Luton Town deelt gevoelige tik uit Haar moment, ons verhaal! Berghmans reusachtig Timman blijft i leider Scores in profvoetbal Zware straf Nicosia Kieft scoort voor Torino Wij houden u op de hoogte Vijfde wereldtitel judo Nederlaag Neuchatel 1 Verbazing bij KNVB Hofman redt Feyenoord LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 14 DO/ST SPORT MAANDAG 27 OKTOBER 1986 M/ EREDIVISIE PEC Zwolle - Sparta 1-1 (0-0). 73 Koe lte Booy_l-0. 80. Lengkeek 1-1. Scheids- 2 3-1. Scheidsrechter. Verhoef, toeschouwers: 5000. Gele kaart: Mat thaei (Haarlem). Roda JC - FC Den Haag 0-0. Scheids rechter: Geurts. Toeschouwers: 4 000. Gele kaarten Groenendijk. Boere en Stam (allen FC Den Haag) en De Jong FC Twente - PSV 0-3 (0-0). 7b. Nielsen 0-1. 89. Gullit 0-2. 90. Koeman 0-3. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 10.500. Gele kaart: Gerets (PSV). FC Groningen - Excelsior 6-0 (2-0). 27. Houtman 1-0. 28. Van den Berg 2-0. 51. Houtman 3-0.56. Mason 4-0.82. De Koek AZ-Ajax 1-6 (0-2). 10. 29. 53 en 64 Bos man 0-1. 0-2. 0-3. 0-4. 80. Boevc 0-5. 87. Tiktak 1-5, 89. Van Basten 1-6. Scheids rechter: Hobé. Toeschouwers: 10.000 FC Utrecht - Fortuna Sittard 4-1 (1-0). 10.. 73. en 77. Willaarts 1-0. 2-0 en 3-0. 85 Van der Hooft 4-0. 89. Reijners 4-1 FC Den Bosch - Go Ahead Eagles 0-1 (0-0). 57. Hofstede 0-1 Toeschouwers: 3.300. Scheidsrechter: Bakker. Gele kaart: Van Eek (Den Bosch) en Cöolen PEC Zwolle - Sparta 1-1 (0-0). 73 Foe- ke Booy 1-0, 80. Lengkeek 1-1. Scheids rechter: Egbertzen, toeschouwers. 3500 Gele kaart: De Kant (Sparta). EERSTE DIVISIE Willem 2 - NAC 4-0 (2-0). 20. Van Gi s 1-0. 42. Feskes 2-0. 59. Broeken 3-0. t>9. Maddock 4-0. Scheidsrechter Van Ricl. toeschouwers: 4700. Gele kaart: Hoofs (Willem 2) en Landsbergen (NAC). Volendam - De Graafschap 1-1 (0-1). 43. Vreeman 0-1, 55. Duif 1-1. Scheids rechter Slikkerveer, toeschouwers: 2000. Gele kaart: Willems (De Graafschap) Scheidsrechter Van Mierlo. toeschou wers: 2000 Gele kaart: Arts (MVV). Van Velzen en Lammers (RKC). Emmen - DS '79 1-1 (0-0). 51. Van der Weel 0-1. 66. De Vries 1-1. Scheidsrech ter Reywart. toeschouwers: 4000. 2-0, 62. Krommendijk 2-1. Scheidsrech- De Jong (Tel! Eindhoven - Heracles 0-1 (0-1). 29. De- genaar 0-1. Scheidsrechter Luinge, toe schouwers: 1750. Gele kaart: Schepers en Wanders (Heracles), Bogers (Eindho- Helmond Sport - NEC 0-4 (0-2). 19. Grim 0-1.32. Wilsterman 0-2,73. Janssen 0-3. 85. Grim 0-4. Scheidsrechter Blom. toeschouwers: 2000. Gele kaart: Van Rossum (NEC) twee keer (rood), Brook- huis (NEC) en Kraav (Helmond Snort) SVV - Telstar 0-1 (0-1). 30 Achmad 0-1 Scheidsrechter Metz. toeschouwers: 1000. Gele kaart: Treling en Salari (SVV). ZURICH (ANP) - De strafcommissie van de Europese Voetbal Unie heeft Apoel Nicosia, de landskampioen van Cyprus voor twee seizoenen uitgesloten van deelneming aan toernooien om de Europese bekers voor clubs. Apoel was woensdag, onder druk van de regering in Nicosia, niet in Istanboel verschenen voor het spe len van de eerste wedstrijd uit de tweede ronde tegen Besiktas. De UEFA verklaarde Besiktas tot winnaar van de twee duels en daar mee is de Turkse club de eerste kwart-finalist uit de toernooien van dit seizoen. Het niet verschijnen in de Turkse hoofdstad, hetgeen wordt aan gemerkt als een weigering te spelen, kost de Cypriotische club verder een boete van 4000 Zwitserse franken, ruim 5500 gulden. Bovendien moeten de kosten van de scheidsrechter, grensrech ters en de officiële waarnemer door Apoel