Hongarije 1956: Stalin valt van zijn voetstuk Noodlot achtervolgt Zeeuwse veerdienst Achtergrond 'Apartheid ethische vergissing' DONDERDAG 23 OKTOBER 1986 PAGINA 21 Russische tanks in Boedapest, Westen kijkt toe 3 november 1956: Russische tanks in de straten van Boedapest. AMSTERDAM - Het in februari 1956 gehouden congres van de communistische partij van de Sowjet-Unie vormde de opmaak voor de stormachtige gebeurte nissen van dat jaar in Oost-Euro pa die zouden uitmonden in de Hongaarse revolutie, nu precies 30 jaar geleden. Op dit congres stelde Chroests- jov in zijn beroemd geworden re de de misdaden van Jozef Stalin aan de kaak. Tevens beloofde hij de Oosteuropese staten die ten tijde van Stalin vaak per telefoon vanuit het Kremlin geregeerd werden een grotere mate van on afhankelijkheid. door Mons Weijers Voor Hongarije had dit in eer ste instantie tot gevolg dat dicta tor Matyas Rkosi gedwongen werd tot rehabilitatie van Laszo Rajk, een nationaal voelende communist die in 1949 na een schijnproces op beschuldiging van samenzwering met de van wege zijn 'eigen weg naar het so cialisme' in ongenade gevallen Tito werd terechtgesteld. Tevens voelden de Hongaarse liberale intellectuelen zich nu vrij om het schrikbewind uit de Stalin-tijd in het openbaar te kri tiseren, hetgeen vooral geschied de tijdens de samenkomsten van de zogenaamde petöfi-kring in Boedapest. Toen Rkosi inmid dels voor de arrestatie van zo'n 400 intellectuelen een stokje wil de steken werd hij na toestem ming van het Kremlin tot afge treden gedwongen. Hij werd ech ter niet, zoals de Hongaren graag gezien hadden, opgevolgd door de populaire Imre Nagy maar door zijn kleurloze rechterhand Ernö Grö. Imre Nagy had de Hongaren tijdens zijn premierschap, dat duurde van juli 1953 tot maart 1955, gewonnen door zijn poli tiek van de nieuwe koers. Hij had de belastingdruk op de boeren verlicht, de druk op de kerken gematigd en vele politieke ge vangenen vrijgelaten. Na de val van zijn Russische beschermer Malenkov was hij echter door Rkosi tot aftreden gedwongen en uit de partij gezet. Gomoelka Ondertussen lagen ook de Poolse communisten in de clinch met Moskou. Tijdens een marathonzitting van het Centraal Comité werd de nationale com munist Wladislav Gomoelka tot partijsecretaris benoemd en een politiek van hervorming afge kondigd. Russische tanks rukten op naar de buitenwijken van Warschau en een delegatie uit Moskou onder leiding van Nikita Chroestjov arriveerde per vlieg tuig teneinde orde op zaken te stellen. Om hun steun te betuigen aan de Polen (en daarmee tevens hun eigen leiders aan te sporen tot een meer onafhankelijke koers) organiseerden de studenten van de technische hogeschool in Boedapest een demonstratieve zwijgende optocht. Ondanks een aanvankelijk verbod van de au toriteiten ging de demonstratie op 23 oktober om half drie van start. Eerst trok men langs de Pest- kant van de Donau naar het standbeeld van de nationale dichter Sandor Petöfi waar een toneelspeler het gedicht voorlas dat de Hongaarse revolutie tegen de Habsburgers van 1848 had in geluid. Vandaar trok men dwars door Pest naar de Margareta- brug om in Boedapest aan de overkant van de Donau een krans te leggen bij het stand beeld van de Poolse generaal Bern, een van de aanvoerders van de Hongaarse troepen tij dens de revolutie van 1848. Tij dens de tocht door Pest werden steeds meer leuzen gescandeerd waarvan de voornaamste was 'Russen ga naar huis'. Op het Marx-plein, een eind punt van veel bus- en tramlijnen, sloten talrijke arbeiders die van hun werk kwamen zich bij de be togers aan. Van het standbeeld van Bern trok men weer naar het aan de overzijde van de Donau gelegen parlementsgebouw. Hier