'Misschien worden we iets ouder, maar kanker blijft' Amsterdamse actievoerders ongrijpbaar en effectief Interview Onderzoeker Van den Brandt over voeding en kanker Baptisten bespreken verschillen VRIJDAG 24 OKTOBER 1986 PAGINA 17 Vorige maand kregen 350.000 Nederlanders in de leeftijd van 55-70 jaar het verzoek mee te werken aan een groot op gezet onderzoek naar de relatie van voeding en kanker. Zij kregen - na mens de Rijksuniversi teit Limburg en TNO - een vragenlijst toege stuurd waarin hun voor al wordt gevraagd wat zij dagelijks eten. Tot nu toe is ongeveer de helft van de vragenlijsten terugge stuurd. Een hoge score, zegt Piet van den Brandt van de RL die samen met Sandra Bausch van TNO het onderzoek leidt. Over vijf jaar mogen de eerste resultaten worden ver wacht. door Jan Westerlaken Voeding en kanker. Of er sprake is van een relatie? Aanwijzingen zijn er wel. Zo zou vet de groei van tumoren in de darm bevor deren en zout maagkanker. Dik ke vrouwen zouden eerder kans hebben op borstkanker dan vrouwen met een normaal ge wicht. Maar het bewijs ligt (nog) niet op tafel. Piet van den Brandt en Sandra Bausch, beiden epidemioloog- voedingsdeskundige, gaan er naar op zoek. Met uitgebreide hulp van de Nederlandse bevol king. De afgelopen weken kwa men zo'n zesduizend, meestal zorgvuldig, ingevulde vragenlij sten per dag binnen. Inmiddels is de stapel gegroeid tot een klei ne tweehonderdduizend formu lieren. Piet van den Brandt: "Ver wacht nu niet dat wij over een jaar of vijf zullen zeggen: hier heb je een panklaar antwoord om kanker te voorkomen. Dat is uitgesloten. Want dit onderzoek kan niet écht bewijzen hoe kan ker ontstaat. Zoiets moet in het laboratorium gebeuren. Mis schien komen we over enkele ja ren tot de conclusie, dat voeding slechts een tussenrol speelt bij het ontstaan van tumoren. Dit onderzoek zal zeker niet de laat ste stap zijn die naar de oplos sing van het kankerprobleem voert". Sterfte De onderzoekers richten zich in eerste instantie op tumoren van de maag, rectum, colon (dik ke darm), longen en borst. Sa men zijnze verantwoordelijk voor tweederde van de sterfte door kanker in Nederland. Piet van den Brandt legt uit, dat de opzet van het onderzoek zo is ge-- kozen, dat het over een paar jaar mogelijk is een relatie te leggen tussen het voedingspatroon en het ontstaan van deze tumoren. Later zal de aandacht worden ge richt op minder frequent voorko mende vormen van kanker. Volgens de berekeningen zul len de komende vijf jaar onge veer vierduizend mensen een of andere vorm van kanker zullen krijgen. Statisch zijn te verwach ten: 450 maag-, 300 rectum-, 550 colon (dikke darm)-, 950 borst en 1700 longcarcinomen. De voe- AMSTERDAM - "Jongens, jullie durven het toch niet te schrijven, maar ik zeg je, er is in Amsterdam een uitzendbureau waar jé voor ie dere demonstratie, het doet er niet toe waartegen, demonstranten kunt huren", riep Max Geldens, voorzitter van de Raad van Beheer van de Stichting Olympische Spe- len Amsterdam 1992 vorig jaar in Berlijn. Actievoerster Saar Boerla ge werd daar gearresteerd, omdat zij pamfletten verspreidde tegen de kandidatuur van Amsterdam voor Olympische Spelen. In Ber lijn vulden de kandidaatsteden een expositie. door Huub Klompenhouwer Een jaar later in Lausanne is Boerlage is er weer, met ruim hon derd demonstranten, rijdend in een auto met reclame van een uit zendbureau. Voor een directeur van Sorbo is dan aangetoond dat Geldens in Berlijn gelijk had. Bin nen de kortste keren huurt de man vijftig studenten die, met even veel Twentse jongelui, de positieve ge dachten rond de Amsterdam pro motie kwamen laten zien. Maar wie denkt dat er op het ac tiefront ook een levendige koehan del is in demonstranten, vergist zich waarschijnlijk. Het feit dat be kende gezichten te zien zijn bij de meest uiteenlopende demonstra ties en acties, heeft te maken met het fenomeen 'autonomen'. Een even