'Verkeersproblemen ernstiger geworden' Leiderdorp denkt 25.000 te bezuinigen Geen instituut gezondheids zorg op komst in Wassenaar 'Geen asfalt bij monumentale boerderij' 'Vrienden van Wassenaar': totaalplan nodig 'Excelsior' houdt ledenactie PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 22 OKTOBER 1986 LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp denkt volgend jaar 25.000 gulden te kunnen bezuinigen op het sociaal-cultureel werk. De Streekmuziekschool moet 18.000 gulden inleveren, op de Stichting Jeugdwerk wordt 2300 gulden be knibbeld en het schrappen van subsidie van Theater Toverlei en het Indicentenfonds levert 2000 gulden op. De resterende 2700 gul den worden vanuit de post 'on voorzien' gedekt. De kortingen worden doorgevoerd in het geval de rijksbezuiningen op het sociaal- cultureel werk doorgaan. Dat schrijven burgemeester en wethouders naar aanleiding van vragen die de fracties over de ont- werp-begroting 1987 hebben ge steld. Met name de PvdA, D66 en PPR/PSP wilden weten hoe het college dacht die dreigende bezui nigingen te verwerken. Burgemeester en wethouders willen nog niet gaan beknibbelen op de subsidies die Leiderdorpse verenigingen en instellingen krij gen. Wel denken ze aan een "even tueel verdere fase-gewijze afbouw Als kortingen op sociaal-cultureel werk doorgaan i het budget", zo schrijven ze. zo waarschuwen ze: "Indien raad van oordeel is dat de rijks deze cijfers van de Kamer van Koophandel niet de arbeidsplaat- de gezondheidszorg en bij bezuinigingen in hun geheel ge- overheidsdiensten opgenomen kort dienen te worden op het ciaal-cultureel budget, dan zullen de uitgaven in de personele sfeer helaas niet ongemoeid kunnen blij- Minder werk Het aantal mensen dat in Leider dorp werk vindt, is dit jaar met 47 gedaald tot 2949. De detailhandel biedt, naast de sector 'overige dienstverlening', de meeste ar beidsplaatsen (409). Gevolgd dooi de bouwnijverheid met 385, de gelijkheden voor bedrijfsvestiging Burgemeester en wethouders van Leiderdorp verwachten dat de werkgelegenheid in .Leiderdorp verder achteruit zal gaan door de op handen zijnde reorganisatie bij de Verto (de Touwfabrieken). An derzijds kunnen meer mensen in Leiderdorp aan werk worden gë- holpen vanwege de snel groeiende belangstelling voor kantoorge bouw Statenhof, dat nu voor ruim 75 procent bezet is, de opening van het Meubelpleii de op het industrieterrein lAchthovenerweg. I de Bibliotheek De bibliotheek aan de Gordijn singel mag voor de experimentele periode van één jaar de openings tijden verruimen. Door vrijwilli gers in te zetten zouden de kosten van die verruiming tot 8000 gulden per jaar beperkt kunnen blijven. "Wij zijn van mening dat een grote re inzet van vrijwilligers, eventueel met aanpassing van de eisen die de stichting thans aan vrijwilligers stelt, mogelijk moet zijn zonder dat de kwaliteit van de dienstverlening daarmee wordt aangetast". Dat schrijven burgemeester en wethouders als antwoord op vra gen die PvdA en PPR/PSP naar aanleiding van de ontwqrp-begro- ting hebben gesteld. Dorpshuis i Er zijn vergaande onderhande- lingen gaande over de verkoop van het Dorpshuis, de zalenaccómmo- datie in de Hoofdstraat. Het is en blijft de bedoeling dat het Dorps huis wordt afgestoten en wordt vervangen door een nieuwe ac commodatie, die onderdeel vormt van het te bouwen sportcomplex aan de Hoogmadeseweg. Aldus burgemeester en wethouders naar aanleiding van vragen van D66 en de PPR/PSP. Andere opmerkingen in het vraag- en antwoordspelletje van burgemeester en wethouders ener zijds en dé fracties anderzijds: - Containerbedrijf Vliko is in middels goeddeels verkast naar de Achthovenerweg. Er zijn een paar bezwaarschriften ingediend tegen de aanvraag die Vliko heeft gedaan voor een nieuwe hinderwetvergun ning. Overigens houdt de provin cie minstens drie keer per week toezicht op het doen en laten van Vliko. En de gemeente is inmid dels begonnen met het onderzoek naar de aard en mate van de bo demverontreiniging op het vroege re Vliko-terrein aan de Hoogmade seweg. - De plannen om in Bloemerd 2, naast het huidige