Aj ax trekt fluitend sAZ lang* PSV nog steeds niet volwassen Volendam wordt bedreigd met opheffing Dure liefde voor sport FC Twente pas in slotfase geflatteerd verslagen Prost behoudt titel, Mansell het leven. Sint Niklaas failliet MAANDAG 27 OKTOBER 1986 PAGINA 13 ALGIERS (AFP) - Geweldda digheden bjj voetbalwedstrij den zijn allang niet meer het al leenrecht voor West-Europese landen. Algerije kan zich sinds enige tijd scharen bij de landen waar het voetbalvandalisme vaste voet schijnt te hebben ge vonden. Tijdens een wedstrijd in de tweede divisie in Medea, honderd kilometer ten zuiden van Algiers, is het zaterdag tot zeer ernstige ongeregeldheden gekomen. Nadat de kruitdam pen letterlijk en figuurlijk wa ren opgetrokken, bleek er een groot aantal gewonden te zijn. Volgens het Algerijnse dagblad El Moudjahid is de situatie van een aantal in het ziekenhuis op genomen slachtoffers, zelfs kri tisch. Zwaargewonden bij Algerijnse voetbaloorlog De problemen in het duel tussen de plaatselijke vereni ging en het bezoekende Berr- rouaghia, begonnen na 35 mi nuten. Aanleiding was een tref fer van de thuisploeg, die de stand op 1-0 bracht. Dat zinde de vele aanhangers van de gas ten absoluut niet. Birlnen een paar seconden was het voetbal veld veranderd in een slagveld. De spelers hadden zich onder tussen teruggetrokken in hun kleedkamers. Toen na een uur de gemoederen nog steeds ver hit waren, besloot de scheids rechter het duel te staken. Eerder in de week had een ander dagblad, El Hadef, al aandacht geschonken aan het gedrag van voetbalsupporters. De scheldpartijen en ernstige beledigingen aan het hoofd van de arbiter, de tegenpartij, zowel spelers als fans, maar ook de ei gen ploeg, liepen volgens de krant de spuigaten uit. Volgens El Hadef komen bij direct uit gezonden wedstrijden de tele visie en radio-commentatoren zelfs niet uit boven het ge schreeuw en gescheld van de supporters. ervaring voor AZ-trainer Han j Berger. "Ik weet natuurlijk ook wel dat Ajax meer klasse in huis heeft dan AZ. Maar die gelatenheid bij ons, die in sommige wedstrij den, de kop opsteekt, dat heb ik in de twaalf jaar dat ik als trainer rondloop in de eredivisie nog nooit meegemaakt. Ze staan erbij en kij ken ernaar, ongelooflijk. Er wer den te weinig persoonlijke duels gewonnen; de ploeg was niet agressief genoeg, vooral niet op het middenveld. Wat dat betreft haal den slechts drie en een halve man een voldoende: Tiktak, Ente, Cru- den en Patrick, die aanvallend knap speelde, maar in verdedigend opzicht te veel steken liet vallen". Berger weet inmiddels waarin hij verzeild is geraakt. Van het eens poenerige AZ, waar de sponsor diamantjes uitdeelde aan de spe lersvrouwen, is niets meer over. De ene ster na de andere verliet de Alkmaarder Hout en de belangrijk ste geldschieter trok zich terug, waardoor de Alkmaarders in de smalle marges van de bedrijfstak betaald voetbal terecht zijn geko- Geen balans Berger, die bekend staat als een trainer die in staat is zijn enthou siasme over te laten slaan op de I spelersgroep, slaagt daarin niet in de Alkmaarder Hout. "De ene week denk ik op de goede weg te zijn, maar de volgende wedstrijd Witschge, het broertje van reeds genoemde Rob dat nog meer talent zou hebben. ALKMAAR (GPD) - Als elke volgende opponent van Ajax zich opstelt zoals AZ gister middag in de Alkmaarder Hout, dan kan het restant van het eredivisieprogramma dat de Amsterdammers nog moeten afwerken net zo goed schriftelijk worden afgedaan. De Alkmaarders toonden zo veel ontzag voor hun tegenstander, dat deze, na de slijtageslag van afgelopen woensdag tegen Olympiakos Piraeus, in de gelegenheid werd gesteld op een relaxte manier te zegevieren met 1-6. De confrontatie voor