Israël geeft spelers verlof Vreedzaam ve derde schaakronde Anastopoulos weer genezen Laatbloeier Heus lijkt weer de oude Beenhakker onder extra zware druk Jong Oranje deelt Karpov stuurt aan op remise met Kortsjnoj Voor duel tegen Ajax Feyenoord-trainer rekent op goede prestatie tegen Borussia Den Haag wil scherm bij tribune WOENSDAG 22 OKTOBER 1986 SPORT PAGINA 13 TILBURG (ANP) - Ondanks het feit, dat de aartsvijanden van wel eer Viktor Kortsjnoj en Anatoli Karpov tegenover elkaar plaatsna men, is de derde ronde van het In- terpolis-schaaktoernooi heel wat vreedzamer verlopen dan de voor gaande twee. Jan Timman had gis teren voor het eerst zwart en hield met een rustige remise in vijftien zetten tegen Huebner zijn uitzicht- rijke positie vast. Miles en Portisch hadden twee zetten meer nodig. Dat mocht dan voor de toeschou wers en commentator Hans Bouw meester een wat teleurstellende ontwikkeling zijn, het toernooi heeft in de loop der jaren zo veel tot schaakvert'er in hogere zin bij gedragen, dat dit er wel af kon. Geen grootmeester, waar ook ter wereld, kan het doen zonder een grondige studie van hetgeen in Til burg ter tafel is geweest. Zo is nu de vondst, die Miles in de eerste ronde tegen Beljavski in het Dame- Indisch ter tafel bracht, alweer on derwerp van diepgaande studie. De organisatoren Rennings en Vael van het Tilburgse evenement, dat tot 1990 is gegarandeerd, zijn zich van die unieke positie bewust. Zij voelen er dan ook niets voor hun toernooi in een Grand-Prix- reeks onder te brengen. „Montpel- lier, dat het idee opperde, heeft geen enkele traditie. Bugojno houdt, geloof ik, eens in de twee jaar een toernooi. Moeten wij ons daaraan aanpassen?", vroeg Vael zich af. „Wij willen onze naambe kendheid houden en we doen dat in goede harmonie met de interna tionale schaakfederatie. We sturen voorzitter Campomanes elk jaar keurig een uitnodiging. Maar het is kennelijk niet de invitatie, die hij wenst. Die1 dient gepaard te gaan met een handvol dollars. Daarom hebben wij hem hier nog niet ge- In die strijd om telkenjare het al lerbeste op schaakgebied te pre senteren, krijgt de Tilburgse orga nisatie wel concurrentie uit Brus sel. In december verschijnt daar Kasparov. Voor april is zowel Kas parov als Karpov voor de Belgi sche hoofdstad geboekt. Tilburg moet het dit jaar doen met Karpov - Kortsjnoj. Een door de jaren heen even beladen con frontatie als die tussen Karpov en Kasparov. De heren geven elkaar tegenwoordig voor het begin de met geheime codes gemengde yoghurt, transcedente meditatie en hypnose van destijds in Baguio-Ci- ty. Maar de Tilburgse organisatie is nog altijd wel zo verstandig de he ren ieder met een aparte taxi de schaakzaal te vervoeren. Scheidsrechter Geurt Gijssen meende, dat Kortsjnoj zich tegen V».-^MU.-UU|HL,»» de veertigste zet rechtstreeks tot g^g^lÊVTlu'-dl zlJn tegenstander wendde. „Ik Het verloop van de schaakpartij tussen Karpov en Kortsjnoj uit de derde ronde van het Tilburgse grootmeestertoernooi is: Wit: Karpov (Sov) Zwart: Kortsjnoj (Zwi) Dame-Indisch Ddl-c2 h7-h6,10. Lg5xfB L dacht, dat hij remise aanbood Maar het kan ook zijn geweest, dat hij hem een schop had gegeven en sorry zei". In elk geval: Karpov rea geerde in het geheel niet. Hij gaf zijn zet onder couvert af. „Hoogstwaarschijnlijk ontloopt Karpov op deze manier elk contact met zijn tegenstander en laat hij de partij via de scheidsrechter in re mise eindigen", veronderstelde gast-grootmeester Genna Sosonko. ZwartTkgi', Dd8, Lb6, Pf6, pionnen c7, d6. Daarmee zou Karpov