'Schaatsliefhebbers één grote familie: iedereen kent elkaar' Archeologische markt druk bezocht Na ruzie in de zandhoop S Veel belangstelling tijdens nationale schaatsdag Bezoekers reiken honderden vondsten aan Schatgravers bedreiging Nederlands Bodemarchief 'Leiden moet kunstwerk voor de vrede krijgen' Klap met stuk hout Vechtpartij Zakkenrollers actief in Haarlemmerstraat MAANDAG 27 OKTOBER 1986 LEIDEN LEIDEN - Directeur L. Tigelaar de IJshal Leiden werpt in het restaurant tussen het serveren van vele koppen koffie en glazen war- chocomel door meer dan eens belangstellende blik naar be neden. Qua eigendomssituatie is het zijn ijsbaan niet, emotioneel is hij er wel mee vergroeid. Hij voelt zich er "als een vis in het water" en ook zeer groots op. "Dit ijs baantje is echt uniek voor Neder land en Leiden moet er trots op zijn. En dat is men denk ik ook wel". door Simone van Driel Trots is wellicht een groot woord, maar de Leidse ijsvereni- gingen zijn heel wel te spreken er de enige kunstijsvoorziening de regio, volgens de directeur te- ivens de enige ongesubsidieerde baan in Nederland. Tigelaar spreekt over een "echte clubgeest" die heerst onder de van de ijsbaan gebruikmakende clubs in Leiden :eer wijde omgeving. "De sfeer optimaal, het enthousiasme jenorm. Er komen zelfs Amster dammers schaatsen omdat ze het hier veel gezelliger vinden. En er 'zijn veel vrijwilligers die bij van al- :n nog wat helpen, van die ech- Ite liefhebbers. Die hebben we ook hard nodig, zonder hen red je het niet". De door Tigelaar bejubelde goe- Ide sfeer, voor de aanwezigheid waarvan het restaurant boven de baan voor een niet gering deel ver antwoordelijk blijkt te zijn, wordt in Leiden alom onderschreven. Mevrouw C.M. Lucassen-Jongsma, secretaris van ijshockeyclub Lei den Lions, vindt dat het er altijd goed toeven is. Voorzitter W.J. Breebaart van de kersverse IJs- sportvereniging Leiden: "Het leu ke van deze hal is dat alles is te overzien, als je het vergelijkt met bij voorbeeld de Uithof in Den Haag. Heel veel mensen gaan na af loop een bak koffie halen in het restaurant en daar is het dan vaak zo leuk dat ze heel lang blijven hangen. Tussen de clubs onderling is èr veel contact". Een derde be vestiging van Tigelaars stelling komt van secretaris G. Marcussen van de Indoor Hardrijvereniging Leiden: "Het is één grote familie, iedereen kent elkaar". Er is de ijsbaan veel aan een aan genaam klimaat gelegen. Zo veel, dat de mogelijkheid om alleszins welkome extra inkomsten te krij gen niet wordt aangegrepen als dat tot consequentie heeft dat de goe de sfeer wordt aangetast. Iedere za terdagavond wordt in de ijshal een schaatsdisco gehouden en die is al coholvrij. Daarmee wordt voorko men dat de gemoederen als gevolg van teveel drank al te verhit kun nen raken. Tigelaar: "Je kunt kie zen voor een uitpuilende kassa als gevolg van de bierverkoop óf voor de veiligheid van kinderen van acht jaar die ook op zo'n disco ko men. Wij kiezen voor het laatste. Kijk, waar veel mensen zijn, ge beurt heus wel eens iets, maar we kunnen het gelukkig nog steeds zonder geüniformeerde bewaking doen". Gebrekkig Tegenover een goede sfeer staan, in vergelijking met andere ijsba nen in Nederland, niet geheel opti male faciliteiten. Drie hoofdgebre ken heeft de baan en wel de tame lijk lage temperatuur, de gebrekki ge kleedruimten en de afwezigheid van een grote vaste tribune. Voor trainers en publiek is het verblijf op de baan weinig aangenaam, zeg gen de verenigingen in koor. Bree baart bij voorbeeld gaat, als hij als toeschouwer komt, gewapend met bergschoenen de hal binnen. De stichting Schaatscentrum Leiden, die de hal exploiteert, deelt de me ning dat een temperatuur van rond het vriespunt nu niet de meest ideale is, maar de toch al hoge energierekeningen verhinderen vooralsnog dat daaraan iets kan worden gedaan. Wat de gebrekkige kleedaccom modatie betreft: daar komt volgens Tigelaar binnen niet al te lange tijd verandering in want er worden nieuwe gebouwd. De ijshockey- en de short-trackvereniging is dat zeer welkom. Mevrouw Lucassen vertelt dat de huidige ruimtes "wel erg klein zijn voor al die jongens met dergelijke uitrustingen. We hopen dat dat snel verbeterd". Marcussen van de Indoor/Hardrij- vereniging