Kortsjnoj'Karpov deugt niet' 'Biljartbond heeft een gebaar gemaald' Feyenoord verliest niet alleen op veld Avontuur Groningen ten einde 'Dat zal ik blijven aantonen' Derde editie van de LD Cup nu al succes AUister Dick snel onder het mes VRIJDAG 24 OKTOBER 1986 Prijzengeld bij NK bandstoten EEDE (ANP) - De nationale titel strijd bandstoten in Eede (Zeeuws- Vlaanderen) is voQr de Nederland se topbiljarters mogelijk de opstap van een schrale vergoeding naar een royaler beloning. Voor het eerst bij een nationaal titeltoernooi krijgt de winnaar een premie. De nieuwe kampioen ontvangt zondag duizend gulden. De nummers twee en drie krijgen 750 en 500 gulden. De nieuwe regeling geldt ook voor de nationale titeltoernooien in de overige spelsoorten, die de komen de maanden plaatsvinden. De deelnemers hebben pas deze week te horen gekregen dat de Ko ninklijke Nederlandse Biljart Bond (KNBB) de trainingsarbeid en prestaties gaat belonen. De bil jarters waren gisteren goed te spre ken over het plan. Titelverdediger Jos Bongers: „Het is hoog tijd dat we iets terugkrijgen voor ons werk. De onkostenvergoedingen zijn nooit toereikend. Daar moet altijd geld bij. Van bekers en medailles kun je niet eten. Als je de uren gaat tellen, is duizend gulden natuurlijk nog niet zo veel. Maar de biljart bond heeft een gebaar gemaakt. Het prijzengeld kan alleen nog maar worden verhoogd." Bongers is met Jan Arnouts, Christ van der Smissen en de oude meester Hans Vultink favoriet voor de zege. Het deelnemersveld van twaalf personen is enkele dagen voor het begin van het toernooi op drie plaatsen gewijzigd. Jelle Pijl, Ben Velthuis en Henk de Kleine lieten vanwege beroepsverplichtingen verstek gaan. De vacante plaatsen werden ingenomen door Henk Ha- braken uit Sint-Oedenrode, Jan Kesselaar uit Alkmaar en Jean- Paul de Bruijn uit Sluiskil. De deelneming van de 23-jarige De Bruijn was een prettige verrassing voor de organisatie, BC Draaibrug uit Aardenburg. „Hij is de enige Zeeuw die meedoet en dus een pu bliekstrekker", zegt voorzitter Ed de Wispelaere. Cultureel centrum Hof van Eede, het decor van het toernooi, biedt plaats aan 340 be langstellenden. De tribune was op de openingsdag nagenoeg leeg. De eerste schermutselingen op de biljarttafels, die slechts vijftig meter van de Belgische grens staan opgesteld, leverden geen verras singen op. Harry van de Ven leek tegen Nederlands befaamdste bil jarter, Hans Vultink, voor sensatie te zorgen. De 25-jarige Eindhove- naar stond vrijwel de hele partij op voorsprong. Het scorebord wees op gegeven moment 92-28 aan. Elf- voudig kampioen Vultink leek met tegenzin aan de tafel te staan en maakte een reeks missers. Toen Van de Ven nog slechts vijf caram boles behoefde te maken, nam de partij een wonderlijke wending. Vultink veranderde de stand van 145-111 in 145-150. De nastoot le verde Van de Ven slechts drie ca ramboles op. Christ van der Smissen maakte in de eerste ronde de meeste in druk. De zesvoudige kampioen bandstoten was de enige deelne mer, die een gemiddelde van meer dan tien scoorde. Invaller Henk Habraken vormde een schril con trast met de man uit Sint-Wille- brord. Tegenover het moyenne van 11,53 van Van der Smissen stelde Habraken 1,92, met een hoogste se- Doelman Hoogendoom kan de puck keren. Leo Koopmans tweede van linkshoeft niet in te grijpen. <fot OOST-BERLIJN (ADN) - Twee da gen nadat de club een sponsor heeft gevonden is Groningen uit geschakeld in het Europese ijshoc- keytoernooi voor landskampioe nen. Het team van trainer/speler Leo Koopmans verloor gister avond te Oost-Berlijn in de tweede