aa Ontspannen Van der Smissen slaat hard toe DB Twee doden bij races Seko winnaar marathon van Chicago Becker opnieuw niette stoppen Vergeer laat WK-sprint schieten Masters voor Frost en Fen MAANDAG 27 OKTOBER 1986 EEDE (ANP) - Een slechte voorbe reiding leverde Christ van der Smissen gisteren de overwinning in het eerste toernooi van het bil jartseizoen op. De man die zijn trai- ningstijd bijna volledig spendeer de aan het driebanden, bleek in Ee- de tot zijn verbazing de beste Ne derlandse bandstoter. „Ik heb me nauwelijks voorbereid op dit toer nooi. Dat is waarschijnlijk de basis geweest van dit succes. Ik heb de laatste dagen fris en ontspannen gespeeld, met het gevoel dat ik niets te verliezen had." Van der Smissen werd voor de zevende keer in zijn loopbaan Ne derlands kampioen bandstoten. De zege in Zeeuws-Vlaanderen had extra betekenis voor D'n Christ. Hij gaat de in de boeken als de eer ste Nederlandse biljarter die geld verdiende in een toernooi dat on der auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond (KNBB) werd gehouden. Van der Smissen kreeg naast een beker en een bord een enveloppe met duizend gul- den.De overwinning betekende voor Van der Smissen ook een re vanche. Vorig jaar waren de rollen omgedraaid bij de nationale titel strijd bandstoten. In Alblasserdam was de Brabander in het slotstuk kansloos tegen de toen vrijwel per fect spelende Bongers. De biljarten uit Nijmegen miste ditmaal echter de kwaliteiten die Van der Smis sen nadrukkelijk wel bezat: zelf vertrouwen en concentratievermo gen. De tweevoudige kampioen zocht na afloop dan ook de gemak kelijkste verklaring voor zijn ne derlaag: een dubieuze beslissing van de scheidsrechter. Arbiter Ritmeyer zou Van der Smissen in de zevende beurt een carambole hebben toegekend, hoe wel de witte ballen geen contact zouden hebben gehad. De drievou dig Europee kampioen bandstoten maakte al aanstalten om te gaan zitten, maar de arbiter kende het punt toe. Van der Smissen maakte vervolgens een serie van 23. „Dat moment heeft me de das omgedaan", foeterde Bongers na afloop. „Tijdens zo'n finale ben je toch al zenuwachtig. Als daar zoiets bovenop komt, is dat iets te veel van het goede." Van der Smis sen gaf toe dat hij ook dacht dat het geen zuiver punt was. Aan de overwinning van Van der Smissen viel niets af te dingen. In de vijfde beurt maakte hij een fraaie serie van 81. Bongers leek het dertiende deel terug te komen in de wedstrijd. Met een reeks van 43 caramboles kwam hij op een to taal van 99. Een beurt later rondde de meest constante speler van het toernooi het karwei af: 150 caram boles in veertien beurten. Aan de goede verstandhouding tussen het twaalftal biljarters kwam zaterdagochtend overigens een abrupt einde. De uitslagen van de vijfde en laatste ronde in de zwaarste poule hadden onver wachte gevolgen. Doordat Vultink verloor van Van der Smissen en Van der Ven vaardiger bleek dan De Bruijn, werd voor Vultink - een van de favorieten - het pad naar de halve eindstrijd versperd. Van der Smissen en Van der Ven hadden zich als nummer een en twee in hun groep geplaatst. Vultink, de meest ervaren biljar ter van het toernooi, feliciteerde Van der Ven met de mededeling „Je mag De Bruijn wel een vette biefstuk geven". Vultink, die het slot van de partij tussen de Eindho- venaar en de enige Zeeuwse deel nemer nauwlettend observeerde, kwam tot een conclusie die er niet om loog: De Bruijn was niet meer bij machte series te