Pretoria stuurt Rode Kruis weg Rau (SPDhoudt de moed erin Militaire gouverneur en gezin door ETA gedood Botha: wij hebben geen keus Prostitutieschandaal nekt Britse conservatief Archer Parijs in lastig parket MAANDAG 27 OKTOBER 1986 JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse regering heeft opdracht gegeven om het inter nationale kantoor van het Rode Kruis in Pretoria te sluiten. De 16 man tellende delegatie van het Rode Kruis in Zuid-Afrika is gezegd zo snel mogelijk te vertrekken. De stap van de regering-Botha komt na de beslssing van de 25e de organisatie Wereldconferentie van het Rode Kruis, die in Genève bijeenkomt, om de Zuidafrikaanse regeringsde legatie te weren. Hoewel de wester se Rode Kruis-vertegenwoordigers zich van stemming onthielden, dat vooral het functioneren van de zuidelijke re- Afrika voor ernstige pro blemen zal komen te staan. Het kantoor van het Rode Kruis in Pretoria coördineert alle hulp verlening in de buurlanden van Zuid-Afrika, zoals Angola, Lesotho werd een motie hierover, die door en Zambia. Deskundigen wijzen Kenia was ingediend, met 159 te- erop, dat het internationale Rode gen 25 stemmen aangenomen. door Ruud de Wit Voorafgaande aan de stemming dreigden de Oostblok-landen en de Kruis slechts formele banden on derhoudt met de regering-Botha. Zo bemiddelde het Rode Kruis onder meer bij de vrijlating van buitenlanders, die door de met Zuid-Afrika samenwerkende An golese rebellenorganisatie UNITA werden vastgehouden. Het internationale Rode Kruis Afrikaanse delegaties de conferen- houdt zich ook bezig met de tie te zullen verlaten, als de motie niet zou worden aangenomen. Hiermee werd in feite 60.000 Mozambikaanse vluchtelin gen, die zich op Zuidafrikaanse grondgebied ophouden. De Zuid- ste keer in de geschiedenis van het afrikaanse minister internationale Rode Kruis nadruk kelijk politiek stelling genomen. De motie van Kenia sprak zich uit voor een onmiddellijke schor sing van Zuid-Afrika, totdat de apartheid is opgeheven. Waarne mers vrezen nu, dat het Rode Kruis in grote moeilijkheden kan komen Fiat wil fusie Alfa met Lancia TURIJN (RtrJDPA) - Het Italiaan- se automobielconcern Fiat wil Alfa Romeo na de mogelijke overne ming samenvoegen met Fiatdoch ter Lancia. Dat werd dit weekeinde bekend nadat Fiat vrijdag een bod op Alfa Romeo had uitgebracKt. Met het voorstel voor een fusie gaat Fiat duidelijk verder dan het Amerikaanse Ford dat eerder ook al een bod op Alfa heeft uitge bracht. De kans dat de Italiaanse overheid, die via de houdstermaat schappij Finmeccanica eigenaar is van Alfa, in het voordeel van Fiat zal beslissen wordt dan ook zeer groot geacht. Ford heeft voorgesteld dit jaar een belang van twintig procent in Alfa te nemen en dit belang in de komende drie jaar geleidelijk uit te breiden tot 51 procent. Fiat wil on middellijk een meerderheidsbe lang in Alfa en is van plan om in de gemeenschappelijke onderneming met Lancia alle onderdelen van Al fa in te brengen. De nieuwe gemeensc onderneming zou volgens de periode tot 1990/91 een jaarpro- duktie bereiken van 620.000 auto's. buiten landse zaken, Roelof 'Pik' Botha, speelde de bal onmiddellijk terug naar het Rode Kruis: „Het is nu aan het Rode Kruis om uit te zoe ken, hoe het verder in de regio moet opereren". "Maar wij hebben geen andere keuze: zolang wij de wereldconfe rentie niet mogen toespreken, is de internationale organisatie hier niet gewenst". Botha zei wel, dat de stellingname van zyn regering geen consequenties zal hebben voor lokale projecten van de Zuid afrikaanse afdeling van het Rode Kruis. De stap van de Zuidafrikaanse regering om het kantoor van het Rode