'Vrouwen die ander werk willen wachten te vaak af 'Afdelingen gemeente vaak niet bereikbaar Rijksuniversiteit Leiden buigt zich over loopbaanplanning van vrouwen Opgewerkt van receptioniste tot personeelsconsulente bij de RUL Burgerraadslieden uiten kritiek Nieuwe weg Leeuwenhoek is in gebruik genomen actief in vriie tijd Val uit kozijn Aangifte van aanranding Bijna 80 fietsers bekeurd PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 23 OKTOBER 198. D0 LEIDEN - Het verbeteren van de arbeidspositie van vrouwen bin nen de universiteit kent zo zijn ei gen problemen. Er werken relatief weinig vrouwen en dan overwe gend in functies die tot nu toe ge ringe ontwikkelingsmogelijkhe den kennen. Het Vrouwennetwerk en de Emancipatiecommissie van de Leidse universiteit houden van daag een bijeenkomst over de in vloed die vrouwen kunnen uitoefe nen op hun loopbaan. De aanleiding om een bijeen komst te wijden aan loopbaanplan ning zijn de veelgehoorde geluiden van vrouwen die het idee hebben op dood spoor te zijn aangeland na vele jaren een bepaalde functie te hebben vervuld. Anne van de Zande. beleidsme dewerkster Emancipatiezaken van de universiteit, krijgt de indruk dat vrouwen die ander werk willen nog te vaak afwachten. "Ze zijn op een of andere manier niet bedre ven genoeg om zelf initiatieven te nemen, terwijl er wel mogelijkhe den zijn". Hoewel Van de Zande niet staat te jubelen over die mogelijkheden, denkt ze toch dat de vrouwen zelf de eerste stap moeten nemen, an ders komt er intern helemaal niets op gang. "Ze moeten hun wensen naar voren brengen op een mo ment dat er nog invloed kan wor den uitgeoefend op het beleid". Volgens Van de Zande hebben vrouwen ook- nog te weinig zicht op de loopbaanmogelijkheden bin nen de universiteit. "Er is geen cir cuit, zoals bij mannen, waarbij el kaar de bal wordt toegespeeld. Ook wordt er in eerste instantie door Berna Goosen heeft zich opge werkt van receptioniste tot perso neelsconsulente van de Rijksuni versiteit Leiden. Haar loopbaan planning is niet van een leien dakje gegaan, desondanks is ze nog steeds bezig met haar toekomst. "Het is een voortdurend gevecht. Je moet blijven knokken en verge ten dat iedereen je aardig moet vin den. Blijf alert en zeg tegen de juis te mensen dat je iets anders wil". Tien jaar geleden schreef ze op een ochtend een open sollicitatie brief naar verschillende medische instellingen in Leiden. Bij het AZL kon ze beginnen in een deeltijd baan als receptioniste. Niet een baan die ze onmiddellijk ambieer de, maar wat bleef er over voir een vrouw met twee kinderen zonder specifieke opleiding? Na verloop van tijd werd ze op gemerkt door een cheffin die haar vertelde dat ze veel meer kon. Ze kreeg een hele baan als secretares se bij een administrateur. Daarna ging het weer een stapje voor waarts. Ze werd secretaresse van de beheerder. "Dat heb ik een jaar of drie gedaan en toen wilde ik iets heel anders, omdat ik voelde dat ik nog andere capaciteiten had. Ik kende inmiddels de complexe or ganisatie van het AZL en wist tot wie ik mij moest wenden voor een gesprek daarover". Op personeelszaken gaf men haar een aantal mogelijkheden voor een opleiding in de automati- sering, financiële administratie of personeelszorg. Zij koos voor het laatste. Twee avonden in de week ging ze voor die studie naar het mbo. Van de universiteit kreeg ze daarvoor een vrije middag terug om te studeren. Het tweede jaar mbo kon ze haar verplichte stage lopen op de afdeling personeelsza ken van het ziekenhuis. Na het behalen van het mbo-di- ploma stond het voor haar vast dat een hogere beroepsopleiding het vervolg zou zijn. Een hbo-instituut in Amsterdam wilde avondstudent Berna Goosen pas hebben als ze zich in haar functie meer met in houdelijke zaken wat betreft per soneelsaangelegenheden zou be zighouden. Ze veranderde van baan. De universiteit werd nu haar werkgever. In een deeltijdbaan werd ze benoemd als secretaris van de emancipatiecommissie en de commissie personeelsbeleid. Twee avonden en een middag hield ze zich bezig