riep de menigte om Imre Nagy. De ex-premier verscheen inder daad op het bordes. Hij besefte op dat moment nog niet wat er gaande was en hield een weinig zeggend toespraakje waarin hij de demonstranten opriep naar huis te gaan en de oplossing van de problemen over te laten aan het Centraal Comité. Radio In plaats daarvan trok de me nigte naar het gebouw van de staatsradio waar men uitzending eiste van hun programma van zestien punten. Deze zestien ei sen waren de vorige dag op de vergadering van de studenten aangenomen en behelsden onder meer: terugtrekking van de Sow- jet-troepen uit Hongarije, herstel van de parlementaire democra tie, benoeming van Imre Nagy tot premier en vervanging van de communistische Rode Ster door het Kossuth-embleem. De eisen mochten in een toevallig bij het gebouw staande radiowagen worden voorgelezen. Toen de demonstranten echter via radio's van buurtbewoners merkten dat de eisen niet gelijk tijdig werden uitgezonden be gonnen ze het gebouw te bestor men. Even later openden agen ten van de veiligheidspolitie, de AVO, vanaf het dak van het ge bouw het vuur op de demon stranten. Polïtietroepen die ook naar de plek des onheils ge stuurd waren stonden hun wa pens echter af aan de demon stranten. Toen deze hiermee op de mannen van de AVO begon nen te schieten was de opstand een feit. Nog diezelfde avond werd het reusachtige standbeeld van Sta lin van zijn sokkel gehaald. De volgende dag rolde een divisie Sowjet-tanks de straten van Boe dapest binnen. Deze behoorden tot de in Hongarije gelegerde Sowjet-troepen en waren te hulp Blanke synode: Apartheid is een ethische ver gissing. Dat heeft de synode van de Nederduits Gereformeerde Kerk - de grootste blanke kerk in Zuid-Afrika - gisteren uitge sproken. Conservatieve synode leden probeerden tevergeefs de term 'apartheid' te vermijden. Buiten Zuid-Afrika is dat woord te veel beladen, betoogden zij. De synode - die een rapport over 'kerk en sameleving' op ta fel had - ging niet zover om door het aannemen van een motie apartheid een 'zonde' en 'ketterij' te noemen, zoals dat wél gebeur de in gereformeerde kerken bui ten Zuid-Afrika. "De kerk", zegt de aangeno men resolutie, "is ervan over tuigd, dat de gedwongen schei ding van mensen niet kan wor den gezien als een bijbels voor schrift. Apartheid op grond van de bijbel rechtvaardigen moet als een vergissing worden er kend en verworpen". "Apartheid als sociaal-politiek systeem, dat onrecht doet aan mensen en de ene groep bevoordeelt boven de andere, kan niet op christelijk- ethische gronden worden aan vaard; het is in strijd met de broederliefde en rechtvaardig heid en tast onvermijdelijk de menselijke waardigheid van alle betrokkenen aan". De synode hulde zich in het boetekleed door te stellen dat ook andere sociale en politieke factoren bijdragen aan rassendis criminatie. "Voorzover de kerk en haar leden daarin deel heb ben, wordt dat met grote nede righeid en wroeging erkend". Het was voor het eerst sinds 1974 dat de blanke synode over 'apartheid' sprak. Toen werd ras senscheiding nog gezien als noodzakelijk voor een stabiele maatschappij in een veelrassig land. De synode sprak zich gisteren wel uit tegen economische sanc ties of boycot om politieke ver anderingen te bewerken. Ook ge weld tegen de regering is, vol gens de synode, niet in overeen stemming met het evangelie. Van de kerkleden wordt ver wacht, dat zij de overheid ge hoorzaam zijn, "tenzij deze de wil van God niet respecteert". Wannéér dat het geval zou zijn, wordt in het besluit niet nader toegelicht. Merkwaardig is, dat de blanke synode voorstander blijft van naar ras gescheiden scholen en kerken. En over de gescheiden woongebieden voor blanken