maken. Zijn gemiddelde lag in de slotfase iets boven het getal dat recht geeft op promotie naar de ereklasse: 7,5. De debutant uit Sluiskil zou Van der Ven volop gelegenheid hebben ge boden de partij uit te maken en zich daardoor te plaatsen voor de halve eindstrijd. De Bruijn zou daarmee zijn doel - promotie - heb ben bereikt. Vultink: „Ik ben onderhand zo oud dat ik me niet meer hoef te be wijzen. Verliezen is geen ramp. Maar de wijze waarop dat hier is gebeurd, vind ik bedroevend. Dit soort onfrisse zaken is funest voor de biljartsport. Van sport kun je ei genlijk niet meer spreken." Het betoog van Vultink was ze ker niet ongegrond. De Bruijn gaf toe dat hij in eigen belang had ge handeld. „Mijn vingers zaten vast. Om mijn gemiddelde niet omlaag te trekken, heb ik de ballen niet al te moeilijk neergelegd voor Van der Ven. Maar dat heb ik anderen bij dit toernooi ook zien doen." De tirade van Vultink gaf voe ding aan een oude discussie: de (on)eerlijkheid van het poule-sys teem. Vrijwel alle biljarters zouden liever toernooi zien waarin een se lecte groep van Nederlands beste spelers het tegen elkaar opneemt. Vultink, vurig tegenstander van het poule-systeem: „Ik speelde mijn beste bandstoot-toernooi sinds jaren. Na de laatste ronde was ik de speler met het op een na hoogste gemiddelde. Dan klopt het toch niet dat ik uitgeschakeld ben?" Willy Steures werd slachtoffer van zijn matige gemiddelde. De systeem-analist begon in de zwak kere poule A met vier overwinnin gen, maar verloor de laatste partij van Bongers. Doordat Arnouts en Bongers eveneens acht punten hadden verzameld en hun moyen ne hoger was, viel Steures af. Bondsgedelegeerde Krens deed zijn best de discussie over het pou le-systeem de kop in te drukken. Volgens de KNBB wegen de voor delen op tegen de nadelen. Door de spelers in groepen op te delen, kunnen meer jonge spelers mee doen. Door het poule-systeem krijgt een toernooi een spannende finale. „Vorig jaar hebben we met de spelers bindende afspraken ge maakt om niet meer te praten over het toernooi-systeem", zei Krens. „Dat Vultink nu zo fel tekeer gaat. verbaast me niets. We kennen Hans onderhand..." NURNBURGRING (SID) - Bij de voorlaatste race in de strijd om het Westduitse kampioenschap lange afstandsrijden, is zaterdag de 44-ja- rige auto-coureur Karl-Josef Ro mer om het leven gekomen. De uit Ratingen afkomstige rijder was vlak na de start op de door de re gen gladde Nürburgring betrok ken bij een carambolage van ver scheidene wagens. Hoewel artsen direct ter plekke waren en ook een reddings-helicopter snel aanwezig was, kwam elke hulp voor Romer te laat. Ook bij de 24 uur van Mont- juich, een lange afstandswedstrijd voor motoren, liet een coureur het leven. De Spanjaard Domingo Pa res raakte zaterdag bij een ongeluk zwaar gewond en werd direct naar een ziekenhuis in Barcelona over gebracht. Daar overleed hij giste ren aan zijn verwondingen. CHICAGO (Reuter/SID) - De Ja panner Toshihiko Seko won giste ren de marathon van Chicago ge wonnen. Bij de dames zegevierde de Noorse Ingrid Kristiansen. Seko liep de klassieke 42,195 ki lometer in twee uur, acht minuten en 27 seconden. Hij had een voor sprong van ruim een minuut op Ahmed Saleh uit Djibouti. Kris tiansen, die 2.27.08 nodig had, zette de Francaise Maria Lelut op ruim twee minuten achterstand. De uitslag is: Heren: 1. Toshihiko Seko (Jap) 2 uur, 8 minuten en 27 seconden, 2. Ahmed Sa leh (Dji) 2.09.57, 3. 