s 'De vijand is de armoede' 'Jager kan ook traan laten om afgeschoten dier' 'Jachtopziener doet meer dan alleen op stropers jagen' BOLLE Moeite met nota over 'relaties' PAGINA 6 MAANDAG 27 OKTOBER 1986 Reportage De ongeveer 1000 Nederlandse jachtopzichters beoefe nen momenteel een onbegrepen en daardoor met uit sterven bedreigd beroep, zegt Jochem Sevenster, be stuurslid van de Nederlandse Vereniging van Jachtop zichters die onlangs 75 jaar bestond. De maatschappij denkt negatief over de jacht. Maar als het jagen verbo den wordt, verdwijnt ook de jachtopzichter en dat is heel vervelend voor de plattelandsbevolking, zo luidt zijn stelling, want: "Dat schieten is maar een heel klein deeltje van het werk dat wij doen". Die dag staat Jochem Sevenster rond het middernachtelijk uur op. Hij heeft nog maar een paar uurtjes geslapen. Het doet hem weinig, door de gewenning. Het gebeurt wel vaker dat hij 's nachts gaat posten. door Weert Schenk Samen met zijn jachthond Rex, een Duitse staander, rijdt hij in zijn terreinwagen naar een wat hoger gelegen plek in de Gelder se gemeente Brummen, van waar hij de omgeving goed kan overzien. Sevenster draait het raampje open en zet de politiera- dio aan. Zo blijft hij een paar uur zitten. Aandachtig kijkt hij rond of er iets verdachts gebeurt en luistert scherp naar geweerschoten. De politieradio meldt niets en even min signaleert Sevenster onge wone activiteiten. Hij is tevre den. Zo heeft hij het het liefst in Brummen, of beter gezegd, in het buurtschap Cortenoever. Cortenoever mag dan wel geen metropool zijn, niet zelden wordt er met scherp geschoten en grij pen andere strafbare feiten plaats. Het gebied is rijk aan wild en daardoor zeer aantrekkelijk voor stropers. Jochem Seven ster, 49 jaar, moet als jachtop zichter zien te voorkomen dat er illegaal wordt gejaagd. Een riskant vak, zo ondervond Sevenster begin dit jaar weer eens. Stropers in een auto ne geerden zijn stopteken en reden vervolgens op hem in. Sevenster belandde op de motorkap, werd zo een stuk meegesleurd, gleed er af, maar bleek wonderlijk ge noeg geen verwondingen te heb ben. Direct waarschuwde hij de politie van Brummen die de stro pers wist te pakken, waarna ze werden aangeklaagd wegens po ging tot doodslag. "De moderne stropers zijn vaak pure criminelen die ook vanwe ge andere activiteiten bij de poli tie bekend staan", vertelt Seven ster. "ze werken met oude. snelle auto's. Het gaat vliegensvlug. Ze weten waar het wild zit, zetten er een lichtbak op en schieten. Ze gebruiken vuurwapens met ge luiddempers, dus die hoor je niet. Alles bij elkaar kost het een paar minuten en weg zijn ze". "Anderen rijden met die snelle auto's wild dood. Dat is wel een heel misselijke vorm van strope rij. Ze rijden keihard over het wild dat over de weg loopt. Voor al als het heeft geregend en het asfalt iets warmer is, en als het mais is gehakseld, waardoor het klein wild, zoals hazen en fazen- ten, de natuurlijke dekking kwijt is en gaat zwerven, lopen er veel beesten over de weg". Het bestrijden van de stroperij is een van de belangrijkste taken van de jachtopzichter. Sevenster doet dit werk voor een vijftal za kenmensen van adelijke af komst, die 1100 hectare in Corte noever voor het jagen hebben ge pacht. Hij houdt toezicht op het jachtveld en zorgt er voor dat de wildstand op peil blijft, zodat zijn jachtheren een aantal malen per jaar kunnen jagen. Sevenster vergelijkt zijn werk met dat van een boer. "Ik zorg ervoor dat mijn jachtheren kun nen oogsten. Zo redt de jachtop zichter jonge reèen en jonge ha zen. Dan kan je meteen zeggen: ja maar tien maanden later schie ten ze die beesten weer dood. Maar ik zeg: als je tien jonge reèen redt, mag je dan aan het eind van het seizoen er niet twee afschieten?" "Mijn jachtheren stoppen veel geld in dit gebied. Is het dan niet rechtvaardig dat zij ook wat mo gen oogsten? Hij zal echt niet zo maar in het wilde weg alles dood schieten. Het wild heeft kans om te ontsnappen. BovendietTmoet hij sparen. De