Kamer valt over belmotting Havel Boek nü uw bungalow vakantie met hallpension Proefproces over skeelers ABP-enquêtecommissie heeft nog steeds geen voorzitter Dood toeschouwer (27) bij oefening gevolg van explosie Hoge Raad vraagt nieuwe uitspraak euthanasiezaak Gedeputeerden gehoord in Groninger visfraude NENDOMDO WOENSDAG 22 OKTOBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Lubbers niet gelukldg met optreden kabinet DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) moet binnen kort bij de Kamer op het matje komen voor de censuur van het kabinet op de toespraak die de Tsjechische schrijver Havel wilde laten voorlezen bij de uitreiking van de Eras musprijs. De aanwezigheid van leden van het Koninklijk Huis (prins Bernhard en koningin Beatrix) zou boven dien aan de toespraak een extra la ding geven. De interventie van Van den Broek leidde tot een andere 1 Gisteren gaf premier Lubbers, die Van den Broek bij diens afwezig heid verving, toe dat de druk van het kabinet op Havel om zijn toe spraak te wijzigen een politieke achtergrond heeft. De Tweede Ka mer toonde zich unaniem boos over deze beknotting van de vrij heid van meningsuiting. De stichting Erasmusprijs wilde de onderscheiding eerst toekennen aan Charta 77, de beweging voor de mensenrechten waarvan Havel een van de oprichters is. Na raadple ging van het kabinet besloot de stichting de prijs aan Havel en niet aan de stichting toe te kennen. Maar toen stuitte de lezing die Ha vel bij de uitreking wilde houden op problemen bij minister Van den Broek. Bepaalde passages zouden volgens hem de betrekkingen tus sen Nederland en Tsjechoslowa- kije in gevaar zou kunnen brengen. dat er bij deze prijsuitreiking in Nederland sprake is van censuur", zei PvdA-woordvoerder Van Traa. Hij kreeg volop bijval van de overige partijen. "Hoe uiterst moeilijk en delicaat dergelijke af- wegingsprocessen ook zijn", aldus geving van de bijeenkomst: tijdens Guathérie van Weezei (CDA). Pre- Lubbers erkende niet geluk kig te zijn met het optreden van zijn kabinet ('alle spanningen be wijzen dat er iets scheef zit met de zaak'), maar hield zijn minister de hand boven het hoofd. Hij benadrukte dat de keuze voor de toekenning van de prijs aan de persoon van Havel (en niet menines- aan de ge,he,le charta"beweging) op nepn geen enkel moment onderwerp de plechtigheid een dankwoord, la ter op de dag wordt bij een opvoe ring van een van Havel's toneel stukken - Largo Desolato - de inte grale tekst van Havel rede ver spreid. Censuur De Kamer vond het allemaal in strijd met de vrijheid uiting. En dat voor ee organisatie die voor die vrijheid ^v<Sgen^d "si'<Makte°van Helsir^ geen'enkele^anie^twhTeT rijzen geen enkele manier twylel rijzen beleid zqu zijn gevoerd als Havel HILVERSUM (ANP) - Ed van Westerloo, de baas van de NOS-tele- visie, heeft giste ren de eerste vi deoband over de waterwerken in Zeeland overhan digd aan minister Neelie Smit-Kroes (verkeer en water staat). De 107 mi nuten durende band geeft een beeld van de wa terkering vanaf de overstromings ramp in 1953 tot de ingebruikstel ling van de Oos- terscheldedam, op 4 oktober van dit jaar. Rudolf Spoor en Bert Roeleveld stelden de videofilm sa men. (foto ANP) Kantinepersoneel eigent zich 200.000 toe UTRECHT (ANP) - Uit een onder zoek van de marechaussee is geble ken dat het kantinepersoneel van de Johannes Postkazerne in Havel- te zich onrechtmatig ongeveer 200.000 gulden heeft toegeëigend. Dit gebeurde door te hoge bedra gen in rekening te brengen bij kan tineverkopen aan