amerikaans honkbal kampioenschap naar zich toe ge trokken. In het Shea-stadion in New York wonnen de Mets de laat ste wedstrijd tegen de Boston Red Sox met 8-5. Het was voor het eerst in zeventien jaar, dat de Newyor- kers weer de 'wereldtitel' grepen. Boston, de ploeg die steeds voor deel had in de best-of-seven, bleef voor het 68ste jaar zonder succes. Sinds 1918, toen de Sox hun laat ste wereld-serie wonnen, kwamen ze vier keer in de finale. Drie keer verloor de ploeg uit Boston in de zevende wedstrijd. De overwinning van de Mets zorgde voor wilde taferelen op de met 55.000 kijkers bezette tribunes van het Shea-stadion. Champagne, confetti, vuurpijlen en rookbom men waren de belangrijkste ingre diënten van het feest, waarbij vijf tig politiemannen te paard zorg den, dat het veld vrij bleef. Twee weken geleden, toen de Mets de ti tel van de National League ver overden op de Hcuston Astros be stormde het publiek het veld en richtte daarbij grote schade aan. Het pandemonium leek een ver volg op zaterdagavond, toen de Mets een slag van het definitieve verlies waren. De honkbalploeg uit New York redde zich toen met drie runs in de noodzakelijk geworden tiende inning. In de beslissende wedstrijd kwa- LEIPEN - Het duel tussen Lugdu- num en Roodenburg in het kader van de strijd om de Zilveren Molen' gaat vanavond niet door. Vanwege de slechte gesteldheid van het LFC-terrein besloot de organisatie de partij tussen de Leidse eer steklassers tot nader datum uit te stellen. men de Red Sox in de tweede slag- beurt op een voorsprong van 3-0. In de zesde inning was de stand weer gelijk. In de zevende beurt kwamen de Mets voor het eerst aan de leiding (4-3), toen Ray Knight, een speler die in het voorjaar bijna de selectie miste maar wel werd uitgeroepen tot de waardevolste speler van de Series, een homerun over 114 meter sloeg. Dykstra en Santana zorgden in dezelfde slag beurt voor 5-3 en 6-3. In de achtste inning kwam Boston onmiddellijk terug tot 6-5. In de gelijkmakende beurt besliste Strawberry met de tweede homerun van de Mets de wedstrijd (7-5), waarna Knight, weer hij, voor 8-5 zorgde. In de laatste slagbeurt was de weerstand van Boston gebroken. Zelfs een adempauze, na het wer pen van een rookbom, bracht de Sox niet meer terug in de strijd om de titel. Verliezende werper Schi- raldi, ook zaterdag al de man die op de heuvel onderuit ging, was ont roostbaar. V olleybalcompetitie LEIDEN - In de hoogste afdeling van het rayon Leiden begint het er voor de mannen van volleybalver eniging WVC wel erg somber uit te zien. Zij werden door Aarlander veen met 3-0 verslagen en hebben dit seizoen nog geen punt gepakt. Bij de vrouwen is de laatste plaats voorlopig voor Blok '77. De forma tie uit Katwijk is in het bezit van één schamel punt. Liusna en LUSV 2 distantieerden zich door respectievelijk een overwinning en een gelijkspel enigszins van de ro de lantaarndrager. VCO had in eerste instantie geen kind aan het vrouwenteam van LUSV 2. De equipe uit Oegstgeest won de eerste set met 15-0 en de tweede met 15-5. LUSV, dat daar voor vrijwel niets gepresteerd had, ging in het derde bedrijf wat beter spelen en sloot die af met een 8-15 score. Wat niemand verwacht had, gebeurde in de laatste set. LUSV bleef aanklampen en zegevierde in de slotfase verrassend: 13-15 en dus een 2-2 eindscore. De vrouwen van InUpGo boekten hun tweede overwinning in de eerste klasse. Het slachtoffer was Leython 4, dat in eigen huis slechts achttien pun tjes verzamelde: 4-15, 10-15 en 4-15. InUpGo maakte beduidend min der fouten dan het Leidse team. Daarnaast