Yervoersvergunning Stolk op het spel Administratie is chaos op Economische Zaken 'Verdere atv in de vorm van scholing' Grote toeneming verwacht van werkzoekende vrouwen 'Transportondernemer overtrad cao' Strenge straffen geëist in groeihormonenproces Meer bedrijven verlaten Z.-Afrika DONDERDAG 23 OKTOBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - Transportondernemer Stolk uit Berkel en Rodenrijs heeft de cao voor het wegvervoer overtreden. Dat heeft het College van Advies (CVA) gisteren be paald. Voorzitter A. de Bruin van het college dat toeziet op de naleving van de cao in het wegtransport, maakte Stolk duidelijk dat hij volgens het CVA verkeerd zit met zijn stelling dat hij zijn zeventig Turkse chauffeurs niet volgens de Nederlandse cao zou hoeven te betalen. BREDA (GPD) - Wegens het toe dienen van verboden groeihormo nen aan kalveren heeft de officier van justitie in Breda gevangenis straffen van twee en anderhalf jaar geëist tegen de twee directeuren van het veevoederbedrijf Schils uit Sittard. Daarnaast vorderde mr. J. Wabeke tegen beiden een boete van 70.000 gulden. Een dierenarts uit Chaam hoorde anderhalf jaar tegen zich eisen, met een boete van 20.000 gulden. Voor de ex-verte- genwoordiger van Schils, een in woner van Prinsenbeek, vond de officier negen maanden cel en een boete van 10.000 gulden voldoen de. In zijn requisitoir maakte mr. Wabeke het belang duidelijk voor de samenleving van de hele groei hormonenaffaire. Dat wordt vol gens Wabeke in de eerste plaats be paald door de omvang van het ge bruik van groeihormonen. Vervol gens door de wijze van het gebruik daarvan. "Namelijk zodanig dat de consument er daadwerkelijk mee op zijn bord is geconfronteerd. Zonder te weten dat hij ongemerkt te grote doses groeihormonen heeft geconsumeerd". Verder herinnerde Wabeke aan de schade die is toegebracht aan de Nederlandse exportpositie. Het ergst van alles vond hij echter dat "de feiten werden gepleegd door mensen die zich zeer wel bewust waren van de verbodsbepalingen en die louter en alleen om redenen van persoonlijk winstbejag er op uit waren die bepalingen te ontdui ken. Ten koste van andermans ge zondheid en 's lands economie". De officier toonde aan de hand van vele verklaringen en getuige nissen aan dat de groeihormonen ongecontroleerd aan kalveren wer den toegediend. Zonder ge bruiksaanwijzing en op plaatsen die moeilijk door keuringsartsen te ontdekken waren. Aan de veemes ters in Brabant en Limburg werd bovendien nooit gezegd dat de kal veren hormonen kregen ingespo ten. Het zou steeds gaan om 'zink'- injecties of om 'medicijnen' om de spijsvertering van het kalf te be vorderen. Ook de veehandelaren aan wie de 'behandelde' kalveren werden verkocht, wisten van niets. Zeer opmerkelijk is het aandeel van de dierenarts uit Chaam in de ze zaak. De man heeft toegegeven zelf hormonen te hebben inge kocht die hü liet inspuiten bij ei gen kalveren en bij die van Schils. Dat daarbij alleen 'achterblijvers' werden behandeld wordt volgens de officier ontkracht door eerdere verklaringen van de dierenarts dat hij een hele stal liet inspuiten. Officier Wabeke zei de verdachte dit gebeuren erg kwalijk te nemen. Vooral omdat de man dierenarts is en dus zijn beroepsethiek heeft hoog te houden. Wabeke hield in zijn eis echter rekening met het feit dat hij uit zijn praktijk is gezet. Vandaag zouden de advocaten van de vier verdachten aan de beurt komen voor het pleidooi. Dan heeft de rechtbank nog twee weken om het vonnis op papier te zetten. "U overtreedt de cao. Wij horen