Vandalen Woubrugge worden 'bestudeerd' Zelfde straf geëist tegen ex-directeur vatenbediijf Kritiek op recreatiebeleid Positie Van Wieringen in geding W()ubrugge Qm de verkeers. Woubrugse tennisclub vangt bot bij gemeente VRIJDAG 24 OKTOBER 1986 REGIO LEIDEN PAGINA 19 Burgemeester Brouwer de Koning wil studiegroep WOUBRUGGE - Bestrij- De al vaak genoemde kerosine- ding van het vandalisme in Jeidins die voorlopig nog geen litiet lijkt te worden, was voor CDA PvdA aanleiding om bij het col- -- „0e aan te dringen op actie. De verlanglijst. Iedereen is er- burgemeester beloofde voortdu- van overtuigd dat het in rend te ijveren voor de aanleg Woubrugge staat bij alle po litieke partijen hoog op de fége Woubrugge niet erger is dan ^fiwTnnen informatie is in andere gemeenten, maar gebleken dat de NAVO hierin de over de aanpak van de van- grootste verantwoordelijkheid dalen werd diepe bezorgd- draagt. Daarom zal Woubrugge heid uitgesproken. maar dan moet er wel een deel van worden benut voor een parkeerter rein bij MMO. Dat staat al jaren lang op het programma en bij eve nementen is het daar een noodtoe stand. Elke partij haalde dit aan. Het CDA vroeg zich af of de ver- keerstellers al wat hadden opgele verd. Het college antwoordde be vestigend. Het onderzoek op de Vierambachtsweg wordt binnen twee maanden afgerond. Intussen met de verdragsorganisatie verder worden tellingen verricht op het praten. De PvdA wil dat de gemeente een bijeenkomst belegt met burgers om uit te vinden welke aanpak zij wensen. De maatregelen die tot nu toe zijn genomen maken op de so- ciaal-democraat Hendriks geen De WD vindt dat het functione ren van de raad wordt gekenmerkt door veel 'voorkoken' in commis sies. Daar heeft zij niets tegen, al- De meeste partijen vinden dat e Noordeinde, Kerkstraat, Van Alck- maerlaan en Boddens Hosangweg. Raad Woubrugge verwerpt motie van wantrouwen WOUBRUGGE - Het Woubrug- se PvdA-raadslid C.A. Hendriks heeft gisteravond een motie in gediend om het college van B en W te wijzigen. Alhoewel werd vermeden om namen te noemen was het overduidelijk dat het hier ging om CDA-wethouder Th. van Wieringen. Eerdere uitla tingen van zowel Hendriks als WD'er H.R. van Woerden wij zen erop dat zij de wethouder niet geschikt achten voor zijn taak. De motie haalde overigens geen meerderheid. De motie van de PvdA'er werd gesteund door Van Woerden, diens fractiegenoot J. van de Vechte en H. Scheelbeek van Ge meentebelang. Ook van Woerden stak zijn mening niet onder stoe len of banken. "We moeten een sterk college hebben om de zwa re belangen zoals de gemeentelij ke herindeling en financiële mid delen en dergelijke volwaardig te kunnen behartigen. Uw college schiet daarin nu tekort". De laatste opmerking werd af geschoten in de richting van de commissie maatschappelijk werk, waarin Van Wieringen een aantal zaken over het hoofd heeft gezien als verantwoordelijk af gevaardigde van Woubrugge. CDA'er P. Noordam begeleidde zijn tegenstem met de woorden: "Op dit moment zie ik geen aan leiding deze motie te ondersteu nen". Met ze's tegen vier stem men werd de motie verworpen, maar in de vergadering van de commissie bestuurlijke zaken zal de kwestie verder worden uitge diept. Wethouder Th. van Wieringen (CDA): ...'ongeschikt'... (foto Wim Dijkman) Dronkeman rijdt op politiewagen ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 43-jarige man uit Strijen reed vannacht omstreeks twee uur met zijn auto op de Prins Bernhardlaan tegen een voor ganger op, die iets langzamer was gaan rijden om het par keerterrein by hotel Toor op te rijden. De Strijenaar had te veel gedronken, hetgeen zijn reac tievermogen enigszins had beïnvloed. De automobilist had dubbel pech, want