met 'school'. Voor de universiteit ging ze steeds meer werk doen voor de afdeling vor ming en opleiding. In het laatste jaar van de oplei ding werd ze door haar begeleid ster gestimuleerd om nu daadwer kelijk iets in haar richting te zoe ken. Toevallig bleek er op dat mo ment op de universiteit ruimte te zijn voor een personeelsconculent. "Ik heb kenbaar gemaakt dat ik dat graag wilde worden en heb chefs of andere beleidmakers nog te weinig 'in vrouwen en loopbaan mogelijkheden' gedacht". De portefeuillehouder perso neelszaken van het college van be stuur, Jacques van Esch, voegt daaraan toe: "Bovenal moet 'de or ganisatie' vrouwen willen plaatsen op functies die tot nu toe door /orden bekleed". heel eigenwijs gemeld: dat kan ik ook. Ik kreeg aanvankelijk te ho ren dat het geen functie voor be ginners was. Na een periode van onzekerheid werd er gezegd oké. we stellen de baan open voor be ginners, dan kun jij gewoon met de open sollicitatie meedoen". Uiteindelijk werd ze het: assis- tent-personeelsconsulente. Afgelo pen juni behaalde ze haar diploma. In september is ze benoemd als personeelsconsulente. Het lijkt zo op het oog een glad verlopen carrière. "Het tegendeel is waar", zegt Berna Goosens. "Je moet voortdurend initiatieven ne men, praten, en drammen. Van een vrouw is men dat niet gewend: je moet veel meer uitleggen en je dubbel bewijzen. Maar als je dat niet doet, val je voor de organisatie niet op". De moeilijkste sprong is die van secretaresse naar iets anders. Dat is de fuik hier binnen de uni versiteit. Je moet dan heel duide lijk weten watje wil. Ook moet je je realiseren dat een studie tijd én geld kost. Neem alleen al de kinde roppas". "Ik ben nu blij en tevreden. Toch is dit niet mijn eindstadium. Ik denk weer aan een voortgezette op leiding: management of organisa tiepsychologie, maar voorlopig neem ik een jaar rust om dat voor mezelf weer eens op een rijtje te zetten". Eilandjes Verder denkt Van de Zande dat je inzicht moet hebben in de orga nisatie waar je werkt om je moge lijkheden en capaciteiten ten volle te kunnen benutten. "Dat is bin nen de universiteit niet eenvoudig, omdat er zoveel verschillende ei landjes zijn. Wil je van baan veran deren dan zal dat altijd sprongsge wijs gaan: van de ene afdeling, van de ene vakgroep, naar de ander. Dat kan moeilijkheden opleveren, omdat zoiets niet strookt met de belangen van je chef of je vak groep". door Saskia Stoelinga Van de Zande wijst erop dat per soneelsconsulenten in eerste in stantie de aangewezen mensen zijn om problemen aan voor te leggen. Ook kunnen zij je op weg helpen als je op een dood punt zit of een opleiding wilt volgen. Alleen moet je er wel naar toe gaan, het is niet zo dat ze je op je schouder tikken zo waarschuwt de beleidsmede werker emancipatiezaken. "Ook moeten we proberen eer der op ontwikkelingen in te sprin gen. Als er een tekort aan automa tiseringspersoneel is. vrouwen aansporen om die opleiding te vol gen". Volgens het jaarverslag 1985 zijn bij het wetenschappelijk personeel de vrouwen sterk ondervertegen woordigd, bij het administratief en analytisch personeel zijn er iets meer vrouwen dan mannen. Het ongelijke doet zich daar in de func ties voor. Maar weinig vrouwen stoten door naar de top. Allerlei oorzaken liggen daaraan ten grondslag. De werkgroep Arbeids vraagstukken en Welzijn heeft in een onderzoek al een keer aange toond dat bij externe sollicitatie procedures bij de Leidse universi teit vrouwelijke kandidaten vaak V.l.n.r. ArdLi Coxcontactvrouw secretaresses en administratief personeel. Arme van de Zande, beleidsmede werkster Emancipatiezaken en Elly van Venetiën, coördinator Vrouwennetwerk. "Wij zullen de vrouwenbelan- yen goed in de gaten houden (foto Wim Dijkman) even geschikt worden bevonden als de mannelijke kandidaten. Wanneer er echter moet worden gekozen tussen kandidaten dan hebben mannen doorgaans de voorkeur. 