hier de transportondernemers bij tientallen verklaren dat zij een uit zondering zijn en daarom niet aan de cao zijn gebonden. Iedereen heeft iets bijzonders. De een omdat hij kanariepietjes vervoert, de an der komt met weer wat anders. Als wij daar allemaal op in zouden gaan komen wij op een hellend vlak en dan kunnen wij een cao in het wegvervoer wel vergeten", al dus De Bruin. Staken Stolk zei gisteren tijdens een hoorzitting van het CVA dat de chauffeurs - die al ruim een maand staken en naleving van de Neder landse cao eisep - volgens de aan zienlijk kariger Turkse arbeids voorwaarden kunhen worden be taald omdat zij zouden werken voor een filiaal van Stolk in Istan- boel en niet voor Stolk in Berkel en Rodenrijs. "Wij zijn niet aan de Ne derlandse cao gebonden en dus kunnen we hem ook moeilijk over treden", aldus Stolks raadsman mr. P. van Gog. Mr. de Bruin liet weten dat hij aan "dergelijke spitsvondigheden" geen boodschap heeft. Stolk heeft zich aan de Nederlandse cao te houden omdat aan zijn vervoers- vergunning volgens de wet onlos makelijk de voorwaarde is verbon den dat hij zich aan de hier gelden de cao houdt. Overtreders van de cao lopen dan ook het risico dat 'Vers winkels' in strijd tegen de supermarkten HARDERWIJK (ANP) - Voorzitter C. de Mol van het AGF-centrum (winkeliers aardappelen, groente en fruit), is voor het bundelen van winkels die verse waren verkopen als antwoord op de opmars van het grootwinkelbedrijf. Door die op mars komt de winstgevendheid voor zelfstandige ondernemers on der steeds grotere druk te staan, zo constateerde hij gisteren tijdens de jaarvergadering van zijn organisa tie in Harderwijk. Volgens De Mol kampen alle winkels in de verswarenbranche met dit probleem. Daarom wordt het hoog tijd dat zij gezamenlijk een antwoord zoeken in de vorm van zogenaamde „verswinkels" waar het hele scala aan verspro- dukten wordt verkocht. Voor de deelnemende ondernemers bete kent dit niet alleen het behoud van hun zelfstandigheid. Zij kunnen ook profiteren van alle voordelen die een gezamenlijke presentatie biedt. Het voordeel voor de consu ment is dat hij de diverse verswa ren onder een dak aantreft, aldus De Mol. De consument hoeft dan niet lan ger van de ene zaak naar de andere te lopen. Ook het ongemak van het rondsjouwen met zware tassen wordt tot een minimum beperkt. De deelnemende ondernemers moeten wel waterdichte afspraken maken over zaken als huur, onder houd, niveau van het aanbod en ge zamenlijke presentatie en promo tie. Vooral het laatste is volgens de voorzitter van het AGF-centrum van belang. Hij noemde het de hoeksteen van het succes van een dergelijke formule. hun vervoersvergunning tijdelijk of definitief wordt ingetrokken. Daarover heeft het CVA een be langrijke stem in het kapittel, hoe wel de Commissie Vervoersver- gunningen (CW) het definitieve besluit moet nemen. Stolk verklaarde gisteren dat hij de cao wil naleven met de toevoe ging dat de stakende Turks werk nemers toch de laan uitgaan omdat het vervoer op het Midden-Oosten - waar zij voornamelijk op reden - is ingezakt. Het CVA zal over circa vier we ken advies uitbrengen. Bestuurder J. Hengst van de Vervoersbond FNV gelooft dat Stolk dan niet vrij uit zal gaan. "Hij heeft zijn krediet bij het college verspeeld", zo ver klaarde de vakbondsbestuurder desgevraagd. Over de hoogte van de "straf' die Stolk boven het hoofd hangt, durfde Hengst geen voorspelling te doen. UTRECHT (ANP) - De Industrie bond FNV wil via een 36-urige werkweek blijven aankoersen op een 32-urige werkweek. Maar