IBM ook weg uit Zuid-Afrika Olieproduktie mag iets omhoog Speculanten hinderen koffiebranders Na GM en Coca Cola: Overlast door staking Franse ambtenaren Atag redt ten minste 200 banen bij Batavus Vendex vraagt om uitstel van privatiseringsbesluit Staatsvissershavenbedrijf WOENSDAG 22 OKTOBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 JOHANNESBURG - IBM heeft de stap, die het Amerikaanse concern General Motors maandag zette, nagevolgd en besloten Zuid-Afrika te verlaten. Aldus heeft de leiding van IBM-Zuid-Afrika gisteren aan zijn stafpersoneel medegedeeld. Evenals bij General Mo tors zullen de staf en privé-investeerders de gelegenheid krijgen om de Zuidafrikaanse PARIJS (GPD) - De 24-uurssta- king van het Franse overheidsper soneel heeft gisteren het verkeer in Parijs en de andere grote steden ernstig in de war gestuurd. Ook de treinenloop en de bewegingen op de Franse vliegvelden ondervon den aanzienlijke overlast van de staking, die was uitgeroepen om kracht bij te zetten aan loon-eisen en uit protest tegen het opheffen van 19.000 overheidsbanen. Het initiatief van de staking was uitge gaan van de vakbond van onder wijzend personeel, de FEN. De lei ding van de FEN verklaarde gister avond dat de stakingsactie een vol ledig succes was geweest. door Rudolph Bakker - - -- i a De nationale treinenloop was in vestiging van IBM over te nemen. Hiervoor zal een nieuw bedrijf worden opgericht, dat veie gevallen tot een kwart van zijn onder leiding komt te staan van de huidige IBM-directeur Jack Clark. Eerder vorige normale sterkte teruggebracht. De maand nam Coca Cola reeds een soortgelijke stap. ren voor een^oed^eel lamgelegd en ook de Parijse metro liet het in de loop van de middag steeds meer se president Ronald Reagan een afweten. Ook in steden als Marseil- export van computers ten behoeve ie, Toulon, Lyon en Montpellier de Zuidafrikaanse politie en Volgens IBM-directeur John F. Akers in New York is tot deze stap besloten vanwege de "snel slechter wordende politieke en economi sche situatie in Zuid-Afrika". "Wij door Ruud de Wit zijn nu 34 jaar in Zuid-Afrika en be treuren het dat we deze stap moe ten nemen", aldus Akers. IBM be zit ongeveer de helft van de perso- nal-computermarkt in Zuid-Afri ka. De nieuwe firma zal alle ver plichtingen van IBM, die in het Wegvervoer kampt met tekort aan chauffeurs ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Er is een groot tekort aan goed ge schoolde chauffeurs. Van alle kan ten wordt op de opleidingen tot chauffeur aandrang uitgeoefend om door middel van korte gerichte opleidingen in die behoefte te verleden zijn aangegaan, Over de consequenties van deze nieuwe Amerikaanse desinveste ring bestaat nog onduidelijkheid. Aangenomen wordt dat er voor de bezitters van IBM-computers voor lopig niets zal veranderen. Hoe het verder moet met de import van IBM-soft- en hardware en onderde len is nog niet bekend. Een IBM- gebruiker liet zich daar uiterst sceptisch over uit: "De desinveste- rings-lobbyisten in het buitenland zullen dit nog lang niet voldoende vinden en dus ook pressie gaan uit oefenen om ook dat voortaan te verhinderen". Ook wordt gevreesd, dat Japanse computerfirma's nu zullen insprin gen, met name omdat deze de afge lopen jaren steeds meer computers en software op de markt hebben gebracht, die ook voor IBM-com- puters geschikt zijn. Er wordt op gewezen, dat Japanse firma's de positie van IBM reeds hebben overgenomen, toen de Amerikaan- vielen de verbindingen uit en raak ten de straten verstopt door pro test-optochten. In Parijs werd de verkeerschaos nog verergerd omdat de vier aan de staking deelnemende vakbonden het weer eens over samenwerking niet eens hadden kunnen worden en in vier afzonderlijke optochten vier afzonderlijke trajecten volg den. Voorop gingen de onderwij zers van de FEN, en daarachter