gedragen worden. De club heeft de mogelijkheid tot aanstaande woensdag in be roep te gaan tegen de uitspraak van de strafcommissie. LONDEN (Reuter) - Met Liverpool als gids hebben de toonaangevende clubs uit de Engelse eerste divisie zaterdag besloten van de rechte weg af te wijken en eens te laten zien tot welk slecht voetbal ze ook in staat zijn. Op een dag vol verrassingen verloor de top vijf van de algemene rangschikking eendrachtig. Liverpool spande de kroon door met 1-4 ten onder te gaan bij Lu- ton, een tegenstander die op een normale zaterdag altijd drie winst punten oplevert voor de landskam pioen. Het duel was een persoonlij ke triomf van de 21-jarige Luton- aanvaller Mike Newell, die bij Li verpool was gedoemd eeuwig op de bank te blijven. Tegen zijn oude vereniging scoorde hij drie keer. Lijstaanvoerder Nottingham Fo rest ging ten minste nog strijdend ten onder bij Oxford, maar de ne derlaag (1-2) en vooral het vertoon de spel zal manager Brian Clough ongetwijfeld nog de nodige scher pe woorden ontlokken. Het ver ging Norwich, dat als debutant ver rassend de tweede plaats bezet, echter nog slechter bij Wimbledon (0-2), terwijl naaste concurrenten Tottenham en West Ham beide de punten aan Londense rivalen lie ten. De Spurs gingen er met 2-0 op tegen Queens Park Rangers en West Ham kon amper geloven dat het laaggeklasseerde Charlton tot iets verbluffends in staat was (1-3). Door die resultaten schoven Ever- ton en Arsenal, die geen fout maak ten, drie plaatsen op. Italië Koploper Juventus verloor op de zevende speeldag van Italiaanse competitie verrassend een punt in de thuiswedstrijd tegen Inter Mi laan. Napoli achterhaalde de mil joenenploeg uit Turijn door de zware uitwedstrijd tegen AS Roma met 1-0 te winnen. Beide ploegen hebben elf punten. Willem Kieft verzorgde één van de twee treffers van Torino tegen Atalanta (2-0). België Diego Maradona hielp Napoli in Rome in een volgepakt stadion (65.000) aan de winst tegen AS Ro ma. De Argentijnse balgoochelaar maakte twintig seconden na rust het enige doelpunt. Maradona ver liet een kwartier voor het einde ge blesseerd het veld. Ook Roberto Pruzzo, de topscorer van het vorig seizoen, verliet voortijdig het veld. De aanvaller van Roma werd van het terrein gestuurd. Ondanks het verlies toch blije gezichten bij Ro ma. De wedstrijd leverde een recet te op van ruim 1,8 miljoen gulden. In Turijn bezochten 65.000 toe schouwers de topper tussen Ju ventus en Inter. De kampioen kwam na zeven minuten op voor sprong door een eigen doelpunt van Inter-verdediger Ferri. Vier minuten na de pauze scoorde inter national Altobelli de gelijkmaker. Het betekende de vijfde seizoen streffer van de Inter-spits, die daar mee de topscorerslij st in Italië aan voert ADVERTENTIE Hèt moment waar iedere sporter voor vecht. De overwinning, via een prima samenspel in het team, het uitschakelen van de tegenstander of het overtreffen van jezelf. Haar moment, ons verhaal. Onze journalisten zijn erbij. Alert op een goed verslag van de wedstrijd, alert op de ontwikkelingen in de sport, alert op de achtergronden die zo bepalend zijn voor een topprestatie. Als u niets wilt missen, neem dan 'n abonnement. Gewoon even de bon invullen en opsturen naar het: Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden. Of bel 071-144941. Koploper Club Brugge behield in de negende ronde van de Belgi sche voetbalcompetitie de voor sprong van één punt op aarstrivaal Anderlecht behouden. De ploeg van trainer Henk