de aangereden auto bleek aan de Alphense politie toe te behoren. Twee recher cheurs 'ontfermden' zich over de benevelde automobilist. Hij moest een bloedproef onder gaan en kreeg een rijverbod. een oeververbinding moet komen rdebureaucra' tussen A1Phen aa" d«> W* druk heeft met andere zaken die niets met'de eigenlijke bestrijding van vandalisme te maken hebben. Zijn opmerking over de bureaucra- Se ^pparaat'Hwordt^door g «-ZS. college onderschreven. Deze zaak j®"di?8s wordt binnen het regionale en lo- J!)' kale driehoeksoverleg opnieuw i1S Rl+ iLrJS3 aardde orde gesteld, belooft het col- o De VVD wil dat het vandalisme "ver^gingsgebouw De Wijk t'n !ijkt ook een gebed zonder einde te ken van het rechte pad moet zo worden, zolang er nog geen defini- orden gecorri- tieve plannen zijn voor de inrich- snel mogelijk geerd. Een beroep op de bevolking ting van het totale dorpscentrum. om de politie te waarschuwen en te Verbouwen heeft volgens de mees- informeren vindt de party ge- te partijen geen enkele zin en he( rechtvaardigd. Niet alleen het poli- reSultaat staat niet in verhouding tie-optreden, maar ook woordelijk bestuur heer van De Wijk kunnen onge- —v wvuuv as* «ciiiuuuiilg a u tot de kosten. Hierby kwam Ge- meentebelang °P een unieke ma- uit de hoek met een pasklaar wenste ontwikkelingen tijdig te- v00rstel voor de herinrichting 1 gen gaan. dit gebouw, inclusief kostenra- Belangryk wordt ook genoemd ming en een viertal perfecte platte. dat de gemeente een grotere rol gronden. Zelfs waren er staaltjes speelt bij het tot stand brengen v vloerbedekking en gordijnstof by- voorzieningen voor de jeugd. Het gedaan om maar vooraJ tot ral £S2jnïrL1S5 snelle keu2e k°™»: De plannen loosheid van de politie tegenover varieerden van 26.000 gulden tot het vandalisme met gebrek aan 46.000 gulden. Voor H. Scheelbeek menskracht. Van de christen-de- (Gemeentebelang) staat mocraten hoeft een agent met be- llge inrichting voorop, slist in het dorp te wonen, maar hy Hendriks stelde voor om de re- moet wel - liefst op de fiets - de serve sp0rtvoorzieningen, ais er op wijk ingaan. korte termijn toch geen bestedin- In zyn antwoord op al die onge- gen te verwachten zijn, op te hef- rustheid en goede adviezen merkte fen. Goed idee vond h t college burgemesster D. Brouwer de Ko ning op dat de bevolking de laatste tijd al wat alerter reageert. Hier door zijn al succesjes geboekt. De extra controle op avonden dat er in het dorp wat te doen is, kan echter niet alles voorkomen. Hy stelde voor een studiegroep op te zetten waaraan deskundigen, scholen, raadsleden, jeugdwerkers en poli tiemensen deelnemen. Over het bijeen brengen van jeugd en burgers die overlast on dervinden, wordt door veel men sen verschillend gedacht. Binnen kort wordt een avond belegd waar politie en burgers met elkaar kun nen praten over het probleem. Het kantoor van de dienst gemeentewerken in Woubrugge voldoet niet i Voor modernisering is 117.000 gulden uitgetrokken. WOUBRUGGE - Sportvereniging S'70 in Woubrugge krijgt voor de aanleg van riolering bij het nieuwe clubgebouw van de tennisvereni ging niet meer dan 1500 gulden. Het hartverwarmende pleidooi van WD'er H.R. van Woerden maakte indruk maar leidde bij de stem ming in de gemeenteraad niet tot resultaat. De aanlegkosten bedragen onge veer 15.000 gulden en daar werd by de bouwkosten geen rekening mee gehouden. De totale lening voor de bouw bedraagt 325.000. De ge- Tractor vernield bij aanrijding HAZERSWOUDE - Op de Hooge- veenseweg in Hazerswoude is gis termiddag omstreeks kwart voor drie een auto tegen een tractor met aanhangwagen gebotst. De 19-jari- ge Hagenaar die de auto bestuurde raakte gewond en moest naar het ziekenhuis, maar