schetst de problemen wanneer clubs uit Frankrijk, Italië en Belgie tegelijkertijd worden uit genodigd en er ook nog aparte ruimten nodig zijn omdat er zowel vrouwen als mannen komen. Hij noemt overigens nog een ander 'gebrekje' aan de baan, namelijk dat het restaurant op de lange kant van de hal is gelegen en niet op de korte. Zou dat wel het geval zijn, dan had je een mooi uitzicht op de hele baan, stelt hij. Dat dat nu niet zo is, verklaart hij met: "Dit was de eerste baan van Tom Menken, daarna heeft hij steeds betere ge bouwd". Anderzijds: Leiden heeft "heel mooi" ijs, over de kwaliteit daarvan mag volgens hem hele maal niet worden geklaagd. Aan de situatie dat de baan nu niet over een grote vaste tribune beschikt, komt als alles meezit vol gend jaar een eind. Voorzitter Ver geer van het bestuur van de KNSB district Sassenheim vertelt dat er plannen zijn om volgend jaar een tribune met ruimte voor enkele honderden mensen te bouwen, die te bereiken zal zijn via het restau rant. De stichting Schaatscentrum Leiden is geenszins rijk te noemen en er zal volgens Vergeer dan ook een groot beroep worden gedaan op de zelfwerkzaamheid van de le den van de clubs. Zoals het er thans naar uit ziet, zit dat wel snor want een groot aantal vrijwilligers heeft zich volgens hem al bereid verklaard de handen uit de mou wen te steken. Behalve de gewone voordelen van het hebben van een tribune heeft het voor de Leidse baan ook nog een ander voordeel. Vergeer: "Als er nu een ijshockeywedstrijd is, staat het publiek op de buiten baan of er wordt daar een verrijd bare tribune neergezet. Met vaste zitplaatsen kun je de buitenbaan tegelijkertijd verhuren want die tribune ligt zo hoog datje er onder door kunt schaatsen". Stampvol Aan de verenigingen zal het niet liggen als de Leidse ijsbaan, die nu een jaar onder auspiciën van de stichting Schaatscentrum draait, onverhoopt zou moeten worden gesloten. Op een enkel uurtje na is de baan volledig door de kunstrijd- Veel belangstelling was er voor de openbare schaatsles die de KNSB zaterdag gaf tijdens de Nationale Schaats dag in de ijshal aan de Vondellaan. Wie zich, enthousiast geworden, voor reguliere lessen wil aanmelden, zal daarvoor enige moeite moeten doen want de trainingsuren zitten stampvol. (foto Loek zuyderduin) short track- hardrijd-, ijshockey en curlingverenigingen in de regio bezet. De schaatssport zit dan ook duidelijk nog steeds in de lift. Neem de IJssportvereniging Lei den die vorig jaar is opgericht, thans al 200 leden telt en niet één enkel plekje meer vrij heeft op de trainingsuren. "Ik moet mensen die me opbellen, teleurstellen", vindt Breebaart dat ook wel spijtig. Er is, vertelt Vergeer van de KNSB, vanuit het district al een al gemene stop afgekondigd: "Sinds vijf jaar organiseren we cursussen voor volwassenen om de techniek te verbeteren. De toeloop is gigan tisch: we begonnen met 50 men sen, nu zijn het er 600. De uren zit ten stampvol". Geen natuurijs Met de aantallen 'losse' bezoe kers kan het evenwel beter. Niet dat men vorig jaar helemaal ver stek liet gaan maar de periode rond de crocusvakantie, voor de ijshal doorgaans een toptijd, was Neder land gezegend met natuurijs en dat heeft wel heel wat klanten gekost. "Je mag het eigenlijk niet hardop zeggen maar een of twee winters zonder natuurijs zouden ideaal zijn", zegt Tigelaar. "Alleen een dag of tien vorst, zodat iedereen er weer zin in heeft". Met die zin zat het zaterdag in eik geval goed. Ook de IJshal deed mee aan de door de KNSB en ANWB georganiseerde Nationale Schaatsdag. Bezoekers konden on der meer kijken naar trainingen kunst- en hardrijden, short track en curling en meedoen aan een openbare schaatsles van de KNSB en een mini-Elfstedentocht. Een aantal bezoekers van 2180 werd ge teld, 400 meer dan vorig jaar. De Elfstedentocht, compleet stempelkaarten en deelnemersbe wijzen, werd door 265 mensen ve: reden. "Voor herhaling vatbaar' stelt de directeur na afloop tevre den vast. Dierlijk botmateriaal was één van de zaken die de bezoekers va laten analyseren. Van welke service driftig gebruik werd gemaakt. LEIDEN - Ze hadden het behoor lijk druk, de acht deskundigen die er speciaal zaten om de door bezoe kers meegebrachte vondsten te analyseren. Honderden