Houwaart won gisteren met 3-1 van Seraing. An derlecht, dat zonder de geblesseer de Van Tiggelen speelde, vertrok met vijf gele kaarten èn twee pun ten uit Mechelen. Aad de Mos zag zijn ploeg tegen de landskampioen met 0-1 onderuitgaan. Standard Luik bleef door een duidelijke zege (3-0) op RWDM in de buurt van de twee grote voetbalmachten. Voor het eerst in het seizoen zat het stadion van KV Mechelen hele maal vol. De veertienduizend toe schouwers zagen een hard spelend Anderlecht, dat slechts met grove overtredingen de aanvallers van Aad de Mos kon stoppen. Vijf mi nuten voor rust maakte internatio nal Enzo Scifo, die ook een gele kaart opliep, het winnende doel punt. Na rust voorkwam Ander- lecht-doelman Munaron diverse malen de gelijkmaker van Meche len. Frankrijk Bordeaux leverde zaterdag avond, in de veertiende ronde van de Franse voetbalcompetitie, een punt van zijn voorsprong op Mar seille ingeleverd. Tegen een sterk Monaco kwam Bordeaux niet ver der dan 1-1, Marseille pakte de twee punten in Le Havre, 3-1. Bordeaux nam een voorsprong door Vercruysse, die van de straf schopstip raak schoot. Dominique Bijotat maakte gelijk. Marseille dankte twee treffers aan zijn dit seizoen aangetrokken internatio nals Jean-Pierre Papin en Alain Gi- resse, een derde nieuweling, de Joegoslaaf Sliskovic completeerde het trio treffers. Landskampioen Paris SG bleef in de buurt van de andere groot investeerders dank zij een over winning bij Sochaux. De vierde overwinning in een uitwedstrijd kwam tot stand door een treffer van de Senegalees Jules Bocandé. De tweede Parijse ploeg. Racing, bleef in de degradatiezone door het gelijke spel in het Pare des Princes tegen Metz. West-Duitsland Vier bundesligaclubs doorston-. it. i, 1114J den de tweede ronde van de Duitse Ja, IK Wil uw Krant. bekerstrijd niet. Homburg, Nürn- ot- berg, Leverkusen en Waldhof 7 weken op proef voor slechts 25,-! Mannheim werden in duels met Een kwartaalabonnement voor 68,95 andere verenigingen uit de hoogste Ik krijg 'm eerst 2 weken gratis in de bus! klasse uitgeschakeld. Klaus Allofs had opnieuw een produktieve dag. Met drie treffers t i tegen Mannheim herhaalde de l\3dm1 ei-spits van FC Köln zijn prestatie van vorige week tegen Fortuna Adres: Düsseldorf. Bekerhouder Bayern München plaatste zich eveneens Q ten koste van een bundesligaclub. Postcode: Woonplaats: promovendus FC Homburg. Spanje De Britse tandem Mark Hughes/ Gary Lineker bracht Barcelona al leen op kop in de Spaanse voetbal competitie. Hughes en Lineker (2) maakten drie doelpunten in de tweede helft voor Barcelona tegen Las Palmas. Miranda maakte de vierde treffer, 4-0. Het opnieuw tegenvallende Real Madrid verloor een punt aan Cadiz: 0-0. In de slotfase verzuimden Mi chel en Valdano kansen voor Real te benutten. •MAASTRICHT (ANP) - Met haar vijfde wereldtitel heeft Ingrid Berghmans China voor de eerste keer gewaarschuwd. De Vlaamse heeft sinds 1980 een unieke score opgebouwd, waar zelfs de Japan ner Yasuhiro Yamashita in zijn in drukwekkende carrière niet aan kan tippen. Als enige bedwong Berghmans het fenomeen Jinli Li. De judoreuzin uit Yunan in het zuid-westen van China en haar col lega Gao zijn een nieuw verschijn sel in het damesjudo. Kilogram men en centimeters waren altijd al een factor bij de strijd van alle cate gorieën, maar tijdens de korte ge schiedenis nimmer op zo'n extre me schaal. Irene de Kok, de wereldkam pioene in het half-zwaargewicht, ging ten onder in de ongelijke strijd en verloor