wildpopulatie moet voldoende en evenwichtig blijven, zodat in de toekomst ook kan worden gejaagd". "En wat denk je dat er gebeurt als het voor de jachtheren steeds minder aantrekkelijk wordt. Dan raak ik mijn baan kwijt en is er niemand die de zaak hier contro leert. Voor de politie heeft de stroperij geen hoge prioriteit. Het gevolg is dat er hier geen wild overblijft. Het feit dat ik hier ben, weerhoudt een aantal lieden ervan om het wild weg te halen. Als er geen jachtopzichter is, wie moet dan de natuur be schermen?" Bij de eerste stop zegt Sevenster over de mentaliteit van de jager: „Het is misschien gek dat een jachtheer een prachtige ree af schiet, terwijl hij er voor heeft gezorgd dat het dier groot werd. En dan kan hij ook nog een traan laten. Want ik ben er van over tuigd dat de jager een intense liefde en bewogenheid met de natuur heeft". "Toch haalt hij die trekker over. En waarom niet? De mens is een jager. Van kleins af. Als kleuter speelt hij met waterpistooltjes, dan gaat hij achter de vrouwen en als hij geld heeft, gaat hij op echt wild. Trouwens, stropen is natuurlijk ook een vorm van ja gen. Het geeft de jager een kick als hij met spanning op die ene ree heeft zitten wachten, die dan ook nog verschijnt". "Kyk, de dood hoort bij het le ven. Maar we moeten onze eigen gevoelens niet vergelijken met die van een dier. Ik ben liever Jochem Sevenstereen jager heeft een intense liefde voor de natuur. een haas die een jaar oud wordt, maar die met alle gevaren in de vrije natuur heeft gelopen en die rustig in zijn leger ligt en even later van het ene op het andere moment wordt gedood, dan een kip die zijn leven in een legbatte rij heeft doorgebracht en dan met veel stress voor de slacht in vrachtwagens naar een slachterij wordt getransporteerd". Sevenster vat de bescherming van zijn gebied ruim op. Hij is onbezoldigd politieman en neemt dat zeer serieus. Hij ziet zich als contactpersoon tussen de plattelandsbevolking en de plaatselijke politie. Zijn relatie met de inwoners van Cortenoe ver is al zover dat de boeren bij onraad eerder hem bellen dan het politiekorps. V13 de mobilo foon geeft hij dan de melding door. Zelf controleert hij in zijn gebied de milieuwetten, de visserijwet, de vogelwet. Als iemand olie laat weglopen of huisvuil stort, kan hij van Sevenster een proces-ver baal aan de broek krijgen. Hij gaat na of het vissen aan de IJs- sel wel volgens de regels ge beurt. Collega's van hem op de Veluwe letten op autokrakers. Het heeft allemaal niets met de jacht te maken. "De politie heeft te weinig mankracht om dit soort werk te doen. De prioriteiten lig gen bij drugs en de kleine crimi naliteit. Ik probeer daarom be hulpzaam te zijn. Als ik een ver dachte auto zie, kan ik via de mo bilofoon gegevens opvragen aan de hand van het nummerbord. Zo hebben we al eens een drugs handelaar opgepakt. Er is een goede samenwerking met de po litie". "Maar als mensen met de auto door de uiterwaarden rijden. Of op grond van Staatsbosbeheer komen, dan stuur ik ze weg, al dan niet met een proces-verbaal. Op die manier worden flora en fauna beschermd en daar profite ren we allemaal van. Er komen tenslotte hier genoeg mensen om alleen maar de natuur te kijken en er van te genieten". 1 Sevenster wijst bepaalde plek ken aan, waar hij het met stro pers of andere criminelen aan de stok had. Daar was de plaats waar op hem werd ingereden dit jaar. Hij toont ook het weggetje waar hij geconfronteerd werd met een berucht inbreker. En bij een dijk vertelt hij over de vier gevaarlijke stropers, van wie hij de hazewindhond in beslag wil de nemen maar niet bestand bleek tegen hun overmacht. Sevenster klaagt. De pakkans is voor stropers al niet groot, gezien hun bliksemsnelle optreden, maar ze lachen al helemaal om de straffen die hun worden opge legd. "Dé boeten wegen niet op tegen de prijzen van de horeca. Dat is hard, terwijl je vaker be dreigd wordt en in toenemende mate te maken hebt met mensen die het geweld niet schuwen". "De overheid wordt steeds