CDA staat alleen in kwestie Brokx Nog geen aanpassing studiebeurzen 'Pedofielen te veel op seks gericht' teleac Lubbers: gezag was onaangetast Brokx9De Vries en CDA zijn voorbarig9 'Nederland zonder files een illusie' Brinkman wekt ergernis met praatje over 'sociaal elan' Demmenie Anderhalfjaar cel voor drie stelende douaniers VRIJDAG 24 OKTOBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) - Het optreden van CDA-fractieleider De Vries kreeg gisteren in het Kamerdebat over de zaak-Brokx geen enkele steun van de overige fracties. Ook premier Lubbers is het oneens met de CDA-fractie dat staatssecretaris Brokx moest verdwijnen omdat zijn politieke gezag zou zijn aangetast door de beleggersfraude. Van Mierlo (D66) stelde dat Brokx op het verkeerde moment om de verkeerde redenen is afge treden. Niet om de zaak zelf, niet om het oordeel van de Kamer, maar omdat zijn fractie hem heeft laten vallen. Die kwam er „per on geluk" aan te pas omdat de brief van De Vries was uitgelekt. Door de manoeuvres van het CDA is vol gens Van Mierlo de indruk gewekt dat een enquête op voorhand be windslieden hun gezag ontneemt. „Daardoor krijgt zo'n onderzoek een zware, politiek onzuivere la ding". Ook de WD "betreurt" de gang van zaken die heeft geleid tot het aftreden van Brokx. Fractieleider Voorhoeve zei dat er wat hem be treft geen aanleiding was om het hoofd van Brokx te eisen. "Het mag geen gewoonte worden dat bewindslieden worden gedwongen af te treden zodra er een enquête in aantocht is. De enquête zou dan de functie van een motie van wan trouwen krijgen. Komt er een min derheidsenquête dan zou een der de van de Tweede Kamer van het kabinet op zo'n naar huis kunnen sturen", zo waar schuwde Voorhoeve. Geofferd Ook de kleine fracties leverden gepeperde kritiek op het CDA en De Vries. De SGP: „Het CDA heeft een te groot risico genomen". PPR: „Het CDA staat voor gek als Brokx later onschuldig blijkt. Door hem bij voorbaat schuldig te verklaren kan het CDA niet meer meedoen aan de enquête". RPF: „Brokx is geofferd op het blok van het partij belang". GPV: „Er is een oneigen lijke druk gelegd op het al dan niet instellen van een enquête. PSP: „De handelwijze van De Vries is achterbaks, stiekem en klein. Brokx is een touw aangereikt om zichzelf op te knopen. Dat lijkt op ongevraagde hulp bij zelfdoding". Lubbers zei dat hij maandagavond nog met Brokx tot de conclusie was gekomen dat de ABP-affaire zijn aanblijven niet in de weg stond. Hij stelde dat ook de meest betrokken ministers unaniem van mening waren dat het gezag van Brokx voldoende in tact was om zijn werk te kunnen doen. De brief van De Vries en het uitlekken daar van maakte het oordeel van de CDA-fractieleider over Brokx defi nitief. Zeker toen de CDA-fractie zich achter De Vries schaarde kon de staatssecretaris niet anders doen dan aftreden. De premier ontkende dat hij Brokx had laten vallen. "Ik heb tot het laatste moment geweigerd de harde stellingname van de CDA- fractievoorzitter te volgen", aldus Lubbers. Hij zei het "in hoge mate te betreuren" dat het CDA-stand- punt niet kon worden afgerond in een Kamerdebat. Hij weigerde dit echter te wijten aan onzuiver op treden van De Vries, zoals de oppo sitie stelde. Opportunisme De PvdA verweet het CDA in de zaak-Brokx de kwaliteit van de de mocratie te hebben geschaad door buiten het parlement om de staats secretaris tot aftreden te dwingen. Brokx is volgens hem geofferd aan hetzelfde partijbelang, dat het CDA twee jaar geleden deed be sluiten de toenmalige WD-minis- ter Van .Aardenne de hand boven het hoofd te houden na de RSV- enquête. "Het CDA kiest uit politiek op portunisme voor de beslotenheid van de achterkamer. Een onver kwikkelijke gang van zaken", al dus Kok. Ook het instrument van de parlementaire enquête is vol gens hem schade toegebracht. Het gaat de PvdA er bij de epquête om eerst de feiten te verzamelen, dan conclusies te trekken en daar ver volgens zo nodig politieke conse quenties voor personen aan te ver binden. Het meest omstreden deel van de A27, bij het landgoed Amelisweerd, uit de lucht