'Gym als sport misschien uit de tijd' MONUMENT Gewonden na vernielingen Woubrugge Volleybal- en gymvereniging Aspasia in Koudekerk zestig jaar Poging tot tasjesroof Inbrekers tuk op ed-spelers in Woubrugge Grote kans uitbreiding Alphense nertsfokkerij Informatie-avond CAD omwonenden Coenlaan Slechts weinig bekend over enig monument gemeente Valkenburg WOENSDAG 22 OKTOBER 1986 REGIO LEIDEN PAGINA WOUBRUGGE - Een van de vier jongens die het afgelopen weekein de in Woubrugge zijn aangehou den wegens vernielingen in het dorp, is opgenomen in het Elisa- bethziekenhuis in Leiderdorp. De 19-jarige jongeman raakte gewond bij het in brand steken van een glasbak op de Julianalaan. Hierbij werd gebruik gemaakt van een fles benzine. De jongen liep brandwon den aan gezicht en hand op. Een tweede gewonden kon na behan deling in het ziekenhuis naar huis. Een en ander heeft de politie pas gisteren bekend gemaakt. De jongens, in de leeftijd varië rend van 16 tot 20 jaar, zijn in het weekeinde door de politie opge spoord. Het viertal heeft ook een rubberboot gestolen en kapot ge sneden. Voorts is ingebroken in vier plezierjachtjes. De aangerichte schade is niet bekend gemaakt. Onderzoek is nog gaande naar de no gel ijkt.1 betrokkenheid van het venslicht i KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Gymnastiek speelde in de jaren twintig nog geen rol van betekenis. Op de scholen werd er al helemaal geen aandacht aan besteed. De hoofden van de openbare en christelijke school vonden dit een gemis en de eerste stappen werden gezet in de richting van een gymnastiekvereniging. Aspasia heette de club en het jaar van oprichting was 1926. Zaterdag wordt het zes tigjarig bestaan gevierd door de Koudekerkse gymnastiek- en volleybalvereniging. De commissie die zich bezighield met de oprichting stond onder de zeer deskundige leiding van de on langs overleden G.W. de Jong, le raar lichamelijke opvoeding uit Al phen aan den Rijn. Gymnastiek verenigingen oprichten was een specialiteit van De Jong. Hij liet i dit soort clubjes het le- door Nell Bruynes kwartet by eerdere gevallen vandalisme in het dorp. 1 die tyd. Turnlust ALPHEN AAN DEN RIJN - Een vrouw van middelbare leeftijd heeft gisteravond op de Europasingel in Alphen ternau wernood een tasjesroof weten voorkomen. Door haar gewicht in de strijd te werpen, mislukte de diefstal van de tas. Ter hoogte van het verzor gingshuis Rijnzate werd de handtas van de wandelende vrouw vastgegrepen door twee jongens van ongeveer twintig jaar. De Alphense was echter vasthoudend en kwam met tas en al ten val. De aanvallers ver dwenen op de fiets. Aarlanderveen, Olympia Woubrugge, Hercules in Boskoop en Hygiea in Ter Aar. Algemeen voorzitter Bas Vos en bestuurslid Karei van Winkel had den De Jong graag als gast bij het jubileum gehad. In de zomer sprak Van Winkel nog met hem, waar door veel feiten uit het verleden van de vereniging bekend werden. Hoe men aan de naam Aspasia kwam, kon De Jong echter niet achterhalen. Waarschijnlijk was het een idee van schoolhoofd Be- soyen (openbare school) om de ver eniging te vernoemen naar de tweede vrouw van de Griekse staatsman Pericles. Aspasia was in haar tijd een zeer vooruitstrevende vrouw, wellicht de grondlegger van de vrouwenemancipatie. Karei van Winkel (links) en Bas Vos: "De nieuwe ge\ Zwarte kousen De eerste voorzitter v was Henk Wille, Er werd onderdak stellen op de kop getikt en elk jaar gevonden in de oude openbare werd een demonstratie gegeven Aspasia school. Her en der werden wat toe- door Aspasia. De gymkleding