wedstrijd uit de eerste ronde met 3-6 (0-2,3-2,0-2) van Dynamo. Vori ge week hadden de Groningers de Oostduitsers op 2-2 gehouden. Voor tweeduizend toeschouwers verzamelde Groningen een flink aantal strafminuten: dertig, tegen achttien voor Dynamo Berlin. Het harde spel van de Nederlandse NBB krijgt van rechter gelijk AMSTERDAM (ANP) - Basketbal club Nashua Den Bosch heeft het kort geding tegen de Nederlandse Basketbalbond verloren. De eis werd niet ontvankelijk verklaard, de club moet de kosten van het kort geding, 250, betalen. De vereniging eiste via de Am sterdamse rechtbank teruggave van twee winstpunten. Deze wer den door de NBB in mindering ge bracht, omdat de Bossche club de eerste competitieronde miste. Nashua verbleef op dat moment in De'rechter'stelde dSTdubde TILBURG (GPD) - Het lot van Boris Spasski is, dat zijn consequenties diende te dragen naam na de beroemde tweekamp op IJsland onlosmake- o®1 ltfSaaa?ignlane.-frplichtin" is verbonden met die van Bobby Fischer, Wie Spasski zegt noemt in feite in één adem Fischer. Datzelfde geldt in nog veel sterkere mate voor Viktor Kortsjnoj en Anatoli Karpov. Kortsjnoj zal verder leven als de man die vocht om Karpov te verslaan. Zijn tragiek is dat het hem nooit echt lukte. Zijn 'vlucht' uit de Sowjet-Unie, de strijd om de 'vrijlating' van zijn BOSTON (Rtr.) - De World Series en zoon en twee bewogen honkbal verlopen nog altijd niet tweekampen met Karpov hebben 'volgens afspraak'. Namen de Bos- kortsjnoj getekend. Rust heeft ton Red Sox eerst verrassend een n®d,e." noo}t meer |e: 0-2 voorsprong en kwamen de New Sowjet-systeem in het York Mets vervolgens terug tot 2-2, algemeen en Karpov in het bijzon- gisteravond leden de favoriete der zqn een obsessie voor hem ge- Mets opnieuw een 4-2 nederlaag. foHsino> De Sox, die nu met 3-2 aan de lei- nof1 e™s ongenuanceerd om een ding gaan, hebben aan één over- kZ^wanne^hefvirié winning voldoende om de meest de hoek komt wanneer het verle- foiKoooirHo titel van Amerika nn den ter sprake komt. Iets dat nau- hun naam te bicngen P welijks valt te vermijden, want hun naam te brengen. Kortsjnoj dirigeert vrijwel ieder Winnende werper was in het uit- gesprek in de richting van zijn verkochte Fenway Park de links- aartsvijand, handige Bruce Hurst die tot de Enkele weken geleden viel achtste inning de Mets op nul Kortsjnoj op de Nederlandse tele- hield. Pas in de eindfase moest hij vis'e te bewonderen een paar uur een homerun van Teufel toestaan, nadat de definitieve onttroning van Karpov door Kasparov had Voordien dwong Boston verliezen- plaats gevonden. Kortsjnoj was de werper Dwight Gooden vier- dolgelukkig, prees Kasparov en maal tot overgave. Morgen ver- hakte Karpov verbaal in duizend huist het circus naar New York stukjes. Kijkers reageerden veront- voor de resterende twee duels. waardigd op de uitspraken van kampioen voorkwam niet dat Dy namo op een voorsprong van 3-0 kwam door treffers van Frenzel (2) en Hiller. Pas halverwege de twee de periode schakelde Groningen over op vloeiender ijshockey. Deze positieve verandering bracht het gewenste resultaat. In vier minu ten scoorde Groningen drie keer. Ginnetti (2) en Vangog hadden suc ces. In de laatste periode voerde Dy namo het tempo zo hoog op, dat Groningen het niet meer kon bijbe nen. Twee doelpunten van Graul en een treffer van Lempio waren daarvan het gevolg. In de tweede ronde speelt Dynamo tegen de Zwitserse kampioen Lugano. ROTTERDAM (GPD) - Het be stuur van Feyenoord zal haar vori ge week genomen beslissing om de toegangskaarten voor de return te gen Borussia Mönchengladbach