Kruis te sluiten viel samen met een nieuw dreigement van de minister van defensie, generaal Magnus Malan, aan het adres van de buurlanden. Volgens Malan moet het nu maar eens uit zijn met de beschuldigingen, dat Zuid-Afri ka verantwoordelijk is voor de dood van de Mozambikaanse presi dent Samora Machel. Deze verongelukte vorige week met zijn presidentieel vliegtuig bo ven Zuidafrikaans grondgebied. Hoewel wordt aangenomen dat het ongeluk met de Russische Toepo- lev werd veroorzaakt door de slechte werkomstandigheden in combinatie met een fout van de Russische piloot, hebben de mees te leiders van de Frontlijnstaten Zuid-Afrika ervan beschuldigd voor de dood van Machel verant woordelijk te zijn. Malan waarschuwde de buurlan den ervoor, dat 'verdere beschuldi gingen aan het adres van de rege ring in Pretoria een negatief effect zullen hebben op de relatie tussen Zuid-Afrika en deze landen'. Op dit moment voert een gecombineerde Russisch-Mozambikaans-Zuidafri- kaanse commissie een onderzoek uit naar de toedracht van het onge- De geruchten over mogelijke Zuidafrikaanse betrokkenheid do ken al direct na het ongeluk op, toen een bemanningslid die het on geluk overleefde, beweerde vlak voor de landing een schot te heb ben gehoord. MOSKOU (AP) - De officiële Russische media hebben een campagne gelanceerd tegen de prostitutie. Volgens één krant is het hoog tijd voor een wet waarin tippelen wordt verboden. Voor heen werd officieel steeds ver klaard dat prostitutie was uitge roeid door het socialisme. De campagne is vooral gericht tegen prostituées die hun klandi zie zoeken in hotels voor buiten landers. Algemeen wordt aange nomen dat sommigen van deze vrouwen voor de KGB werken. Maar daarover wordt niet gerept in de recente kranteartikelen. Wel blijkt dat prostitutie nog steeds een penibel onderwerp is in de Sowjet-Unie. Eén krant be weerde dat het absoluut niet be staat en andere schreven dat prostitutie slechts weinig voor komt of is geïmporteerd uit het westen. 'De verklaring ligt in het feit dat wij niet altijd de decadente invloed van buiten tegen kunnen houden, waaruit tijdschriften Sowjet-pers 'ontdekt' prostitutie met twijfelachtige foto's en twij felachtige videofilms het land worden binnengesmokkeld,' meende de Moskovski Komso- molets, het Moskouse jeugdblad, vrijdag. Eerder was in de media veel aandacht besteed aan drugsver slaving, ook al een 'kapitalistisch kwaad', waarvan vroeger werd gezegd dat het geheel was ver dwenen. Beide campagnes lijken onder deel te zijn van partijleider Gor- batsjovs streven tot een grotere openhartigheid in de pers, die echter wel aan een strikte contro le onderhevig blijft. Gorbatsjov lijkt te beseffen dat het effectie ver is om problemen te onder kennen en met de pers te bestrij den, dan ze simpelweg te ontken nen. Zo is ook jarenlang het be staan ontkend van hoeren, die al leen in kapitalistische landen zouden voorkomen, als gevolg van uitbuiting, werkloosheid en drugsgebruik. In de Russische encyclopedie staat bijvoorbeeld dat 'prostitutie in de USSR is uit geroeid. De voedingsbodem waarop prostitutie ontstaat en gedijt, is verdwenen.' Het weekblad 'Nieuwe Tijden' leek deze opvatting donderdag nog steeds toegedaan. In een ar tikel werd wel het bestaan van drugsverslaafden maar niet van prostituées erkend. Maar dat het oudste beroep ook in Moskou wordt uitgeoe fend, is zelfs bij een eerste be zoek meteen al duidelijk. In ho tels en restaurants bieden jonge vrouwen hun diensten aan aan toeristen en zakenlieden, en op andere plekken ook aan Russen. Een beeld van de aanslag i Mijnongeluk Zuid-Afrika zelf werd opge schrikt door een nieuw mijnonge