kwam de communistische vak bond CGT, die verweten is dat ze te elfder besloot mee te doen om in het succes van de anderen te kun nen delen. Ook de socialistische CFDT deed aan de betogingen mee, evenals de neutrale 'Force Ouvrière', die in macht de CFDT voorbij is gestreefd. Alleen in Parijs viel in de loop van de dag hier en daar de stroom regering boven op het totaal aan de salaris-massa voor het komende jaar heeft gelegd, gaat op aan pro moties zoals die bij de ambtenaren automatisch plaats vinden. Het Franse publiek heeft geen enkele sympathie voor de ambte naren. De Fransen vinden dat die al blij mogen zijn dat ze niet ontsla gen kunnen worden, terwijl ze ook uit, terwijl op de scholen de kinde- nog over tal van andere onzichtba- ren bijna overal bijeen gekonjen re voordelen beschikken. Deze on- waren, alhoewel ze niet overal door verschilligheid geldt wellicht niet hun onderwijzers en onderwijze- voor het onderwijzend personeel ressen werden opgevangen. Omdat op de staatsscholen die - bijna per in Frankrijk veel moeders overdag traditie - worden onderbetaald, een baan hebben, leiden onderwij- In de privé-sector hebben de zersstakingen steeds weer tot pro- werknemers dinsdag ook geen vin- blemen die ver boven die van de ger uitgestoken om hun solidariteit onderwijzers zelf uitstijgen met de stakers te betuigen. De af- Commentatoren stelden gister- gelopen twee jaar is het aantal pri avond vast dat de staking organisatoren een bevredigend al hoewel geen overdonderend suc ces was geweest. De regering zal het effect van de staking incalcule ren bij zijn overwegingen om over de ambtenarensalarissen voor 1987 alsnog te gaan praten. Met name 'Force Ouvrière' stelt dat de ambte naren er de laatste twee jaar zes procent aan koopkracht bij zijn in- apschoten. De twee procent die de vé-ondernemingen in Frankrijk verdubbeld, terwijl het aantal sta kingsdagen in die periode tot de helft was teruggelopen. Terwijl de onverwacht populaire en conserva- tief-liberale regering-Chirac alles onderneemt om de Franse onder nemingen vrij te maken van staats inmenging, zal ze zich dan ook na de stakingen van dinsdag niet van de eenmaal ingeslagen weg laten afbrengen. het leger verbood. Aangenomen wordt verder dat de verkoop van IBM-Zuid-Afrika aan privé- investeerders ook gevol gen zullen hebben voor het om vangrijke hulpprogramma dat IBM in Zuid-Afrika financiert. In 1985 werd in totaal voor 15 miljoen dollar aangewend voor projecten in het zwarte onderwijs, het stimu- lereren van het zwarte zakenleven en juridische bijstand. In principe heeft IBM-Verenigde Staten beslo ten deze hulp te continueren. Maar de continuering van deze hulp zal een belangrijke rol spelen bij het vaststellen van de prijs die door het nieuwe bedrijf aan IBM moet worden betaald. De prijs ligt vol gens insiders tussen de 400 miljoen en 1 miljard gulden, maar het feit dat IBM noodgedwongen tot de verkoop overgaat, kan de prijs drukken. Bij IBM-Zuid-Afrika werken in totaal 2000 Dat zei gistermiddag J.F. Jonker, voorzitter van de Stichting Vakop leiding Wegvervoer, in Alphen aan de Rijn waar het nieuwe oplei dingsinstituut van de stichting in februari van start gaat. Directeur J.H. van de Vosse van de opleiding voegde daar aan toe dat hij zo 200 leerlingen zou kun nen plaatsen maar dat die er, voor al in de Randstad, gewoon niet zijn. „Er is werk genoeg in tegen stelling tot bij voorbeeld het noor den van Nederland waar wel ge noeg leerlingen te vinden zijn maar waar minder werk is voor chauf feurs." Vijfentachtig procent van de afgestudeerde leerlingen vindt onmiddellijk een baan, aldus Van de Vosse. Zestig tot zeventig pro cent van de vervoersbedrijven be vindt zich in de Randstad. In het begin van de jaren tachtig zijn er veel arbeidsplaatsen in het wegvervoer verdwenen, voorna melijk chauffeurs. De