meente wil ook in andere wijken streng parkeerbeleid 'Gemeente verontreinigt slootwater in Roomburg' lieuw beleid voldoet aan verwachtingen ander' BER lDNDERDAG 23 OKTOBER 1986 73, de J bewakifelDEN - Het strenge parkeerre- Grateiime dat begin dit jaar in een deel »n de binnenstad is ingevoerd, iw'■>0>oet grotendeels aan de ver- "achtingen. De regeling dient wei straat jwaar op een aantal punten te 1.30 uuijorden aangepast. Burgemeester h wethouders zijn echter tegelij- lurtsewfertyd van plan om het gebied [aarvoor het parkeerregime geldt ank uit te breiden, o In de nota 'parkeerregulering in Leidse binnenstad', zijn de erva- ingen met de nieuwe regeling ge- lurende het eerste halfjaar op een 2olfte gezet. B en W concluderen in |e nota dat het parkeren in de twee iroefwij ken nu op een ordelijkere ladsverHjze geschiedt. i Er wordt minder fout gepar- u v|eerd, er is meer ruimte op straat n het aantal naar een parkeer- plaats zoekende auto's is afgeno- nen. En daardoor is het aangena- ner toeven in de wijken. Bewoners n de meeste ondernemers laten jich nu positief uit over het ver- >lijfsklimaat. Het college wil het strengere par keerregime met ingang van 1 juni 1987 nu ook invoeren in De Camp |n gedeelten van Levendaal-Oost, ^evendaal-West, de Academie- vijk, Maredorp en Noordvest- Kest. Ook in de wijk Pancra$-Oost parkeersysteem ïp Vertraging a dooubileumstuk deöp^an Gruppo vj A A het BEIDEN - 'Casa', het jubileum van tuk van Gruppo Trutto Dramati- bk), is ernstig vertraagd ten gevolge van Ljan de storm. Door de storm van P®n- Afgelopen maandag en de niet af- ïde Ljoende maatregelen daaropvol- :orf n^end is de waterschade in de Kaas- jiarktschool zodanig dat het Ener- le fakebedrijf dinsdagavond besloot )epleitie stroomtoevoer af te snyden, al- ste bous Gruppo Trutto Dramatico. °rvaj l Mocht de stroomtoevoer niet enkqinnen afzienbare tijd volledig her- hy qteid zijn, dan kan volgens hen het zou IJele project in gevaar komen, "het- aaieen voor de groep een strop van l°nbnd de 25.000 gulden zou beteke- ook az ®n: "Hoewel dit sinds de inge- eeft. ijruik^anie van de school de twee- al etfe maal is dat dit gedeelte van het i geh}3^ is weggewaaid, wijst de ver- i defefuurder- de gemeente, vooralsnog iter w?^ aansprakelijkheid voor gele- erledJen schade af'. moeten worden ingevoerd. In to taal zouden er op deze wijze onge veer 740 nieuwe betaalde parkeer plaatsen in de binnenstad bij ko men, 450 voor vergunninghouders en 290 kort-parkeerplaatsen. Daar naast zouden er ongeveer 600 reeds bestaande betaalde parkeerplaat sen in het systeem worden opgeno- Illegaal Het strengere parkeersysteem werd op 1 januari 1986 ingevoerd in de Pieterswijk en Pancras-West. Het systeem houdt in dat in deze wijken voor elke parkeerplaats moet worden betaald. Bewoners en ondernemers hebben daarbij de mogelijkheid om een parkeerver- gunning aan te vragen waarmee ze voor 180 gulden per jaar op specia le plaatsen voor vergunninghou ders kunnen parkeren en bij alle parkeermeters en -automaten. Daarnaast konden bezoekers een zogenoemde dagparkeerkaart ko pen voor alle 'lang-parkeerplaat- sen' en een maandkaart voor de grote parkeerterreinen bij Molen De Valk en het ir. Driessenplein. Voorts had de gemeente een groot aantal kort-parkeerplaatsen ge schapen waar bezoekers hun auto niet langer dan een uur mochten stallen. De plaatsen voor vergunning houders zijn doorgaans redelijk be zet, zo is uit onderzoek gebleken. Overdag was gemiddeld 60 procent van het aantal plaatsen bezet, op koopavonden 75 procent en 's nachts 80 procent. Niet