'Veel geluk in de finale Gladbach smijt Feyenoord van de Bökelberg: 5-1 Groningen kan niet imponeren Pech achtervolgt Real Olympiakos vecht vooral tegen zichzelf Handbalteam doet niet onder voor Roemenië DONDERDAG 23 OKTOBER 1986 MÖNCHENGLADBACH (GPD) - De ontluisterende nederlaag van Feyenoord bij Borus- sia Mönchengladbach kende toch nog een positief punt. Na de eerste UEFA-Cupwed- strijd in de tweede ronde heeft de Rotterdamse club een ijzersterk argument om de Stichting Arbeidszaken te overtuigen van de noodzaak van de komst van Antal Roth. Op 6 november beslist dat orgaan of er een werkvergunning voor de Hongaarse libero wordt afgegeven. Hoe hard de Kuipclub een internationaal ervaren verdediger nodig heeft, werd gisteravond nadrukkelijk aangetoond op de Bökelberg. De laatste linie van Feye noord vertoonde daar zó'n opmerkelijke overeenkomst met een vergiet, dat het nog een wonder mocht heten dat het verlies tot 5-1 beperkt bleef. Xamax nauwelijks in problemen Precies dezelfde uitslag als waar mee vorig seizoen Sparta en ook Real Madrid van de Bökelberg werden afgesmeten, maar anders dan de thuis toverende Spanjaar den, hoeft Feyenoord voor de re turn over veertien dagen geen en kele hoop te koesteren. Het kan nog altijd licht spoken in de Kuip, maar vier goals maken tegen deze, in aanleg zo sterke counterploeg, is een onmogelijke opgave. Zeker als ook de nu geblesseerde Criens en Hochstatter er dan weer bij zijn bij de Borussen. „Wij hebben onze le ring getrokken uit het duel met Real, ditmaal komen we wèl een ronde verder", kon trainer Jupp Heynckes met zekerheid stellen. Niet eens zó'n gewaagde voor spelling, omdat Feyenoords pro blemen in Mönchengladbach niet beperkt bleven tot de verdediging, maar ook de middenlinie en de aanval op dit niveau zwaar in ge breke bleven. „We kunnen dan ook niet redetwisten over de uitslag", moest Rinus Israel wel toegeven. „Dit is de juiste verhouding. Als we hier een kans op een gunstiger resultaat hadden willen hebben, had elke speler op de toppen van zijn kunnen moéten spelen. Er wa ren er maar vyf die dat deden: Troost, Wijnstekers, Been, Hoek stra en Elstrup in de eerste helft". Met die vaststelling was de coach nog te lief. Heel Feyenoord, inclu sief de vechtende aanhang, viel Eu ropees gezien door de mand, maar de grootste oorzaak voor de verne derende terechtwijzing lag toch in de defensie. Verschanst achter een vijfmanslinie, met Troost en Mole naar als mandekkers op Thiele en Rahn en positiedekking voor de geslepen Lienen, dachten de Rot terdammers hun zaakjes op papier voor elkaar te hebben. In de prak tijk klopte de uitvoering van geen kant, omdat er geen rekening was gehouden met persoonlijke fouten. Uitgerekend de meest ervaren voetballers leken bevangen door een vreemde angst en bezorgden hun ploeg de zenuwen. Joop Hiele, tweede doelman van Oranje toch, had schuld aan min stens twee treffers (de eerste van Drehsen en de vierde van Bruns) en de geroutineerde Ben Wijnste kers volgde zijn 'voorbeeld' op een belangrijk moment. Net nadat El strup met zijn gelijkmaker de Rot terdamse hoop had geinjecteerd, ging hij onder de bal door. Al in blessuretijd van de eerste helft kon Drehsen daardoor zijn tweede doelpunt laten afroepen. „Precies op het goede ogenblik", stipte Heynckes dankbaar aan. „Want die voorsprong stimuleerde mijn ploeg tot de stormloop van de tweede helft. Daar zal ik nog vaak aan terugdenken, want na de pauze hebben we werkelijk uitstekend gespeeld. Dit was voor ons een ou derwetse topavond, terwijl ik er vooraf toch tegenop