'Mensen zijn gewoon mensen, de een is wat meer begaafd' Onenigheid over nieuwe plaats peuterspeelzaal actief in vrije tijd Voorbespreking over fusie ziekenfondsen a Halve eeuw Lidwinahuis voor moeilijk lerenden Het Lidwinahuis aan de Zoeterwoudse Singel dat deze maand een halve eeuw bestaat. Rechts het voormalige rectorhuis dat nu is ingericht voor begeleid kamerbewonen. (foto Lidwinahuis) Een dagje zonnenaan zee. Het enige wereldse aspect is de zonnebril. 'De uitstapjes haar zee met pupillen. niet ontbreken. Als de gezinssitua tie dat toestaat gaan zij om de twee weken een weekeinde naar huis. Nieuwe papillen worden eerst een aantal maanden met rust gela ten. "Meestal zijn ze thuis vastgelo pen en hebben ze gewoon behoefte rust g ite i der we situatie. Die mogelijkheid krij gen ze ook. In die tijd wordt beke ken wat de leerling het beste kan. Wat zijn de positieve punten. Hoe wordt de vrije tijd besteed. Waar voor interesseert de pupil zich. Aan de hand van een aantal gewo ne zaken kan na verloop van tyd worden vastgesteld waarvoor ie- jmand het meest geschikt is", aldus directeur Chris van der Meijden. De meeste jongeren zitten overi gens niet voorgoed op het inter naat. Van der Meijden becijfert dat 60 procent op den duur weer naar huis terugkeert. Voor 40 procent wordt een andere oplossing gevon den en dat betekent begeleid of zelfstandig wonen of een gezins vervangend tehuis. Al het op werk aankomt, komen de meeste jongeren terecht bij de sociale werkvoorziening. "Dat was vroeger wel anders. Bij mijn aan treden in 1971 kregen alle meisjes nog elders een baan. De meisjes waren in die jaren makkelijker te plaatsen: als hulp in de huishou ding, keukenhulp, in bejaarden huizen e.d. Er ging er geen naar de sociale werkvoorziening. Dat dat nu wel gebeurt heeft enerzijds te LEIDEN - Een internaat voor ach terlijke voogdymeisjes. Zo werd het Lidwinahuis aan de Zoeter woudse Singel in de jaren dertig aangeduid. Maar van die typering heeft het internaat afstand geno men. Algemeen is aanvaard dat al le mensen gewoon mensen zijn van wie de een met een grotere be gaafdheid wordt geboren dan de ander. Wie of wat daarvoor te dan ken is onduidelijk. Het gebeurt nou eenmaal. door Henk van der Post Zo schetst ook directeur Chris van de Meijden van de Stichting Lidwinahuis zijn pupillen. De bij na 60 jongeren in de leeftijd van 12 LEIDEN - Tussen een aantal ou ders en het bestuur van peuter speelzaal 'Harlekijn' bestaat on enigheid over de toekomstige huis vesting van de peuterspeelzaal. Harlekijn moet vanwege de slechte bouwkundige staat van het gelijk namig clubhuis Harlekijn aan het Regenboogpad, waar hij nu is ge vestigd, op zoek naar andere ruim te. Het bestuur onderhandelt met de gemeente over verhuizing naar naar een dependance van een school aan het Broekplein. Een enquête heeft echter uitge wezen dat een merendeel van de ouders (50 van de 67)<laar bezwaar tegen heeft, vooral omdat het tot 19 jaar zijn moeilijk lerende kin deren, van wie het overgrote me rendeel afkomstig is uit Zuid-Hol land. Maar er zijn veel kinderen in Nederland die moeite hebben met leren. Op het internaat van het Lid winahuis komen die kinderen te recht bij wie problemen met het leerproces hebben geleid tot weer andere problemen in het gezin. Een en ander kan er toe leiden dat een kind zich afsluit voor zijn om geving, gaat zitten mokken en - moeilijk aanspreekbaar is. Het hoeft trouwens lang