kon na behande ling weer naar huis. De 18-jarige Hazerswoudenaar die de tractor bestuurde kwam met de schrik vrij, maar zijn voertuig was compleet vernield. Zo niet de aanhangwagen, die alleen een wiel miste. T raiiiingspakken bij grof vuil 'gevonden' ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft gisteravond twee mannen van 26 en 33 jaar aan gehouden. Op de J.P. Coenlaan lie pen zij met een fiets met een grote doos achterop. In de doos bleken twintig nieuwe trainingpakken te zitten. "Bij het grof vuil gevon den", vertelde het duo, maar dat leek de agenten een wat al te wan kele verklaring. De twee mannen waren goede bekenden van de po litie. Een onderzoekje wees al snel uit, dat de buit afkomstig was van een handelsfirma in Alphen. Beide mannen hadden ook een kleine hoeveelheid verdovende middelen op zak, de een een zakje met hasjiesj en de ander waar schijnlijk heroïne. 'Ambtsgebed voor velen kwetsend' WOUBRUGGE - Het Wou brugse raadslid H. Scheelbeek (Gemeentebelang) heeft be zwaar tegen het uitspreken van het ambtsgebed aan het begin van de raadsvergadering. Gis teravond gaf hij een uitvoerige toelichting op zijn stellingna- "In een bijeenkomst van een openbaar bestuurslichaam, be staande uit door de hele bevol king gekozen vertegenwoordi gers, is het uitspreken van een gebed niet gepast. Het ver draagt zich slecht met de in Ne derland hecht verankerde op vattingen en grondwettelijk vastgelegde scheiding van kerk en staab Het moet naar mijn diepste overtuiging worden ge zien als op gespannen voet staan met het derde Goddelijke gebod en is daarom kwetsend te achten voor velen". Daar was de gemeenteraad even stil van. Burgemeester D. Brouwer de Koning beloofde het onderwerp in de raadscom missie voor bestuurlyke zaken aan de orde te stellen. CDA: 'Huwen wordt elitair gebeuren door hoog tarief LEIMUIDEN - Het trouwen op de vrijdagmiddag na half twee wordt in Leimuiden volgend jaar driehonderd procent duur der en kost dan 222,40 gulden. Een eerder voorstel van het col lege van burgemeester en wet houders om het tarief voor een huwelijksvoltrekking te verho gen met zeshonderd procent tot 445,80 gulden is gisteravond door een meerderheid van de gemeenteraad (Leimuiden 2000 en de WD) afgewezen. Het CDA wilde het tarief helemaal niet verhogen. Door de arbeidstijdverkor ting zijn veel gemeentehuizen op vrijdagmiddag dicht, overi gens in strijd met de afspraak die ambtenarenbonden en het rijk hebben gemaakt. Sommige gemeenten hebben daarom de mogelijkheid om te trouwen op die middag afgeschaft. Leimui den niet en daardoor is het in dat stadhuis een toeloop van bruidspaartjes ontstaan. En dat leidt tot extra overwerk en ho gere kosten. Om dit nu in goede banen te leiden wilde het colle ge het tarief zodanig verhogen dat de geliefden elders hun bo terbriefje gingen halen. En dat schoot het CDA in het verkeerde keelgat. Fractielei der H.J. Kok begon geksche rend met de verklaring dat'het gezin bij zijn partij hoog in het vaandel staat. En dit voorstel stond daar haaks op. "Wij tre den in Leimuiden een geheel nieuwe fase in, namelijk het po sitief discrimineren van samen wonen. Door deze maatregel dreigt het huwelyk een elitair gebeuren te worden. Dit ver baast ons niet geheel, daar het opstellen van een notarisakte om samenwonen te regelen meer in het laatje brengt dan het sluiten van een huwelijk. Maar om op deze wijze de nota risstand van een inkomen te voorzien gaat ons te ver", grap te Kok, verwijzend naar het voormalige vak van burge meester M.J.J.M. Boelen, die in Rotterdam notaris was. Kok wilde helemaal geen ver hoging van het tarief maar de WD'er D. van Ekelenburg vond een verhoging tot 222,30 gulden in plaats van 445,80 gul