Spannend verhaal over moorddadig Iran ;B81 Puistjes beslist niet uitknijpen WOENSDAG 22 OKTOBER 1986 PAGINA 11 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 ACHTERGROND Voor de tweede keer in een paar jaar gaat de Tweede Kamer een parlementaire enquête houden. Na het onderzoek naar de onder gang van het scheepsbouwcon- cern RSV, gaat de Kamer nu zelf onderzoeken wat er waar is van het verhaal dat het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) de schatkist voor honderden mil joenen guldens heeft opgelicht. En welke rol ambtenaren, staats secretarissen en ministers op het ministerie van volkshuisvesting (VROM) daarin speelden. Het rijk subsidieert al vele tientallen jaren de bouw van huurwoningen. Veel mensen die geen huis kunnen kopen, zouden ook geen huurwoning kunnen betalen als ze moesten betalen wat zo'n huis werkelijk kost. Dus betaalt het rijk ook daarvan een flink deel van de kosten: bij de bouw via bouwsubsidies. en la ter eventueel via huursubsidie (die afhankelijk is van het inko men van de huurder). Een deel van de huurhuizen wordt gebouwd door grote be leggers, zoals pensioenfondsen. Maar die willen wel •winst ma ken. Dus bedacht het ministerie subsidieregelingen die enerzijds de huur betaalbaar hielden, maar anderzijds ook de beleggers winst garandeerden. De subsidie was afhankelijk van de bouw kosten. Aanvankelijk kreeg een belegger meer geld als de bouw kosten hoger waren. Dan kon de huur immers laag blijven. Later werd dat precies omgekeerd: een bouwer kreeg meer subsidie als hij goedkoper bouwde. Dat was een mooie stimulans om goed koop te bouwen en dus een lage huur mogelijk te maken, rede neerde het ministerie. Bij veel beleggers sloegen de rekenmeesters aan het werk. Ze kwamen er al snel achter dat het soms beter uitkwam om net te doen of de bouwkosten veel ho ger waren geweest of (zoals bij de latere subsidieregeling) juist veel lager dan in werkelijkheid. De extra subsidie maakte dat meer dan goed. Niet alleen het ABP, ook andere beleggers hebben die truc waarschijnlijk uitgehaald en zo het ministerie voor vele (hon- derdeji?) miljoenen opgelicht. Ai aat gesjoemel kwam aan het licht toen Justitie onderzocht of ABP-topmensen steekpennin gen hebben aangenomen van bouwbedrijven die bepaalde ABP-projecten wilden uitvoe ren. Het balletje is sindsdien steeds harder gaan rollen: behal ve het ABP zouden ook andere beleggers hebben gesjoemeld. Bovendien zouden ambtenaren, staatssecretarissen en ministers van volkshuisvesting wel heb ben geweten dat ze werden be donderd, maar hebben ze er niets aan gedaan. Sterker nog: ze heb ben de beleggers er zelfs min of meer officieel toestemming voor gegeven. Tenminste, dat beweert het ABP. Dat deed nogal wat stof op waaien en staatssecretaris Brokx, die al bijna 9 jaar de wo ningbouw in Nederland bestiert, heeft de afgelopen weken vele kilo's rapporten en andere papie ren naar de Tweede Kamer ge stuurd. Die vindt de zaak zo ern stig, dat ze hem tot op de bodem wil uitzoeken. Daarvoor is nu het allerzwaarste middel gekozen: de parlementaire enquête. Een groep kamerleden vormt dan een commissie, die een bijna blanco volmacht heeft. Ze kun- nen alle denkbare stukken en rapporten opeisen en ze kunnen zelfs betrokkenen onder ede la ten getuigen. Wie dan nog liegt, kan 9 jaar cel krijgen. Bij de RSV-zaak heeft de parle mentaire enquête goed gewerkt. Daar kwamen dingen boven wa ter. die niemand ooit voor moge lijk had gehouden. Of dat straks bij de ABP-zaak ook gebeurt? Dat is nog afwachten, in januari begint de commissie waarschijn lijk met haar werk, en het zal nog wel even duren voordat de zaak is uitgezocht. SJAAK SMAKMAN Staatssecretaris Brokx. Distributeur Nilsson Lamm in Weesp ziet volgens Comix Illu strators and Copywriters and Ci neasten (CIC) in Amsterdam de verspreiding van Peti Buchels stripdebuut Moord in Iran (deel 1) achteraf niet zitten. Hoewel Nilsson eerst een bestelling van 2000 exemplaren had geplaatst, is CIC nu genoodzaakt het boek zelf op de markt te brengen. Peti Buchels werkt regelmatig mee aan het blad Diva. CIC is opvolger van Van Wulf ten/SP. welke laatste zich hard maakte voor vernieuwing