ongrijpbare als effectieve kern van actievoerders die, ge steund door deskundigen op veler lei terrein, vooral in Amsterdam de politie soms doet wanhopen. Autonomen zijn overal te vin den. Zij zijn actief binnen de No- lympics of Komitee Olympische Spelen Nee, actief onder verschil lende 'Kommando'-namen tegen het sociaal beleid van het kabinet Lubbers, ontruimingen, de Navo- vloot in Amsterdam, de Stopera. Steeds kiezend voor nieuwe na men of binnen bestaande actie groepen. Het onofficiële orgaan van de au tonomen is het weekblad Bluf!. Een blad waarin iedere actiegroep vrijelijk tekstruimte krijgt. Alleen racistische en fascistische groepen en taal komen er niet in, is het uit gangspunt. Niemand heeft een eindverantwoordelijkheid. Of het om handleidingen voor het maken van molotovcocktails gaat of om een cursus 'proletarisch winkelen', of om het publiceren van adressen van politiemensen of huiseigenaren, niemand neemt er verantwoordelijkheid voor. Dat laatste is karakteristiek voor de au tonomen. Evenals het opereren on der de meest ludieke namen als Kommando Ins Blaue hinein of Kommando Lubbers Half Stok. Gespuug Bij de acties gaat het vooral om daden. De autonomen bestuderen zorgvuldig, met behulp van de in eigen kring aanwezige deskundig heid, de grenzen van het toelaatba re. Gespuug, gesar, gejen en het be gieten van de ME met bier, in de wetenschap dat deze toch op dracht heeft om slechts in uiterste nood tot massale actie over te gaan, behoren tot het scala. Sommige mensen zullen dit niet fris vinden. "Maar het is wel effec tief', zegt één van de actievoerders die bij menige actie in Amsterdam en onlangs ook in Lausanne weer aanwezig was. "Je moet niet verge ten dat we per definitie altijd een achterstand hebben op overheden en autoriteiten. Die kunnen kapita len stoppen in onderzoek en strate giebepaling". "Als in die zogenaamde demo cratie de burger dan eindelijk zijn mening mag geven, ligt-ie mijlen ver achter. Demonstreren helpt niks meer. Zelfs met een parlemen taire enquête verander je het poli tieke spel niet. Als je gehoord wilt worden, moet je ze eerst wakker schudden. Shockeren. Spugen vies? Kan best, maar hoe kan je treffender je afschuw laten blijken. We zijn ze gewoon spuugzat". Over bommen gooien heeft hq zo zqn eigen gedachten. "Ik zal het zelf niet doen. Maar als anderen dat wel een prima middel vinden en er vallen geen slachtoffers bij, dan gaan ze hun gang maar. Iedereen moet naar zijn eigen inzichten han delen. Iedereen is autonoom". Internationaal zijn er ook contac ten. De opmerking van een lid van de in Lausanne aanwezige Nolym- pics, dat men straks ook de Cata laanse tegenstanders van de Spe len in Barcelona wil helpen, is een vrij reële. Zo kwam ook het onder komen in Lausanne voor de hon derd demonstranten tot stand van uit die internationale contacten: 'een honk van vredesactivisten'. En net als in Nederland had men ook in Lausanne een advocaat bij de hand. Om niet alleen de grenzen van het toelaatbare te bepalen, maar ook om iedere eventuele mis stap van de Zwitserse autoriteiten aan de kaak te stellen. In het licht van die internationa le situatie, waarin acties van auto nomen zich afspelen, hoeft niet voor veel meer dan verbaal geweid te worden gevreesd en zqn de ac ties in Nederland vrij onschuldig. Alleen degene wiens huis door een verfbom wordt getroffen of die wordt bespuwd, zal daar wellicht anders over denken. Demonstranten in Lausanne protesteerden tegen de kandidatuur van Amsterdam voor de Olympische Spelen: 'autonomen', die bij de meest uiteenlopende protestacties opduiken. (foto anp> Breed overleg De algemene vergadering van de Unie van Baptistengemeen ten betreurt de oprichting van het 'Evangelisch Beraad'. Dat heeft zij gisteren in Harderwijk met grote meerderheid uitge sproken. Het 'Evangelisch Beraad' werd vorig jaar door twaalf predikan ten opgericht uit ongenoegen over de koers van de