had gezien, omdat het voordeel van een thuis wedstrijd nauwelijks gold met al die Hollanders op de tribunes. Dat het toch zo goed liep, is de verdien ste van mijn ploeg. Die verdient een groot compliment". veel te gering bij de paar kansjes die de Rotterdamse ploeg dan wel kreeg, zodat Borussia vrijwel door lopend kon blijven stormen. Rahn, na het slimme overstapje van Thie le, Bruns en Thiele zelf drukten het overwicht uit in de ontluisterende 5-1. Niet eens geflatteerd, want een goal van Rahn („een zuivere" aldus Heynckes) werd afgekeurd en Bo- rowka kopte nog eens op de lat. Feyenoord kon zich toen .totaal niet meer verweren tegen de ont ketende tweevoudige UEFA-Cup- winnaar (1975 en 1979) en dwaalde tenslotte doelloos over het veld met Blinker voor de zwaar tegen vallende Hofman en Monkou voor Molenaar. Maar een paar spelers bleven overeind. En daar behoor den inderdaad Tro9st (Thiele werd in de slotfase vervangen) en Been toe. De rest kwam eenvoudig kwa liteit en mentaliteit tekort en liet het vooral verdedigend afweten. In de defensie heerste zo'n desor ganisatie dat een ijzersterk argu ment werd geleverd voor de komst van Antal Roth. Feyenoord hoeft bij de Stichting Arbeidszaken al leen de film van het duel van gis teravond maar af te draaien... PAUL DE TOMBE Rinus Israel is de wanhoo-p nabij tijdens het voor Feyenoord ontluiste rende EC-duel in Mönchengladbach. (foto ANP) GRONINGEN (GPD) - De deur naar de derde ronde in het UEFA- cuptoernooi is voor FC Groningen vrijwel in het slot gevallen. Welis waar bleven de noordelijken ook in het vierde Europa Cup-duel in ei gen stadion ongeslagen, maar de 0- 0 tegen Xamax heeft over veertien dagen iri Neuchatel vrijwel zeker uitschakeling tot gevolg. De trots van voorzitter Renze de Vries speelde gisteravond een tegenval lende wedstrijd en kon eigenlijk geen moment aanspraak maken op meer. Xamax had de wedstrijd te allen tijden onder controle. Beide ploegen traden op oorlogs sterkte aan. Bij FC Groningen was Jan van Dijk, die in de dagen voor afgaande aan de wedstrijd al bij voortduring had verkondigd de 'kraker' in het Oosterpark voor geen goud te willen missen, ook daadwerkelijk van de partij. Zijn pijnlijke heupblessure, waardoor hij afgelopen zondag tegen FC Den Haag verstek moest laten gaan, was met injecties verdoofd. Ron MADRID (GPD) - Real Madrid heeft gisteravond gebroken met een traditie. In tegenstelling tot een vast gebruik van de laatste jaren droogden de Madrilenen hun Europa-Cupstander, gister avond in Madrid was dat Juven- tus, niet met vijf doelpunten af, maar bleven bij een bescheiden 1-0 steken. Dat de score zo mager uitviel, was voor de Spaanse kampioen dit keer het gevolg van pech en onbegrijpelijke be slissingen van de Schotse arbiter Valentine. In het door 100.000 toeschou wers in het Bernabeu-stadion bijgewoonde duel (dat inclusief de tv-rechten voor een toprecette zorgde van vier miljoen gulden) had Real Madrid het quintet goals beslist verdiend. Met agres sief pressievoetbal liet Real Ju- ventus geen moment op adem Beenhakker na 1-0 zege toch optimistisch komen. Michel Platini, de Franse spelmaker in Italiaanse dienst, werd volledig aan banden gelegd door de subliem spelende Chen- do, terwijl Laudrup eveneens geen verweer had tegen de toege paste zonedekking van Camacho en Sanchis. Real Madrid rolde bij vlagen over de Italianen heen, die geen andere uitweg zagen dan zich in te graven. Maar zelfs het catenac- cio stelde Real in de eerste helft niet voor problemen. Hugo San chez profiteerde bijna van een ar geloze