nega tiever over het jachtgebeuren. Het wordt daarom voor jachthe ren ook steeds moeilijker om goedkeuring te krijgen voor de aanstelling van een jachtopzich ter. Vergeten wordt dat we veel meer doen dan de jacht. Ik denk dat er eerst doden moeten vallen bij de jachtopzichters, voordat de overheid weer positief over ons gaat denken". "Je ziet nu al de tendens naar part-time jachtopzichters, maar dat is natuurlijk een lachertje. Dit werk is niet in deeltijd te doen. Wie onderhoudt dan het contact met de politie? Wie be jaagt dan de schadelijke duiven? Wie redt dan hazen en grutto's van de maaimachine? Wie treedt dan op tegen eierenrapers?" "Als de overheid dat jagen zo aan banden legt, zorg je hier voor een chaos, maar de jager blijft toch jagen. Hij gaat naar het buiten land. Oost-Europa, bijvoorbeeld daar kunnen ze alles schieten, zo lang ze maar dollars het land brengen. En neem maar van aan dat dat veel goedkoper is dan het onderhouden van een jacht gebied hier". Sevenster wil niet zeggen hoe veel geld zijn jachtheren jaarlijks aan hun jachtgebied kwijt zijn. "Bij lange na geen half miljoen, in elk geval", zei hij. Cijfers ge ven, doet hij toch al niet graag. Daarom wil hij ook niet vertellen wal de jagers op zijn terrein zoal in een jaar afschieten. "Getallen worden snel verkeerd geintepre- teerd. Ik ben bang dat de Directeur Unicef: DEN HAAG - Heeft hij het over 'het front', dan wordt op de strijd tegen de honger gedoeld. 'De vij and' is de armoede. Victor Soler- Sala, directeur van Unicef-Europa, is wat men een spraakwaterval noemt. Hij lardeert zijn verhaal met anekdotes. Voor de veertigste veijaardag van Unicef, 11 decem ber 1946 was de oprichtingsdatum, wenst hij één cadeau: inenting van alle kinderen voor 1990. door Bart Jochems „We zijn op weg, de kennis voor grootscheepse inentingsprogram ma's is er. De moeilijkheid zit in de bewustwording van de ouders. Móeders moeten vaak van ver ko men om een kind te laten inenten. Na zo'n eerste injectie is het kind ziek. Maar de injecties dienen her haald te worden, willen ze effect sorteren. Probeer de moeder nu maar eens duidelijk te maken dat ze opnieuw die lange voetreis naar het ziekenhuis moet afleggen. Dat is een zware opgave, maar een be langrijke, want ik hoef niemand te vertellen dat de moeder de belang rijkste 'hulpinstantie' voor het kind is". Cyclus „Het is een cyclus", verzucht So- ler-Sala. „De groei van het kind, het gevaar van infecties, honger, dorst, ze hebben allemaal met el kaar te maken. Het programma dat Unicef wil doorvoeren is daarop ook gericht. Het kind moet regel matig gewogen worden, om groei stoornissen op tijd te onderken nen. Groeit het kind niet snel ge noeg, dan kan dat een teken van ondervoeding zijn. Diarree komt veel voor bij die kinderen, uitdro ging is het gevolg, De ouders wor den gewezen op het belang van een goede voeding, want velen reage ren helemaal verkeerd als het kind diarree heeft; ze onthouden het kind voedsel in de veronderstel ling dat het probleem daarmee uit de wereld is". De derde poot van het Unicef- program is het bevorderen van borstvoeding. Melk uit de fles is vaak onbetrouwbaar; vervuild wa ter gecombineerd met inferieure kunststoffen in niet-steriele fles sen. In de arme gebieden is het ziekte- en sterftecijfer onder baby's twee tot drie maal hoger door fles- sevoeding. Borstvoeding is beter en bovendien goedkoop. Tenslotte is vaccinatie van alle kinderen een hoofddoel van Unicef. Zo'n 3,5 mil joen kinderen sterven per jaar aan ziekten waartegen vaccinatie mo gelijk is. Een serie ipjecties voor een kind kost niet meer dan vijf tien gulden. Ervaring Soler-Sala ziet het grote aantal bestaande hulpinstanties niet als nadelig voor zijn werk. „Elke orga nisatie heeft wel iets in te brengen. De een bezit grote ervaring bij de bestrijding van een bepaalde ziek te, de ander vindt zijn aanhang in een religieuze hoek van de ge meenschap, de volgende staat in nauw contact met de regering". Wel erkent Soler-Sala dat die 'wild groei' een