Frankrijk raakt lastige Bokassa kwijt Volkstribunaal begint met zaak Hasenfus Paprikateler met een kleurtic Elektrische wok met thermostaat Bierbrouwen een populaire hobby Culinaire marinades Glazen op robuuste voet PAGINA 18 VRIJDAG 24 OKTOBER 1986 MANAGUA (AP) - De advocaat van de in Managua gevangen gezette Amerikaan Eugene Hasenfus heeft gisteravond voor het volkstribunaal in Nicaragua gezegd dat zijn cliënt onschuldig is. Hasenfus staat terecht op beschuldiging van terrorisme en schending van de Nicaraguaanse veiligheid. Advocaat Enrique Sotelo Borgen De 45-jarige Hasenfus werd op 6 zei voorts dat het volkstribunaal oktober gevangen genomen nadat niet bevoegd is in de zaak van Ha- ï16' vrachtvliegtuig waarin hij zich bevond in het zuiden van Nicara gua was neergehaald. De drie ove rige inzittenden van het vliegtuig kwamen om het leven. Het toestel vervoerde wapens en voorraden voor de contra's, en maakte vol- In een schriftelijke verklaring gens de sandinistische regering deelde Sotelo Borgen het tribunaal deel uit van een door de Ameri- senfus een oordeel te vellen, omdat het tribunaal 'niet onpartijdig' is en niet door het hooggerechtshof is aangesteld. Hasenfus zelf was niet bij de zitting aanwezig. dat hij alle beschuldigingen, die door de Nicaraguaanse minis ter van justitie zijn geformuleerd, 'ontkent, verwerpt en tegen spreekt'. Voorts verklaarde hij dat het tri bunaal weliswaar zijn plicht als kaanse regering georganiseerde operatie. Hasenfus heeft gezegd dat hij be trokken is geweest bij tien bevoor- radingsvluchten vanaf door de VS gefinancierde militaire bases in El ilvador en Honduras. De New rechterlijke macht uitoefent, maar York Times bericht vandaag dat dit doet met sche gezindheid onpartijdig genoemd kan worden, De verdediging van Hasenfus anti-Somozisti- Hasenfus in een interview heeft n daarom niet verklaard dat dit jaar eveneens van een geheime landingsbaan in Cos ta Rica gebruik is gemaakt heeft vanaf vandaag acht dagen de bevoorrading van^de contra': tijd om zijn pleidooi in schriftelijke vorm aan het tribunaal te overleg gen, zo liet woordvoerster Angela Saballos van het ministerie van buitenlandse zaken weten. Het is mogelijk deze periode met vier da gen te verlengen. Chinees vliegtuig in Z.-Korea geland SEOEL (AP) - Op een vliegveld ii Zuid-Korea is vanmorgen eei MiG-19 van de Chinese luchtmacht pen anderhalfjaar voor bijna 15 geland, aldus het ministerie van miljoen dollar aan wapens, voed- defensie in Seoul. De autoriteiten sel, medicijnen en kleding aan de wilden nog niet zeggen of de piloot contra's gegeven, zo heeft het Inmiddels heeft voormalig mi nister van justitie Griffin Bell, die gisteravond in Nicaragua aan kwam om Sotelo Borgen van ad vies te dienen, gezegd dat het 'ab soluut vaststaat' dat Hasenfus zich aan boord heeft bevonden van een vliegtuig dat wapens voor de con tra's vervoerde. Bell uitte tevens zijn twyfel dat Hasenfus een terro rist zou zijn en was van mening dat de zaak teveel een politieke aange legenheid is geworden. Saoedie-Arabië Saoedie-Arabië heeft de afgelo- een overloper is. In Peking beves tigde het Chinese ministerie i buitenlandse zaken dat er vliegtuig werd vermist. Volgens een bekendmaking a het Zuidkoreaanse ministerie 1 Amerikaanse televisiestation NBC gisteravond bekend gemaakt. In het NBC-programma 'Nightly News' werden bronnen geciteerd die hebben verklaard dat Oliver North, staflid van de Amerikaanse defensie werd de MiG boven de Nationale Veiligheidsraad, de ar- Gele Zee door twee Koreaanse chitect was van de betrekkingen luchtmacht-toestellen onderschept tussen Saoedie-Arabië en de con- vliegveld in centraal tra's. Hy zou echter niet bij de de- Korea geleid. Naar het voorval tails van de operatie betrokken zijn wordt een onderzoek ingesteld. geweest. BANGUI (UPI/Rtr/AFP) - De gisteren uit zijn ballingsoord in Parijs naar de Centraalafrikaan- se Republiek teruggekeerde ex- keizer Bokassa heeft in zijn af scheidsbrief geschreven dat "het was voorbestemd dat ik