AUTO-HOME B.V. Kantoor van toekomst papierloos Gedistingeerde Rover 800 Stijlvolle Renault 21 Nevada E L E R T R A U Nadere bijzonderheden van al aangekondigde modellen Drie kwartalen autoverkoop Elektronica centraal op Auto RAI 87 Goede was voor donkere auto's OFF. ROVER DEALER VOOR LEIDEN E.O. RICOH WERKT AAN LUISTERENDE COMPUTER Van enkele al eerder aange kondigde automodellen zijn in de afgelopen week meer bij zonderheden bekend gewor den. - Renault liet de stijlvolle sta tioncar zien, die een aanzienlij ke versterking van de 21-serie betekent. - Rover presenteerde de gro te 800, die in nauwe samenwer king met Honda is ontworpen. Half december is de officiële introductie op de Nederlandse markt. - Peugeot kwam met de nog vinniger versie van de 205 GTI. Renault 21 Nevada Als eerste Renault, het Franse staatsmerk dat nu langzaam maar gestaag uit het financiële dal om hoog klautert. Moesten in de twee Renault 21 Nevada. ln de eerste negen maanden van dit jaar werden zoals gemeld in vergelijking met vorig jaar vijftien procent meer auto's verkocht. Diverse merken maakten opvallende sprongen. Hier de volledige lijst: 1. GM (Opel) 2. Ford 3. VW/Audi 4. Fiat 5. Peugeot 6. Citroën 7. Toyota 8. Volvo 9. Renault 10. Nissan 11. Mazda 11. Suzuki 13. Honda 14. Mitsubishi 15. Mercedes 16. BMW 17. Lada 18. Daihatsu 19. Skoda 20. Austin-Rover 21. Seat 22. Subaru 23. Alfa Romeo 24. Saab 25. Lancia 26. Hyundai 27. Zastava 28. Jaguar 29. FSO 30. Porsche 31. Dacia 1985 75.905 46.718 37.932 26.078 19.753 20.202 19.365 20.945 24.354 19.180 12.988 9.842 10.076 10.762 10.145 11.237 6.875 3.752 2.438 4.630 6.002 2.596 3.116 1.951 1.190 1.109 650 335 210 voorgaande jaren nog verliezen van meer dan tien miljard francs worden geboekt, op de vleugelen van de verbeterde conjuctuur kan dat verlies dit jaar al tot de helft worden teruggebracht. En reeds ziet het merk alweer winst aan de horizon gloren. Dit mede dankzij de Renault 21. Weliswaar heeft dat vriendelijke, maar weinig verrassende model nog niet het succes gebracht dat men had gehoopt, maar Renault re kent op een snelle tempoverhoging van deze trage starter. Temeer om dat hij binnenkort versterking krijgt van een erg aantrekkelijke stationcar. Omdat deze Renault 21 Nevada pas half november in de show rooms zal staan wordt er voor dit jaar geen wezenlijke bijdrage meer uit deze hoek verwacht, maar voor volgend jaar rekent Renault bij voorbeeld in Nederland op een ver koop van zo'n 3.000 Nevada's. Waarmee de totale verkoop van de 21-serie ruim boven de 9.000 stuks zou komen. Van het eerste begin af zal de Ne vada in elf uitvoeringen worden geleverd. Bij de meest luxueuze modellen kan voor vijf of zeven zit plaatsen worden gekozen. Wat de motoren betreft wordt dezelfde keuze geboden als bij de sedan: 76, 90 en 120 pk benzinemotoren (prijs naar verwachting vanaf 28,5 mille) en twee diesels: 76 pk of met turbo 88 pk (prijs vanaf ongeveer 35,5 mille). Met deze stijlvolle, royale, goed afgewerkte en prettig rijdende Ne vada mikt Renault op drie hoofd groepen. In de eerste plaats na tuurlijk op de zakenmensen, die in hun auto wat meer ruimte nodig hebben. Maar daarnaast ook op de particulieren, die meer kinderen hebben of die in verband met hun recreatie grotere stukken vervoe ren. Al deze personen kan voor een meerprijs van om en nabij de an derhalf mille het comfort van de 21 sedan met extra stoelen of extra ruimte worden geboden in de vorm van de stationcar Nevada, die tijdens de persintroductie door ve len eigenlijk aantrekkelijker werd gevonden dan de sedan. Renault 9-11 Renault heeft na drie miljoen verkochte exemplaren ook wat ge wijzigd aan de 9-11-serie. Er zijn wat veranderingen aan kop en staart aangebracht, waardoor het model beter past in de huisstijl van Renault die vooral in de 21 en de 25 gestalte heeft gekregen. Maar de ingrijpendste verande ringen zijn van buiten niet te zien. Die zitten onder de motorkap. Zo wel onder- als bovenaan de serie Samengesteld door Koos Post heeft de motor meer vermogen ge kregen. Net als voorheen kan er nog worden gekozen uit vijf moto ren: vier benzine en één diesel. Maar onderaan de