alle par keerders waren overigens vergun ninghouders. Uit controle is naar voren gekomen dat vaak tussen de 20 en 35 procent van de automobi listen op die plaatsen zonder ver gunning, en dus illegaal, gepar keerd stond. Volgens wethouder Peters van verkeerszaken is dit een betrekkelijk groot aantal. Maar vol gens hem is de situatie in vergelij king met vroeger aanzienlijk ver beterd. Verdwijnen De betaalde parkeerplaatsen wa ren overdag doorgaans zeer goed bezet. Niet minder dan 90 procent van de plaatsen waren gevuld. Op de marktenroute was de toeloop echter zo groot dat er vaak een te kort was aan betaalde plaatsen en er vaak illegaal werd geparkeerd. De parkeerplaatsen aan de Steen- schuur waren meestal echter maar voor 50 procent bezet. Op koop avonden bleken er veel te weinig plaatsen te zijn en stond gemid deld niet minder dan een kwart van de auto's verkeerd geparkeerd. Omdat van de parkeerplaatsen voor vergunninghouders een be perkt gebruik wordt gemaakt, wil het college een deel van deze plaat sen opheffen. Ze zouden dan ver anderd moeten worden in kort-par keerplaatsen waardoor het gebrek aan deze plaatsen enigszins wordt verminderd. De parkeerplaatsen voor vergunninghouders zouden moeten verdwijnen aan de oostzij de van het Rapenburg en voor het bureau van de parkeerpolitie aan de Zonneveldstraat. Het college stelt overigens voor om het gedeelte van de Nieuwe Rijn tussen de Visbrug en de Koornbeursbrug tussen 11.00 en 18.00 uur af te sluiten voor verkeer door middel van verzinkbare pa len. Tussen 18.00 uur en 11.00 uur zouden er vergunninghouders plaatsen moeten komen. Ambachtelijk De parkeervergunning en de dagparkeerkaart zijn volgens het college een succes geworden. Er is veel vraag naar en de reacties zijn positief, probleem is wel dat een groep ambachtelijke bedrijven en bedrijven die meteen moeten uit rukken naar klanten minder goed met de dagparkeerkaart uit de voe ten kunnen. Opdrachten zijn vaak niet exact per dag in te delen en de werkzaamheden beginnen meestal op tijden dat de balie van het ge meentehuis nog is gesloten. Bo vendien hebben de ondernemers klachten over de tijd die is ge moeid met het verkrijgen van de dagparkeerkaarten. Wethouder Peters van verkeer onderzoekt daarom of het mogelijk is dergelijke bedrijven een 'blanco' parkeerkaart te geven. Ze kunnen dan zelf de dag invullen. De wet houder wil alleen nog kijken hoe kan worden voorkomen dat er eventueel met zulke kaarten wordt gesjoemeld. Gezien het succes van de dagkaarten overweegt het colle ge ook om weekkaarten en maand- kaarten uit te geven. Ook zullen er meer verkooppunten komen voor dit soort kaarten, zoals op het poli tiebureau en bij de VW. De maandkaarten voor het par keerterrein bij Molen De Valk en het ir. Driessenplein zijn veel min der succesvol gebleken, waar schijnlijk omdat de prijs - 60 gul den - te hoog wordt ervaren. Om dat bezwaar weg te nemen, maar ook omdat het ir. Driessenplein na de bouw van de Marca-garage niet meer als gemeentelijke parkeerter rein is te gebruiken, wil het college de prijs met een tientje verlagen. Apart Zoals gezegd wil het college het strengere parkeersysteem nu ook invoeren in een aantal wijken ten noorden en ten oosten van de Pie- terwijk en Pancras-West. Dat ge beurt niet alleen omdat het par keerregime een succes is gebleken. B en W willen er namelijk ook en kele onduidelijkheden mee uit de wereld helpen. In De Camp, en de len van Maredorp, Noordvest- West, Levendaal-West en -Oost en de Academiewijk geldt een aparte parkeerregeling. Bewoners en bedrijven kunnen