Drie klachten voorgelegd aan Nationale Ombudsman Storm blaast voor tweede keer deel dak school weg Over optreden politie Leiden en Oegstgeest WOENSDAG 22 OKTOBER 1986 LEIDEN LEIDEN - Het justitieel klachtenbureau van de Leidse Rechtswinkel heeft vorig jaar drie klachten in gediend bij de Nationale Ombudsman over het op treden van de politie. In een geval wordt nog overwogen een dergelijke klacht in te dienen. Dat blijkt uit het jaarverslag van het justitieel klachtenbureau. Bromfietser botst met fietser LEIDEN - Een 33-jarige fietser en een 36-jarige bromfietser, beiden uit Leiden, zijn gistermiddag om streeks zes uur op de Stadspolder- weg met elkaar in botsing geko men. De fietser reed, zonder licht, in de richting van het Haarlemmer viaduct. Op het punt waar het fiets pad eindigt bleef hij even links rij den om de bromfietser uit de te genovergestelde richting voorbij te I laten gaan. De bromfietser zag de fietser over het hoofd, waardoor een botsing volgde. De fietser is met een gebroken schouderblad naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. De bromfietser liep een gekneusde hand op. I Fietser aangereden LEIDEN - Een 25-jarige Leidenaar is gisteren met een licht gekneusde heup naar het Diaconessenhuis vervoerd, nadat hij op de Steen- schuur in botsing was gekomen met een auto, bestuurd door een 28-jarige Leidenaar. De fietser kwam uit de Doeza- straat en wilde de Nieuwsteeg in rijden. Hij dacht nog nèt voor de van rechts komende auto langs te kunnen, maar de automobilist kon hem niet ontwijken en klapte bo venop de fietser. Van de klachten hadden er drie be trekking op de Leidse gemeente politie en een op de rijkspolitie in Oegstgeest. De politie wordt ver weten onnodig hard te zijn opge treden en mensen tegen de regels in te hebben opgesloten. Boven dien werd geklaagd over mishan deling, het pesten en het onthou den van verzorging van arrestan ten in de cellen van het - oude - Leidse politiebureau: In zijn jaarverslag komt het justi tieel klachtenbureau ook tot de conclusie dat de klachtenbehande lingsprocedure van de Leidse poli tie niet helemaal voldoet. Het bu reau heeft de indruk dat meer waarde wordt gehecht aan de woorden van de betrokken politie man dan aan de klager. Veel klach ten worden ongegegrond ver klaard terwijl het klachtenbureau meende dat deze zonder meer te recht waren ingediend. Ook vindt het bureau dat meer bekendheid moet worden gegeven aan de klachtenregeling en dat de commissie zich in beroepsproce dures minder formeel moet opstel len. Er moet ook aandacht worden geschonken aan gegevens die niet eerder in de klachtenbrief stonden. Het justitieel klachtenbureau be handelt klachten over het optreden van politie, het openbaar ministe rie. de gemeentelijke sociale dienst, advocaten en notarissen. Het afgelopen jaar zijn 79 klachten ingediend, 30 minder dan het jaar daarvoor. Van deze klachten had den er 47 betrekking op de politie, waarvan in 28 gevallen de Leidse politie. In 13 zaken werd naar aan leiding van het optreden van de po litie een schriftelijke klacht inge diend. Hoewel het aantal klachten ten opzichte van voorgaande jaren ver minderde, merkt het klachtenbu reau wel op dat er meer vrouwelij ke klagers waren en meer klagers met een buitenlandse nationaliteit. Ook was er een opvallende toena me van klagers jonger dan 21 jaar. Leids Ontzet Een van de zaken waarbij het klachtenbureau de zaak doorspeel de naar de Nationale Ombudsman, speelde zich af in de nacht van 3 op 4 oktober. Twee jongemannen lie pen na de viering van Leids Ontzet over straat en bleven even staan kijken naar een van de vuurtjes die op straat brandden. Een van de jongemannen gooide een blikje op het vuur, net op het moment dat er een politiebusje kwam aanrijden. Een agent, in de veronderstelling dat er met rotjes werd gesmeten, sprong uit het busje en sommeerde de twee om door te lopen. Een van de twee jongens deed dat kennelijk niet snel genoeg en kreeg een harde stomp in zijn ge zicht en enkele schoppen en du wen. De ander vroeg de agent waarom hij zo hard optrad en kreeg vervolgens ook enkele schoppen. Beiden dienden dezelf de nacht een klacht in op