van het Nederlandse stripverhaal. Zo bracht Van Wulften onder meel de albums uit van Eric Schreurs (Joop Klepzeiker) die van een harde, grove humor zijn. In het wel door Nilsson samengestelde persbericht wordt over Peti Bu- chel opgemerkt dat zij zich niet direkt aansluit bij de erkende stripfanaten, maar bij die grote groep mensen die geïnteresseerd is in alles wat tot de cultuur be hoort. Door de opstelling van Nilsson ligt het debuut nu niet in de boekhandel, maar is wel rechtstreeks bij CIC te bestellen. Een apart verhaal is Moord in Iran zeker. Centraal hierin staat de (westerse) journaliste Rika Vlaskop, die een speurtocht on derneemt naar de omstandighe den waaronder de Iraanse zange res Simin stierf. Het gaat om een dodelijk ongeluk waar meer ach ter blijkt te zitten. Simin was een modern meisje, wier feminisme in strijd is met de mohamme daanse zeden. De vrouw moet immers worden teruggedrongen in haar ondergeschikte rol. Rika Vlaskop wordt op het spoor van de in 1977 omgekomen Simin Naderizadeh gezet door haar hoofdredactrice, die daar wel een verhaal in ziet. Rika Vlaskop heeft in haar jeugd in Iran op gi p M weduwnaar van Simin, die in middels hertrouwd is. Via de fa milie komt Rika het een en ander te weten over de vermoorde zan geres. Enerzijds hoopt de niet- treurende weduwnaar dat Rika Vlaskop kan bewerkstelligen dat Simin alsnog in het westen be roemd wordt, anderzijds heeft er toch een confrontatie plaats tus sen twee aan elkaar tegengestel de culturen. Wanneer ze naar het politiebureau gaat om haar ver- blij fspapieren verder in orde te maken (ogenschijnlijk een for maliteit) pakt alles anders uit. Aangezien de dienstdoende 'ge wone' politiechef snel ontdekt dat haar vader in Iran voor een joodse firma heeft gewerkt staat ze er meteen slecht op. Als wes terse vrouw is Rika niet alleen een gevaar voor de staatsveilig heid, maar ook een moreel risico. Gedeelte ait het stripdebuut va van de journaliste Rika Vlaskop i school gezeten en kan zich der halve in de taal van het land goed uitdrukken. De voor Iraanse begrippen nogal vrijgevochten zangeres spoedde zich graag op een snelle motor naar haar afspraken. De vrachtauto die dwars over de weg komt aanhobbelen en waar zij met fataal gevolg tegenaan klapt blijkt door niemand be stuurd te zijn. Het ongeluk vond plaats op een moment dat de sjah nog aan de (inmiddels tanende) macht was. Simins liedjes beho ren sinds de ayatollahs het voor het zeggen hebben tot een ver derfelijk soort. Rika Vlaskop lo geert na aankomst in Iran bij de Ze wordt - denkt ze - uitgeleverd aan de gardes, de bloedige bewa kers van de revolutie met hun kwalijke reputatie. Ze wordt uit de situatie gered, en daarmee be gint het avontuur van Rika Vlas kop in het puriteinse land van ayatollah Khomeiny eigenlijk pas goed. Wat in het westen als normaal wordt beschouwd, staat daar voortdurend bloot aan een levensgevaarlijke bedreiging. Peti Buchels zwart/wit strip mag dan niet zo volmaakt getekend zijn als de produkten van de stu dios Herge', een spannend ver haal met een goede achtergrond heeft ze in elk geval weten te ma ken. Een eigentijdse gebeurte nis, die meer verdient dan in de i de onbekendheid Met ongeduld hebben we er op gewacht, maar daar is hij dan, het tweede deel van de intrige rende reeks van Victor Sackville, uitgebracht door Lombard. In die serie de laatste aflevering (van twee) van De Zimmermann- Code, getiteld De Prediker. Het relaas van Victor Sackville, spion van Georges V, speelt zich af in het eerste kwart van deze eeuw. De prachtige tekeningen zijn van Francis Carin, het scena rio van Francois Riviére en de dialogen van Gabrielle Borile en met mooie inkleuringen van Cé cile Bertrand. De spionage-intri- ge waarin Engeland en het kei zerlijk Duitsland tegenover el kaar staan, verplaatst zich in de ze aflevering naar Mexico, waar de geheime agenten van beide partijen eveneens actief zijn. Zo zijn de Duitsers erin geinteres- seerd de Mexicanen tegen de Amerikanen op te hitsen. Zou den de Amerikanen er hun han den aan vol krijgen dan zou Amerika buiten de Eerste We reldoorlog kunnen blijven. Duitsland zou zodoende de eind overwinning