lijst heeft de 1100 cc motor plaats gemaakt voor een 1237 cc krachtbron met 55 in plaats van 48 pk vermogen. En de zwaarste motor van 1721 cc heeft nu 90 pk vermogen, waar men het voorheen met 82 pk moest doen. Ondanks de modelveranderin gen en de sterkere motoren zijn de prijzen van de 9-11-serie alleen aangepast aan de verhoogde btw. Rover 800 Austin Rover Nederland heeft nu eindelijk de sluier opgetild, die men zo lang heeft laten hangen over de nieuwe grote Rover 800: de grote limousine met dwarsgeplaat- ste motor voorin en voorwielaan drijving, die werd ontwikkeld in nauwe samenwerking met Honda. Rover legt er veel nadruk op dat deze auto - in tegenstelling tot de Triumph Acclaim en de Rover 200 - geen in licensie gebouwde Honda is, maar de vrucht van gezamenlij ke arbeid. Technici aan beide kan ten van de aardbol hebben verbon den door telefoon, computer, vlieg tuig en schip het model met elkaar ontworpen. Waarna beide bedrij ven hun eigen weg zijn gegaan. Honda maakte de Legend, Rover de 800. 'Maar het enige van het ex terieur dat in beide auto's past is de voorruit', merkte Austin Rover-di recteur Fred van Putten op. De niet opvallende, maar gedis tingeerde Rover 800 zal in Neder land in drie uitvoeringen worden De meest luxueuze Rover 800: de Sterling. geleverd. De gunstigst geprijsde versie is de 820i die bijna 45 mille gaat kosten. Onder de motorkap zit een twee liter injectiemotor met zestien kleppen, die een vermogen yan 140 pk kan leveren. Goed voor een acceleratie uit stilstand naar 100 km/uur binnen de 10 seconden en een topsnelheid boven de 200 km/uur. De 820 Si heeft dezelfde vierci- linder motor maar heeft een wat lu xueuzere uitrusting en een hogere prijs: bijna 53 mille. Deze twee viercilinder versies zullen volgens de verwachting ongeveer 70 pro cent van de omzet gaan uitmaken. Aan de top van de serie staat de Rover Sterling met een zescilinder motor van 172 pk. Handgeschakeld komt deze duur aangeklede limou sine in 8,3 sec. op 100 km/uur snel heid en zijn top ligt in de buurt van de 214 km/uur. De importeur heeft er de voorkeur aan gegeven abs, air-conditioning en schuifdak als extra achter de hand te houden, waardoor de standaardprijs binnen de 64 mille kon worden gehouden. Honda werkt op dit moment aan een verbeterde uitvoering van de zescilinder motor. Zodra die krachtbron klaar is zal hij ook in de Rover Sterling worden geplaatst. In het vooijaar wordt de 800-serie uitgebreid met een eenvoudiger versie, later in het volgend jaar met een vijfdeurs editie. Directeur Van Putten weet maar al te goed, dat het dringen is in het marktsegment, waarin de nieuwe Rover moet opboksen tegen erken de grootheden van Mercedes, Ford, Renault, Volvo, Audi en an dere merken. Desondanks meent hij volgend jaar 1250 Rovers 800 te kunnen afzetten, wat voor hem een flinke stap zou betekenen op weg naar een marktaandeel van 2 pro cent, die hij met zijn merk over drie jaar wil bereiken. Overigens zal deze grote Rover- serie niet bij alle Austin Rover dea lers te koop zijn. Voorlopig is onge veer de helft van de in totaal 110 dealers 'zwaar' en 'representatief genoeg bevonden om de verkoop van de royale, stille en comfortabe le Rover 800 ter hand te kunnen ne men. De groep zal op termijn wor den uitgebouwd tot zo'n zeventig bedrijven, maar meer niet. De rest zal het met de kleinere modellen moeten blijven doen. Peugeot 205 GTI 1.9 De succesvolle Peugeot 205-se- rie (voor een groot deel verant woordelijk voor het herstel van het Franse merk) wordt binnenkort aan de bovenkant afgesloten met een zeer luxueus snelheidsduivel tje: de GTI 1,9 (naast de GTI 1,6). Een prestige-object in een maar heel klein marktsegment. Maar een uiterst venijnig vehikel: binnen de 8 seconden op een snelheid van 100 km/uur en een topsnelheid van zo'n 206 km uur. Levensgevaarlijk in handen van minder geroutineerde automobilis ten, maar wie echt weet wat hij in handen heeft kan er veel plezier aan beleven. De 1900 cc motor loopt als een zonnetje, de wagen blijft lijnrecht op de weg, hij is zelfs in haarspeldbochten nauwe lijks uit zijn evenwicht te krijgen. Remmen en onderstel zijn