RU RENTEVRIJ. Onroerend-goedbelasting mag vanaf 1988 omhoog Braks ontkent fraude bosbouw M 'Das-vriendelijke' autosnelweg geopend Saar Boerlage (Nolympics): 'Van Agt en Vonhoff fout' Produktie Batavus wordt hervat DONDERDAG 23 OKTOBER 1986 BINNENLAND ECONOMIE PAGINA 11 GENNEP (ANP) - Koningin Bea trix en dr. R. Von Weizsacker, pre sident van de Bondsrepubliek Duitsland, hebben woensdag geza menlijk de nieuwe autoweg van Nijmegen naar Goch geopend. Dat gebeurde op de grensovergang door het wegtrekken van de Ne derlandse en de Duitse vlag van een tableau met daarop de diverse benamingen van de nieuwe weg. Bij de plechtigheid waren ook aan wezig prins Claus, minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) en haar Duitse ambtsgenoot dr. W. Dollinger. De nieuwe weg is het sluitstuk van een belangrijke Europese ver binding tussen de randstad en het Duitse net van autowegen. De lengte van de autoweg op Neder- lands grondgebied is ruim veertig kilometer. De kosten bedroegen 335 miljoen gulden. Twee voor Nij megen belangrijke aansluitingen op de nieuwe weg zijn nog niet klaar. De openstelling daarvan is pas medio voigend jaar. Bij de aanleg van de weg is veel aandacht besteed aan de inpassing in het landschap. Bovendien zijn maatregelen genomen om de in die streek veel voorkomende dassen te beschermen. Daartoe zijn onder meer op verschillende plaatsen buizen onder de weg gelegd, waar door de dassen zonder risico de weg 'oversteken'. Ook zijn hekken geplaatst zodat de dieren niet op de weg terecht kunnen komen. Deze extra voorzieningen hebben drie miljoen gulden gekost. De vereniging Das Boom, die zich inzet voor het behoud van in heemse marterachtigen en hun leefgebieden, vindt dat de voorzie ningen die voor de das zijn getrof fen aan de nieuwe autosnelweg in een ander perspectief moeten wor den geplaatst. Zo betekent de aan leg van de weg voor de das per strekkende kilometer een verlies van tien hectare leefgebied. De tunnels zijn volgens haar een zeer geringe compensatie voor het verlies aan bewegingsvrijheid. Bo vendien dwingen die tunnels sa men met de aangelegde rasters de dassen in een zeer kwetsbaar keurslijf. De vereniging zegt aan de gekozen oplossing te hebben mee gewerkt, omdat zij na de vaststel ling van het tracé geen andere mo gelijkheid meer had. ADVERTENTIE AUSTIN ROVER MINI AUSTIN MINI V.A. 12.995,- AUSTIN METRO V.A. 14.995- AUSTIN MAESTRO V.A. 19.995,- Wie z'n' auto financiert (en wie doet dat eigenlijk niet?) kiest voor het voordeel van gespreide betaling. Maar daar staat vaak een forse rente tegenover... Behalve als u kiest voor een Austin Mini, Austin Metro, Austin Maestro of Austin Mon- tego. Want dan is de rente voor rekening van Austin Rover. Gewoon, om u de aan schaf van 't betere en fraaiere alternatief een stukje gemak kelijker te maken. RIJ'M RENTEVRIJ: AUSTIN METRO SURF GT. Nieuw: de Austin Metro Surf GT f 16.655,-. En wat voor 'n Metro: felle 1300 cc motor, MG-achterspoiler, speciale striping en wieldoppen, vloer matten met GT- logo, èn al ingebouwd een'stereo radio/ cassetterekorder met spea kers en antenne.Weet u wat? Rij 'm rentevrij! Voor alle duidelijkheid: u wordt volledig eigenaar van uw nieuwe Austin. Alleen de betaling ge schiedt anders-dan-anders: veel voordeliger. En veel ge makkelijker dan bij welke an dere financieringsvorm ook. Want u betaalt uw nieuwe Austin in 24 maanden af.* Vierentwintig maanden, en dat tegen de laagste rente die u zich voor kunt stellen: nul procent! Alle reden om eens met de Austin Rover-dealer te gaan praten. Want alleen bij hem rijdt u rentevrij. Maximaal twee jaar (24 maanden). Maximale finan cieringsbedrag via een LFN huurkoopkontrakt voor de Austin Mini f 7.500,-, de Austin Metro f 10.000,-, de Austin Maestro en de Austin Montego f15.000,-. Prijzen zijn inkl. BTW, af fabriek, exkl. afleveringskos- ten. Prijs- en specifikatiewijzi- gingen voorbehouden. Car rosseriegarantie: 6 jaar tegen doorroesten van binnenuit. Garantie: 1 jaar inkl. Super cover Hulpverlening onder weg. Informeer bij uw