'Net verlanglijstje van verwend kind' Ik wil hier mijn levenswerk van maken Kritiek op Oegstgeester begrotingskrant 'Verbouwing van Aloysius mag niet duurder worden' Politiek Zoeterwoude sceptisch jegens miljoeneninvesteringen REGIO LEIDEN VRIJDAG 24 OKTOBER 1986 Agend VRIJDAG Leiden Filmhuis LVC - Breestraat, film 'El', 21.15 uur. Stadsgehoorzaal - gospelfestival, 20.15 i Irriperium - 'Een Sneeuw' gespeeld door Imperium, 20.30 uur. Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat, 'De? J bora', 20 uur. Stompwijk Dorpshuis - veiling fanfare Juliana, be zichtigen 19.30 uur, aanvang veiling 20 Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, volksdansin- 1 stuif met levende. 20.15 uur. Voorschoten Dorpskerk - Kerkplein, Rode Kruis wel- fare-verkoop, tot 20 uur. ZATERDAG Leiden Pieterskerk - rommelmarkt, 10-17 u Sporthal Broekplein - volleybaltoernooi Concordia, 11.30 uur. Verenigingsgebouw Concordia - Lange- gracht 61, rommelmarkt-/fancy fair. 10 Leiderdorp Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat, kunst markt, 10-17 uur. Zoeterwoude Ons Huis - Kosterspad, bloembollen- markt, 10-15 uur. Medische Diensten ZOETERWOUDE - De drie politieke partijen die in de raad zijn vertegenwoordigd, CDA, WD en PZ, zijn niet onverdeeld gelukkig met de miljoeneninvesteringen die Zoeter woude te wachten staan. Burgemeester en wethouders denken die miljoenen nodig te hebben voor verbetering van de Nieuweweg en Weipoortseweg, renovatie van een tiental bruggen en beschoeiingen en voor een opknapbeurt van het verzakte gemeentehuis. Het CDA schrijft daar sceptisch te genover te staan. Alleen de meest noodzakelijke dingen moeten wor den aangepakt, meent deze partij. Progressief Zoeterwoude stelt het nog harder: "De huidige plannen komen bij ons over als een verlang lijstje van een verwend kind, dat geen rekening houdt met de ande re kinderen en het inkomen van z'n ouders". En de VVD wil graag we ten hoe het straks moet met de fi nanciële reserves van de gemeente. Zoeterwoude teert in op haar ver mogen: de liberalen willen eerst weten hoe groot het bedrag aan re serve moet zijn volgens burge meester en wethouders. Pas daar na kan worden besloten of de re serves al dan niet worden 'opge snoept', aldus de liberalen. Met de uitspraak van burge meester en wethouders dat de be lastingen niet verhoogd dienen te worden is iedereen het gloeiend eens. De burger moet ondanks alle ^eden moet terdege rekening bezuinigingen van het rijk worden den gehouden gespaard, zo vinden VVD, CDA en PZ. Waarbij Progressief Zoeter woude wel een voorwaarde stelt. De beslissing om de tarieven niet te verhogen mag niet ten koste gaan van de reservepositie. Die moet 'gezond' blijven. Het CDA zegt in dit verband lie ver eerst een hogere bijdrage te vragen voor bepaalde diensten. Een eventuele verhoging van de belastingen komt pas daarna aan de orde, aldus het CDA, dat ook graag wil onderzoeken of bepaalde voorzieningen nog wel door de ge meente zelf moeten worden ver- ZOETERWOUDE - Progressief Zoeterwoude heeft van diver se inwoners gehoord dat het nog bijna gloednieuwe riolere- ringssysteem "nog van geen kanten" deugt. Betwijfeld wordt of de technische kwali ficaties voldoende zijn om een storingsvrij functioneren te waarborgen. "Stro, een plastic autootje - de kleinste ongerechtigheden zijn vaak al voldoende om de hele zaak plat te leggen", zo constateert PZ. Zijn dat kinderziektes of zit er inderdaad iets goed mis met het systeem, zo vraagt PZ bur gemeester en wethouders. PZ vindt het vervelend dat het zo lang duurt vóórdat het vefkeers- veilig-heidsplan wordt uitgevoerd, "De situatie is vooral in de directe omgeving van de scholen gevaar lijk". Woningbouw Het CDA wil een grotere variatie in dë woningbouw. Er is een_grot^ behoefte aan woningen met twee of drie kamers voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. Kunnen deze woningen niet ook als koophuizen worden gereali seerd, willen de christen-democra- Stompwijk: nog ten weten. Zowel het CDA als PZ wordt Stompwijk met Zoeterwoude pleit ervoor meer aandacht te De plannen van het