sport- en recrea tieterrein, een bos te stichten ne men serieuze vormen aan. Bespre kingen zijn gaande met Staatsbos beheer over subsidiemogelijkhe den. Hét is de bedoeling dat er een zogeheten 'produktiebos' komt waarbij geldt dat de bomen er niet alleen voor het mooie zijn, maar voor het producèren van papier. Het kan worden gekapt zodra Lei derdorp er woningen wil neerzet ten. WASSENAAR - De ernstig ste Wassenaarse verkeers problemen zijn nog ernsti ger geworden en er zijn ver schillende nieuwe knelpun ten bij gekomen. Een totaal plan is onontbeerlijk. Dit schrijven de Vrienden van Wassenaar in hun reactie op de knelpuntennota, die zij gisteren hebben aangebo den aan B en W van Wasse naar. Groot knelpunt is de Rijksstraat- weg. De vereniging wil de weg aan trekkelijker maken en de aanslui tingen beter. Ze denkt hierbij aan onderdoorgangen en een midden berm, al moet het geen racebaan worden. Nu zouden ook veel Was- senaarders zich door de gemeente wringen, omdat ze de Rijksstraat weg eng en onaantrekkelijk vin den. Wanneer voor de uitbreiding bomen moeten sneuvelen, gaan de Vrienden niet dwars liggen. "We houden van het milieu, maar zijn geen Grünen. Wij zijn realistisch", aldus secretaris Bolhuis. Een andere wens is een soort randweg aan de noordkant van Wassenaar. Hij moét vanaf de Welfare-verkoop De traditionele welfare-ver koop van het Rode Kruis Voor schoten wordt komende vrijdag gehouden in de hervormde dorps kerk aan het Kerkplein. Vrijwilli gers, bewoners van bejaardente huizen en deelnemers hebben een jaar lang gewerkt aan artikelen, die vrijdag tussen tien uur 's och tends en acht uur 's avonds wor den verkocht. Er is geborduurd, gebreid en er is speelgoed ge maakt. Ook zijn er kerstkaarten en keramiek. De opbrengst van de welfare-verkoop is bestemd voor activiteiten ten behoeve van ou deren, invaliden, zieken en eenza- Kokshornlaan totaan de rijksweg bij het Ammonslaantje gaan lopen en voor een deel door de provincie worden betaald. -Katwijkers hoe ven dan niet 'meer via Wassenaar naar Den Haag en Leideriaars kun nen zo naar Duinrell en stand. Door deze aanpassingen wordt vooral Wassenaar-noord ontlast. Dit dichtbevolkte stukje Wasse naar heeft volgens de Vrienden de meeste overlast van verkeer. Hier zijn ook de drukke oost-westroutes (Lange Kerkdam, Van Oldenbar- neveltweg, Van Zuylen van Nije- veltstraat, Katwijkseweg en Ro- zenweg, Anemonenweg, Van Cra- nenburchlaan, Kokshornlaan). Op lossingen zoals in de stad Gronin gen, waar buurten in stukken wor den gehakt en weggebruikers steeds naar de hoofdweg terug moeten, noemt de secretaris "niet zo sociaal. Daar heb je vooral jezelf Groene golf De situatie in de gehele gemeen te kan verbeteren door het verkeer beter te spreiden en de verkeers stromen evenwichtiger af te wik kelen. De verschillende verkeers lichten moeten op elkaar zijn inge steld (een soort groene golf) en di rect kunnen inspelen op het ver keersaanbod. Dit neemt niet alleen een hoop ergernis weg bij wegge bruikers, maar geeft de gemeente ook de mogelijkheid het verkeers aanbod te tellen. De parkeergelegenheid is even- l groot belang. De vrienden willen parkeerruimte bij het cen trum, de sportvelden en "de trek pleisters als Duiridigt, Duinrell, Meijendel en strand, die "steeds meer recreanten trekken". In de woonwijken willen de vrienden fout parkeren onnodig maken. Wanneer dit er niet in zit, pleiten zij voor het aanpakken van het parke ren op trottoirs. Ten slotte kiezen de Vrienden voor een betere verbinding van het openbaar vervoer met het centrum van Den Haag. Wanneer enkele doorgaande bussen een halte krij gen in het centrum,, is de situatie, al flink verbeterd. De vereniging voert aan dat moeilijkheden wor den verplaatst wanneer sommige onderdelen geïsoleerd worden uit gevoerd. Ze hoopt dan ook dat het totaalplan niet lang op zich zal la ten wachten. Wild weiland Burgemeester P.H. Schoute sprak de hoop uit dat het plan'vól gend jaar klaart is. Hij deelt de kri tiek van de Vrienden niet en wees op de vele activiteiten: de gemeen te stelde een knelpuntennota op, liet externe deskundigen