met gemiddeld vijf gulden te ver hogen, niet terugdraaien. Volgens secretaris Fred Blankemeijer wa ren er „al duizenden kaarten" ver kocht voordat het elftal op de Bö- kelberg met 5-1 werd afgedroogd. „Dan is er geen weg meer terug". Het debacle in Duitsland haalt een lelijke streep door de rekening van penningmeester Ger de Vries. Bij een redelijke uitgangspositie ging men er in Rotterdam van uit, dat de thuiswedstrijd op 5 novem ber rond de 45.000 mensen zou hebben getrokken. Nu er voor de ploeg weinig eer meer valt te beha len mag de stadionclub zijn han den dichtknijpen met hooguit 15.000 toeschouwers. Het verschil van 30.000 man kan worden vertaald in een bruto recet te-verlies van 450.000 gulden. Bo vendien zal de forse nederlaag in Mönchengladbach ook drukken op de belangstelling voor de wedstrijd tegen Ajax, die drie dagen eerder in de Kuip wordt afgewerkt. Ook voor de Nederlandse klassieker heeft Feyenoord overigens de toe gangsprijzen aangepast. „Een ge luk bij een ongeluk", weet Blanke meijer, „is het feit dat Ajax wel pri ma heeft gepresteerd tegen die Grieken". Niet alleen financieel is de groot ste nederlaag die Feyenoord ooit op het Europese podium te slikken kreeg, een domper van formaat. Voor de wedstrijd op de Bökelberg vatte de met manschappen uit gen en gaf de NBB gelijk. Boston neemt weer afstand Kortsjnoj ^die vertelde dat hij nog steeds last had van een oogontste king omdat de Russen hem tijdens zijn tweekamp met Karpov van af stand zouden hebben bestraald. Ook noemde hij Karpov een notoi re dief die zelf niet kon schaken, maar wereldkampioen was gewor den by de gratie van de ideeën van zijn secondantenploeg. LEIDEN - Al voor er één bal is getrapt, is de derde uitgave van de strijd om de Leidsch Dagblad Cup een daverend succes. Alle 69 clubs van de Afdeling Leiden hebben ingeschreven voor het voet baltoernooi, dat dit keer al vroeg van start gaat. De eerste ronde, met 34 wedstrijden, wordt gespeeld in het weekeinde van 10 en 11 januari, om te voorkomen dat de finale weer zo laat wordt gespeeld als de vorige keer. De eindstrijd, op het terrein van ASC ditmaal, "moet een waardige afsluiting zijn van de voetbaljaargang", besliste de toernooicommissie die giste ren tevens overging tot een kleine verandering in het prijzensche- Ook de vierde plaats zal in het vervolg worden beloond (met 250 gulden), terwijl de prijzen voor de eerste tot en met de derde plaats (respectievelijk 3000,1500 en 500 gulden aan waardebonnen) en de bonus van 1000 gulden voor de hoogst geëindigde afdelingsclub onveranderd blijven. De toernooicommissie, bestaande uit Gé van Strien, Albert Klunder en Cor van Steyn namens de Afdeling en Ruud Paauw en Paul de Tombe namens het Leidsch Dagblad, zal er bij de clubs nogmaals op aan dringen zoveel mogelijk met hun •standaardelftallen uit te komen in de strijd om de LD-Cup. "We willen de verenigingen in een vriendschappelijke sfeer zover zien te krijgen dat ze allemóél hun eerste elftal sturen", stel de commissie-voorzitter Van Strien. "En dat moet kunnen zonder verplichting. Als je in drie jaar tijd een inschrijving van 100 pro cent bereikt, is dat ideaal. Dan is er sprake van een goede sfeer en daarin moet je de clubs zover krijgen dat ze allen hun standaard- elftal sturen". Daarmee kunnen de 69 deelnemers beginnen tijdens de winster stop. De eerste ronde, waarvoor op 10 november wordt geloot tij dens de algemene ledenvergadering van de Afdeling in Noordwij- kerhout, is bewust gepland in januari. Gezien de grote deelname wil de toernooicommissie enige speelruimte houden. Voor