zelfs de partij voor het brons. Daags tevoren had Chita Gross (tot 56 kilogram) de ploeg van bondscoach Karei Gietelink zijn vierde ereprijs bezorgd. De gouden openingsdag ten spijt bleek het aantal medailles in Maas tricht toch lager uit te vallen dan twee jaar geleden in Wenen. Tegen over drie zilver en twee brons ston den tijdens de judodriedaagse goud, zilver en twee brons. LUZERN (SID) - Neuchatel Xa- max is het Europa-Cup duel van af gelopen woensdag tegen FC Gro ningen blijkbaar slecht bekomen. De tot dit weekeinde lijstaanvoer der in de Zwitserse voetbalcompe titie, raakte die positie zaterdag kwijt door een nederlaag (1-2) bij Luzern. Op de ranglijst staat de ploeg van trainer Gilbert Gress nu tweede met één punt achterstand op Grasshoppers. Het team uit Zü- rich had aan het gelijke spel thuis (1-1) tegen nummer vier op de lijst Bellinzona, genoeg Neuchatel van de koppositie te verdringen. Olympiakos Piraeus, tegenstan der van Ajax in de tweede ronde de strijd om de Europa Cup voor be kerwinnaars, herstelde zich giste ren van de zware nederlaag (0-4) te gen de Amsterdammers. De ploeg won met 2-0 van Kalamaria en be zet met acht punten uit zes duels de vierde plaats op de ranglijst. Koploper PAOK verloor verassend van Larissa (1-2). De club van trai ner Thijs Libregts deelt nu de eer ste plaats met OFI en Iraklis. Bohdscoach Franz Becken- bauer voegde Wolfgang Funkel van Uerdingen als enige aan de door blessures uitgedunde West- duitse selectie toegevoegd. Nadat eerder Augenthaler, Wohlfarth, Wuttke en Herget waren weggeval len, moest aanvaller Heinz Grün- del van Hamburg SV zich even eens afmelden. West-Duitsland speelt woensdag in Wenen een vriendschappelijke interland tegen Oostenrijk. Berghmans (26) lijkt haar waarde te behouden. Het kampioenschap in de open klasse en het zilver in het half-zwaargewicht wegen op tegen de tweevoudige triomf van 1984. Het is echter de vraag of Berghmans ooit nog de kans krijgt die prestatie te herhalen. De scho liere Li is zeventien en dus nog in de groei, een kop groter en brengt zo'n 120 kilogram op de weeg schaal. Bondscoach Fu Guoyi heeft haar de minimale technische vaardighe den bijgebracht. „Er zijn heel veel grote mensen in China", zegt de coach. De kleine trainer zegt dat via een tolk, wier postuur het te gendeel doet vermoeden. Van een onnatuurlijke groei wil hij niet spreken. Een kind als Li wordt in de westerse wereld echter be schouwd als een slachtoffer. Be handeling met groeiremmende middelen is gebruikelijk. Bij de in troductie van de open klasse bij de heren, verschenen er ook mon strueuze figuren op de mat. Judo- kennefs wijzen er op dat die gro tendeels zijn verdwenen omdat hun techniek, snelheid en conditie te kort schoten. Contactlens Berghmans liet zich niet over donderen door de fenomenale tie ner. Zelfs nadat de blondine twin tig seconden voor het einde van de partij een contactlens had verlo ren, hield ze stand. Berghmans had slechts intelligente plaagstoten kunnen plaatsen, omdat haar te genstandster elke houdgreep sim pel van zich afduwde. Scheids rechter Jimenez uit Puerto Rico wees Berghmans aan als nadat zijn assistenten het waren geweest. Het reservoir aan krachten van Li was langzaam gesloopt. Irene.de Kok en met name de Francaise Laetitia Meignan hadden daar een geduchte bijdrage aan geleverd. De Kok wist, dat het vrijwel onmo gelijk was een technisch voordeel te veroveren als de verschillen zo groot zijn. De Tilburgse probeerde dat toch, hetgeen haar