3. Charlie Spedding (GBr) 2.10.13, 4. Michael Musyoki (Ken) 2.10.30. 5. Herbert Steffny (WD1) 2.11.17 Dames: 1. Ingrid Kristiansen (Noo) 2.27.08, 2. Maria Lelut (Fra) 2.29.51, 3. Priscilla Welsh (GBr) 2.31.14. New York en Boston gelijk NEW YORK - De beslissende ze vende wedstrijd in de World Series honkbal die gisteren tussen de New York Mets en de Boston Red Sox zou plaatsvinden is vanwege regenval uitgesteld tot vanavond. Die zevende wedstrijd werd noodzakelijk omdat de Mets zater dag voor 55.000 toeschouwers in Shea-stadium middels een. 6-5 overwinning de stand op 3-3 brach ten. De partij vergde tien innings. Calvin Shiraldi was de verliezende werper, Rick Aguilera de winnen de pitcher. Twee records Rompelberg MOSKOU (ANP) - Voor de stayer Fred Rompelberg ging gisteren een jaren gekoesterde wens in ver vulling gegaan. Eén week voor zijn 41ste verjaardag verbeterde de Limburger achter gangmaker Joop Stakenburg op Krilatsjkoje, de Olympische wielerbaan van Mos kou, twee indoor-wereldrecords achter grote motoren. Rompelberg legde in één uur 81.339 km af. De honderd kilometer gingen in 1 uur 13 minuten 55 seconden. Beide re cords stonden reeds op naam van Rompelberg. Op 14 september 1982 haalde hij in één uur 78.953 km en was zijn tijd voor de hon derd kilometer 1.15.58. LEIDEN - Zelfs Lucas Riethoven kon zijn ogen niet geloven. "Die Bill Richardson ziet er uit. Hij spande z'n poot effe. Zaten er me daar een paar ballonnen van spieren op, niet te filmen". Als or ganisator van de. open Zuidhol landse body-building kampioen schappen zag Riethoven wel meer spiermassa's aan zich voor bijtrekken. Het Leidse Antonius clubhuis fungeerde gisteren na mens de Nederlandse amateur body-buiding associatie (Naba) als etalage van 23 deelnemers, die dolgraag met hun 'waar' wil den pronken. Weliswaar kon geen van de krachtpatsers tippen aan Bill Ri chardson, maar dat mocht de pret niet drukken in het rokerige zaaltje aan de Lange Mare. Het grootste deel van het deelnemers veld had nog nimmer aan een of ficiële wedstrijd meegedaan en Richardson, ja, die heette Mister Europa '86 te zijn. Daar was dus bij voorbaat geen spier tegen op gewassen. Het enthousiasme bij het 200 koppige publiek was er niet min der om. Een familielid dan wel bekende werd aangemoedigd, als ging het om de wereldtitel. Viel er een stilte in de zaal, dan schreeuwde Riethoven hoogstper soonlijk de 200 toeschouwers wakker of gaf hij de boys achter de disco opdracht de volumeknop een paar streepjes harder te zet ten. Niemand kreeg dus tijd om op adem te komen en dat was precies naar de zin van Rietho ven, mede-eigenaar van sport school The Champ. De eerste open Zuidhollandse kampioenschap pen moesten en zouden een succes worden. Hij kreeg z'n zin. Spierbundel Richardson, een in Antwerpen woonachtige En gelsman, bracht Riethoven op het idee om in Leiden een body-buil ding wedstrijd te organiseren. "Ik had", verwoordt Riethoven, "met mijn produktiebureau wat ervaring met miss verkiezingen en zo. Dit leek me een leuk idee, per slot van rekening is body building nog steeds in opkomst. Ik heb meteen contact gezocht met sportscholen in Nederland". Welgeteld 31 reacties kreeg Riethoven naar zijn adres toege stuurd. Acht builders lieten de Leidenaar zonder bericht van af schrijving 'zitten'. Wat voor de organisator geen reden was om bij de pakken neer te gaan zitten. Een stel krachtpatsers in de zaal werd verzocht om een gastoptre den te verzorgen; een passend muziekje en