tienduizend De ex-FC Groningen-trainer is toeschouwers betekende een meu- van mening „dat als de instelling van het merendeel van de voetbal lers niet drastisch verandert, AZ onherroepelijk zal degraderen. De groep moet vooral in mentaal op zicht weerbaarder worden". Met het huidige materiaal lijken de Noordhollanders evenwel de drei gende degradatie niet te kunnen afwenden. Vandaar dat Berger bij zijn bestuur heeft aangedrongen op versterking. Vandaag reeds komt Willy Car- bo, overbodig geworden bij FC Twente, zich melden voor een paar testtrainingen. "Ik ken Willy; heb hem zelf toentertijd vanuit de ama teurs naar FC Utrecht gehaald. Als hij fit is, is hij een bruikbare kracht Daarnaast heeft Berger zijn oog laten vallen op twee Engelse mid denvelders, die beiden op het ei land op derde-divisieniveau acte ren. Zaterdag nog heeft Berger („ik noem geen namen, want er liggen nog meer kapers op de kust") één van de twee aan het werk gezien. "Je moet hem vergelijken met Jan van Dijk van FC Groningen. Toen die Engelsman zaterdag een tegen stander op de brancard liet belan den, terwijl een ander hem net ont snapte, zei ik tegen mijn voorzitter: die moeten we kopen". Geen evenwicht Een beetje kracht op het mid denveld kan AZ inderdaad best ge bruiken. Want, zo bleek tegen Ajax, die linie is niet evenwichtig "In een goed draaiend elftal is het makkelijker om nieuwe spelers in te passen", aldus Cruijff, die na het wegvallen van zowel Edo Op- hof als Allistair Dick zijn selectie behoorlijk zag uitgedund. Dat is ook de reden waarom Ajax met enige spanning naar de zesde no vember toeleeft. Dan namelijk be slist de Stichting Arbeidszaken Be taald Voetbal (dat wil zeggen: zij brengt advies uit aan het ministe rie van sociale zaken) of de Fin Pe tri Tiainen, met wiens club Kuusy- si Lahti Ajax reeds tot overeen stemming is gekomen, speelge rechtigd is voor De Meer-bewo- Eenvoudiger Wat betreft de tweede eventuele aankoop, de Australiër Michael Pe tersen, ligt de zaak volgens Ajax eenvoudiger. Petersen, die zater dagmorgen aankwam en Ajax gis termiddag aan het werk zag, mag dan geen woord Nederlands spre ken, hij is wél in het bezit van een Nederlands paspoort. De Amster damse clubleiding gaat er dan ook van uit dat de Stichting Arbeidsza ken in zijn geval niet in actie hoeft te komen. John Bosman viert met zijn ploegmaten on der wie met nummer 9 Marco v en zo te zien werd AZ-doelman Hans de Koning daar niet bepaald vrolijk v VOLENDAM (ANP) - Eerste-divisieclub Volendam vreest de afwijzende houding van de gemeenteraad van Edam- Volendam voor een belangrijk deel van een schuldsane ringsoperatie. Vanavond beslist de raad over een subsidie- voorstel aan de betaald-voetbalorganisatie. Als Volendam de 265.000 gulden directe steun niet ontvangt, zal de club woensdag een opheffingsvergadering beleggen. Volgens penningmeester Dick Veerman maakt de subsidie van 265.000 een onlosmakelijk onder deel uit van de oplossing voor de structurele schuld van 1,8 miljoen gulden. Volendam brengt volgens deze zomer gemaakte afspraken zelf 210.000 gulden in. Volgens Veerman was toegezegd, dat de ge meente na een dergelijk inspan ning zou subsidiëren en een tribu ne zou overnemen voor 170.000 gulden. Burgemeester en Wethou ders beslisten vorige week positief, na dienovereenkomstig geadvi seerd te zijn door twee topambte- De financiële commissie dacht er donderdag verrassend anders over. Van de negentien stemmen in de raad zijn er acht voor de steun aan de FC Volendam. Als de fracties het gedrag van hun collega's in de financiële commissie volgen, zul len er elf tegen zijn. Twee van die potentiële tegenstemmers worden in de visie van Veerman overigens een afwijkend stemgedrag toege dicht. Volgens