rijk om ge meenten straks anders samen te stellen (herindeling) vormen voor de drie partijen in hun beschou wingen aanleiding voor verschil lende opmerkingen. Het CDA vindt dat de minster het standpunt van de provincie, Stompwijk moet bij Zoeterwoude komen, dient over te nemen. Maar over de finan ciële consequenties willen ze zich nog eens buigen. Ook PZ vraagt zich af wat de financiële gevolgen zullen zijn. De provincie schat dat Zoeterwoude er jaarlijks ruim een miljoen wijzer van wordt. "De za ken worden veel te rooskleurig voorgesteld", schrijft de VVD en PZ is dat met de liberalen eens. Aan de overname zijn ook de nodi ge kosten verbonden. De VVD zal al blij zijn als de herindeling Zoe terwoude niets kost. De progressieven pleiten voor een "zo tactvol handelen" richting Stompwijk. "De zaak ligt daar ui terst gevoelig en met die gevoelig- Verkeer Kritische kanttekeningen ook bij het verkeersveiligheidsplan. Het CDA constateert dat zowel de kos ten voor de uitvoering van het plan als het commentaar erop "fors" zijn. "Mogelijk zijn de plannenma kers wat al te enthousiast bezig ge weest", schrijven de christen-de mocraten, die opperen om maar weer terug te keren 'naar het begin van het plan; alleen die punten be veiligen die voor een veilige schoolroute en het weren van sluipverkeer noodzakelijk zijn. Volgens de VVD is bestrijding van het sluipverkeer de enige functie van het plan. schenken aan woningen voor ou deren. Voor een aantal Zoeterwoüdena- ren dat op huurwoningen is aange wezen is de huur nog. steeds te hoog, constateert PZ. De partij vraagt burgemeester en wethou ders dan ook goedkoper te bou wen. Bijvoorbeeld door in een aan tal nieuwbouwhuizen de centrale verwarming weg te laten en daar voor in de plaats een aansluiting voor gaskachels te maken. Omdat het aantal Zoeterwoude- naren dat om een 1- a 2 persoons woning vraagt nog steeds toe neemt moet worden overwogen om woningen te gaan verhuren aan groepen jongeren, vindt PZ. De WD dringt er op aan meer vrije sectorbouw te plegen in wo ningbouwplan 'De Goede Herder'. Ook voor casco- en zelfbouw moet ruimte'zijn. Vrachtwagens Kort nog in de algemene beschouwingen door VVD. CDA en PZ worden aangesneden: Zowel de VVD als het CDA vragen naar de stand van zaken rond het speciale parkeerterrein dat aan de Miening voor vrachtwa gens 'zou worden ingericht. Het CDA begrijpt er niets meer van. Vorig jaar werd er gezegd dat er :hendam. Als het aan de pi inengevoegd. overeenstemming was met de eige naar van het terrein, nu heet het dat de besprekingen met de eige naar nog niet zijn afgerond. "Hoe zit het nu echt", vraagt het CDA zich af. Het CDA pleit ervoor om de Weipoortseweg-Ommedijkseweg zo snel mogelijk zo op te lappen dat de verkeersveiligheid niet in i de Zoeterwoudse politiek ligt CDA: bouw voor eigen bevolking ZOETERWOUDE - Wordt er in Zoeterwoude nog wel voor de eigen be volking gebouwd? Dat vroeg CD A-raadslid Hogenelst. zich gisteravond af op het moment dat de gemeenteraad besloot de grond voor acht nieuwe premiewoningen aan de Hoge Rijndijk te verkopen. De woningen gaan gemiddeld 138.000 gulden kosten, zo had Hogenelst uitgerekend. Van dat bedrag was hij nogal geschrokken toen hij het vergeleek met de prijzen die voor dezelfde soort woningen in het gebied worden gevraagd. Er is in Zoeterwoude veel belangstelling voor koopwoning, maar die moeten dan wel betaalbaar zijn voor alle bevolkingsgroepen, aldus het CDA-raadslid. Overigens wordt binnenkort een begin gemaakt met de bouw van de acht premie C-woningen. Tevens worden 6 premie C- en acht premie aantal punten die A-koopwoningen aan de Essenlaan neergezet. gevaar komt. PZ constateert even eens dat de Weipoortseweg er zo slecht bijligt. Dat terwijl een weg die er goed Uitziet, de Zuidbuurtse- weg, wel volledig wordt herbe- straat. Hoe zit dat, vraagt PZ. Er moet blijvend druk worden uitgeoefend op de verantwoordelij ke ministers om de aanleg van rijkswég 11 (Leiden-Alphen) zo snel mogelijk uit te voeren, vindt het CDA. Van de minimarkt op het Wa tertje spatten de vonken ook niet af, constateert het