\k zou deze titel veel liever met nog meer strijd veroverd hebben' Van den Berg tevreden kampioen, maar. Filmopnamen op Kennedyschool Kopiëren in Alkemade door bode Mannen overvallen Voorhoutse Alkemade reageert te snel PvdA Alkemade hekelt vermenging functies Boeket beter houdbaar door9voorbehandeling DONDERDAG 23 OKTOBER 1986 REGIO LEIDEN PAGINA 27 ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het is een titel met een bijsmaakje. Maar ik ben toch wel blij dat ik eerste ben geworden. Dat is ten slotte de enige plaats die telt". Marcel van den Berg is best con tent met z'n zondag verworven Nederlandse motorcrosstitel in de vier-takt-klasse. Op zich een uit stekende prestatie van de 28-jari- ge debutant. Maar Van den Berg beseft heel goed dat de concurren tie het hem niet al te moeilijk heeft gemaakt. En dat betreurt hij. "Ik zou de titel liever met meer strijd veroverd hebben. Mijn twee rivalen haakten voortijdig af door blessures. Je kunt dus zeggen dat ik een beetje geluk heb gehad. Aan de andere kant horen blessures en pech bij deze sport. En een titel is een titel. Over een jaar weet nie mand meer hoe het gegaan is. Die titel blijft echter wel staan". Van den Berg, in het dagelijks le ven service-mpnteur, probeert zijn titel op te waarderen, daar waar an deren een devaluatie prevaleren. En gelijk heeft hij. Tijdens de be slissende kampioenswedstrijd in Volkel, die hij met een punt voor sprong op de concurrentie inging, moest zijn naaste belager Ad Ver stegen voor eigen publiek de strijd vroegtijdig staken. "In de tweede manche liep hij door een valpartij twee gebroken ribben op. Ja, toen was het bekeken. Dat hij viel kwam doordat hij zich door mij over de kop liet jagen. En dat is toch zijn eigen schuld. Ik voel me best een verdiende kampioen", al dus Van den Berg. De Alphenaar liet er in Brabant geen twijfel over bestaan wie de sterkste was. Mèt Verstegen nog in koers, zegevierde hij na veel strijd in deeerste manche. Daarna schreef hij ook de tweede en derde omloop op zijn naam, zodat het dagklassement met het maximale aantal punten zijn prooi werd. Het was in Volkel de derde en laatste wedstrijd die meetelde voor het Nederlands kampioenschap. In de eerste twee zegevierden zijn con currenten: Verstegen in Doetin- chem en Simon Schram in Varsse- veld. Schram miste de laatste twee wedstrijden door een blessure. "Met z'n drieën waren we aan el kaar gewaagd. Mijn streven aan het begin van het seizoen was om te proberen bij de eerste drie te ko men. Ik kom uit de 500 cc. en dan is zo'n viertakt best wel wat anders. Het gaat een stuk zwaarder en min der snel. Dat is best wennen. Als je dan eerste wordt, heb je het niet slecht gedaan, dacht ik", zegt Van den Berg. De nieuwe kampioen - Simon Schram werd na drie titels van de troon gestoten - is overigens niet over alles even goed te spreken. Mèt name de handelingen van het KNMV vallen bij hem slecht. Zo zijn er drie kampioenswedstrijden in de nog niet zo populaire vier- takt-klasse komen te vervallen. Of wel, de helft van het programma werd door de bond zonder verblik ken of verblozen geschrapt: Van den Berg: "Dat is verschrik kelijk. In Veldhoven werd de baan afgekeurd. Arnhem wilde van de organisatie af omdat Apeldoorn op dezelfde dag een kampioenscross in de 500 cc. had. En in Heeswijk ging het niet door omdat een aantal rijders naar de zesdaagse in Italië gingen. Die drie wedstrijden zijn afgevoerd en er is niets voor in de plaats gekomen. Daaruit blijkt maar weer dat deze klasse toch nog ondergewaardeerd wordt. We heb ben contact gehad met de bond en geprobeerd daar wat aan te doen. Niets heeft geholpen". De halvering van het programma viel slecht bij de rijders, van wie er ruim honderd een startbewijs heb ben. Zij eisen voor het komende jaar betere maatregelen van het KNMV. Van den Berg: "Het KNMV heeft beloofd dat er vol gend jaar minimaal zes kampioens wedstrijden zyn en dat die ook over het hele jaar verdeeld zullen zijn. Nu vielen die drie wedstrijden aan het eind van het seizoen. Het moet niet