Veerman is de ophef fing geen dreigement, maar een kwestie van realiteit. „Alles grijpt bij deze schuldsanering in elkaar. Het is een vicieuze cirkel. Aan een maand uitstel hebben we ook niets. Plotselinge extra steun uit het bedrijfsleven De bedrijven uit onze gemeenschap doen al veel. Ik verwacht daar niets meer van. Zoals het nu ligt, wordt Volendam opgeheven als de raad niet toe stemt in de steunoperatie." Volendam, dat met de KNVB nog geen enkel contact heeft gehad over de ontstane situatie, speelt sinds 1956 betaald voetbal en ging zes keer 'heen en weer' tussen eer ste- en eredivisie. vallen de jongens weer terug. Er zit opgebouwd. Louis van Gaal is ai- geen balans in het elftal; we heb ben te veel flegmatieke spelers", oordeelt de veelgeplaagde oefen- meester. WASHINGTON (AP) - Om donder dag de vijfde honkbalwedstrijd in de World Series tussen de Boston Red Sox en de New York Mets bij te kunnen wonen, heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Shultz een militair vliegtuig gebruikt. Volgens een Amerikaanse krant heeft Shultz' liefde voor de honkbalsport de belastingbetaler zo'n 25.000 gulden gekost. Het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde zaterdag dat de minister 'uit veiligheidsoverwegin gen per militair vliegtuig' naar Boston was gegaan. 'Zoals altijd wanneer hij voor onofficiële zaken een reis maakt, betaalt hij het mi nisterie de reissom terug die hij voor een commerciële vlucht zou hebben betaald,' aldus het ministe rie. De Baltimore Sun berichtte dat Shultz van de luchtmachtbasis Andrews bij Washington met een tweemotorige C-20 naar Boston vloog. Een retourtje Washington-Boston kost met een commerciële lucht vaartmaatschappij ongeveer 338 gulden. Beslissing in periodestrijd LEIDEN - In de eerste klasse A van het zaterdagvoetbal doet de opmerkelijke situatie zich voor dat drie clubs uit de Leidse regio in aanmerking komen voor het eerste periodekampioenschap, dat vol gende week wordt verdeeld. Kop loper NSW, dat volgende week aantreedt tegen Heeijansdam, heeft één punt meer dan Rijns- burgse Boys en mag zich derhalve de beste kansen toedichten. De Rijnsburgers moeten in de derby tegen Quick Boys de tus sentitel veilig zien te stellen. Bijko mend probleem voor de ploeg is dat de Kat wij kers bij een overwin ning en verlies van NSW in aan merking komen voor het periode kampioenschap. Ook Noordwijk (uit tegen Oost- kapelle) heeft theoretisch gezien nog een kans, maar dan moet de ploeg zelf ruim winnen en dan moeten de concurrenten dik verlie zen. lang niet meer die dominerende middenvelder van weleer, terwijl de pas zeventienjarige Michael Vonk de pech had John Bosman als directe tegenstander te treffen. De jeugdige Alkmaarder was zich nog nauwelijks van zijn taak be wust of Bosman had reeds twee keer met het hoofd vernietigend uitgehaald. Berger wilde Vonk in bescher- ming nemen en verving hem na de pauze voor Pier Tol, terwijl even la- ENSCHEDE (GPD) - PSV begeeft ter centrumspits David Loggie bij zich tot nu toe als een zwalkend een overtreding tegen Ronald schip door de eredivisie. Je zou Spelbos zichzelf blesseerde en toch mogen verwachten dat een plaats moest maken voor Erik te ploeg, al dan niet in vorm, met zo- Paske. Ajax, met Peter Boeve in de veel ervaring en individuele kwali- basis voor Rob Witschge - tijdens teit een lilliputter als FC Twente de warming-up bleek laatstge- probleemloos aan de kant schuift, noemde niet speelfit te zijn - kon Het tegendeel bleek gistermiddag het zich tegen deze zwakke tegen- in Enschede waar. „Tot die eerste stander permitteren (na rust doel- goal", overdreef Theo Vonk niet puntte Bosman nog twee keer, eens, „hadden wij de wedstrijd vol maakte Boeve 5-0, scoorde