'Positie Brokx iis onmogelijk' Brokx slachtoffer 'n Nieuwe keuken zonder luchtjes. Drama tijdens manifestatie Kleurling benoemd tot ambassadeur Zuid-Afrika Pensioen weduwe Rost misser van ministerie ONZUIVER Rotterdamse brandweer boos na verdrinken man in haven Akkoord vervanging zieke leerkrachten 1 198 DONDERDAG 23 OKTOBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 (Vervolg van pagina 1) De Vries stelt in zijn brief aan Lub bers vast dat Brokx door de ABP- affaire mogelijk te weinig politiek gezag zal overhouden om zelf orde op zaken te stellen op zijn departe ment. Het schrijven is nadrukke lijk niet bedoeld om antwoord te geven op de schuldvraag of het wantrouwen in Brokx uit te spre ken, aldus De Vries in een toelich ting. Maar hij vreest dat het parle mentaire onderzoek Brokx in een 'welhaast onmogelijke' positie zal brengen. Hij moet zowel orde op zaken stellen als antwoord geven op kritische vragen over zijn eigen optreden, zo meent de CDA-frac- tieleider. Vanaf het aantreden van het ka binet Den Uyl in 1973 zijn tot nu toe inclusief Brokx tien staatsse cretarissen voortijdig vertrokken. In maart '74 stapte staatssecretaris Mommersteeg van defensie van wege gezondheidsredenen voortij dig op. Het jaar daarop verdwenen drie bewindslieden voortijdig: Gla stra van Loon (justitie) na een con flict met zijn minister Van Agt, A. Veerman (onderwijs) en Van der Stee (landbouw) die minister op zijn departement werd. In 1976 werd A. Stemerdink van staatse cretaris gepromoveerd tot minister van defensie, nadat H. Vredeling naar de EG was overgestapt. W. Polak (binnenlandse z4ken) ging eind april '77 weg. Hij werd burge meester van Amsterdam. In het eerste kabinet Van Agt verdween in februari '80 staatsse cretaris A. Noteboom (financiën) samen met zijn minister Andries- sen voortijdig vanwege verschil van mening binnen de minister raad over het financiële beleid. Staatssecretaris Schwietert ver dween tijdens Lubbers-I voortijdig na discussies rond zijn persoon. Staatssecretaris Van Zeil (econo mische zaken) werd burgemeester van Heerlen. Letterlijke tekst brief De Vries Persoonlijk, vertrouwelijk. DEN HAAG, 16 oktober 1986. Amice, De afgelopen weken en dagen hebben wij regelmatig van ge dachten gewisseld over de ABPI VROM-affaire. De informatie die daarover inmiddels bekend is ge worden, wettigt naar mijn oor deel niet alleen de conclusie dat door het ABP en andere beleg- CDA-fractieleider De Vries lichtte tijdens een persconferen tie zijn brief aan premier Lub bers toe. (foto ANP) gers veel te hoge subsidies zijn opgestreken, maar ook dat het be leid van het departement daar voor teveel ruimte heeft gelaten c.q. geboden. Op basis daarvan heeft de CDA-fractie besloten zich aan te sluiten bij het verzoek om een parlementaire enquête in te stel- In de recentelijk door ons bei den gevoerde gesprekken is ook een en andermaal de politieke positie van staatssecretaris Brox aan de orde gekomen. Mede naar aanleiding van de instelling van een parlementaire enquête heb ik - vanuit mijn verantwoordelijk heid als fractievoorzitter - daar over ook in eigen kring enig ver trouwelijk beraad gevoerd. Dat heeft mij bevestigd in de overtuiging dat het twijfelachtig is of iemand die in de komende tijd regelmatig vereenzelvigd zal worden met een beleid dat ruimte liet voor ontoelaatbare praktij ken van beleggers, voldoende po litiek gezag zal behouden om be leidsmatig en in het verkeer met beleggers orde op zaken te stellen. Dat alles overwegend meen ik dat Gerrit er - zowel politiek als persoonlijk - wijs aan zou doen de weg vrij te maken voor een an dere bewindspersoon op deze post. Een afschrift van deze brief zend ik aan Gerrit Brox. Met vriendelijke groet, B. de Vries, voorzitter. NESBURG (GPD/AP) - De Zuid- afrikaanse regering heeft de 65-ja- rige dr. Frank Quint benoemd tot ambassadeur in Den Haag. Quint is eerste kleurling (iemand van ge mengd ras) en de