minder krij Pd2-f3 Tf8-b8,27. Tal-a2 La6-c8,28. Tel-al Ta8xa2,29. Talxa2 Dd7-d8,30. Tal-a7 Lc8- d7, 31. c4-c5 b6xc5, 32. b4xc5 Tb8-a8, 33. Ld2-b4, 38. Kgl-g2 Lb4-c5, 39. Da7-b7 Pg7- e8, 40. Pe2-gl Pe8-f6, 41. Pgl-h3 Lc5-b6. Afgebroken stand: Wit: Kg2, Db7, Lf3, Ph3, pionnen c6, d5, e4, f2. g3 Een vriendelijk woord kon er niet af, maar de twee aartsvijanden Kortsjnoj (links) en Karpov schudden elkaar wel de hand alvorens achter het schaakbord plaats te nemen. e5, f7, g6 en h5. gen, dan velen hem halverwege de partij toedachten. De. oud-wereld kampioen behandelde het Dame- Indisch sterker dan Kortsjnoj. Hij had vooral ruimtelijk overwicht. „Ik denk echter, dat wit actiever had kunnen spelen tussen de 30ste en 34ste zet", meende Sosonko. Ook het slot van de ontmoeting Liubojevic - Beljavski werd ver- (fotoANP) schoven naar vandaag. Voor de Eu ropa-Cupdag staan niet minder dan vier afgebroken partijen op het programma. Het hadden er zelfs vijf kunnen zijn. Huebner echter vond dat er in de afgebroken partij tegen Kortsjnoj uit de eerste ronde niet verder te vechten viel en gaf zonder verder spelen op. MADRID (AFP) - Leo Beenhak ker, trainer van Real Madrid, staat vanavond in het volle Ber- nabeu-stadion onder extra grote druk. De rossige Nederlander zal er voor moeten zorgen, dat de Spanjaarden over veertien dagen met een gerust hart naar Turijn kunnen reizen voor de return te gen Juventus. De wedstrijd tus sen beide elftallen, die voor het eerst in 25 jaar tegenover elkaar staan, had de finale kunnen zijn in het Europese bekertoernooi voor de landskampioenen. In de Spaanse hoofdstad is de wedstrijd hèt onderwerp van ge sprek. Real, houder van de UE- FA-beker, werd in 1966 voor het laatst winnaar van het toernooi der landskampioenen door Partizan Belgrado te winr Het belangrijkste clubtoernooi van Europa moet volgens de aan hang nodig weer eens worden gewonnen. De belangstelling is er naar. De recette zal rond de 180 miljoen peseta's (ruim 2,1 miljoen gulden) bedragen. De ongeveer negentigduizend Spaanse toeschouwers zullen de tegenstanders traditioneel, zwaaiend met zakdoeken, van slag trachten te brengen. Gelukkig voor Beenhakker zijn Manuel Sanchis en Angel Solana net als de andere beken de sterren fit. Toch weigerde de voormalige coach van Ajax, Vo- lendam en Oranje gisteren na de training de opstelling vrij te ge ven. Om de tegenstander niet de gelegenheid te geven zich op Real in te stellen. Juventus wist overigens toch al, dat het be paald geen eenvoudig duel zou worden. In het Italiaanse kamp was al eens gekeken naar de re cente zegereeks van Real in de thuiswedstrijden in het Europe se voetbal: 5-0, 5-1, 5-1, 3-0, 4-0, 2-1 en 5-0. Michel Platini, nog al tijd sterspeler bij Juventus, ver telde, dat deze toch indrukwek kende lijst hem weinig zegt: „Wij zijn in Madrid gekomen om zon der complex tegen Real te spe len". AMSTERDAM (GPD) De man die Ajax hoogstpersoonlijk drie jaar terug met twee treffers uit het Europa-Cup- 1-toernooi knikkerde, is er vanavond gewoon bij. Be doeld wordt Nikolas Anastopou los, die last zou hebben van een dij beenblessure en niet fit aan het eerste duel met Ajax in de tweede ronde van het EC-evenement voor bekerwinnaars zou kunnen begin nen. Gisteravond, vlak voor een lichte training in De Meer, liet de gevreesde aanvaller echter weten dat hij volledig is genezen van die blessure. Het ligt dus voor de hand dat Anastopoulos vanavond met Jorgos Kostikos de frontlinie van Olympiakos Piraeus zal vormen. Volgens de Grieken momenteel het gevaarlijkste