die eer ste ronde wordt één ploeg vrijgeloot die één week later dan wel deelneemt aan een tussenronde van drie wedstrijden. De drie ver liezers daarvan vallen af, zodat er 32 ploegen overblijven voor de tweede ronde, die in april zal worden gespeeld. De finale van de derde editie is toegewezen aan ASC, omdat die club in 1987 precies 95 jaar bestaat en met de eindstrijd het gereno veerde sportcomplex wil inwijden. Siciliaans 1. e2-«4 c7-c5, 2. Pgl-R d7-d6, 3. d2-d4 c5x- d4,4. Pf3xd4 Pg8-f6,5. Pbl-c3 a7-a6,6. Lcl- f7xe6,12. Pd4xc6 b7xc6,13. Lfl-e2 Da3-a5. 14. 0-0 LfB-e7, 15. Le2-f3 Ta8-a7, 16. e4-e5 d6xe5,17. Lg5xf6 Le7xf6,18. Lf3xb6+ Ke8- f4, 28. c2-c4 Lc8-d7. 29. Tb6xe6+ Ld7xe6. 35. a6-a7 e3-e2, 36. a7-a8D e2-elD4 Db6-gl Delxgl+, 38. Khlxgl Te4-c4, 39. Da8-h8+ Kf6-g6, 40. Kgl-f2 h7-h5, 41. Dh8- couvert af. Stand: wit: Kf3, Dd6, pionnen g2, h3 zwart: Kg8. Ta4, Lf7, pionnen f4. h5. Beide spelers nemen momenteel deel aan het Interpolis-schaaktoer nooi in Tilburg. Tijdens de eerste rustdag raakt Kortsjnoj ietwat ver ontwaardigd als hem verteld wordt dat zijn woorden niet helemaal meer serieus worden genomen. „Ik neem er echt niets van terug", ver klaart hij in zangerig Engels met een zwaar Russisch accent. „Na mijn matches tegen Karpov heb ik een boek geschreven dat in veel landen is vertaald. Nederlandse en Engelse uitgeverijen wilden het echter niet laten verschijnen. Ze vonden het te gevaarlijk en te con troversieel. Dat verklaart wellicht dat Nederlandse televisiekijkers verrast zijn door mijn opmerkin gen die ik echter jaren geleden al op schrift had staan". Bankrekening Kortsjnoj is overigens niet te be roerd om tussen de bedrijven door nog een aantal nieuwe kwalifica ties voor Karpov aan de openbaar heid prijs te geven. „De man is het absolute niets, als schaker en als mens. Hij is een vis, af en toe ver- roert hij zich, maar er komt nooit een woord uit. Wat niet wegneemt dat hij een heleboel kwaad heeft gedaan. Ik hoop daarom dat hij zijn gepaste straf niet zal ontlopen. Nu hij geen wereldkampioen meer is zal hij zich misschien ook moeten verantwoorden voor die westerse bankrekening waarop hij een mil joen had staan. Dat hij dat geld in middels kwijt is (Karpov zou zijn genept door een Westduitse com puterfirma, red.) daarover ben ik zeer te spreken. Maar omdat hij iets heeft gedaan wat in de Sowjet- Unie eigenlijk ten strengste is ver boden, hoop ik dat ze hem er nu alsnog op zullen aanspreken". Kortsjnoj geeft ruiterlijk toe dat de dag waarop Kasparov het von nis over Karpov velde een van de mooiste was uit zijn leven. „Man, ik was in de zevende hemel" en na enig nadenken: „Misschien heb je gelijk wanneer je stelt dat Kaspa rov ten slotte mijn werk heeft afge maakt. Ik heb altijd tegen Karpov gevochten, hem uitschakelen was mijn grootste ambitie. Door al die Russische malversaties is me dat nooit gelukt. Nu heeft Kasparov het karwei geklaard, maar ik zal Karpov daarom niet met rust laten. Hij is nog steeds dezelfde, hij deugt niet en dat zal ik blijven aantonen". Een ander 'hot item' voor Kortsj noj is de binnenkort te houden schaakolympiade in Dubai. Daar is de Israëlische ploeg niet welkom hetgeen voor Kortsjnoj aanleiding was een boycotcampagne te begin nen. Slechts de Scandinavische landen en Nederland en een hand vol individuele spelers zullen straks geen voet op Arabische bo dem zetten. Op één lijn heeft nie mand de westerse landen kunnen krijgen. Solidariteit Kortsjnoj begrijpt dat wel, maar is toch teleurgesteld. „Met name de Nederlandse schaakbond is me te gen gevallen. Die heeft nooit een standpunt