laatste jaren neemt de werkgelegenheid in deze bedrijfstak echter weer toe en nu begint zich een tekort af te teke nen, aldus voorzitter Jonker. Dat tekort zal naar zijn mening alleen maar toenemen voornamelijk door de vergrijzing van de bevolking. Kort Zakelijk HEERENVEEN (ANP) - Bij de De moeilijkheden bij Batavus fietsenfabriek Batavus te Heeren- hangen samen met de overcapaci- veen zullen zeker 200 van de 340 teit in de Nederlandse fietsenin- werknemers aan de slag blijven, nu dustrie als gevolg van sterk afgeno- overeenstemming is bereikt over men verkopen in de laatste jaren, inlijving door apparaten fabriek Bij Batavus werd anderhalf jaar ge- Atag, dat 51 procent van de aande- leden al een reorganisatie doorge len overneemt. De Noordelijke Ontwikkelingsmaatschappij neemt een belang van 49 procent in Batavus. Batavus, dat eind vorige week 'oerd, die gepaard ging met auto matisering. De Fietsenfabriek be schikt nu wel over een modern ma- chininepark en hoopt te profiteren de kennis en de ervaring van uitstel van betaling aanvroeg nadat Atag bij de besturing van de pro besprekingen over samenwerking duktie. i Parijs lag er gisteren tijdens de staking met de fietsenfabriek Union op niets waren uitgelopen, blijkt in middels failliet te zijn. Eerder i DEN HAAG (ANP) - Een delegatie van het Haagsche managementbu reau Scope, een Vendex-dochter, heeft er bij de vaste Kamercom missie voor verkeer en waterstaat op aangedrongen een besluit over privatisering van het Staatsvissers havenbedrijf (SVHB) in IJmuiden uit te stellen. Komende week dins dag buigt de Kamercommissie zich met minister Smit-Kroes over een raamovereenkomst met een Initia tiefgroep van IJmuider bedrijven. Scope legde de commissie gisteren een alternatief plan voor en wil drie maanden om dat uit te werken, waarna de Kamer alsnog de knoop moet doorhakken. Een ontbindende voorwaarde in de overeenkomst van de minister van verkeer en waterstaat met de initiatiefgroep is dat de Kamer er mee moet instemmen. Scope treedt op namens Vendex-dochter Hodon die eveneens een bod wil uitbrengen op het SVHB op basis van een overdrachtsprijs van mini maal vijftien miljoen gulden. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland heeft mede na mens de gemeenten Velsen en Kat wijk instemming betuigd met het alternatieve plan met de kantteke ning dat dit nog geen enkele Finan ciële participatie impliceert. Het zelfde geldt voor de Vereniging van Schipperseigenaren en de Ver eniging "Belangenorganisatie van ondernemers op de terreinen van het SVHB te IJmuiden (BOS). Vol gens Scope-directeur ir. R. Weer- heym steunt circa tachtig procent van de bedrijven op het industrie terrein van het SVHB het alterna tieve voorstel. Kern van dit voorstel is dat het havenbeheer in handen komt van de provincie Noord-Holland en de gemeenten Velsen en Katwijk. De visserijbelangen (de afslag) wor den overgedragen aan een coöpe ratie van de vissers, terwijl in over leg met bedrijven en de overheid de onafhankelijke positie van de bedrijven op het SVHB-terrein wordt gewaarborgd. Hodon gaat het terrein beheren en met de be drijven zal worden onderhandeld over omzetting van erfpachtcon structies in koopovereenkomsten. Scope legt er de nadruk op dat de Financiële draagkracht van Ho don zeer groot is. De Hodon-groep boekt een omzet van circa één mil jard gulden per jaar. De Kamer commissie zal het op de valreep ge presenteerde privatiseringsalter natief bestuderen om er komende week dinsdag in een mondeling overleg met de minister op terug te komen. Bij Atag werken 700 mensen. Be halve de apparatenfabrierk in Ulft maken ook Benraad verwarmings- al bekend, dat directeur van de industrie in dezelfde plaats Berg van Batavus per 1_ januari kook- en verwarmingsindustrie 1987 dit bedrijf verlaat. Tot alge- Pelg: meen directeur is benoemd