niet altijd de schuld van het kind zelf te zijn dat het zover komt. Als de ambulante zorg - zeg maar de hulpverleners die kinderen op school en in het gezin begeleiden - geen baat meer heeft, wordt beke ken of het kind op een van de 20 internaten voor moeilijk lerende Broekplein 'aanzienlijk verder weg is gelegen dan het clubhuis aan het Regenboogpad. Een deel van de ouders ziet liever op de plaats van het huidige onderkomen een nieuw gebouwtje, bijvoorbeeld een directiekeet, verrijzen. Het bestuur stelt zich echter op het standpunt dat de stichting Harlekijn dat fi nancieel niet kan opbrengen. Voor Links Leiden-raadslid R. van Lint is de kwestie aanleiding geweest voor schriftelijke vragen aan B en W. Volgens hem hebben de ouders het bestuur om goed overleg gevraagd om alle alterna tieven te onderzoeken, maar "het lijkt dat het bestuur de verhuizing kinderen kan worden geplaatst. Daarbij is geen sprake van dwang, zoals de volksmond nogal eens wil fluisteren. Alles gaat op basis van vrijwilligheid, alhoewel af en toe ouders van het nut moeten worden overtuigd. Er zitten geen kinderen opgesloten. Iedereen kan in- en uit lopen en dat betekent ook weieens dat er een jongere wegloopt. Maar dat blijft volgens Chris van der Meijden beperkt tot incidenten. 'Blauwe zusters' Een halve eeuw. Op 30 oktober 1936 werd het Lidwinahuis officeel geopend. Onder leiding van de Zusters van de Voorzienigheid werden, zoals het in die tijd werd omschrêven, achterlijke voogdij meisjes in het Lidwinahuis ver zorgd. 'De blauwe zusters', zo wer den de nonnen van de 'Voorzienig heid' vanwege de kleur van hun kledij ook wel genoemd. Ze waren in 1857 naar Leiden gekomen van uit Amsterdam. De basis van de congregratie van de Zusters van de Voorzienigheid werd gelegd in 1852 door de Am sterdamse pastoor Hesseveld die zich het lot van verwaarloosde meisjes nogal aantrok. In een huis- je aan de Lauriersgracht kwam een opvang voor die categorie meisjes. Het groeide uiteindelijk uit tot de congregatie van de Zusters van de Voorzienigheid, zo genoemd om dat het huis in Amsterdam die naam van pastoor Hesseveld mee kreeg. En op de voorzienigheid moest de pastoor wel vertrouwen want hij was financieel geheel af hankelijk van de giften van der den. De officiële naam is trouwens Congregatie der Arme Zusters van het Goddelijk Kind. Een aantal jaren later kwamen de zusters naar Leiden. Dat ging niet van een leien dakje. Het kostte |veel inspaning en energie voordat de zusters pas in 1871 een redelijke huisvesting vonden aan de Hoge- woerd. Daar werd wat naai- en breiles gegeven. Veel meer was het in die jaren niet. Leny Thorn, groc- pleidster bij het Lidwinahuis, weet te vertellen dat de Leidse gezusters Vollebregt - geen religieuzen - zich in de loop der jaren hebben, bezig gehouden met het opvangen van minder begaafde meisjes die klaarblijkelijk niet bij de nonnen terecht konden. Dat werk breidde zich uit en de zusters werden inge schakeld om de zorg over te ne men. Daartoe werd halverwege de jaren dertig het Lidwinahuis ge bouwd waarbij later ook een school - aan de Lammenschans- weg - voor moeilijk lerende kinde ren werd neergezet. Praktijkschool Die school - tot 1978 ook alleen onverkort wil doorzetten", schrijft hij. Van Lint vraagt B en W daarom geen bindende afspraken met het bestuur te maken over de verhui zing naar het Broekplein alvorens dat overleg tot stand is gebracht. In het op gang