'Overschoold' Van der Zande: "Het is bijvoor beeld ook opmerkelijk om te moe ten constateren dat veel secretares ses 'overschoold' zijn. Daarmee be doel ik dat ze afgestudeerd zijn in een vak, waarin ze geen baan kon den vinden en nu genoegen nemen met iets anders. Ik denk dat man nen dat veel minder doen". "Door de starre rechtspositiere geling binnen de universiteit is het ook haast onmogelijk die meer te laten doen of ander werk te geven naast de secretaressewerk zaamheden. Dat past niet bij de functie en kan daarom ook niet worden.gehonoreerd met een ho ger salaris". Elly van Venetiën, coördinator van het vrouwennetwerk, denkt dat door dit soort bijeenkomsten de vrouwen zichtbaar worden bin nen de organisatie. "Het opereren vanuit een groep geeft je een ster ker gevoel. .Op deze manier kun nen we beleidsmensen laten weten wat er speelt op het werk en waar rekening mee moet worden gehou den om een gericht beleid te kun nen uitstippelen". De bestuurlijke goede voorne mens lijken aanwezig. Behalve dat de bijeenkomst wordt toegejuichi door Van Esch, erkent hij ook da] het loopbaanbeleid binnen de uni] versiteit voor mannen, maar nog veel meer voor vrouwen, te wensen overlaat. "De bijeenkomst kan he] gestelde doel dichterbij brengen door nieuwe gedachten te ontwik] kelen en meer vrouwen - en ande] ren in de universiteit - met de ge] dachte aan loopbaanplanning ver] trouwd te maken" Volgens Van Esch zou een echtd loopbaanplanning moeten inhou] den dat ieder mens bewust en wel overwogen het leven kan indelen in periodes waarin naar voorkeur bepaalde arbeid wordt verricht. Ook hij weet echter dat dd werkelijkheid nog heel anders is. LEIDEN - In de Leeuwenhoek, het gebied tussen de Plesmanlaan en Wassenaarseweg. is dezer dagen een ontsluitingsweg gereedgeko men voor het bedrijventerrein dat daar wordt gerealiseerd. Een aantal biotechnologische be drijven heeft al aangekondigd zich in de Leeuwenhoek te zullen vesti gen of heeft intussen een begin ge maakt met de bouw van nieuwe bedrijfsruimten. De gemeente re kent er op dat mettertijd meer be drijven zich in de Leeuwenhoek zullen vestigen en dat het gebied de Einsteinweg. Deze weg sluit aan zal uitgroeien tot een heus 'bio- op de Verbeekstraat naast het science-parknieuwe GAK-gebouw in de wijk Vorig jaar ging de eerste spade Boekhorst. Na de kruising met de de grond in voor de aanleg van een Plesmanlaan loopt de weg met een weg in het verlengde van bocht naar de Einsteinweg. ter hoogte van het universitaire sport complex. Het definitieve profiel en bestrating van de weg volgt op een later tijdstip als het bouwverkeer er niet meer dagelijks gebruik van maakt. In het verlengde van de Verbeek straat ligt momenteel al de Ver beektunnel zodat ook een veilige route bestaat voor fietsers en voet gangers. Het doortrekken van dit fietspad vanaf de tunnel dwars door de Leeuwenhoek naar de Wassenaarseweg maakt de fiets route compleet. (foto Holvast» Hengelsport VVL viste in Zaandam. De uil slag: 1 C. Kaffa 12 stuks. 5550 gram: 2 J. Wijling 13 stuks. 5325 gram: 3 G. Pardon 6 stuks. 2850 gram; 4 N. v.d. Blom 9 stuks. 2750 gram; 5 G. v.d. Blom 7 stuks. 2450 gram; 6 H. Jansen 4 stuks. 1050 gram; 7 J. Sloot 1 stuks, 700 gram8 J. Sieberl 2 stuks, 350 gram; 9 J. Pardon 1 stuks, 300 gram. Archeologie Ter gelegenheid van het 35-ja- rig bestaan houden amateur-ar cheologen van de Archeologisch Werkgemeenschap voor Neder land zaterdag een archeologische markt in het Rijksmuseum voor Oudheden aan het Rapenburg 28. De 22 afdelingen van de ver eniging tonen vele aspecten van hun archeologisch werk. Er zijn tal van demonstraties te zien. Hel publiek kan eigen vondsten mee nemen om ze door archeologen te laten bekijken. Het geheel wordt opgeluisterd door het muziekge zelschap 'Gheselscap goet ende fyn' onder leiding van Robert van Lint. De markt begint om 12.00 uur en duurt tot ÏÏ.00 uur. Concordia De christelijke muziekvereni ging Concordia houdt zaterdag een rommelmarkt annex fancy fair en open huis in haar gebouw aan de Langegracht 61. De op brengst wordt besteed aan de vie ring van het 40-jarig bestaan dat de vereniging volgend jaar ver wacht te vieren. De rommelmarkt begint om 10.00 uur