hup, het programma was weer rond voor Lucas. Die was gisteravond niet stuk te krij gen. Niet alles verliep volgens het programma, maar niemand die daar en punt van maakte. Regels Bijzonder ingenomen was Riet hoven met de aanwezigheid van Edward Boef, twee keer Mister Holland en in '85 nummer vijf van Europa. Feitelijk was het op x Veerman poseert tijdens de open Zuidhollandse kampioenschappen body-building: "Ik wist dat ik niet zi treden van de 24-jarige Leide naar verboden. In het Antonius clubhuis had Boef evenwel ma ling aan de regels van de NBBF, de grootste organisatie van body builders m Nederland. Diens reglementen staan gastoptredens bij de Naba die de open Zuidhol landse onder zijn 'hoede' had) niet toe, maar Boef kneep in zijn geboortestad een oogje dicht en riskeerde daarmee een schorsing van vijfjaar. "Wij zijn niet zo streng", vertelt Naba-voorzitter Schonewille "onze leden mogen wat ons be treft bij wedstrijden van de an dere bond optreden. Ik begrijp niet wat voor kwaads daar ach ter steekt, vaji mij mogen ze lid zijn van twee, of zelfs drie bon den". De Naba telt in Nederland 300 leden, terwijl concurrent NBBF (de bond van Boef dus ruim 1000 body-builders heeft ge registreerd. Logisch dus dat de beste krachtpatsers van Neder land zich hebben aangesloten bij de grootste organisatie. "Wij willen daar verandering in brengen", is Schonewille over tuigd, "wij zijn hard aan het werk om het ledenaantal te ver groten. Daarom organiseren wij kampioenschappen zoals hier. Natuurlijk, het is niet het neusje van de zalm wat hier aanwezig is. Het is zeg maar een B-catego rie. Maar die mensen verdienen het ook om op een kampioen schap uit te komen. En wij hou den er leden aan over. Vandaag Belangstelling Body-building mag zich dus nog steeds in een groeiende be langstelling verheugen. Dat maakt Schonewille een gelukkig man, die er echter voor past om met zijn hoofd in de wolken te gaan lopen. De bondsvoorzitter sluit de ogen niet voor de negatie ve aspecten, die aan de kracht sport zijn verbonden. "Er wordt geslikt", geeft Schonewille toe, "en zolang er geen algemeen ver bod wordt uitgevaardigd, blijft er geslikt worden". "Ik zal de eerste zijn", voor spelt Schonewille, "die hoera roept bij een verbod. Ieder ge zond denkend mens weet dat het gebruiken van spierversterkende xiadelige gevolgen heeft. Ik weet dat de topjongens slikken. Zon der kun je je namelijk niet hand haven. Doe je niet mee, dan val je af. Zo gaat dat. Voor iemand die slikt zal het uiterst moeilijk zijn om te stoppen. Een body-builder is apetrots op zijn lichaam en hij zal er dan ook alles voor doen om. in conditie te blijven". Body-buiders geven zich tij dens de wedstrijden met volle overgave, houden zielsveel van hun sport, maar verafschuwen één ding. Het dieet. Voor elke wedstrijd moet iedereen op "wa ter en brood". Om de spierbun dels op z'n voordeligst te laten uitkomen, moet er zes weken lang zoutloos en suikerloos worden ge geten om het vet te laten afbre ken. Wim Veerman, portier bij de Leidse discotheek Labelle, en lief hebber van een patatje-mét ging anderhalve maand door een hel. Dieet "Voor mij was dat dieet extra moeilijk", verduidelijkt Veer man, "omdat ik in de horeca werk. Terwijl iedereen in bed ligt, ben ik nog aaii het werk. Daarbij ben ik een snoeper. Ik mag graag in een snackbar ko men en lust een biertje. Dat moet je allemaal laten staan. Nou, ik heb vaak aan een heerlijk pa tatje gedacht. Straks ga ik er