dealer naar de uitbreiding van de garantie tot 2 of 3 jaar (Super garantie). Nadere informatie: Austin Rover Nederland BV (impor teur van Austin, Rover en Land Rover), Nieuwe Gouwe O.Z. 40, 2803 RA Gouda, tel.: (01820) 11122. Aktieperiode t/m 31 oktober 1986. ALPHEN A/D RIJN, Thomas Autobedrijf BV, Pr. Hendrikstraat 99, tel. 01720-92848. LEIDEN, BV Automobielbedrijf LA.G., van Oldenbameveldtstraat 37, tel. 071-154909. LEIDERDORP, Auto-Home BV, Touwbaan 2, tel. 071-899275. SASSENHEIM, Autobedrijf AL. v.d. Dool Essenlaan 36, teL 02522-12231. WASSENAAR, A. Blankespoor BV, Oostdorperweg 29-31, tel. 01751-12405. SUBDEALERS: NIEUW-VENNEP, Autobedrijf Oldenhage-Bruggeman, Venneperweg 535-541, teL 02526-75041. NOORDWIJK, Garage de Jong BV, v.d. Mortelstraat 254-256, teL 01719-19303. VALKENBURG, Garage de Jong BV, Hoofdstraat 102-106, teL 01718-16947. Een ander systeem voor de vast stelling van de onroerend-goedbe lasting (ogb) heeft tot gevolg dat veel gemeenten de tarieven kun nen verhogen. De Consumenten bond verwacht zelfs dat deze belas ting met gemiddeld twintig pro cent zal stijgen. Als het voorstel van staatssecretaris De Graaff- Nauta (binnenlandse zaken) in het parlement wordt aanvaard, krijgen de gemeenten met ingang van 1 ja nuari 1988 inderdaad deze vrijheid. Duidelijker wordt de ogb er voor de consument met de nieuwe sys tematiek niet op. Maar als een paal boven water staat dat het wel duur der kan uitpakken. Momenteel is de maximale ogb-heffing namelijk gekoppeld aan de hoogte van de uitkering, die gemeenten uit het Gemeentefonds ontvangen. Niet meer dan 27 procent van dit bedrag mogen de gemeenten van hun bur gers vragen: in totaal 12 procent van huurders (gebruikers) en 15 procent van eigenaars van panden. door Jos Heymans Door de bezuinigingen van het rijk op de gemeenten kunnen de gemeenten steeds minder belas ting heffen: het maximum, in amb telijk jargon als „plafond" aange duid, wordt elk jaar lager. Volgens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) zitten 25 ge meenten aan dit plafond. Die kun nen dus jaarlijks minder ogb hef fen, tenzij zij - zoals de gemeente Leiden - een verkapte heffing (voor eigenaren) invoeren, die bij voorbeeld 'lozingsrecht' wordt ge doopt. Gesnoeid Toch houden de gemeenten, ook na de wijziging van het systeem voor vaststelling van de ogb, de vrijheid om zelf de normen en de hoogte van de heffing te bepalen. De oppervlakte of en de waarde van de woning spelen daarbij een rol, maar er zijn nog tal van andere factoren die het uiteindelijke be drag beïnvloeden. Zo zal een rijke gemeente min der ogb heffen dan een arme. En een gemeente met veel bedrijfs panden vraagt vaak aan particulie re bewoners verhoudingsgewijs minder belastinggeld dan gemeen ten met enkel en alleen woningen. De landelijke regeling, die be paalt hoeveel de onroerend-goed belasting mag bedragen, heeft ech ter nauwelijks invloed op de indi viduele vaststelling van de ogb voor een bepaalde woning. De wet schrijft uitsluitend voor dat het to tale bedrag dat een gemeente voor alle huizen samen aan onroerend- goedbelasting int, niet meer mag bedragen dan de genoemde per centages van de uitkering uit het Gemeentefonds. De regeling die in het begin van de jaren zeventig is vastgesteld, werd destijds door de gemeenten met instemming begroet. Er was nog voldoende economische groei en de uitkeringen uit het Gemeen tefonds namen toe. Toen de reces sie zich aankondigde en de rijks overheid flink moest bezuinigen, werd op het Gemeentefonds werd in de afgelopen jaren fors ge snoeid. Loskoppelen Ongeveer 25 gemeenten mogen hun ogb-tarieven niet meer verho gen, omdat ze anders de wettelijk vastgestelde percentages te boven komen. Vooral de grote en middel grote (50.000 tot 100.000 inwoners) gemeenten hebben die de grens bereikt. Van hen is dan ook het dringende verzoek afkomstig aan staatssecretaris De Graaff-Nauta om de hoogte van de ogb los te koppelen van het Gemeentefonds. Zij zegde de Tweede Kamer maandag toe een nieuwe regeling te zullen ontwerpen, waarbij