Een rel om 10 koffiepunten Huurkoop bij auto's blijkt vaak duurkoop Steuntje-in-de-rug GESCHENKENHANDEL VAN DE: BEDRIJF MET OMZET VAN 30 MILJOEN GULDEN <a Consument Koelkasten werken vaak slecht in koele keuken MAANDAG 27 OKTOBER 1986 PAGINA 9 O Over een wonder Eén van de geheimzinnigste en tegelijkertijd ook gewoonste voorwerpen die zich in een huis bevinden is de spiegel. Elke morgen bewerkstelligt hij datje even deel uitmaakt van een tweeling, waarvan - zeer oneerlijk - de een altijd aan het werk moet. Ach, die spiegel aan de wand, die het idee van vooruitgang tot een sprookje maakt. Kijk erin en je ziet datje telkens weer terugkeert in wat achter je ligt. In films zie je vrouwen soms met een lippenstift op spiegels een boodschap schrijven voor hun geliefde. Ik ben daar niet voor. Dat komt natuurlijk omdat ik zelf de boel moet schoonmaken en dat damt de romantische bevlogenheid wel in. Nee, wat ik echt mooi vind. is een spiegelverhaal in Marquez' laatste roman 'Liefde in tijden van cholera'. In een café observeert een man een vrouw via een spiegel. Als ze weg is, koopt hij de spiegel van de cafébaas. Hij neemt hem mee naar huis en hangt hem in de slaapkamer. Hij kijkt er voortdurend naar en denkt zo sterk aan de vrouw, dat de spiegel - die slokop! - haar beeld teruggeeft. Ik vraag mij af hoeveel mensen er zijn die, net als deze man dat doet, zo aan zichzelf voorbij zouden kunnen kijken? We gaan dan wel niet meer als Narcissus aan de liefde voor ons spiegelbeeld ten onder - tenminste, dat soort mythische verdrinkingsgevallen zijn mij niet bekend - maar we raken nog steeds wel hevig geboeid door onszelf. Ik heb eens een kunstwerk gezien waarin dat verschijnsel angstig goed werd uitgebeeld. In een museumzaal stonden naast elkaar enkele grote spiegelscherven opgesteld. In sommige scherven zag je jezelf verkleind terug, in andere wasje iets groter dan in werkelijkheid. Bloednieuwsgierig zag je de bezoekers er langs heen en weer drentelen. Ook ik deed dat. Toen ik dat voor mijn fatsoen niet langer kon verantwoorden en mij met tegenzin naar de uitgang van het museum begaf, viel mijn oog op een paar roestige traliewerken, schijnbaar klaargezet voor de schroothoop. Maar wat was dat?! Ze hadden dezelfde vorm als de spiegels en ernaast, op een klein bordje, stond de tekst: 'De kooi der spiegel'. Zelden heb ik de aantrekkingskracht die wij voor onszelf hebben beter uitgedrukt gezien. Is de spiege] voor ons van levensbelang? Je zou het wel denken. Ik weet niet of er in prehistorische tijden al sprake was van spiegels, maar in het bronzen tijdperk waren ze er wel. Nog steeds worden er handspiegels uit die periode opgegraven. Al in die tijd kon de mens het niet verdragen dat hij alles kon zien. behalve zichzelf. Ik vind zoiets ook bijna een lichamelijk gebrek. Kijk eens wat voor gymnastische toeren de ogen moeten uithalen, willen zij een glimp kunnen opvangen van de meeëter op de neus. Lukt je zoiets zonder moeite, dan word je door de jaloerse medemens scheel genoemd. Voor mij zijn zij van wie men honend zegt dat zij met hun linkeroog in hun rechterbroekzak kijken juist bevoordeeld. Immers, zou het er allemaal niet veel aardiger aan toe gaan, als wij onszelf voortdurend in de gaten konden houden? Die opgegraven handspiegels boeien mij zeer. O, had het beeld van wie er destijds in keek toch maar enige kleefkracht bezeten! Maar het is weg, voorgoed. Kent u die driedelige spiegels, waarvan de zijkanten zo op engelenvleugels lijken? Thuis, in mijn jeugd, heb ik die vaak om mijn spiegelbeeld heengeklapt. Deed ik ze weer open, dan was ik inderdaad bewaard gebleven. Dat was geluk. Maar we worden oud eh beginnen alles gewoon te vinden. Misschien is het enige dat ons nog kan verrassen onze dood. Dan, zeggen ze, sperren we onze ogen - die spiegels der ziel - wijdopen van verbazing. Spiegels en vrouwen, ze zijn al lange tijd vriendinnen van elkaar. En dan heb ik het over alle soorten spiegels, de