tweede niet-blan- ke ambassadeur die regering-Bo- tha heeft aangesteld. Vanaf het be gin van het volgend jaar volgt hij D. V. Louw op, die sinds 1984 in Den Haag was gestationeerd, en naar Madrid wordt overgeplaatst. Quint begon zijn carrière als le raar in 1942. Hij was de eerste kleurling die tot rector van een le rarenopleiding werd aangesteld. Dat was in 1965, toen hij de leiding op zich nam van het Hewat-college in Athlone, de kleurlingenwijk bij Kaapstad. Later werd hij ook de eerste niet-blanke onderwijsin- specteur voor kleurlingenonder- wijs. In 1981 benoemde president Botha hem in diens presidentiële raad, een groep die helpt en advi seert bij het opruimen van me ningsverschillen tussen de drie huizen van het parlement, voor blanken, aziaten en kleurlingen. In een eerste reactie zei dr. Quint, die lid is van de Arbeiders partij, erg enthousiast te zijn over zijn aanstelling. „Ik voel me ver eerd, dat ik de eerste kleurling ben die in zo'n belangrijke positie ben benoemd en zal er alles aan doen om te zorgen, dat meer kleurlingen ambassadeur worden". De aziaat Bhadra Galu Ranchod, werd vori ge maand, als eerste niet-blanke ambassadeur, benoemd by de Eu ropese Gemeenschap in Brussel. COMMENTAAR Duidelijk aangeslagen na zijn gesprek met premier Lubbers begeeft staatssecretaris Brokx zich naar zijn a daarbij omringd door verslaggevers. (foto Dode en zwaargewonde door rondvliegende tentpalen DEN HAAG (ANP) - Tijdens de manifestatie van welzijnswerkers gisteren op het Haagse Malieveld is een 18-jarig meisje uit Enschede om het leven gekomen. Door de felle wind schoot een aantal paleri van een tent los. Een van de palen trof het meisje dat later in het zie kenhuis overleed. Een 25-jarige vrouw uit Hengelo liep zwaar sche delletsel op. Het drama speelde zich af tijdens een protestbijeenkomst van dui zenden mensen tegen het beleid van de regering om 45 procent te bezuinigen op het sociaal-cultureel werk. Behalve een optocht door de stad naar het Binnenhof werd in tenten op het Malieveld gedemon streerd tegen de afbraak van voor zieningen en werkgelegenheid. Ook werd er een welzijnsmarkt ge houden. Op de markt presenteerde zich het sociaal-cultureel werk als het kloppend hart van steden en buur ten. De manifestatie kreeg niet al leen bijval van beroepskrachten en DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van binnenlandse zaken heeft steken laten vallen bij de beoorde ling van de pensioenaanvraag door de weduwe Florie Rost van Ton- ningen-Heubel. Een geheim- rap port van dit departement meldt on der meer dat bij de beoordeling van haar pensioenaanvraag te wei nig aandacht is geschonken aan het feit dat haar man, de vroegere NSB-voorman Rost van Tonnin gen, zijn Nederlanderschap had verloren. Rost van Tonningen was - naar het oordeel van het ministerie van justitie - geen Nederlander meer na zijn beëdiging in 1944 als Unter- sturmführer bij de Landstorm Ne- derland, een onderdeel van de Waf- fen-SS. Bij zo'n beëdiging is duide lijk sprake van het treden in vreemde krijgsdienst, denkt justi tie, en daardoor van verlies van het Nederlanderschap. Het oordeel van het departement van justitie geldt als voorlopig omdat de be trokken dossiers zijn zoekgeraakt. De werkgroep van binnenlandse zaken is er stellig van overtuigd dat Rost zijn Nederlanderschap ver loor door in vreemde krijgsdienst te treden. Rost van Tonningen was van ju ni 1937 tot juni 1945 lid van de Tweede Kamer voor de NSB. Uit dien hoofde zou zijn weduwe in aanmerking komen voor een pen sioen. Na de Duitse inval werd hij (in 1941) president van de Neder- landsche Bank en in 1944 volgde hij een officiersopleiding in Den Bosch bij de Waffen-SS. In 1945 pleegde hij zelfmoord in de strafge vangenis in Scheveningen. De werkgroep komt tot de con clusie dat de toekenning van een pensioen aan de weduwe Rost van Tonningen op basis van de toen geldende wetgeving niet kon wor den