en eindigt omstreeks 17.00 uur. Gospel In de Stadsgehoorzaal wordt vrijdag een gospelfestival gehou den waaraan verschillende ar tiesten en groepen deelnemen: de formatie Design, Marcel McAr- thur, Euphonion Singers en het Petra Gospelkoor die voor de or ganisatie heeft gezorgd. Aan vang 20.15 uur. Schaatsdag Ook de Stichting Schaatscen- trum Leiden - de ijshal aan de Vondellaan dus - neemt deel aan de landelijke schaatdag die za terdag wordt gehouden. Vanaf 9.00 uur staat de hal open voor de diverse ijssporten. Het program ma ziet er als volgt uit: kunstrij den (9.00 tot 11.30 uur); schaats- training KNSB (9.15 tot 13.45 uur); short-tracktraining (11.45 tot 12.45 uur): openbare schaats les (13.00 tot 13.45 uur): mini-elf stedentocht voor het hele gezin (14.15 tot 16.00 uur); kunstrijden door de jeugd (16.45 tot 19.45 uur); jeugdschaatsen KNSB (17.00 tot 19,45 uur); alcoholvrije schaatsdisco voor iedereen (van 20.00 tot 22.30 uur). Open huis Wijkvereniging Aktief houdt zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur open huis. Ieder die het nieuwe onderkomen van de vereniging - het gebouw dat nu nóg te boek slaat als De Klinker - aan de Ber- lagestraat 2 in Leiden Zuid-West wil bekijken, is welkom. LEIDEN - Een 39-jarige vrouw is gistermiddag bij het ramen zemen uit het kozijn gevallen van de eer ste verdieping van haar woning aan de Tollenstraat. De vrouw gleed uit en viel zo'n 3 meter naar beneden op een binnenplaats. Haar val werd gebroken door enke le waslijnen. Met onbekend letsel is ze overgebracht naar het AZL. LEIDEN - Twee vrouwen hebben gisteren aangifte gedaan van aan randing en een openbare schennis in de Smidssteeg afgelopen maan dag. In het ene geval werd een vrouw lastig gevallen door een man op een witte racefiets die haar bij de borsten greep, terwijl ze met de hond aan het wandelen was. In het ander geval liet de man op de witte racefiets zijn geslachtsdeel zien aan de vrouwelijke voetgan ger. LEIDEN - het Instituut Bur gerraadslieden is niet tevreden over het antwoord van het col lege van B en W op zijn brief van dit jaar, waarin het Insti tuut een aantal problemen op het terrein van de afdeling woonruimteverdeling van de gemeente signaleerde. Met de inhoud van die brief betuig den het Bureau voor Rechtshulp, de Leidse Rechtswinkel, het Advo- katenkollektief, het Dienstencen trum voor gecoördineerd Bejaar- denwerk en de Fiom hun adhesie. Het antwoord van B en W dat op 15 september werd verzonden, geeft aanleiding voor een reactie in de vorm van een brief aan de ge meenteraad, die opnieuw wordt gesteund door eerdergenoemde in stellingen. De problemen betreffen voorna melijk de toegankelijkheid en de bereikbaarheid van de afdeling woonruimteverdeling, het ver strekken van informatie aan wo ningzoekenden, de behandelings- duur van aanvragen om verlenging van registratie en van brieven en de woningtoewijzing. B en W erkennen in hun brief weliswaar de meeste gesignaleerde problemen, geven aan dat een op lossing ervan wordt gewerkt, en noemen als oorzaken de vertraging bij de automatisering van het woonvergunningenbestand en de explosieve groei van het aantal ver zoeken om registratie. "We hebben er uiteraard begrip voor dat de dienstverlening wordt geschaad, maar we menen dat deze schade niet steeds zo is beperkt als mocht worden verwacht", aldus de- brief van het IBR. Daarbij wordt vooral de volstrekte onmogelijk heid om de betreffende afdeling te lefonisch te bereiken aangekaart. Dit probleem lijkt nu weliswaar zo goed als opgelost, maar het heeft minstens een half jaar geduurd voor het zover was. Het IBR signaleert in zijn brief verder dat gesprekken om infor matie geregeld lange tijd worden onderbroken voor het zoeken naai de nodige informatie. "We krijgen nog steeds niet de indruk dat te rugbellen in die gevallen een reeds bestaande praktijk is". Ook over de wachttijden komen woningzoekenden niet voldoende aan de weet, vindt het IBR. B en W antwoordden in hun brief van 15 september dat die pas beschikbaar komt na voltooiing van de automa