terugspeelbal van Bonini, maar schoot in het zynet. Gordil- lo, ondanks het feit dat hij afgelo pen week onder behandeling is geweest van de Nederlandse fy siotherapeut Richard Smit, bleek niet optimaal in vorm, trof de paal, maar dat bleek slechts het apéritief. Twee minuten later kon Chendo, niet gevolgd door Platini, ongehinderd doorstoten. Zyn trekbal had Butragueno voor het inschuiven. De Italiaanse doelman Tacconi verhinderde evenwel, dat Real Madrid verder uitliep. Schoten van Gallego (met Chendo de ab solute uitblinker) en de tegenval lende Valdano verwerkte Tacco ni bekwaam tot corners. De eer ste uitval van Juventus na ruim een half uur was meteen raak. Manfredonia kopte een corner puntgaaf achter doelman Buyo, maar de anders perfect fluitende Schot Valentine ging ook dit keer onbegrijpelijk in de fout door het doelpunt af te keuren. De tweede helft bleeft Real aandringen, hoewel de Madrile nen vóór rust zóveel energie had den verbruikt, dat Juventus zich voorzichtig aan de wurggreep kon ontworstelen. Zelfs de inzet van veteraan Santillana, kwel geest van de Italiaanse ploegen, mocht niet baten. Juventus greep in de slotfase naar de be kende onoirbare middelen om de Madrilenen definitief af te stop pen. Cabrini sloeg Butragueno volledig knock-out zonder dat Valentine optrad. Ondanks de krappe overwin ning toonde Leo Beenhakker zich na afloop toch optimistisch: „We hebben vanavond bewezen defensief sterk te zijn en te kun nen counteren. De zege is krap, maar we hebben kansen om de volgende ronde te halen na de wedstrijd in Turijn. Op 5 novem ber weten we meer". AMSTERDAM (GPD) - Op weg richting kleedkamer, na 45 minuten voetbal, moet een aantal spelers van Olympia kos Piraeus al door hebben gehad, dat het bereiken van de kwartfinales van het Europacup 2-toernooi ten koste van Ajax (na een 2-0-ruststand werd het uiteindelijk 4-0 voor de Amsterdammers) verworden was tot een utopie. An ders is het niet te verklaren, dat een paar Grieken in de catacombe van De Meer, dat met 22.500 toeschouwers toch niet was uitverkocht, met elkaar op de vuist gingen en met moeite van elkaar waren te scheiden. Beperkingen Die lof konden de Borussia-spe- Iers mede innen dankzij de mede werking van de tegenstander. „Proberen mee te voetballen", had Israel zijn leerlingen meegegeven, maar dat kon Feyenoord alleen in een korte periode van de eerste helft. In de tweede rondgang lukte vrijwel niets, omdat bij de steeds spaarzamer tegenstoten de techni sche beperkingen en het gebrek aan voetbalintelligentie bij spelers als Elstrup en Hoekstra genade loos werden blootgelegd. Boven dien was de handelingssnelheid Het moet een vreemde gewaarwor ding zyn geweest voor oefenmees- ter Panagoulias, die weliswaar als geen ander de mentaliteit van de Griekse voetballer kent („hoe kort er ook wordt getraind, ze zullen zich nooit maximaal inspannen"), maar die er natuurlijk nooit op zal hebben gerekend, dat bij een aan tal van zyn spelers op die manier de stoppen zou doorslaan. In een poging niet nog meer olie op het vuur te gooien, trachtte de Griek tijdens de persconferentie de affai re te bagatelliseren. „Het was geen echt gevecht", sprak hij tegen be ter weten in. De Grieken hadden hun energie beter kunnen bewaren voor na de pauze tegen Ajax, dat aan die twee omgang begon met een 2-0-voor- sprong dank zij een snelle treffer van Bosman (uit een voorzet van de Schot Dick, aan wie Cruijff in derdaad de voorkeur had gegeven boven Witschge) en een houdbaar ISTANBOEL (Reuter/AFP) - De Turkse voetbalclub Besiktas heeft gistermiddag