terug keer naar mijn land. Ik doe dit als vrij en waardig burger, zon der bitterheid of bijgedachten en zal, desgevraagd onmiddelijk mijn diensten aanbieden aan de regering". Bokassa die bij aankomst in Bangui meteen werd gearres teerd schreef de brief aan de Franse president Mitterrand en de Franse premier Chirac. Naar de Franse regeringswoordvoer der, Denis Baudouin zei, „is dit geen tragische gebeurtenis, maar iets geheel in de stijl van de Bokassa begon als sergeant in het Franse koloniale leger. Hij kwam in 1965 aan de macht door zijn neef David Dacko af te zet ten, de eerste president na de on afhankelijkheid van Frankrijk. In 1972 benoemde hij zichzelf tot president voor het leven en in 1976 liet de bewonderaar van Na poleon zich tot keizer kronen van de Centraalafrikaanse Repu bliek, waarvan de naam daartoe werd omgedoopt tot Centraal- afrikaans Keizerrijk. Bokassa, die hield van ceremo nie met grote opsier, imiteerde de kroning van Napoleon en liet daarvoor zelfs een kroon van ruim 15 miljoen gulden vervaar digen. Hij verzamelde een van de grootste persoonlijke fortuinen in Afrika, maar bleef ook pen sioen trekken als voormalig Frans officier. Bokassa beschik te over talrijke bevrouwen en bracht zeker 55 kinderen voort. Schokken Zqn bestuur van 13 jaar over het diamantrijke Zwartafrikaan- se land werd gekenmerkt door een mengsel van kleurrijke ex travagantie, grillen en daden van gewelddadige onderdrukking, waarmee hij de wereld telkenma le opnieuw wist te schokken. In 1970 moest er een onechte dochter worden opgespoord die hij in Vietnam had gekregen toen hij daar in het Franse leger diende. Dit leidde tot een forse diplomatieke rel, toen het eerste meisje dat zich aandiende een bedriegster bleek te zijn. Op Moederdag in 1971 beval Bokas sa de vrijlating van alle vrouwe lijke gevangenen, maar gelastte hij de directe executie van alle ♦Bokassa: bewondering voor Napoleon. In hetzelfde jaar bepaalde hij dat diefstal de eerste maal dien de te worden bestraft met het verlies van één oor, bij de tweede maal met nog een oor, de derde met het verlies van de rechter hand en bij de vierde met de dood. De eerste van deze straffen werden toegepast onder per soonlijk toezicht van Bokassa. De slachtoffers werden tentoon gesteld op het Grote Plein in Bangui en ïn de buitenlandse pers verschenen pagina's met beelden van gevangenen in ge streepte hemden en korte broe ken, bij wie het bloed over hun gezichten liep. Bokassa is een kleine man. ETEN EN DRINKEN Daarom droeg hij indertijd een speciaal verlengd en versterkt uniform om zijn talrijke medail les en onderscheidingen een plaats te geven. Staatsgrepen Hij overleefde drie staats greeppogingen en één aanslag op zijn leven, maar in 1979 maakte Parijs een einde aan zijn bewind. Toen Bokassa door Afrikaanse juristen schuldig werd bevonden aan in elk geval medeplichtig heid - zo hij niet ook persoonlijk deelnam - aan een massamoord op 100 schoolkinderen, vond Pa rijs het welletjes. Het zond Fran se paratroepen om een staats greep te ondersteunen. De kin deren hadden geklaagd over de verplichte schooluniformen die werden gemaakt door een bedrijf van Bokassa zelf. Zij werden eerst gevangenen gezet toen zij deze niet aanschaften en zouden vervolgens zijn doodgeslagen. In het proces dat volgde verklaar den getuigen, die voor Bokassa hadden gewerkt, ook dat hij mensenvlees had gegeten. Moeilijkheden Op het moment waarop Frank rijk ingreep bevond Bokassa zich in Libië. Hij vluchtte naar Frankrijk, waar hij drie dagen in een vliegtuig verbleef voordat de president van Ivoorkust, Felix Houphouet-Boigny ertoe kon worden overgehaald hem op te nemen. Kort na de coup kwam de toenmalige Franse president, Valry Discard d'Estaing in moei lijkheden toen het Franse satiri sche blad Le Canard Enchainè bekendmaakte dat hij van zijn grote vriend Bokassa diamanten voor zijn vrouw had aangeno- In 1983 wilde Bokassa een po ging ondernemen om opnieuw de macht te krijgen n zijn land^ maar Frankrijk lichtte Ivoorkust