en niet-blanken is niet eens gespro ken. De predikant Johannes Adonis van de Nederduits Gere formeerde Sendingskerk (voor kleurlingen) noemde de verande ringen bij de blanke kerk dan ook 'kosmetisch'. In de Sen dingskerk - waarvan de predi kant Allan Boesak voorzitter is - is men vooral teleurgesteld over het feit dat de blanke kerk het principe van scheiding naar ras van de vier gereformeerde ker ken (blanken, zwarten, kleurlin gen en Indiërs) niet opgeeft. Bij de discussie in de synode bleek, dat de meeste leden onder 'apartheid' niet de geografische indeling van het land voor ver schillende bevolkingsgroepen verstaan, maar een discrimine rende houding tegenover niet- blanken. Op grond daarvan kon den ook de conservatieven in stemmen met het besluit tegen de apartheid. Verder besloot de blanke syno de lid te blijven van de Gerefor meerde Oecumenische Synode (GOS). De tegenstanders kwa geroepen door de Hongaarse re gering. De Russen bezetten de strategische punten maar gingen afgezien van sporadische geval len niet tot actie over. Hier en daar verbroederden de tankbe manningen zich zelfs met de re bellen. Weer een dag later, op 25 okto ber, arriveren twee leden van het Sowjet-politbureau, Anastas Mi- kojan en Michail Soeslov in de Hongaarse hoofdstad. In de geest van het 20ste partijcongres stelden ze zich positief op tegen over het onafhankelijkheidsstre ven van de satellietstaat en de den zelfs enkele concessies: De stalinisten Andraas Hege- düs en Ernö Gerö mochten uit hun functies van respectievelijk premier en partijleider ontslagen worden en vervangen door Imre Nagy en Janos Kader. Met de be lofte dat de Sowjet-troepen zo snel mogelijk teruggetrokken zouden worden vertrokken de twee dezelfde dag weer naar Moskou. Maleter Door dit alles konden de rebel len nog gesterkt door het besef dat de Sowjet-leiders in War schau inmiddels bakzeil hadden gehaald hun acties uitbreiden. Al snel sloeg de revolutie over naar andere delen van Hongarije. Op het platteland werden de kolcho- sen opgeheven; fabrieken wer den naar Joegoslavisch model overgenomen door arbeidersra den; oude democratische partij en werden opnieuw opgericht; er kwamen radiozenders van de re bellen in de lucht; dagbladen van alle gezindten werden opgericht; de rode ster, het gehate commu nistische symbool, werd van de daken gehaald en uit de vlaggen geknipt; kardinaal Mindszenty werd vrijgelaten. Doordat kolonel Pal Maleter weigerde om een bevel van de minister van defensie uit te voe ren om met tanks tegen de rebel len op te rukken en zich met een groot deel van het leger aansloot bij de vrijheidsstrijders, en hoofdcommissaris Sandor Ko- pacsi weigerde om politietroe- pen tegen de revolutionairen in te zetten, hadden dezen de han den vrij om af te rekenen met hun enig overgebleven tegen stander: de veiligheidsdienst. In de tien dagen tussen 23 ok tober en 4 november 1956 haalde het Hongaarse volk zijn gram voor de wrede terreur die deze dienst in de voorafgaande perio de had uitgeoefend. Het hoofd kwartier werd ingenomen en de daar aangetroffen folterkamers werden getoond aan de inmid dels in groten getale toege stroomde buitenlandse journa listen. Iedereen die als veilig heidsagent werd herkend, werd zonder pardon neergeknald of aan een lantaarnpaal opge knoopt. Imre Nagy en Janos Kadar stonden'aanvankelijk met enige reserve tegenover de rebellen. Na enkele dagen echter onder kenden zij het democratische ka rakter van de opstand en bena drukten in radiospeeches, dat er geen sprake was van een contra revolutie, zoals in de Oosteuro pese pers werd beweerd, maar van een brede beweging voor meer democratie en politieke on afhankelijkheid, in reactie op de misdaden