luk, het derde in een maand, kwa men zondag zes zwarte mijnwer kers van de Randfontein Estates- goudmijn op 40 kilometer van Jo- MADRID - De Baskische afschei- dit jaar al 34 doden op zijn gewe- hannesburg om het leven. Min- dingsbeweging ETA-militar heeft ten. De Zuidafrikaanse vertegen woordiger in de wereldconferentie van het Rode Kruis doet vergeefse pogingen het woordte krijgen. Hij verliet vervolgens woedend en met veel misbaar de vergadering. (foto AP) stens vier personen raakten ernstig gewond. Het ongeluk vond plaats, toen een kabel var knapte. De liftkooi stortte afstand van 800 meter naar bene den en kwam terecht tussen een groep van 32 mijnwerkers. Volgens de mijnwerkersvak bond NUM zijn vanochtend circa 40.000 mijnwerkers in staking ge gaan in de mijnen van Rand Mines Consolidated. De staking brak uit verneur van de provincie Guipuz- dit weekeinde opnieuw gezorgd voor een bloedige aanslag. Zater- lift dagmorgen vermoordde de ter reurorganisatie de militaire gou- door Gerrit-Jan Hoek nadat onderhandelingen tussen de NUM en het mijnconcern over laris-eisen waren stukgelopen. i, generaal Rafael Garrido, zijn vrouw en hun 16-jarige zoon Da niel. Daarmee heeft de ETA alleen LONDEN (AP) - De Britse bestsellerauteur Jeffrey Archer is gisteren afgetreden als vice-voorzitter van de Conservatieve Partij nadat het grote weekblad News of the World had gemeld dat hij vrijdag via een tussen persoon 2.000 pond had betaald aan de prostituee Monica Coghlan. De 46-jarige auteur, wiens laatste boek de titel 'Een erezaak' draagt, erkende dat hij het geld had betaald, maar stelde dat hij de vrouw nooit had ontmoet. Archer, die een jaar geleden door Thatcher tot vice-voorzitter werd benoemd, zei in een verklaring dat het 'dom' was geweest dat hij zich ertoe had laten verleiden de vrouw geld te geven, nadat zij hem verschil lende keren had opgebeld. De vrouw zou hebben gezegd dat zij door de pers werd achtervolgd, nadat een klant het verhaal had verspreid dat zij een verhouding met Archer zou hebben. "In de overtuiging dat de vrouw oprecht uit de buurt van de pers wilde blijven, en mij realiserend dat dergelijke publiciteit uiterst schadelijk voor mijn persoon zou zijn, bood ik aan haar geld te geven, zodat zij korte tijd naar het buitenland kon gaan, en ik zorgde ervoor dat dat geld haar zou worden overhandigd", aldus Archer. "Vanwege die beoordelings fout, en alleen daarom, heb ik mijn ontslag als vice-voorzitter van de Conservatieve Partij aangeboden aan de minister-president", zei hij. Jeffrey Archer met zijn vrouw die zegt zeker te weten dat haar man geen verhouding met een prostituée had. (foto apj De aanslag tegen de militaire gouverneur en zijn gezin vond plaats in het hartje van San Sebas tian. Terwijl de auto van generaal Garrido stopte voor een stoplicht, plaatsten twee jongeren op een motor een tas met 2 kilo springstof op het dak van de auto van de ge neraal, die ondanks de voorschrif ten geen gebruik wilde maken van politiebewaking. De enige inzittende van de auto die de aanslag overleefde, was de militaire chauffeur, die zwaar ge wond raakte. Ook 13 toevallige voorbijgangers, van wie velen net de hoofdstraat wilden oversteken, werden geraakt door in het rond vliegende stukken staal en schroe ven en moeren, die bij de explosie ve lading in de tas hadden gezeten. Zeven1 wandelaars raakten zwaar gewond, van wie een Portugese vrouw en een inwoonster van San Sebastian er gisteren nog zeer ern stig aan toe waren. In een communique aan diverse Baskische media eiste zaterdag de terreurbeweging ETA-militar de verantwoordelijkheid voor de aan slag op. In het communique maak te de ETA