daar een zogenoemde ontheffing betaald parkeren krijgen voor alle lang-parkeerplaatsen. Zo'n onthef fing kost 180 gulden per jaar, even veel als de parkeervergunning in Pancras-West en de Pieterswijk, maar geeft veel minder rechten. Met de invoering van een en dezelf de regeling wordt aan deze onge lijkheid een eind gemaakt. Pancras-Oost wordt by het ge bied getrokken omdat daar het aantal geparkeerde auto's steeds groter wordt. Veel wagens die niet meer in de Pieterswijk en Pancras- West terecht kunnen, wijken naar deze buurt uit. Als binnenkort ook het ir. Driessenplein wordt be bouwd, zal de overlast daar alleen maar groter worden. Om in de nieuwe gebieden naar behoren te kunnen controleren, wil het college vier parkeerwach ters extra in dienst nemen. De kos ten hiervoor zullen worden betaald uit de opbrengst van de parkeer- gelden. Wethouder Peters ver wacht dat de gemeente er geen geld op toe hoeft te leggen. Zoals aanvankelijk al was berekend, blijkt het nieuwe parkeersysteem zichzelf te bedruipen. De parkeergelden en de pryzen voor vergunningen en parkeer- kaarten worden niet verhoogd als het aan wethouder Peters ligt. Wel overweegt hij de prijzen die bedrij ven voor dergelijke kaarten moe ten te betalen te zijner tijd te verho gen. Daar staat echter wel tegen over dat bedrijven al binnenkort soepeler worden behandeld al zij Wagens willen parkeren. Zo over weegt het college om bedrijven die vaak zware, omvangrijke of kwets bare goederen moeten laden en lossen toch een vergunning te ge ven. LEIDEN - Opnieuw werd gisteren in Leiden actie gevoerd tegen de bezuinigingsplannen van de Leidse minister Brinkman op het sociaal-cultureel werk. Voorafgaande aan een landelijke bijeenkomst in Den Haag kwamen actievoerders bijeen op het Stadhuisplein. Een aantal mensen toog naar de Merenwijk om Brinkman thuis een pakket protestkaarten aan te bieden. Omdat haar man niet thuis was, nam mevrouw Brinkman gistermiddag het pakket protestkaarten tegen de bezuinigingen op het sociaal-cultureel werk in ontvangst. Het pakket werd aangeboden door medewerkers van de Stichting Welzijn. (Zie foto Wim Dijkman) Beschuldiging tijdens CD A-bij eenkomst: LEIDEN - De gemeente Leiden loost geregeld verontreinigd water in een sloot nabij de voormalige vuilstort in Roomburg. Deze sloot staat met het boezemwater in ver binding. Dat maakte A. Flippo, een van de omwonenden van Room burg. gisteren bekend tijdens een speciale ledenvergadering van het CDA over milieuproblemen in Lei den en Zuid-Holland. Het Hoogheemraadschap van Rijnland zou volgens Flippo maan dag monsters hebben genomen van het water en slib in de sloot. Het Hoogheemraadschap heeft dit gedaan op aandrang van omwo nenden en omdat het schap zelf al vermoedde dat er verontreinigd water werd geloosd. Volgens Flippo is het water ver vuild doordat het in contact is ge komen met verontreinigingen uit de voormalige belt. Dit water komt terecht in een sloot naast de belt die door een damwand is afge- De voorlichter van het Hoog- scheiden van het open water. Gere- heemraadschap bevestigt dat er geld staat het water achter de dam- monsters zijn genomen. Verder wil wand zo hoog dat de gemeente zich hij niets zeggen in dit stadium, dus genoodzaakt ziet het water over de ook niet of het waar is dat de ge- damwand te pompen, waardoor meente verontreinigd water loost. het zich alsnog verder kan spreiden. Gedeputeerde Hekkelman, die tijdens de CD A-leden vergadering 't Veld een spreekbeurt over milieupro- blemen hield, beloofde dat hij zijn ambtenaren de zaak zou laten na