van de communisti sche leiders uit voorgaande pe rioden. Alles bij elkaar ontstaat er een toestand die Mikojan en Soeslov bij hun tweede bliksembezoek aan Boedapest op 29 oktober de indruk gegeven moet hebben dat Hongarije zonder ingrijpen van buitenaf reddeloos voor het com munisme verloren zou zijn. Het besluit tot een tweede militair in grijpen moet, zoals achteraf valt te reconstrueren, gevallen zijn tijdens een sessie van het Russi sche Politburo op 31 oktober. Joegoslavië Samen met Molotov doet Niki ta Chroestsjov vervolgens per vliegtuig de ronde langs de Oost europese leiders om hen van zijn men nét enkele stemmen tekort. In 1984 werd het lidmaatschap opgeschort, nadat de GOS de blanke kerk had gevraagd haar steun aan de apartheid te her- Secretaris dr. P. Schrotenboer van de Gereformeerde Oecume nische Synode was 'buitenge woon gelukkig' met het besluit om lid te blijven. Hij was Qnder de indruk van de laatste ontwik kelingen in de Nederduits gere formeerde synode. Uit Nijkerk Het evangelistenpaar Goeree - veroordeeld wegens voor joden kwetsende uitlatingen - zal geen bijeenkomsten meer houden in Nijkerk. Afgelopen zondag ver stoorden actievoerders zo'n bij eenkomst. De evangelisten wijken uit naar een.fabriekskantine 'in het midden van het land', die door de directeur beschikbaar is ge steld. De plaats zal niet via adver tenties of aanplakbiljetten wor den bekendgemaakt. Tegen brochure. De Her vormde Kerk is tegen publikatie van de brochure 'Midden-Oos ten, bakermat van christenen', die een werkgroep van de Raad van Kerken in Nederland heeft geschreven, zo heeft het kerkbe besluit op de hoogte te stellen. De Polen gaan na enig tegen stribbelen akkoord. De Tsje chen, Roemenen en Bulgaren, die Chroestsjov in Roemenië spreekt, stemmen vrijwel onmid dellijk met het plan in. In de nacht van 2 op 3 november arri veerden de twee Sowjet-leiders vervolgens op het eiland Brioni om de Joegoslavische leiders op de hoogte te stellen. Chroestsjov moet deze ont moeting met enige zorg tege moet gezien hebben. De betrek kingen met de Joegoslaven, die door Stalin verbroken waren, waren door hem persoonlijk nieuw leven ingeblazen en hij wilde de Joegoslaven liever niet voor het hoofd stoten. Boven dien was Joegoslavië het enige Oosteuropese land waar de pers positief over de gebeurtenissen in Hongarije bericht had. Zoals we nu weten ging Tito echter vrij snel akkoord' met het invasie plan. Hij stipuleerde alleen dat niet de laffe opportunist Ferenc Münnich, maar Janos Kadar het hoofd van de nieuwe regering zou worden. Een wens waaraan Chroestsjov, zoals bekend, vol daan heeft. Op 1 november komen bij het Hongaarse Politburo alarmeren de berichten binnen over een stroom van Sowjet-troepen die over de oostgrens Hongarije bin nentrekken. De Russische am bassadeur Joeri Andropov wordt op het matje geroepen. Hij be weert van niets te weten en zal inlichtingen bij zijn regering in- Blote handen Later op de dag verklaart hij dat de Sowjet-troepen zich vol gens afspraak terugtrekken en dat de nieuwe troepen alleen die nen om de gewonden te verzor gen en de aftocht te regelen. Om vijf uur 's middags is Andropov aanwezig bij een zitting van het Hongaarse Politburo. Imre Nagy deelt hem dan mee dat Hongarije zich als neutraal beschouwt en zich terugtrekt uit het Warschau pact. Bij die gelegenheid ver klaart Janos Kadar dat hij even tueel met zijn blote handen tegen de Russische tanks zal vechten. Diezelfde Janos Kadar is 'de volgende dag spoorloos verdwe nen. Pas op 7 november komt hij weer terug aan het hoofd van een door de Russen gesteunde 'rege ring van arbeiders en boeren'. Zijn opportunisme is uiteinde lijk toch sterker gebleken dan zijn