goede coördinatie be hoeft. „In Sudan heb ik dat in wer king gezien. Meer dan vijftig orga nisaties gingen rond de tafel zitten om de zending van hulpgoederen in goede banen te leiden. Het is na tuurlijk onvermijdelijk dat er toch kleine fouten worden gemaakt, maar het belangrijkste is dat de hulp wordt gemaximaliseerd. Zo veel mogelijk mensen moeten wor den ingeschakeld. Van competitie mag geen sprake zijn, het gaat om harmonie in de samenwerking". ZIRKZEE draaibare SNt 1 draaibare voorzetramen voor de doe-het-zelver s.Een on- dat mei AluAI-voorzetramen voorko men kan worden. Door de grote luchtlaag bi| de toepassing van AluAI-voorzet ramen wordt een uitzonderlijk hoge isolatie verkregen (ook geluid!). ALual voorzetramen worden op maat gezaagd, zijn voon van duidelijke montage instrukties en geschikt voor 4 mm t beldik vensterglas. AluAl voorzetramen voor veel isolatie-voordeel ZIRKZEE f:§k?=S 'ALUMINIUM Flevoweg 37 - Leiden - 071-213311. RUNDVLEES AANBIEDING Runderbraadlappen ol riblappen Kilo 16,- NU 9,98 Runderbiellappenkiio13,98 Rundersucadelappen kilo13,98 Blanke kalfslappen kilo 16,-NU 9,98 Lange varkenshaas kilo i9.eoNU 16,90 Varkenshaasjes kilo 11NU 14.90 SPECIALE AANBIEDING Paardebielstukkiio25,-NU 15,- Hogewoerd 37 - Leiden - tel. 071-122412. De werkgroep 'Relaties' moet van de Raad van Kerken in Ne derland haar nota 'Kerk en rela ties' herschrijven. In die nota vraagt de werkgroep de kerken, 'ontspannen' in te gaan op rela tievormen en -problemen in deze tijd. Dat kan, volgens de werk groep, alleen als de kerken hun eigen normen en vormen ter dis cussie durven stellen. De nota "geeft stem aan gedachten en ge voelens van mensen die zich door de kerken niet of te weinig erkend en aanvaard weten", zo als samenwonenden, homose- xuelen, op zichzelf en in woon groepen levende mensen. In de laatste vergadering van de Raad van Kerken werd de werkgroep gevraagd of ze niet wat meer recht zou kunnen doen aan wat de kerken over huwelijk en sexualiteit altijd hebben ge zegd. Zijn er ook normen voor wat 'verantwoorde relaties' zijn? De werkgroep, waarin de ver schillende relatievormen zijn vertegenwoordigd, beschrijft in haar stuk de grote veranderingen in relatie- en andere samenle vingsvormen. Sommigen erva ren die veranderingen als bevrij dend, anderen als bedreigend. De kerken, zegt de nota, moe ten eerst luisteren naar wat er in de mensen zelf leeft. Ze hebben nogal problemen met mensen die niet in het patroon van huwe lijk en gezin (willen) leven. Als knelpunten in dit conflict noemt de nota de manier waarop met de bijbel wordt omgegaan, de voor rang van huwelijk en gezin als dé samenlevingsvorm, het wantrou wen tegenover het emancipatie streven en traditionele opvattin gen over pastorale hulpverle ning. Secretaris ds. W. R. van der Zee van de Raad van Kerken noemde de nota van de werk groep een 'uitdagend stuk'. Het bestuur zal een voorstel doen over hoe het verder met de her schreven nota zal gaan. Baptisten De algemene vergadering van de Unie van Baptistenge meenten zal op 15 november in Hoogeveen een bijzondere zit ting houden om te spreken over de predikantenopleiding aan het eigen seminarie in Bosch en Duin en de eventuele benoeming van dr. O. H. de Vries tot rector daarvan. Er was vorige week te weinig tijd voor. Dan komt ook de vraag aan de orde of de sa menwerking met de theologi sche faculteit van de Utrechtse universiteit moet worden voort gezet. Sommige baptistenge meenten zien liever samenwer king met bijvoorbeeld de Evan gelische Theologische Faculteit in Heverlee (België). Zoals de algemene vergade ring het 'Evangelisch Beraad' al had gevraagd zijn activiteiten voorlopig op te schorten, zo vroeg zij nu ook de 'Stichting Vrienden van het Seminarium' dit te doen. Het 'Evangelisch Be raad' is een initiatief van predi kanten die verontrust zijn over de - in hun ogen - niet bijbelge- trouwe koers van de eigen oplei ding in Bosch en Duin. Velen za gen de oprichting van de 'Stich ting Vrienden' als een reactie op het