stenen, munten, scherven en dierlijke bot ten werden hen in vijf uur tijd aan geboden. Iets wereldschokkends kregen ze niet onder ogen, wel een aantal "aardige" zaken. Neem de zilveren Romeinse broche, die uit de eerste eeuw na Christus stamde. "Een heel mooie was dat", zegt ar cheologe M. Brouwer. "De eige naar wist niet dat het Romeins was, dus die was heel blij". Naar schatting van algemeen voorzitter S. Mooijeman van de Ar cheologische Werkgemeenschap voor Nederland bezochten enkele duizenden mensen zaterdag de ar cheologische markt in het Rijks museum van Oudheden, die werd gehouden ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de gemeen schap. Wat hem betreft is de dag een hele geslaagde geweest; menig zich op de markt presenterende ar cheologische vereniging kon nieu we leden noteren. Waarmee het de archeologische markt zaterdag konden mede-doel van de markt, steeds (foto Loek Zuyderduin) m bekend maken met het fenomeen archeologie, ook werd bereikt. De ongeveer tien verenigingen die hun medewerking aan de markt verleenden (waaronder de Koninklijke Nederlandse Oud heidkundige Bond, de stichting Archeologie en Monument en de stichting Brabants Heem), presen teerden zich met stands en panelen waarop bij voorbeeld was te zien hoe een bepaalde opgraving in zijn werk was gegaan. Bij een enkele stand konden de bezoekers, voor een deel al actief als amateur-ar cheologen, inschrijven op zo'n pro ject, zoals op een opgraving naar het kasteel van Tilburg. De infor matie beperkte zich niet tot papie ren: te zien was hoe kleipijpen in de parktijk worden gemaakt, hoe men in de prehistorie weefde en vuurstenen bewerkte. Het uiterst secure restauratie werk van onder meer glas dat een aantal specialisten demonstreerde, ondervond veel belangstelling. Nog drukker was het bij de 'deter minatie', de analyse van vondsten. Conservator drs. G. van der Vin van de afdeling antieke munten en gesneden stenen van het Konink lijk Penningenkabinet bij voor beeld kreeg in vier uur tijd ruim 50 munten voorgelegd. Een paar leu ke zaten er tussen, vertelt hij, zoals een uit 136 voor Christus stam mend exemplaar. "Die is heel vroeg en vrij zeldzaam". Veel geld waarde zat er doorgaans niet aan de munten vast; veelal verkeerden ze in een slechte conditie en zijn ze niet meer waard dan "een paar tientjes. Emotionele waarde heb ben ze vaak wel, en voor ons zijn ze belangrijk voor de wetenschappe lijke registratie", aldus Van der Vin. Voor laat middeleeuws aarde werk zat E. Smink, verbonden aan de universiteit van Amsterdam, achter de determinatie-tafel. Ook hij zag niet meer dan een paar min of meer interessante dingen, "maar niets waarvan je zegt: nou, dat moet in de krant". Het opsporen van interessante stukken was dan ook niet het hoofddoel van deze service; vooral ging het erom de mensen uitsluitsel te geven over wat zij nu precies in hun bezit heb ben. LEIDEN - Het Leids vredesplat- form zou graag zien dat Leiden wordt verrijkt met een kunstwerk voor de vrede. Een werkgroep Leids Vredesmonument is opge richt, die voor de realisering van dit plan de hulp heeft ingeroepen van het college van B en W. LEIDEN - Een Leidenaar die za terdagnacht om kwart over twee in de Raamsteeg fietste, kreeg onver wacht met een stuk hout een klap op zijn hoofd. Toen hij van zijn fiets stapte zag hij drie knapen wegrennen. De politie kreeg later in de nacht de mededeling dat er negen ruiten in het Maartenshof, een zijstraat van de Raamsteeg, waren vernield. Volgens de bewo ners ging het ook hier om drie jon gens. Een surveillance-ronde van de politie leverde niets op. Van de daders ontbreekt elk spoor. LEIDEN - Twee groepen jongeren raakten zaterdagnacht met elkaar slaags op de Haarlemmerstraat. Een 17-jarige jongen liep daarbij een scheur in zijn wenkbrauw op. Hij is voor behandeling overge bracht naar het AZL. HASH - Een 28-jarige Leidenaar is vrijdagavond aangehouden met 19 zaKjes hasjies op zak. De man zat in een koffieshop aan de Korte Mare. Het vredesplatform gaat het bij het kunstwerk, zo stelt de werk groep in de brief aan het college waarin zij het plan uiteenzet, om "het zichtbaar maken van langen naar een stad waar mensen kunnen wonen, werken, bouwen en toeven zonder de bedreiging dat alle leven en cultuurgoed