natuur lijk aangepast aan dat extreme ge weld, dat waarschijnlijk voor het eerst op de RAI in februari in ons land te zien zal zijn. En dan zal er een prijskaartje van ongeveer der tig mille aanhangen. Daihatsu Hi-Jet Bij Daihatsu wordt de Minibus opgevolgd door de HiJet. Van deze zullen zes modellen verkrijgbaar worden, waarvan twee op geel ken teken en geschikt voor personen vervoer. Er zal keus zijn uit twee motoren (850 en 1000 cc). Als bestelwagen (vanaf 12.354 incl. btw) is de wagen verkrijgbaar als pick-up of als van. De perso nenwagens zijn de HiJet 850 Tou ring (ƒ17.599) en de HiJet 1000 Touring 19.399). Maar welke uitvoering men ook kiest, de HiJet laat zich als een per sonenauto licht en vlot besturen. De zitpositie biedt comfortabele ruimte en overzicht. Op de Personenauto RAI - die van 5 tot 15 februari in het ge hele Amsterdamse gebouwen complex zal worden gehouden - zal de elektronica als centraal thema worden gebruikt. De organisatoren menen dat het punt nu is bereikt, waarop de kennis niet alleen in theorie beschikbaar is maar ook op rui me schaal wordt toegepast. Op een speciale stand zal te zien zijn wat er zoal aan elek tronica in de automielwereld kan worden gebruikt en wat de toekomst op dit waarschijnlijk zal hebben te bieden. Alle automerken zullen in de RAI weer vertegenwoordigd zijn. Alle hallen zullen in ge bruik zijn. De beschikbare ruimte is alweer overtekend. Ook onderdelen en toebeho ren voor auto'sen handgereed schappen maken deel uit van het expositieprogramma van de Personenauto RAI '87. Weer een nieuwe autowas. Van Valma. Met de pretentieuze naam 'Showroom Shine'. De naam sug gereert dus dat de auto er als nieuw gaat uitzien. En wat meer is: de producent laat weten dat deze was vooral ge schikt is voor donkere auto's. Om dat het geen witte resten of een waas op de auto zou achterlaten. Wie ooit een donkere auto in de was heeft gezet weet hoe moeilijk het is kan zijn alle wasresten van- de wagen te krijgen. Hoe gemakke lijk strepen en vlekken ontstaan. Ik moet zeggen dat deze 'Showr room Shine' inderdaad heel g& makkelijk in het gebruik was. Het is een dunne witte vloeistof. Vooraf- als de fles vol is moet men oppas sen dat men er niet mee morst. D£ was laat zich echter heel simpdf- uitsmeren en daarna even eenvou dig uitwrijven. Het werkje is snef gebeurd. De was laat geen sporen achter en de wagen glimt als een spiegel. De fabrikant overdrijft niet als: hij zegt dat de auto binnen drie kwartier in de was kan worden get zet. De bewering dat Showroom Shi ne ook in de zon kan worden ge bruikt heb ik niet kunnen controle ren. Het oppervlak behoeft niet droog te zijn, maar dan is het uit-, wrijven uiteraard lastiger. Door het ontbreken van slijp- middelen is deze was minder ge schikt voor verweerde lak. 1 Valma heeft voor een flakon Showroom Shine een adviesprijs van f.12.25 meegegeven. AUSTIN ROVER Touwbaon 2 Leiderdorp tel. 071-899275* Het 'papierloze kantoor' be staat nog steeds niet. Wel dro men de producenten van com puters van een administratief proces dat zo vereenvoudigd is, dat er voor de mens meer creatief werk overblijft. De vraag die daarbij centraal staat is steeds: hoe ziet zo'n kantoor van de toekomst eruit? tionals op computergebied doen veel research naar wat er in de toe komst nodig is. Immers, wie een goede gooi doet naar de systemen van morgen, loopt straks voorop met de verkoop van zijn apparaten, eenheden en standaards. Opmerkelijk is dat in Japan de foto- en kopieergigant Ricoh erg veel onderzoek naar dit kantoor van de toekomst heeft gedaan. Ri coh heeft wellicht in Europa nog niet zo'n grote naam, maar toch r Een computer die gesproken commando's accepteert, bespaart veel werk. een vrij aanzienlijk marktaandeel in kopieer-apparatuur. Veel machi nes namelijk worden onder een an dere naam aan de man gebracht. In elk geval heeft men in de Ri coh-laboratoria razend veel man kracht en tijd gestopt in dat 'kan toor van de toekomst'. En men heeft als resultaat van dit denk- en ontwikkelingswerk een speciaal demonstratie toekomstkantoor ge schapen. Enige tijd geleden bracht ik daar in Tokio een bezoek aan. Het