helpen van het overleg vraagt hij van B en W een bemidde lende rol. Secretaris C. Eyckenschild van het bestuur van Harlekijn acht de weergave van de zaak door Van. Lint niet helemaal juist. De enquê te, door een aantal verontruste ou ders in de herfstvakantie uitge voerd, bestond volgens haar uit niet meer dan de vraag: 'Wilt u ver huizen of hier blijven'. "Er was geen enkele toelichting. Een meer derheid van de ouders zei dus te willen blijven. Maar dan zouden we nieuwbouw moeten plegen want dit pand is verschrikkelijk slecht, en dat is financieel niet haalbaar". Harlekijn heeft in het gebouw te kampen met ernstige houtrot, vertelt ze: "Je kunt niet meer met drie volwassenen in de keuken staan want dan ga je gega randeerd door de vloer". Volgens haar is de enquête in die zin onzuiver dat een aantal ouders na door het bestuur te zijn geïnfor meerd, zei vóór verhuizing te heb ben gekozen wanneer ze vooraf hadden geweten hoe het met het gebouw én de Financiële mogelijk heden van de stichting is gesteld. Voor 30 oktober, is een nieuwe ver gadering met de ouders gepland, f waarop de plannen uitgebreid aan de orde komen. In de dependance aan het Broek plein, waar onder meer basisschool Het Kompas een aantal lokalen in gebruik heeft, zou Harlekijn waar schijnlijk de beschikking krijgen over één groot lokaal. Eycken schild schat dat voor 10.000 gulden aanpassingen voor de komst van Harlekijn nodig zijn, zoals de plaat sing van een peutertoilët, de komst van een berghok en het aanbren gen van isolatie. maar toegankelijk voor meisjes - is in Leiden nog bekend als de voor malige blo-school waarop niet al leen meisjes van het Lidwinahuis zaten, maar ook moeilijk lerende kinderen uit Leiden en omgeving. Volgens Leny Thorn komen de meeste leerlingen van de school te genwoordig uit Leiden en omstre ken. Dat was vroeger andersom toen het internaat nog de meeste leerlingen leverde. De school heet tegenwoordig trouwens Praktijkschool. Het is de bovenbouw van het onderwijs voor moeilijk lerende kinderen in Leiden waarvan de onderbouw on dier meer is ondergebracht bij de Pancrasschool aan de Boerhaave- laan. De Praktijkschool heeft niet voor niets die naam gekregen. De klemtoon ligt op de handvaardig heidsvakken. Ruim de helft van de pupillen van het internaat zit op die school. Anderen hebben elders in de stad een plaatsje gevonden op verschil lende scholen uiteenlopend van huishoudschool en technische school tot 'De Korte Vliet' voor zeer moeilijk lerende kinderen. De Praktijkschool staat geheel los van het Lidwinahuis. Vroeger waren die twee zeer nauw verbon den met elkaar. Zuster Accursia was van 1936 tot haar afscheid in 1963 van beide instituten directri ce. Zij is ook nog betrokkeh ger weest bij de totstandkoming van het Lidwinahuis. Zuster Accursie verkeert in redelijke gezondheid en woont in Heemstede. Zij hoopt binnenkort 90 jaren te worden. Beide instituten vielen onder de Cunerastichting waarvan de be stuursleden in vroeger dagen wel als regenten werden aangeduid. Een aantal jaren geleden is de stichting gesplitst. Het onderwijs is overgegaan naar de Stichting Katholiek Onderwijs en daarnaast is een aparte Stichting Lidwina huis in het leven geroepen waarin ook de Beukershof aan de Lorentz- kade (waar oudere pupillen wo nen) en het project begeleid ka merbewonen op de Zoeterwoudse singel 33 - pal naast het Lidwina huis dus - is ondergebracht. Katholiek Erg katholiek