tisering. "Helaas geven B en W niet aan wanneer het automatiserings proces naar verwachting is afge rond", aldus de brief van het IBR, waarin vervolgens vraagtekens worden gezet bij het feit dat thans minder informatie over wachttij den kan worden verstrekt dan eer der het geval was. Ook staan, aldus het IBR, op het registratiebewijs van woningzoe kenden gegevens vermeld, waar van de betekenis absoluut niet kan worden begrepen zonder nadere toelichting. In dit verband wordt de suggestie gedaan om het voor- lichtingsboekje, dat binnenkort verschijnt, mèt het registratiebe wijs mee te sturen. Op het registra tiebewijs zou dan een verwijzing naar het boekje moeten worden toegevoegd. Duur Over de beantwoording van brie ven door de afdeling, lopen de er varingen op dit moment uiteen. Sommige worden binnen één maand beantwoord, andere pas na een half jaar. Ook komt het voor, aldus het IBR, dat woningzoeken den pas geruime tijd na indiening van een verzoek om registratie ont dekken dat de afdeling dat verzoek nooit heeft ontvangen, terwijl de woningzoekenden niet kunnen aantonen het te hebben verzonden of afgegeven. "We bepleitten daar om (in de brief van mei - red.) ver zending of afgifte van een bericht van ontvangst. Het antwoord luidt dat het overwogen wordt. We zou den graag horen wanneer een standpunt bekend kan zijn". Het IBR kritiseert eveneens het beleid om mensen, die dakloos zijn of dat op korte termijn zullen wor den, slechts met voorrang te hel pen aan een weinig aantrekkelijke ('incourante') woning in de Hor sten in de Merenwijk. "Aanvaar ding van dat aanbod betekent ver lies van registratie". B en W menen overigens dat de discussie hierover gesloten is nu deze kwestie aan de orde zou zijn gekomen bij de tot standkoming van de huidige versie van de Woonruimteverordening 1983. "Mondeling is ons van de zij de van de Directie Woonruimtever deling meegedeeld, dat bedoeld zijn de beraadslagingen van uw Raad en de Commissie Volkshuis vesting over de laatste voorstellen tot wijziging van de Woonruimte verordening 1983 ip het najaar van 1985. We hebben dan ook de notu len van de betreffende vergaderin gen geraadpleegd. Uw Raad heeft de voorstellen besproken in zijn vergadering van 25 november 1985; in de commissie waren deze aan de orde op 23 oktober 1985 en vóór de inspraakperiode op 22 mei 1985. In de notulen van deze vergade ringen wordt met geen woord over deze kwestie gerept. Ook de toe lichting bij de voorstellen zwijgt erover. Mogelijk is de kwestie eer der in nader verband aan de orde geweest, wat wij ons overigens niet herinneren. Maar ook in dat geval willen wij bepleiten dat er, eveniu-l eel dus nogmaals, over wordt ge sproken". aldus de brief. Het IBR pleit voor een tussenoplossing van dit probleem in de vorm van be houd van registratie. Maar liever ziet het instituut invoering van een urgentiewaarderingssy steem waardoor ook een oplossing kan worden gevonden voor de groep die nu slechts incourante wonin gen krijgt toebedeeld. Dit zou kun nen gebeuren bij de algehele her ziening van de Woonruimteveror dening. De brief besluit met een aantal I aanbevelingen om de problemen op het terein van de woonruimte verdeling op te lossen. Het IBR en de overige instellingen die de brief ondertekenden willen vervolgens over zes maanden een rapport aan de gemeenteraad zien er de stand van zaken met betrekking tot aan gekondigde maatregelen en onder zoeken. LEIDEN - Bij een controle van de verlichting van fietsers zijn gister avond 79 bekeuringen uitgereikt. De woordvoerder van de politie deelde vanmorgen mee dat het zeer treurig gesteld is met de ver lichting op de fiets. "In vele geval len ontbraken voorlampen en dy- Er staan er op het politiebureau trouwens nog zo'n 100 niet afge haalde fietsen. De fietsen zijn af komstig van het Stationsplein. De politie heeft daar vorige week alle niet gestalde rijwielen weggehaald. Wie meent dat zijn of haar fiets daarbij zou kunnen zitten, kan een kijkje komen nemen op het bu- i

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4