gezien. Met de voltooi de A27I28 endeA12 is een aantal verkeersknelpunten uit de weg geruimd. mg SOESTERBERG (ANP) - Een toekomstbeeld van Nederland zonder files is een illusie. Neder land geheel vrij maken van files' gaat boven de macht van de sa menleving en is ook geen politie ke wens. Dat zei minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat gisteren op een persbijeenkomst in Soesterberg, ter gelegenheid van de voltooiing van de auto snelwegen Gouda-Utrecht (A12) en Utrecht-Amersfoort (A27/28). Het in bijna twintig jaar bou wen van de 51 kilometer snelweg (totale kosten zo'n 900 miljoen gulden) lost uiteraard wel knel punten in het verkeer in het mid den van het land op, maar het verkeer in de Randstad zal tot in lengte van jaren met files blijven kampen, aldus de minister. Het daadwerkelijk oplossen van de knelpunten bij Amsterdam (Coentunnel) en in het Rijn mond-gebied zou zeker een mil jard gulden extra vergen. De A12 tussen Gouda en Utrecht heeft nu rijbanen met drie en vier rijstroken. Ongeveer 400.000 ton oud asfalt is hiervoor hergebruikt. De A27 (Breda-Fle- voland) is met de aanleg van het gedeelte tussen de knooppunten Lunetten en Rijnsweerd (langs Amelisweerd) nu voltooid, even als de nieuwe A28 (Utrecht- Amersfoort). Vlakbij de verdiept aangelegde A28 heeft de gemeente Zeist een woonwijk gebouwd. Om de ge luidhinder te beperken, is een luifel (kosten: meer dan 20 mil joen gulden) naast en gedeelte lijk over de weg geplaatst. De overmatige drukte op provincia le wegen, Maarn-Amersfoort, Utrecht-Zeist en Zeist-Amers- foort en op de A12 Utrecht- Maarn, moet afnemen tot minder dan de helft. Het met vier kilometer kortste, maar tegelijk ook meest omstre den, deel is de A27 Lunetten- Rijnsweerd langs het landgoed Amelisweerd aan de rand van Utrecht. De 'Vrienden van Ame lisweerd' gebruikten alle denk bare rechts- en inspraakmidde len om aanleg van de weg te voorkomen. Onder druk van de groep werd het tracé naar de rand van het bos verlegd. Ook met de revolutionaire vliesconstructie (plastic folie als onderlaag voor de snelweg) moest Rijkswaterstaat bakzeil halen: het 215 miljoen gulden kostende tracé loopt nu door een waterdichte bak. Ongeveer zes honderd bomen (vijf procent van de totale oppervlakte), legden het loodje voor dit stuk rijksweg. "We hoeven ons niet voor deze weg te schamen", meldde minis ter Smit-Kroes gisteren. "Rijks waterstaat is met 50.000 bomen en 300.000 struiken per jaar de grootste groenvoorziener van Nederland. Je kunt waarachtig niet zeggen dat Rijkswaterstaat uit betonboeren bestaat". De feestelijke opening van A27 en 28 komende woensdag is overigens uit angst voor acties verplaatst van Utrecht naar Amersfoort. Deetman: stelsel niet bedoeld om koopkracht op peil te houden Gerrit Brokx DEN HAAG (GPD) - "De conclusie van CDA-fractieleider De Vries dat ik als staatssecretaris moest wijken voor een ander bewindspersoon, is te voorbarig geweest. Ik heb onmiddellijk na de eerste signalen over de subsidiefraude drie onderzoeken laten instellen. De uitkomsten daarvan zijn nog niet bekend. Bovendien is de parlementaire enquête niet eens begonnen. Het is op z'n minst voorbarig nu al conclusies te trekken". Oud-staatssecretaris Gerrit Brokx kon het gisteravond na afloop van het kamerdebat niet nalaten kritiek te uiten op de voorzitter van de CDA- fractie. Maar hij toonde zich over zijn gedwongen vertrek "niet verbit terd, eerder wat teleurgesteld". Volgens hem horen dit soort zaken bij het vak van politicus. "Of je nu wel of niet iets aan de gebeurtenissen kunt doen, je bent in zo'n functie politiek verantwoordelijk". De brief van CDA-leider De Vries aan premier Lubbers, waarin om het vertrek van Brokx werd gevraagd, werd de afgetreden bewindsman vrij dagavond overhandigd. "Zondag heb ik telefonisch contact gehad met de minister-president. Maandag is er overleg gevoerd. Lubbers was het met me eens dat een aftreden voorbarig zou zijn", aldus Brokx. „De zaak kwam door het uitlekken van de brief, waaraan ik overigens part noch deel heb gehad, in een stroomversnelling. Over