niet nagelaten in Istanbul even een klucht op te voeren. De spelers stonden klaar, ruim 5000 supporters - de Turkse hit „ik zoek je overal" zingend - waren ervoor gaan zitten en de camera's snorden. Alleen de tegenstander in het Europa cuptoernooi, Apoel Nicosia, ontbrak. Maar dat was geen nieuws meer. De loting voor de tweede ronde op 3 oktober zorgde voor poli tiek paniekvoetbal door Apoel Nicosia te koppelen aan Besik tas. De Cypriotische vereniging trok zich zondag onder zware druk van de regering, die sinds de Turkse militairen het eiland in 1974 binnenvielen geen diplomatieke betrekkingen onder houdt met Ankara, uiteindelijk terug voor het Europese beker toernooi. Besiktas speelde het spelletje zoals de UEFA wilde en verscheen gisteren in vol ornaat op het veld van het Ali Sami Yen-stadion. De Westduitse scheidsrechter Werner Föckler en zijn assistenten waren bij de hand voor de toss. De Turkse tv- commentator kon zich echter beperken tot enkele interviews met spelers, officials en de UEFA-waarnemer en kon daarna naar huis. De Deense UEFA-afgevaardigde Erik Hylstrup hield zich op de vlakte in zijn commentaar. „De UEFA heeft Apoel Nicosia verzocht naar Istanbul te komen om te spelen. Het aanvangs- tijdstip was vroegtijdig bekend. Nu ze niet zijn opgekomen, moet de UEFA maar beslissen wat de consekwenties zijn". De Turkse regering had weinig bedenkingen tegen de confron tatie en schoof de bal vlug terug naar Cyprus. De Cypriotische autoriteiten dwongen Apoel daarop zich terug te trekken, om dat, zo werd gezegd, Besiktas niet had toegestemd voor de re turn via „legale (lucht)haven" het land binnen te komen en bo vendien het aangeboden hotel had geweigerd. De Europese Voetbal Unie heeft na het niet spelen van de wed strijd Besiktas - Apoel Nicosia bekend gemaakt, dat de straf- commissie de zaak zal behandelen. De UEFA verwacht dat de beslissing van de strafcommissie uiterlijk zondag openbaar zal worden gemaakt. afstandsschot van Rijkaard. An ders dan in voorgaande jaren, wa ren de Ajacieden zich er gister avond terdege van bewust wat er gedaan moet worden om iets te kunnen betekenen in het Europa- cup-voetbal. Agressief op de man spelend (de Nederlandse beker houder maakte 24 overtredingen tegenover de bezoekers negen; aan beide kanten viel één gele kaart: Anastopoulos en Blind) en veel pressie uitoefenend, kreeg Olym piakos gedurende negentig minu ten nauwelijks de tijd om op adem te komen. Die pauzes nam Ajax wel, waar bij de bal knap werd rondgespeeld. Dat lukte echter niet altijd, bijvoor beeld niet in de slotfase. Toen kre gen de Grieken zowaar nog twee kansen (Boeve gleed de voorzet van Xantopoulos hoekschop en doelman Menzo reageerde attent - zijn enige actie - op de kopbal van Alexiou) op een tegentreffer, die zij, gezien het krachtsverschil, niet zouden hebben verdiend. „Dat is inderdaad nog één van die detail- fouten", gaf Cruijff toe. „Tijdens de rustperiodes, die noodzakelijk wa ren op dit zware veld, had de bal' nog beter rondgespeeld moeten worden". Overdrijven Maar dat was dan ook het enige punt van kritiek, dat Cruijff gister avond kon ontdekken. „Natuur lijk, je moet niet gaan overdrijven. Maar de ploeg heeft gewoon goed en gedisciplineerd gespeeld. Zoals het moet in een Europacup-wed strijd", aldus de technisch-direc- teur, die ondanks de ruime zege van mening blijft, dat Olympiakos Piraeus uit goede voetballers be staat. „Gelet op wat er bij hen in de rust in de kleedkamer is gebeurd, verwacht ik nog wel het een en an der in Griekenland. Maar ik geef toe, het zou