in WOUBRUGGE - Bij inbraken in twee woningen aan het Beatrix- plantsoen te Woubrugge is maan dagavond de geluidinstallatie ge stolen. Uit een van de huizen is de com- pact-disc apparatuur weggehaald inclusief versterker, de tuner en dertig cd's. De vermissingen in de andere woning kunnen nog niet worden vastgesteld, maar waar schijnlijk is ook daar de compact- INBRAAK - In de herfstvakantie disc speler met toebehoren meege- is een inbraak gepleegd in de lm- nomen. In beide gevallen werd de manuelmavo aan de Anna van Bi* achterdeur opengebroken, renlaan te Alphen. Vermist worden een kleuren-tv en een videorecor der met luidsprekers, alsmede een ROOKWAAR - Bij het sigaren- versterker, twee cassettedecks en magazijn Van Toor aan de Van enkele bijbehorende bandjes. Een Nesstraat in Alphen is vanmorgen raam bleek ingeslagen. Pas giste- een nog onbekende hoeveelheid ren is aangifte gedaan. De buit rookwaar gestolen. De dader(s) heeft een waarde van ongeveer heeft met enkele stenen de winkel- 3500 gulden. ruit vernield. 'Niet bedoeld voor protesten' Een groepsfoto van Aspasia in 1931. Helemaal rechts in het wit mede-oprichterG.W. de Jong. nuziek (foto Nanno Bloupot) die jaren verschilde nogal wat van de tegenwoordige outfit. Veel bloot was er niet te zien. Lange tri cotbroeken, witte blousen en lange zwarte kousen. De meisjes droegen eei»zwarte satinette jurk met rode biesjes. Er werd getraind onder leiding van De Jong. Kinderen betaalden hiervoor een stuiver contributie per keer en senioren een dubbeltje. Hoewel het enthousiasme groot was, kon de vereniging zich toch niet in het bezit van een groot aan tal leden verheugen. Na vijf jaar waren er niet meer dan 45 leden actief met gymnastiek bezig. Het waren er zelfs minder dan bij de oprichting. In die tijd be sloot De Jong om Aspasia te verla ten. Hij werd in Den Haag als le raar lichamelijke oefening aange steld. Toen leek het erop dat het was gedaan met Aspasia. Vijftien jaar lang leidde de vereniging een slapend bestaan. Maar na de oorlog was het dezelf de G.W. de Jong die de vereniging nieuw leven inblies. Direct bleek toen al dat er veel meer belangstel ling voor een gymnastiekvereni ging was. Er meldden zich direct al 320 leden. Een enorm aantal gezien de geringe omvang van Koude- Beschermheer De onderwijzer E.A. Bloem werd voorzitter en burgemeester Ver heul aanvaardde het bescherm heerschap. Sindsdien is er geen te rugval in het ledenaantal geweest. Aspasia telt nu zeshonderd leden. Bas Vos: "Het blijft stabiel. Het volleyballen trekt aan, maar de gymnastiek loop terug. We hebben wel eens gedacht dat gymnastiek als sport uit de tijd zou zijn. Het zou best kunnen. Een andere mo gelijkheid is dat kinderen vroeger lid van meerdere clubs waren en nu nog maar van één". Met het volleyballen gaat het be ter dan ooit. "Ik dacht dat het in 1976 was. Toen is Bontje begonnen met een beetje volleybal. Maar dat spelletje volleybal werd steeds be langrijker. Toen Bontje weg was, viel de gymnastiek verder weg en kwam er een volleybaltrainer. Door de nieuwe accommodatie, de Poelgeesthal in De Ridderhof, is volleybal een volwassen sport ge worden. Met de komst van de Poel geesthal kwamen er ook veel nieu we leden buiten Koudekerk". Natuurlijk leeft de gymnastiek nog wel bij Aspasia. "Maar niet meer als vroeger", vindt Vos, "vroeger bij Bontje deden de da mes grondgymnastiek. Echt ou derwets. Nu hebben we de nieuwe generatie. Marian Fruman geeft nu gymlessen met veel muziek en dat slaat meer aan". Het gaat dus goed met Aspasia. Het dames- en herenvolleybalteam speelt in de derde en vierde klasse van de competitie en de jeugd is enorm enthousiast. Reden genoeg dus om feest te vieren. Vos en Van Winkel vertellen dat er op 25 okto ber geen receptie wordt gehouden. "We hebben ons bewust uitgespro ken voor een feest voor alle leden, 's Middags is er een spelletjespar- cours voor de jeugdleden uitgezet in De Ridderhof. 