den terecht. Hij kreeg de steun van Leimuiden 2000 èn burge meester Boelen. "En dat is goedkoper dan een samenle vingscontract sluiten bij een notaris, want dat kost 278 gul den", antwoordde Boelen de CDA-fractieleider. Rechtszaak tegen Sassenheimer vervolgd SASSENHEIM - Tegen de 49-jarige ex-directeur van het inmiddels failliet gega- ne vatenreinigingsbedriji Van der Zee in Sassenheim is gisteren door officier van justitie rar. M. Schelfhout opnieuw zes maanden ge vangenisstraf en 100.000 gulden boete geëist. De Sas senheimer hoorde eerder dit jaar eenzelfde straf tegen zich eisen, maar de econo mische politierechter ver daagde de zaak destijds om meer getuigen aan de tand te kunnen voelen. De voormalige directeur van het Sassenheimse bedrijf wordt ervan verdacht herhaaldelijk de Hinder wet te hebben overtreden. Zo zou hij diverse keren opdracht hebben gegeven tot het lozen van che misch afval in de grond en een op het terrein gelegen sloot. Tevens zou hij opdracht hebben gegeven tot het opslaan van vaten met chloordaanresten, hetgeen op grond van de Hinderwet eveneens verboden is. Het terrein van het vatenreini- gingsbedrijf aan de Industriekade zal, zo is althans de bedoeling, bin nenkort worden onderworpen aan een saneringsonderzoek. Volgens ALKEMADE - Het recrea tiebeleid van de gemeente Alkemade is onduidelijk en er zit geen ljjn in. CDA- woordvoerder W.P. Klerks zei dat tijdens de algemene beschouwingen, die deze week werden gehouden. Volgens de CDA'er zou Al kemade een voorbeeld moe ten nemen aan de buurge meenten, waar voortvaren der te werk wordt gegaan. Vooral de surfers komen er in Al kemade bekaaid af, vond Klerks. "Gaat u eens kijken naar wat War mond en Aalsmeer voor de surfers hebben gecreëerd en vergelijk dat eens met de mini-surfsteiger die Alkemade na drie jaar soebatten in de Wijde Aa heeft aangelegd. Als je hem al weet te vinden, is hij niet te zien". Klerks wil dat bij de tweede steiger die bij de Noorderhemweg komt meer aandacht wordt ge schonken aan parkeer- en kleedge legenheid, zodat 'men zich niet lan ger behoeft om te kleden met een' handdoek om'. Hy meende ook dat het uitster- vingsbeleid voor woonboten en ca ravans in de agrarische natuurge bieden geen nut heeft. "Na jaren procederen verdwijnt er weer eens een boot, maar een motoijacht - liefst twee keer zo groot - komt er voor terug. Bovendien valt het uit- stervingsbeleid niet te rijmen met het bevorderen van de recreatie in omliggende gemeenten". De CDA'er ergerde zich aan de wildgroei van boten in het Lage Land bij de Langebrug in Oud Ade. Daar liggen nu zo'n vijftig bo ten in een landschap zonder enige beplanting. "Planologisch en land schappelijk gezien wordt hier veel schade toegebracht aan het open karakter van deze omgeving". Om de belangen van de water sporters op de Kagerplassen, het Braassemmermeer en de Westein- derplas beter te kunnen behartigen heeft Alkemade besloten met War mond, Leimuiden, Rijnsaterwou- de, Woubrugge en Aalsmeer een klein recreatieschap op te richten. Klerks verzocht daarom in de be stemmingsplannen het recreatie beleid aan te passen aan dat van de omliggende gemeenten. Coalitiegenoot VVD liet dezelfde avond weten dat het intensiveren van de recreatie in Alkemade zeker veel aandacht moet krijgen in de komende jaren. De PvdA drong aap op het realiseren van recreatie ve voorzieningen die in de eerste plaats bestemd zijn voor de eigen inwoners. een woordvoerder van het ministe rie van volkshuisvesting, ruimtely- ke ordening en milieuhygiëne (VROM) hebben eerste globale be rekeningen die werden gemaakt na het zogeheten oriëntend onder zoek, uitgewezen dat de schoon maakkosten van het terrein op een slordige 4 miljoen gulden