idealisme. De Russische tanks zijn dan in de nacht van 4 op 5 november voor de tweede maal Boedapest binnengerukt. Terwijl heel Euro pa aan de radio gekluisterd zit vechten de Hongaren met doods verachting tegen de Russische troepen. Ze hopen op hulp uit het Westen. Een hoop die vooral levend wordt gehouden door uit zendingen van radiostations als Free Europe. Maar het Westen heeft zijn handen vol aan de ge lijktijdig uitgebroken Suez-cri- Tot 12 november wordt er in Boedapest gevochten. Maar de Hongaren zijn uiteraard kans loos tegen de Russische over macht. Terwijl de grenzen nog open zijn nemen 300.000 Honga ren de wijk naar het Westen. Door het militair ingrijpen van de Russen werden de machtsver houdingen in Oost-Europa zoals die op de conferenties van Jalta en Potsdam waren vastgelegd in zekere zin bezegeld. Toen de Tsjechen in de Praagse ellende van 1968 met hun 'communisme met een menselijk gezicht' een eigen weg leken in te slaan kon den de Russen militair ingrijpen in de zekerheid dat het Westen niet zou reageren. En was het de dreiging van een Russische in terventie die Jaruzelski er in 1983 toe bracht om Solidarnosc zelf een halt toe te roepen. Misschien is het wel de ironie van de geschiedenis dat 30 jaar na dato Hongarije de enige satel lietstaat is die erin is geslaagd een eigensoortig communisme te stuur (moderamen) aan de Raad van Kerken meegedeeld. "Onvolledige of wellicht ook aanvechtbare informatie zou ui termate ongunstig zijn", schrijft het moderamen. Het ontwerp van de brochure laat, volgens het hervormde kerkbestuur, te veel vragen open. Nader beraad is no-t dig en daarbij moet een 'brede kring van deskundigen', ook van joodse kant, worden betrokken. Een vraag van het hervormde kerkbestuur is, of in het ontwerp van de brochure niet op al te sim pele manier de Palestijnen wor den beschreven als slachtoffers van de joodse tragedie in Euro pa. En een andere: of door een nogal persoonlijke bijdrage van Palestijnse kant de brochure niet een zekere onevenwichtigheid heeft gekregen. Rotsen en klippen Baptisten. In Harderwijk is gisteren de algemene vergade ring van de Unie van Baptisten gemeenten geopend. Voorzitter ds. J. Schouten uit Delfzijl zei in zijn openingstoespraak, dat de Unie in 'woelig vaarwater' is te rechtgekomen. "Er zijn allerlei rotsen en klippen waarop het schip dreigt vast te lopen". Zonder zaken bij hun naam te noemen duidde de Unie-voorzit ter onder meer op de spanningen VLISSINGEN - Hoe is het moge- lijk dat één bedrijf zo veel tegen slag ondervindt? Directeur D. Oos- tinga van de Provinciale Stoom boot Dienst (PSD) in Zeeland houdt het op het noodlot. Binnen zijn organisatie bestaat echter het idee dat de pech het gevolg is van een slecht beleid. En in het Zeeuw se zijn zelfs mensen te vinden die heilig in een complot geloven. Eerst de feiten van wat wel een 'prinsessendrama' mag worden ge noemd: op 3 maart van dit jaar werd tussen Vlissingen en Bres- kens de dubbeldeks-veerboot Prinses Juliana in de vaart geno men. Maar vanaf het eerste mo ment was het schip (kosten 58 mil joen gulden) vaker aan de kade te vinden dan op de Westerschelde. De ene technische stbring volgde op de andere en 'Juul' werd een zorgenkindje. door Peter van der Maat Voor de vijfduizend automobilis ten die dagelijks oversteken was het elke keer weer de vraag hoe lang de vaartocht zou vergen. De irritatie van de Zeeuwen groeide met de dag. Soms moesten ze uren wachten, voordat ze aan boord konden, soms kostte het een halve dag om er weer af te komen. Probleemgeval Begin oktober besloot de PSD dat het zo niet langer kon met de dubbeldekker. Wat het trotse vlag- geschip van de vloot had moeten zijn, ligt nu als probleemgeval