soldaten en het niet teruggeven van statiegeld. De Zwolse officier van justitie mr. D. Veurink heeft dit gisteren beves tigd. De zaak kwam twee weken gele den aan het rollen door toedoen van de Vakbond van Dienstplichti ge Militairen (WDM). Volgens mr. Veurink zijn alle vijftien (burger- )kantinemedewerkers langer of korter bij de verduistering in dienstbetrekking betrokken. De verduistering voert terug tot in de jaren zestig, maar kreeg in 1982 een stelselmatig karakter, aldus mr. Veurink. Hij verwacht binnenkort tot vervolging te kunnen overgaan. DEN OEVER (ANP) - De myste rieuze dood van een 27-jarige Slootdorper bij een brandweeroe fening in Den Oever is veroorzaakt door een explosie bij het aansteken van een vuur, zo blijkt uit een on derzoek van de technische recher che. De man was samen met een brandweerman in een bunker ge- dorper wél persoonlijk naar Rotterdam zou zijn gekomen. Havel komt niet omdat hij vreest geen toestemming te krijgen weer naar zijn land terug te keren. De Kamer bleef er echter op ha meren dat het ver de voorkeur had verdiend de prijs aan Charta toe te kennen en de waarnemer van Ha- daar een vuur aan te ste- Vel de toespraak tijdens de plech- enquêtecommissie die de subsi- andere brandweerlieden, tigheid zelf te laten voordragen, diefraude bij het ABP en andere Oggj Maar premier Lubbers weigerde daar op in te gaan, hoewel hij wel gaan ken die moesten oefenen met pers luchtmaskers DEN HAAG (ANP/GPD) - Het is nog altijd een open vraag wie voor zitter wordt van de parlementaire ten terwijl de brandweerman de gangwach- wq praten over een andere gang zaken bij de prijsuitreiking. •oefenruimte' binnenging. Toen Lubber's vêrklaarde^nieuêkun'nên deze terugkwam vond hij de Sloot- zeggen welke bezwaren Van den beleggers moet gaan onderzoeken. Geen van de vier grote fracties heeft tot nu de voorzittershamer opgeëist. Gisteren overlegden de fractievoorzitters De Vries (CDA), Aww voor weduwnaars verwondingen, niets te herinneren DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris De Graaf (sociale zaken) wil in principe weduwen en weduwnaars gelijk gaan behandelen. Hij zei dat gisteren tegen een actiegroep van weduwnaars met kleine kinderen, die hem kwam wijzen op de oneer lijke behandeling die hen ten deel valt. Als ze na het overlijden van hun vrouw voor het gezin willen zorgen, krijgen ze geen aww-uitke- ring maar zijn ze aangewezen op de bijstand. De Graaf wil volgend jaar de SER en de Emancipatieraad om advies vragen over herziening van v - /-\ i j Sewond op de grond Broek precies tegen de oorspron- liggen. Ook de brandweerman had kelijke tekst van Havel heeft beurd was. Volgens het recherche onderzoek is waarschijnlijk de vluchtige stof ontploft, waarmee het hout werd aangestoken. De Slootdorper werd door de ex plosie met zijn hoofd tegen de be tonnen muur gesmakt. Op weg naar het ziekenhuis overleed hij aan het opgelopen hersenletsel. Volgens de politie is vrijwel zeker geen sprake van de ontploffing van oude explosieven. De bunker lange tijd weeroefeningen wist zich gevoerd. Hij zou de bewindsman wat er ge- daarover nog polsen. J.N. Scholten kandidaat voor Eerste Kamer de s DEN HAAG (GPD) - Het PvdA-be- stuur heeft oud-CDA-Kamerlid gebruik voor brand- Jan Nico Scholten kandidaat ge- wen en van eventuele steld voor een zetel in de Eerste blindgangers uit de oorlog gezui- Kamer. Ook Herman Tjeenk Wil- verd. DEN HAAG (ANP) - De Arnhemse van rechter moet zich Raad opnieuw buigen over een thanasiezaak die eerder voor het Leeuwarder gerechtshof