als de werkweek onder de 36 uur zakt zal het korter werken eerder de vorm krijgen van scholing dan van vrije tijd. Het effect op de werkgelegen heid wordt daardoor niet minder en de scholing van werknemers is economisch gezien belangrijk voor het bedrijf en voor de werknemers zelf die hun positie op de arbeids markt kunnen verbeteren, aldus de industriebond in zijn cao-voorstel len voor volgend jaar. Een woordvoerder van de indus triebond voegde daar desgevraagd aan toe dat de 32-urige werkweek voor de Industriebond bepaald niet van de baan is, al zal het streef- jaar 1990 waarschijnlijk niet wor den gehaald, zeker nu de 36 uur nog niet eens "binnen" is in be langrijke bedrijfstakken als de metaalindustrie en bij bij voor beeld Philips en Akzo. Daar zijn tweejarige cao's overeengekomen' (die pas eind '87 aflopen) zonder harde afspraken over invoering van de 36 uur. "Wij blijven aankoersen op de 32 uur maar in het laatste traject van 36 naar 32 uur kan wat ons betreft die atv de vorm krijgen van scho ling. Op die manier kan je de knel punten op de arbeidsmarkt die er onmiskenbaar zijn oplossen. Bo vendien kan je dan inspelen op de opleidingseisen die de nieuwe technologieën met zich meebren gen. Waar die knelpunten niet (meer) zijn kan worden gekozen voor vrije tijd", aldus de woord voerder van de Industriebond FNV. AMSTERDAM - Liefhebbers hadden deze week ogen, mond en neus nodig bij het keuren van wijnen welke bij Christie's in Amsterdam werden geveild. Tot het aanbod behoorden onder meer twee flessen Chdteau Petrust 1949. In 1984 bracht zo'n fles 5800 gulden op. (foto anp> CNV wil collectieve schoolvakantie afschaffen DEN HAAG (ANP) - Als het aan voorzitter S.J. van Eijkelenburg van de christelijke werkgeversor ganisatie NCW ligt worden de col lectieve schoolvakanties afge schaft. Zij zouden moeten worden vervangen door een systeem waar bij zowel leerkrachten als leerlin gen hun vakanties individueel kunnen opnemen. Gezien de huidi ge koppeling van school- en be- drijfsvakanties is volgens de NCW- voorzitter alleen op deze manier zijn voorstel te verwezenlijken col lectieve bedrijfssluitingen wegens vakantie af te schaffen. Van Eijkelenburg zei dit gisteren desgevraagd in een toelichting op een rede op een bijeenkomst van Keeser Uitzendgroep in Nieuwe- gein. Hij erkent dat er een hoop orga nisatorische problemen zitten aan individuele schoolvakanties. Vol gens hem zijn die echter oplosbaar. Als er nu een leerkracht ziek is wordt daarvoor ook een oplossing gezocht en als een leerling ziek is moet hij het een en ander inhalen. Dat zou volgens de NCW-voorzitter op soortgelijke wijze moeten kun nen met vakanties. Meer in zijn algemeenheid her haalde de NCW-voorzitter zijn plei dooi voor verlenging van de tijd dat een onderneming in bedrijf is. DEN HAAG (GPD) - Werkne mers van Surinaamse afkomst bekleden over het algemeen geen lagere functies dan hun Ne derlandse collega's. Een uitzon dering zijn de laaggeschoolden: in die categorie hebben Surina- mers gemiddeld een lagere baan dan hun Nederlandse collega's. Dit in tegenstelling tot Turkse en Marokkaanse werknemers die vaak de laagste baantjes hebben. Geringe kennis van de Neder landse taal en een gebrekkige op leiding zouden hiervoor verant woordelijk zijn. Dat blijkt uit een onderzoek van de Universiteit van Amster- Buitenlanders hebben vaak de laagste baantjes dam, dat in opdracht van het mi nisterie van sociale zaken is ge daan. Minister De Koning heeft het rapport gisteren aangeboden aan Eerste en Tweede Kamer. Volgens