CDA, dat zich af vraagt waarom bijvoorbeeld de PTT-telefoondienst, het zieken fonds, Casema etcetera altijd op de Dr. Bouwdijkstraat staan en dat. hen niet wordt verteld dat ze op donderdag op het Watertje welkom zijn. Het CDA en de VVD dringen op spoed aan wat de vestiging van een huisarts op de Hoge Rijndijk betreft. Ook een tandarts en een apotheker zijn daar meer dan wel kom. Historisch horeca-hart van Warmond voor zoveelste keer vertimmerd WARMOND - Fred Dijsselbloem (43) kocht 'De Stad Rome', het aan de Warmondse Baan in het meer dan 200 jaar oude horeca-hart van Warmond gelegen restaurant, toen het werd geveild. Dat was in 1980. Zes jaar later verklaart hij het voor heropend. In de tussen tijd is het op de paar dagen dat het echt niet anders kon na, nooit gesloten geweest. Samen met zijn vrouw Anneke heeft hij de afgelo pen zes jaar getimmerd én de gas ten van eten en drinken Brokkenmaker rijdt door LEIDERDORP - De Leider- dorpse politie zoekt de autobe stuurder die gistermiddag, op de rijksweg 4, doorreed na twee auto's te hebben aangereden. Om vier uur gistermiddag stond op de rijbaan richting Den Haag een file, ook op de linkerbaan. De gezochte auto mobilist zag dit vermoedelijk te laat en reed op zijn voorligger, die vervolgens op diens voor ligger reed. Frontale botsing OEGSTGEEST - Een 13-jarige fietser uit Oegstgeest heeft gis termiddag een zware hersen schudding opgelopen bij een frontale botsing met een auto op de Lange Voort. De jongen reed, iets schreeuwend naar kennissen, langs de as van de weg in de richting van het zwembad. Ter hoogte van de AertVan Neslaan kwam hij op de verkeerde weghelft terecht, vermoedelijk door de harde wind. De 38-jarige automobilist die daar reed probeerde door hard te remmen en uit te wijken een aanrijding te voorkomen. Het was tevergeefs. "Telkens als we ergens aan be gonnen, timmerden we de zaak met wandjes af. Veel klanten heb ben nooit in de gaten gehad dat we wat aan het doen waren", vertelt Dijsselbloem gniffelend. Dijssel bloem is de zoveelste die van het fraaie, vlak bij de muziektent gele gen pand zijn broodwinning pro beert te maken. In het plaatselijke horecawereldje is men heel be nieuwd wat hij ervan gaat brou- De verbouwingen van het pand waar in het begin van de jaren tachtig tot grote schrik van veel Warmonders een discotheek dreig de te komen, zijn zeer ingrijpend geweest. Het café-gedeelte dat het horeca-pand herborg is opgehe ven, de ingang is verplaatst, er is een nieuwe ^ontvangstbar ge creëerd en eenN modern ventilatie systeem aangebracht. De open keuken is verplaatst naar het mid den van het pand zodat iedereen het keukengebeuren kan volgen. Het interieur heeft tamorfose doorgemaakt. Boven zijn nog zeven appartementen de maak. Hoewel op nog te zien is dat De Stad Rome i hotel is geweest, 'De Stad Rome'. Het historisch pand is wederom ingrijpend verbouwd. selbloem geen haar op zijn hoofd dejoop der die eraan denkt die traditie voort te f zetten. "Te klein maken". Het restaurant is al bekend sinds 1756. Tpen heette het 'Herbergh dér geveïs Roomen'. Dijsselbloem: "Die d Rome naam is al sinds 1756 bekend, die bij Dijs- kun Je n*et meer verandereB I HHL—-lis het zeer vaak !ÜHl vv.J eigenaar gewisseld. Dat en de exploitabel te verschillende prijzen die er voor moesten worden betaald (in 1774 3800 gulden) is zo'n beetje alles wat [over de geschiedenis van het res taurant bekend is. "Ik kocht het op 23 januari 1980", doet Dijsselbloem aan hedendaagse geschiedenis. "Bij opbod en afslag. Of er nog meer kapers pp de kust waren en welke prijzen die boden, weet ik niet. Ik heb nadien wel geruchten en kletsverhalen gehoord. Zo'n veiling, dat is iets wat je maar één keer in je leven moet meemaken. Wat een zenuwentoestand. Ja, ik had al mij'n zinnen erop gezet, van daar. Het was natuurlijk ook niet zo maar een veiling. Voor de han del, dat is iets anders, ik wilde hier mijn levenswerk van maken. Waar om hiervan? De sfeer van de zaak en de ligging trokken me aan". Over de prijs die hij heeft betaald, laat hij zich verder niet uit. "Met weinig centen, koop je