ingenomen, maar gaat gewoon niet omdat de topspelers zich individueel hebben afgemeld. Ach, solidariteit hoefje natuurlijk niet te verwachten in de schaakwe reld. Dat is al vaak genoeg geble ken. En ik kan natuurlijk van nie mand eisen dat hij het met me eens Kortsjnoj betreurt het dat Kaspa rov wel van de partij zal zijn. „Maar ik kan me niet voorstellen dat hij dat echt wil. Hij speelt heus niet graag in één team schouder aan schouder met Karpov, en hij is on getwijfeld solidair met Israël. Dat hij toch gaat heeft een andere re den. In Dubai vindt ook het FIDE- congres plaats waarin voor of te gen Campomanes gestemd moet worden. Wanneer Kasparov ter plaatse is zal hij veel meer invloed kunnen uitoefenen om Campoma nes te wippen. Ha, als dat lukt staat de schaakwereld er een stuk beter voor. Eerst Karpov gevloerd en dan Campomanes. Het zou wel eens een heel goed jaar kunnen worden". Op luide toon vervolgt Kortsjnoj zijn verhaal zodat collega-deelne mer in Tilburg, Tony Miles achter de flipperkast zijn vrolijkheid dui delijk kenbaar maakt en zich tot de 55-jarige Zwitser richt met het ver zoek of die niet beter voorzitter van de wereldschaakbond kan worden. Kortsjnoj vindt zelf van niet. „Maar ik zou natuurlijk wel beter zijn dan Campomanes. Kijk, de democratie moet terugkeren binnen de FIDE en dat kan nooit zolang Karpov en Campomanes, twee mensen uit to talitaire staten de macht hebben". Ten slotte schrikt Kortsjnoj nog even bij de suggestie dat Karpov wellicht ooit de Sowvjet-Unie de rug zal toekeren. Genna Sosonko heeft daarover eens gekscherend gezegd dat in principe elke Sowv- j et-burger, Gorbatsjov incluis, daartoe in staat moet worden geacht. Meent Kortsjnoj: „Kaspa rov vond het ook maar verdacht dat Karpov zo'n vette westerse bankrekening had. Daar moet je toch op langere termijn een bedoe ling mee hebben. Maar laat ik er maar niet verder over denken zeg, ik zou niet graag samen met Kar pov in de categorie uitgeweken Sowjet-schakers vallen". Düsseldorf versterkte politie al 44 vandalen in de kraag en na afloop werden nog eens 27 relschoppers opgepakt. In de binnenstad van Mönchengladbach sneuvelden winkelruiten, werd een aantal ca fés kort en klein geslagen en viel er zelfs een poging tot brandstichting in een etablissement te noteren. Al le gearresteerden werden gister middag over de grens gezet. Het Openbaar Ministerie in Rotterdam heeft plannen om de raddraaiers te vervolgen. Na de onregeldheden in de West duitse stad kwam de middenstand van Venlo in aanraking met de ge woontes van de supporters. Diver se pompbediendes van tanksta tions aan de grens moesten toezien hoe Rotterdammers met hun vol- getankte wagens zonder te betalen hun weg vervolgden. Het risicodragende karakter van de competitiewedstrijd VW- Feyenoord werd op de dag dat de Venlose burgemeester Van Graaf- eiland overleg pleegde over de ont moeting met competitieleider Jan Huijbregts en het Feyenoord-be- stuur derhalve bevestigd. De eer ste burger heeft de ontmoeting op zondag 30 november verboden om dat de winkels in de binnenstad in verband met Sinterklaas geopend zijn. Vanwege het risodragende ka- rater was de wedstrijd eerder al verplaatst van zaterdagavond naar zondagmiddag. Gemeentevoorlichter Jan van Haperen bevestigde nogmaals het verbod dat burgemeester Van Graafeiland oplegde. „Bij het vast stellen van een nieuwe datum on derzoeken we drie mogelijkhe den", aldus de gemeentevoorlich ter. „De wedstrijd kan worden ver plaatst naar een van de reserve- weekeinden of twee dagen vooruit naar vrijdag 28 november. Een an dere oplossing zou het