los op de problemen en overlegt met andere gemeenten óver randwegen. Het knelpunt zit hier vooral bij de Landscheidingsweg, de randweg van de Vrienden is maar een oplos sing, met problematische kanten: "je kunt niet zomaar in het wilde weiland een weg aanleggen, er is daar ook nog een militair terrein". De gesprekken met provincie en rijk gaan voornamelijk over de rijksstraatweg. Bij Bijhorst, is de situatie al ver beterd, op andere verbeteringen wordt nog gestudeerd. Probleem is dat sommige deskundigen van het rijk aanvoerën dat teveel verbete ringen extra verkeer aantrekken.' Bovendien is Wassenaar niet van plan de wég te verbreden. Dat het percentage ongevallen zo hoog is, bestrijdt Schoute. De Vrienden van Wassenaar aan tafel bij burgemeester P.H. Scvhoute. Vlnr. R.F.B. Quack, G.H.J.M. Peijn burg en A.F. Bolhuis. teigen i WASSENAAR - In Wassenaar komt voorlopig geen werkeenheid van het Regionaal Instituut voor de Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG). De directie heeft dit meegedeeld aan het college van burgemeester en wethouders, dat om een plaatselijke praktijk had gevraagd. Het instituut, dat mensen helpt hun persoonlijke problemen op te lossen, wil eerst goed onderzoeken in welke regiogemeente haar nieu we hoofdkantoor komt. Naast Was senaar, zijn vooral ook Voorburg, Leidschendam, Rijswijk en Zoe- termeer in de race. Daarnaast voert het bestuur aan dat uit een proef, enkele jaren geleden, niet was ge bleken dat een vestiging in Wasse naar zoveel beter is voor de Wasse- naarders. Het kantoor i: Willemstraat (een zijstraat Mauritskade) is redelijk goed be reikbaar en mensen zijn gewend het RIAGG-pand aldaar te bezoe ken. Financieel gezien zou een vesti ging in Wassenaar, waar men met één lokaal niet toekomt, weinig aantrekkelijk zijn voor de instel ling. Het RIAGG vindt de gemeen te 'eigenlijk iets te klein'. Ook Rijs wijk, dat meer inwoners heeft, heeft geen eigen werkeenheid. Zoetermeer wél, maar die plaats is ook echt veel groter. Dat een voorziening als het RIAGG niet direct om de hoek is, hoeft niet zo erg te zijn, zegt een Filmmiddag Buurtgroep Haaswijk organi seert komende zaterdag een film middag in de pedagogische acade mie aan de Hazenboslaan in Oegstgeest. Jong en oud is daar welkom om naar tekenfilm 'Troe telbeertjes' te kijken. Aanvang drie uur. Schaatsen Om Voorschotenaren alvast in winterse sferen te brengen heeft de bibliotheek aan de Wijngaar denlaan een expositie over schaatsen in petto. Van 24 oktober tot 21 november zijn er schaatsen van uiteenlopende makelij en af komstig uit verschillende delen van het land én het buitenland te zien. De tentoonstelling, die werd samengesteld uit de privé-collec- tie van Leidenaar A.J. van den Ouweelen, is aangevuld met een collectie boeken over de schaats sport. 'Extraatje' is het materiaal dat de bekende Voorschotense schaatser Arie Ravensbergen heeft afgestaan. De expositie is geopend tijdens de uitleenuren van de bibliotheek. Louis Couperus Professor Bastet geeft komende donderdag een lezing over schrij ver Louis Couperus in de biblio theek van Oegstgeest, gelegen aan de Homerusiaan. De professor, die momenteel een biografie over de bekende Nederlandse schrijver voltooit, zal met name ingaan op vragen als 'waarom zijn er zo wei nig brieven van Couperus be waard gebleven?' en: 'Welke brie ven zijn er wel en wat is hun bete kenis?'. Aanvang donderdag avond kwart over acht, kaarten verkrijgbaar bij K&O Oegstgeest (Geversstraat 37, tussen 9 en 12 uur) of bij het hoofdkantoor aan de Leidse Oude Vest 45 en aan de zaal vanaf half acht. WASSENAAR - Drie Wassenaarse welzijnswerkers zijn vanmorgen demonstratief naar gebromd. Daar sloten zij zich aan bij de demonstratie tegen de socidal culturele snoeiplan Brinkman. Een uur voor het vertrek verwachtte één van de twee organisatoreyi. Time Outs B. dat 20 mensen de regen zouden trotseren. LEIDERDORP - De christelijke oratorium vereniging 'Excelsior' uit Leiderdorp is weer druk doen de met een ledenwerfactie, Huis- aan-huis worden folders verspreid en worden posters opgehangen. Onder het motto 'draag