het standpunt van de CDA-fractie heb ik geen oordeel. Alleen de conclusie telt. Daarmee ver viel voor mij de basis voor mijn politiek functioneren". Brokx heeft nog even overwogen het debat in de Tweede Kamer over de brief van De Vries af te wachten alvorens af te treden. „Maar ik achtte het niet uitgesloten dat er een motie van wantrouwen, alleen gesteund door het CDA, zou worden ingediend. Ook dan had ik moeten aftreden". Hij verwees daarbij naar minister Stikker die in 1952 moest vertrekken, nadat een - slechts door zijn eigen WD-fractie gesteunde - motie van wantrouwen tegen hem was ingediend. Brokx ontkende dat zijn door De Vries afgedwongen vertrek iets te maken zou hebben met het feit dat hij zich in juni heeft verzet tegen de verkiezing van De Vries als fractievoorzitter. „De fractievoorzitter van het CDA heeft mij verzekerd dat dat er niets mee te maken had. Ik heb geen reden zijn woorden in twijfel te trekken". Brokx vreest dat de ontwikkelingen van de laatste weken de beleggers zullen afschrikken hun geld nog langer in woningbouwprojecten te stop pen. „Als dat gebeurt, verliezen 10.000 bouwvakkers hun baan en zullen jaarlijks 10.000 woningen minder worden gebouwd. Je kunt dat niet com penseren door 10.000 woningwetwoningen te bouwen, want dan zou het financieringstekort met ongeveer één miljard gulden stijgen". DEN HAAG (GPD/ANP) Minis ter Deetman (onderwijs) is niet van plan meer geld uit te geven aan bij standsmoeders met studerende kinderen en gezinnen mét min stens drie kinderen. Hoewel de mi nister erkent dat hun inkomens door de nieuwe Wet Studiefinan ciering soms sterk achteruit gaan, vindt hij dit acceptabel. Hij wil de wet op dit punt niet aanpassen. De vaste Tweede-Kamercom missie voor onderwijs kreeg dit gisteren van de CDA-bewindsman te horen, tijdens mondeling over leg over knelpunten in het nieuwe studiebeurzenstelsel. Deetman: "Dit stelsel is ingevoerd om ervoor te zorgen dat ieder die dat wil, kan studeren. Het is niet bedoeld als maatregel om de koopkracht op peil te houden". "Het is zaak de juiste vergelijkin gen te maken: er mag geen verschil in koopkracht ontstaan tussen ge zinnen mét en zonder studerend kind", aldus de bewindsman. Al leen bij extreme verschillen kun nen noodgrepen toegepast wor den". Bedragen wil de minister echter niet noemen. "Theoretisch zijn grote bedragen mogelijk, maar ik wil zien of ze in de praktijk ook voorkomen." De kamerleden Vermeend (PvdA), Wolffensperger (D66) en Lansink (CDA) brachten Deetman de 'golf van klachten', die zij over de studiefinancièring hadden ont vangen, onder de aandacht. Voor onmiddellijke actie zei de minister desondanks niets te voelen. Pas na 1 april 1987, wanneer de huidige overgangsregeling afloopt. "Als blijkt dat er onbedoelde effecten zijn en groepen studenten verge lijkbare problemen hebben, kan over aanpassing van de wet ge sproken worden". Hij wees erop dat noodoplossin gen altijd mogelijk zyn "in die ge vallen dat wettelijke regelingen het onmogelijk maken dat Jantje gaat studeren. Dit is geen toezegging, want dat gebeurde tot nu toe ook al". Wanneer die noodoplossing, in de wandeling hardheidsclausule genoemd, van toepassing is, kon en wilde Deetman niet zeggen. "Het gaat om individuele gevallen waar geen algemene regel voor is". Universiteiten De geplande bezuinigingen op het wetenschappelijk onderwijs willen dertien van de veertien Ne derlandse universiteiten anders aanpakken dan minister Deetman. De universiteiten alleen Utrecht doet niet mee willen zelf aange ven waar het snoeimes in kan wor den gezet. Tegen de 130 miljoen gulden aan bezuinigingen op zich verzetten de instellingen niet, omdat de Tweede Kamer deze steunt. Welke sectoren moeten inleveren willen de univer siteiten echter liever zelf aangeven in zogenaamde 'verkenningscom missies'. Die moeten voorstellen doen over het korten op sociale we tenschappen, letteren, genees- en tandheelkunde. De minister kan in het najaar van 1987 dan zijn ideeën geven over de voorstellen, waarna de Tweede Ka- r moet beslissen. Op de- derwijs en onderzoek kan