het poli tiebureau, maar kregen te horen dat daarvoor geen tijd was. Ze wei gerden echter weg te gaan, waarna ze de rest van de nacht in een poli tiecel werden opgesloten wegens huisvredebreuk. De klacht van het justitieel klachtenbureau werd ongegrond verklaard. De politie gaf daarbij de overweging dat de betrokken poli tieman de jongeman sommeerde door te lopen en daarbij tegelijker tijd een krachtige duw gaf. Door dat de politieman groter was, kan hij daarbij mogelijk het gezicht van de jongeman hebben geraakt. De jongen viel op de grond, stond op en schopte de politieman, die de slagen en trappen kon afweren. Opnemen van de klacht bleek die avond niet mogelijk. Toch bleven ze op hinderlijke wijze aandringen. Omdat het normale werk ook moest doorgaan, werd voor een formele opstelling gekozen, aldus de politie. Bij de burgemeester werd tegen deze uitspraak bezwaar aangete kend. Hij verklaarde de klacht ech ter ook ongegrond. Vandaar dat het klachtenbureau de zaak heeft voorgelegd aan de Nationale Om budsman. Oegstgeest De tweede klacht die werd voor gelegd aan de Nationale Ombuds man betrof het optreden van de rijkspolitie in Oegstgeest. De poli tie stuurde op een avond een groepje jongeren voor een café weg. Een andere jongen, die aan de overkant op iemand stond te wach ten, werd eveneens opgedragen zich te verwijderen. De jongeman vertelde de agent waarom hij nog niet kon weggaan. Daarop werd hij door een 'aanstormende' agent bij zijn keel gepakt en enkele keren met een stok geslagen. De jongen werd, toen hij een klacht wilde indienen, van het kastje naar de muur gestuurd. De rijkspolitie in Oegstgeest verwees hem door naar het districtsbureau. Op het districtbureau werd hij weer teruggestuurd naar het groep bureau. Het justitieel klachtenbureau heeft, zoals gezegd, ook een zaak voorgelegd aan de Nationale Om budsman over het optreden van de politie tegenover arrestanten in het oude politiebureau. De politie wordt door een voormalige arres tant onder meer een slechte verzor ging verweten - oudbakken brood, koude 'warme' maaltijden, niet verstrekken van water - en peste rijen en mishandeling. Overigens is de klager niet zelf door de politie mishandeld. Volgens hem was dat echter wel het geval met enkele mede-arrestanten. Plakken De hoofdofficier van justitie heeft, na enig aandringen, een on derzoek ingesteld. Hij kwam tot de conclusie dat de cellen in het oude politiebureau inderdaad niet ge schikt zijn voor langdurig gebruik wegens slechte voorzieningen. Hij verwachte echter dat de situatie zich in het nieuwe bureau zou ver beteren. Van strafbare feiten, ge pleegd door politiemensen, zou niets zijn gebleken. Het klachtenbureau overweegt nog een vierde klacht in te dienen bij de Nationale Ombudsman. De ze heeft betrekking op het vasthou den van een vrouw die mogelijk medeplichtig was aan illegaal plak ken. Dat plakken is geen misdrijf maar een overtreding. En mede plichtigheid aan een overtreding is volgens de wet niet strafbaar. De vrouw was, net als haar vrien din, in de cel opgesloten omdat zij haar naam niet wilde noemen. Bo vendien wilde de politie niet zeg gen wat de reden was van haar aan houding. De klacht bij de politie werd ongegrond verklaard omdat er volgens de politie geen sprake is geweest van buitensporig optre den. Wel gaf de klachtencommissie toe dat de aanhouding en over brenging naar het hureau onjuist is geweest. Nis Wie is die man die daar zo een zaam in een nis staat? In één van zijn handen heeft hij de letter A. Het is LaurenS Jansz. Coster, die in 1405 werd geboren in Haarlem. Hij was koopman en mogelijk - let wel! - tevens boek drukker. Lange tijd werd hij be schouwd als de uitvinder van de boekdrukkunst. Eén van de gegevens die daar op zou wijzen: een uitspraak in de Keulse Kroniek uit 1499 (Cos- ter was toen al 15 jaar dood) waarin stond dat 'die erste vor- byldung' in Holland gevonden zou zijn. In de negentiende eeuw wer den hevige discussie gevoerd over de vraag of de Haarlemmer eigenlijk wel als de eerste pionier mocht worden beschouwd. Gu tenberg, drukker te Mainz, zou hem voor zijn geweest. Uiteinde lijk werd het pleit beslecht ten