onthouden. De ambtenaren zijn verdeeld over de vraag of en hoeveel pensioen nu nog moet worden uitgekeerd. Uit het aan de Kamer toegezon den rapport blijkt dat de weduwe Rost sinds 1950 een pensioen, gere kend vanaf 27 augustus 1947, wordt toegekend, tot dusver in to taal 375.000 gulden. Het Centraal Orgaan Verzets- en Vervolgingsslachtoffers heeft, ge steund door de stichting Samen werkend 'Verzet, de Kamercom missie gevraagd gehoord te wor den over deze zaak. In het rapport wordt herinnerd aan de positie van vele verzetsdeelnemers en oorlogs slachtoffers, voor wie jarenlang is gestreden om hun een pensioen of uitkering te verschaffen. Op korte termijn bespreekt de commissie voor binnenlandse za ken uit de Tweede Kamer het rap port van de werkgroep met minis ter Van Dijk (binnenlandse zaken). 'LIEFDESBRIEF' (GPD) Een aantal inwoners van Alkmaar heeft een 'liefdesbrief uit Thailand ge kregen met daarin een foto van een meisje en het verzoek om geld over te maken. Boven de brief staat: "Lieve schat, ik heb je brief gele zen en vond deze erg mooi". Vol gens de politie valt de brief lang niet bij elke echtgenoot in goede aarde. Er zijn in totaal vijf aangif ten gedaan, maar vermoedelijk zijn er veel meer van deze brieven ver stuurd. De politie ziet geen aanlei ding voor nader onderzoek. Brief Bert de Vries moest uitlekken Als er op het Binnenhof ooit een 'vertrouwelijke' brief is geschre ven met het doel uit te lekken, dan is het wel die waarin CDA- fractieleider Bert de Vries bij premier Lubbers aandringt op het vertrek van staatssecretaris Gerrit Brokx. De Vries was giste ren de eerste om te erkennen dat de publicatie 'een niet geringe extra dimensie' had gegeven aan zijn opvatting dat de positie van Brokx onhoudbaar is geworden in het licht van de ABP-affaire. door Wim Fortuyri Wie de brief heeft laten 'lek ken' doet nauwelijks ter zake. In teressant is, dat De Vries ge dwongen werd hem te schrijven, omdat Lubbers zich aan de zijde van Brokx had opgesteld. De premier wilde niet het initiatief nemen tot het aftreden van de man, die sinds 1977 het woning bouwbeleid in Nederland voor een groot deel heeft bepaald. Lubbers kon zijn partijgenoot moeilijk publiekelijk afvallen, nadat hij Brokx een jaar geleden 'verbood' om burgemeester van Den Haag te worden. Gerrit Brokx (53), die zich zelf zag als „co-minister naast Nijpels", is (was) dan ook niet staatssecretaris. De Brabander gold als zeer bekwaam en slaag de er in de afgelopen zeven jaar in vier ministers op de achter grond te dringen: Beelaerts van Blokland en Tuynman (eerste kabinet Van Agt), Winsemius (eerste kabinet Lubbers) en Nij pels kwamen er althans op het gebied van volkshuisvesting niet aan te pas. Brokx werd zeker bekwaam genoeg geacht voor het ministèr- schap. Hij had echter één handi cap: zijn buitenechtelijke relatie met een 'links' georienteerde journaliste. Wie niet gelooft dat deze ogenschijnlijk weinig ter za ke doende privé-omstandigheid zijn carrière heeft geschaad, be denke dat de CDA'er Van Agt in 1977 de WD'er Arie Pais alleen wilde accepteren als minister van onderwijs indien hij zijn con cubinaat met Eegje Schoo zou omzetten in een ordentelijk hu welijk. Dat Brokx gold als een zeer be kwaam bewindsman blijkt wel uit de reactie van het altijd kriti sche Nederlands Verbond van Huurders, dat zijn aftreden be treurt. Vooral de afgelopen kabi netsperiode steeg zijn Hij deed de discussie c ningnood vrijwel verstommen en verlegde het accent naar de stadsvernieuwing, op welk ter rein hij ondanks de bezuinigin gen vorderingen weten te boe ken. Het is niet zijn privé-situatie die Brokx nu noodlottig wordt, maar de al jaren broeiende steek penningenaffaire bij het ABP, het Algemeen Burgelijk Pen sioenfonds. Brokx moest plotse ling stukken bijeen gaan zoeken ter openbaring van het woning bouwbeleid dat hij en zijn voor gangers de afgelopen twintig jaar hebben gevoerd, toen recher. cheurs