ge meerd in de haven van Vlissingen. De vier voortstuwingsmotoren zijn gedemonteerd en voor onderzoek overgebracht naar de bouwer, de firma Holec in Slikkerveer. De operatie duurt zeker tot feburari volgend jaar. De nieuwe Prinses Juliana was in de plaats gekomen van de oude veerboten Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Irene. Die eerste twee werden in de loop van dit jaar verkocht, maar hun 'doch ter' lag nog op een koper te wach ten. Omdat de dubbeldekker in repe- ratie ging, moest de bijna dertig jaar oude en afgeschreven Pinses Irene plotseling van stal worden gehaald, om in geval van nood haar ongeveer even oude 'enkeldeks- zusters' Margriet en Beatrix te as sisteren. Eigenlijk zou haar veilig heidscertificaat op 1 november verlopen, maar de scheepvaartin spectie toonde zich bereid om dat enkele maanden te verlengen. Aan boord van de Prinses Irene spuien enkele matrozen hun gal te genover de verslaggever. Volgens hen worden de oude schepen slecht onderhouden, duurt het lang voordat mankementen wor den hersteld, voert de directie kort om een slecht beleid. Op de brug erkent ook kapitein W. Lijs dat het onderhoud de laatste jaren minder is dan voorheen. Maar hij voegt er aan toe dat volgens hem de directie doet wat in haar vermogen ligt en dat het de provincie Zeeland is die de geldkraan toeknijpt. Jaarlijks levert het veer de PSD 16 miljoen gulden op en de provin cie legt daar 34 miljoen gulden bij. Volgens directeur Oostinga heeft de provincie tot op heden nog niet op de veerdienst bezuinigd: "Maar het spreekt vanzelf dat bij oude schepen, die toch worden vervan gen, niet meer elk roestplekje wordt weggewerkt. Voor de veilig heid heeft dat echter beslist geen consequenties". - Hoe is de verhouding tussen de PSD en de provincie Zeeland? "Een kind dat te veel door zijn ouders wordt beschermd, wordt nooit volwassen. De dienst zou meer vrijheid moeten krijgen waardoor er onafhankelijker kan worden gefunctioneerd. Het is moeilijk om een voorbeeld te noe men, maar ook voor kleinigheden moet nu verantwoording worden afgelegd. Begrijp goed, het is geen dagelijkse hindernis, maar het zou beter kunnen". - De PSD (420 werknemers) moet rond het baptistenseminarie, waarvan sommigen zeggen dat het niet meer uitgaat van de bij bel als 'Gods onfeilbaar woord'. "Het seminarie is meer en meer mikpunt geworden van mijns in ziens merendeels onredelijke kritiek", schreef rector professor dr. J. Réiling in een brief aan de gemeenten en Unie-cömmissies. Als nieuwe rector wordt dr. O. H. de Vries genoemd, sinds 1981 docent aan het seminarium. Hij wil daar alleen blijven werken als de baptistengemeenten ver trouwen uitspreken in zijn per soon en onderwijs. Studentenhuis. Bisschop Gijsen van Roermond heeft gis teren in Maastricht een rooms- katholiek studentenhuis - een verbouwd monumentaal pand aan de Boschstraat - ingezegend. Dat betekende ook de officiële start van het studentenpastoraat en de studentenvereniging op rooms-katholieke grondslag in deze stad. De bisschop noemde het een 'kostbare aanwinst'. Hij wenste de vereniging vooral een kwalita tief aantal leden toe, "want in kwantitatief opzicht zullen het er wel niet zo veel zijn". Zelf be noemde de bisschop een van de vijf bestuursleden van de vereni ging, de studentenpastor dr. Fer nando Péro Silva uit Spanje. in de nabije toekomst worden gere organiseerd. De provincie vindt dat daarvoor een tweede directeur nodig is. "Die reorganisatie heeft te ma ken met het feit dat een dubbel dekker de plaats inneemt van drie enkeldeks boten. We hebben daar door minder personeel nodig. Nee, ik verwacht niet dat er ontslagen zullen vallen, maar er moet wel het een en ander veranderen. We