diende. De Hoge Raad wil een nieuw oor deel over de vraag of de verdachte, een psychiater, handelde in een noodtoestand. De psychiater maakte via het toedienen van slaapmiddelen een einde aan het leven van een zw^ar zieke 73-jarige link (tot 1 november regeringscom missaris voor de reorganisatie van de rijksdienst) wordt door het be stuur voorgedragen. Andere kandi daten zijn Jan Kassies (lid van de r Raad voor de Kunst), Ria Jaarsma (Statenlid in Noord-Holland), Kitty Rozenmond (vakbondsmedewerk ster) en Nanet Wezenbeek (lid kerngroep Rooie Vrouwen). Jan Nico Scholten trad in 1983 De Vries (PvdA), mogelijk voor de ABP-enquêtecommis- (foto ANP) Kok (PvdA), Voorhoeve (WD) en Van Mierlo (D66). Ze praatten onder meer over de samenstelling van de enquêtecom missie, maar woordvoerders bena drukten na afloop dat het slechts om een verkennend gesprek ging. Zeker de precieze taakomschrij ving van de commissie is in het midden gelaten. Ook al om een werkgroep van kamerleden met de voorbereiding van de enquête be zig, niet voor de voeten te lopen. Deze werkgroep moet over twee weken met een voorstel komen. Op zichzelf kunnen de fractie voorzitters wel de plaatsen in de commissie alvast verdelen, waarbij het vooral de vraag is wie er voor zitter wordt. Geen van de fracties heeft tot nu toe een claim op tafel gelegd, hetgeen betekent dat het CDA de ruimte voor een PvdA- voorzitter openhoudt. De namen van de PvdA-buitenlandspecialist De Vries en financieel specialist Kombrink doen momenteel de ronde. Een woordvoerder liet gis teren weten dat eind deze week PvdA en CDA overeenstemming willen bereiken. Zuiver Een PvdA-voorzitter zou een ge noegdoening kunnen zijn voor de ze partij, die als grootste partij bij de vorige enquête (in 1982-1983 naar het RSV-debacle) het voorzit terschap misliep. De PvdA weiger de toen Van Dam op te geven en verloor daarmee uiteindelijk de voorzittershamer aan de CDA'er Van Dijk (momenteel minister van binnenlandse zaken). CDA en WD vreesden toen dat Van Dam van de RSV-enqüete een soort 'achterkant van het gelijk' (het tv- programma dat Van Dam toen maakte) zou maken. Een kandidatuur van Kombrink, staatssecretaris van financiën in het tweede kabinet-Van Agt, zou ook kunnen stuiten op moeilijkhe den. Dit gelet op de suggestie van de voormalige RSV-enquêtevoor- zitter Van Dijk dat het geen aanbe veling verdient om bij een toekom stige enquête - om wille van de zui verheid - een kamerlid in de com missie op te nemen dat tevens als betrokkene of als getuige zou moe ten komen opdraven. Kombrink was ten tijde van het kabinet-Den Uyl (1973-1977) woordvoerder volkshuisvesting. De werkgroep uit de commissies rijksuitgaven en volkshuisvesting en ruimtelijke ordening komt van daag bijeen voor een eerste beraad over de opdracht voor de enquête- Verzekering overspoeld met schadeclaims DEN HAAG (ANP) - De Hagelunie, de grootste agrarische verzekeraar in ons land, heeft gisteren ruim 1700 meldingen gekregen van schade in de land- en tuinbouw als gevolg van de najaarsstormen die deze week over het land raasden. Uit de glastuinbouw kwamen ruim duizend meldingen, uit de akker bouw meer dan zevenhonderd. De omvang van de totale schade is nog niet bekend, maar alleen al in de glastuinbouw loopt die volgens een woordvoerder zeker in de mil joenen guldens. Uit de meldingen bij de Hagelu nie („de telefoon stond dinsdag roodgloeiend") blijkt dat de storm in de glastuinbouw vooral heeft huisgehouden in de Bollenstreek (Noordwijk, Rijnsburg en omge ving), de Veenstreek (Ter