autospiegeltjes, die - wat een elegant gebaar! - vrouwen altijd weer verlokken hun lippen te stiften, niet uitgesloten. In een gedicht van de Griekse dichter Yannis Ritsos is de spiegel voor een vrouw zelfs de enige toeverlaat. Hij vergelijkt hem met een raam. Voor dat 'raam' staat een eenzame vrouw. Ze heeft net de onbevlekte lakens te luchten gehangen. Ze praat in zichzelf, ze zegt:"Ik ben alleen. Ik leef. Als ik in de spiegel spring, val ik in mijn eigen armen." ANGELA PINNEBERG TIJDSCHRIFTEN in Leiden op Nieuwe Rijn 13 bij BOEKHANDEL KOOYKER Een auto aanschaffen via huurkoop is meestal zeer voordelig voor de verkoper, maar tegelijkertijd erg onvoordelig voor de (huur)koper. Dat blijkt uit een onder zoek van Konsumenten Kontakt naar de financiering van auto's. Ruim vijftig au todealers werden bezocht en daarbij bleek dat dezen de consument vrijwel uitsluitend huurkoopovereenkomsten proberen aan te smeren. De informatie die de dealers geven over financiering en de inhoud van de huurkoopcontracten bleek ronduit slecht. Ongeveer tien bedrijven gaven helemaal geen informatie. De meesten gaven onjuiste of onvolledige informa tie. Ten onrechte werd bij voorbeeld nogal eens beweerd dat een persoonlijke lening onvoordeliger zou zijn dan huur koop. Of de dealers verzuimden te ver tellen dat de auto bij huurkoop het ei gendom van de financieringsmaatschap pij blijft totdat de laatste cent is betaald. Garages die wel correcte informatie ga ven zijn op de vingers van een hand te tellen. Lening Mensen die een auto willen financie ren kunnen volgens Konsumenten Kon- takt het beste proberen een goedkope persoonlijke lening te krijgen, bij voor beeld bij de Postbank of de Hollandse Koopmansbank. Vergeleken me* de ren tepercentages van andere banken en fi nancieringsmaatschappijen scheelt dat meestal zes tot zeven procent rente per jaar. Bovendien is de bescherming van de consument bij een persoonlijke lening Bezitters van honden of katten kunnen hun huisdier met een gerust hart de goedkoopste 'volledige' maaltijd voor zetten. Alle merken voeding die onder dat predikaat op de markt verschijnen, bevatten namelijk alle noodzakelijke voedingsstoffen. Hoe duur de voeding is - de prijsverschillen bedragen soms wel twintig procent - doet niet ter zake. De prijs blijkt namelijk totaal geen waar borg voor betere kwaliteit. Dat blijkt uit een onderzoek van Kon sumenten Kontakt. beter geregeld dan bij huurkoop. Zo zijn er bij huurkoop geen wettelijke regels voor betalingsachterstand. Wie te laat is met betalen moet bij voorbeeld al na zes dagen anderhalf procent vertragingsren te betalen. Bij enkele banken loopt dat op tot vijf tot tien procent. Boete Daar blijft het echter niet bij. Ook alle kosten die de bank moet betalen, ook de incassokosten, worden op de koper ver haald. In de meeste contracten is vastge legd dat dit vijftien procent van de uit staande vordering zal zijn. In verschil lende contracten staat zelfs dat een boe te van tien procent zal worden geheven over de totale schuld (aankoopsom) of over de restantschuld. Met actie-aanbiedingen van de auto dealers schiet de consument meestal weinig op. Konsumenten Kontakt bere kende enkele aanbiedingen en kwam niet verder dan een voordeel van drie tot vijfhonderd gulden. Het zou de dui delijkheid voor de consument ten goede komen als de dealers in plaats van on doorzichtige aanbiedingen een geldkor- ting op de auto geven. Volgens Konsumenten Kontakt wordt het hoog tijd dat er een einde komt aan de huidige handel en wandel van finan cieringsmaatschappijen. Ook het minis terie van economische zaken is trou wens van mening dat de huurkoopsec tor zich bedient van praktijken en voor waarden die maatschappelijk onaan vaardbaar zijn. Er is dan ook een Wet Consumptief Krediet in de maak waarin ook de huurkoopovereenkomst wordt geregeld. onder redactie van Wim Fortuyn en Conny Smits Klachten over btw Bij Konsumenten Kontakt zijn in korte tijd veel