aanvalsduo dat in de nationale competitie valt te be wonderen. Anastopoulos voelt zich tegen Ajax niet alleen in staat zich voor de volle honderd procent te geven, de aanvalsleider, die in de Griekse competitie in vijf duels even zo vaak doelpuntte, straalt bovendien een grenzeloos zelfvertrouwen uit wat betreft de twee ontmoetingen met de Nederlandse bekerwinnaar. „Ik ben ervan overtuigd dat wij Ajax uitschakelen". Mocht Olym piakos Piraeus daarin slagen het zou de eerste keer zijn in 22 jaar Europa-Cupvoetbal dat de verlie zende Griekse bekerfinalist (4-0 te gen Panathinaikos) de derde ronde bereikt dan kunnen de spelers een premie van achtduizend gul den tegemoet zien. Dat de Grieken de confrontatie met Ajax moeten aangaan met op de bank een trainer die het meren deel van zijn spelers nauwelijks kent, ziet Anastopoulos niet als een echt bezwaar. „Ikzelf heb er in elk geval geen moeite mee. Ik ken Pa- nagoulias nog uit de tijd dat hij bondscoach van Griekenland was. Dat geldt trouwens voor nog een paar spelers. Die man is altijd op de hoogte gebleven van wat zich de afgelopen jaren in het Griekse voetbal heeft afgespeeld. En hij heeft ervaring", aldus Anastopou los, die in 1981 voor 1,8 miijoen gul den overstapte van Panionios (met die club schakelde hij in 1979 FC Twente uit in het Europa-Cup-II- toernooi) naar Olympiakos Pi- Nadeel De Griekse sterspeler mag dan wel erg gemakkelijk doen over de late binnenkomst van Panagoulias, de oefenmeester zelf ziet het wel degelijk als een nadeel dat hij vele spelers niet kent en door omstan digheden zijn ploeg nog niet aan het werk heeft gezien. „Ik kan me inderdaad een eenvoudiger start indenken. Maar ja, het ligt nu een maal zo", zegt de verantwoordelij ke leider, die zijn formatie van avond in een 4-4-2-opstelling zal la ten starten. „Maar het is niet uitge sloten, dat ik tijdens het duel over stap naar een concept met drie spitsen. Dat hangt af van het ver loop van de wedstrijd. Ik vertel niets nieuws als ik zeg, dat wij het bijzonder moeilijk zullen krijgen". Hoe Ajax vanavond zal gaan spe len, is wèl duidelijk. De Amster dammers verschijnen met bijna dezelfde elf binnen het veld als af gelopen zondag tegen VW. Om nog meer aanvalsdruk te kunnen ontwikkelen, overweegt technisch directeur Cruijff linkerspits Rob Witschge in te ruilen voor de Schot Allistair Dick. MONCHENGLADBACH (GPD) Rinus Israel is niet ge- de partij keurig een hand. Dat is op makkelijk van zijn stuk te brengen. De trainer van Feye- zich al een soort verbroedering na noord reageert voor het eerte UEFA-Cupduel met Borus sia Mönchengladbach in elk geval even stoicijns als voor elke willekeurige wedstrijd in de vaderlandse competitie. Nauwelijks geïmponeerd dus. „Natuurlijk is Borussia een goede riaal, dat op Europees niveau al- ploeg", stelt IJzeren Rinus aan de leen maar kan groeien. Het elftal vooravond van het Europese dub- dat er nu staat kan veel beter voet- belspel in de tweede ronde, „maar ballen dan tot nu toe is getoond en ik zie er niet tegen op. Waarom zou daar moeten we hier maar mee be- ik? We hebben even veel kans als ginnen". Gladbach en ik ga mijn spelers Wat Borussia daar tegenover zal echt geen minderwaardigheids- stellen, houdt Israel ogenschijnlijk complex aanpraten. Daar heb ik althans, niet bezig. Het spionage- DEN HAAG (GPD) FC Den Haag onderzoekt de mogelijk heid in het Zuiderpark een plastic scherm te plaatsen langs één helft van het veld waar de grensrechter ope reert. Het gaat hierbij om de speelhelft rond de roemruchte tribune