onacceptabel zijn als we dit nog uit handen geven". Daarop rekent echter niemand, ook niet Panagoulias. „Nu nog de derde ronde bereiken? Dat zou het wonder van de eeuw betekenen", vertelde de veramerikaniseerde Griek, die vol lof was over wat Ajax gisteravond had laten zien. „De persoonlijkheid van Cruijff zorgt ervoor, dat deze ploeg weer gloriejaren tegemoet gaat. We heb ben echt wel geprobeerd te scoren, maar tegen dit Ajax was dat onmo gelijk. Ik hoop Johan", zo liet Pa nagoulias theatraal weten, „dat jul lie de Europacup veroveren. Veel geluk in de finale". Zo ver is Ajax nog lang niet. Maar dat laat onverlet, dat de Am sterdammers gisterayond een knappe partij afwerkten, waarin ie dereen een voldoende scoorde. Er was echter één man, die met kop en schouders boven de rest uitstak. En dat was Muhren, 35 jaar alweer, maar tegen Olympiakos spelend als een jonge God. De Volendam- mer heeft binnen het huidige Ajax een soort beschermde positie; hoeft niet het vuile werk op te knappen, zoals dat wordt verwacht van Wouters, Bosman en in iets mindere mate van Rijkaard. Toen Dick na rust geblesseerd in de kleedkamer moest achterblijven, koos Cruijff bewust voor invaller Boeve als linkerspits (tien minuten voor tijd maakte ook de moegestre den Bosman plaats voor Winter) en niet voor Witschge. „Het stond 2-0, Boeve heeft een goede voorzet en is verdedigend sterk, waardoor het middenveld kon worden ontlast", legde de technisch-directeur uit. De rentree van Boeve en het feit, dat de Grieken conditioneel stuk zaten, - gaven Muhren nog meer vrijheid, waarvan de middenvelder dankbaar profiteerde. Die vrijheid geniet de middenvelder ook op de training. „Ik mag van Cruijff zelf beslissen wanneer ik hard wil trai nen en wanneer ik het rustiger aan wens te doen. Met mijn 35 jaar kan ik naturlijk niet meer dezelfde trai- ningsarbeid verrichten als vijftien jaar geleden", zegt Muhren. Aan het eind van dit seizoen loopt zijn contract met Ajax af. Zelf wil de Volendammer de verbintenis wel verlengen („het is een prima elftal, maar wel jeugdig, zodat ervaring erbij geen kwaad kan"), maar mocht de clubleiding daarover an ders denken, dan betekent dat niet het einde van Muhrens voetbal loopbaan. Dan gaat hij door bij een andere club. „Ik voel me nog prima, dus waarom zou ik stoppen? Ik heb al tijd voldoende rust genomen en me al die jaren goed verzorgd. Daarvan profiteer ik nu". Het voortreffelijke spel van de technisch begaafde middenvelder kreeg nog meer cachet, toen hij vlak voor tijd, aangespeeld door Rijkaard, met een sublieme voet beweging voor 4-0 (Van Basten had na zeven minuten in het tweede be drijf met een gave kopbal ook al gescoord) zorgde. Een score, die het stadion van Olympiakos Pi raeus, dat plaatsbiedt aan 75.000 mensen, over dertien waarschijn lijk niet zal doen vollopen. van den Berg moest voor hem wij ken. Bij de Zwitsers was international Beat Sutter, die met een dijbeen blessure in de lappenmand had ge zeten, door de medische controle geglipt. Gilbert Gress, de excen trieke Zwitserse trainer van Franse kom-af, die vooraf verklaard had dat zijn ploeg beslist niet met lou ter verdedigende intenties naar Groningen af zou reizen, hield woord. Gerekend naar Europa Cup-maatstaven speelde Xamax zelfs zeer gedurfd. De drie spitsen, Sutter, Lüthi en Mottiez bleven permanent voorin en zorgden er voor dat aanvallende Groninger impulzen van achteruit vrijwel uit bleven. En omdat ook het middenveld, waar de langgelokte Hermann de regie steeds nadrukkelijker naar zich toe trok en de Westduitser Uli