trekken. Hij stelde echter dat het vooral een kwestie i Hoogheemraadschap meente. Het CDA-raadslid Kranen burg zei na de opmerkingen van Flippo dat hij overweegt schrifte lijke vragen te stellen aan burge meester en wethouders. - "Begin volgende week is de uitslag bekend". Volgens gemeenteambtenaar In absoluut geen sprake dat de gemeente vuil water loost. "Dat verhaal heb ik al vaker gehoord, maar het is nagetrokken en het blijkt niet te kloppen. Van tussen het actief overpompen is beslist geen de ge- sprake". Wel komt het volgens hem weieens voor dat er vuil water over de damwand heen stroomt en in het naast gelegen gebied terecht komt. "En trouwens: het Hoogheem raadschap neemt om een andere reden slibmonsters. Zij willen de relatie stort en vervuiling van de omgeving gewoon- beter onderzoe- LEIDEN - Twee mannen die zich ken. Wat ze doen heeft dus niets te Nep-controleurs hebbi- politi riteite rsterW elyk i Daa ïen m| Studentenvereniging Minerva heeft sinds enige tijd een homo dispuut: Antinoüs. Een toepasse lijke naam want hy was de vriend van de Romeinse keizer Hadrianus. ad val Leide! anmoi Het nieuws verraste menigeen: hebben de homofielen binnen Minerva zich georganiseerd? Hoe is het mogelyk? De oprichter van de vereni ging, Floris Michiels, en de voor zitter, Mark Siegers, kennen die reacties. Ze zijn al diverse keren geconfronteerd met het vooroor deel dat een homofiel in driede lig grijs iets onmogelijks is. "Binnen Minerva zyn we ech ter niet op die manier verwel komd", zegt Floris Michiels. "In tegendeel, we zijn zeer tolerant ontvangen", vult Antinoüs-voor- zitter Mark Siegers hem aan. Aan het begin van het gesprek had Floris Michiels verteld dat er tot voor enige tijd binnen Miner va niet over het onderwerp homi- filie werd gesproken. Niet dat het een taboe betrof, nee: "Men had een tamelijk stereotiep beeld van de homofiel. U kent het wel, de vrolijke, alternatieve toe stand. Daarin herkende men in elk geval de Minerva-leden niet". Michiels, die aanvankelijk in Amsterdam studeerde, stak toen hij lid van Minerva was gewor den niet onder stoelen of banken dat hij homofiel was. "Ik was 25 en dat is geen leeftijd waarop je nog met een masker op door het leven behoort te gaan. Mijn nieuws - om het zo maar eens uit te drukken - werd redelijk tot zeer goed ontvangen. Van voor oordelen was geen sprake". Homo-dispuut (2) In Amsterdam had Michiels de DEC al opgericht. De Donder dagavond Eetclub. Die organisa tie kan worden beschouwd als de vader van Antinoüs en nog een aantal disputen in den lande. "We komen regelmatig by el kaar", zegt Michiels die daarvoor al heeft verteld dat de DEC een ontmoetingspunt bij uitstek is geworden. "Je gaat studeren, je bent homofiel en je denkt dat je alleen staat, met andere woor den: je lijdt aan het Albert Mol- syndroom...welnu, het is dan bij zonder aangenaam als er een club is waar je terecht kunt. Niet alleen met je verhalen, maar ook voor de gezelligheid". Toen hij in Leiden zijn studie - Duits en kunstgeschiedenis - ging voortzetten, werd Michiels al snel lid van Minerva. In het clubblad van de vereniging schreef hij stukken over homofi lie. Speelse stukken. Bijvoor beeld over een bal waar hij niet met een vriendin maar een vriend naar toe was gegaan. "Ik wilde de andere Minerva- leden die ook homofiel zijn be reiken. Want zoals ik al zei: over het onderwerp werd eigenlijk niet gesproken". Op zijn stukken reageerden de meeste andere le den van de vereniging positief. Een enkele keer werd er een in gezonden brief met een negatie ve toon afgedrukt. "Nu-weten- we -het-wel; die toon. Maar het grappige was dat zo'n brief dan weer werd beantwoord met een positieve van een ander lid. De vereniging corrigeerde zichzelf dus". Homo-dispuut (3) Het idee om een dispuut op te richten bestond al vry lang; vorig jaar werd er serieus werk van ge7 maakt. Michiels: "We hebben in de almanak kenbaar gemaakt wat ons streven was. Vanaf dat moment hebben we i geprofileerd". reünisten, mensen die ooit in Leiden studeerden en toen lid waren van Minerva. Molly Geert- sema is inmiddels beschermheer van Antinoüs. Hij liet de oprichters weten dat hij als heterofiel nooit lid zou kunnen worden van het dispuut, maar dat hij de doelstellingen van harte onderstreept. "We hebben een behoorlijk aantal leden. Wat dat betreft doen we niet onder voor de ande re disputen", zegt Siegers, die vervolgens vertelt dat hij in een bepaald opzicht wijzer is gewor den van de verhalen van de reü nisten. "Zo heb ik bijvoorbeeld begre pen dat homofilie binnen Miner va altijd heeft bestaan en dat het welbeschouwd nooit een echt probleem is geweest. Toegege ven, men sprak er nauwelijks over, maar homofilie werd be slist niet als problematisch erva ren. Minerva kent wat dit betreft echt een traditie van tolerantie". Waarna Michiels vertelt dat hy zich tijdens zijn puberteitsjaren afvroeg wat hij als homofiel bij een studentenvereniging te zoe ken had. "Het was logisch dat ik lid zou wórden van Minerva: veel mensen in mijn omgeving waren my voorgegaan". "Maar deden ze ook iets voor homofielen, even afgezien van al le leuke dingen waarmee je je kunt bezighouden, zoals bijvoQr- beeld toneelspelen? Ik wist het niet". Homo-dispuut (4) Siegers en Michiels deden sa men met een aantal andere stu denten mee aan de homo-de monstratie die dit jaar in Utrecht werd gehouden. Niet óp een alle daagse manier: ze zaten, gekleed in stemmig, driedelig grijs, in een koets. "En dan stuit je nog eens op een muur van intolerantie zeg", vertelt Siegers. "Binnen de ho mobeweging blijkt dan opeens intolerantie welig te tieren". "Nota bene: het thema van de demonstratie was 'voor meer kleur', terwijl wij ondertussen kleur aan het bekennen waren", vult Michiels aan. "Dat is toch een verheugend verschijnsel! Maar nee, er zijn homo's die er maar niet aan kunnen wennen dat je ook in driedelig grijs kunt lopen als homofiel". Op intolerantie stuitte Siegers ook toen hij - nog niet zo lang woonachtig in Leiden - de LWH (Leidse Werkgroep Homosek sualiteit) ging bezoeken. "Op een gegeven ogenblik hadden de meeste mensen daar wel door dat ik lid was van Minerva, nou, wat ik toen naar mijn hoofd ge slingerd kreeg!" Wat zoal? "Opmerkingen als: vuilnisman kan deze Minerva-zak ook mee! Als ik er nu achteraf over na denk, dan moet ik toch tot de conclusie komen dat ik soms ta melijk grof werd bejegend. Zo hebben ze mij ook nooit ge vraagd of ik wüde meedoen aan een gespreksgroep. Ik heb die weerstand later weten te breken door bardienst te gaan doen". Na een korte pauze vervolgt Siegers: "Wat ik maar wil zeggen is dat de vooroordelen soms uit een onverwachte hoek komen". Michiels: "Inderdaad. En nog maals: wat betreft de opstelling van Minerva hebben wij niets te klagen". uitgaven als meteropnemers het energiebedrijf hebben gister morgen bij een bejaarde vrouw drie beursjes met nog geen 50 gul den weggehaald. De vrouw die aan de Schelpenkade woont, kreeg arg- maken met mogelyk foutief hande len van de gemeente". V erantwoording Roomburg e Omwonenden toen de mannen S ook naar boven mochten. Zy liet Hekkelman vooral aan om nog daarop een luid en