VS wijzen 55 'spionnen' uit 200 Oost-Suriname lijkt uitgestorven Schandaal leidt tot onenigheid bij BBC Onafhankelijk onderzoek naar oorzaak vliegramp jan bentveldI WOENSDAG 22 OKTOBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 'Moskou dwong ons tot tegenmaatregelen' WASHINGTON - De Amerikaanse regering heeft, als reactie op de Russische uitwijzing van vijf Amerikaanse diplomaten, gisteren 55 Russen de opdracht gegeven het land vóór 1 november te verlaten. De 55 Sowjets, allemaal diploma ten, moeten het land verlaten we gens „activiteiten die onverenig baar zijn met hun diplomatieke status", diplomatentaal voor spio nage. Het is de grootste uitwijzing in de geschiedenis van de Verenig de Staten. door Henk Dam Woordvoerder Charles Redman van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte gisteren duidelijk, dat de uitwij zing het rechtstreekse antwoord is op de Russische uitwijzingen, die twee dagen eerder bekend waren gemaakt. „Het spijt ons dat de Sowjets actie hebben ondernomen die deze stappen nodig maken", zo zei hij. Algemeen wordt aangenomen, dat de uitwijzing van de vijf Ameri kanen weer het Russische ant woord was op de Amerikaanse eis van vorige maand, dat 25 mede werkers aan de Sowjet-missie bij de Verenigde Naties zouden moe ten vertrekken. Deze zijn inmid dels allemaal naar hun vaderland afgereisd. De Russische minister Sjevard- nadze (buitenlandse zaken) zei vo rige maand al, dat de uitwijzing van het VN-personeel „illegaal" was en daarom „belangrijke en zeer gevoelige" represailles ten ge volge zou hebben. En op dezelfde manier maakte de Amerikaanse minister Shultz (buitenlandse zaken) maandag dui delijk dat de VS zouden proteste ren en „enige vorm van actie" zou den ondernemen toen de vijf Ame rikaanse diplomaten te horen kre gen dat zij zouden moeten vertrek ken. Maar het kwam gisteren als een grote verrassing dat de Amerikaan se regering tot zulke drastische te genmaatregelen is overgegaan. Redman verklaarde dat gisteren uit de Amerikaanse wens net zo veel Russische diplomaten in de VS te willen hebben, als er Ameri kaanse diplomaten in de Sowjet- Unie mogen zijn. Tot nu toe was de stand ongelijk, en hadden de Sowjets in hun am bassade in Washington en consu laat in San Francisco meer diplo maten dan de Amerikanen in hun ambassade in Moskou en consu- ADVERTENTIE DE NIEUWE STIJL VANLEOLUX laat in Leningrad. Nu houden de supermachten elk 251 diplomaten in eikaars land over. Van de uitgewezen Russen werk ten er 42 in Washington, en 13 op het consulaat in San Francisco. Vijf van de uitgewezenen werden „persona non grata" verklaard, wat betekent dat zij niet meer voor een post in enig NAVO-land in aanmer king kunnen komen. De massale uitwijzing is in zeke re zin een overwinning voor de meest conservatieve leden van het Congres, die altijd al op pariteit hebben gestaan. Binnen de rege ring is minister Weinberger (defen sie) van oudsher voorstander van een dergelijke 'hardline'-aanpak geweest. Het Russische persbureau Tass heeft inmiddels in een reactie de Amerikaanse regering er van be schuldigd uit te zijn op verslechte ring van de betrekkingen tussen de supermogendheden. Geen nieuwe getuige in 'Neue Heimat' BONN (AP/GPD) - De Bondsdag commissie die een onderzoek in stelt naar de schandalen rond de woningbouwcorporatie Neue Hei mat hoeft niet te rekenen op een getuigenis van een van de belang rijkste directeuren. Alfons Lappas, voorzitter van de raad van bestuur van de houdstermaatschappij van Neue Heimat, BGAG, heeft giste ren via een woordvoerder laten we ten dat hij iedere medewerking af wijst. Lappas wordt sinds zondag juridisch gegijzeld om hem te dwingen een getuigenis af te leg gen voor de onderzoekscommissie. LONDEN - Onenigheid tussen programmamakers en de raad van bestuur van de BBC liep gisteren uit op een nieuw conflict over prin cipes en macht bij de Britse om roep. De ruzie ontstond toen de raad van bestuur de omroep ver bood een politieke smaadactie voor de rechtbank te bestrijden. Het gaat daarbij om twee conserva tieve kamerleden die in een actua liteitenprogramma