Midden-Noord, de „lange zij", waar tijdens dc thuiswedstrijden voor grens rechter en tegenstander het meeste gevaar dreigt. Het bestuur van FC Den Haag heeft de gemeente hier over gisteren een brief ge schreven, mede naar aanlei ding van de incidenten afgelo pen zondag tijdens FC Den Haag-FC Groningen, waarbij de grensrechter en spelers van de bezoekers zijn bekogeld. Secretaris Fred van Hal van de Haagse eredivisieploeg legt uit: „Wij willen met de ge meente bekijken wat er ge daan kan worden aan de be veiliging rond het veld. In on ze brief hebben wij daarbij het idee geopperd om ter beveili ging van de grensrechter een plastic scherm te plaatsen, zo als dat wordt gebruikt bij ijs- hockeywedstrijden. Wij den ken hierbij aan één kant van het veld, een scherm langs de risicovolle staantribune, dus niet de zijde van de hoofdtri bune met de zitplaatsen. Beke ken moet natuurlijk worden of zo'n afscheiding tussen pu bliek en veld in het Zuiderpark uitvoerbaar is, wat het kost en hoe wij met de gemeente eventueel tot een kostenverdeling kunnen ko men". werk bij de tegenstander liet hij Uitgaan van de eigen kracht is ook bewust over aan zijn assistent dan ook de opdracht die Feye- Wim Jansen, „want ik heb daar noord vanavond meekrijgt in het slechte ervaringen mee en Wim treffen met de gerenommeerde te- ziet het beter dan ik, want hij genstander. „Met alleen een beetje draagt geen bril", betoogt hij met aandacht voor de verdedi- de hem zo typerende humor. Dat ging, maar dat is normaal i uitwedstrijd", voegt Israel i een Borussia drie wedstrijden Feyenoord bekeek, interesseert middellijk aan toe. „Ik denk zelf hem al evenmin. „Dat zegt niks, dat we hier meer kunnen meevoet- want in een onderlinge cpnfronta- ballen dan bij Pecs in Hongarije", tie komen heel andere situaties aldqs de coach, „want daar was de druk groter. Alleen al door naam waren we verplicht in twee ik" duels van Pees te winnen: hier Het kunnen we iets meer vanuit de derdogpositie spelen, want voor de buitenwacht favoriet". „Voor mij dus niet", neemt Israel krachtig stelling: „Want er zijn weinig Duitse clubs die pres- Het belangrijkste is dat je weet wie waar speelt en dat weet hem voldoende om de sterke punten van de opponent aan te wijzen. „Die liggen bij het Borussia natuurlijk opkomen van libero Bruns, bij Lie- nen en bij Rahn. Vooral die laatste is moeilijk af te stoppen, omdat hij zich vaak laat zakken en dan van links en van rechts 'komt', i kunnen spelen en Borussia je de ruimte klein houdt en kort de fotografen, terwijl Mario Been heeft moeite het spel te maken als je de ruimte klein houdt", legt hij dekt in de positie, mag dat geen probleem zijn", meent Israel, die uit. „Dat is dus onze eerste op- zijn spelers vooral zal waarschu- dracht; dat we geen onnodig bal- wen geen onnodig balverlies te lij- verlies lijden, want dat wordt hier den („want dan komt Borussia er onmiddellijk afgestraft". Bang voor een zelfde debacle als Sparta en Real Madrid in het re cente verleden op de Bökelberg overkwam (tweemaal 5-1 verlies) is Israel echter niet. Net aangekomen na de training in De Kuip en de ontspannen busreis stelt hij: „Bo russia kan elke tegenstander thuis oprollen, maar die kans moetje de jongens gewoon niet geven en die hoeven we ze ook niet te geven. De razendsnel uit") en niet onbezon nen op avontuur te gaan. „Je moet in elk geval niets pro beren te forceren, want dat wordt ongenadig afgestraft. Maar als we dat niet doen, hebben, we net zo veel kans als zij", zegt Israel, die zo zeker is van zijn zaak dat hij