en passant zijn excuses voor de dood van de vrouw en de zoon van de generaal en de om standers, die bij de aanslag ge wond raakten. Maar tegelijkertijd kondigde de ETA aan, net zolang door te zullen gaan met het uitvoe ren van aanslagen, totdat de rege ring in Madrid bereid is met de ETA te onderhandelen op basis Buitenland kort Contra's De Amerikaanse regering heeft besloten de Nicaraguaanse con tra's in de Verenigde Staten zelf op te leiden. Dat schrijft The Washing ton Post. De krant meldt dat het besluit is genomen omdat Costa Rica, Honduras en El Salvador geen toestemming hebben gege ven voor de opleiding van de rebel len op hun grondgebied. De krant haalt bronnen aan in het leger die aanbevelingen moe ten maken over geschikte oefenge- bieden in de VS. Sowjet-joden lie Wiesel, de winnaar van de No belprijs voor de Vrede, heeft tij dens een bezoek aan Moskou de autoriteiten gevraagd emigratievi sa te verstrekken aan alle joden die het land willen verlaten. Wiesel was in de Sowjet-Unie op uitnodi ging van het Sovjetcomité van oor logsslachtoffers om te overleggen over de wijze waarop de slachtof fers van de Tweede Wereldoorlog moeten worden herdacht. van het zogenaamde programma 'KAS'. Dat is het ideologische ver langlijstje van de ETA, waarin on der meer geëist wordt een referen dum in Navarra, dat momenteel niet in Baskenland is opgenomen, het vertrek van de Spaanse militai ren en politie uit Baskenland, am nestie voor alle leden van de ETA en de erkenning van het recht op zelfbeschikking. Enkele uren na de aanslag in San Sebastian demonstreerden onge veer 25.000 aanhangers van de radi- kaal-nationalistische coalitie Herro Batasuna, de politieke pendant van de ETA, voor het starten, van onderhandelingen tussen de ÉTA en de Spaanse regering op deze ba- Ook in Vitoria werd gedemon streerd. Twintigduizend mensen eisten daar de vrijlating van de be jaarde industrieel Lucio Aguina- galde, die tien dagen geleden door de ETA werd ontvoerd. Tijdens die manifestatie, georganiseerd door de gematigde Baskische Nationa listische Partij, (PNV), werden leu zen geroepen tegen de ETA. De aanslag in Baskenland komt niet als een verrassing. Geruime tijd geleden waarschuwden de Spaanse politieautoriteiten al, dat ETA een nieuw offensief gepland had om de Spaanse regering op de knieën te krijgen en tot onderhan delingen te dwingen. Premier Gon zalez liet dit weekeinde in Portugal tijdens de Spaanse-Portugese top conferentie, de leden van de Baski sche terreurorganisatie weinig illu sies. Gonzalez vergeleek de ETA met de Italiaanse mafia en verkon digde dat de regering abslouut niet voor de chantage van de ETA zal bezwijken. Enrile op pro-Marcos betoging MANILLA (AFP/DPA) - De Filip pijnse minister Enrile van defensie heeft gisteren een menigte van tienduizenden pro-Marcos beto gers toegesproken. Hij vroeg de aanhangers van de verdreven pre sident het leger te helpen bij het verslaan van de communistische opstandelingen. Enrile, die meer dan tien jaar mi nister is geweest tijdens het regime van president Marcos, werd ge handhaafd als minister van defen sie door president Corazon Aquino nadat hij in februari haar kant had gekozen in de volksopstand tegen Marcos. De organisatoren zeiden dat de manifestatie was georganiseerd om te protesteren tegen het „slap pe beleid" van de regering-Aquino tegen de communistische rebellen. Enrile heeft Aquino verweten niet hard genoeg op te treden tegen de gewapende opstandelingen van het zogeheten „Nieuwe Volksle ger" (NPA). Het was voor het eerst dat Enrile Marcos-aanhangers toesprak. Met zijn duim naar beneden riep Enri le: „Laten we de communisten ver