de koppeling tussen ogb en Gemeen tefonds komt te vervallen. Als nieuwe maatstaf geldt een gemid deld maximumbedrag per woning, waarbij de gedachten uitgaan naar 475 gulden aan eigenaren- en ge bruikersheffing samen. De gemeenten hebben het plan van de staatssecretaris omhelsd. De nieuwe regeling geeft ze de mo gelijkheid de tarieven voor de ogb in de toekomst te verhogen. Vol gens de Consumentenbond een te drastische verhoging. „Als je uit gaat van 475 gulden, betekent dat een stijging van gemiddeld 20 pro cent", aldus een woordvoerder van de bond. „Het is me opgevallen dat de Tweede Kamer zich sterk heeft ge maakt voor de belangen van de ge meenten. Daar is niets op tegen. Ik heb me alleen verbaasd dat de be langen van de consument in het kamerdebat in het geheel niet aan de orde zijn geweest". Overdreven De Vereniging van Nederlandse Gemeenten betwijfelt of de nieuwe regeling automatisch zal leiden tot verhoging van de tarieven. „De ge meenteraden mogen zelf de hoogte van de ogb vaststellen. De een zal de tarieven wel verhogen, de ander niet. Dat hangt helemaal af van de financiële en politieke prioriteiten die een gemeente heeft gesteld", aldus drs. G. J. te Wechel, hoofd van de afdeling financiële en eco nomische zaken van de VNG. Opschudding over een mogelijke tariefsverhoging vindt hij over trokken. „De ruim 700 gemeenten ontvangen bij elkaar 2,7 miljard gulden aan ogb. Dat zal in de toe komst wellicht wat meer worden. Maar kijk eens naar het kabinet, dat de belastingen in deze regeer periode met bijna zes miljard gul den verhoogt. De eventuele verho ging van de ogb (maximaal in to taal 540 miljoen gulden, red.) valt daarbij volledig in het niet". De nieuwe regeling zal nog zeker een jaar op zich laten wachten. Staatssecretaris De Graaff-Nauta moet haar plan nog voorleggen aan het kabinet. Daarna worden advie zen ingewonnen en wordt het wetsvoorstel aan de Tweede Ka mer gezonden. De parlementaire behandeling zal niet eerder dan in de loop van het volgend jaar plaats vinden. De nieuwe regeling kan dan op z'n vroegst op 1 januari 1988 worden ingevoerd. Voor de 25 gemeenten, die vol gens de huidige normen aan de li miet zitten, is de late invoeringsda tum een teleurstelling. Ze zijn nu verplicht de ogb voor 1987 te verla gen, omdat de wet overschrijding van de limiet niet toestaat. Een meevallertje voor de consument. „Maar slechts tijdelijk", oordeelt de Consumentenbond. „Het jaar daarop zullen de tarieven fors stij gen". DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Braks (landbouw) meent dat er geen sprake is van fraude met overheidssubsidies in de bos bouw. De minister wil ook het woord knoeien niet in de mond nemen en houdt het op „mogelijk ten onrechte verstrekte gel den". Een „zware" commissie is ingesteld voor een diepgaand onderzoek van alle 113 bosbouwprojecten. Als boseigenaren te veel subsidies blijken te hebben ontvangen zal het geld worden teruggevorderd. Minister Braks zei gisteren bij de behandeling van de landbouwbe groting in de Tweede Kamer dat er geen reden is om aan te nemen dat het onjuist gebruik van subsidie mogelijkheden verder strekt dan de bosbouw. Hij beloofde de Ka mer het onderzoek naar eventueel misbruik van de regeling zo moge lijk in februari af te ronden. Hoewel Braks zei geen aanwij zingen voor fraude te hebben, neemt hij de zaak ernstig op. De minister heeft een onderzoekscom missie met hoge ambtenaren van zijn ministerie ingesteld, onder lei ding van de directeur-generaal lan delijke gebieden en kwaliteitszorg. De Kamer hikt er wel tegenaan dat ook de directeur van Staatsbos beheer in de commissie zit. De ac countantsdienst van Braks' minis terie, die het mogelijk misbruik aan het licht bracht, constateerde namelijk dat de beoordeling van en het toezicht op de projecten door Staatsbosbeheer ontoereikend is geweest. PvdA en WD vinden het >rreemd dat op deze manier de dienst betrokken is bij een onder zoek naar zichzelf. Zij geven de ihi- nister echter het voordeel van de twijfel, omdat een ambtelijk onder zoek het