op het slagveld in Europa kunnen behalen. De ge schiedenis heeft echter zijn loop gehad en we kennen de uitslag. Een gegeven waarin voldoende stof zit voor een spannend (strip- Jverhaal. Met deze afronding van de Zimmermann-Code zijn we gelukkig nog niet aan het einde van Victor Sackville, want er staan nieuwe avonturen op sta pel. FRANS KEIJSPER Moord in Iran (deel 1). Peti Buchel. Uitgave CIC, Raamstraat 10, Am sterdam, tel. 020-25.48.52. Prijs f 24,90; giro Rabobank 39.38.03.732, Het tienerprobleem bij uitstek is acne. Wat is acne nu precies en hoe kan het behandeld worden? Acne is een huidprobleem dat zich voordoet in de puber teit. Het wordt geken merkt door witte puistjes, putjes, zwarte puntjes of rode bultjes in het gezicht, in de nek, op de schouders of op het bovenlichaam. Door de puistjes uit te knijpen kunnen zich ontstekingsver schijnselen voordoen. Een be langrijke oorzaak van acne zijn de hormonale veranderingen in de puberteit. De talgklieren pro duceren dan meer talg (huids- meer), dat normaal via de huid poriën naar buiten komt. Het kan gebeuren dat de porie ver stopt raakt, waardoor de talg niet naar buiten kan en het talgklier- tje opzet. Men spreekt dan van een puist je, ook wel meeëter of comedo genaamd. In het talg is vet aan wezig. Dit kan door een bacterie omgezet worden in vetzuren, die een rol kunnen spelen bij de ont stekingsverschijnselen van acne. Acne gaat, wanneer het li chaam zijn hormonale balans weer gevonden heeft, spontaan over. Echter de problemen die acne bij de jeugd kan geven in het sociale verkeer en het psychi sche vlak, vragen om een behan deling van de acne. Marmerzeep Allereerst is het belangrijk dat men zich driemaal per dag goed wast met water en zeep. Zeep ontvet en voorkomt daardoor dat de poriën verstopt raken. Even tueel kan marmerzeep worden gebruikt om de poriën open te schuren. Daardoor kan de acne verminderen. Men moet beslist niet de puistjes uitknijpen. Dit bevordert de ontsteking van het puistje en prikkelt de talgklieren tot extra produktie van talg. Daardoor ontstaan nog meer puistjes. Ook de voeding blijkt van belang te zijn. Vette gerech ten zoals frites en mayonaise kunnen beter vermeden worden De schrijver Harry Mulisch (links) heeft onlangs in Groningen een door scholieren toegekende prijs in ontvangst genomen. Het ging om de zogenaamde Diepzee-prijs die eens in de driejaar wordt uitgereikt en waaraan een bedrag van 5000 gulden is verbonden. Uit een enquete van het tijdschrift Diepzee tuas gebleken dat de door Mulisch geschreven roman De Aanslag op het ogenblik het meest gelezen boek onder scholieren is, maar ook dat Mulisch de beste schrijver wordt gevonden. De prijs werd uitgereikt door de heerJ. Eelkman Rooda (rechts), algemeen directeur van Wolters Noord- hoff, het bedrijf dat het blad Diepzee uitgeeft. In zijn toespraak maakte de heer Eelkman Rooda jammer genoeg een paar vervelende vergissingen. Zo dichtte hij onder meer het boek De Avonden aan Mulisch toe. terwijl het is geschreven door Gerard Reve. Leerlingen van diverse middelbare scholen vertelden na de uitreiking over hun positieve en negatieve leeservaringen met De Aanslag. Mulisch ging in zijn dankwoord uitgebreid op alle reacties in. waarbij hij ook een pleidooi hield voor de vrijheid van literatuur. "Je moet literatuur zo lezen als je zelf wilt". omdat ze acne bevorderen. Ver der geldt dat zonlicht de gene zing van acne kan bevorderen. Indien na het opvolgen van bo venstaande adviezen de acne niet vermindert, kan gebruik ge maakt worden van middelen ter behandeling of ter camouflering van de acne. De eerste groep ligt in de geneesmiddelensfeer, de tweede groep ligt in de sfeer van de cosmetica. Bij acne met lichte ontste kingsverschijnselen kunnen lo tions en smeersels met resorci- nol of salicylzuur worden ge bruikt. De stoffen verweken de huid en hebben een licht ontste- kingsremmend effect. Ze zitten in tal van artikelen die al dan niet op recept verkrijgbaar zijn. Zwavel Verder zitten in de betreffende lotions en smeersels vaak ook de stoffen hexachlorofoon en zwa vel, waarvan het nut omstreden is. Zwavel heeft als nadeel de doordringende geur. Bij