eigen predi kantenopleiding aan het semina rium in Bosch en Duin. Naar hun mening zou aan deze opleiding geen 'bijbelgetrouw onderwijs' meer worden gegeven. Ook za ken als homofilie en de vrouw in het ambt speelden bij de oprich ting van het Beraad een rol. De algemene vergadering sprak zich uit voor een 'zo breed mogelijk overleg over de onder ons gerezen verschillen omtrent Schriftopvatting en daaraan ver wante onderwerpen'. De af gevaardigden vonden wel, dat er ruimte moet zijn om 'geluiden van verontrusting' te laten horen en te bespreken. Maar dan via de 'geëigende kanalen binnen de Unie'. Het grootste bezwaar tegen het 'Evangelisch Beraad' is, dat het aan geen enkel orgaan binnen de Unie verantwoording schuldig is en dat buiten die organen om brieven met bezwaren tegen de opleiding aan de gemeenten wor den verzonden. De vergadering verzocht het Beraad dan ook, zijn activiteiten voorlopig op te schorten, met het oog op het ko mende 'brede overleg'. In het kader van dit overleg komt er in november al een con ferentie, georganiseerd door de 'broederschap van voorgangers'. Voor deze conferentie zijn de hoogleraren J. Veenhof en J. Fi- ret van de Vrije Universiteit (Amsterdam) uitgenodigd. Ook,, zal er een enquête worden ge houden onder alle plaatselijke baptistengemeenten De bespreking van dit onder werp nam gisteren zoveel tijd in beslag, dat de vergadering aan andere onderwerpenm (die op de agenda stonden) niet toekwam. Echtscheiding. Kardinaal Si- monis is het - vanuit hun situatie bezien - eens met het besluit van de Argentijnse bisschoppen om parlementsleden die vóór legali sering van echtscheiding hebben gestemd, van de communie te weren. Hij verklaarde dat giste ren voor de KRO-radio. "Wij zijn in de westerse wereld helaas zo gewend geraakt aan le galisering van alles en nog wat, dat we dat als de meest gewone zaak zijn gaan beschouwen", zei aartsbisschop Simonis. "Als je uitgaat van het standpunt dat het huwelijk, ook het natuurlijke hu welijk, een heilig verbond is, dan heeft dat met godsdienstigheid te maken". "In Nederland hebben we ech ter een hele ontwikkeling gehad, zodat ik die klok moeilijk kan te rugdraaien. Wel probeer ik men sen er zoveel mogelijk op te wij zen, dat het om uitermate be langrijke dingen gaat bij echt menselijk geluk". Aldus Simonis voor de KRO-radio. Nieuwe priesters. Op zater dag 8 november zal bisschop Bar van Rotterdam drie diakens tot priester wijden: drs. R. Gouw (39), mr. C. Stam (51) en W. J. Re der (67). Alle drie werken in een parochie (Den Haag en Rotter dam). Stam is kandidaat-notaris ge weest en Reder eerst ambtenaar en later medewerker aan een reisbureau. Gouw studeerde theologie en geschiedenis. Alle drie komen ze van het grootsemi narie Rolduc van het bisdom Roermond. Reder groeide op in een gere formeerd gezin. Kort vóór zijp huwelijk in 1947 ging hij over naar de Rooms-Katholieke Kerk. Sinds 1976 is hij weduwnaar. Veertig. Ds. C. van der Weele (71) te Huizen is op 3 november veertig jaar predikant. Van 1953 tot 1960 werkte hij in Leiden. Hij kwam in 1953 van Harderwijk, zijn eerste gemeente, en ging in 1960 naar Ermelo. In'1980 ging hij in Huizen met pensioen. Rijnsburg. Volgende week woensdag, 29 oktober, van half 5 tot half 7, biedt de gereformeerde kerk van Rijnsburg haar predi kant A. G. Baayen (61) een recep tie aan in het Centrum omdat hq 35 jaar geleden zijn loopbaan in Rillaiid-Bath begon. Ds. Baayen werkt nu twintig jaar in Rijns burg. Hij is daar een van de vijf gereformeerde predikanten. Katwijk aan Zee. Kandidaat A. L. van Zwet te Katwijk hoopt op donderdag 30 oktober om 7 uur intrede te doen in de her vormde gemeente van Nieuwer ter Aa (Utrecht). In een dienst die om half 3 begint zal ds. H. Visser te Katwijk aan Zee hem bevesti gen. Afscheid Mevrouw drs. P. van Dalfsen, secretaris, en de heer B. Bud- dingh', tweede voorzitter, zullen op 31 oktober tijdens een recep tie