's Avonds vanaf half acht kunnen alle leden vanaf twaalf jaar, oud-leden, leiding en oud-leiding terecht. Er zal een band spelen en ook dan zijn er spelletjes te spelen die opgesteld zijn door het hele ge bouw. "Iedereen die ooit iets te maken heeft gehad met Aspasia is dan van harte welkom", zeggen Vos en Van Winkel. DIEFSTAL - By een inbraak in de Sociale Werkvoorziening Al phen aan de Eikenlaan zyn gister nacht twee cassetterecorders buit gemaakt, alsmede een tuner-ver- sterker, rookwaar en een ver grootglas. Aan de achterzijde van het pand is een ruit ingeslagen. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN hinderwetvergunning voor het RIJN - De kans is groot dat de nertsfokkerijbedrijf heeft afgege- nertsfokkerij aan de Steekterweg ven. De provincie had het volgens in Alphen de gewenste nieuwbouw de gemeente bij het verkeerde eind en uitbreiding mag realiseren. Dat gehad door te stellen dat er geen bleek gisteren tijdens de behande- hinderwetvergunning kon worden ling van het Arob-bezwaarschrift verleend, dat nertsfokker P. Verboom had ingediend tegen de weigering van Niet de bouwmogelijkheden die de provincie om een verklaring De Hooge Burch heeft, moeten van geen bezwaar af te geven. Die daarbij worden bekeken, maar de was noodzakelijk voor de gemeen- op dit moment daadwerkelijk in de te om een bouwvergunning te kun- omgeving aanwezige bebouwing, nen verlenen voor de nieuwbouw En die staat een hinderwetvergun- en uitbreiding. ning voor de nertsfokkerij niet in Maar de provincie weigerde in de weg. Bovendien maakte de ge- juli van dit jaar zo'n verklaring om- meentelijk woordvoerder duidelijk dat volgens het provinciebestuur dat Alphen bij herziening van het de urgentie van het bouwplan niet bestemmingsplan voor dit gebied hard gemaakt kon worden. De be- er tevens voor zal zorgen dat even- nodigde hinderwetvergunning zou tuele toekomstige uitbreiding van in de ogen van de provinciebe- De Hooge Burch de hinderwetver- stuurders niet kunnen worden af- gunning voor de nertsfokkerij niet gegeven. De provincie ging er na- in gevaar zal brengen. De gemeen- melijk van uit dat de in de buurt te verwacht namelijk dat de ver van de nertsfokkerij gelegen ver- pleeginrichting eventuele uitbrei- pleeginrichting een uitbreidings- ding niet zal zoeken in de buurt gelijkheid heeft waardoor die te van de nertsfokkerij. Op dat deel dicht bij de fokkerij terecht zou ko- van het terrein is immers een kin- men. Maar de gemeentelijk woord- derboerdrij, een boomgaard en zijn voerder maakte gisteren duidelijk wandelpaden en een visvijver aan- dat de gemeente inmiddels een gelegd. Kees van Kuilenburg ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen houdt volgende week dinsdag een informatie avond voor de omwonenden van de J.P. Coenlaan over het werk van het Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (CAD). De gemeente is van plan voor het CAD in die straat een nieuw onderkomen te la ten neerzetten. Tegen dit voorne men is veel verzet uit de buurt ge komen. De voorlichting is bedoeld om de misverstanden over het functione ren van het CAD in Alphen uit de weg te ruimen. De bijeenkomst wordt gehouden in