in en de politie arresteerde hem toen hij in Abidjan aan boord van een toestel wilde stappen dat hem naar Bangui moest brengen. Hij werd toen naar Frankrijk gedeporteerd samen met 15 van zijn jongere kinderen. Frankrijk wilde hem eigenlyk niet hebben, maar zocht vergeefs naar een land dat dit wel zou willen. Hij verbleef in een landhuis bii Pa rijs en was in heel Frankrijk vrij om te gaan, al werd hij scherp in te gaten gehouden. Maar, zoals hij schreef in zijn afscheidsbrief aan de Franse pre sident en de premier, voelde hij zich eerder „een gevangene" in Frankrijk. „Hoe hij heeft kunnen ontsnappen wordt nog onder zocht. Als wij de afscheidsbrie ven eerder hadden ontvangen, zouden wij hem hebben tegenge houden", zo zei de Franse rege ringswoordvoerder. Bokassa reisde uit Frankrijk onder de schuilnaam Solet en hy kreeg hulp van Centraalafrikaan se en Franse vrienden, zo ver klaarde een Franse vriend Roger Delpey. Zijn vrouw en vijf kinde ren, met wie Bokassa in Bangui arriveerde, werden onmiddellijk teruggestuurd. Bokassa zelf ver blijft in een gevangeniscel. Espresso kunstwerk De Duitsers hebben misschien de naam degelijk werk te leve ren, voor een mooi ontwerp moet je bij de Italianen zyn. Het leuke is daarbij dat je niet een produkt van een bepaald merk koopt, maar van een be paalde ontwerper. Een voorbeeld van zo'n, byna al weer klassiek, ontwerp is het espresso-apparaat van Carlo Giannini: de Cabiria. Hier zyn twee ijzersterke Italiaanse tra dities verenigd in één ontwerp, het bijna van het goede teveel. Dat ijzersterk mag u hier trou wens ook wel enigszins letter lijk nemen want het apparaat is gemaakt van roestvrij edel- staal, een materiaal dat tegen een stootje kan en dat in het ge bruik mooi blijft. Het aardige is dat bij de Cabiria naast de sta len handgreepjes zowel witte als zwarte kunststof hand- greepjes worden bijgeleverd. U kunt het uiterlijk van het appa raat dus nog wat aanpassen bij de rest van het servies. De Cabiria is te koop in vier grootten, oplopend in maat en prijs. Voor een éénkops-uitvoe- ring betealt u f 79,50, voor een zes tot negenkops-uitvoering 149,50. Elk bedrijf kan nu naar ISPC De geuren van verse salie, dragun en rozemarijn vermengen zich met de aardachtige geur van tal van paddestoelen. Groene en paarse bloemkolen bedelen om aandacht. Verzin een ingrediënt en de Bredase groot handel voor de horeca ISPC heeft het. Sinds kort is dat luilekkerland niet meer alleen toegankelijk voor de horeca. Iedereen die ingeschre ven is bij de Kamer van Koophan del kan er op donderdagavond en. zaterdag terecht voor kwarteleie ren, ganzelever of een armagnac uit 1832. Paprika's in aüe kleuren, de hand de gewenste weerkaatsing van het licht - is op haar mooist als de planten nog niet zo groot zijn. Zijn deze eenmaal menshoog, dan wordt het er namelijk een onover zichtelijk oerwoud. Van al die verschillend gekleur de en gevormde vruchten wemelt het in het experimenteergedeelte van de kas, dan zo'n 150 m2 be slaat. Het bedrijf draait evenwel op de produktie van witte paprika in puntvorm (12.000 m2) en van paar- l ziet er wel toekomst in. (foto gpd) se in blokvorm (een kleine 3000 m2). Binnenkort komt de lila daar bij. Jack Alblad: „Van de lila bren gen we nu elke dag twee dozen naar de veiling, maar dat gaan er meer worden. We zijn van plan de ze teelt elk jaar met een paar hon derd meter uit te breiden. De lila brengt namelijk leuk op. Iedereen vindt ze aardig, alleen de handel gilt nog niet, maar zegt wel dat er toekomst in zit". Het koken met een wok of wadjan, de bekende bolbodemige braad pan, is een ervaring op zich. Pro blemen dienden zich echter aan bij het elektrisch koken. Tot de komst van een bijzonder fraaie wok van Fissier, die door de opmerkelijke bodemconstructie ook prima ge schikt bleek voor het koken op die elektrische kookplaten. Op de Najaarsbeurs in Utrecht presenteerde Philips nu ook een wok met een bijzondere aanpas sing. Een wok met ingebouwde termostaat, die dus ook op tafel ge plaatst kan