afscheid nemen van de her vormde Raad voor de zaken van Kerk en School. Dat gebeurt in het centrum Hydepark in Doorn. Na een paar korte lezingen be gint de afscheidsreceptie om 5 De Raad voor de zaken vap Kerk en School houdt op zelf standig te bestaan. Hij wordt nu onderdeel van het Centrum voor Educatie, samen met de Raad voor de Katechese en de Centra le voor Vormingswerk/Hervorm de Vrouwendienst. De raad heeft 44 jaar bestaan. "Het is de bedoeling de activi teiten rond vorming, toerusting, opleiding, katechese, training en onderwijs op elkaar af te stem men en een gemeenschappelijke visie op educatie te ontwikkelen, waarin al deze aspecten een plaats hebben", zegt de raad in een toelichting. Sluiting. Het bestuur van het Maarten Luther-huis voor be jaarden in Amsterdam zal een besluit tot sluiting niet kunnen accepteren, zo deelt directeur W. Plantinga vandaag mee in ELK, het blad van de Evêngelisch-Lu- therse Kerk in Nederland. De ge meente Amsterdam, is van plan acht bejaardenhuizen te sluiten, waaronder het Maarten Luther- huis, dat juist een beleidsplan voor de komende jaren had klaar liggen. Plantinga kondigt aan, dat men gaat 'vechten' voor de be woners. De boodschap van slui ting heeft, zo schrijft hij, heel veel verdriet veroorzaakt. "Wij hopen, dat de huidige overheden de prioriteiten zo weten te leg gen, dat wij de ouderen een menswaardige en zorgenvrije ou de dag kunnen garanderen". Bezorgd. Rooms-katholieke, protestantse en orthodoxe lei ders in Frankrijk tonen zich in een brief aan het Kremlin ernstig bezorgd over het lot van christe nen in de Sowjet-Unie. Zij vra gen de autoriteiten "elke aan stichting tot vijandige activitei ten jegens gelovigen achterwege te laten". De kerkleiders hebben hun brief geschreven na verklaringen van gevangen christenen in de Sowjet-Unie en 'interviews' en 'bekentenissen' van christenen in Russische kranten. Dienstplicht. De rooms-ka tholieke bisschoppen van Hon garije zeggen in een verklaring, dat weigering of veroordeling van militaire dienstplicht op grond van christelijke motieven niet mogelqk is. Dienstweigeren in Hongarije is, volgens de bisschoppen, mis plaatst. "De militaire dienst draagt werkelijk bq aan de be scherming van het vaderland, de instandhouding van de vrede en versterking van de openbare vei ligheid". dat waar blijkt te zijn, wat dan? "Kijk, we doen dit onderzoek niet om straks te kunnen zeggen, dit of dat moet je niet eten want dan kun je kanker krijgen. We zullen onze bevindingen vanzelf sprekend naar buiten brengen. Maar iedereen is vrij om te eten wat hq wil. En zeker als het om iets gaat dat hq lekker vindt. Ver bieden kun je niets. Wel op de dreigende gevaren wijzen", al dus Van den Brandt, die het on derzoek ook ziet als een test v< wat in het verleden over voeding is beweerd. "Veel mensen denken dat kanker krijgen van de stoffen (kleurstoffen e.d.) die aan de voe ding worden toegevoegd. Er worden inderdaad heel wat die stoffen gebruikt, maar worden heel goed getest alvo rens ze mogen worden toegepast. Zoals de zaken er nu voorstaan ziet het er niet naar uit, datje hier kanker van krijgt. Vanzelfspre kend gaan we wel bekijken wat ze individueel en in combinatie in het lichaam doen. Misschien krijgen we, als we alles een op een rijtje zetten, wat teveel van die stoffen binnen. Indien ze kanker zouden veroorzaken, zijn ze hier niet als enige verantwoor delijk voor". Teennagel Alle mensen die bq het onder zoek zijn betrokken hebben het dringende verzoek gekregen een stukje teennagel mee te sturen. Piet van den Brandt: "We onder zoeken de nagels op aanwezig heid van mineralen. Zoals sele nium (in knoflook komt deze stof vrij veel voor red.). Selenium zou een beschermende rol tegen het ontstaan van tumoren kunnen I spelen. Het harde bewijs hebben Piet van den Brandt schudt de postzakken uit. Al 200.000 mensen hebben J het vragenformulier ingevuld. dingsgewoonten van