had InUpGo aanvallend wat meer in huis. Dit ondanks de afwezigheid van spelverdeelster Marleen van Rooden (gebroken sleutelbeen). Ook het derde vrouwenteam van Leython liep tegen een nederlaag op. Verantwoordelijk hiervoor was S'70, dat dankbaar gebruik maakte van de vele gaten in de Leidse de fensie. De eindstand werd 0-3 (12- 15, 14-16 en 4-15). Blok '77 kon in de confrontatie met het goed spe lende Gemini/Kangeroes 3 nog steeds niet beschikken over Mar- jon van Rijn. Wel was Corien Dijk huizen weer terug, maar ook zij kon de ploeg uit Katwijk niet aan punten helpen. Daarvoor was Ge- mini te sterk. Vooral de midden- aanval van de Voorschotense for matie zorgde voor vele punten. Blok had bovendien de pech dat Marleen Verdoes in de tweede set moest uitvallen met een blessure aan haar duim. Eindstand 0-3 voor Gemini. Liusna klopte DVO in Lisse met 3-0, hetgeen zeker verrassend te noemen was. Liusna namelijk had nog niet gewonnen en DVO nog niet verloren. Het eerste speldeel pakte de Lisser equipe dank zij goed serveren en een matige DVO- pass zelfs met 15-1. Ook in set num mer twee was Liusna sterker, al leen in de derde was DVO gelijk waardig. Met de inmiddels in de sporthal gearriveerde Marga Mei- ma knokte het voor wat het waard was, maar meer dan een 16-14 sco re zat er niet in. In de strijd tussen de twee Novo-ploegen won de rou tine het van de jeugd. Het derde ze- gevierde dus over het tweede: 13- 15, 15-12, 8-15 en 10-15. Mannen Bij de mannen maakte koploper VCS geen fout. De Sassenheimers klopten LISC met 1-3, maar stuit ten wel op heftige tegenstand. De debutanten wonnen zelfs de eerste set met 15-7. In de tweede ging de snelle aanval van VCS draaien (8- 15). maar in de derde kwam LISC weer met 10-2 voor. Via een uiter ste krachtsinspanning won toch VCS dit speldeel (13-15), waarna I het vierde bedrijf een formaliteit was: 2-15. Hoewel InUpGo in Peter Schouten en Hennie van Ruiten goede aanvallers had, kon het niet voorkomen dat Leython 3 met de winst naar huis ging: 1-3 (8-15, 17- 19, 15-9 en 11-15). Na drie gelijke spelen liep DAC 3 voor het eerst tegen verlies op. Gemini/Kange roes 3 won in Voorschoten met 3-0. Slechts in de eerste set (16-14) on dervond Gemini weerstand van be tekenis. Voor het overige moest DAC het afleggen tegen een sterk blok en een veel scorende midden- aanval. Ridderveld-Orion eindigde in 3- 1. Zodra Orion onder druk kwam te staan, ging het fouten maken. En Ridderveld is dan geroutineerd ge noeg om toe te slaan. Het won met 3-1 via setstanden van 15-10, 14-16, 15-3 en 15-8. Aarlanderveen kijkt nog steeds verbaasd naar de rang lijst. Een score van zeven uit vier had niemand verwacht. Met het zwakke WVC overigens had Aar landerveen alleen in de tweede spelperiode wat problemen (16-14). De andere twee sets werden, met Jos Sluis als veel scorende aanval ler, simpel gepakt: 15-7 en 15-6. RW en Donar 2 tenslotte speelde in Rijnsburg tegen elkaar gelijk. Dat was vooral een goede prestatie I van Donar: 15-5, 2-15, 16-14 en 13- 15. Proza - 'Oversteken', eerste roman van Olga Rodenko, die haar verhaal over een cir- cusje en een jonge vrouw als een legpuz zel heeft geschreven, waarvan de stuk jes pas tegen het einde in elkaar passen. Meulenhoff, prijs 27,50. - 'Herinneringen van een domme jon gen', vyfde druk van deze verzameling sprookjes van Arthur van Schendel. Meulenhoff. prijs 32,50. - 'Mooie jonge goden', dertien korte ver halen van Vlaamse auteurs, die daarmee als het ware hun visitekaartjes afgeven. Alle verhalen werden voor deze bundel geschreven. Kritak, prijs 27,50. - 