dan ook zeker eentje halen". De wed strijd was voor Veerman, die uit kwam in de medium-klasse "een aardigheidje". "Ik wist dat ik niet veel zou maken, dat had ik tijdens de voorronden al in de gaten. Ik vond het al hartstikke leuk om mee te doen". Body-building brengt voor Veerman het belangrijke voor deel, dat hij als gespierd portier niet snel op een vervelende disco- ganger zal stuiten. "Maar", be nadrukt de 29-jarige Voorschote naar, "ik ga goed met mijn klan ten om, ik heb nooit moeilijkhe den. Dat komt denk ik, dat geef ik toe, door mijn postuur. Eigena ren van discotheken zetten vaak geen kleine jongens aan de deur. Tijdens de zeven jaar dat ik heb 'gebodyed', ben ik wel wat breder geworden". Peter Smit was al 'breed' voor dat hij zich waagde aan body buiding. De Katwijker werd in het verleden uitgeroepen tot de sterkste man van Leiden en Noord-Holland en eiste als junior en senior de nationale titel po- werliften voor zich op. Die soort van krachtpatserij heeft de 25-ja- rige Smit evenwel afgezworen. Powerliften "Het powerliften sprak me niet meer aan", legt hij uit, "ik kreeg te veel met blessures te maken. De room was er een beetje af'. In april wijzigde Peter Smit zijn traixiingsschema's en verlegde de aandacht naar body-building. Smit liet daarbij niets aan het toeval over. Hij maakte in aan loop tot de open Zuidhollandse kampioenschappen gemiddeld 15 trainingsuren per week. "Dit is m'n eerste wedstrijd. Als ik vandaag een goede uitslag maak, gooi ik me hélemaal op bo dy-building". Smit spiegelt zich aan Edward Boef, die al twee Nederlandse ti tels op zak heeft. Boef heeft zijn aandacht gericht op de status van prof. De winnaar van bij voorbeeld de titel Mister Olym pus mag rekenen op een prijzen geld van 50.000 dollar. In het An- tionius-clubhuis werden de win naars beloond met een beker. Hun hl was er niet minder om. ROB ONDERWATER TOKIO (Reuter) - Slechts een vol ledig fitte, zowel fysiek als men taal, Ivan Lendl en misschien een weer ontketende John McEnroe, lijken Boris Becker nog te kunnen afhouden van een geslaagde machtsovername in het internatio nale tennis. In wat hij de 'beste twee weken uit mijn loopbaan' noemde, bleef de tweevoudige winnaar van het toernooi van Wim- ledon, overeind tegen de beste spe lers van het moment. Na zijn winst vorige week bij de Australische indoor-kampioen- schappen in Sydney op de Tsje- choslowaak Ivan Lendl, was de achttien-jarige Westduitser ook in Tokio niet van zijn stuk te brengen. Na winst in de halve eindstrijd op de een tennis-generatie oudere Jimmy Connors, bleek in de finale bijna leeftijdsgenoot Stefan Ed- berg (die eerder de vermoeide Lendl versloeg) ook niet opgewas sen tegen de lichamelijke en men tale kracht van Becker. Met 7-6 (7- 5), 6-1 behaalde de in Monte Carlo wonende Westduitser zijn tweede grote toernooi-zege in acht dagen en liet daarbij nog eens zo'n 150.000 gulden op zijn bankreke ning bijschrijven. In de eindstrijd bleek andermaal dat Becker in zijn ontwikkeling als tennisser verder is dan de twee jaar oudere Edberg. Weinig wees er in de eerste set op dat de jonge West duitser nauwelijks zestien uur eer der tot op de bodem van zijn kun nen had moeten gaan. Omdat ook Edberg in die fase geestelijk nog volledig bij de les was, ontspon zich een gelijkwaardige strijd. Het opslag-duel kreeg pas in de tie break zijn ontknoping. Een keer slaagde Edberg er niet in een punt te maken op zijn service. Het was voor Becker genoeg. In