Aar, Roe- lofarendsveen, De Kwakel) en in het midden en westen van Brabant (Breda, Zundert, Tilburg). De scha de varieert van tientallen kapot ge waaide ruiten tot aan stukken ge slagen kopgevels van kassen. De Wegenwacht van de ANWB heeft maandag, tijdens de eerste herfststorm, bijna 5000 keer moe ten uitrukken om gestrande auto mobilisten uit de nesten te helpen. Gemiddeld helpen de Wegenwach ters per dag ongeveer 1800 gestran de automobilisten. In veel gevallen bleken de elektrische systemen van de auto's niet opgewassen te gen de stortvloed van water. De Wegenwacht kon de grote hulp vraag van maandag alleen aan doordat al het personeel die dag was opgeroepen. de Hoge diens leven te maken". De rechter uit het CDA. Samen met Stef Dijk- had de huidige medische ethiek als maatstaf moeten n< vraag of er sprake noodtoestand (eveneens ex-CDA) vormde de hij een onafhankelijke fractie. Na de overgang van Dijkman tot de PPR in 1985 bleef Scholten als LAUWERSOOG/ROTTERDAM (GPD/ANP) - Gedeputeerde drs. B. Bos van Groningen zal binnen kort als voorzitter van de visafslag Lauwersoog worden gehoord over zijn rol in de 'visfraude' van Lau wersoog. Ook de vice-voorzitter het bestuur, de Friese gedepu- vriendin, die haar daarom herhaal- Fretz heeft er begrip delijk had gevraagd. De psychiater stelde dat ze in een noodtoestand verkeerde en dat ze haar functioneren als arts i kunnen toepassen. De Hoge Raad verwerpt dat laatste argument, het is volgens de raad bepaald niet al gemeen aanvaard dat hulp bij eu thanasie tot het takenpakket van een arts behoort. In zijn vonnis stelde de Leeuwar- De Hoge Raad heeft het euthana- mansfractie in de Kamer. Kort teerde drs. F. Steenmeijer, zal door het quotum werd afgetrokken. de tand wonjen ge- Toen de A10 aanstalten maakte een diepgravend onderzoek in te stellen, staken "woedende vissers" de administratie in brand. De fraude bij de visafslag in Goe dereede zal door het openbaar mi nisterie in Rotterdam niet worden vervolgd. Volgens persofficier mr. R.A.F. Gerding is hiertoe besloten, ofschoon de gemeente formeel aansprakelijk is voor de gang van sievraagstuk daarmee teruggelegd bij de samenleving, zo reageerde tot de PvdA. Tjeenk Willink voorzitter Fretz van de Nederland- afgelopen zes jaar regeringscom- se vereniging voor vrijwillige eu thanasie (NWE) op de uitspraak, Hoge Raad het eerste argument van de psychiater niet heeft over genomen. Sommige juristen s, een functie die per 1 vember verdwijnt. De PvdA rekent op een flinke uitbreiding van haar vertegen woordiging in de Senaat bij de ver kiezingen van Provinciale Staten - dat een speciale euthansiewet die op hun beurt de Eerste Kamer Aldus officier van justitie mr. M. H. Severein, die zegt dat ook de an dere bestuursleden zullen worden gehoord, wanneer dit nodig is. Hij bestempelt de directeur van de vis afslag, als hoofdschuldige in de fraudezaak. bepaalde gevallen euthanasie moet helemaal niet nodig is, omdat eu- kiezen - van komend voorjaar. thanasie zou vallen onder de regels de arts zich bij medische PARTIJVERBOD - Op het PvdA- handelingen moet houden. De Ho- lid Roethof na, is de gehele Tweede ge Raad heeft dit idee nu uitdruk- Kamer gisteren akkoord gegaan kelyk van de hand gewezen. met een wetsontwerp dat het mo gelijk maakt partijen met een fas- Volgens Fretz moet de uitspraak cistisch of racistisch karakter via dense rechter dat de psychiater van de Hoge Raad gevolgen heb- een rechterlijke uitspraak te ver- v„riarhrp tneeeov™ dat niet in een noodtoestand verkeer- ben voor de