'Japanse droom. Japanse werkelijk heid', een overzicht van de literaire we reld ven Kenzaburo Oë, de meest voor aanstaande Japanse verteller van dit moment. Met een interview met de schrijver. Meulenhoff, prijs 4,90. - 'Heden ben ik nuchter' door Herman Brusselmans. Aangekondigd als een ro man over vrouwen, drank en geluk. Bert Bakker, prijs 20,90. - 'Hartzeer en maagzuur', de eerste ro man van de Amerikaanse schrijfster No- ra Ephron. Een huwelijk loopt op de klippen en dat is nog om te lachen ook. Verfilmd door Mike Nichols. Bert Bak ker, prijs 21,90. - 'Ode', het literaire debuut van Pamela Koevoets, die in een drieluik van verha len het bonte bestaan van rondtrekken de artiesten beschrijft. Bert Bakker, prijs 19,90. - 'Bizarre situaties', verhalenbundel van William Boyd. Veen, prijs 24,50.. - 'De wurger van Delft', korte verhalen van A.Moonen. Veen, prijs 24,50. - 'De zonnebloem', roman van de Pale stijnse schrijfster Sahar Khalifa. Drie vrouwen staan centraal in dit verhaal dat zich afspeelt op de westelijke Jor- daanoever. Het Wereldvenster, prys ƒ39,90. - 'De parabel van de blinden', roman van Gert Hofmann die de zes blinden uit het gelijknamige schilderij van Breughel tot leven brengt. Veen, prijs 19,90. - 'Peter de Grote en het ontstaan van het moderne Rusland 1672-1725' door Ro bert Massie is het lijvige boekwerk van meer dan 800 pagina's, dat als leidraad diende bij de gelijknamige serie met een keur van internationale artiesten op de Nederlandse televisie te zien was. Else vier. Driis f49.50. - 'Tijd om gelukkig te zijn' door Frans Buijens is een sociaal-kritisch verhaal vol humor en ironie. Gebaseerd op de gelijknamige film. Manteau, prijs 20,50. - 'Verkenners* door Ward Ruyslinck is een uitgave ter gelegenheid van vijftig ste boekenweek in Vlaanderen. Het is een hoofdstuk uit de roman 'Stille wa ters', die in het ntyaar van 1987 zal ver schijnen. Manteau. - 'Klein geDreK geen bezwaar'. Een geva rieerde en representatieve keuze uit de vele brieven die Gerard Reve heeft ge schreven. Veen, prijs 10.-. - 'Links!', verhaal van Boudewijn Biich, dat zich afspeelt in het alternatieve stu dentenmilieu van de jaren zestig. Vijf jongens proberen in de polder Mao's denkbeelden uit te dragen. De Arbei derspers, prijs 29,90. - 'De zelfvergrootster'. roman van Mar jan Berk, waarin zij vele facetten geeft uit het dramatische leven van de mezzo sopraan Mewalda van Dieten. De Arbei derspers, prijs 25,-. - 'Voetsporen* door Richard Holmes, die een jonge Britse biograaf door Europa laat trekken op zoek naar romantische schrijvers uit het verleden. Een blik achter de schermen van moeizame lite raire arbeid. Contact, prijs 45,-. - 'M'n duifje, wat wil je nog meer?', een verzameling stukjes van Leo Derksen, die met scherpe pen ook columns in De Telegraaf schrijft. Teleboek, prys 18.50. Jeugdboeken - 'Dag dag allemaal' door Nannie Kui per. Voor kinderen van twee jaar en ou der. Leopold, prijs 17,90. - 'Bram en Martje' door Dolf Verroen. met illustraties van Jan Wesseling. Voor jongeren van 8 jaar en ouder. Leopold, prys 24,90. - 'Een leeuw met lange tanden' door Dolf Verroen. Voor de jeugd van tien jaar en ouder. Leopold, prijs 19,90. - 'Praten met een reiger' door Remco Ekkers en 'Van verdriet kun je grappige hoedjes vouwen' door Ted van Lieshout zijn bedoeld voor jongeren van 12 jaar en ouder. Leopold, prijs 19,90 per stuk. vanaf elf jaar. De schrijver - tot voor kort voorlichtingsambtenaar bij de Tweede Kamer - laat zien hoe maatschappelijke beslissingen vaak op grond van onei genlijke argumenten worden