meer zo worden als dit jaar. Dan wordt het niks. Als cou reur ben je in zo'n situatie nog machteloos ook. Je traint hard en leeft er helemaal naar toe. Weet je dat ik voor een kampioenswed strijd wel een week zenuwachtig ben? Als zo'n wedstrijd dan afge last wordt, vraag Je je af waar je mee bezig bent". Van den Berg weet wel waar hij mee bezig is. Aan het begin van het seizoen stapte hij brutaal op Cor Hogen boom in Roelofarendsveen af en die wilde de gretige Alphe naar wel sponsoren. Hij kreeg twee motoren, die aanvankelijk goed uitgetest werden. Naarmate het seizoen vorderde ging het steeds beter met Van den Berg die in een veld van veertig rijders de beste bleek. Maar bevredigend was het allemaal niet. Ter compensatie zoekt de kampioen voorlopig zijn heil in een tweetal Enduro-wed- strijden in Vorden en BruiAmen. "Dat zyn een soort betrouwbaar- heidsritten met klassementsproe ven. Dat is voor mij helemaal nieuw. Schram rijdt daar ook en hij is werkelijk een kei. Ik beschouw het als een experiment. Het moei lijkste is het zien van obstakels en reageren. Verder moet je de snel heid constant aanpassen". Om zich op wedstrijden voor te bereiden moet Van den Berg ge bruik maken van zijn lidmaat schap van de motorclub Amster dam. "Ik moet wel in Amsterdam trainen, want in Alphen heb je geen crossterrein. Dat is echt jam mer. Het leeft hier niet. Hoewel ik er wel van overtuigd ben dat hier voldoende motorcrossliefhebbers zijn. Maar wie gaat er nu in Amster dam trainen? We zijn wel eens met de gemeente in de slag geweest. Dan wordt er alleen maar gezegd dat er geen terrein beschikbaar is. Volgens mij moet er in Kerk en Za- nen toch wel een terrein te vinden zijn. Je bent zo echt een solist. Overal waar ik nu kom, kom ik in m'n eentje. Zo'n Ad Verstegen brengt een hele fanclub mee. Maar die kan dan ook in zijn eigen plaats trainen". Het zit Van den Berg echt wel dwars dat hij niet in de nabije om geving kan trainen. Dat werkt voor hem niet erg motiverend. Toch is hij van plan het komende seizoen er weer flink tegenaan te gaan. "Volgens mij wordt de animo toch steeds groter. Ik wil fn'n Hl-num- mer gaan verdedigen. Dit jaar moest ik me eerst nog kwalifice ren. Maar dat ging toch vrij gemak kelijk. Ik hoop wel dat ze weer een scheiding tussen senioren en ju nioren willen aanbrengen. Want nu, rijden er nog recreatie- en wed-' strijdrijders door elkaar. Dat is soms best gevaarlijk. Ik ben al heel wat keren in aanraking gekomen met die achterblijvers. Dat is een probleem en kan van invloed zijn op de wedstrijd". Van den Berg beseft bij die woorden weer dat het viertakt-ge- beuren nog in de kinderschoenen staat. En om dat nog duidelijker te illustreren merkt hij fijntjes op dat zijn huldiging als kampioen van Nederland nog moet plaatsvinden. Daar stond in Volkel kennelijk nie mand bij stil. En ook de kam pioensbeker heeft zijn bestem ming nog niet gevonden.... WIM VAN WANROOY Marcel van den Berg met de beker i r de dagwinnaar. Zijn kampioensbeker moet hij nog ontvangen. Maar (foto Nanno Bloupot) ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de Alphense John. F. Kennedyschool worden momenteel opnamen ge maakt voor een film. Bijna alle leerlingen, de docenten en sommi ge ouders spelen erin mee, want de film gaat over de normale gang van zaken op de basisschool. Het on derwerp is toch heel bijzonder en betreft de begeleiding van hoogbe gaafde, snel lerende scholieren. De hoofdrol wordt gespeeld door een van de leerlingen uit groep acht: de 11-jarige Sanne Bredt. Ze hoeft haar tekst niet uit het hoofd te leren, want het gaat de filmma kers alleen om alledaagse situaties. De film krijgt de titel 'Knap....las- tig'. Daarmee wordt de extra zorg bedoeld die de docent aan vlug le rende kinderen moet besteden. In de praktijk blijken de 'knap pen koppen' van de klas nogal sto rend te kunnen werken. Ze nemen vaak een uitzonderingspositie in en kunnen daardoor in de klas in een isolement raken. "Die leerlin gen pik je er zo uit", vertelt P. van Leeuwen, schoolmeester van de