de onderzoekers bein- vloedt bewuste discriminatie, openlijk of verhuld, de kansen van buitenlandse werknemers bij sollicitaties. Personeelsfunc tionarissen van veertien onder zochte ondernemingen hadden doorgaans een voorkeur voor Nederlanders boven Turken en Marokkanen, ondanks gelijke opleiding en ervaring. Surina- mers komen er iets beter af. In geen van de'betrokken onderne mingen hadden werknemers van buitenlandse afkomst een lei dinggevende functie. Wel had een aantal van hen toezichthou dend werk. JOHANNESBURG - De aankon diging deze week door de Ameri kaanse bedrijven General Motors en IBM, dat zij hun Zuidafrikaanse bedrijven zullen verkopen aan lo kale firma's, lijkt een kettingreac tie tot gevolg te hebben. Nadat eer der vorige maand Coca Cola reeds door Ruud de Wit deze stap had genomen, volgde gis teren de Warner Communications Group, terwijl ook Honeywell waarschijnlijk snel zal volgen. Vooralsnog schijnen alleen Ameri- ADVERTENTIE kaanse bedrijven hiertoe te willen kaanse congres werd afgekondigd overgaan, aangezien Mercedes, en dat op 12 november zal ingaan. BMW, Shell en nu ook Olivetti heb- Volgens financiële bronnen zou ben gezegd, dat zij zich niet uit GM reeds 100 miljoen rand vanuit Zuid-Afrika zullen terugtrekken. Zuid-Afrika hebben overgemaakt A, en bij IBM zou het om een soortge- Als gevolg van de beslissing van n;k bedrag gaan. Amerikaanse concerns als GM en IBM, is er echter een tegenstrijdige De verwachting is, dat spoedig investeringsstroom naar Zuid-Afri- meer Amerikaanse bedrijven de ka op gang gekomen. Miljoenen stap van hun 'grote' collega's zul- rand schijnen er de afgelopen we- ien volgen. Op dit moment zijn er ken naar Zuid-Afrika te zijn over- 20'n 350 Amerikaanse bedrijven di- gemaakt om het deze bedrijven reet of indirect bjj Zuid-Afrika be- mogelijk te maken met een schone trokken, die te zamen voor 150.000 lei uit Zuid-Afrika te vertrekken, arbeidsplaatsen zorgen. Ruim Deze geldstroom heeft te maken 120.000 hiervan worden door zwar- met het mvesteringsverbod, dat ten ingenomen. De belangrijkste begin deze maand door het Amen- reden, waarom de Amerikaanse bedrijven zich uit Zuid-Afrika te rugtrekken, is de dreiging van nog meer sancties door de Amerikaan se regering. DEN HAAG (ANP) - De departe mentale accountants van het mi nisterie van economische zaken kunnen niet voldoen aan hun con troleplicht wegens de gebrekkige administratieve organisatie op het ministerie. De jaarrekeningen van het ministerie zijn na 1977 niet meer goedgekeurd. In de jaren 1977-82 zijn er zelfs geen jaarversla gen meer opgesteld. De Algemene Rekenkamer neemt die taak nood gedwongen over. Dat is de kern van de kritiek die gisteren door de voltallige Kamer commissie voor economische za ken werd geuit in een overleg met minister De Korte en zijn staatsse cretarissen Heerma en Evenhuis. Het betrof een novum: het was de eerste maal dat de Kamer in een voorbereidend onderzoek feiten materiaal verzamelde voorafgaand aan de begrotingsbehandeling. Minister De Korte zegde de Ka mer toe dat hij voor Prinsjesdag 1987 de Kamer een brief zal sturen met maatregelen om een einde te maken aan de administratieve cha os. Hij sprak tegen dat er sprake is van "onregelmatigheden" op het ministerie. Het zou slechts gaan om "boekhoudkundige fouten". Zijn medewerker Dijkhuizen (di rectie financiën) voorzag dat het "gerommel" op het ministerie, dat aan het licht kwam doordat de ka merleden vertrouwelijk inzage kre gen in de interne accountantsrap porten, aanzienlijk zal afnemen. Onder