genomen. Westfriesland, prijs 16,90. - 'Than, de magiër' door Peter Ursem. Een spannend verhaal voor jongeren vanaf twaalf jaar. Westfriesland, prijs ƒ20,95. - 'Een ster over de grens', bundel zeer verschillende en sterk uitneelopende kerstverhalen. Christofoor, prijs 39,50. - 'De nachtegaal', een sprookje van Hans Christian Andersen met illustra- Lisbeth Zwerger. Westfries- de twaalfde eeuw als decor.Thieme, prys 19,50. - 'De magische zeven', weer een aantal korte schetsjes uit de wereld van de misdaad en de misdaadbestrijding door oud-inspecteur A.C. Baantjer. Teleboek, prijs 18,50. Science fiction - 'De Duivelsprinsen'door Jack Vance. De vjjf delen van deze befaamde serie nu compleet in een fraaie band. Meulen hoff, prijs 49,50. Religie - 'Volk met een land', het ontstaan van het jodendom beschreven door S.Safrai. Boekencentrum, prijs 24,90. - 'Het geloof verandert zo' door pastor J.B. van Heerde. Boekencentrum, prys 14,90. Kunst - 'Kunstenaars over kunst'. Axjan F. de Groot verzamelde een aantal fascine rende gezegden, die een beeld geven hoe kunstenaars zichzelf, hun werk en hun collega's zien. Kairos, prys 24,95. - 'Lekker lui', een aantal korte vrolij ke en minder vrolijke verhaaltjes van Jos Brink. Teleboek, prijs 18,50. - 'Heen en weer', honderd liedteksten van drs. P., gekozen en ingeleid door Ivo de Wijs. Bert Bakker, prijs 28,90. - 17,90. - 'Het betoverde everzwijn' is een Roemeens sprookje, verteld en geschil derd door Christiane Lesch. Christo foor, prys 21,50. - 'De sneeuwstorm' door Wenche Oyen ademt de bijzondere sfeer van het hoge noorden, waar kinderen met hun ouders door een sneeuwstorm worden overvallen en onder barre omstandighe- hol de nacht doorbrengen. Poëzie - 'Le démon de midi', gedichten van Dirk Clement. Bekroond met prijs van poëziedebuut. Manteau, prijs 19,50; - 'Bevoorrechte getuige', gedichten van Clara Haesaert. Manteau, prijs 19,50. - 'De jagers in de sneeuw', gedichten van Erik Spinoy. Manteau, prijs 19,50. Misdaad - 'Hoog water in Brandenburg' door Ja mes Dillon White. Whites 'huisfiguur' Sebastian Kettle ontdekt dat 'men' ge lijk heeft als men zegt, dat een geheim agent nooit kan stoppen. Thieme, prijs Diversen - 'Nederland rijmwoordenboek', sa mengesteld door Jaap Bakker. Voor alle gelegenheden. Niet alleen net Neder lands, maar ook platte en en vreemde woorden. Bert Bakker, prys 34,90. - 'Nibud-agenda 1987', de tweede bud getagenda. Verschenen bij het Natio naal Instituut voor Budgetvoorlichting, prijs 9,90. - 'Enkhuizer Almanak'. De befaamde almanak verschijnt dit jaar voor de 392s- te keer. Met een heruitgave van de au thentieke 'schipperseditie', compleet met doorlopend omslag en rood flesse- band. De almanak kost in standaard uit voering 4,95 en met omslag en fiesse- band 7,95. - 'Het begoochelde oog', onmogelijke en meerzinnige figuren zyn bijeenge bracht door Bruno Ernst (pseudoniem voor J.A.F. de Rijk). Onmogelijke figu ren die niet kunnen bestaan, maar die men desondanks kan zien. Meulenhoff, prys ƒ49,50. - 'Portret van Amstel en Spaame' met tekst van Jan Burgers en foto's van Con Mónnich. Een fraai en kleurrijk naslag werk over een gebied rondom twee ri vieren. Terra, Driis f 49.90. - 'BZN, twintig jaar muziek', een muzi kale terugblik van Olaf Erikson met de succesvolle Volendamse formatie in de hoofdrol. Uiteraard met veel foto's. No vella, prijs 12,50. - 'De boeren van de Languedoc', waarin Emmanuel De Roy Ladurie een traditio nele plattelandssamenleving beschrijft die van eind vijftiende tot eind zeven tiende eeuw een grote cyclus door maakt. Bert Bakker, prijs 