slaan". De menigte antwoordde met „Weg met Cory" (Aquino). „Cory is voor de communisten. En rile is voor democratie". Veel aan wezigen droegen foto's van Marcos en de massa zong „wy zyn nog steeds voor Marcos". VS halveren bijdrage VN NEW YORK (AP) - De Amerikaan se regering heeft de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties Ja- vier Perez de Cuellar meegedeeld dat zy 100 miljoen dollar zal over maken als bijdrage aan de begro ting van de VN. Dit is minder dan de helft waarvoor de Verenigde Staten zijn aangeslagen. De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Vernon Walters, heeft de VN hiervan op de hoogte gebracht. Perez de Cuellar heeft onlangs gezegd dat de Ver enigde Naties minstens 120 mil joen dollar van de Verenigde Sta ten nodig hebben om de lopende kosten, het grootste deel salaris sen, te dekken. Formeel is de bij drage van de Verenigde Staten 25 procent van de VN-begroting, het geen dit jaar zou neerkomen op 210 miljoen dollar. Volgens het Hand vest van de VN zijn de lidstaten verplicht deze bijdrage te betalen. Het Amerikaanse Congres heeft echter drastisch gesneden in de be groting voor het komende belas tingjaar; de begrotingswet is deze week op de valreep door het Con gres aangenomen. In deze begro ting is een bedrag van 255 miljoen dollar gereserveerd voor steun aan internationale organisaties; vol gens de Amerikaanse regerings functionaris zouden de Verenigde Naties hiervan slechts 66 miljoen krijgen als de bijdrage in dezelfde verhouding zou staan tot steun aan andere organisaties als vorig jaar. De regering heeft echter besloten 100 miljoen te geven, 'als aanmoe diging voor de hervormingsin spanningen' van de VN. De Algmene Vergadering be spreekt momenteel een advies over reorganisatie van de VN, dat is uitgebracht door een commissie van 18 organisatiedeskundigen. Het advies behelst onder andere inkrimping van het VN-personneel met 15 procent. In het Amerikaan se Congres en by de regering be staat veel ergernis over de situatie waarin een groot aantal kleine lid staten, die weinig bijdragen aan de VN, de besluitvorming domineren en voortdurend kostbare projecten toevoegen aan de reeds overschre den begroting. Brandstichting Zeven branden hebben in de nacht van zaterdag op zondag in München voor twee miljoen mark schade aangericht. Niemand raak te gewond. De politie vermoedt dat de branden werden aangestoken. Veertig mensen moesten in het centrum van de stad worden geë vacueerd uit een flatgebouw. De politie wist niet of de branden ver band met elkaar hadden. De doel witten duidden niet op politieke motieven. OFFENBURG - Met een emotio neel beroep op zijn aanhang om te voorkomen dat de regering-Kohl nog vier jaar aan de macht blijft, heeft de sociaal-democratische kanselierskandidaat zaterdag op het verkiezingscongres van zijn partij in Offenburg de laatste fase van de verkiezingsstrijd ingeluid. door Hans Hoogendijk De hele entourage was ook aan gepast aan Rau's op het midden ge richte taktiek. Het was even wen nen: geen knalrode vaandels, maar vlaggen in alle kleuren van de re genboog, geen knalharde uitspra ken, maar verzoenende woorden. En overal het portret van de 'dra ger van de hoop': Rau op sjaals, boeken over Rau en videocasettes over Rau. De minister-president van Noordrijn-Westfalen wil nog steeds het onmogelijke mogelijk maken: hij wil bij de algemene ver kiezingen op 25 januari de absolute meerderheid. Maar de stemming in de partij is miserabel. De opiniepeilingen ge ven een sterk herstel van de CDU/ CSU te zien, terwijl de SPD hoog uit op 43 procent mag rekenen. Rau wilde zijn aanhang nog een keer motiveren. In zijn met