deze pa tiënten vergelijken de onderzoe kers met de gegevens uit hun ei gen steekproef. De groep men sen die is benaderd om aan het onderzoek mee te werken, is be perkt tot mensen in de leeftijd van 55 tot 70 jaar. Piet van den Brandt: "Wij heb- ben het vermoeden dat de eetge woonte in die groep redelijk sta biel is. En wat natuurlijk ook een rol speelt is het feit, dat we over enkele jaren met resultaten naar buiten willen komen. Nemen we jongere mensen, dan zullen we jaren geduld moeten hebben al vorens we iets wijzer zijn. Tussen de zestig en tachtig jaar komt aanzienlijk meer kanker voor dan op jongere leeftijd. Hart- en vaatziekten geven trouwens het zelfde beeld te zien". Averechts Voeding die vrij is van kanker verwekkende stoffen, daar ge looft hq niet in. "Ik denk dat zulk voedsel dan niet te eten zal zijn. Wat we moeten zien te bereiken is de risico's zoveel mogelijk spreiden. Bedenk wel, dat din gen die goed zijn ook averechts kunnen werken. Zeker als je er teveel van eet. We willen het ont staan van tumoren bij mensen zien tegen te gaan. De conse quentie daarvan kan zijn, dat we nog wat ouder worden. Maar daar mag niet aan worden ver bonden dat je dan geen kanker meer kan krijgen". Het zal aan de hand van de on derzoeksresultaten wellicht mo gelijk zijn een voeding samen te stellen die zo min mogelijk risi co's met zich meebrengt. Maar zo'n voeding zal je ook moeten uitproberen. Hoe dat aan te pak ken weet Van den Brandt nog niet. "De vraag die je je op dat moment moet stellen is: wie geef je dit voedsel en wie niet. Wat daarbij om de hoek komt kijken is de vraag of anderen zich dan niet tekort gedaan voelen. M'n gevoel zegt dat het ethisch niet verantwoord is om op deze wijze aan de slag te gaan. Waar we wel aan denken is om dat experimen teel te gaan toepassen. Maar dan zitten we al lang en breed in de jaren negentig". Van den Brandt 'verklapt' dat de Rijksuniversiteit Limburg al enkele jaren onderzoekt of be paalde vitaminen (welke wil hij niet kwijt) invloed hebben op baarmoederhalskanker. Vitami nen waarvan de onderzoekers vermoeden, dat ze deze tumoren in een voorstadium afremmen. Tot resultaten, zegt hij, heeft het onderzoek nog niet geleid. Vet «mo avp» moedens wijzen heel sterk in de ze richting. Af en toe krijgen we verbaasde mensen aan de tele foon die vragen wat we daar in hemelsnaam mee moeten begin nen, maar zeker tachtig procent heeft een stukje nagel meege stuurd". Heel benieuwd is Van den Brandt naar de resultaten die uit de groep vegetariërs moeten ko men. Mensen die via gerichte pu- blikaties zijn gevraagd om aan het onderzoek mee te doen. Ze venhonderd vegetariërs heeft men op deze manier weten te be reiken. Een aantal dat vermoede lijk nog wat hoger zal worden, omdat hij ook aanmeldingen van deze groep uit de andere deelne mers verwacht. Hoewel vegetariërs meermalen onderwerp van onderzoek zijn geweest, is dit een volstrekt nieu we benadering. Meestal ging het om het vinden van een antwoord op de vraag waarvan zq te weinig kregen. Nu gaat het erom of zij door hun voedingsgewoonten minder bloot staan aan het krij gen van tumoren. "Voor ons zijn de uitkomsten heel interessant", benadrukt de Limburgse onder zoeker. Om een goed beeld te krijgen, zegt hij, heb je contras ten in eetgewoonten nodig". De Rijksuniversiteit Limburg heeft enkele honderden boze tele foontjes gehad van mensen die zij een vragenlijst hadden toege stuurd. Op de envelop was de geboortedatum afgedrukt van de man of vrouw voor wie de lijst was bestemd. Volgens Piet van den Brandt was de datum bewust op de envelop afgedrukt. "We wilden op deze manier voorkomen dat andere familieleden de vragenlijst zouden invullen. Bij een vorige enquête hadden we precies hetzelfde gedaan. Maar toen kregen we geen enkele reactie. Nu dus wel. De boze bellers vonden, dat hun privacy was aange tast". I

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17