zijn spelers donderdag heeft vrijgege ven. „Dan hebben ze prestatiever lof'. PAUL DE TOMBE 'Borussia zal het heel zwaar krijgen' MÖNCHENGLADBACH (GPD) - Hoewel hij vroeger 'een vreselijke Feyenoordfan' was, hoopt Rob Hanssen toch dat Borussia Mönchenglad bach vanavond zegeviert in de onderlinge UEFA-confrontatie tussen de twee clubs. „Want naar De Kuip ging ik in het verleden alleen als supporter, terwijl ik bij Borussia andere belangen heb", legt de 41-jarige oud-inwoner van Voorschoten uit. Hanssen fungeert al sinds jaar en dag als een soort manus je-van-alles bij de Westduitse Bundesligaclub. De oud-voet baller van zaterdag-vierdeklas ser De Sleutels verhuisde in 1976 naar West-Duitsland, waar hij al snel in contact kwam met Jupp Heynckes, toen nog hulp trainer bij Borussia en daaruit groeide een samenwerking die nu nog voortduurt. Als scout probeerde hij vorig seizoen Bosman erf Rijkaard te strik ken voor een avontuur in Glad bach („maar we konden niet te gen Ajax opbieden"), en als spion bekeek hij Feyenoord twee keer in opdracht van Bo russia. „Afgelopen zondag nog bij Go Ahead-Eagles", aldus Hans sen, die dan ook een duidelijk oordeel heeft over de Rotter damse ploeg. „Drie klassen minder dan het team met Israel en Jansen waar ik ooit fan van was, maar wel sterker en gedis- ciplineerder dan onze eerste te genstander Partizan Belgrado. Borussia zal het dan ook heel zwaar krijgen", concludeert hij. MÖNCHENGLADBACH (GPD) Ruud Heus weet zich vanavond op wde Bökelberg, waar Feyenoord in laatste weken hebben we"toch wat zijn tweede Cupavontuur Borussia beter gespeeld en daardoor is meer zelfvertrouwen in de ploeg gekomen. Daar moeten we dus maar van uitgaan", vindt hij. „Bo vendien heeft Feyenoord voor Ne derlandse begrippen goed mate- EINDHOVEN (ANP) - Jong Oranje en een combinatie van landskam pioen PSV hebben gisteren de punten gedeeld. In Eindhoven werd het 1-1 in een oefenwedstrijd voor de jeugdige voetbalinternationals, die 18 november Bulgarije ontmoeten in het eerste kwalificatieduel om het Eu ropees kampioenschap. Zonder de Ajacieden Witschge en Winter, door Cruijff meeegenomen naar het trainingskamp ter voorbereiding op de ontmoeting van woens dag met Olympiakos Piraeus, kwam Jong Oranje vlak na rust op achter stand door Koolhof. Vijf minuten voor tijd maakte Willems van FC Twen te 1-1 door veteraan-doelman Doesburg te passeren. PSV-combinatie - Jong Oranje 1-1 (0-0) 48. Koolhof 1-0, 85. Willems 1-1. PSV- combinatie: Doesburg; Koot, Samuel, Arts en Van Aerle; Koeman (Veldman), Valke en Arnesen; Viscaal, Koolhof en Van Rooy. Jong Oranje: Snelders; Lankhaar, Rut ten, Van Eek en De Jong; Verhagen, Ellerman (Witteveen) en Willems; Blattler, Krommendijk (Lok) en Berghuis. Mönchengladbach een eerste hak hoopt te zetten, in link gezelschap. De deze zomer van AZ overgeno men linksbener komt er oog in oög te staan met Uwe Rahn, de loop- en kopsterke international van de Duitsers. „Maar aangezien ik in de lucht nogal kwetsbaar ben, zal Ke- je Molenaar bij corners en vrije trappen een oogje in het zeil hou den". Heus geneert zich dus allerminst om zijn handicap bloot te geven, maar klinkt even overtuigend als vervelende kuitblessure kampte, het zijn sterke eigenschappen be- Niemand die er raad mee wist, tot- treft: de balvaardigheid en het ve- dat ik Troost tegen het lijf liep. Ik nijn in de duels. „Zeker nu ik me moest mijn been op een tafel leg- eindelijk weer fit begin te voelen", gen, vervolgens werd er met een verzucht de tot voor kort door enorme kracht aan mijn