spanning tegemoet- geziene toespraak concentreerde hij zich op de brede massa kiezers die hun weg naar de SPD nog niet hebben gevonden. Hij riep zijn par tijgenoten op afstand te nemen van de clichés over de vrije beroepen, de handwerkers en de kleine zelf standigen. „Neem alleen maar het bij ons onpopulaire voorbeeld van de artsen. Duizenden, jong en oud, kwamen naar Keulen om zich op hun congres te verzetten tegen de atoomdood. Zij zetten hun hoop op onze vredespolitiek, ook als ze an dere zaken bij ons fout vinden. Moeten we hen daarom afwijzen?", vroeg Rau. Rau stelde dat kanselier Kohl een maatschappijvijandige poli tiek voert waarin de rijken steeds rijker worden en de armen steeds armer. „Een politiek die er ook op is gericht de ruggegraat van de vakbeweging te breken. De vakbe weging heeft zeker grote fouten ge maakt, maar als de conservatieve krachten beginnen de sociale ver worvenheden af te breken, dan moeten en zullen wij duidelijk ma ken aan welke kant wij staan. Wie de vakbeweging wil vernietigen, vernietigt de sociale structuur en stort ons land in de instabiliteit". Rau wil het SDI-akkoord met de Verenigde Staten opzeggen als hij aan de macht komt. Hij noemde Kohls steun voor de Amerikaanse ruimteverdediging „misschien wel de grootste fout uit Kohls regeer- tijd", hij bepleitte een kritischer Westduitse houding, tegenover de Verenigde Staten en verlangde dat de middellange afstandsraketten verdwijnen. De komende drie maanden moe ten duidelijk maken of de SPD- achterban in staat is de boodschap over te brengen naar dat grote mid den. Rau besloot zijn toespraak al dus: „Laatst vroeg iemand mij waarom ik toch van de meerder heid droom. Ik droom niet van de meerderheid, ik droom van een rechtvaardiger samenleving. En daarom vecht ik voor de meerder heid". (Vervolg van pagina 1) PARIJS - Frankrijk voelt er voorlopig weinig voor de diploma tieke betrekkingen met Syrië te verbreken. Ze volgt daarin niet het voorbeeld van de Verenigde Staten en Canada, die op hun beurt tot de ze diplomatieke stap waren over gegaan uit solidariteit met de Brit ten. door Rudolph Bakker Het Franse bewind is in een bui tengewoon moeilijk parket geraakt sinds de rechters van de Londense 'Old Baily' de beschuldigende vin ger naar de Syrische machtheb bers hebben uitgestoken. Ook de Fransen vermoeden dat de Syri sche geheime diensten handlan- gersdiensten verricht hebben by de terreurdaden waaronder Parijs de afgelopen weken te lijden had. Ze zyn er echter niet zeker van dat deze geheime diensten ook werkelijk opdrachten uitvoeren die haar door de Syrische regering officieel gegeven zouden zijn. Hoewel de regering de geruchten over nieuwe wapenleveranties aan Syrië ontkent, vond zelfs oud-pre sident Giscard d'Estaing het giste ren in een radio-interview nodig zijn partijgenoten in de regering voor een dergelijk initiatief te waarschuwen.De Fransen huive ren er ook voor de relaties met Sy rië te verbreken omdat ze nog niet uit het probleem zijn van de zeven gijzelaars, die door sji-iten in Bei- rut worden vastgehouden. Men gaat er in Parijs van uit dat vooral vanuit de Syrische hoofdstad Da mascus de redding moet komen, al was het alleen maar om de nauwe banden tussen Damascus en het Teheran van de ayatollahs. Al in '83 en '84 - in de dagen van het socialistische bewind - sloot Frankrijk grote contracten met Sy rië over de levering van tanks. En het staat vast dat er op het ogen blik een verzoek van Syrië op tafel ligt voor de levering van zware wa pens, een verzoek dat de hoogste regionen van de regerig-Chirac nog niet schijnt te hebben bereikt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7