H. de Atag-groep, die Hoogeveen, die tevens deel uit- ongeveer f 200 milj maakt van de de directie van Atag. haalt. te Gaanderen deel uit omzet van n per jaar British Airways Het Britse overheidsbedrijf Bri tish Airways zal in het kader van het privatiseringsprogramma van de regering-Thatcher begin 1987 worden verkocht. De maatschappij moet circa 1 miljard pond opbren gen. De verkoop, waarvoor reeds zeven jaar plannen bestaan, wordt een van de grootste transacties van Thatchers privatiseringsbeleid. Staatsbedrijven als British Petro leum, British Aerospace, Britoil, British Telecom en Jaguar gingen dë luchtvaartmaatschappij voor. Tulip Tulip Computers heeft over de eerste negen maanden van dit jaar een nettowinst gemaakt van 6,48 miljoen tegenover 2 miljoen gul den over dezelfde periode vorig jaar. Dit ging gepaard met een stij- ging van de omzet van 31,3 miljoen UTRECHT (ANP/GPD) - Douwe tot 69,16 miljoen gulden. De direc- Egberts is niet gelukkig met de tie denkt dat de voorspellingen grote schommelingen in de koffie- voor geheel 1986, een winst van 8 prijzen op de wereldmarkt. Be- miljoen blj een omzet van 74 mil- stUursvoorzitter C. Boonstra zei joen gulden, ver overschreden zul- gisteren bij de toelichting op het len worden Volgens de directie zal jaarverslag over 1985/86 met na- nj—'-'e per- drujj dat de goede resultaten in het afgelopen boekjaar eerder GENEVE (Rtr./AFP/UPI) - De (van 159 liter) om in december licht OPEC, de Organisatie van Olie-Ex- d°Uar' porterende Landen, is het gister avond laat eens geworden over eei kleine verhoging van de gezamen lijke produktie van ruwe huidige produktieplafond van 16,8 De OPEC-ministers hebben nog nooit zo lang vergaderd. Het duur- de maar liefst 16 dagen en het was oHe!'Het voora^ aan een initiatief van de Sa- oedische koning Fahd, die ...iljoen vaten per dag, dat tot eind daê de a{ldere la?den aan de,Pe™ oktober geldt, wordt met 200.000 sche^Goft consulteerde^ te danken stuks verhoogd voor de rest van het jaar. De ministers van olieza ken van de OPEC-lidstaten verga deren op 7 december opnieuw in ITA AT,T Genève over verdere produktie-af- HAARLEM (ANP) - Gedeputeerde dat de impasse werd doorbroken en er een akkoord uit de bus kwam. Die impasse ontstond toen Koe weit eiste dat zijn produktiequo- tum van 900.000 vaten (per dag) met 10 procent zou worden ver hoogd. Het compromisakkoord dat nu is overeengekomen voorziet in een grotere produktie voor Ku weit, Ecuador, Quatar en Gabon. Van Venezolaanse zijde is verno men dat de ministers middernacht nog bijeen waren om "de puntjes op de i te zetten". In het slotcommuniqué van de conferentie, dat tegen half vier 's ochtend werd verspreid, staat dat "kleine wijzigingen" zijn aange bracht in de bestaande overeen komst over de verdeling van de produktie. Op 11 december (en dus niet op 7 december, zoals eerder was vermeld, red.) zullen de OPEC-ministers opnieuw in Genè ve bijeenkomen om definitieve af spraken over de quota te maken. spraken. ue rvoeweitse minister Ali Khalifa al-Sabah. z< avond dat de ministers akkoord zijn gegaan met het Staten van Noord-Holland zijn "zeer verontrust" over hun "ont dekking". dat het ministerie van economische zaken al op 2 juli van dit jaar aan de Nederlandse Aardo- produktieplafondZijn Libi- lie Maatschappij (NAM) vergun- sche collega, Fawsi Shakshouki, ning heeft verleend voor boringen voegde eraan toe dat de onenig heid tussen de lidstaten over de derlingë verdeling van de produk i olie in het IJsselmeer. Dat verklaarde gistermiddag CDA- gedeputeerde W. van Gelder, die opgelost. Met name Quatar onder meer de portefeuille leek eerst roet in het eten te gooien Provinciaal Waterleidingbedrijf doordat het een groter aandeel eis- Noord-Holland beheert. Volgens hem is op de provinciale De Koeweitse minister maakte grifFie LONDEN - Volgende