zien er de noodzaak van in dat er ie mand komt die die taak op zich neemt; op dit moment ontbreekt ons de slagkracht voor reorganisa tie. Er is behoefte aan een stevige interim-manager die weer ver dwijnt, nadat hij zijn opdracht heeft volbracht. De aanstelling van een tweede directeur is te zwaar. Twee directeuren lopen elkaar hier in de weg". Toen afgelopen zondag Margriet door een brand in de machineka mer onbruikbaar werd, moest Ire ne aan de bak. Ondanks het feit dat zij enkele maanden had stilgelegen functioneerde zij prima. Maar tij dens het noodweer beukte maan dagmiddag een golf de deur van een fietsingang open. Het water stroomde naar binnen: een stuk of tien auto's kwamen tot aan hun zit tingen in het water te staan. Het schip bereikte uiteindelijk toch veilig de wal. Noodlot Aan PSD-directeur D. Oostinga de vraag hoe hij deze aaneenscha keling van tegenslagen verklaart. Zijn antwoord: „Hier speelt het noodlot. Het is een betreurens waardige zaak. Natuurlijk vragen wij ons af of het dan nooit op houdt? Maar we leggen ons er niet bfj neer, we werken net zo lang door tot we alles weer onder de knie hebben". De schade die de PSD onder vindt ten gevolge van de proble men met de Prinses Juliana valt volgens Oostinga niet te becijfe ren: „Zoiets kost altijd geld, maar gelukkig vallen de reperaties on der de garantie. Het tast de kwali teit van de veerverbinding aan en in feite zijn de gebruikers degenen die werkelijk verlies lijden als ge volg van oponthoud en irritatie". - Heeft Holec fouten gemaakt bij de bouw van de motoren? "Nee, dat mag niet zomaar wor den gesteld. Holec produceert met hoog gekwalificeerd personeel hoog gekwalificeerde machines. Er kunnen menselijke fouten zijn ge maakt, maar dat is dan niet uit on kunde gebeurd. Waar het pro bleem precies ligt is nog onbe kend, maar het vermoeden bestaat dat er iets mis is met de isolatiepro- dukten die in de elektrische wikke lingen zijn gebruikt In die richting wordt nu gezocht". -Inde Provinciale Zeeuwse Cou rant hebben enkele Zeeuwen het vermoeden geuit dat er met opzet een slechte veerboot is gebouwd, om op die manier voorstanders te wer ven voor een brug over de Wester se helde. "Een fabeltje. Het is schip is ge bouwd onder toezicht van onder andere de scheepvaartinspectie, een scheeps-klassificatiebureau en onze rederij. Er is gewerkt volgens de voorschriften en alle tekenin gen zijn gekeurd. Bij zo'n complot zouden dan wel zeer veel mensen moeten zijn betrokken: ondenk baar. Bovendien hadden we de kinderziekten, waarmee elk nieuw schip heeft te kampen, al in juli on der controle. Het enige probleem vormen nu nog de motoren". - Is het verantwoord om nog met een oud schip als Prinses Irene te gaan varen? Bij de eerste de beste storm loopt het bijna mis. "Als het niet veilig is, varen we niet. We kunnen' het ons niet per mitteren om risico's te lopen. Het zijn drijvende garages met honder den mensen aan boord, die dien je veilig aan de overkant te brengen. Dat nu zo'n rijwieldeur is openge sprongen was ,niet te voorzien. Zoiets kan ook met een nieuwe boot gebeuren". De al lang bestaande studen-'- tenparochie in Maastricht wordt- door bisschop Gijsen niet er-j kend. Zij is niet uitdrukkelijk- rooms-katholiek maar oecume nisch. Hervormde Kerk: aangeno-| men de benoeming tot bijstandj in het pastoraat bij de hervormd-i gereformeerde evangelisatie inj Vaassen J. P. Verkade, laatstelijk! te Elspeet, naar Everdingen kan-; didaat G. H. Campenhout Rid-j derkerk, naar Balk Y. Slik Mar- rum-Westernijkerk (Fr.); beroep baar: H. de Bode Valburg, N. Raatgever Opijnen, A. van der- Stelt Bergeyk en J. Vlastuin Me-, teren.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21