door de regering toe- bieden en te ontbinden. Roethof j®" i. De directeur werd tien dagen ge leden gearresteerd, nadat de Alge mene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw en Visserij aanwijzingen had gekre gen dat er een dubbele boekhou ding werd gevoerd. Hij komt overi gens nog deze week op vrije voe ten. Volgens mr. Severein heeft de zaken bij de visafslag. Het daad werkelijke aandeel van de gemeen te zou te gering zijn geweest om verdere strafvervolging zinvol te laten zijn. De fraude bij de visafslag kwam boven water nadat de Algemene Inspectiedienst van «het ministerie van landbouw en vissery had ont dekt dat de vangstopgaven van en kele vissers onjuist waren. Vervol gens stelde de AID een onderzoek in, dat aan het licht bracht dat op de visafslag op grote schaal ver schrijvingen waren gepleegd. Deze hadden volgens Gerding tot doel "de vissers de gelegenheid te geven zoveel mogelijk vis buiten de hun toegekende quota aan te voeren". In totaal is op deze wijze, tijdens de eerste maanden van 1985, met ongeveer 36.000 kilo vis ter waarde van 450.000 gulden gef raudeerd, aldus Gerding. Burgemeester G. van Velzen van Goedereede laat desondanks in een reactie weten dat niet is aange toond dat de gemeente in "formele of materiële zin aansprakelijk is en mitsdien gefraudeerd zou hebben met betrekking tot de quotering ADVERTENTIE de. Want, aldus de rechter, de psy- gezegde reactie op het euthanasie- gaf het wetsvoorstel geen steun, chiater had haar vriendin niet hoe- advies van de Raad van State. In omdat hij vindt dat de kiezer ven beloven dat ze eventueel eu- thanasie zou toepassen en had dat advies gaat de Raad van State dig genoeg is zulke partijen te ont maskeren. Het PvdA-kamerlid zogenaamde "tweede markt-boek- houding" werd gevoerd. Aldus is vis aan de officiële registratie ont trokken en de quotering ontdoken. gebracht. De Hoge Raad vindt die misschien onnodig zullen maken, opvatting onjuist: "Een dergelijke De Hoge Raad heeft die verant itspraKen van maskeren. Het PvdA-kamerlid is Severein ze£?t ffeénidee te heh wetswijziging van mening dat het minder demo- "°g®e5»ÏP toezegging kan immers pas volgen woordelijkheid nu echter op een daaraan voorafgegaan be- ruggeschoven naar de wetgever, sluit tot het inwilligen van de wens meent Fretz. cratisch is om dergelijke partijen via een verbod in plaats van door de kracht van argumenten van de tegenstanders buiten spel te zet ten. ben van de omvang van de fraude. De tweede markt-boekhouding bevatte de aanvoergegevens van vis die weliswaar op de veiling werd verhandeld, maar niet van Rijkspolitie bekeurt collega ELBURG/HARDERWIJK (GPD) - De rijkspolitie op de noordwest- Veluwe, heeft een proefproces uit gelokt over de vraag of skeeleren (wielschaatsen) op de openbare weg mag van de rechter. Wacht meester - marathonschaatser en skeeler-enthousiast - Henk Slagter van de Veluwse groep Oldebroek heeft zich daartoe door zijn colle ga's in Elburg op de bon laten slin geren. Het proefproces dient dins dag 4 november voor het kanton gerecht in Harderwijk. Het wielschaatsen heeft met na me op de Noordwest-Veluwe een grote vlucht genomen, met als ge volg dat horden beoefenaars in hun vrije tijd de skeelers onderbin den om hun trainingsrondjes te trekken. Adjudant A.. de Boer, commandant van de groep Olde broek: „Met alle risico's vandien. Het verbaast ons eerlijk gezegd dat er tot op de dag van vandaag geen ongelukken zijn gebeurd". Volgens adjudant De Boer, moe ten hoognodig regels worden ge steld aan het wielschaatsen, een