duidelük 'nee' een?,te w,Jzen °P de te verwachten horen De nep-controleurs vertrok- Problemen met de door de ge- (meente gewenste tijdelijke opslag- ui 1de grond in verechil- Roomburg. En eigenlijk werd er iniet of nauwelijks discussie ge- (voerd met de provinciebestuurder, maar met de aanwezige CDA- raadsleden. Met name Kranenburg I moest zich verantwoorden. Hij moest uitleggen waarom ook hij de bezwaarschriften van omwonen den ongegrond had verklaard. Flippo voerde aan dat Kranen burg teveel vertrouwen had gehad in de verklaringen van het college, j B en W zouden, aldus de omwo nende, verkeerde inlichtingen heb ben verstrekt. De aanleg van het ken daarna onmiddellijk, hadden in die korte tijd toch kans gezien de beursjes die in lende kastjes lagen mee te nemen. Vergadering van PvdA LEIDEN - In den Vergulden Turk wordt morgenavond een PvdA- vergadering gehouden. Aanvang: 20.00 uur. Op de agenda staan on der meer de volgende punten: her ziening statuten PvdA, erfpacht en w de actuele gemeentepolitiek. Het tijdelijke opslagplaats wordt vol- restaurant gevestigd c vergaderlokaal is gens hem bijvoorbeeld bemoeilijkt de Steenstraat 2. door de aanwezigheid sloot. Die sloot staaf echter niet op kaarten aangegeven. Hekkelman stelde gisteren overi gens dat rijk, gemeenten of provin cie nooit een absolute garantie I kunnen geven dat een opslagplaats maar voor vijf jaar wordt gebruikt. I "De situatie kan zich altijd zodanig wijzigen dat er niets anders op zit om de opslagplaats langer in stand te houden", aldus de gedeputeer de. Kranenburg vertelde dat de ge- meente dit in een contract met de Heidemij, die de 'opslagplaats be heert, waterdicht had geregeld. Hij beter bereikbaar wordt voor het moest echter toëgeven dat hem Provincie voor betere bereikbaarheid Leiden voor watertoerisme watertoerisme. Zij schrijft dit niets bekend eventuele de staatssecretaris voor Economi- boeteclausules als de opslagplaats sche Zëken en de minister Landbouw en Visserij met het oog jaar. op een mogelijke subsidie-aan- vraag volgend jaar in het kader van het subsidiebeleid voor toeristi sche speerpuntgebieden. De provincie voert als argument aan dat Leiden belangrijke vaar routes kent met historische bebou wing en andere interessante be zienswaardigheden. Vele van deze vaarroutes zijn echter vanwege vaste bruggen met te geringe of zelfs geheel ontbrekende door- vaartmogelijkheid per.boot onbe reikbaar. Er wordt op dit moment gewerkt aan plannen om knelpun ten op dit gebied weg te nemen. Hiermee samenhangend wordt ook gekeken naar het verbeteren van aanlegmogelijkheden voor ple ziervaartuigen in de Leidse bin nenstad. Er wordt op dit moment tevens gewerkt aan plannen om het mu seumaanbod van Leiden te verster ken en beter toegankelijk te ma ken. De provincie schrijft dat Lei den bekend staat als museumstad en dat veel toeristisch bezoek ge richt is op de museumcollecties van rijk, universiteit en gemeente. toch langer blijft bestaan dan vijf Fiets Pas onlangs heb ik vernomen dat er nogal wat aandacht is besteed aan het feit dat mijn fiets met fiets tas tijdens een aanval van epilepsie is gestolen. En dat er mensen in de weer zyn of zyn geweest om my 'n andere te bezorgen. Het doet my goed dat te horen, hoewel ik best weet dat niet iedereen zo 'onaardig' is als de dief. Maar ik heb van de verzekering en myn rijwielhandel Dusoswa al een nieuwe gekregen. En dat terwijl zij daar officieel niet toe verplicht waren! Maar toch be dankt allemaal. Elly Leeman Langegracht 42 Leiden

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3