39.90. - 'Viennese Design and the Wiener Werkstatte' door Jane Kallir. Meulen-_ hoff. prijs 34.50. De paus begroet John Pretty-on- top, religieus leider van de Ameri kaanse croio-indianen. ROME - Als er maandag in Assisi een ding is gebleken, dan is het dat alle godsdiensten ter wereld naar vrede streven en dat al hun heilige boeken van vrede spreken. In een urenlange plechtigheid op het plein voor de basiliek van Sint Franciscus spraken vertegenwoor digers van alle historische gods diensten hun gebeden uit en lazen voor uit hun religieuze geschriften. door Hein ten Kortenaar Indianen uit Noord-Amerika rookten onder aanroeping van de Grote Geest de vredespijp, medi cijnmannen uit Afrika baden om vrede tot de Schepper, die ook de voetsporen van de antilopen op de rotsen ziet en tot de geesten van hun voorvaderen. De paus, die sa men met de vertegenwoordigers van alle»christelijke kerken aan het gebed deelnam, was de enige die in zijn slotrede bekende dat de katho lieke kerk in haar geschiedenis herhaaldelijk tegen de vrede had gezondigd en daarvoor vergiffenis vroeg. Zoals was voorzien door de Ita liaanse protestanten, die daarom ook niet naar Assisi waren geko men, was de plechtigheid ondanks alle goede bedoelingen allereerst een indrukwekkend schouwspel. Dat werd nog onderstreept door de toehoorders die na elk gebed ap plaudisseerden en door een regie die onder meer voorzag in het los laten van een zwerm duiven en in het uitdelen van olijftakken, die de godsdienstige leiders omhoog moesten steken in antwoord op vragen yan een groep jongeren, als „bent u bereid u met alle krachten in te zetten voor de vrede?" Dit alles deed eerder afbreuk aan de werkelijke betekenis van deze gebedsdag, waarvoor religieuze lei ders uit de hele wereld naar Assisi waren gekomen om te bidden voor vrede en zich te bezinnen op de vredesinhoud van hun godsdien stige boodschap. Dit aspect was duidelijker in de afzonderlijke ge bedsbijeenkomsten die in de loop van de morgen op verschillende plaatsen van het stadje waren ge houden en die met diepe devotie waren bijgewoond door inwoners van Assisi en honderden die van buiten waren toegestroomd. In hoeverre er in de rest van de wereld gehoor is gegeven aan de oproep van de paus om op deze dag de wapens te laten zwijgen is nog niet vast te stellen. Wel meldde de woordvoerder van het Vaticaan, Joaquin Navarro, dat er op de hele wereld geen sprake was geweest j van gewapende conflicten. Buitenlandse ouders halen kinderen massaal van Turkenschool' ROTTERDAM (GPD) - De schoolbel gaat en de eerste leer lingen dringen zich door de deur naar binnen. Gekrijs in een on verstaanbare mengelmoes van Turks en Marokkaans. Tussen de leerlingen vaders en moeders die tevergeefs proberen de opge wonden kleintjes te kalmeren. Ze gaan niet naar de klas. maar stappen regelrecht op de direc teur af. Die zit op dat moment sa men met de andere leerkrachten in de lerarenkamer te wachten op de dingen die staan te gebeu- De ouders willen hun kinderen massaal van school halen. Die school, de openbare basisschool De Piramide, staat in de wijk Hil- lesluis in Rotterdam-Zuid beter bekend als de 'Turkenschool' Van de 180 leerlingen is 90 pro cent Turks of Marokkaans. En kele van de acht klassen hebben een paar Nederlandse leerlingen, andere helemaal niet. De school om de hoek, maar wel in hetzelfde gebouw, De Blij- vliet, telt daarentegen juist wel veel Nederlandse kinderen. Bo vendien spreken de buitenland se kinderen hier, in tegenstelling tot die van De Piramide, al een aardig mondje Nederlands. Daar draait de actie van