invoeren van documenten en brieven kan daar op twee ma nier gebeuren. Op de eerste plaats met het toetsenbord van de tekst verwerker. Alleen, deze tekstver werker wijkt nogal af van de syste men die wij kennen. Briefhoofden komen ook in de tekst voor en staan op het scherm. Het oplos send vermogen van (laser)printer en scherm is zo hoog (heel veel beeldpunten) dat men een gete kend briefhoofd ook gemakkelijk mee kan printen. Het briefhoofd staat in veel gevallen al op de 'flop pydisk'. door Hugo van der Heem Een andere manier van tekstin- voer gebeurt - hoe kan het ook an ders - met een soort kopieermachi ne. Het hele document wordt in pi xels (beeldpunten) zeer nauwkeu rig 'gescand' en in zijn totaliteit op het beeldscherm gebracht. Brief hoofden en dergelijke worden nu als het ware grafisch weergegeven maar en daar zit het wezenlijk nieuwe van het systeem, de tekst van de brief (de letters) worden ook wel degelijk gelezen en weer in bruikbare, te corrigeren computer tekst omgezet. Aan de opslag van brieven en do cumenten komt geen papier meer te pas. Ook geen microfilm trou wens. Ricoh heeft gekozen voor de optische disc: een beeldplaat die de opslag van miljoenen tekens en beelden toestaat. Het voordeel van deze keuze is duidelijk. Papier neemt veel meer ruimte in beslag en er zijn heel veel mappen nodig om de zaak op te bergen. Microfi ches geven al een grote ruimtebe sparing, maar zijn moeilijk toegan kelijk. Het wordt vaak eindeloos zoeken. De combinatie van de computer, die altijd een archief- of zoekprogramma aan boord heeft met de gigantische opslag van de Optical Disc, maakt makkelijk ar chiveren, snel terugzoeken en inle zen mogelijk, ook van brieven van jaren terug. Kleuren-weergave In de demonstratieruimte in het hoofdkwartier in Tokio heeft men ook een, nu nog losstaand compu tersysteem, voor lay-out in kleuren gereed. Ook hier weer een soort ko pieermachine, die echter alles in kleuren opneemt. De opname kan ook met een camera worden ge daan, bijv. als het om grote voor werpen gaat. Het beeldscherm le vert opnieuw een vrij levensechte kleurweergave van het origineel. Op dat moment kan de art-direc tor van een reclamebureau of een modeontwerper aan de slag gaan. Vlakken kan hij van kleur doen veranderen of in kleur afzwakken. Hele delen van de tekening of af beelding kunnen worden 'onder drukt' of elektronisch 'weggesne den'. Nieuwe vormen kunnen wor Gegevens, opgeslagen op een disc zijn snel terug te vinden den ingetekend, of de opmaak van bestaande zaken kan helemaal door elkaar worden gegooid. In al le gevallen gebruikt men bij de kleurencomputer een muis of een lichtpen. Een lay-out verzorgen is dan zoiets als elektronisch knip pen en plakken geworden, met kleuren erbij. Ook via een andere zijde bena dert men het kantoor van de toe komst. In het laboratorium - en in een veel verder gevorderd stadium - leert men de computer luisteren. Want wat zou het niet handig zijn om teksten al sprekend in te kun nen voeren? Maar zover is het nog niet. Wat men wel in de laboratorium-situa tie heeft kunnen bereiken is dat de computer standaard commando's verstaat. 'Run' bijvoorbeeld bij het starten van een programma. Of alle cijfers van 1 tot 10. Links en rechts. Die commando's kunnen bij elke tekstverwerker al een heleboel tijd besparen. Men houdt de handen vrij als men de computer beveelt naar het 'einde' of 'begin' tekst te gaan, of 'links' of 'rechts' de kant lijn te gebruiken. Trefkans goed Het opvallende van de Ricoh- proeven was dat de computer de commando's buitengewoon goed interpreteerde, of het nu om een vrouwen- of mannenstem ging, een Japanse, Engelse of Nederlandse gast die de commandolijst (in het Engels) voorlas. Vrijwel altijd raak dus, terwijl de zwakte van een luis terend computersysteem vaak ligt in het herkennen van woorden. Maar al te vaak herkent de compu ter alleen de woorden van hef 'baasje': degene die de vocabulaire heeft ingesproken. Maar dan moet diezelfde persoon bijv. niet ver kouden zijn, als hy z'n tekstver werker al sprekend wil benaderen; want dan gaat het opnieuw mis.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23