gunste van de Duitser. Tegenwoordig weet men het niet meer zo precies: aan het be gin van de vijftiende eeuw heb ben meer mensen zich bezigge houden met de boekdrukkunst. Er zijn ook andere uitvinders ge noemd. Maar om Coster daarom in het verdomhoekje te zetten! Feitelijk gebeurt dat namelijk. Toen enige tijd geleden iemand ons vroeg of we precies konden zeggen waar het beeld van de Haarlemse drukker stond, zat ie dereen met zijn mond vol tan den. Een beeld van Coster, in Lei den? Waar dan wel? Niemand die het wist. Een me vrouw van de VVV schijnt zelfs blijmoedig te hebben gemeld dat de beste man niet in haar papie ren stond. Ze moest eens weten: zonder Coster en die andere pio niers had ze niet eens een folder in handen gehad! Gelukkig wist iemand van het gemeente-archief wel waar we Coster kunnen vinden: in een nis aan de Haarlemmerstraat 86. Ooit was daar een drukkerij ge vestigd. Coster schijnt daar overigens al te staan sinds 1630; waar schijnlijk is het zijn oudste beel tenis, want zijn beeld in Haarlem dateert van 1722. Hoe maken we dit goed? Er zit maar één ding op: wie het beeld in de Haarlemmer straat passeert, maakt - boek i zijn handen - even plechtig ee buiging. Oproep Een vrijdag in februari. Het was niet bepaald zacht weer, deson danks had de Hooigracht even de allure van een straat in een warm land. Dat kwam door de oproep voor het gebed van de Turkse moskee. Het was de eer ste keer dat dit experiment plaatsvond. Een bijzonder experiment, werd ons verzekerd door ambte naar Snouck Hurgronje, die ook stond te koukleumen op de Hooigracht. Hij overdreef overi gens niet: alleen in Tiel waren dit soort oproepen nog maar toege staan. De gemeente Leiden be vond zich dus in de voorste gele deren. Niet lang na de plechtigheid aan de Hooigracht was er een soortgelijke gebeurtenis aan de Rembrandtstraat. Aldaar moch ten de Marokkaanse moslims een week later de gelovigen via een luidspreker oproepen. In beide gevallen ging het om een experiment voor een half jaar. Snouck Hurgronje: "We wil den eerst eens bekijken hoe het zou gaan. Of we bang waren voor klachten van de buurt? Nee, ei genlijk niet; waarom ook? De buurt was bovendien goed inge licht". Hij vervolgt: "We hebben ze op de hoogte gesteld van onze plan nen middels zogenaamde bewo- nersbrieven. Het was dus niet zo dat ze opeens geconfronteerd werden met de oproepen". Het halve jaar verstreek. Na een en ander op een rijtje te heb ben gezet - geen klachten - kon de gemeente maar tot één con clusie komen: de moslims kun nen gewoon doorgaan met hun oproepen. Luidsprekers Vanzelfsprekend zijn de verte genwoordigers van de Turkse en Marokkaanse gemeenschappen te spreken over het feit dat hun oproepen niet meer het predi kaat experimenteel hebben. Maar in een echte jubelstem ming is de Turkse Culturele Isla mitische Vereniging (Hpoi- gracht) nu ook weer niet. Haarlemmerstraat staat. "U heeft ons verkeerd begre pen", schrijven zij in een brief aan de gemeente Leiden. Dat er op vrijdag één oproep is toege staan - mooi, maar: "Normaal moet het bij ons vijf keer per dag gesproken worden; wij vinden het echter al genoeg als het drie of vier keer per dag mag". Wat vindt de gemeente daar van: niet één keer per week, maar een paar keer per dag? Snouck Hurgronje: "Het for mele antwoord luidt: dat was de afspraak niet. Wij hebben onze proef afgestemd op één keer per week en daar moet je je dan aan houden. Nee, drie a vier keer per dag, dat zit er edit niet in; daar hoeft men niet op te rekenen". Waarom eigenlijk niet; de ka tholieken - om maar eens een groep te nemen - beieren er toch ook lustig op los! "Eén keer per week, ja. Hier in Leiden roepen zij de gelovigen één keer per week op voor de dienst. Op zondag". Dijkman) korte pauze: "Wat de moslims doen is feitelijk geen oproep; het is meer een geloofs belijdenis. Op het moment dat de luidsprekers hun werk doen zit ten de gelovigen al binnen". Guneij, woordvoerder van de moslims die aan de Hooigracht bij elkaar komen, hoopt dat de gemeente ooit nog eens een keer toestemming geeft voor meerde re oproepen op één dag. "Zoals wij al schreven moet het eigenlijk vijf keer per