het schoolge bouw Samen op Weg (aanvang 20.00 uur) en staat onder voorzitter schap van burgemeester M. Paats. Hij wordt bijgestaan door mede werkers van het overkoepelende Centrum Verslavingszorg Zee straat uit Den Haag. "Deze avond is niet bedoeld om eventuele bezwaren tegen de voor genomen vestiging van het consul tatiebureau aan de J.P. Coenlaan naar voren te brengen", zo laat de gemeente nadrukkelijk weten. Te gen het bouwplan kan later offi cieel protest worden ingediend in de procedure voor de wijziging van het bestemmingsplan. Onlangs hebben buurtbewoners en de directeur van de basisschool Samen op Weg emotioneel getinte bezwaren laten horen tegen de komst van het CAD naar de J.P. Coenlaan. De voorziening voor ex- verslaafden zou te dicht in de na bijheid komen van de woningen, de school, een sporthal en een zwembad. Het CAD heeft de afge lopen jaren zonder problemen ge functioneerd aan de Castellum- straat, eveneens vlakbij een basis school. In tegenstelling tot een eerdere voorlichtingsavond is de bijeen komst in Samen op Weg openbaar aangekondigd. De voorgaande - besloten - aflevering ging over de mogelijke komst van het CAD naar de Aarkade en is destijds uitgelo pen op een grote mislukking. "Dat is zo'n bittere teleurstelling gewor den", verzuchtte de burgemeester in een recentelijke commissiever gadering. "In de collectiviteit van die avond kwamen allerlei bewe ringen over tafel die kant noch wal raakten". met zogenaamde rooster- raampjes. 'Veldzicht' is tegenwoordig ei gendom van transportonderne mer A.J. Jongeneel. De Valken burger is zich er zeker van be wust dat hij eigenaar is van een monument, maar heeft in de tyd dat hij in de boerderij woont niet zo heel veel moeite gedaan om wat over de achtergronden van zijn historisch erfgoed te weten te komen. Het enige dat feitelijk bekend is - en dat staat ingebeiteld op een steen aan de achterkant van het momumentale pand - is dat de eerste steen is gelegd door W.V. van Roon en P. van der Kroon in 1828. "Maar vraag me niet wie dat waren", zegt Jonge neel, die best wel wat meer over zijn boerderij zou willen weten. De boerderij is nog niet zo lang eigendom van Jongeneel. Hij nam de boerderij over van zijn schoonvader, Arie Verboon, die eerst huurder en later eigenaar van Veldzicht was. Al ver voor de oorlog 'boerde' Verboon op de monumentale boerderij. Hij huurde de boerderij en ongeveer 45 hectare grond van een Wasse- naarse landeigenaar. Na de oorlog kocht Verboon 'Veldzicht' van de landheer. Maar de grond moest hij voor een deel afstaan. Dat gedeelte viel ten prooi aan de zandafgra- vingen. Dit gebied is nu beter be kend als het recreatiegebied 'Gat van Lagendijk' of het Valken- burgs meertje, zoals het door veel Leidenaars wordt genoemd. Tien jaar nadat Verboon de boerderij - met daarin een prach tig achterhuis, twee zogenaamde opkamers, een royale keuken en een woonkamer - had overgeno men, stopte hij met het boeren bedrijf. "Er was geen opvolger en zelf had ik een transportbe drijf en voelde er niets voor om het boerenbedrijf voort te zetten. Tenslotte is boer zijn iets datje in je bloed moet zitten", zegt Jonge neel. Ondanks dat de boerderij zijn bestemming min of meer heeft verloren, ademt deze nog steeds die oude sfeer uit. Dat geldt ook voor de royale kelder onder het huis. Daar werd tot voor de Tweede Wereldoorlog kaas en boter gemaakt Zelfs de sporen van de karnmolen zijn nog te zien. "Als er boter of kaas werd gemaakt, werd een paard inge spannen dat ervoor zorgde dat de molen werd rondgedraaid. Waar schijnlijk een saai bestaan voor dat beest, maar het spaarde wel mankracht uit", vertelt Jonge neel. Evenmin als er nog wordt ge boerd op Veldzicht wordt er nog kaas gemaakt. "Zoals de boerde rij er toen bijstond, staat hij er nog. Er is vrijwel niets veran derd. Daar krijg je trouwens ook geen toestemming voor van Mo numentenzorg", aldus de Val kenburger. 