klachten binnengekomen over te hoge prijzen na de btw-verhoging van 1 oktober. Na een oproep op de televisie werden bij Konsumenten Kontakt bin nen twee dagen 325 meldingen verwerkt over 425 produkten die meer dan een procent in prijs werden verhoogd. De klachten hebben volgens de consu mentenorganisatie vooral betrekking op levensmiddelen die in supermarkten worden verkocht. Ook veel kranten zou den te sterk in prijs verhoogd zijn. Kon sumenten Kontakt zal de klachten voor leggen aan de Kamercommissie van Economische Zaken. Koelkasten met vriesvak blijken vaak niet goed te functioneren in een koude keuken waar de temperatuur beneden de zestien graden komt. Dat blijkt uit een onderzoek naar negentien tafelmo del koelkasten door de Stichting Verge lijkend Warenonderzoek. Deze stichting krijgt vaak klachten te horen over slecht werkende koelkasten die op een koude plaats staan zoals bij voorbeeld in een onverwarmde keuken of bijkeuken. Het komt dan nogal eens voor dat het te warm wordt in het vries vak of dat het gaat vriezen in de koel ruimte. Deze problemen spelen het sterkst bij koelkasten met een 2- of 3- sterren vriesvak. De stichting VWO onderzocht vrij staande en onderbouw tafelmodel koel kasten zonder en met vriesvak. De prij zen varieerden van 300 tot 1200 gulden. Uit het onderzoek bleek dat het verschil in energiekosten tussen de koelkast met het hoogste stroomverbruik en de kast met het laagste verbruik ongeveer vijftig gulden per jaar bedraagt. Het geluid dat de kasten produceren loopt nogal uit een, wat vooral bij een open keuken een belangrijke rol kan spelen. leden, onder de bewoners van een Noordhollands bejaardencentrum om... tien koffiepunten. Toch is het verzamelen van kof fiepunten niet uitsluitend iets voor ouderen. Van de Weerthof merkt op dat de punten ook door jonge ren fanatiek worden geknipt. Want: „Als het bij de jongeren wat minder zou aanslaan, zouden we dat zeker merken aan het percenta ge aan koffiepunten dat er uitein delijk wordt ingeleverd". De hamvraag tenslotte: worden al die ingeleverde punten eigenlijk geteld? De geschenkenmanager glimlacht minzaam. Ze weet dat die vraag bij heel wat puntenverza- melaars leeft. „Vijf procent wordt in de winkel geteld. Dat doen we bij voorkeur op wat drukkere mo menten. Als er wordt geteld, zié je meteen beweging in de winkel. Er zijn mensen die weglopen, mis schien om de punten voor de ze kerheid toch nog maar even na te tellen. Er zijn ook klanten die dan, als ze aan de beurt zijn, bij voor baat al meedelen dat de punten niet van henzelf zijn. Ze halen dan het geschenk voor een tante, een kennis of oma. Heel opvallend": Eerlijke mensen Fraude komt echter vrijwel niet voor, vertelt Van de Weerthof. „Ne derlanders zijn heel eerlijke men sen". Als er al te weinig punten worden ingeleverd, gaat het duide lijk om telfouten: 4960 punten, in plaats van 5000. Omgekeerd komt ook vaak voor: 5020 in plaats van 5000. Als onverhoopt in de winkel bljjkt dat er veel te weinig punten worden ingeleverd, kan de klant het verschil in geld bijpassen. Als de klant toevallig geen geld bij zich heeft, mag het verschil op de giro van DE worden gestort. „Een kwestie van vertrouwen. Het blijkt dat 98 procent keurig aan dat ver zoek voldoet". De ingeleverde bonnen worden in zakjes gestopt en van naam en adres voorzien. In Utrecht worden de pakketjes vervolgens gewogen (vandaar ook het verzoek aan de klanten om de punten netjes uit te knippen). Tijdens de weging wor den de zakjes met grote afwijkin gen er alsnog uitgepikt. Klanten die per' ongeluk te veel bonnen hebben ingeleverd, krijgen van DE een briefje toegestuurd met bon nen ter waarde van het teveel aan ingeleverde koffiepunten. „Maar eigenlijk is dat wegen helemaal niet nodig. Het aantal ingeleverde bonnen klopt vrijwel altijd. We ver bazen ons voortdurend over de eer lijkheid van de mensen". ADVERTENTIE Een importeur van ijzerwaren heeft on langs een nieuw fenomeen op