dag, maar drie keer vinden wij ook al goed. De oproepen die 's och tends en 's avonds plaatsvinden hoeven van ons niet; wij beseffen zeer goed dat het voor de mensen in de buurt niet leuk is als ze vroeg in de morgen wakker wor den door een oproep. Daarom passen wij ons aan". Vooralsnog blijft de gemeente echter op het standpunt staan dat één oproep per week vol doende is. "Ik zal binnenkort weer eens contact opnemen met die mensen om ons standpunt uiteen te zetten", aldus de amb tenaar Snouck Hurgronje. Dweilen met de kraan open. Daar lijkt het een beetje op in de Kaasmarktschool waar met i geprobeerd het vocht kwijt te raken. Gebruikers Kaasmarktschool gedupeerd LEIDEN - Het water gutst door de plafonds van drie verdiepingen. Vloerkleden beginnen steeds meer weg te krijgen van sponzen. En mensen lopen af en aan om hun spullen in veiligheid te stellen of om emmers aan te slepen die het ergste moeten opvangen. De em mers moeten echter bijna elk kwartier worden geleegd. En ze kunnen niet voorkomen dat de vloeren drijfnat worden en het wa ter doorsijpelt naar de benedenver dieping. Een deel van de voormalige Kaasmarktschool biedt sinds maandag een trieste aanblik nadat een flink stuk van de dakbedek king eraf woei. En dat was al de tweede keer dit jaar want ook in maart kreeg de school het zwaar te verduren. De gemeente heeft het nu beschadigde deel maandag avond in allerijl proberen af te dek ken door er een zeil over te leggen. Maar veel heeft dat niet uitge maakt. Het water stroomt nog net zo hard naar binnen als daarvoor. Het zeil is namelijk vastgezet met latten en spijkers. En de ge meenteambtenaren wisten niets beters te doen dan de spijkers dóór het zeil te slaan. Maar goed, het wa ter stroomt nu tenminste niet meer door één gat naar binnen maar door ontelbare kleine gaatjes. De Kaasmarktschool is een ver zamelgebouw voor kunstbeoefe ning. In het pand zijn onder meer het Leids Edukatief Sentrum, de werkgroep Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving en een Informatica- universiteit kan beginnen ZOETERMEER - De zogeheten in- formatica-universiteit kan van start. Met de ministeries van on derwijs en economische zaken is over deze postdoctorale beroeps opleiding Toegepaste Informatica overeenstemming bereikt over een startsubsidie van ten hoogste 12 miljoen gulden voor de eerste 5 jaar. Een eerdere subsdie-aanvraag van ruim 17 miljoen gulden door de universiteiten van Delft, Leiden en Rotterdam werd afgewezen, omdat het verzoek niet aan de ge stelde eisen voldeed. Het departement van onderwijs verwacht dat op 1 september 1987 met de universiteit kan worden be gonnen. De opleiding, die in Den Haag komt, wordt verzorgd door de 'The Hague Advances School of Applied Informaties'. De school wordt gevestigd in het door enkele bedrijven opgerichte Haagse Insti tuut voor Toegepaste Informatica; De opleiding gaat twee jaar duren. De universiteiten van Delft, Lei den en Rotterdam zijn verantwoor delijk voor de kwaliteit van het on derwijs en het toelatingsbeleid. Zij bepalen ook het cursusgeld. Afge sproken is dat de universiteiten vooruit mogen lopen op de nieuwe rechtspositieregeling voor het we tenschappelijk onderwijs. Hierbij kan aan tijdelijk personeel een ho ger salaris worden betaald. De in- formatica-universiteit krijgt daar mee de mogelijkheid topdocenten aan te trekken, aldus het ministe- Handgemeen over diefstal LEIDEN - In de Gamma aan de Oude Singel is gistermiddag rond half één een schermutseling ont staan, toen een man door het win kelpersoneel werd betrapt op het stelen van 2 niet-tangen. Bij het handgemeen vielen de tangen uit zijn binnenzak. De man wist met behulp van een paar handlangers te ontkomen. aantal kunstenaars en theatergroe pen ondergebracht. De meeste kunstenaars die in het 'lekgeraak- te' deel zijn gehuisvest, hebben het grootste deel van hun spullen in veiligheid kunnen brengen. Maar niet alles is van waterschade ge vrijwaard gebleven. De gebruikers van het gebouw kijken beteuterd als brandweer mannen komen vertellen dat zij voorlopig niets kunnen uitrichten. Het enige dat ze kunnen doen is de elektriciteit in het getroffen deel