onlangs in de ABP-zaak stuitten op onregelmatigheden met overheidssubsidies voor de bouw van huurwoningen door beleggers. Aan de mogelijkheden die de beleggers werden geboden lag de zorg van de bewindsman voor de voortgang van de woning bouw ten grondslag. Brokx wil de voorkomen dat beleggers, zo als het ABP, zich zouden terug trekken uit de woningbouw. De subsidieregelingen moesten de beleggers voldoende rendement garanderen: daarvan heeft Brokx geen geheim van ge maakt. Dat er mogelijkheden wa ren om met de subsidieregelin gen te rommelen, vernam Brokx volgens eigen zeggen pas een jaar geleden, waarna hij onmid dellijk scherpere controle in het vooruitzicht stelde. Brokx zelf heeft geen moment aan aftreden heeft gedacht, ook niet toen de Tweede Kamer vori ge week besloot een parlemen taire enquête te houden naar de subsidiefraudes. De staatssecre taris verklaarde zaterdag de par lementaire enquête niet als een motie van wantrouwen te zien, maar daarentegen als een feit waaraan hij zich als bewindsman niet kon onttrekken. Brokx dacht het, met de steun van Lubbers, wel te redden. Maar hij onderschatte echter de angst voor een herhaling van de perikelen rond de toenmalige minister Van Aardenne in de RSV-zaak. Met zijn brief aan Lubbers heeft De Vries de staats secretaris eigenhandig afgescho ten. Kwade tongen op het Bin nenhof beweren dat persoonlijke rancune aan deze actie ten grondslag ligt. De Vries wordt echter „met meer of minder pijn" wel gesteund door de 53 an dere leden van de christendemo cratische fractie. Enigszins curieus is de opstel ling van Wim Kok (PvdA) en Hans van Mierlo (D66) in de affai- re-Brokx. Zij verwijten het CDA de angel te trekken uit parlemen taire enquête, door al bij voor baat een schuldige aan te wijzen. Twee jaar geleden vroeg de op positie zich naar aanleiding van .de RSV-kwestie nog af wat er ei genlijk nodig was om het aftre den van een minister (toen Van Aardenne) tot aftreden te bewe gen. Het zal voor de oppositie .en ze ker ook voor de WD frustrerend zijn dat De Vries en het CDA nu goede sier proberen te maken met het aftreden van Brokx. Het CDA toont immers politieke 'zui verheid' op het punt, waar de VVD het (met Van Aardenne) liet afweten. Want in het geval Brokx staat één ding vast: er is in zijn tijd gefraudeerd met subsidies. Als politiek verantwoordelijk be windsman dient hij zich dat aan te trekken. In Engeland en Frankrijk is het dan gewoon ge bruik om op te stappen. Brokx zelf zal intussen met weemoed terugdenken aan een uitspraak uit 1979. Hij zei toen in een vraaggesprek met de Lim burger: „Over vijftien jaar blijkt dat ik het ook niet goed heb ge daan". Het zijn slechts zeven jaar geworden. vrijwilligers maar ook van vakbon den, bestuurders en gebruikers van voorzieningen. In de Tweede Kamer hield de ka mercommissie voor welzijnszaken gisteren een hoorzitting naar aan leiding van de bezuinigingsplan nen van de regering. Het kabinet is van plan de komende vier jaar 300 miljoen te bezuinigen op het minis terie van WVC en met name op het welzijnswerk. Gemeenten, provin cies en welzijnsorganisaties krij gen volgend jaar 125 miljoen gul den minder voor sociaal-cultureel werk. Met dit geld worden onder meer club- en buurthuiswerk, op bouwwerk, kunstzinnige vorming, amateuristische kunstbeoefening, jeugd- en jongerenwerk, sportieve recreatie en peuterwerk gesubsi dieerd. Sommige landelijke organisaties en instellingen wil Brinkman hele maal geen geld meer geven, zoals de Commissie Oriënteringsdagen, Gamma, Stichting Kontakt, Alge meen-Nederlands Verbond en Na tionaal Overleg Gewestelijke Cul tuur. Andere wil hij beduidend minder subsidie toekennen, zoals het Nederlands Instituut voor Maatschappelijke Opbouw en de Nederlandse Federatie voor Jeugd- en Jongerenwerk. Van de activiteiten van deze instellingen profiteren voornamelijk mensen 'aan de onderkant van de samenle ving'. Oosttimorezen niet vervolgd DEN HAAG (ANP) - Indonesië zal de vier Oosttimorese studenten, die maandag een toevlucht hadden gezocht in de Nederlandse ambas sade in Jakarta, niet vervolgen. De vier zijn woensdag onder begelei ding van de rector-magnificus te ruggekeerd naar hun universiteit, waar zij hun studie ongestoord kunnen voortzetten. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag woensdag meege deeld. Volgens het ministerie is de op lossing het resultaat van een ge sprek tussen de Nederlandse mi nister Van den Broek (buitenland se zaken) en zijn Indonesische col lega Mochtar Kusumaatmadja. Van den Broek is in Jakarta voor een EG-ASEAN-bijeenkomst. Het lot is grillig en wreed. Ook het politieke lot, zoals staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) deze week heeft mogen beleven. Na een moei zaam begin op een zeer groot depar tement en met een lastige portefeuille (de woningnood in al zijn vormen) is Brokx er de laatste tien jaar in ge slaagd zich waar te maken als een krachtig bewindsman die veel tot stand heeft gebracht. Nog bij de formatie van het tweede kabinet Lubbers wist hij de al te grove inmenging van de kant van de minis ter van financiën af te wenden. Een duidelijker aanwijzing van macht en gezag is nauwelijks denkbaar. Maar CDA-fractievoorzitter De Vries en de CDA-fractie hebben hun eigen man, hun eigen Gerrit, gisteren laten vallen als een baksteen. De motieven die De Vries aanvoert om deze ongehoorde gang van za ken te rechtvaardigen, lijken op het eerste gezicht misschien niet zo on redelijk. Natuurlijk is het lastig en ver velend als een staatssecretaris beleid moet voeren, o.a. met beleggers, als in de tussentijd een parlementaire en quête wordt gehouden naar een be leid waarvoor diezelfde staatssecre taris al jaren verantwoordelijk is. Maar in een iets breder verband gezien is de argumentatie van De Vries heel wat incompleter en ook on zuiver. Brokx was, mede op grond van zijn krachtig optreden als politi cus, en misschien ook om privé-rede- nen, niet zo erg geliefd bij mensen in zijn eigen kring. Succes maakt jaloers en Brokx is er de man niet naar om zich kleingeestige kritiek erg aan te trekken. Hij stond voor de zaak van de volkshuisvesting, en hij maakte ook geen geheim van zijn ambitie om minister te willen worden. Maar zover zal het niet meer ko men. Brokx is het slachtoffer gewor den van persoonlijke en politieke ver wikkelingen, die onder een allerbe labberdste regie tot een ongewenst resultaat hebben geleid. De Vries heeft de schade voor het CDA willen beperken. Een zich voortslepende parlementaire enquê te, met de strijdlustige en slimme Brokx in een van de hoofdrollen, is voor het CDA in het zicht van verkie zingen voor Provinciale Staten geen aanlokkelijk vooruitzicht. De WD heeft het geweten met Van Aardenne en de RSV-enquête. Die angst moet De Vries en de CDA-fractie hebben bekropen. Maar angst is een slechte Het is in dit verband bijzonder iro nisch dat nu uitgerekend Ed Nijpels als minister van volkshuisvesting af scheid heeft moeten nemen van zijn staatssecretaris. Dezelfde Nijpels die Van Aardenne ten tijde van de RSV- enquête in bescherming nam op een moment dat zulks politiek zeer onge past was. Het politieke lot is grillig en wreed. Maar het CDA is niet uit de proble men met het vertrek van Brokx. Het parlementaire wapen van de enquête is door het CDA van zijn scherpte ont daan en dat is een ernstig te betreu ren feit. Nog voordat het onderzoek is begonnen, wordt een van de hoofd rolspelers hardhandig van het politie ke toneel verwijderd. Maar Brokx is helemaal niet weg. Dat kan nog boeiende beelden ople veren: Brokx als ambteloos burger die onder ede wordt verhoord door le den van de parlementaire enquête commissie. De Vries heeft zichzelf én het CDA een heel slechte dienst bewezen, en zelfs meester-tovenaar Lubbers heeft dat niet kunnen voorkomen. ROTTERDAM (GPD) - In Rotterdam is een 45-jarige automobilist