onderbeen griep en liesklachten gekwelde getrokken en hoorde ik 'krak'. Het middenvelder, die zowel in de ach- bleek dat m'n kniegewricht al die terhoede als op het middenveld te tijd niet jofel had gezeten: binnen gebruiken is. „Tijdens de voorbe- een paar minuten was ik van mijn reiding en de seizoenstart liep alles blessure af', op rolletjes, maar toen begon de el- De recente malaise met de lies lende. Er zijn weken geweest, heeft het zelfvertrouwen van de in ik met tegenzin naar de trai- Hoorn woonachtige Feyenoorder overigens niet geschaad. „Ik ben op een gegeven moment maar zo wijs geweest om twee weken rust te nemen. Het gevaar bestond dat ik te geforceerd zou gaan spelen, met alle gevolgen van dien. Je ver speelt krediet bij het publiek, bij de trainer en zelf sla je ook aan het twijfelen. Dat ben ik nu voor ge weest. Heeft, denk ik, te maken met het feit dat ik qua leeftijd geen groentje meer ben". bij de vierdeklasser Hollandia, Cynisme toen ik al in de twintig was. Vóór die tijd werd ik ook nooit uitgeno digd voor vertegenwoordigende elftallen. Ja, eenmaal voor het Noordhollands team en een keer voor de olympische selectie. Maar toen had men, geloof ik, 200 spe lers opgeroepen. Dat kon niet mis- mng ging", Therapie Dank zij de agressieve therapie van Volendammer Gerard Reuben, kneedspecialist uit de school van Richard Smith, lijkt Heus eindelijk r de ouwe. „De medische staf Feyenoord was, eerlijk gezegd, niet op de hoogte van mijn bezoe ken aan Reuben; alleen Israel wist ervan. Maar een eerdere ervaring met Ted Troost heeft me wel ge leerd dat de hulp van vakspecialis ten wonderen doet. Ik weet nog dat ik bij AZ een maand lang met een Laatbloeier Met zijn 25 jaar is Heus dan ook een laatbloeier in het profmilieu. „AZ-scout Rentenaar ontdekte me De omstandigheid dat Heus pas als 21-jarige kennis maakte met de eredivisie en vier jaar later werd gestrikt door een zogenaamde top club, heeft volgens hem een voor- en een nadeel. „Aan de ene kant denk je: wat heb ik in al die jaren niet gemist. Zo'n trip naar Honga rije vond ik prachtig en nu zit je weer in het duurste hotel van Mön chengladbach. Maar anderzijds is het ook zo, datje mentaal eerder op de been blijft dan een pikkie van 17. Ik ken jongens die op die leef tijd wel de sprong naar het betaal de voetbal maakten, na een jaartje teleurgesteld afhaakten en nooit meer hun oude niveau haalden. En dat waren stuk voor stuk technisch betere voetballers dan ik was. Men tale weerbaarheid is erg belangrijk in dit vak". Met een baas als Rinus Israel, die zijn spelers pleegt te prikkelen met een ongehoorde portie cynisme, heeft Heus die conclusie snel ge maakt. „Ik kan me voorstellen dat jonge jongens moeten wennen aan zjjn aanpak, maar ik heb er hele maal geen moeite mee. Ik rijd da gelijks met Keje Molenaar naar Rotterdam en soms pikken we Is rael ook wel eens op. Dat is dan vreselijk lachen geblazen. Zijn hu mor ligt me wel. Israel mag op zijn tijd als een harde overkomen, hij is wel altijd strikt eerlijk". Een dergelijke benadering bood Ruud Heus ook het laatste jaar in Alkmaar soelaas. „Toen Frits Soe- tekouw de handel van Joop Brand overnam presteerden we ineens als gekken. Er was binnen een mum van tyd een eenheid gesmeed. Die man sprak tenminste de taal van de voetballers, gebruikte geen du re woorden en was rechtdoorzee. Onder De Visser en Brand hing de groep als los zand aan elkaar. Het leek wel alsof je tijdens de wed strijdbespreking in de schoolban ken zat".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13