Stieleke als corrector optrad, in Zwitserse handen was, is direct ook al verklaard waarom de voor ste linie van Groningen geen pot ten kon breken. Houtman en De Koek zijn volledig afhankelijk van aanvoer ep die bleef gisteravond achterwege. Eykelkamp beschikt over voldoende individuele klasse, maar het rendement uit zijn acties was gisteravond uiterst gering. De slungelachtige aanvaller liet één riante mogelijkheid liggen. Vrij voor doelman Corminboeuf raakte hij de bal totaal verkeerd. In de re bound knalde Roossien vervolgens hoog over. Na zijn spionagetocht naar het pittoreske stadje aan de voet van de Jura had trainer Rob Jacobs ook een taktisch foefje uitgebroed. Hij had 'ontdekt' dat de vleugelver dedigers van Xamax zich graag en veelvuldig aanvallend inschakel den. Jacobs speelde daar op in door De Koek, normaal gesproken rechterspits, als linkerspits in te zetten, „om rechtsback Urban af te stoppen", en Eykelkamp, gewoon lijk vanaf de linkerflank opere rend, naar de rechterkant te ver huizen, „om linkerverdediger Ryf uit de dekking te lokken". Het uitgedokterde plannetje sor teerde geen enkel effect en had eer der een averechtse uitwerking. De Koek, in de competitie ook al een tobbende aanvaller, raakte geen bal. En Eykelkamp, een van de weinige Groningers die dit seizoen in de wekelijkse puntenstrijd wel kon overtuigen, kwam niet verder dan wat onbeduidende acties. Vooral in de eerste helft had de koploper in de Zwitserse competi tie de wedstrijd volledig onder controle. FC Groningen was toen lang niet agressief genoeg en zette Don Givens, de trage veteraan-li bero (37) van de Helveten, nauwe lijks onder druk. Alleen Houtman kreeg voor rust de mogelijkheid zijn ploeg op voorsprong te zetten, maar hij maaide over de bal. Na de pauze begon FC Gronin gen met een stormachtig offensief. Toen Stieleke Van Dijk neersloeg en De Wolf verhaal kwam halen bij de Westduitse ex-international - scheids- en grensrechters hadden overigens niets gezien -, sloeg zelfs even de vlam in de pan, maar veel meer dan een binnenbrander bleek het toch niet. Groningen had na rust weliswaar een optisch overwicht, maar Xa max bleef het betere voetbal spe len. Acht minuten voor tjjd had Ol- de Riekerink Groningen nog naar 1-0 kunnen schieten, maar hij mik te recht in de handen van Cormin boeuf. SZEGED (ANP) - De Nederlandse handbalsters hebben het goede op treden tijdens het Hollandtoernooi gisteren in Hongarije voortgezet. Onder leiding van interim-coach Ton van Linder verloor de ploeg op de eerste dag van het toernooi om de Hongar Pokal in Szeged met 24- 26 van Roemenië. Bij rust was het 13-13. Tot zeven minuten voor tijd hield de selectie gelijke tred met Roemenië, dat over twee maanden in Nederland deelneemt aan de we reldtitelstrijd voor A-landen. Drie benutte strafworpen in de slotmi nuten beslisten het treffen in Roe meens voordeel. Schotvaardigste Nederlandse handbalster was Monique Geitz met acht treffers. De speelster van E en O, die Ujdens het Hollandtoer nooi niet in haar spel kwam, kreeg in de tweede helft persoonlijke be waking. Carla Kleintjens en en Hanneke van E(jl droegen zes en vier doel punten bij aan de score. Uitblink ster in het Nederlandse doel was Laura Robben. Vrijwel gedurende de gehele wedstrijd was het verschil minder dan twee doelpunten. De agressie ve dekking van Nederland lokte twaalf strafworpen voor de Oosteu- ropese handbalsters uit. Daarvan werden er negen ingeschoten. Ne derland mocht twee keer vry van zeven meter profiteren.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17