de migranten- ouders dan ook om. Ze willen dat hun kinderen Nederlands leren spreken en met Nederlandse vriendjes kunnen spelen. Apartheid in het onderwijs. Een schrijnende situatie, maat niet bijzonder. "In alle oude wij ken in Rotterdam zijn de afgelo penjaren 'zwarte' en 'witte' scho len ontstaan en eigenlijk geldt voor de andere grote steden pre cies hetzelfde", zegt Sytske Söte- mann. Zij is een van de weinige 'blanke' moeders die haar twee kinderen bewust op de 'Turken school' heeft gedaan. "Wij hebben bij die schoolkeu ze-niet gekeken naar de kleur van de leerlingen, maar naar het type onderwijs. Hier werd in ni veaugroepen gewerkt. Iedere leerling werkt op zijn of haar ni veau. Daardoor ook hoeft de een niet te lijden onder de taalachter stand van de ander. "Boven dien", zegt ze idealistisch, „onze kinderen groeien hier op tussen buitenlandse kinderen. Waarom dan ook niet in dezelfde klas naar school?" De vader van Hatice Birgul is een van de eersten die z'n doch ter bij directeur Jan Wenting van De Piramide laat uitschrijven. Die is er ogenschijnlijk nuchter onder. Als hij een half uur later klaar is en de moeilijke namen van de 72 kinderen moeiteloos op een velletje papier heeft geno teerd, zegt hij met een brok in z'n keel: "Natuurlijk laat zoiets je niet koud. Onze leerkrachten zijn overwegend jong en zeer gemoti veerd. maar ze zijn straks wel de gebeukte hond. Als de leerlingen niet meer terugkomen, zullen er hier vier of vijf leerkrachten uit vliegen. Datzelfde aantal zullen ze om de hoek weer nodig heb ben, maar dat worden niet deze mensen. Die komen onder aan de lijst te staan. Zij zijn de dupe van een conflict tussen de ouders en het gemeentebestuur". Directeur De Vletter van de 'blanke' school De Blij vliet maakt een autoritaire, onaange name indruk als hij de stoet Turkse en Marokkaanse ouders en kinderen het schoolplein op ziet komen. Sommigen zijn voor deze gelegenheid 'op z'n zon dags' gekleed. Ze komen niet verder dan de deur. Van de ge meente Rotterdam, die op de hoogte was van de voorgenomen massa-overstap, heeft hij vorige week de opdracht gekregen alle kinderen in te schrijven. Streng roept De Vletter: "U kunt niet met z'n allen naar binnen. Hier krijgen andere kinderen les. Ik wil rust op de gang. Ik kan maar één leerling tegelijk inschreven en per leerling gaat dat ongeveer een kwartier duren". De conciërge begint daarop briefjes uit te delen met de tijd waarop de ouders kunnen terug keren. De laatste is pas vanmid dag rond half twee aan de beurt. Een Turkse vader, die kennelijk tot de gang wist door te dringen, wil als tweede z'n kind laten in schrijven. Op zijn briefje staat de tijd: 11.45 uur. Het is op dat mo ment nog niet eens kwart over negen. Directeur De Vletter wijst de man daarop. Die begrijpt er echter mets van. Geirriteerd zegt hij: "Kijk, dit is modern onder wijs. Daar moet je nog kalm on der zien te blijven". Aan onderwijs komen de nieu we leerlingen van deze school voorlopig met toe. Daarom geeft De Vletter hen allemaal het ad vies de kinderen voorlopig op de oude school te houden. Maar daar zijn ze allemaal uitgeschre ven. Na de aanmelding gaan de ouflers dan ook met hun kind naar huis. Daar zullen ze net zo lang blijven wachten op bericht van de school dat er plaats vrij is. "Desnoods weken- of maanden lang", roept een van de migran- ten-ouders. Ondertussen heeft een van de jufs op de andere school de Melkunie gebeld. Voor de helft van de leerlingen hoeft er voor taan geen schoolmelk meer te worden besteld.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12