klap vernietigd kan worden, vendien zou zo'n kunstwerk ten laten zien dat er nog een andere werkelijkheid is dan die van macht tegenover macht en wapens tegen over wapens: de wil tot vrede1 zoveel Leidenaren zich nauw bij betrokken voelen". Bij de brief is een voorbeeld 1 een opdracht aan een kunstenaar gevoegd, waarin onder meer staat dat het monument het eigen karak ter van de vredesbeweging in zich moet dragen: "Haar ludieke inzet, onvermoeibaarheid, roeien tegen de stroom in, onderlinge verbon denheid dwars door alle stromin gen heen, één in haar verscheiden heid". Het monument moet voorts "uitnodigen tot bezinning en de mogelijkheid bieden daar samen te komen" en komen te staan op plaats "midden in de mense stroom, waar het kan groeien zijn omgeving". LEIDEN - Schatgravers vormen een steeds grotere bedreiging voor het bodemarchief in Nederland. Dat heeft voorzitter S. Mooijman van de Archeologische Werkge meenschap voor Nederland zater dag in Leiden tijdens de archeolo gische markt in het Museum van Oudheden gezegd. Hy is van me ning dat de schatgravers met hun metaaldetectors veel waardevolle oudheidkundige resten vernielen. „Echt storend" noemde vice- voorzitter mevrouw N.G.J. Ladi- ges van de werkgemeenschap de schatgravers die er met hun me taaldetectors op uit trekken. Ook de ruilverkavelingen die op ver scheidene plaatsen in het land nog volop aan de gang zijn vormen vol gens haar een bedreiging van het bodemarchief. Het bestuur van de archeologi sche werkgemeenschap wil dan ook zendtijd op de nieuwe televi siezender Nederland 3 voor een vast programma over archeologie. „Met behulp van deze uitzendin gen zou onder meer aan schatzoe kers duidelijk gemaakt kunnen worden wat zij vernielen met hun hobby", aldus Ladiges. Doordat meer mensen steeds meer vrije tijd ter beschikking krij gen en zich op archeologie richten, pleitte Mooijman bij de overheid voor geld. Al deze mensen zou dan onder meer een opleiding op ar cheologisch gebied kunnen wor den gegeven. „Daarmee kan bij voorbeeld worden bereikt dat het veldwerk door amateur-archeolo gen op een nog hoger peil komt te staan", aldus Mooijman. De Archeologische Werkge meenschap voor Nederland telt op dit moment ruim 2500 leden. Die zijn ondergebracht in 22 afdelin gen. Het was zaterdag voor het eerst dat de Nederlandse amateur archeologie op een dergelijke grootse wijze voor het voetlicht trad. De belangstelling van de le den voor de lezingen bleek aan zienlijk groter dan verwacht. De sprekers moesten hun verhaal twee keer houden, omdat de be langstellenden over twee zalen moesten worden verdeeld. ADVERTENTIE LEIDEN - Door een ruzie met een medepassagier in de auto merkte een 41-jarige bestuurster uit Leiden zaterdagavond de bocht in de Schipholweg te laat op. De vrouw reed door het schrikhek en kwam tot stilstand in een hoop zand. De medepassagier sloeg met zijn hoofd tegen de voorruit en liep een wondje aan zijn mond op, hij voor behandeling naar het AZL moest. (foto p.l. schipper» LEIDEN - Het winkelend publiek heeft zaterdag veel last ondervon den van zakkenrollers en tasjes rovers. In de omgeving van de Haarlemmerstraat werden er maar liefst zeven gepleegd, waarbij ruim 1000 gulden aan geld en tientallen cheques zijn ontvreemd. De mees te tassen en de portemonnees wer den later weer leeg teruggevonden. Volgens de politie zijn bij het me- rendeel van de gevallen drie man nen betrokken geweest. De meest brutale overval had plaats in een kledingwinkel aan de Haarlemmerstraat. Terwijl zijn vrouw aan het passen was, paste hij op haar tas die tussen twee krukjes stond. Tenminste dat dacht de man. Toen hij wilde op stappen was de tas met 400 gulden, cheques, en rijbewijs weg. Bij een andere vrouw die aan het winkelen was in een schoenwinkel aan de Donkersteeg bleef de tas aan haar schouder hangen, maar werd wel het geld en bankpasje er uit gehaald. Datzelfde gebeurde met een vrouw in de Haarlemmer straat. Een man die aan het schoe nen passen was in de Haarlemmer straat kwam bij de kassa tot zijn ontdekking dat hij zijn polstasje met buitenlands geld en cheques miste. Zo was een andere vrouw verbijsterd, toen haar beurs met 150 gulden niet meer in haar jaszak zat.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3