op een wa- zari kwam te staan. De Kok was relatief in het na deel, doordat Li slechts een mi nuut op de mat had gestaan. De Deense Merete Grey werd in die tijdsspanne verpletterd, de Zweed se Katarina Hakansson hield het voor gezien toen ze Li in ogen schouw had genomen. Meignan was een serieuze bedreiging, maar ging ten onder, doordat Li arbitrale steun had. Tegen Berghmans, die op bril jante wijze een finaleplaats ver overde, hielp zelfs die niet. De Kok had de strijd om het brons inmid dels van Meignan verloren. In min der dan een minuut was de Fran caise, die vorige maand ook Berg hmans nog met een vol punt ver sloeg, De Kok de baas. Hoe lichter de Nederlandse judo ka's zijn, des te minder hebben zij op het mondiale podium te zoeken. De allerlichtste, Anita van der Pas, een halfjaar geleden toch derde tij dens de Europese titelstrijd, mocht na een nederlaag tegen Tatjana Koevsejnova uit Sovjetunie het ju- dopak uittrekken. In het tae-kwon- do dat de Brabantse ook beoefent, lijken meer mogelijkheden voor haar te liggen. Ook voor Veronique Akker mans, die wel twee keer won, en Belinda Stoeltjes waren er geen herkansingen weggelegd. Aan de schittering van de openingsdag voegde alleen Chita Gross een ster retje toe. De Vlaardingse brak met de gewoonte tijdens grote toer nooien altijd iets onder de ver wachtingen te blijven. Na drie overwinningen strandde de donke re Gross pas op de Britse Ann Hug hes, die enige uren later de we reldtitel veroverde. Hughes was één van de drie Brit se deelneemsters, die dit weekein de op de hoogste trede van het platform stapten. Diane Bell (tot 61 kilogram) kreeg in de laatste se conde de favoriete Céline Geraud onderuit. Op de slotdag verlengde Karen Briggs haar abonnement op de lichtste titel, ondanks de steeds sterker wordende Aziatische con currentie. Drievoudig wereldkam pioene Briggs is, hoe klein ook, evenzeer een fenomeen als Fen- liong Gao en Jinli Li. DEN HAAG (ANP) - De opvatting van de leden van de Tweede Ka mer Dijkstal (WD) en Hennekam (CDA), geuit zaterdag in het radio programma Kamerbreed, dat er een alcohol-verbod, vastgelegd in een politie-verordening, moet ko men bij zogenaamd risicodragende wedstrijden, heeft verbazing ge wekt bij de KNVB. Voolichter Wim Jesse wees er op dat bij duels, waar moeilijkheden kunnen worden verwacht, al geen alcohol-houdende dranken wor den geschonken. „Zo'n verbod is er al enige tijd. Het betekent dat er bij zo'n vijf procent van de wed strijden in het betaalde voetbal geen alcohol wordt geschonken". Een meerderheid van de Neder landse bevolking vindt dat voet balclubs moeten meebetalen aan het handhaven van de orde, zoals bij het inzetten van extra politie personeel. Dat bleek uit een telefo nische minienquete onder 505 mensen van 18 jaar en ouder in op dracht van datzelfde radio-pro gramma Kamerbreed. Zeventig procent van de ondervraagden vindt dat van de verenigingen ex tra financiële inspanningen mogen worden geeist. Bij 41 procent van de in voetbal geïnteresseerden, spelen .onregelmatigheden bij voetbalwedstrijden bij een bezoek aan een duel een grote rol. Zij zeg gen door de vechtpartijen minder of helemaal niet meer naar een voetbalwedstrijd te gaam TILBURG (ANP) - Na de onstuimi ge start van Jan Timman en de blunders, die de tweede ronde ont sierden, is het Interpolistoernooi van Tilburg gekomen in de fase van consolidatie. De loodzware po sitionele en strategische gevech ten, die zaterdag begonnen, wer-i den zondag alle vier tot ver