worden om ter plekke bijvoorbeeld dun gesneden en ge marineerde stukjes varkensvlees te roerbakken en te mengen met frisse groenten. Deze wok is door die eigen warmtebron ook geschikt als pan voor een Chinees fondue met bouillon in plaats van olie bijvoor beeld. Verrassende mogelijkheden en net als die Fissler-wok wordt ook deze elektrische wok van Phi- Hittebestendig Moderne pannen met een anti-aan baklaag vragen wel om ander ge reedschap dan het traditionele pannekoeksmes of vork, wil de le vensduur tenminste binnen aan vaardbare normen blijven. Het meest gebruikte alternatief is de houten spatel die de pannenfabri- kant vaak bijlevert maar om, bij voorbeeld, een ei op te scheppen zijn die plankjes niet echt handig. Vandaar dat diverse fabrikanten het al snel zochten in kunststoffen, waarbij ze wel vasthielden aan de traditionele vormen en kleuren. Het Zweedse merk Hammar- plast komt de eer toe met deze lijn van behoudzucht te breken en in zwart hittebestendig kunststof een set keukengereedschap op de markt te brengen die welhaast tot de avant garde kan worden gere kend. Importeur Van Loon Seals kin uit Waalwijk schat dat de on derdelen (een grote en een kleine spatel, een garde en een proeflepel) voor ongeveer f5,75 in de winkel liggen. Hij raakt er zelf even van in de war, maar rangschikt ze dan goed: de ene onrijpe groene wordt rood als ze rijp is, de an dere geel, de lila paprika wordt als ze rijp is ook rood, evenals de paarse, weer een andere groene wordt bruin, de ene wit te wordt rood en de andere wit te krijgt uiteindelijk de oranje kleur. Acht verschillende kleu ren dus: groen, geel, lila, rood, paars, bruin, wit en oranje. En hij heeft ze allemaal in twee ver schillende uitvoeringen: in de bol vorm en in de puntvorm. Jack Al- blad (31), paprikateler in het West- landse Kwintsheul, heeft een kleu- rentik. Dit is van de weg af al te zien: de ophaalbrug die toegang biedt tot het bedrijf is knaloranje. Jack is een selfmade veredelaar van paprika's. Al vanaf het prille begin kruist en selecteert hij dat het een lieve lust is. Tientallen va riëteiten heeft hij ontwikkeld. „Soms", zegt hij, „zat er opeens een g^kke plant tussen, met een geel gevlekt blad bijvoorbeeld en dan dacht ik: hé, dat kan misschien een leuke kamerplant worden. Ik doe het voor de lol - kijken wat je krijgt - maar toch ook met een doel: de witte punt beter maken. Door hem te kruisen met een goe de groene, probeerde ik hem be stand te maken tegen tabaksmo- zaiekvirus, maar dat is niet gelukt. Het resultaat was steeds een groe ne punt of een vaalgele in plaats van een mooi witte. Ik gokte in de ruimte in de hoop wat te vinden". Vol houden Hij heeft er nooit spijt van gehad dat hij op de kleurentoer is gegaan. „Je hebt", zegt hij, „als tuinder een bepaald perspectief, bijvoorbeeld zo goed en zo veel mogelijk toma ten telen. Maar je wilt ook wat nieuws ontwikkelen. Ik wil de ver scheidenheid vergroten, wat wel een beetje idealistisch zal zijn, maar dat beeld had ik vijftien jaar geleden al voor ogen. Ik hoop de halve tuin vol te krijgen met al die kleuren. Een kwestie van volhou den, van net zo lang kruisen en se lecteren tot er wat goeds komt". „Ik heb zat tussenkleuren gehad, maar die waren niet leuk genoeg om te veilen. Daarvan dacht men dat het slechte groene of onrijpe rode waren. We hebben nu ook mooie oranje, een kleur waarover veel ophef wordt gemaakt. Je krijgt hem uit geel en rood. De gele vinden de mensen het lekkerst, want die smaakt het minst papri- ka-achtig. De gele is de zoetste, lips geleverd met tal van attributen en een origineel receptenboekje om op het spoor van nog veel meer toepassingen te worden gebracht. De wok is vanaf half oktober in de winkel. De firma Ouwehand uit Katwijk is bekend om zijn inmaakprodukten. Wat er al niet met haring geconser veerd kan gebeuren, die Katwijkse firma brengt het op tafel. Zoals ook, geënt op de Deense consu ment, een nieuwe serie marinades waarin de haring wordt gepresen teerd. Haring in room, in kerrie, in