Roelof ledig onder controle". Een dek- Jan Tiktak tegen en maakte Marco kingsfout was er een kwartier voor van Basten ten slotte het halve do- afloop echter de oorzaak van dat zijn Amsterdamse treffers vol) Ivan Nielsen de score openbrak en Frank Rijkaard en Bosman in te PSV alsnog kon uitlopen naar 0-3. wisselen voor respectievelijk Aron De manier waarop die overwin- Winter en de pas 17-jarige Richard ning tot stand kwam sprak niet tot de verbeelding en moet de techni- tenshuis heel wat consument- sche staf van de landskampioen vriendelijker dan de voetbalgigant weinig bevrediging hebben ge schonken. Dat gold in nog sterkere mate voor de iets meer dan tiendui zend toeschouwers in het sfeerloze stadion Diekman. De tenen moe ten hen krom in de schoenen heb ben gestaan bij het aanschouwen van de demonstratie van onmacht en lamlendigheid van de lands kampioen. De eerste helft had ook net zo goed niet gespeeld kunnen worden, de schaarse hoogtepunten in het tweede part konden de ver veling niet meer verdrijven. Wat dat betreft mag PSV een voorbeeld nemen aan Ajax. De ri vaal uit De Meer gedraagt zich bui- uit Eindhoven. De minimale spanning leverde andermaal het maximale resultaat op, zij het niet zonder fortuin. Maar als PSV ooit de sympathie wil veroveren van het voetbalpubliek in ons land zal het zich een stuk volwassener moe ten gedragen dan in Enschede. „Voor de rust", gaf Guus Hiddink aarzelend toe, „was er te weinig be zieling en werd er in een te laag tempo gespeeld. FC Twente kon zich daardoor steeds weer goed or ganiseren". De PSV'ers moeten woensdag avond verlekkerd en met jaloerse blikken hebben zitten kijken naar f Nigel Mansell ADELAIDE (AFP/Rtr./SlZ/ANP) - Domme pech kostte Nigel Mansell gisteren in de Grote Prijs van Australië op het circuit in Adelaide zijn wereldtitel in de formule 1 ten gunste van de Frans man Alain Prost - zijn grandioze reacties en stuurkunsten lever den de Brit wel zijn leven op. Mansell had aan een derde plaats in Australië genoeg om de eerste Britse wereldkampioen sinds James Hunt in 1977 te wor den. Het leek er ook op dat de 32-jarige coureur die prestatie zou leveren. Tot in de 63ste ronde het geluk hem verliet. Bij een snel heid van 320 kilometer klapte de linkerachterband van zijn Wil liams. Met veel kunde en met evenveel geluk slaagde de Brit erin zijn wagen, slingerend van links naar rechts, tot stilstand te krij gen. Lopend bereikte de wit weggetrokken Mansell de pits waar hij het verdere verloop van de race op het-televisiescherm moest volgen. Lijdzaam moest hij toezien hoe de kansen op de wereldtitel met de ronde kleiner werden. Alleen een stuurfout of motorische pech leken Alain Prost in de laatste fase nog te kunnen stoppen. De zeer ervaren titelverdediger liet zich de kans als eerste coureur sinds Jack Brabham (in 1959 en 1960), voor de tweede achtereen volgde keer kampioen te worden, niet meer ontgaan. Met vier seconden voorsprong op de Braziliaan Nelson Piquet, de stalgenoot van Mansell die bij winst ook nog wereldkampioen kon worden, be haalde Prost zijn 25ste overwinning in een GP in 105 starts en verzekerde hij zich van zijn tweede wereldtitel. Na afloop kon zowel de Fransman als de Brit zijn tranen nauwe lijks in bedwang houden. Prost kon de emoties bij Mansell zeer goed begrijpen. „Ik heb zo'n situatie als Nigel nu heeft meege maakt ook een paar keér moeten ondergaan. Ik 1982, '83 en '84 ben ik ook op het laatste moment een vrijwel zeker schijnende we reldtitel kwijtgeraakt". De tranen in de ogen van Mansell kwamen niet alleen voort uit het verlies van het kampioenschap. De Brit was nog steeds diep onder de indruk van de crash, die hij in de 63ste ronde had ge maakt. „Ik had hier vandaag kunnen