verdronken die wellicht had kunnen worden gered als de brand weer in de Maasstad nog over een duikteam had beschikt. De man reed dinsdagavond, naar achteraf blijkt, in een zelfdodingspoging moedwillig de Maashaven in. De gealarmeerde brandweer was al na vier minuten ter plekke, maar kon niets doen om de man uit de auto te halen. De wagen was onmiddellijk naar de bodem van de Maashaven gezakt op negen meter diepte. De twee duikteams waarover de Rotterdamse brandweer be schikte zijn ten prooi gevallen aan de gemeentelijke bezuinigin gen. Daarom moest de duikploeg van de brandweer uit het naburi ge Capelle aan de IJssel worden ingeschakeld. Die was echter pas na 20 minuten ter plaatse om de inmiddels levenloze man binnen twee minuten boven water te halen. Het verdrinkingsgeval heeft de ergernis van het Rotterdamse brandweerkorps gewekt. Korpsleider Vossenaer meent dat de man had kunnen worden gered als de opgeheven duikersploeg van de eigen brandweer nog had bestaan. "Dit is voor onze men sen zeer frustrerend werken", aldus Vossenaer. "Ze werden gea larmeerd, maar konden door het ontbreken van middelen niets anders doen dan machteloos naar de luchtbelletjes kijken die nog uit de auto omhoog kwamen. Zonder duikapparatuur en speciale duikkleding kun je op die diepte niets uithalen. Dan breng je je eigen leven in gevaar". De kwestie werd gisteren onmiddellijk door Vossenaer in een commissievergadering van de Rotterdamse gemeenteraad aan de orde gesteld. Daar dreigde hij met het niet meer uitrukken van de brandweer bij een water-ongeval. "Dit soort ongevallen grijpt de machteloos staande brandweerman te zeer aan", aldus Vossenaer. ZOETERMEER (GPD/ANP) Ba sisscholen met negen leerkrachten of minder mogen een zieke leraar na een dag vervangen. Grotere scholen mogen dat pas als de leraar twee dagen ziek is geweest, Minis ter Deetman (onderwijs) heeft dit gisteravond laat toegezegd aan de centrales voor onderwijs en over heidspersoneel. Eerder wilde Deet man vervanging op de tweede ziek tedag alleen toestaan aan scholen met slechts zes leerkrachten. Drie van de vier centrales van onderwijs- en overheidspersoneel hebbeh ingestemd met deze nieu we regeling ter vervanging van we gens ziekte, buitengewoon verlof of herhalingsoefeningen afwezige leerkrachten, als 'de minst slechte maatregel' Alleen de Algemene Centrale van Overheidspersoneel (ACOP), waarbij onder meer de ABOP is aangesloten, wees de re geling vah de hand. Deze bond vindt dat Deetman het overleg met lege handen heeft gevoerd. Volgens een ABOP- woordvoerder zouden alle basis scholen één wachtdag kunnen krij gen als de minister 7,5 miljoen gul den op de bezuinigingen had toe gegeven. Het zou dan ook voor de vierde centrale aanvaardbaar zijn geweest, aldus de woordvoerder. De ABOP was nog wel akkoord gegaan als de bewindsman had af gezien van zijn voornemen over an derhalf jaar te onderzoeken of de nieuwe regeling voldoende geld oplevert. Nog pijnlijker ingrepen zijn daarom niet uitgesloten en dat vindt de ABOP onverteerbaar. Ze wil pas akkoord gaan als de leden dat uitdrukkelijk wensen. Met het nieuwe voorstel bereikt Deetman dat de regeling komt te vervallen, waarbij in het voortgezet onderwijs voor de eerste veertien dagen geen vervanger van buitenaf mocht worden aangetrokken. Ook de tien procent korting op het sala ris van vervangers is daarmee van de baan, aldus het ministerie. Evenals Deetmans aanvankelij ke voorstel moet de op 1 januari 1987 ingaande nieuwe regeling een bezuiniging van 130 miljoen ople veren. Voor het voortgezet onder wijs heeft de bewindsman zijn ou de voorstel gehandhaafd en mogen leerkrachten pas na vier ziekteda gen vervangen worden. ADVERTENTIE Uitgekookt lenen begint met een goed advies. U wilt natuurlijk gunstige voor waarden en een laag tarief. Kom snel eens met ons praten. NMBBANK Lenen? De NMB denkt met u mee.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5