eens een nootje bij'.wordfen zanglustigen uil de hele regio uitgenodigd om bij voorbeeld komende maandag, 27 oktober, tijdens het open huis bij het koor te komen kijken. Dat kan in gebouw Irene aan de Hoofd- Twee inbraken VOORSCHOTEN - Vakantievie rende bewoners van twee wonin gen aan de Voorschotense Gene raal Spoorlaan krijgen bij thuis komst een nare verrassing: er is bij hen ingebroken. De oppassen van de beide woningen hebben er gis teren melding van gedaan bij de Voorschotense politie. Uit de ene woning is een hon derd kilo zware kluis meegenomen alsmede video-apparatuur. Onbe kend is nog wat de kluis zoal bevat. De inbreker is via het achterraam op de eerste verdieping binnenge komen. Wat er uit de andre woning is verdwenen is nog onduidelijk. Den Haag qelietst/ De inbreker, vermoedelijk dezelf- j-jgu:~. binnen nadat hij een het straat, tussen acht en tien uur 's avonds. Overigens is iedereen welkom, maar men heeft vooral behoefte aan tenoren, en bassen. De oratoriumvereniging - de oudste vereniging van Leiderdorp - wil komende tijd, naar men hoopt mét nieuwe aanwas, beginnen aan het programma voor het concert dat waarschijnlijk in mei '87 wordt gegeven. De afgelopen tijd heeft men gewerkt aan een programma waarmee men naar Parijs zou gaan. Vanwege de 'bomtoestanden' in de Franse hoofdstad is dat program ma geannulleerd. Daarvoor in de plaats ging men naar Chartres, Or- léans en de Loire. WOENDAG Leiden K&O-gebouw - Oude Vest, dia-lezing door Drs. I. Moerman over Nederlandse kastelen'; 20.15 uur. Lakcinema - Cleveringaplaats, film 'Brazil', 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'L'Age d'or', 20 uur; 'Un chien Andalou', 22.15 DONDERDAG lijkse verkoping van de Welfare, 13-20 Kapelzaal K&O - Oude Vest, lunchcon cert Slagwerkensemble, 12.45 uur. Acaderfliegebouw - Rapenburg 73, fo rumdiscussie over Nederlands-Indië 1918-1845, gastspreker prof. L. de Jong. 19.45 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis raadsvergadering, 20 u Oegstgeest Bibliotheek - Homeruslaan, lezing c Noordbuurtseweg, Louis Couperus, 20.15 t Leiderdorp Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24, jazz-concert Birdland Five, 20.30 uur. 'Muzenhof komt met j aarprogramma LEIDERDORP - Koffieconcerten, films, tentoonstellingen, avondvul lende concerten, theater j kinderen. Dat zijn de ingrediënten van het nieu we jaarprogramma dat het Leider- dorpse sociaal-cultureel centrum 'De Muzenhof heeft samengesteld. De culturele week die nu in volle gang is vormt de aanzet van het woordvoerder. Een bezoekje is pas mogelijk wanneer ook de huisarts vindt dat de mens is vastgelopen en de spanningen, onzekerheden en ruzies niet meer aankan. Soms vinden mensen het zelfs fijn dat ze de hulpverleners anoniem willen benaderen. Een RIAGG op een marktplein zou weinig aanloop hebben. De verplaatsing van het hoofd kantoor uit Den Haag is een ander verhaal. Directie en bestuur stre ven hiernaar omdat zij vinden dat de instelling het hoofdkantoor moet hebben in een de (regio) ge meenten waar de instelling actief is. De woordvoerder denkt dat de definitieve beslissing nog wel an derhalf tot twee jaar op zich laat wachten. Het spits wordt daarna afgebeten door een kindervoorstelling van Studio Peer op 8 november. Een volgende kindervoorstelling staat genoteerd voor 10 januari en ver volgens is er elke maand één. In de categorie theater voor vol wassenen doet de Leidse toneel vereniging 'Litteris Sacrum' op 13 december Leiderdorp aan. De to neelgroep brengt dan het blijspel 'Blijde gebeurtenis' van Vladimir Mrozec. Óp 28 november is het de beurt aan de Leiderdorpse groep 'Theater Toverlei' met 'het haar van de hond', een stuk van Hugo Claus. De Voorschotense toneelvereni ging komt op 9 januari aan de beurt. Wat deze vereniging brengt is nog niet bekend. En datzelfde geldt voor het Leids Theater die op 18 april op de planken van de Mu zenhof staat. Elke tweede donderdag van de maand wordt, onder verantwoor delijkheid van de Filmwerkgroep, een 'betere publieksfilm' vertoond in de Muzenhof. Er staat voor elk wat wils op het programma. Men is