worden geraamd. "De resultaten van het saneringsonderzoek zullen moeten uitwijzen of dat bedrag nog steeds hetzelfde is", aldus de woordvoer der. De resultaten van het tussentijds gehouden nader-onderzoek heb ben uitgewezen dat het terrein op diverse plaatsen sterk is vervuild met diverse soorten chemisch af val. Hoewel ook het grondwater is vervuild, bestaat er nagenoeg geen gevaar voor de omgeving van het terrein, zo is eveneens komen vast te staan. Het is verder de bedoeling dat binnenkort ook de sloot langs het terrein wordt schoongemaakt. De provincie heeft die schoon maakbeurt enige tijd geleden al aangekondigd. De advocaat van de verdachte, mr. J. van der Plas, stelde gisteren tijdens de zitting voor de Haagse rechtbank in een uitvoerig pleidooi vast dat de bewijsvoering van de officier was opgehangen aan het relaas van een onbetrouwbare kroongetuige en onnauwkeurige werkende politiemensen. Hij vroeg dan ook om vrijspraak. "Mijn cliënt, een hardwerkend man met een blanco strafregister, is voort durend het mikpunt is van valse beschuldigingen", betoogde Van der Plas. Volgens de Katwijkse advocaat had kroongetuige R. Joziasse uit wraakgevoelens een geraffineerd verhaal afgestoken. De beschuldi gingen dat de verdachte opdracht had gegeven chemisch afval in de bodem en een sloot te storten wa ren volgens de advocaat gefanta seerd. Hij nam het de politie kwa lijk de verklaringen van Joziasse voor zoete koek te hebben geslikt en bovendien de verdachte voort durend te hebben opgevoerd als schuldige, terwijl er een driehoof dige leiding is geweest bij het be drijf, waarbij de verdachte geen zeggenschap had over de inkoop en alleen het beheer had over het technische gedeelte van het be drijf. Voor officier van justitie Schelf hout was het resultaat van het na der onderzoek door de rechter commissaris (er werden onder meer medewerkers van bedrijven gehoord waarmee het Sassenheim se bedrijf zaken deed) evenwel geen reden om af te wijken van haar eerder getrokken conclusie meente geeft hierover tien procent subsidie. S'70 vroeg de gemeente ook de 15.000 gulden te subsidië ren. Maar ook voör dit bedrag wenst Woubrugge niet verder te gaan dan tien procent, 1500 gulden dus. Van Woerden was geslagen door het onbegrip van de overige raads leden en kon later geen hap door de keel krijgen tydens de door de gemeente geoffreerde maaltijd. De gemeentegarantie is wel tot 340.000 gulden opgetrokken, maar de 13.500 gulden moet de tennisver eniging zelf ophoesten. Wethouder J.N. Haabroek: "U moet de zaak ook weer niet te dramatisch af schilderen. Met één gulden contri butieverhoging voor ieder lid en dat uitgesmeerd over dertig jaar bent u er uit". dat er bij het lozen van chemisch afval opzet in het spel is geweest. Van der Plas merkte op dat er voor de verdachte helemaal geen reden bestond om buiten zijn boekje te gaan gezien de voorzie ningen die waren getroffen om ver vuiling tegen te gaan. Zo zijn er bij het vatereinigingsbedryf destijds een speciale zuiveringsinstallatie en Vlikobakken voor opslag van het afval geplaatst. De officier van justitie stelde vast dat deze bakken nog wel eens te vol waren en dat het afval vervolgens in de bodem werd gestort. Zy noemde het daarbij 'merk waardig' dat de verdachte zelf ook enige later opgeroepen getuigen had benaderd. Dat ontlokte bij Van der Plas een boze reactie: "U insi nueert hiermee iets. Mijn cliënt was alleen maar op zoek naar ge tuigen om zijn zaak nog beter te kunnen verdedigen". Het voormalige vatenreinigings- bedrijf is de afgelopen jaren her haaldelijk in opspraak geweest. Buurtbewoners klaagden over stankoverlast. Hun klachten bracht het balletje uiteindelijk aan het rollen en zette de provincie