mosterd en in madeira. Culinaire marinades, meent het bedrijf. Ze bieden tal van nieuwe mogelijkhe den als borrelhapje, maar ook in salades bijvoorbeeld. vervolgens de bruine, dan de rode en oranje, de witte en de lila en dan de groene en de paarse. De groene en de paarse smaken het echtst naar paprika". Substraatteelt Substraatteelt, zo blijkt ook hier weer, zou een uitvinding kunnen zijn van een binnenhuisarchitect die houdt van strak en wit. Dit be drijf: 15.000 m2 kas, spierwitte vloerbedekking, in het midden een gangpad van grijs beton en aan weerskanten hiervan honderden kaarsrechte rijen in witte folie ver pakte steenwol met daarop 45.000 groene planten die loodrecht om hoog groeien langs 90.000 spierwit te touwtjes. Zo'n kas - de folie op de bodem beschermt de planten tegen on wenselijkheden uit de grond, ter wijl de witte kleur ervan zorgt voor Het festival van de Nederlandse hooggegiste bieren op het erf van de 100-jarige trappistenbrouwerij 'De Schaapskooi' in Berkel-En- schot is een enorme happening ge worden. Brouwerijdirecteur pater God fried nam met kennelijk plezier de complimentjes in ontvangst voor het nieuwe Abdij Extra pilsener, maar maande tegelijkertijd de be zoekers om toch vooral kennis te nemen van de dia-serie over het Benedictijner kloosterleven; het geestelijke naast het geestrijke zo als de traditie der Trappisten dat wil. Het Abdij Extra wa6 het enige niethooggistende bier op het festi val. De overige 28, gepresenteerd door negen vaderlandse brouwerij en, waren alle van hoge gisting en verscheidene waren al snel uitver kocht, zoals het nieuwe tarwebier van Brouwerij Arcen, de Arcener Witte. Amateurs Goedgemutst waren ook de ama teurbrouwers die na het Hertog Jan-festival in Arcen eerder deze zomer voor de tweede maal waren uitgenodigd door hun beroepscol lega's. Nederland telt naar schat ting tienduizend zelfbrouwers. Bierbrouwerij Arcen en De Schaapskooi hebben begrepen dat die thuisbrouwers geen bedreiging voor de commercie vormen maar integendeel door hun hobby de tra ditionele bieren pas echt zijn gaan waarderen. Er zijn in Nederland nu twee verenigingen van louter bier brouwers: de Hengelose Amateur Brouwers (HAB) en De Roerstok in Tilburg. De laatste club toonde een ingenieuze brouwinstallatie waaraan een oude wasmachine centrifuge, een keukenboiler en een ruitenwissermotor te pas kwa- Veel brouwerijen zijn uit liefheb berij voortgekomen: de Friese Bierbrouwerij, 'tIJ, de Noorder brouwerij en, in België, de Dolle Brouwers en de Hopduvel. Kortgeleden brouwde de Gentse leraar Jos Vossen in de 25 jaar ou de wasmachine, waarin eens de luiers van zijn echtgenote werden gewassen, een biertje dat zo goed uitviel dat het nu onder de naam 'Ambiorix Dubbel' bij brouwerij Slagmuylder in Nirove op grote schaal wordt geproduceerd. Aspirant-amateurbrouwers kun nen veel over de hobby opsteken uit 'Bier uit eigen brouwerij' van Wolfgang Vogel dat in een verta ling van Jan van Schaik is gepubli ceerd door Uitgeverij Kosmos in Utrecht (ISBN 90 215 1348 X). Van Schaik voegde er een paar hoofd stukken met eigen brouwervarin- gen aan toe. Reclame heeft soms van die leuke onverwachte uitvallen. De advertenties voor de licht alcoholische frisdrank Twister zal waarschijnlijk Vrumona echt wel wat klandizie hebben bezorgd, maar het grappige is dat er ook een enorme vraag is ontstaan naar de in de advertenties afgebeelde gla zen. De glazen behoren tot de serie Flair die importeur Hakbijl uit Lely stad op de markt brengt en zijn ook in andere maten leverbaar. De glazen, geproduceerd door het Australische bedrijf Crown Corning, van het zogeheten fluit- of flute-model lenen zich bijzonder goed om ge bruikt te worden voor mousserende dranken. Dank zij de robuuste voet combineren zij ook goed met moderne strakke s De prijs van deze glazen varieert van f2 voor een borrelglas, via f2,60 voor een sherryglas, f3,40 voor een wijnglas tot f4,50 voor een bier- of limonadeglas.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 18