is het Lidwinahuis niet meer. Alhoewel de Praktijk school nog steeds wordt geleid door de bij vele Leidenaars beken de zuster Edith, is het aantal reli gieuzen sinds 1975 gedaald tot slechts een. De kapel is omge bouwd tot sportzaal. Het internaatsleven is modern. De pupillen beschikken over een eigen slaapkamer en leven daar naast in groepen van ongeveer 12 mensen. Elke groep beschikt over een woon- en eetruimte waar de modernste audiovisuele middelen Rode Kruis In het gebouw aan de Apollo- laan lb houdt het Rode Kruis donderdag de jaarlijkse verko ping van zogenaamde welfare. Schortjes, tafelkleden, truien, poppen, en dergelijke worden te koop aangeboden tussen 13.00 en 20.00 uur. Volleybal Gymnastiek- en volleybalver eniging Concordia houdt zater dag een recreatief volleybaltoer nooi voor gemengde teams in de sporthal Broekplein in de Meren- wijk. Aanvang 11.30 uurr Volkenkunde In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat, treedt zondagmiddag de groep Los Latinos op die Latijns-Ame rikaanse volksmuziek ten gehore zhl brengen. Er zijn twee optre dens: van 15.15 tot 15.50. uur en van 16.00 tot 16.35 uur. Ouderen 'Ouderen en het verkeer' is het thema van een bijeenkomst die buurtcentrum Dijk 33 morgenmid dag belegt voor ouderen. Tijdens de bijeenkomst kunnen ouderen aan geven wat er volgens hen verbeterd zou moeten worden aan de ver keerssituatie in de stad, zoals bij voorbeeld de afstelling van ver keerslichten. Een actiegroep met vertegenwoordigers van onder meer de ouderénbonden, de buurt organisaties en de gemeente Zal na derhand bekijken wat er aan de knelpunten kan worden gedaan. Veilig Verkeer Nederland is mor gen eveneens aanwezigde vereni ging presenteert een landelijk ac tieplan over 'Verkeer en mentali teit'. De bijeenkomst du ur van half twee tot drie uur. Het buurtcen trum is gevestigd aan de Apothe kersdïjk 33. EHEO De eerste Leidse EHBO en de Lotus-brigade beginnen donder dag 23 oktober weer en cursus die opleidt tot het diploma EHBO. De cursus wordt gegeven in de Be vrijdingskerk aan de Aerent Bruunstraat in Zuid-West. In 18 lessen van elk twee uur wordt uit eengezet hoe aandacht besteed moet worden aan dagelijks voor komende ongelukjes. Aanvang 20.00 uur. Voor informatie tel. 313703 of 315588. Architecten In het kader van een serie le zingen van Studium Generale over architectuur en stedebouw, houdt donderdag ir. Maarten Kloos, architect en publicist, een spreekbeurt die als titel 'Opmaat tot de jaren '60' draagt. De lezing begint om 20.00 uur en wordt ge houden in het centraal voorzie ningengebouw aan de Cleverin- gaplaats. WOENSDAG 22 OKTOBER 1.986 blauwe zusters' maakten geregeld (foto Lidwinahuis) maken met een maatschappij die om steeds meer kennis vraagt en anderzijds met de krappe arbeids markt. Hoe hoger de werkloosheid, hoe minder de kans op werk voor onze jongeren", aldus Leny Thorn en Chris van der Meijden. De bewoners van het internaat hebben begin oktober het jubi leum al gevierd. De hele bubs is een dag naar de Efteling geweest, 's Avonds was er disco met een op treden van een band. Het was een geslaagde dag. Op zaterdag 14 no vember houdt het Lidwinahuis open huis van 15.00 tot 20.00 uur. Aan de hand van documentatiema teriaal, video e.d. geven de jonge ren een beeld van het internaafsle- ven in het Lidwinahuis. Preekstoel in lutherse kerk LEIDEN - De koorpreekstoel van de Hooglandse kerk is overge bracht naar de