maand opent de grote verzekeringsmaatschappij Lloyds een hypermodern nieuw gebouw. In dit gebouw is ook een museum gevestigd waar onder meer deze zeventiende eeuwsevestiging van Lloyd is te zien. (foto ap> duidelijk dat de OPEC met het ak koord de olieprijzen op de inter tionale markt wil opdrijven. Olie- chten da perspublikaties de ndag "ontdekt", dat al Staatscourant van me men tot het verlenen van vergun- dat die ning is afgekondigd. De betreffen- prijs zich voorlopig zal handhaven de toestemming zou zonder enig rondom de 15 dollar voor een vat protest op 2 juli zijn verleend. Noord-Holland verontrust over boorvergunning voor NAM "We zijn nog bezig de zaak pre cies uit te zoeken, maar het lijkt er op dat de toenmalige minister Van Aardenne van economische zaken zonder kennisgeving aan direct be langhebbenden en in vakantietijd deze ingrijpende stap heeft gezet. In beide opzichten zeer ongebrui kelijk", aldus Van Gelder. NAM- woorvoerder F. Duut verklaarde Douwe Egberts vreest nog meer prijsscliommelingen dit weekeinde, dat zijn maatschap pij "alleen maar seismisch onder zoek laat verrichten, waarvoor geen vergunning nodig is". Het provinciaal bestuur van Noord-Holland heeft volgens Van Gelder "onoverkomelijke bezwa ren" tegen booractiviteiten in het IJsselmeer, dat voor circa twee miljoen Noordhollanders drinkwa ter levert. "Wij zullen met alle mid delen die ons nog ten dienste staan de booractiviteiten bestrijden, zo als we dat ook in 1975 met succes hebben gedaan", aldus de Gedepu teerde. Ook het Contact Milieubescher ming Noord-Holland, een overkoe peling van circa 140 Noordholland se milieugroeperingen, is volgens woordvoerder H.B. Rijst "mordi cus tegen" boringen in het IJssel meer. de introductie i sonal computer, die medio i ber in volle produktie zal zijn, bij dragen tot een vergroting van het marktaandeel. Ook voor 1987 wordt een sterke groei verwacht. Beeldscherm De graFische bonden FNV en CNV en de vakbond van journalis danks dan dankzij de schommelin gen in de kofFieprijzen zijn be haald. De wereldmarkt voor groene kofFie wordt in toenemende mate beheerst door speculatieve handel. De kofFiebranders hebben daar geen greep op. aldus Boonstra. ten NVJ zijn gisteren akkoord ge- Eind 1985, toen de kofFieprijzen uit gaan met de invoering van beeld- de pan vlogen, bedroeg de koffie- schermopmaak bij het dagblad- handel op de goederenterm ij n- concern Perscombinatie. Het Am- markten in Chicago en Londen het sterdamse bedrijf-uitgever van de zevenvoudige van de werkelijke Volkskrant. Trouw en Het Parool - wereldconsumptie, aldus Boon- is daarmee de eerste dagbladon- stra. Normaal is dat de hoeveelhe- derneming in Europa die met de den koffie die per termijncontract bonden overeenkomt dat ook jour- worden verhandeld twee tot drie nalisten aan elektronische opmaak maal groter zijn dan de wereldcon- zullen werken. Het nieuwe sys- sumptie. teem zal in april volgend jaar bij Boonslra vreest dat de koffie- Trouw worden ingevoerd. Het kost prijs steeds meer aan schommelin- op termijn 25 graFische arbeids- gen onderhevig zal zijn, vooral ook plaatsen. omdat de speculanten éteeds meer buitenstaanders zijn. Het zijn han delaren, die op basis van de gege vens die computers bieden zó uit tin (om maar iets te noemen) in kofFie springen als dat op een be paald ogenblik profijtelijk lijkt. „Wij denken verstand te hebben van de koffiemarkt, wij kunnen al lerlei fundamentele Storend Douwe Egberts is zelf niet actief op termijnmarkten om zich in te dekken tegen prijsschommelingen en koopt de groene koffie op het moment dat het bedrijf die moet informatie hebben, dat is ongeveer drie r zaken als de koffieoogst voor- den voordat de koffie in de winkels zien, maar die ontwikkelingen ligt- „Dat neemt niet weg dat we worden steeds meer doorkruist het speculeren als buitengewoon