nieuwe tak van sport die zich ech ter in deze streek al in grote popu lariteit mag verheugen.. In wed strijdverband wordt het skeeleren weliswaar op een afgezet straten- parcours verreden, maar het trai nen gebeurt - tussen de andere weggebruikers - op de openbare weg. De rijkspolitie op het bewuste deel van de Veluwe vindt dat er nu maar eens duidelijkheid moet ko men rond dat skeeleren. De Boer: „Op zich hebben we niets tegen wielschaatsen. Maar in de huidige vorm kan dat zo niet langer door gaan. De skeelers realiseren zich niet wat voor een gevaar zij vor men, zowel voor anderen als voor zichzelf. Het wordt dan ook de hoogste tijd dat er regels worden gesteld aan het trainen op de open bare weg". Wat de risico's betreft, die op de openbare weg trainende skeelers met zich meebrengen, vergelijkt adjudant H. van der Veen, com mandant van de verbaliserende groep, hen met wielrenners. „Maar een racefiets heeft tenminste - als het goed is - nog een bel en een rem. En dat kan van wielschaatsen niet worden gezegd. Die wiel- schaatsters kunnen zich bij drei gend gevaar hooguit laten vallen. Maar het valt te betwijfelen of de verkeersveiligheid daar nou zo •mee is gediend". Daarom willen de agenten de kantonrechter in Harderwijk een uitspraak vragen. Het proces-ver baal is in nauw overleg met justitie opgemaakt. Van der Veen: „Er is besloten wachtmeester annex ma rathonschaatser/skeeler Slagter tot in hoogste instantie in beroep te la ten gaan, teneinde de noodzakelij ke jurisprudentie op tafel te krij gen". Niet alleen de politie, ook de in Amersfoort zetelende Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrijders Bond (KNSB) zit eigenlijk met de status van de skeeler in haar maag. Van die zijde is het ministerie van verkeer en waterstaat de vraag voorgelegd of een skeeler nu als voetganger dan wel als fietser moet worden beschouwd. Een en ander mede gelet op de hoge snelheid en de daarmee gepaard gaande lange remweg. Het ministerie op zijn beurt kwam er ook niet goed uit. In feite ziet het de skeeler vooralsnog niet veel anders dan een voetganger. Volgens KNSB-directeur J. Osinga is het vaststellen van de status van een skeeler in de eerste plaats ech ter vooral een theoretische vraag. „Voorheen heeft ook het fenomeen rolschaatsen, de step-tour en het skate-board zich in de praktijk vanzelf opgelost". Doe 't: go er in november of december nog even tussenuit voor een poor sprankelende dagen. Om te genieten von bet no|oor, de notuur en... de verrassingen von Vendorodo bungalowpark Heilbochsee in de schilderachtige Duitse Eifel. Met 5-sterren luxe en... het komfort van halfpension voor een bescheiden prijs! langweekend vanaf f 145,-* p.p. 31 okt. t/m 3 nov., 7 t/m 10,14 t/m 17,21 t/m 24 nov., 28 nov. t/m 1 dec, 5 t/m 8 en 12 t/m 15 dec. Midweek vanaf f165,-* p.p. 10 t/m 14,17 t/m 21,24 t/m 28 nov, 1 t/m 5,8 t/m 12 en 15 t/m 19 dec Week vanaf f 235,-* p.p. 7 t/m 14,14 t/m 21,21 t/m 28 nov, 28 nov. t/m 5 dec, 5 t/m 12 en 12 t/m 19 dec. Min. 2 pers. per bungalow. Verblijf in 2-, 3-, 5-, of 6-pers. bungalow. Exil. dekbedlinnen, baddoekpakketten en Sin. andere toeslagen. Geldt niet voor reeds geboekte vakanties. Evf. ondere Beslis nu: er is slechts een beperkt aantal bungalows beschikbaar. Reserveer vandaag nog bij ABN Bank of Vroom 8 Dreesmann.jOf bel direkt de Vendorado reserveringscentrale: 020-65 65 65 (mo. t/m vr. von 9 tot 19 uur, 20. von 10 tot 16 uur). de vriendelijkste bungalowparken heten u welkom

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5