combinatieklas voor groep zeven en acht op de Kennedyschool. ALKEMADE - Een eigen kopieer apparaat voor gemeenteraadsle den. Dat is de wens van de CDA- fractie in Alkemade, die werd geuit vanwege het onlangs gewijzigde reglement van orde voor de ge meenteraad. Dat reglement verbood raadsle den om de raadsstukken buiten het vertrek te brengen waar ze ter inzage lagen. Kopieën maken was dus formeel verboden. Maar in de praktijk gebeurde dat wel. Om aan deze 'illegale' situatie een einde te maken, werd op verzoek van het CDA het reglement vorige maand gewijzigd. Nu mogen de stukken niet buiten het gemeentehuis wor den gebracht, maar wel geko pieerd. B en W denken echter dat het zo wel eens uit de hand zou kunnen lopen. Kopieën moeten door de bo de worden gemaakt, vindt het col lege. CDA'er J.W. Kret vond dat niks: "Er moeten geen belemme ringen zijn. Een raadslid moet zelf kunnen kopiëren. Als u denkt dat het teveel in de papieren gaat lo pen, moet er maar een aparte ma chine met een teller komen". F.C. Hoogenboom (PvdA) wees erop dat de bode van zijn werk ha len voor een kopietje ook tijd en geld kost. Volgens burgemeester( A.H. Meerburg was het toch ver-, standig het maar eens te proberen op de manier zoals B en W dat wil den. "Dan kunnen we het later nog herzien". Daar nam het CDA voor lopig maar genoegen mee. Meerbon-bewoners Rijnsaterwoude natte voeten RIJNSATERWOUDE - De bewo- ners van de Meerbon in Rijnsater woude kunnen slechts met natte voeten hun woning bereiken. De kuilen in het wegdek zijn door de enorme regenval van de laatste da gen volgelopen. De gemeentelijke technische dienst heeft éfc eerder de ergste kuilen gedicht, maar doordat er regelmatig bouwver- keer rijdt, blijft het behelpen. B en W buigen zich volgende week over een voorstel om de weg proviso risch te repareren. Het kan nog tot april duren voordat het wegdek de finitief kan worden opgeknapt. Onderhandelingen over de aan koop van 2,2 hectare grond ten zuiden van de Meerbon verkeren in een vergevorderd stadium. Eind '87 zal het terrein Van Dorp (achter het bedrijf van P. Jansen) worden volgebouwd, tenzij een beperking van de woningtoewijzing roet in het eten gooit. Na 1987 kan nieuw bouw plaatshebben op de beoogde grond ten zuiden van de Meerbon. Uitgaande van een produktie van zes tot acht woningen per jaar kan Rijnsaterwoude dan weer vijf jaar vooruit. VOORHOUT - Twee gewapende mannen hebben gisteren in Voor hout een overval gepleegd op de echtgenote van een handelaar in tweedehands auto's. Zij maakten sieraden en een muntenverzame ling buit. De daders drongen gistermiddag rond half vier de woning van de handelaar binnen en troffen daar diens 22-jarige echtgenote aan. De vrouw werd door het tweetal met handboeien aan een buis van de centrale verwarming geketend, waarna het duo het huis doorzocht. Toen deze zoekactie geen resultaat opleverde, maakten de overvallers de vrouw los en dwongen zij haar de plaats in de woning aan te wij zen waar het echtpaar zijn waarde volle spullen bewaarde. Nadat de vrouw opnieuw aan de verwarming was vastgeketend, verlieten de mannen met de buit de woning. Het slachtoffer wist zich na ruim een uur van haar boeien te bevrijden en de politie te waarschuwen. Van de daders ont breekt op dit moment elk spoor. De autohandelaar was tijdens de overval niet in Voorhout, zo weet de politie. Volgens een woordvoerder van de politie, die nog geen signale ment van de daders kon verstrek ken, was het opvallend dat de twee mannen pas na het binnendringen van de woning een nylonkous over hun hoofd trokken. "Je zou toch zeggen datje zoiets al doet voordat je aan een overval begint", aldus de politiewoordvoerder. ALKEMADE - Alkemade moet geen opslagplaats krijgen voor zui veringsslib en baggerspecie. Nog voordat er een officieel antwoord aan de provincie Zuid-Holland is gestuurd, hebben CDA en WD af wijzend gereageerd tijdens de alge mene beschouwingen deze week. WD'er H.L.M. van Duijkeren: "Teleurstellend is dat juist ons mooie landelijke gebied door de provincie is aangewezen