door de computers van goederen- storend ervaren. Uiteindelijk is het handelaren", zo zei bestuurslid H. noch in ons belang, noch in dat van de Wilt. de consument'aldus Boonstra. Volgens hem vinden sommigen dat ook Douwe Egberts zich in de termij nhandel moet begeven. „Maat je kunt er geweldig mee on deruit gaan", aldus Boonstra. „KofFie is voor de Nederlander Douwe Egberts. Als er gespecu leerd, dan kijkt men ons er ten on rechte op aan. Wij willen vermij den dat we echt op speculaties aan gekeken kunnen worden". En De Wilt: „We zijn koffiebranders, geen kofFiehandelaren". Boonstra wijst er overigens op Douwe Egberts-koffiebonnen zijn erg populair. Van alle uitge geven zegels wordt 96 procent weer teruggebracht, in ruil voor (korting op) een geschenk. De ze gels worden door de consument zelf betaald: tien cent per zegel. Douwe Egberts ziet de zegels als service, en maakt er geèn winst op. Volgens C. Boonstra, voorzit ter van de raad van bestuur, staat er tussen de zestig en honderd miljoen gulden aan zegels bij de Spaarbonnen DE in trek consument uit. Jaarlijks worden er 15 miljoen geschenken uitge geven. Het merk 'Rosta' werd aanvan kelijk zonder zegel op de markt gebracht. „We kregen echter zo veel vragen en klachten van con sumenten, dat we de prijs een dubbeltje hebben opgetrokken en er een zegel op hebben ge plakt", vertelt Boonstra. Wel wordt er nu een espresso-appa raat zonder zegels in de geschen kenwinkels verkocht. "Dat appa raat willen we snel onder de mensen hebben, voordat de espresso-tijd weer is afgelopen", -zegt Boonstra. "Als mensen er eerst zegels voor moeten sparen, duurt het ons te lang". dat de oorzaak van de prijsschom melingen niet altijd bij de specu lanten ligt, maar soms ook bij de koffie producerende landen die „er in bepaalde situaties belang bij me nen te hebben een beeld van nade rende kofFieschaarste op te roe pen". Bovendien gaat de consu ment hamsteren naar aanleiding van berichten over stijgende kof Fieprijzen, waardoor de vraag stijgt. Daardoor ziet Douwe Eg berts zich genoodzaakt de dure groene kofFie in te kopen, en zo stijgt de winkelprijs ook. Marktleider Douwe Egberts heeft inmiddels 54 procent van de Nederlandse koffiemarkt is handen en streeft naar 55 procent. Op het gebied van thee (Pickwick) is Douwe Egberts marktleider met 60 procent. Daar naast zijn er nog de divisies Intra- dal (persoonlijke- en huishoudelij ke verzorging, met bijvoorbeeld schoensmeer en tandpasta), tabak (Drum) en wijnen (voornamelijk import uit Frankrijk.) Het afgelo pen jaar was voor Douwe Egberts succesvol. De winst nam met 15 procent toe tot 155 miljoen gulden. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se effectenbeurs werd vandaag weer gekenmerkt door een aarzelende hou ding van de beleggers. De weer iets la gere dollar en het gebrek aan richting in Wall Street deden de meeste beleg gers opnieuw de kat uit de boom kij ken. De markt lag er dan ook stuurloos bij, waarbij koersverschillen van en kele dubeltjes in de meerderheid wa- De obligatiemarkt lag er vrijwel on bewogen bij. Bij de aandelen reageer de Koninklijke Olie zeer lauw op het akkoord van de OPEC. Meer dan een winst van f 0,60 op f200,80 kon er niet af. KLM was twee kwartjes beter op f 45,30 en Akzo noteerde aan het eind van de ochtend fl hoger op f 145,70. Philips lag op f46,60 een dubbeltje la ger en Unilever brokkelde f 1,20 af tot f 469,30. In de financiële hoek ging het vrijwel steeds om dubbeltjeswerk, maar NMB zakte fl tot f205. Océ-van der Grinten was het enige hoofdfonds dat behoorlijk werd aange pakt met een koersdaling van f8 op f486. In de uitgevershoek was er fl verlies voor Kluwer en voor VNU op respectievelijk f245 en f318. Elsevier trok f 0,70 aan tot f227,50. Heineken ging f 1 vooruit naar f 165.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9