beperkt kost het bezuinigen wel blijven", aldus een woordvoerder tijd, "maar de schade aan on- voor de universiteiten. k Minister Deetman bewondert een presentje dat hij kreeg bij de opening 'jan de nieuwbouw van de heao in Breda. (foto anp> DEN HAAG (ANP) - Met zijn praatjes over nieuw 'sociaal elan' roept minister Brinkman (welzijn en cultuur) een beeld op dat beledi gend is voor allen die zijn aangewe zen op de voorzieningen van zijn departement. Als het zo is dat zelf standig wonende bejaarden zijn aangewezen op een heitje voor een karweitje dient hij onverwijld zijn portefeuille ter beschikking te stel- Dat zei PvdA-woordvoerder Buurmeijer gisteren bij het voort gezette debat over de Welzijnswet. Hij reageerde op een betoog van de minister over een 'zorgzame sa menleving', waarin mensen min der een beroep moeten doen op de overheid en meer op elkaar. Ook WD'er Dijkstal was zeer slecht te spreken over de door Brinkman geventileerde opvattingen. Hij haalde fel uit naar coalitiepartner CDA, na Brinkmans betoog van vorige week enigszins in het bela chelijke te hebben getrokken. "Ik voelde mij na afloop Alice in Won derland, ik was niet in staat het te verwerken". Dijkstal verweet CDA-fractie- voorzitter De Vries de VVD-visie op de samenleving tot een karika tuur te hebben gemaakt. "De ethiek van het CDA en de christen democratische normen en waar den moeten door iedereen wórden overgenomen. Het missiewerk gaat door, de samenleving wordt betutteld. Minister Brinkman vindt dat er meer gelezen moet worden, nog even en het CDA zal weg zeggen wat er gelezen moet worden, aldus Dijkstal. PPR-woordvoerder Lankhorst had evenzeer kritiek op Brink mans opvattingen. Hij citeerde de Padvinderswet die zuiverheid, eer lijkheid en dergelijke zaken voor schrijft. De minister was in Lank- horsts verhaal de hopman. Leer ling (RPF) daarentegen wenste de minister veel succes bij het be werkstelligen van het nieuwe so ciale elan. Ook GPV-woordvoerder Schutte kon zich voor een groot deel vin den in de opvattingen van de mi nister, maar hij had toch ook een aantal tegenstellingen geconsta teerd. Wat betekenen de uitspra ken van de minister over een zorg zame overheid als in Groningen het gehele gesubsidieerde, levens beschouwelijke welzijnswerk voor de bijl gaat. Ongeloofwaardig is het pleidooi voor meer lezen in plaats van naar televisie te kijken vanuit een luie stoel, kort nadat besloten is dat er een derde net komt. Schutte zei niet zo'n grote be hoefte te hebben aan de Welzijns wet, zeker gezien Brinkmans door lopende pleidooi voor decentrali satie. In uitbreiding van de wer king van de wet via amendering ziet Schutte helemaal niets. Ook Van der Vlies (SGP) kijkt er zo te gen aan. Het ouderenwerk hoort zijns inziens niet thuis in de Wel zijnswet. Er moet een goed oude renbeleid opgezet worden in het kader van de Wet op de Bejaar denoorden. Ambtenaar voor aannemen smeer geld aangehouden DEN HAAG (ANP) - De centrale recherche van de Koninklijke Ma rechaussee heeft een ambtenaar van het ministerie van defensie aangehouden op verdenking van het aannemen van steekpennin gen. De 57-jarige man wordt ervan verdacht vanaf 1981 geld te hebben aangenomen van enkele bedrijven die voor defensie werken. De man is inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Ook wordt de ambtenaar, die werkzaam was bik de huishoude lijke dienst, verdacht van valse be lastingaangifte. Met de zaak is in totaal 50.000 gulden gemoeid. De ambtenaar, die heeft bekend de steekpenningen te hebben aange nomen, is geschorst. Het openbaar ministerie heeft nog geen besluit genomen over vervolging, aldus de woordvoerder. Psycholoog interviewde 25 jongens over relatie AMSTERDAM (ANP) "Het ima go van de pedofiel bij de gemiddel de Nederlander scoort niet erg hoog. Als pedofielen meer geac cepteerd willen zijn binnen de sa menleving, zbu het goed zijn als ze ook anders opkwamen voor de jeugd dan via de seksualiteit." Mevrouw C. Lichteburgt, incest- deskundige bij de Utrechtse poli tie, zei dit gisteren in Amsterdam bij de presentatie van het boekje „Jongens