'Jongeneel ervaart de beperkin gen die Monumentenzorg oplegt, niet als een last. "Als je een nor male boerdery bezit, heb je daar ook je kosten van onderhoud aan. Alleen als je werkzaamhe den moet laten uitvoeren, moet je lang wachten voor je toestem ming krijgt. Dat is wel eens ver velend. Maar nogmaals, ik ervaar het zeker niet als een last". Een paar jaar geleden heeft Jongeneel wel een 80.000 gulden kostende onderhoudsbeurt laten uitvoeren. Een deel van de kos ten heeft hij vergoed gekregen van Monumentenzorg. "Dat is aardig, maar feitelijk schiet je er betrekkelijk weinig mee op. Aan het eind van het jaar moet je die subsidie opgeven aan de belas ting en dan pikt die ook weer een deel in", zegt hij wat zuur la chend. Gemeenten hebben sinds januari van dit jaar meer invloed bij het aanvragen van subsidies voor het restaureren van monu menten. Om voor die nieuwe regeling in aanmerking te kunnen komen, moesten zij vóór 1 september van dit jaar bij het minis terie van welzijn, volksgezondheid (wvc) een zogenaamde mo numentenlijst indienen. Aan de hand van die gemeentelijke lijsten verschijnt in deze krant wekelijks een verhaal over monumenten in de gemeenten in de duin- en bollenstreek. Vandaag is de beurt aan Valkenburg. Het Rijndorp heeft slechts één monument: de boerderij 'Veld zicht' aan de Voorschoterweg. VALKENBURG - Verliep het tot dusverre over het al gemeen van een leien dakje om bijzonderheden te we ten te komen over bepaalde monumenten in de duin en bollenstreek, bij boerderij 'Veldzicht' in Valkenburg ging dat aanmerkelijk minder voorspoedig. Zowel bij de gemeente Valkenburg als bij Monumentenzorg in Zeist wist niemand iets meer te melden dan wat alge meenheden. Sterker nog, zelfs die algemeenheden wa ren nauwelijks voorhanden. Wat de gemeente Valkenburg be treft is dat niet zo heel verwon derlijk. De grond aan de Voór- De prachtige open haard in de 'opkamer' van 'Veldzicht'. Sinds de bouw in 1828 is er niets aan veranderd. (foto Wim Dijkman) schoterweg waarop de boerderij staat is pas een kleine twintig jaar Valkenburgs grondgebied. Daarvoor lag boerderij binnen de Voorschotense gemeentegren zen. Bij de wijziging van de ge meentegrens in 1966 werd het Voorschotense grondgebied bij Valkenburg getrokken. Maar ook een telefoontje naar de gemeente Voorschoten lever de weinig op. Alle gegevens wa ren bij de grenswijziging aan Valkenburg overgedragen, ver telde een woordvoerder van de gemeente Voorschoten. Op het gemeentehuis van Valkenburg weet men echter ook na een her haald telefoontje nauwelijks iets over 'Veldzicht' te vertellen. Amateur-historicus J.H.M. Sloof uit Voorschoten beeft de zelfde ervaring. Ook hij zocht en kele jaren gelden tevergeefs naar gegevens over de boerderij. Toch staat de boerderij wel de gelijk op de gemeentelijke mo numentenlijst in het Rijndorp. En ook bij Monumentenzorg is het pand geregistreerd. In de schaarse gegevens van Monu mentenzorg staat de boerderij als volgt omschreven: 'Woonhuis op rechthoekig bij vierkant grond plan met kleine roedenverde- ling'. In gewoon Nederlands be tekent dat dat het gaat om een gewone rechthoekige boerdery

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19