de markt gebracht: de leunpaal. Het gaat hier om een paal waar je - de naam zegt het al - op je gemak even tegenaan kunt leunen als je ergens voor korte of langere tijd moet wachten, op de bus bij voorbeeld. Als eerste stad in Nederland maakte Tilburg kennis met deze merkwaardige palen, die zijn overgewaaid uit Duits land, waar ze al op meer plaatsen te vin den zijn. Vooralsnog doen ze vooral dienst bij bushaltes, als steuntje in de De importeur van de leunpalen, die wor den gemaakt van een stabiel buizenfra me met open draadgaas, heeft vanzelf sprekend tal van gebruiksmogelijkhe den voor de palen in het hoofd. Ge noemd worden onder meer perrons, par ken, plantsoenen, bossen, recreatiecen tra, openbare wachtruimten, telefoon cellen, stationshallen en grote kantoor gebouwen. (foto prl Ze zijn veel gewend bij de geschen kenwinkel van Douwe Egberts in Joure. maar toen daar vorig jaar een mevrouw een doos met liefst 375.000 koffiepunten op de toon bank zette, werd er wel even gef ronst. Schielijk belde een mede werkster met het hoofdkantoor in Utrecht. ..Wat moeten we nu. Is dat wel in de haak. Zoveel bonnen... Dat kan toch nooit kloppen?". De verklaring die de klant even later desgevraagd gaf. was even verrassend als ontroerend. Er was brand geweest in hun woningAlle huisraad was verloren gegaan. In het dorp was actie gevoerd om het gezin weer op gang te helpen, want een brandverzekering ontbrak. Een oproep aan de dorpsgenoten om al le DE-bonnen op één hoop te gooien en die het getroffen gezin aan te bieden, had een hartverwarmend resultaat. Met 375.000 waardepun- ten kon het gezin in Joure vast wat huishoudelijke artikelen gaan uit zoeken. Een treffende anekdote over de legendarische koffiepunten van Douwe Egberts. Hoe is het mogelijk dat een puntensys teem anno 1922 tot op de dag van vandaag zo populair is dat de koffiefabrikant het niet moet wagen ermee op te hou den. Bij Douwe Egberts zijn ze er eigenlijk niet meer verbaasd over. De belangstelling voor de koffiepunten is door de jaren heen onveranderd groot geble ven. Van de punten op pakken koffie wordt niet minder dan 93 procent uiteindelijk weer in geleverd in ruil voor geschen ken. „En we streven er naar ook die laatste procenten nog binnen te krijgen", zegt Bep van de Weerthof, manager ge schenken van Douwe Egberts. door Joop Bouma Zy is baas van een bedrijf met een jaaromzet van f 30 miljoen. DE heeft geschenkenwinkels in Am sterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht. Arnhem, Enschede, Eind hoven, Heerlen en Joure. Die ne gen winkels trekken per jaar 850.000 klanten. „Althans, dat zijn de kassa-aanslagen. Als je vraagt naar het aantal bezoekers van de winkels, kun je die 850.000 gerust verdubbelen", zegt mevrouw Van de Weerthof. De omzet van het geschenkenbe- drijf loopt steeds meer via de win kels. Vier jaar geleden werd veertig procent van de geschenken nog per post besteld. Nu is dat nog maar vijftien procent. Dat is te merken: in sommige perioden loopt het werkelijk storm in de DE- winkels. Vijfhonderd klanten op één dag zijn niet ongewoon. Nummertje trekken De geschenkenwinkel in Joure beleeft traditioneel de grootste drukte in de vakantietijd. In de zo merperiode staat het er van 's och tends na de koffie tot 's middags na de thee zwart van de mensen met zakjes, theeblikjes, enveloppen en doosjes vol koffiepunten. Gedul dig wachtend. Reikhalzend uitkij kend naar 'Het Geschenk'. Wie de winkel binnenkomt moet eerst een nummertje trekken en wachttijden van een uur of meer zijn geen uit zondering. De meeste bezoekers zijn vakantiegangers die hun DE- punten in boot, tent of caravan meenemen naar Friesland. Van mei tot eind september wor den in Joure uitzendkrachten inge zet om de grote drukte te verwer ken. „Maar dan nog ontstaan er haast onaanvaardbare wachttij den", vindt manager Bep van de Weerthof. „Probleem is dat je ei genlijk achter de balie met niet meer dan vijf mensen kunt werken. Anders