over vriendschap en seks met mannen" van de hand van de - eveneens uit Utrecht af komstige - psycholoog T. Sandfort. Lichteburgt kreeg het eerste exem plaar aangeboden van deze uitga ve. In het boekje staan onder ande re interviews met 25 mindeijarige jongens, die zich over het alge meen positief uitlaten over hun re laties met oudere i Lichteburgt: "Altijd wordt van uit de pedofiele wereld gesteld dat men ongelooflijk veel van kinde ren houdt en zeer bij hen betrok ken is, maar waarom hoor ik ze niet als het gaat over bezuinigingen in buurt en clubhuis, de ernstige be zuinigingen binnen het bijzonder onderwijs. Belangen van kinderen staan daarbij wel degelijk op het spel". Sandfort reageerde gisteren di rect. Hoe zouden pedofielen zich op andere wijze met kinderen moe ten bemoeien?, vroeg hij zich af. Als zij dat doen, wordt toch gezegd dat ze uiteindelijk op seks uit zijn. Hij erkent dat zijn boekje verre van representatief is. De geïnterviewde jongens waren via de NVSH gese lecteerd. Hij wil met het boekje wél duide lijk maken, zei hij, dat niet elk sek sueel contact met een oudere voor een kind een negatieve ervaring of een vorm van misbruik hoeft te zijn. Lichteburgt plaatste er vraag tekens bij: "Ik heb in mijn werk in de afgelopen jaren te maken gehad met ongeveer 400, bijna altijd nega tieve relaties tussen kinderen en volwassenen". Lichteburgt blijft tegenstander, verklaarde zij ook, van het verla gen van de leeftijdsgrens (thans: 16 jaar) ten aanzien van de strafbaar stelling van seksuele relaties in de nieuwe zedelijkheidswetgeving. Verschillende wetsontwerpen heb ben de afgelopen jaren al het licht gezien, maar werden ingetrokken. Een nieuw ontwerp wordt binnen kort verwacht. Sandfort ziet het wat ruimer: „de eventuele nieuwe wetsregels moe ten de jongeren voldoende be scherming bieden tegen seksueel misbruik. Tegelijkertijd mogen ze het seksuele zelfbeschikkingsrecht van jongeren niet belemmeren". De Utrechtse psycholoog is er voor genoemde leeftijdsgrens te verla gen tot twaalf jaar. Plezierig Sandfort verricht momenteel een veel uitgebreider onderzoek naar (seksuele) relaties tussen kin deren (meisjes en jongens) en vol wassen personen. Bijna 300 jonge ren worden daartoe ondervraagd. De eerste resultaten tonen aan, al dus Sandfort, dat misbruik in de relaties met volwassenen meer voorkomt, dan dat de kinderen de relatie vrijwillig onderhouden of plezierig vinden. ADVERTENTIE Bij zijn nü de teken- en schilderskursus pakketten verkrijgbaar! Demmenie voor uw kreatieve hobby's Demmenie Kantoorinrichtingen HAARLEM (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft gisteren drie douane-ambtenaren veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van anderhalf jaar. Zij hadden in november 1983 op Schiphol een koffer vol Centraal- afrikaanse francs, met een waarde van ongeveer 1,4 miljoen gulden, verduisterd. Een vierde douanier werd wegens medeplichtigheid tot zeven maanden cel veroordeeld. De officier van justitie had tegen het viertal straffen van één en twee jaar cel geëist. De mannen, variërend in leeftijd van 26 tot 44 jaar, waren op Schip hol belast met de opsporing van verdovende middelen. Bij de con trole van de koffer van een Afri kaanse zakenman, troffen zij het geld aan en konden ze de verlei ding niet weerstaan. De rechtbank is van mening dat de douaniers daardoor het in hen gestelde ver trouwen ernstig hebben be schaamd, waarmee het gehele douanekorps op Schiphol in dis krediet is gebracht. Ook het ver trouwen van het publiek op een be trouwbare afhandeling van de ba gage is volgens de rechtbank ge schaad. ZIEKENHUIZEN - Meer dan 160 miljoen gulden komen bijna 300 ziekenhuizen, zwakzinnigeninrichtingen, verpleeghuizen en psychiatri sche ziekenhuizen dit jaar te kort. Dit blijkt uit een enquête van de Natio nale Ziekenhuisraad onder (tot dusver) 570 aangesloten instellingen. Van de ziekenhuizen verwacht 85 procent een negatief saldo. Ruim de helft de verpleeghuizen en psychiatrische ziekenhuizen rekent op tekor ten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5