in de tweede zitting voortgezet, zonder I dat er ook maar één beslissing viel. Bovendien eindigden ook drie hangpartijen, die van voorgaande ronden resteerden, in remise, zodat) in de rangschikking niets veran derde. Na zes ronden leidt Jan Timman met vier punten. Hij heeft een voorsprong van een half punt op! het duo Karpov/Ljubojevic. Daar bij moet worden aangetekend, dat de Amsterdamse grootmeester in; de komende ronden niet minder dan driemaal achtereen de zwarte stukken voert en wel tegen respec- tievelijk Beljavski, Portisch en Mi-1 les. s Het duel dat Timman zaterdag! tegen Kortsjnoi aanging, was tame-1 lijk statisch. Uit een bogo-indische j opening ontwikkelde zich een po sitioneel middenspel zonder lichte stukken, dat tot vaste - moeilijk te doorbreken - pionnenstructuren j leidde. Timman ontweek nog een keer herhaling van zetten, maar moest in tweede zitting toch in re- i mise berusten. Hij kon meteen weer aan de slag voor het vervolg van het afgebroken duel van don derdag tegen Ljubojevic. Bij nade- re analysé is aan het licht geko men, dat de Nederlandse groot meester in tijdnood een vrijwel ze ker winnende voortzetting heeft gemist. Timman hoopte in tweede zitting zijn tegenstander in verwar ring te brengen, maar ook de Joe-1 goslavische grootmeester bleek zijn huiswerk feilloos te hebben gemaakt. Anatoli Karpov deed met zwart tegen Miles hardnekkige pogingen het half punt, dat hem van Timman i in de stand scheidt, te overbrug gen. Na vjjf uur spelen stond het bord nog altijd stampvol stukken. Er was nog geen pion geruild. Mi-1 les bood remise aan. Maar Karpov weigerde. Hij zag er kennelijk nog iets in; al was hij dan ook de enige, die een dergelijke mening was toe- j gedaan. Bij de hervatting op zon dag was Karpov pas op de 74ste zet bereid de vrede te tekenen. De stand zat nog steeds muurvast en alle zestien pionnen beleefden het1 vredesfeest. Portisch en Befjavski hielden zich bezig met een orthodoxe ruil- j variant. Gewoonlijk loopt het spel dan langs rustige gebaande wegen. Dit keer echter kwamen beide mo narchen min of meer in de open lucht te staan. Een koningsaanval zat er echter voor beiden niet in. Daarvoor waren de kansen op de éounter 'om in voetbaltermen te spreken, te groot. Huebner - Ljubojevic was fasci nerend, omdat zwart in een Sici- liaan zijn beide centrumpionnen naar de vijfde rij bracht. Dat bete- j kent veelal brand en inbraak. Ook bij de hervatting stond het bord - bij wijze van spreken - nog bol van j de spanning, maar het nachtelijk analyseer-werk van beiden b'.eek grondig te zijn geweest. De remise was in een handomdraai bereikt. ROTTERDAM - Feyenoord leek gisteren na het ruime ver lies tegen Borussia Mon- chengladbach opnieuw een flinke tegenvaller te moeten in casseren. Voor slechts 7500 toe schouwers in de Kuip nam Veendam in de eerste helft eon voorsprong van 2-0 door doel punten van Huizingh en Huis tra. Tot tien minuten voor het einde bleef die sensationele stand op het scorebord staan. In de slotfase ging de debu tant uit het Noorden alsnog nog onderuit. De in eerste instantie gepasseerde Hofman bleek een gouden wissel van trainer Ri- nus Israel. De Limburger scoorde de eerste en de derde treffer voor de Rotterdammers. Zijn tweede en beslissende doelpunt viel zelfs in de aller laatste seconde. haar bronzen plak. De vierde 6foto ANP) Chita Gross op de schouders bij de Nederlandse equipe na het behalen medaille voor Oranje.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14