een ma tig ontstoken huid kunnen pre paraten met bonzoylperoxide worden gebruikt. Deze zijn vrij verkrijgbaar. Benzoylperoxyde lost de talgverstopping op en kan de groei van de bacterie remmen. Een nadeel van benzoylperoxide is dat het kleding en beddegoed bleekt. Nogal wat mensen rijn overge voelig voor benzoylperoxide. Het is daarom aan te bevelen om eerst even op de handrug met de laagste sterkte (5%) uit te probe ren of dit het geval is. Benzoylpe roxide is onder verschillende na men verkrijgbaar in twee sterk tes, 5 en 10 procent. Bij acne met ernstige onste- kingsverschijnselen helpen al leen geneesmiddelen die slechts op recept verkrijgbaar zijn. Hier voor moet men dus naar de dok ter. Tot de sterk werkende mid delen horen van vitamine-A-zuur afgeleide preparaten, antibiotica en hormonale preparaten. Hormoonpreparaten worden alleen bij vrouwen gebruikt en hebben tevens een anticoncep- tieve werking (voorkomen zwan gerschap). Hormoonpreparaten spelen in op dè hormonale veran deringen in het lichaam, die ten grondslag liggen aan acne. Tij dens de puberteit verandert de verhouding tussen mannelijke en vrouwelijke hormonen. Er ontstaan meer mannelijke hor monen die verantwoordelijk zijn voor de acne. Een pil die alleen vrouwelijke hormonen bevat, kan acne gunstig beïnvloeden. Samengevat: acne gaat meest al vanzelf over, maar vormt voor sommigen een probleem omdat ze niet de gewenste cosmetica kunnen gebruiken. Acne kan verminderd worden door een goede reiniging, een juist dieet, het niet uitknijpen van puistjes, veel zonlicht en eventueel de juiste anticonceptiepil. Bij lichte acne kunnen genees middelen met salicylzuur of re- sorcinol worden toegepast; bij matige acne geneesmiddelen met benzoylperoxide. Bij ernsti ge acne helpen alleen genees middelen die uitsluitend op re cept verkrijgbaar zijn. Te lang aarzelen met het naar de dokter gaan is niet verstandig: de dokter kan beoordelen in welk stadium de acne verkeert, of een genees middel in aanmerking komt en zo ja, welk geneesmiddel of wel ke combinatie van geneesmidde- Branco De 12-jarige Branco Javono- vic uit Ede mag het land nog niet worden uitgezet. Dat vindt de nationale ombudsman, pro fessor Rang. Het ministerie van justitie wil Branco het land uit zetten omdat hij niet zou thuis horen in het gezin waar hij nu woont. Branco heeft de Joego slavische nationaliteit. De om budsman vindt dat het ministe rie eerst maar eens moet uitzoe ken of Branco al dan niet een kind is van het Edese echtpaar. Daarbij kan de Joegoslavische ambassade waarschijnlijk wel helpen, aldus de ombudsman. Verkiezingen De gemeenteraadsverkiezin gen die zondag in Griekenland zijn gehouden, hebben een grote nederlaag opgeleverd voor de socialistische regeringspartij van premier Papandreou. In de drie grootste Griekse gemeen ten (Athene, Piraeus en Thessa loniki) raakten de socialisten de meerderheid kwijt aan de rech te Oppositiepartij Nieuwe De mocratie. Die steden krijgen nieuwe burgemeesters die lid zijn van die partij. Overigens wonnen ook de communisten fors. Weg Het bedrijf General Motors sluit zijn vestigingen in Zuid- Afrika. De autofabrikant gaat weg uit dat land omdat de rege ring Botha niet genoeg haast maakt met hervormingen. Het vertrek moet dan ook worden beschouwd als een protest te gen de apartheid. General Mo tors is de grootste onderneming ter wereld. In Zuid-Afrika werken bij het bedrijf 3000 men- Ook weg? Ook Shell denkt erover om uit Zuid-Afrika te vertrekken. Shell is de grootste buitenland se oliemaatschappij in dat land. Voor dat bedrijf speelt de hou ding van de westerse landen ten opzichte van het apartheidssys teem een belangrijke rol. De di rectie van Shell heeft de rege ring in Johannesburg een ulti matum gesteld waarin onder meer de vrijlating van alle poli tieke gevangen wordt geëist. Volgens de directie voelt Shell zich aan het lijntje gehouden. Bij Shell in Zuid-Afrika werken 2500 Hooit en nooit &a ik bij de W®' Wcbfk bhJtoiH* tasf luchtmacht-.-.me m twttn mort it dafi mAtu 'in /ia van<fcsfwai/a*rs H m ld len. BRENNINKMEIJER-DE GROOT (apotheker) Wordt vervolgd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11