dat gerommel verstaat de fi nanciële topman van het ministe rie de praktijk dat voor steunope raties geld werd gesprokkeld uit diverse begrotingsposten zonder dat de Kamer voor die financie ringswijze expliciet toestemming werd gevraagd. Het WD-kamerlid mevrouw Rempt sprak van "honderden knelpunten". Zo signaleerden de accountants van het ministerie dat een handtekeningen- en parafen- lijst ontbrak zodat het niemand duidelijk was wie een autorisatie recht had; een beschrijving van de administratieve organisatie - "punt één in het leerboekje voor begin ners" - veelal onvindbaar bleek; er geen lijst was van deelnames in be drijven; onvoldoende systematisch werd vastgelegd welke verplichtin gen waren aangegaan (garanties, vorderingen, schulden en het ver loop daarvan); de weergave van schulden en vorderingen niet con form de feiten was, en waarschu wingen om vereiste controles en beveiligingen te bouwen rond het computersysteem Mefis in de wind zijn geslagen. Van de kant van de bewindslie den werd de oplossing in drie rich tingen gezocht: de organisatie van de administratie wordt verbeterd, de computer Mefis zal een beter in- Sportfondsen Vendex International (het con cern van Vroom en Dreesmann) is van plan Sportfondsen Nederland over te nemen. De besprekingen zijn in volle gang. Beide concerns verwachten eind deze maand de zaak rond te hebben. Sportfondsen Nederland is vooral bekend om zijn zwembaden. Het concern be heert ook kegelbanen en sportac commodaties, meestal in nauwe samenwerking met betrokken ge meenten. Die stoten deze taken echter, gedwongen door bezuini gingen, steeds meer af, waardoor het concern in ernstige moeilijkhe den dreigt te komen. Fleurop De 53.000 bloemisten uit 132 lan den die zijn aangesloten bij Fleu- rop-Interflora hebben in 1985 38 miljoen bloemengroeten over de gehele wereld verstuurd, bijna vijf procent meer dan het jaar daar voor. De totale waarde van die hloemengroeten bedroeg 2,2 mil jard gulden. Gemiddeld werd voor een bloemengroet 59,50 gulden be taald. Dat is in vergelijking met 1984 twee gulden meer, zo blijkt uit het jaarverslag van de organisatie. Nieuw in Nederland, en nu al een klassieker. Een prachtig model uit de Rockport profile-groep. Stijlvol en modieus, degelijk en solide. Een dijk van een schoen. UTRECHT (ANP) - Het aantal Minister De Koning, belast met vrouwen dat uit is op werk zal de emancipatiezaken, zei tijdens het komende jaren sterk groeien. Als congres dat in een emancipatiebe de tendens uit het verleden zich leid een gericht beleid past ten a doorzet, dan komen er 300.000 vrouwen extra op de arbeidsmarkt. Als het werkpatroon zich iets zal wijzigen, ?oals omringende landen, dan valt van herintreedsters. Zo'n spe cifieke aandacht sluit volgens De Koning ook aan bij de doelstelling van het emancipatiebeleid op het terrein van arbeid en inkomen. Die toename te verwachten van 360.000 doelstelling is gericht op het op- op de arbeidsmarkt. bouwen van een zelfstandig be- gen gisteren bekend gemaakt op zichzelf kan zorgen. Het verschijn- een congres in Utrecht. Het con- sel herintreden zal in de toekomst gres, speciaal gericht op herintre- echter steeds minder voorkomen, dende vrouwen, werd mede geor- meent de minister, doordat ganiseerd door het landelijk steun punt Vrouw en Werk. minder zullen uittreden.Als het werkpatroon van Nederlandse Bel voor nadere Informatie 04160-36431 BRABANT SCHOENWINKEL 2311 CE Leiden tel. 071-149813 Van de vrouwen die betaald vrouwen zich iets zal wijzigen zoals werk willen hebben, zullen er tot bij