spelen van de ontmoeting in De Kuip zijn. Een beslissing is medio volgende week te verwachten". VW-Feyenoord is momenteel niet aan de orde bij het Rotterdam se bestuur. Daar heerste gisteren koortsachtig overleg omtrent de problematiek rond het EC-treffen in Mönchengladbach. Wel lijkt het erop dat het bestuur niet bereid is akkoord te gaan met de verplaat sing van de wedstrijd naar De Kuip. Sparta en Excelsior spelen op zondag 30 oktober eveneens een thuiswedstrijd. VW-manager Wiel Teeuwen wijst in dat verband naar de verga dering die de voorzitters van alle eredivisieclubs aanstaande maan dag in Zeist beleggen. „Daar komt de problematiek rond de risicodra gende wedstrijden en het gesjoe mel met data en dat soort zaken aan de orde. Wat ik er persoonlijk van denk zal ik maar niet hardop zeggen". Ivan Lendl doet het rustig aan TOKIO (RTR/SID/ANP) - De Tsje- choslowaakse tennisser Ivan Lendl, de nummer één van de we reldranglijst, heeft donderdag in Tokio gezegd, dat hij voorlopig te rugschakelt naar een langere ver snelling wegens een heupblessure. Lendl meldde, dat hij momenteel niet geïnteresseerd is in winnen of verliezen, maar slechts in rust, li chamelijk en geestelijk. Hij hoopt helemaal fit te zijn bij de open Au stralische in januari. De wereld kampioen mocht het dan kalm aan doen, voor de Australiër Paul McNamee was dat lang niet vol doende om hoop te mogen hebben op een plaats in de kwartfinale. De in Tokio als eerste geplaatste Lendl won, net als de andere ge programmeerde halve-finalisten Becker, Edberg en Connors, zon der veel moeite: 6-2, 6-3. Michiel Schapers heeft gisteren de kwartfinales van het Grand- Prixtoernooi van Wenen bereikt. De Rotterdamse tennisser versloeg in de tweede ronde van het 175.000 dollar-evenement de ervaren Pool Wojtek Fibak in drie sets. Schapers verloor de eerste reeks in de tie break: 6-7 (4-7). De volgende twee sets gingen naar de Nederlander: 6-3,6-3. Vandaag treft hij de Zweed Jan Gunnarsson in de kwartfina les. Manon Bollegraf speelt in de halve finales van het 50.000 dollar- toernooi te Singapore tegen de Ar gentijnse Mercedes Paz. De Apeldoornse tennisspeelster kwam by de laatste vier door een overwinning met 6-3 en 7-5 op Ma- rita Sanchez (Spa). HILVERSUM (ANP) - De Schotse voetballer Allis- tair Dick wordt eind volgende week geopereerd aan de linkerknie. De 21-jarige aanvaller van Ajax raakte woensdagavond het Europa-Cupduel tegen Olympiakos Piraeus vlak voor rust, door toedoen van Xanthopoulos, zwaar geblesseerd. Dick, die nog geen vaste plaats heeft in de basis-elf van Cru ij ff, hobbelde nog vijf minuten door, maar werd in de rust vervangen door Boeve. Bij het onderzoek gistermorgen in Hilversum, door dr. Hermans, bleek er gecombineerd knieletsel te bestaan. Onder narcose kwam bij een stabiliteitstest vast te staan, dat de achterste kruisband voor een groot deel is afgescheurd. „Dick krijgt tot volgende week donderdag abolsute rust. Daarna wordt er geope reerd. Er zal een langdurige revalidatie volgen, maar de prognose voor een volledige genezing is gunstig. De band is goed te hechten in het bot", liet clubarts Otto Stibbe weten. Dick is de tweede voetballer van de A-selectie van Ajax, die met een kruisbandblessure voor lan ge tijd is uitgeschakeld. Vorige week werd bij Edo Ophof een scheuring van de voorste kruisband van de rechterknie geconstateerd. De 27-jarige verdedi ger gaat ook bij Hermans onder het mes. Technisch directeur Cruijff wilde na het uitvallen van Ophof nog niet aan tussentijdse versterkingen denken.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13