lutherse kerk (Hooglandse Kerkgracht). (zie foto Wim Dijkman). De 18de eeuwse preekstoel kwam in de Hooglandse kerk toen die in restauratie was en de eigenlijke kansel niet kon wor den gebruikt. Het was een bruikleen van Monumentenzorg. Niet iedereen was het eens met het besluit van de hervormde kerk voogdij om de koorkansel (van de Luikse School) aan de luthersen af te staan. Er zijn op hoger niveau zelfs pogingen gedaan dat te ver hinderen. Maar de kerkvoogdij werd in het gelijk gesteld omdat de preekstoel niet tot het oorspronke lijke meubilair van de kerk behoor de. Bovendien had het meubel maar een tijdelijke functie. Nu had het helemaal geen functie meer, want het koor van de kerk wordt niet gebruikt. De lutherse gemeente is er goed mee geholpen; de vorige preek stoel paste niet bij het interieur en ging mankementen vertonen. De Luikse kansel wordt daar op zon dag 2 november officieel in ge- bruik genomen. Kunstenaars willen obligaties uitgeven LEIDEN - Door het uitgeven van obligaties voor een totaal bedrag van 1 miljoen gulden wil expo- theek De Lelie geld bijeen krijgen om van het gekraakte bedrijfspand aan de Flevoweg een multi-func- tioneel centrum te kunnen maken. Obligatiehouders worden mede-ei genaar en kunnen aanspraak ma ken op een percentage van de netto winst. De Lelie moet een stichting wor den met de naam 'Art Factory'. De ze is thans in oprichting. Het is de bedoeling dat zeven Leidse kun stenaars, onder wie de twee drij vende krachten achter De Lelie, Martin van der Born en Cok Schlagwein, er permanent aan het werk gaan. Voorts zijn er plannen om een aantal kleine bedrijfjes, waaronder wellicht een koffieshop en een kledingatelier, in het ge bouw onder te brengen. LEIDEN - De directies van het Re gionaal Ziekenfonds Leiden-Al phen en het Centraal Ziekenfonds Haarlemmermeer beginnen mor gen besprekingen over een fusie. Dat gebeurt op verzoek van de be sturen van beide ziekenfondsen, aldus directeur J. Kool van het RZLA. "Het is een voorbespreking over een mogelijke fusie. Bekeken zal worden of die zinvol is en welke consequenties een fusie zal heb ben". Met de bouw van het nieuwe complex van het RZLA, waarvoor öp 10 november de eerste paal aan Brokkenmaker LEIDEN - Een 21-jarige Leidse au tomobilist is vannacht tot 2 maal toe zonder enige aanleiding aange reden door een achteropkomende auto. Het gebeurde op de Bree- straat, ter hoogte van de Manden- makerssteeg. De achterzijde van zijn auto liep flinke schade op. de Kanaalweg de grond in gaat, is al rekening gehouden met een nieuwe fusiepartner. Er iê een vleugel van 1400 vierkante meter gereserveerd voor het personeel van het CZH dat, mocht de fusie doorgaan, voor het merendeel naar Leiden komt. Over de kans op het welslagen van de fusiebesprekin gen zei Kool eerder al dat die, van de pessimistische kant bekeken, 75 procent zijn. LEIDEN - Een 79-jarige vrouw uit Haarlem is gistermiddag op de Rijnsburgerweg ter hoogte van het Terweepark bij het uitstappen uit de bus aangereden door een 13-ja- rig meisje uit Roelofarendsveen. De vrouw liep vanuit het bushokje, waarvan de ruiten door de regen waren beslagen, het fietspad op juist toen de Roelofarendsveense kwam aanrijden. Die kon de vrouw niet ontwijken en reed haar omver. Met een gebroken heup is de vrouw naar het Academisch Zie kenhuis gebracht. Tussen ouders en bestuur 'Harlekijn'

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4