voorbeeld in West-Duitsland en 1990 190.000 herintreedster zijn. Frankrijk, zullen er tot 1990 230.000 beleid wordt gevoerd herintreedsters bijkomen. Vrou- dat vrouwen aanmoedigt moeder- gaan daar iets langer door met schap en betaalde arbeid te combi- studie, meer van hen gaan werken dan zullen dat er 230.000 en zij werken langer door dan tien jaar geleden. Een groot deel stopt met betaald werk wegens de zorg taken en het gebrek aan kinderop vang om later terug te keren als herintreedsters. Dit gewijzigde werk- en loopbaanpatroon laat een toename zien van naar verwach ting 360.000 vrouwen op de ar beidsmarkt. Minister De Koning deelde mee dat het aantal vrouw- en werkwin kels zal worden uitgebreid tot 40. Die winkels, gespecialiseerd in het geven van informatie aan vrouwen die (weer) willen werken, bevorde ren ook de herintreding van vrou- De minister gaf overigens toe dat het bedrag dat op zijn begroting voor emancipatie (29 miljoen gul den) is uitgetrokken laag is, hij sprak van een "onnozele 29 mil joen". Hij hield zijn gehoor voor dat eventuele wensen op emanci patiegebied "in dat kader passen". zicht geven in kasuitgaven die voortvloeien uit aangegane ver plichtingen en verder zullen er meer externe accountants worden aangetrokken om het personeelste kort bij de departementale accoun tantsorganisatie op te vangen. OPEC-akkoord lauw ontvangen ROTTERDAM (ANP) - De olie- markt heeft gisteren nauwelijks gereageerd op het besluit van de OPEC om de produktiebeperking met twee maanden te verlengen. Het effect op de prijzen was vrijwel nihil. Volgens J. Oskam, algemeen secretaris van de Novok - de orga nisatie van oliehandelaren - kan de doelstelling van de OPEC om de prijs van een vat ruwe olie (1 vat is 159 liter) naar 17,50 tot 20 dollar te brengen, alleen worden bereikt als de olieministers in december be sluiten de produktiebeperking te verlengen tot 1 april volgend jaar. De verhoging van de produktie beperking met 200.000 vaten per dag stelt op de totale OPEC-pro- duktie niets voor. Het OPEC-ak koord heeft volgens Oskam alleen tot gevolg dat een verwachte prijs daling is voorkomen. Hij verwacht dat de olieprijzen mede onder in vloed van de komende winter wel iets zullen stijgen. De prijs voor een vat Noordzee-olie (levering de cember) schommelt momenteel rond de 15 dollar. AMSTERDAM (ANP) - De effecten beurs lag er vandaag opnieuw ongea nimeerd bij. De onzekerheden over de economische ontwikkelingen en de richting die de rente zal inslaan hou den zowel de beroepshandel als de be leggers uit de markt. Het koerspeil van de aandelen was overwegenmd iets la ger. Op de obligatiemarkt sprongen en kele staatsleningen eruit met forse winsten van hier en daar een halve punt. De internationale aandelen lagen vrij zwak in de markt. Kon. Olie was aan het eind van de ochtend bijna f 1 kwijt op f 199,50. Akzo lag f 1,20 lager op f 144 en Unilever werd twee kwar tjes lager verhandeld op f 468,50. Phi lips leed een gering verlies en KLM stond onveranderd op f 45,30. Hoogo vens boekte een bescheiden winst van vier dubbeltjes op f60,70. Een forse tik kreeg opnieuw Océ-van der Grinten, die bovenop de verliezen van de voorgaande dagen nu weer f 7 zakte nmaar f 478. In de financiële sec tor kwam ABN f4 lager uit op f526. Amro werd fl lager verhandeld op f 89,20 en NMB lag f 2 lager op f 200. De verzekeraars waren redelijk prijshou dend. In de scheepvaarthoek raakte Van Ommeren fl,30 kwijt op f32,40. Nedlloyd werd f 1 goedkoper op f 167,50.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9