ga je elkaar hope- loos voor de voeten lopen. De win kel in Joure is in de winter eigen lijk wat te groot en zou 's zomers twee keer zo groot moeten zijn. Het DE-geschenkengebeuren vindt zijn oorsprong in de bedrij ven in Utrecht en Joure. Wie voor 1976 bij Douwe Egberts zelf zijn bijeen gespaarde geschenk wilde ophalen, kon in Joure terecht bij een loket op het fabrieksterrein aan de Leeuwarderweg. „Vooroor logse toestanden", herinnert pr- man Lieuwe Brink van DE-Joure Manager geschenken Bep van Weerthof: "Het is uniek dat je op deze wijze in contact komt met je klanten (foto pr> Inde vakantieperiode een da gelijks beeld in de geschenken winkel van DE. Er komen dan per dag wel zo'n vijfhonderd klanten (foto Jan de Vries) zich. „Het verkeer op het terrein zat hier soms volledig vast door de bezoekers. Dat kon echt niet langer Apetrots Tien jaar geleden verhuisde de geschenkenwinkel naar de Jouster winkelstraat. De plaatselijke mid denstand vaart er wel bij. Als je een uur of langer moet wachten ligt een wandeling door de winkel straat immers voor de hand. De tijd dat de DE-geschenken eén typisch Fries karakter hadden is al lang voorbij. Het handge maakte koperwerk uit Friesland, de tabaksdozen, bloempotten en wandborden zijn al sinds jaar en dag vervangen door sierlijke thee- en koffiekopjes, modieuze thee mutsen, glimmende koffieblikken, fleurige dienbladen, trendy thee potten en robuuste koffiezetappa raten. DE is apetrots op het koffiepun- ten-succes. „Het is uniek dat je als fabrikant van een A-merk op deze wijze in contact komt met je klan ten. Het is voor ons veel meer dan alleen maar het inrichten van een leuke winkel, om de klanten in de gelegenheid te stellen hun ge schenken op te halen", aldus Van de Weerthof. Ze heeft het gevoel dat het bezoek aan een geschen kenwinkel ook door de klant wordt ervaren als een echte kennisma king met de koffiefabrikant. Klant betaalt? Dat zal zo zijn, maar de koffie punten en de fraaie cadeaus zijn natuurlijk ook een vorm van klan tenbinding. Bovendien, lang niet Hier draait het om. Koffie- en theepunten. Keurig geknipt en gebundeld, aangevoerd in zakjes, doosjes, blikjes en enveloppen foto gpdi alle geschenken zijn 'gratis'. In veel gevallen moet er worden bij betaald, soms wel enkele tientjes. En verder behoren de koffie- en theeprodukten van Douwe Eg berts tot de duurste. Betaalt de klant in feite de cadeaus niet zelf? Mevrouw Van de Weerthof: „Er wordt op de geschenken geen winst gemaakt. Het is een vorm van reclame. Als we dit puntensys teem niet zouden hebben, zouden we de consumenten toch op een andere manier moeten benaderen. Wij hebben voor deze vorm geko zen, we geven iets aan de consu ment terug". De consumentenorganisaties zijn allerminst onder de indruk van de gulheid van DE. „Laten ze de koffie maar goedkoper maken. Daar heeft de consument meer aan", reageert woordvoerder Cor- né van Haaien van de Consumen tenbond. „We zijn niet erg geluk kig met dat puntensysteem. Als de fabrikant de koffie één of twee kwartjes goedkoper zou maken. kunnen de klanten van het geld dat ze over houden, zelf wel sparen voor een roomstelletje of een thee pot". Woordvoerder Cees Groen van DE: „De klant is vrij in zijn keuze. Natuurlijk kun je veel goedkopere merken koffie krijgen. Dat ze voor ons merk kiezen heeft ook iets te maken met de kwaliteit van het produkt. En die geschenkenactie is voor ons een vorm van promotie. Als we dit niet deden, zouden we meer geld moeten steken in recla me. Daar ziet een klant ook niets van terug, terwijl de reclamekos ten uiteraard wel door de klant worden betaald". Seniorenrel Hoe het zij, de koffiepunten blij ven gewild. Ze zijn zo polulair dat volgens Van de Weerthof zelfs bij sterfgevallen de verdeling van de bij elkaar gespaarde DE-punten bij testament wordt geregeld. Vers in het geheugen ligt nog het verhaal van de vechtpartij, enkele jaren ge-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9