de tweede set viel de beslis sing al snel. In de tweede game slaagde de Zweed er niet in het voordeel van mogen serveren uit te buiten. Hij kwam daardoor niet al leen met 0-2 achter, maar de moed zakte hem ook in de schoenen. „Want als Boris voorstaat, is hij bij na niet meer te verslaan". Dat bleek duidelijk. Becher kwam op eigen opslag nauwelijks meer in gevaar en brak ook in de zesde ga me door de service van zijn oppo nent. In de laatste game maakte hij het werk met vier aces waardig af. Steffi Graf boekte dit weekein de haar achtste toernooi-zege van het jaar. De zeventienjarige West duitse zegevierde in de finale van het indoortoernooi van Brighton met 6-3,6-3 over de Zweedse Cata- rina Lindqvist. Aan de zijde van Helena Sukova won Graf ook nog het dubbelspel: finale 6-4,6-4 tegen Tine Scheuer-Larsen/Cathy Tan- Brad Gilbert, de sterk opko mende Amerikaanse tennisser, die onlangs - zonder groot succes ove rigens - zijn daviscupdebuut maak te tegen Australië, won gisteren het toernooi van Wenen op zijn naam gebracht. Hij zegevierde met 3-6,6-3,7-5,6-0 van de Tsjechoslo- waak Karei Novacek. Lichtkogel doodt kijker LARISSA (AFP) - De politie in La- rissa heeft gisteren twintig toe schouwers van de wedstrijd Laris- sa-PAOK, uit de hoogste klasse van de Griekse voetbalcompetitie gearresteerd, na de dood van de 29- jarige Haralambos - Tsinionas. Vol gens de politie overleed het slacht offer na aan de halsslagader te zijn geraakt door een lichtkogel, die van de tribunes werd afgevuurd. De gearresteerden zullen maan dag worden voorgeleid. Een aantal van hen was in het bezit van mes sen en boksbeugels. DEN HAAG (ANP) - Hem Vergeer, tweevoudig wereldkampioen schaatsen, heeft de wereldtitel strijd sprint niet in zijn seizoen planning opgenomen. De Haa strechter ziet weinig zin in een trip naar Canada, waar op 31 januari en 1 februari in Sainte Foy de titel strijd van de sprintspecialisten wordt gehouden. Na het afgelopen wereldkampioenschap sprint in Karuizawa is Vergeer tot de con clusie gekomen, dat er voor hem geen eer is te behalen tegen de spe cialisten op de korte afstanden. Henri Ruitenberg won zater dagavond de eerste marathon, die nog niet meetelt voor het KNSB- klassement, van het schaatssei zoen. De rijder uit Oldenbroek, die vorig jaar in deze opwarmwed- strijd ook zegevierde, was de snel ste in de eindsprint van een een groepje van vier. Ruitenberg spurt te van kop af en hield Jan Kooi man, Albert Bakker, Jos Pronk vrij gemakkelijk achter zich. LONDEN (Rtr) - De Europese badmmtonkampioen Morten Frost en de niet-geplaatste Chinese Yao Fen brachten gisteren de Britse Masters op hun naam. De als tweede geplaatste Frost behaalde voor de derde keer in zijn loopbaan deze belangrijkste toernooi-titel door in de finale met 15-8,15-5 te zegevieren over de Australiër Sze Yu. In de eindstrijd van het heren dub belspel zegevierden de als eerste geplaatste Chinezen Tian Bingyi/Li Yongbo met 11-15,15-5,15-11 over de Britten Dew/Taylor. Bij de vrouwen was Yao Fen, die twee weken gele den de open Duitse titel op haar naam bracht, uitein delijk sterker dan de Japanse Sumiko Kitada. De eer ste game ging met 11-1 naar de Japanse, daarna was Yao Fen de sterkere: 11-2,11-0. Het vrouwendubbelspel tenslotte was voor de Zweedse combinatie Maria Bengtsson/Christine Mag nusson. Deze won met 15-5,15-11 van de Britse combi natie Gillian Gowers/Gillian Clark.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21