snelst werkt. Braks - die de „grootst mogelijke openheid" betracht - noemde het een voordeel dat SBB in de commissie meedoet, omdat dat „verdachtmakingen aan het adres van de dienst ontze nuwt". De accountantsdienst van land bouw constateerde vorige week dat er bij de bosbouwprojecten sprake was van een „belangencon- centratie" van boseigenaren, pro jectindieners en aannemers. Dat heeft concurrentievervalsing in de hand gewerkt. Uit bosbouwkundig oogpunt waren de projecten niet van belang. Voorts ontbraken al lerlei rapporten en deugden begro tingen en bestekken niet. De dienst liep 16 projecten na, waarin de overheid 4,3 miljoen had gestoken om werklozen in te zetten met behoud van hun uitkering. In totaal is 26 miljoen voor dit doe leind in de bosbouw uitgetrokken. De onderzoekscommissie zal ook de overige 113 projecten controle- Braks wil verbod hondengevechten DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw) wil honden gevechten verbieden in de nieuwe dierenwet. Door deze wet, die gezondheid en welzijn van dieren regelt, hoopt de be windsman ook een hardere aanpak van vormen van dieren mishandeling mogelijk maken. Tijdens de behandeling van de landbouwbegroting heeft Braks dit medegedeeld aan de Tweede Kamer. In schriftelijke antwoorden wijst de CDA-mi- nister er overigens op dat hon dengevechten al strafbaar wor den gesteld als dierenmishan deling in het Wetboek van Strafrecht. Voor het via voorlichting ont moedigen van het fokken van pelsdieren zei Braks gisteren verder niet te voelen. „Het gaat om een normale landbouwacti viteit", vindt Braks. Volgens hem heeft een recente studie uitgewezen dat de peïsfokkerij in het algemeen voldoet aan de voorwaarden die eraan zijn ge steld. „Er wordt goed samenge werkt met de organisatie van fokkers". AMSTERDAM (GPD) - De Amsterdamse actievoerster Saar Boerlage, stuwende kracht achter het verzet tegen de Olympische Spelen-promo- tie, wil dat Van Agt, Vonhoff en Van Thijn zich openlijk verontschuldi gen voor de jegens het comité Nolympics geuite verwijten van racistisch gedrag. Mevrouw Boerlage zegt uit navraag onder de demonstranten de conclusie te trekken dat het 'zeer onwaarschijnlijk' is dat door de demon stranten racistische uitlatingen zijn gebezigd. Zij heeft daarentegen vastgesteld dat een lid van de Amsterdamse dele gatie een jonge, demonstrerende vrouw in het gezicht heeft geslagen en zowel tegen haar als tegen een andere omstandster heeft geroepen: „Je moet naar een concentratiekamp". Boerlage voegt daar aan toe niet de fout te willen maken daar de hele delegatie van te beschuldigen, maar zij verlangt wel een publiekelijk excuus van de delegatie voor de geuite beschuldigingen. Boerlage wijst erop dat geen van de drie prominenten bij de demon stratie aanwezig was. Ze voegt er nog aan toe dat berichten, dat demon stranten met bierflesjes hebben gegooid en er demonstranten zouden zijn opgepakt, onjuist waren. HEERENVEEN (ANP) - Als doch ter van Atag Holding BV zal de produktie by fietsenfabriek Bata vus te Heerenveen volgende week gefaseerd hervat worden. De afde lingen in- en verkoop en marketing beginnen nog deze week. Binnen enkele maanden zullen er weer .tweeduizend tot drieduizend fiet sen per week worden gemaakt. Dit verklaarde de nieuwe direc teur van Batavus, H. Hoogeveen, gistermiddag by de presentatie van de nieuwe directie in Heeren veen. Na drie weken van onder handelen nam Atag gisteravond de inmiddels failliet verklaarde Friese fietsenfabriek over, samen met de Noordelyke Ontwikkelingsmaat schappij (NOM). De overname be treft ook Batavus-dochter Meta Cy cle te Hardenberg, dat met zestien werknemers voorvorken produ ceert. Batavus begint als Atag-dochter met een bedrijfskapitaal van negen mihoen gulden, waarvan drie mil joen gulden van de NOM wordt ge leend op zachte voorwaarden. Het aandelenkapitaal is bepaald op zes miljoen gulden. Atag heeft een meerderheidsbelang van 51 pro cent. Batavus gaat door met mini maal 200 van de 340 werknemers.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11