sterven". de bij vlagen perfecte voetbalde monstratie die Ajax tegen Olym piakos Piraeus opvoerde. Zover is de gedoodverfde kampioen voorlo pig nog lang niet. Op een derde van de competitie zoekt het duo Kraay- Hiddink nog altijd naar de ideale samenstelling van de met veel geld naar Eindhoven gelokte vedetten. De wel erg lafhartige vondst die in Enschede uitkomst had moeten brengen bestond uit zegge en schrijve één aanvaller (Van der Gijp) met Gullit kort daarachter en met Vanenburg en Arnesen op de vleugels. Koolhof werd de dupe van die nieuwe tactiek en moest op de bank plaatsnemen. Mislukt „Als je Gullit op deze manier laat spelen", verwees Hiddink naar de situatie bij Oranje „heb je voorin een' aanspeelpunt nodig. Dan heb je optimaal rendement van Gullit. Zo'n type speler is Van der Gijp niet", veroordeelde hij het misluk te experiment. De alleskunnër van PSV kwam nu veel te weinig aan de bal en had in Paus bovendien een bewaker van importantie. On der aanvoering van de imponeren de Fred Rutten, die terecht werd uitgeroepen tot de man van de wedstrijd, en met Martin Koopman al eveneens in een hoofdrol, gaf de Enschedese verdediging tot de openingstreffer vrijwel geen kans weg. Het meest verbazingwekkend was echter de durf die de thuisclub uitstraalde. Alsof het om een te genstander uit de lagere regionen ging, zo speelde FC Twente, dat niet schroomde achterin man te gen man te spelen. „Als ze dat te gen PSV durven", strooide Kees Rijvers naderhand met compli menten, „moeten ze die lef ook te gen mindere tegenstanders heb ben". De technisch directeur had voor de eerste keer plaatsgenomen op de tribune en liet de coaching over aan Theo Vonk. Die op zijn beurt loofde het middenveld, „dat bij balverlies steeds vroeg stoor de". De achilleshiel van de Twentse tienerploeg blijft de aanval, waarin Lipponen en Wilson te geïsoleerd stonden en nooit echt loskwamen van hun tegenstander. Toch was de Finse international kort na de rust dicht bij de openingstreffer, toen Van Breukelen de bal losliet na een schot van Theo ten Caat. Uit de daarop volgende hoekschop trof Bosch via een PSV'er de buiten kant van de paal. ENSCHEDE (GPD) - PSV mist woensdagavond in de thuiswed strijd tegen FC Groningen Frank Arnesen en Ivan Nielsen. De twee Denen zijn door bondscoach Sepp Piontek opgeroepen voor de inter land in Kopenhagen tegen Fin land. „Hoe we dat gaan oplossen", wilde Guus Hiddink gistermid dag niet vooruitlopen op de twee noodzakelijke mutaties, „bespre ken we nog. Maar vervelend is het wel". Kort nadat Koolhof alsnog had mogen opdraven, profiteerde Niel sen koelbloedig van een moment van onachtzaamheid in de Twentse defensie. Met het hoofd verlengde de Deen steenhard de prima geno men hoekschop van Valke. Dat Gullit (buitenspel) en Koeman in de slotminuten de geflatteerde winst opvoerden tot 3-0 deed Vonk weinig. „Die doelpunten tel ik niet mee. Toen probeerden wij de ge lijkmaker te forceren en dan kan zo iets gebeuren". SINT NIKLAAS (ANP) - De voet ballers van de Belgische twee deklasser Sint Niklaas kregen gis teren na de wedstrijd tegen Boom (1-1) niet bepaald een cadeaatje uit gereikt: het bestuur vertelde dat het geen salarissen meer kon uitke ren. Penningmeester De Koek kondigde zelfs aan vandaag naar de handelsrechtbank te stappen voor de faillissementsaanvraag. Sint Niklaas, voormalig werkge ver van oud-Ajacied Dusbaba, heeft een schuld van ruim vijftig miljoen frank (2,5 mifioen gulden), vooral ontstaan door financiële manipulaties van enkele voormali ge bestuursleden, van wie er één is aangehouden. De Koek, sinds drie weken in dienst als schatbewaar der, denkt, dat de zaak niet meer te redden is.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13