beschuldigd waren er extreem-rechtse ideeën op na te houden. door Lia van Bekhoven Volgens het achtergrondpro gramma 'Panorama' van februari 1984 zouden de parlementariërs Neil Hamilton en Gerald Howarth de Conservatieve Partij willen in filtreren met uiterst rechtse propa ganda. Howarth en Hamilton, de laatste sprak in 1973 de Italiaanse neo-fascistische partij (MSI) toe, ontkenden de beschuldigingen. Zij spanden een rechtszaak aan tegen de BBC die vorige week opende. Verwacht werd dat het proces tot kerstmis zou lopen en 160.000 gul- den zou kosten. De BBC-raad van bestuur, die het afgelopen jaar onophoudelijke kritiek te verduren had van conser vatieve ministers over haar 'linkse neigingen', liet gisteren weten zich uit de gerechtelijke procedure te rug te trekken. De omroep bood de kamerleden in de rechtbank haar excuses aan en beloofde gisteren eveneens voor alle kosten op te draaien en de parlementariërs in kwestie ieder 65.000 gulden te be talen. De BBC betaalde reeds eerder twee andere rechtse kamerleden die ze beschuldigd had van neo- fascistische sympathieën. De be slissing is binnen de omroep, waar 'Panorama' beschouwd wordt als het vlaggeschip van de BBC, met woede en bitterheid ontvangen. Het feit dat de raad van bestuur, die door de regering aangesteld wordt, de directie gelastte de zaak terug te trekken, heeft wederom de vraag doen bovendrijven wie nu ei genlek de omroep leidt. BBC-programmamakers menen dat de hele omroep in diskrediet is gebracht nu de raad heeft toegege ven dat het 'Panorama-program ma' van twee jaar geleden onwaar was. Zij menen dat er nu een pu bliekelijk vraagteken zal hangen boven alles wat de Britse omroep uitzendt, met name op het gebied van nieuws en actualiteiten. De be slissing om de BBC zo'n gênante knieval te doen maken, zou gein- spireerd zijn op het advies van ad vocaten die menen dat 'Panorama' slechts 40 procent kans had om de rechtszaak te winnen. De 'Panorama-zaak' heeft de fric ties tussen de BBC en de Conser vatieve Partij verscherpt. Het rechtse kamerlid Peter Hordern zei gisteren in het Lagerhuis dat de BBC bewezen heeft zich schuldig te maken aan 'mis-informatie en zelfs smaad'. Norman Tebbit, de voorzitter van de Conservatieve Partij, zal de omroep binnenkort 'bewijsmateriaal' overhandigen van de vermeende eenzijdigheid van de omroep en het verslaan van onder andere het Amerikaanse bombardement op Libië. Op het hoofdkwartier van de par tij wordt de afgelopen maanden elk woord dat door een BBC-pre- sentator of-verslaggever wordt uit gesproken met aan obsessie gren zende nauwkeurigheid genoteerd en geanalyseerd. Hoewel menig onderzoek reeds het tegendeel be wees, meent de conservatieve par tijtop, dat de BBC rozerood en an ti-regering is. De druk op premier Thatcher om de BBC te hervormen zal de ko mende dagen zeker toenemen. Eén van de mogelijkheden die de rege ringsleider overweegt is het invoe ren van abonnee-tv, waarbij men kan kiezen voor het bekijken van enkel de commerciële televisie en zodoende vrijgesteld wordt van het betalen van kijkgeld. Dit zou de BBC van haar enige bron van in komsten afhelpen. De politie van Harare, Zimbab we, had gisteren de grootste moeite met het uiteenslaan van anti-Zuid- Afrika-rellen. Jongeren uitten hun woede over de dood van Samora Machel door het gebouw van de Zuidafrikaanse luchtvaartmaat schappij. (foto AFP) door Hans Hoogendijk /qnt Design is méér do esign is functie, visie,er e nieuwe stijl heeft da' i'nfaniaffn IfliUI IVWI Jan Bentveld b.v./nieuwe rijn 24/2312 JD Leiden/Telefoon 071-134671. Eerder op de dag had hij een on derhoud met de commissievoorzit ter Heins Günther Hüsch (CDU). Hüsch zei na afloop van dat ge sprek dat Lappas bereid zou zijn om opheldering te geven over de len van het onderzoek naar het mil jardenschandaal rond de voormali ge woningcorporatie van de vak bond, Neue Heimat. De huizengigant Neue Heimat is door de vakbeweging voor één mark verkocht aan een Westber- lijnse broodfabrikant. De meerder heid van de parlementaire com missie besloot donderdag, nadat Lappas categorisch elk antwoord weigerde, de