en het ministerie van VROM ertoe aan tot verder onderzoek over te gaan. In 1984 brak er tot twee maal toe brand uit in het bedrijf. In datzelf de jaar ging het bedrijf uiteindelijk ook failliet. Tijdens de zitting gisteren in Den Haag draaide het vooral ook om de vraag of de verdachte wist dat er op het bedrijf ooit duizend vaten met chloordaan van het bedrijf Lu- xan uit Eist terecht zijn gekomen. Volgens de Hinderwet was dat ver boden. Op het terein aan het voor malige vatenreinigingsbedrijf in Sassenheim zyn destijds enkele van deze vaten aangetroffen. Volgens de advocaat van de ver dachte zijn de bewuste duizend va ten destijds naar België vervoerd. Bovendien zou de verdachte zich nooit met de inkoop hebben be moeid en daarover ook geen con tact te hebben gehad met Luxan. Advocaat Van der Plas betoogde aan dat de aangetroffen vaten er mogelijk al sinds jaren hebben ge legen en tydens een schoonmaak beurt boven water zijn gekomen. De officier verwees echter naar een sticker op een van de aangetroffen vaten waarop de datum maart 1981 stond gedrukt. Volgens de Kat wijkse advocaat was de vondst van de vaten ook voor de verdachte een complete verrassing. "Jammer dat het vat niet in beslag is genomen. Dan zou alles beter kunnen wor den nagegaan", aldus Van der Plas. De uitspraak is op 5 november. Hazerswoude doet mee aan 'Max Milieu' HAZERSWOUDE - De ge meente Hazerswoude doet mee aan de provinciale actie 'Max Milieu'. Deze actie heeft als doel het bevorderen van de ge scheiden inzameling van klein chemisch afval zoals batterijen, verf, olie en medicijnen. Door middel tan allerlei voorlich tingsmateriaal zal de plaatselij ke bevolking er op worden ge wezen dat dit chemisch afval niet thuishoort in de vuilnis zak, maar in de 'ecotainer' van de gemeente. Deze container, die een jaar geleden is aange schaft, houdt door gescheiden compartimenten elke soort af val apart, zodat het zonder schadelijke gevolgen voor het milieu kan worden vernietigd. Het voorlichtingsmateriaal zal binnenkort door iedere Ha- zerswoudse brievenbus naar binnen glijden. Ook zal op de vuilniswagens, in openbare ge bouwen en in winkels informa tie te lezen zijn. De gemeente Hazerswoude streeft ernaar dat winkels die milieu-onvriende lijke produkten verkopen voor taan zelf de mogelijkheid bie den om de afvalprodukten van deze artikelen weer in te leve- INBRAKEN - Uit zes van de in to taal acht opengebroken auto's in Alphen is gisteren de radiocasset terecorder ontvreemd. Drie inbra ken werden gepleegd in'de Barn steenstraat. De overige auto's ston den in het Topaasplantsoen, Ak- kerwinde, Klaverhof, Grashof en Parelstraat. Woubrugse CDA'er heeft vieze nasmaak van Casper WOUBRUGGE - Het Woubrugse CDA-raadslid H. van der Nagel heeft te kennen gegeven weg te willen uit het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke rege ling Casper. De hele toestand rond het faillissement van Casper, waar na de zaak overging naar Casema, heeft hem een vieze nasmaak gege ven. Begin dit jaar stelde hij voor ie mand anders zijn plaats te laten in nemen en opperde tegelijk nog een paar goede ideeën om de zaken voor de consument wat soepeler te laten verlopen. Er zou een soort van platform moeten worden opge richt, met daarin verschillende ver tegenwoordigers van belangheb benden. In het raadsvoorstel dat donder dag aan de orde komt, is van de toch serieus geuite suggesties en aanvullingen van andere raadsle den niets terug te vinden. De libe raal H.R. van Woerden heeft zich bereid verklaard om Van der Na gels taak over te nemen binnen het Casperbestuur en wethouder J. Haasbroek heeft zich opgeworpen als plaatsvervangend lid.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19