geen Stad Rome", zegt hij wel. Ander niveau Zo'n investering en al die moeite terwijl steeds meer mensen hun re cepties en jubilea bij Dekker in de Veerpolder afwerken? "Ik heb al leen maar voordeel van Dekker. Door zijn tennis en al die evene menten wordt Warmond bekend. Een echte concurrent is Dekker's restaurant niet. Ik zit op een heel ander niveau. Voor Dekker is het restaurant een bij gebeuren. Voor kwaliteit en-sfeer kun je bij mij te recht. En echt heel grote partijen, daar ben ik toch niet op gesteld". Op welk publiek mikt Dijssel bloem dan wel? Het blijft lang stil. Dan: "Ik mik niet echt ergens op. Ik heb geen problemen met Jan de Bouwvakker maar als ik zeg dat ik niet alles in mijn winkel wil heb ben, verstaan we dan elkaar ook?". Ook de onafzienbare rij eigena ren die hem voorging,, verontrust Dijsselbloem niet. "Dat is heel nor maal in het horeca-wezen, snelle wisselingen. Je wilt wat r het begin verwisselen de i allemaal veel van baan". Gaat Dijs selbloem De Stad Rome soms ook snel verlaten? "Nee, nee. Al die in spanningen van de laatste jaren. Daar wil nu toch wel eens profijt van trekken. Ik ben begonnen met een cafetaria in Breda, begrijp je". De Warmondse horeca-onderne- mers zijn over het algemeen actief. Denk aan 'Jazz behind the toll' en dergelijke. Wat kunnen we van Dijsselbloem verwachten wiens fraaie Stad van Rome immers bij de muziektent is gelegen? "Die muziektent is een dood ding. Ik heb geen concrete plannen. Met Bas de Boer van De Zon en Haver kort van het Stationskoffiehuis en zo ga ik wel vriendschappelijk om maar met al die activiteiten doe ik niet mee. Zo'n jazzorkest in je tent, ach, de mensen hebben er niet eens erg in. Het is eten of luiste- LEIOSCH DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,20 i y ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 218661; spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Ruiter, (el. 125096; spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse. v. Gent. Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: A. v. Luyk, Was- straat 2a. tel. 122522. zo 8 uur tot 24 uur: J. v. Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: W. Vrnlandt, tel. 897577. zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne. de Lt. de Kanterstraat 32, tel. 134345. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d, Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Rijn, Pagani- nistraat 1, tel. 314349; spreekuur Kenne- dylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: P. Arnou. tel. 311414; spreekuur Petr. Moensweg 52. Groep 5 - Schaefer, Jasperse. Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammersteip en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: D. Hammerstein, tel. 720936; spreekuur Saffierstraat 3. zo 8 uur tot 24 uur: S. Kooyman, Noord- eindsplein 2a, tel. 122268. Leiderdorp za. J. v.d. BeekAJ. v.d. Leden. tel. 894539; zo, F. Huibers, tel. 897577; za en zo spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofd straat 8, tel. 894539. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: E.J. Roelants, Frans Halslaa'n 10, tel. 153747. Voor de praktijk Haaswijk: J.J. Voor- zaat/G.A. van der Steenhoven, Querido- laan 2, tel. 176867; dag en nacht bereik baar ook in het weekend. Voorschoten za, F. Koopmans, Churchillweg 19, tel. 6352; zo, E. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 766462. Warmond G. Duyzer/F. Zonneveld, Rietpad 9. Voorhout, tel. 02522-30697. Wassenaar za, J. Huls, tel. 13027; spreekuuradres Hofcampweg 65; zo, R. van Niekerk, tel. 19014; spreekuuradres Van Polanen- park 92. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisartsen, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 24 tot vr 31 okto ber door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 18- 20. Leiden, tel. 763134. Linnaeus Apotheek, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel.-173330. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Lei den, tel. 220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, Lei den, tel. 144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260. Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten J. Frencken, J. Röntgenlaan 14, Leid- schendam, tel. 070-271110 en Mevr. C.E. Birnie-Heringa, Kon. Wilhelminalaan 27, Leidschendam, tel. 070-275450. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: R. v.d. Welle, Piet Heinlaan 30, Oegst geest, tel. 175394. Voorschoten, Wassenaar J. Sauerbier Couveé, Van Beethoven- laan 69b, Voorschoten, tel, 01717-4252. OEGSTGEEST - Het VVD-raads- lid mevrouw H. van Vloten is niet tevreden met de begrotingskrant die de gemeente Oegstgeest ook dit jaar weer huis-aan-huis heeft la ten verspreiden. Volgens het raadslid is de krant dit jaar duide lijk het resultaat van een haastklus geweest en is er "een oubollige ten dens" waarneembaar. Het taalge bruik is "wonderlijk". Van Vloten, wiens kritiek niet voor de volle honderd procent se rieus werd genomen, gaf uiting aan haar onvrede tijdens de rondvraag van de raadsvergadering, gister avond. Rond de tijd van de begrotings behandelingen brengt de gemeen te een krant uit waarin de burger in grote lijnen op de hoogte wordt ge steld van de belangrijkste zaken uit het boek met de cijfertjes. Als leidraad voor de tekst gebruiken B en W immer de aanbiedingsbrief die ze zelf hebben geschreven, een stuk ook waaruit raadsleden, de pers en andere belangstellenden kunnen putten. Indirect geldt Van Vlotens kritiek dus ook voor die aanbiedingsbrief. Volgens Van Vloten hadden B en W er goed aan gedaan als zij de drukproef goed hadden doorgele zen. Pas daarna hadden ze voor de drukker het licht op groen mogen zetten. Volgens het raadslid is er niets geks aan haar opmerkingen. "Met geboortekaartjes gaat het FTilnritoH toch ook zo?". -niidiiieil Doordat controle achterwege, is gebleven zijn er nu bepaalde passa ges dusdanig dicht achter elkaar geplakt dat ér verbanden worden gesuggereerd die er helemaal niet zijn. Vervelend is ook dat op de groepsfoto van de raadsleden die in de krant is afgedrukt enige raadsleden ontbreken. Tot de ont- brekenden behoort Van Vloten zelf. De fotograaf kon echt niet lan ger wachten die avond, Van Vloten was inderdaad een beetje te laat, maar dat de fotograaf geen secon de langer kon wachten, geeft toch ook een beetje aan dat sprake was van een haastklus, is zo'n beetje Van Vlotens gedachtengang. Haar kritiek bracht ech slechts hilariteit teweeg. Juist v< dit soort klussen is het handig c voorlichter in dienst te hebbpn, kreeg ze te horen. De VVD heeft zich helemaal aan het begin van de discussie een beetje opgeworpen als tegenstander van aanstelling van een voorlichter, vandaar de hi lariteit. Van Vloten kreeg van .di verse raadsleden, onder meer van wethouder Kohlbeck (PvdA),, de suggestie aangereikt, een gooi te doen naar het voorlichterschap van de gemeente. V an Vloten zelf ergert zich behal ve aan de slordigheden ook aan het toontje dat hier en daar wordt aan geslagen in de krant. Er zou een beetje uit op te maken zijn dat B en W van de kennis van zaken van Oegstgeestenaren geen al te hoge aunk hebben. ZOETERWOUDE - De gemeenteraad heeft gisteravond niet zon-, der morren een extra krediet van 58.000 gulden verstrekt voor de verbouwing van Aloysiusschool tot bibliotheekcomplex. De kos- tenoverschrijding bracht de raadsleden Hogenelst (CDA) en Van der Kooi (VVD) tot de waarschuwing dat de gemeenteraad hierna niets meer aan extra kosten beschikbaar wil stellen. Eventuele verdere overschrijdingen dienen uit het 'potje' voor de inrich tingskosten te worden betaald, zo oordeelden zij. Burgemeester en wethouders vonden dit standpunt echter te rigoureus. Mocht de verbouwing weer duurder worden, dan wordt de raad daarvan onmiddellijk op de hoogte gesteld. Men kan zich dan een oordeel vormen en bepalen waar het eventuele extra geld vandaan moet komen, aldus burgemeester en wethouders. De verbouwing valt duurder uit omdat de moeilijkheidsgraad van de werkzaamheen aan de Schenkelweg te laag waren inge schat, vanwege een duurdere cv-installatie, de algemene prijsstij gingen en door "de veranderde marktsituatie".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2