als één van de locaties waar een depot voor verontreinigd slib kan wor den gevestigd". Zijn collega N.A. van Ruiten van het CDA vond dat het land van Bontje zo snel moge lijk een bestemming moet krijgen voor sportveld, volkstuinen of lan- dijsbaan. Een deel van het gebied zou de huidige glastuinbouwbe- stemming kunnen houden. PvdA en PPR lieten zich in een eerder stadium al negatief uit over de locatie. ALKEMADE - De Alkemadese burgers moeten meer worden be trokken bij de gemeentelijke be sluitvorming. En vermenging van functies moet worden voor komen. Deze twee punten haalde de PvdA aan tijdens de eerste be handeling van de begroting voor volgend jaar. "Het feit dat raadsleden belan gen hebben in organisaties die veel te maken hebben met het gemeentebestuur vinden wij on gewenst", aldus fractievoorzitter F.C. Hoogenboom. "Het is te gek dat een raadslid oordeelt over plannen die hij vanuit een ande re positie zelf heeft ingediend". Hierbij doelde hij op CDA'er P.C.W. van der Meer. Die is sinds de zomer bestuurslid (secretaris) van de woningbouwvereniging Alkemade. Hoogenboom prees daarom het voornemen van staatssecretaris Brokx, die wil verbieden dat raadsleden zitting nemen in het bestuur van wo ningbouwverenigingen. "Wat ons betreft mag hij dat uitbrei den naar werknemers van wo ningcorporaties, aangezien óok deze functionarissen verstren geld kunnen raken in meerdere belangen". En met het laatste verwees Hoogenboom naar CDA-raadslid J.W. Kret. Die is directeur van dezelfde woning bouwvereniging. Op de Aalsmeerse bloemenveiling worden sinds het begin van deze maand chrysanten aangevoerd die een behandeling hebben ondergaan waardoor ze langer houdbaar zijn. De behandeling van bloemen door de kwekers is nu nog vrijwillig, maar wordt in de toe komst wellicht verplicht. J.N.M. van der Sprong van het ge lijknamige laboratorium in Roelof- sarendsveen weet te vertellen dat er bij steeds meer soorten bloemen een voorbehandeling wordt toege past. Van der Sprong is hierbij nauw betrokken: op diens labora torium worden nieuwe middelen 'ontdekt' en wordt de controle op het gebruik ervan uitgevoerd. Van der Sprong: "Door de kwe kers de bloemen te laten voorbe- handelen hopen we de houdbaar heid van de sierteeltprodukten zo danig te verbeteren dat het zakje Chrysal niet meer per se noodzake lijk is. Een beter houdbare bloem is voor zowel de consument als de producent gunstig. Immers, alleen goed houdbare bloemen kunnen naar verre landen worden geëxpor teerd". De laboratorium-directeur zegt dat de ontwikkeling van voorbe handelingsmiddelen op gang is ge komen doordat een jaar of zeven geleden Colombia haar anjers be gon te behandelen. "Overal ver schenen opeens prachtige anjers die lang houdbaar waren en heel goed open kwamen. Er werd al snel gesproken over super-anjers. Dat opende de ogen van het Neder landse bedrijfsleven". De Colombianen maakten in die tijd gebruik van een Nederlandse ontdekking. Er was nameljk al be kend dat zilver het vaasleven van de apjer verlengt. Desondanks was 'er nog intensief onderzoek nodig voor het Nederlandse bedrijfsle ven de beschikking had over een goed voorbehandelingsmiddel. Van der Sprong legt uit dat het zil ver de werking van het veroude- ringshormoon ethyleen tegengaat. Zilver kan dat alleen maar doen als de stof in de bodem van de bloem terecht komt. Het transport naar die bodem heeft de onderzoekers lange tijd bezig gehouden. Uitein delijk bleek een oplossing van zil- verthiosulfaat het gewenste resul taat te geven. Sedert 1983 worden alle op de veiling aangevoerde anjers voorbe- handeld. De telers van anjers zet ten de bloemen voordat ze naar de veiling gaan, een paar uur op een :ing van zilverthiosulfaat. De neemt de oplossing op en is aaaraoor bijna twee keer zo lang houdbaar. De export van apjers, die voorheen vaak problematisch was, verloopt nu vlekkeloos. An- jërs worden namelijk vervoerd in dozen. De concentratie van het door de bloemen zelf geproduceer de ethyleen loopt in de dozen heel hoog op. Zonder voorbehandeling