rechter te vragen hem te gijzelen. Hij werd zondag gear resteerd op het congres van de vak bond IG Metaal in Hamburg. De vakbeweging en de sociaal-demo cratische SPD eisten daarna zijn onmiddellijke vrijlating. De rech ters arresteerden Lappas mede omdat hij had aangekondigd van daag voor langere tijd naar de VS te willen vertrekken. Exorcisme tegen het communisme SAO PAULO (Rtr.) - Een anti communistische priester van een evangelische sekte in Bra zilië doet in de zuidelijke stad Porto Alegre aan exorcisme op straat om de kansen te vergro ten dat hij voor de regerings partij op 15 november in de Ka mer van Afgevaardigden wordt gekozen. De Braziliaanse pers heeft ar tikelen en foto's aan de cam pagne van de 30-jarige Nasser Bandeira gewijd. Men ziet de bezetenen voor hem op de grond liggen en bezwijmen in de menigte. Bandeira zegt dat hij het communisme uit de bur gers drijft. Volgens de pers heeft hij vooral veel aanhang onder vrouwen. De priester is kandidaat van de grootste par tij in de regeringscoalitie, de Partij van de Democratische Beweging van Brazilië (PMDB). JOHANNESBURG - De Zuidafri kaanse regering heeft erin toege stemd, dat een internationale on derzoekscommissie het ongeluk met de Russische Tu-134B nader zal bestuderen. In de commssie zullen ook Russische en Mozambi- kaanse experts zitting hebben. Het ongeluk kostte zondagnacht het le ven aan de Mozambikaanse presi dent Samora Machel en 33 ande ren. De meesten van hen waren vooraanstaande regeringsfunctio- door Ruud de Wit Ondanks deze bekendmaking wordt er in zowel in Zuid-Afrika zelf als in het buitenland druk ge speculeerd over de oorzaak van het ongeluk. Met name in de frontlijn- staten wordt ervan uitgegeaan, dat Zuid-Afrika verantwoordelijk is voor de ramp. De Zambiase presi dent Kenneth Kaunda, een intieme vriend van Machel, zei dat hij de schuld bij Zuid-Afrika legt 'totdat het tegendeel is bewezen'. In de Zuidafrikaanse pers wordt er nog altijd van uitgegaan, dat de oorzaak het slechte weer was. Ook wordt aangenomen, dat de Russi sche piloot van het vliegtuig een fout heeft gemaakt, toen hij radio signalen verkeerd interpreteerde. De piloot zou hebben gedacht dat hij bezig was aan een landing op de luchthaven van Maputo, maar in plaats daarvan verongelukte hij op Zuidafrikaans grondgebied. De geruchten over een Zuidafri kaanse betrokkenheid bij het on geluk kregen gisteren nieuw voed sel, toen de piloot, die het ongeluk overleefde, tegen journalisten zei, dat hij vlak voor het ongeluk een schot had gehoord. Niets wijst ech ter in de richting van een militaire aanval. De piloot, Vladimir Ndvosselov, is een van de tien gewonden. Hij is opgenomen in het militaire zieken huis van Verwoerdburg, waar een bloedstolsel bij zijn hersenen is weggehaald. Ook is hij geopereerd aan een van zijn benen, dat gebro ken is. De Zuidafrikaanse autori teiten hebben erin toegestemd, dat hij bezoek van zijn vrouw ont vangt. Het politbureau van de Mozam bikaanse regeringspartij Frelimo heeft een zestig dagen durende rouwperiode afgekondigd en alle vlaggen in de stad hangen halfstok. De radio speelt slechts treurmu ziek. De begrafenis van Machel zal volgende week dinsdag plaats heb ben. Ruzie Aquino en minister gesust MANILLA (AP) - Een dreigende regeringscrisis op de Filippijnen is afgewend. President Corazon Aquino zei vandaag dat minister van defensie Enrile aanblijft on danks hun politieke meningsver schillen. Stafchef Ramos waar schuwde het leger zich niet in deze controverse te mengen en buiten de politiek te blijven. Op de vraag of Enrile, die zich uiterst kritisch heeft uitgelaten over haar pogingen met de com munistische opstandelingen tot vrede te komen, in haar regering als minister van defensie aanblijft, reageerde mevrouw Aquino met een eenvoudig 'ja'. De president sprak na afloop van een kabinets vergadering, waaraan ook Enrile had deelgenomen. Bronnen binnen de regering zei den dat de 'wapenstilstand' tussen Aquino en Enrile werd bereikt tij dens een vergadering gisteravond laat van de president, Enrile, Vice- president Laurel, stafchef Ramos en