uitschakelen. "We zouden het wa ter van het dak kunnen afvegen. Maar zolang het blijft regenen, blijft het water naar binnen ko men", vertelt onder-brandmeester H. Dirkse. Slordig Het is niet de eerste keer dat de dakbedekking tijdens een storm eraf is gewaaid. Ook in maart van dit jaar gebeurde dat al een keer. Volgens Feng, een van de gebrui kers van de school, is het niet ver wonderlijk dat de- dakbedekking zo weinig stormvast is. Hij stelt dat het bedrijf dat het dak vorig jaar heeft heeft gelegd, zeer slordig te werk is gegaan. Hij meent verder dat de gemeente öf niet voldoende toezicht heeft gehouden öf door het dakbedekkingsbedrijf is bela zerd. Herman de Geus, die als onder wijzer de school nog in oude staat heeft gekend, meent dat het ge bouw door de verbouwing zelfs achteruit is gegaan. "Echt goed was het gebouw natuurlijk niet meer. Het is 75 jaar oud en de school is er niet voor niets uit ge gaan. Maar toen wij het vorig jaar mei verlieten, was het in een betere staat dan nu. En dat ligt niet aan de gebruikers. Die doen juist alles om het gebouw op te knappen". De gebruikers die door de wate roverlast zijn getroffen, overwegen om de gemeente aansprakelijk te stellen. De meesten van hen zijn voor dit soort schade niet verze kerd. In elk geval denken ze erover om voorlopig maar geen huur meer te betalen tot de schade op een af doende wijze is hersteld. Vraagtekens Een woordvoerder van de brand weer plaatst eveneens vraagtekens bij de deugdelijkheid van de dak constructie. Maar een zegsman van de gemeente zegt niet over aanwij zingen te beschikken dat het dak in maart van dit jaar ondeugdelijk zou zijn gerepareerd. "Het dak is volgens voorschrif ten aangebracht. Op basis van ge gevens van bouwtechnici van de gemeente kan ik niet concluderen dat er fouten zouden zijn gemaakt of dat het dak ondeugdelijk in el kaar zit", aldus eem ambtenaar van de gebouwendienst van de ge meente. Dat het de tweede keer is dit jaar dat het dak door storm wordt be schadigd, is voor hem geen extra reden om vraagtekens te plaatsen bij de constructie. "Er zijn meer daken die op dit soort calamiteiten niet zijn berekend". De gemeente ziet geen aanleiding het bedrijf ver wijten te maken. Dat bedrijf, Elfa, is inmiddels weer opdracht gege ven het dak van de school te repa reren. De kosten worden betaald door de verzekering. Janson kan verkoop pand Gebr. De Jong niet afdwingen DEN HAAG/LEIDEN - Vice-presi dent mr. R.R. Portheine van de Haagse rechtbank heeft in kort ge ding de eis afgewezen van garage bedrijf Janson B.V. dat het ambu lance- en trouwautobedrijf Gebr. De Jong B.V. alsnog het bedrijfs pand Hogewoerd 164 aan Janson moet verkopen. En Mr. Portheine heeft de tegenvordering van Gebr. De Jong toegewezen en het beslag opgeheven dat Janson op dit pand had laten leggen. Het garagebedrijf aan het Leven daal had het kort geding aange spannen omdat het meende rech ten te kunnen ontlenen aan de lan ge tijd van onderhandelingen over aankoop van Hogewoerd 164 nadat het plotseling werd geconfron teerd met de verkoop ervan door De Jong aan Star Neon. Volgens Janson waren de onderhandelin gen in zo'n gevorderd stadium dat De Jong niet met een ander in zee had mogen gaan. Omdat het gara gebedrijf hierdoor tevens meende winst te derven, had het op het be drijfspand van De Jong beslag la ten leggen. De Jong weersprak de eis van Janson en stelde dat de verkoop aan het garagebedrijf juist was af gesprongen omdat Janson te lang aarzelde. Dit zou verband houden met de terughoudendheid van de gemeente om het garagebedrijf voor Hogewoerd 164 vergunning in het vooruitzicht te stellen. Tevens bracht De Jong naar voren dat het de verkoop aan Star Neon niet meer ongedaan kon maken omdat er inmiddels een voorlopig koop contract was gesloten. ADVERTENTIE EN TOEN WERD ALLES ANDERS.. Met pensioen gaan. Da's een nieuw begin. Met nieuwe omstandigheden. Ook fiscaal. Komt u daar niet uit? Bel dan even de BelastingTelefoon. Daar staan ze het hele jaar door voor iedereen klaar. Elkewerkdagvan 8 tot5 uur. En nog gratis ook! BEL GEWOON DE BELASTINGTELEFOON 06-0543.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3