met zilver rijpen de bloemen te snel waardoor ze bij aankomst in het exportland al verdord zijn. De invoering van een voorbehan delingsmiddel waarin zilver zit, heeft voor nogal wat gefronste wenkbrauwen gezorgd. De schade lijke effecten voor het milieu val len volgens Van der Sprong echter enorm mee. "Een voorbehandelde anjer bevat gemiddeld 0,1 micro gram zilver. In oppervlaktewater mag één milligram per liter zitten. Daarmee wordt wel duidelijk dat die concentratie geen gevaar ople vert". Met de verbetering van de houd baarheid van anjers had het Neder landse bedrijfsleven de smaak te pakken gekregen. Onderzoek wees bovendien uit dat de gemiddelde consument aan de houdbaarheid van bloemen een heel hoge waarde toekent. Zo zegt ruim 58 procent J.N.M. Sprong: "Voorbehandeling wordt bij steeds meer soorten bloemen voor zowel de producent als voor de consument een voordeel". ten' te verlengen. Het belang van deze vinding omschrijft Van der Sprong: "Chrysanten die jaarrond in kassen worden geteeld, zijn enorm goed houdbaar. De bloe men die tegen de herfst van het land komen, verdorren echter veel sneller. Het probleem is nu dat je aan een verse bloem niet kunt zien krijgen bijvoor- of ze binnen of buiten is geteeld. De consument weet dus niet wat hij aan de betreffende chrysant heeft en wat daarvoor een redelijke prijs is". Voorbehandelde buitenchrysan- Gipskruid heeft suiker nodig", al- ten blijven ongeveer twee weken bij de keuze van een bosje bloemen, de houdbaar heid als leidraad te nemen. "Na de anjer zijn er in een hoog tempo voor verschillende andere bloemsoorten voorbehandelings middelen gemaakt. Overigens be rust de werking van die middelen niet altijd op hetzelfde principe. Alstroemeria's krijgen beeld gele bladeren omdat tekort aan bepaalde groeihormo nen hebben. Door deze in het voor behandelingsmiddel te doen wordt de houdbaarheid dus verbeterd dus Van der Sprong. goed. Bloemen die niet zijn 1 Voor twee belangrijke bloem- behandeld liggen al na een dag of soorten, de roos en de gerbera, zijn drie in de vuilnisbak- geen voorbehandelingsmiddelen In het Roelofarendveense labo- Deschikbaar. De belangrijkste twee soorten is namelijk de baarheid van de bouvardia en de stopping van de houtvaten in de sering te verbeteren. "Beide heb- bloem stengel door een overmatige ben absoluut een vaasmiddel bacteriegroei. De enige dig, anders is het huilen met de pet waarop de kwekers de houdbaar- op", zegt Van der Sprong. Een heid kunnen verbeteren, is zorgen goed voorbehandelingsmiddel schoon water en hygiëni sche teeltomstandigheden. De nieuwste vinding op het ge- volgens de directeur de afzetmoge lijkheden van beide bloemsoorten kunnen vergroten. Het on- bied van voorbehandelingsmidde- derzoek vordert echter moeizaam, len is het middel om het vaasleven Na drie jaar zoeken is er nu einde van zogenaamde 'herfst-chrysan- lijk een klein beetje licht in de toegepast. De grotere houdbaarheid is (foto Wim Dijkman) duisternis. Het zal echter nog de nodige tijd duren voordat er een middel voor de kwekers beschik baar is. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft voor verschillende soorten bloemen het voorbehandelen ver plicht gesteld. Om te controleren of de kwekers deze verplichting wel nakomen, worden er met de re gelmaat van de klok steekproeven genomen. Het laboratorium in Roelofarendsveen onderzoekt voor zeven veilingen, waaronder de Aalsmeerse en Rijnsburgse, de bloemen op voorbehandeling. Hoewel het voor de kwekers een extra handeling betekent, is het be drijfsleven er volgens Van der Sprong over het algemeen van overtuigd dat voorbehandeling noodzakelijk is. De directeur: "Bloemen die beter houdbaar zijn, hebben een hogere marktwaarde. Bovendien wordt het gebied waar naartoe we kunnen exporteren er door verder vergroot. Lang houd bare bloemen kun je immers over grote afstanden vervoeren. Al met al is de toepassing van voorbehan delingsmiddelen voor zowel de te lers als de consumenten een prima zaak".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27