anderen. Ramos zei vanochtend bij de opening van een conferentie van de militaire bevelhebbers dat de militairen hun plicht om het land te verdedigen alleen kunnen nako men als zij zich verre van de poli tiek houden. Hoge PLO'er bij aanslag gedood ATHENE (Rtr./UPI/AFP/DPA) - Bij een explosie van een bom in een auto is in de nacht van maan dag op dinsdag in Athene een hoge Palestijnse marinefunctionaris om het leven gekomen. Aanvankelijk was het niet duidelijk wie het slachtoffer van de bomexplosie was. Gisteravond maakte het kan toor van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO in de Griek se hoofdstad bekend dat het gaat om het hoofd van de Palestijnse Marine, Monder Jaoudad Abu Ga- zala. De 45-jarige Gazala was volgens de PLO ook lid van de Palestijnse Nationale Raad, de Revolutionaire Raad van El Fatah en de Militaire Opperste Raad van de Revolutio naire Palestijnse Strijdkrachten (PLA). Volgens de PLO is de bom aanslag het werk van „zionisten en de Israëlische geheime dienst Mos- sad". Buitenland kort Indonesië executies De Britse minister van buiten landse zaken Sir Geoffrey Howe heeft dinsdag namens de Europese Gemeenschap zijn "ongerustheid" uitgesproken over de recente te rechtstelling van negen Indonesi sche communisten. Hij deed dat in een onderhoud met de Indonesi sche minister van buitenlandse za ken Mochtar Kusumaatmadja. De Indonesische regering heeft aan sommige diplomaten een lijst ge geven met 12 namen van leden van de communistische partij (PKI) die ter dood veroordeeld zijn maar gra tie gekregen hebben. Van hen heb ben er acht al ettelijke jaren gele den strafvermindering gekregen. Cambodja De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft met een record meerderheid van stemmen opgeroepen tot terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Cam bodja, waar de regering die in 1979 door het Vietnamese leger werd geïnstalleerd sindsdien met mili taire steun van Vietnam in het za del wordt gehouden. De resolutie werd aangenomen met 116 stem men voor, 21 tegen en 13 onthou dingen. Kernwapenvrij De leidende Oostduitse commu nistische partij SED en de opposi tionele Westduitse sociaal-demo cratische SPD hebben een initia tief bekendgemaakt voor de instel ling van een kernwapenvrije zone in Midden-Europa. In een gebied van 150 kilometer aan weerszijden van de grens tussen de DDR, de Bondsrepubliek en Tsjecho-Slo- wakije moeten alle kernwapen worden verboden. PARAMARIBO - Als we met de veerpont bij Meerzorg de Surina- merivier overvaren staan enkele mannen naast me te kankeren: "Er zijn momenteel in heel Paramaribo geen auto-onderdelen te krijgen". Een paar oude karren rijden pie pend en krakend over de plankier. Ergens op een zijwand zie ik een opsporingsplakkaat: gezocht wor den Brunswijk, Jankoesoe en Pa- pato. De pasfoto's van hun gezicht zijn weggescheurd. De veerpont is bijna leeg. Bijna niemand krijgt toestemming van het leger om naar het Commewijne-gebied te gaan. door Elly Wempe Aan een overkant een paar eet tentjes en lange rijen auto's vol met mensen die zoveel mogelijk huis raad in omgekeerde richting naar de stad meenemen. De angst heeft toegeslagen in Oost-Suriname. Het leger kan de veiligheid van de bur gers op de weg van Paramaribo naar Albina niet garanderen. Eer gisteren nog werden er pamfletten verspreid waarin de bevolking werd aangeraden om weg te gaan uit het gebied. Deze pamfletten zijn afkomstig van de Brunswijk- groep. Ze zijn tot vlak bij de stad gekomen. Ik koop een stuk watermeloen. De Hindoestaanse verkoper wil heel zachtjes pratend wel zijn me ning kwijt: "Mevrouw, deze rege ring is niet goed. De arme mensen moeten er onder lijden". Hij kijkt schichtig om zich heen. Er kan er gens een verlikker staan die hem bij de militaire politie aangeeft. En dan: "Deze regering stopt het geld in zijn eigen zak. We hopen dat Brunswijk verandering brengt". Er is benzine te krijgen, dus we tan ken maar gelijk vol. Het heeft al weer een paar keer fors geregend, de bomen en struiken langs de weg zijn prachtig groen. Plantages met bananenbomen, papajabomen, kokospalmen