automatisch lid van de Filmgroep zodra er een toegangsbewijs is ge kocht. Een greep uit het aanbod van films in het komend seizoen: 'The world according to Garp' Cl3 november), 'het begint met liefde> (11 december) en 'Breathless' (8 ja nuari). Kinderfilms worden er op zater dagmiddag gedraaid, zoals 'Remi,. alleen op de wereld' (20 december) en 'Billie Turf (9 mei). Koffieconcerten zijn er telkens op zondag, gemiddeld eens per maand. Namen van dit seizoen: en semble Trudy van der Wulp, het Arpeggio-trio, trio Juliaan van der Linden en het Nederlands Accor deon Orkest. Avondvullende con certen staan genoteerd voor 30 ja nuari (Yarivi) en 21 februari (Jack and his All-timers). Ten slotte wordt de Muzenhof op dinsdagmiddagen regelmatig gere serveerd voor de wat oudere (50- plus) volksdansliefhebbers en wor den er ook dit seizoen heel wat ten toonstellingen gehouden. De speel-o-theek, het uitleencentrum voor speelgoed, zal elke woensdag van twee uur tot half vijf de deuren openen. ADVERTENTIES de, kwam hier binnen nadat hij de achterzijde van Altenburg) huls forceerde. i minister E. i der Oever, nog LEIDSCH iO; DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 23,25 per maand, per post 33,65 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 68,95 per post (binnenland) 100.00 per half jaar, aan huis bezorgd 137,90 per post (binnenland) 200,00 per jaar, aan huis bezorgd 262,4b per post (binnenland) f 306,90 losse nummers f 1,20 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te VOORSCHOTEN - De Voorscho tense politieke partijen voelen niets voor het doortrekken van de Essenlaan naar enkele tientallen vrije sectorwoningen achter de boerderij 'Oud Woelwijck'. De geasfalteerde weg zou zo dicht langs de monumentale boerderij uit de zestiende eeuw lopen dat zij haar charme en groene gordel ver liest. Dit bleek gisteravond tijdens een gecombineerde commissieverga dering. Bovendien dreigt het pand te scheuren wanneer op vier meter >ij r; Grondmechanica uit Delft heeft dat aangetoond en de bewoonster, de 85-jarige mevrouw De Lang trok rigoureus ten strijde. Ook de karakteristieke Essenlaan zou on der de veranderingen lijden: hier en daar moeten bomen sneuvelen voor uitwijkplaatsen. Het leek de partijen beter om de woningen via de hoofdweg de wijk in en uit te sluizen. Deze weg is door de kloostertuin van Huize Bij dorp gepland, maar stuit op grote bezwaren by de nonnen. Alleen een tunnel zou enige kans maken, heette het gisteravond. Zaten alle partijen op de geschet ste lijn, de fracties van D66 en CDA hadden nog iets aanvullends. D66 vindt dat de gemeente heel wille keurig grenzen trekt: waafom moe ten de vrije sectorwoningen wel via de Essenlaan een ontsluiting krijgen en de woningwetwoningen die daar vlak achter liggen. De CDA-fractie 'liet weten dat met haar ook te praten, valt over een weg tussen de boerderij en het ach tergelegen Roucooppark, door de tuin van de boerderij. Volgens de stichting Oud Woelwijck is deze oplossing nog slechter en B én W durfden hem niet eens voor te stel len. Overigens gaven de raadsleden nog geen definitief advies. Zij von den dat burgemeester en wethou ders te laat hun advies aan de raad en de vele bezwaarmakers tegen bestemmingsplan Starrenburg had gestuurd. Twee tot drie dagen voorbereidingstijd werd echt te krap bevonden voor een goede me ningsvorming. Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256. A Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn, tel. 02522-14192, D. Vink, tel. 079-412440. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta- lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING zaterdai 12.00-13.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 13.00 uur) REDACTIE (071)144941 HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. Katwijk Hoofdredacteur: drs J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef. J.M.J. Post Sport: P. J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Kunst, radio, t.v.: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid. Mexico-City en Tel

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2