Beraad. Stichtingsvoorzitter ds. H. Bij- leveld uit Apeldoorn ontkende dat met klem. De stichting, zei hij, wil alleen financiële tekorten bestrijden. Het gaat bij het Be raad en de Vrienden om heel ver schillende zaken. Maar de meer derheid van de vergadering dacht daar anders over. Uiterlijk 1 april komt er een werkgroep om leiding te geven aan het bezinningsproces binnen de Unie. Het resultaat van de en quête die op het ogenblik in de plaatselijke gemeenten wordt ge houden, zal het uitgangspunt zijn. Ten slotte besloot de alge mene vergadering te gaan werken aan de uitgave van een liedbundel. Mottenballen Op een Appèldag van het Confessioneel Gereformeerd Be raad (3500 bezoekers), zaterdag in Zwolle, zei de gereformeerde predikant L. H. Kwast uit Kol- lum, dat in de Gereformeerde Kerken een 'dodelijk zwijgen' heerst over het belijden. "Ze hebben de belijdenis in de mot tenballen gelegd. Dat is te zien aan het zeer geringe aantal cate- chismuspreken en aan het on dertekeningsformulier voor ambtsdragers, dat niet meer functioneert". "De Gereformeerde Kerken", zei Kwast, "zijn een winkel van Sinkel geworden". Hij zag voor de kerk drie uitdagingen: het moderne levensgevoel ("dat geen God meer wil kennen"), de geestelijke moeheid ("de gerefor meerden leggen zich neer bij de gang van zaken") en de onduide lijkheid over wat de kerk nu pre- Kwast hekelde de synode, "die ons vraagt ons te bezinnen van de A van alternatieve levenswij zen tot de Z van zonne-energie". "Het gaat in de kerk echter om je ziel en zaligheid. Dat is niet iets van de laatste uren van een men senleven. Als wij niet met man en macht terugkeren naar de be lijdende kerk, dan is het een ver loren zaak". Hervormde Kerk: beroepen te Werkhoven (deelwerk) en te Meteren-Est kandidaat H. Klink Putten, te Tzummarum (Fr.) voor deelwerk mevrouw F. Bergsma- Haverschmidt Heino, te Hellen- doorn (gereformeerd-hervormde wijkgemeente) voor deelwerk kandidaat mevrouwn E. van Ge- merden aldaar, te Gouda B. J. Stobbelaar Zeevang (Noord-H te Ryssen A. van de Meer Wier den, te Papendrecht J. Hoek Veenendaal; aangenomen naar Opijnen kandidaat N. Raatgever aldaar, naar Schoonebeek W. Kruidenier Wieringermeer, naar Dordrecht C. Oorschot Lunte- ren, naar Katwijk aan Zee J. Bo gaard Nieuw-Loosdrecht; be dankt voor Ede J. Blom Ridder kerk. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Hilversum ('Samen op weg') F. J. van Ree Wijk bij Duurstede. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Nieuwe- gein en voor Rozenburg R. Heida Katwijk/Valkenburg; beroepen te Heemse J. Kruidhof Drachten, te Mariënberg B. van Zuijlekom Hattem. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Dordrecht A. Baars (Dundas, Canada 'Free Reformed Church'. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Hoogvliet R. Bo gaard Leiden; bedankt voor Borssele en voor Middelharnis M. Mondria Waardenburg. Zuid-Afrika Onder druk van 'rechts' bin nen de Nederduits Gereformeer de Kerk in Zuid-Afrika heeft sy node-voorzitter professor Johan Heyns enkele besluiten van vori ge week duidelijk gerelativeerd. Die besluiten vormen geen be dreiging voor het speciale 'Afri kaner karakter' van de kerk, ver zekerde Heyns. Ook niet het in principe openstellen van de kerk voor alle rassen. "Als mensen met een andere taal en cultuur eventueel lid zou den Worden, zal dat het karakter van de kerk niet aantasten of doen verwateren". Aldus Heyns in zijn nadere verklaring. Hij vroeg de mensen die daar bang voor zyn de besluiten van de sy node 'rustig te bestuderen'. "God zal ons doen blijven wat we zijn: christelijke Afrikaners". Afwijzing van de bijbelse rechtvaardiging van apartheid - waartoe de synode afgelopen woensdag besloot - is, volgens Heyns, geen gevolg van druk van buitenaf. "De synode heeft hier mee alleen een politiek gekriti seerd die zou kunnen leiden tot racisme en discriminatie". "Deze negatieve apartheid mag niet op theologische en bijbelse gronden worden verdedigd".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6