en si naasappelbomen. Tussen de pal men liggen kleine houten huizen verscholen. In het begin zien we nog mensen. Kinderen spelen op het erf. Maar al snel komen we in een niemandsland. Soms zijn er huizen, maar die zijn verlaten. Be velhebber Bouterse heeft dit ge bied tot oorlogsgebied verklaard. Hier vechten Surinamers hun broederoorlog. Langs de kant van de weg zie ik een stok met een wit te vlag. De bevplking krijgt ér ge noeg van. Zandzakken Gisteren is er nog een bestelwa- gentje van het leger langsgeko men. Men heeft acht lijken van sol daten geteld. Bij de brug over de Commewijne wordt door soldaten gecontroleerd. Ze zijn op de hoogte gesteld dat de Nederlandse journa listen er langs mogen. Enkele da gen geleden is hier gevochten. De groep van Brunswijk voert een guerrilla. Ze zijn overal en nergens. De weg naar Moengo is rustig, er is nauwelijks verkeer. Pas als we het bauxietstadje bin nenrijden zien we weer militairen. Jonge këreltjes met mitrailleurs -zitten achter stellingen van zand zakken verscholen. Alleen de lo pen van hun M16's steken naar bui ten. Fotograferen mag niet van de commandant. Moengo is bijna ver laten. De vrouwen en kinderen zijn naar de stad. De scholen zijn geslo ten. In de plaatselijke supermarkt zijn de planken vrijwel leeg. Alleen zouten crackers, jam, waspoeder en wat kleding kun je Het dorp Albina in het oosten van Suriname maakt een totaal verlaten indruk. (foto GPD) kopen. De eigenaar van de zaak zegt dat de mensen maar begrip moeten opbrengen voor de situatie waarin het land verkeert. Het is wel vervelend, zo moet ook hij toe geven, als je geen eten hebt. Het winkelpersoneel, dal zich achter de man heeft opgesteld, zie ik veel betekenend grimassen trekken: zij weten wel beter. Momenteel komt slechts een maal per week voedsel uit Parama ribo.en ook veel minder dan vroe ger. Van de 30 winkels zijn er nog maar vijf af en toe open. Er valt niet veel meer te verkopen. Als de ze situatie voortduurt gaan de mensen die nog wel in het stadje zijn overgebleven plunderen, zo vreest een van de bewoners. Veel winkeliers gebruiken het voedsel dat ze hebben toegewezen gekre gen voor zichzelf. Een inwoner: "Toen hier werd gevochten hield de militaire politie razzia's onder de bewoners. De jon gens werden meegevoerd en moes ten urenlang in de hete zon op de grond liggen. Ze moesten dan vra gen beantwoorden waarop ze geen antwoord wisten. Als je zei dat je Brunswijk wel kent, werd je met de bullepees geslagen". Versperringen Het leger is volgens deze man niet in staat om de bewoners te be schermen. "De militairen bescher men alleen zichzelf'. Elke nacht wordt er geschoten door het leger bij wijze van waarschuwing. Op de weg naar Albina vinden we grote opleggers langs de kant. De familie van Brunswijk heeft een uitge breid wagenpark van vrachtauto's. Deze zijn gebruikt om versperrin gen te maken. Albina is volledig verlaten. We zien het benzinestation waar de ko gelgaten in de muur zitten. Het ho tel is in brand gestoken, huizen zijn vernield. Wie de aanstichters zijn van dit onheil Weten we niet, zo verklaart een van de achterblijvers. Mogelijk zijn het een stelletje cri minelen die misbruik maken van de situatie. Veel bewoners zijn na de schiet partijen naar Paramaribo vertrok ken. Anderen zijn naar St. Laurent gegaan. Drie keer per week vaart de pont en dan komen enkelen even naar hun huis kijken of alles nog in orde is. Op het vliegveldje liggen olievaten verspreid waar door het onmogelijk is er te landen. We gaan naar indianen die iets ver derop aan de rivier wonen. Ze blij ven, want dit is hun grond waar ze hun hele leven gewoond hebben, zo zeggen ze. Ze weten te vertellen dat er veel doden in de rivier dre- Een paar weken geleden is de pa trouilleboot van het leger de rivier opgegaan. Vanaf de boot werden de bosnegerdorpjes beschoten. De bewoners vluchtten, maar enkele dagen later werden de lijken ge vonden van 24 mensen onder wie vrouwen en kinderen. De bosne gerdorpjes zijn verlaten. Dit is ëen niemandsland, wie is hier de baas?

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7