Happart is Walen geen crisis waard Fors verlies Griekse socialisten Star Wars wellicht toch aanvaardbaar voor Russen Pleidooi voor wapenstilstand 'Terroristen duiken onder in Nederland' Shell denkt aan vertrek uit Z .-Afrika Papandreou raakt meerderheid kwijt in grote steden MAANDAG 20 OKTOBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 BRUSSEL (GPD) - De Waalse christendemocratische partij PSC heeft de andere Belgi sche politieke partijen gisteren opgeroepen tot een 'wapenstilstand' van drie maanden rond de kwestie-Happart. Die tijd zou moeten worden gebruikt om een oplossing te vinden voor de problemen in de Voerstreek. i Charles- vrijdag- steeds geen burgemeester heelt en hij vrijdag door de franstalige nacht plotseling aftrad als minister meerderheid in de gemeenteraad binnenlandse zaken. Na vergadering van de PSC-top ver klaarde voorzitter Gerard Deprez dat Belgie geen crisis kan gebrui ken en dat het financieel-economi- sche herstelbeleid prioriteit ver dient. Nothomb werd zaterdag- ger Wynants tot burgemeester tot eerste wethouder werd geko- Het ontslag van minister No thomb kwam in de nacht van vrij dag op zaterdag nadat Koning Boudewijn de benoeming 1 niddag al opgevolgd door zijn 61- jarige partijgenoot Joseph Michel, in de jaren zeventig al eens minis ter op hetzelfde departement. door Hans de Bruijn Indien de andere regeringspartij en het verzoek van de PSC opvol gen is het gevaar voor het rooms- liberale kabinet-Martens voorlopig geweken. De Vlaamse christende mocratische CVP zou vandaag la ten weten wat zij van zo'n bestand vindt Doorslaggevend is of de PSC vast houdt aan het standpunt dat de omstreden ex-burgemeester van Voeren, Jose Happart, waarne mend burgemeester mag blijven. De Vlaamse partijen en ook de Waalse liberale PRL hebben dat tot nog toe steeds van de hand ge had ingetrokken. Wynants was door Nothomb voorgedragen. De affaire-Happart leeft bij de doorsnee Belg aanzienlijk minder dan bij de politici. Dat blijkt uit een onderzoek van twee Waalse kranten. Zo noemt slechts 9,7 pro cent van de Walen deze zaak als het actualiteits-thema dat hen het meeste bezighoudt. De werkloos heid (47 procent), het terrorisme (27 procent) en de belastingdruk (11,6 procent) scoren veel hoger. Zes van de tien Walen vinden dat Jose Happart een terechte strijd voert, maar slechts 34 pro cent vindt dat de Waalse rege ringspartijen PSC en PRL Hap part moeten blijven steunen, ook als dat tot een kabinetscrisis leidt. De helft van de franstalige Belgen tenslotte vindt het aan vaardbaar als Voeren een andere, loi nog loe sieeas van ae nana ge- tweetaIige burgemeester krijgt, wezen. De PSC-top, het zich daar f dit moment fungeert Happart in elk geval wel als waarnemend bur gemeester, aangezien Voeren nog Joseph Michel (61), opvolger van de 'blunderende' minister No thomb. (foto EPA) Buitenland kort 'Tip' o'Neill Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft vrijdag, een dag voor het reces, afscheid van zijn democratische voorzitter Tho mas 'Tip' o'Neill, die na 34 jaar dienst met pensioen ging. Tijdens een emotionele plechtigheid waar bij O'Neill drie staande ovaties ten deel vielen, werd met algemene stemmen een resolutie aangeno men waarin het huis zijn witharige voorzitter dank betuigde. Activiste Een zwarte activiste is in de zwarte woonstad Soweto ver moord door radicale zwarten, om- bleef strijden ime reg ke problemen heeft haar familie zondag meege deeld. De 28-jarige Masabata Loate was een van de leidende studenten tijdens de opstand in Soweto in 1976. In 1981 werd ze veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Enke le maanden geleden kwam ze op vrije voeten. Moskou wijst 5 Amerikanen het land uit MOSKOU/WASHINGTON (UPI/ DPA/AFP/Rtr.) - De Sowjet-Unie heeft gisteren vijf Amerikaanse di plomaten uitgewezen. Zij zouden zich hebben ingelaten met "ontoe laatbare activiteiten die niet in overeenstemming zijn met hun of ficiële status". De Verenigde Sta ten kondigden onmiddellijk aan met tegenmaatregelen te zullen ko men. De uitwijzing volgt op de uit wijzing door de Verenigde Staten van 25 medewerkers van de Sow- jetmissie bij de Verenigde Naties in New York. Het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou verklaarde giste ren vier medewerkers van de Ame rikaanse ambassade (William Nor- ville, Charels Ehrenfried, Gary Lonnquist en David Harris) en een functionaris van het Amerikaanse consulaat in Leningrad (Jack Ro berts) tot "persona non grata". Als reden werd opgegeven dat zij zich hadden beziggehouden met "acti viteiten die niet in overeenstem ming waren met hun officiële sta tus", een zinsnede die vaak wordt gebruikt om spionage aan te dui den. In de verklaring van het Sowjet- ministerie van buitenlandse zaken was geen verband gelegd tussen de uitwijzing van de vijf Amerikanen en het gedwongen vertrek van 25 mederwerkers van de Sovjetmissie bij de VN. Maar Georgi Arbatov, de woordvoerder van het Kremlin, verklaarde in een interview vanuit Moskou met de Amerikaanse tele visiemaatschappij CBS dat de uit wijzing een vergeldingsmaatregel daarvoor was. maar naar vrijdag bleek had de mi nister zich onvoldoende van de loyaliteit van de kandidaat op de hoogte gesteld. Nadat Wynants donderdagnacht door de koning was benoemd, kwam hij vrijdag na overleg met Happart plotseling met de mede deling dat hij die benoeming pas zou aanvaarden, als de nu tot Vlaams Limburg behorende Voer streek weer naar Wallonië, en in het bijzonder de franstalige provin cie Luik zou worden overgeheveld. De regering Martens weigerde ech ter zich door Wynants zo te laten chanteren. Het besluit van koning Boude wijn om de benoeming van Wy nants weer in te trekken was een duidelijke tik op de vingers van Nothomb, die zich daarna gedwon gen zag zijn ontslag in te dienen. De koning zou zich geërgerd heb ben getoond omdat hij donderdag door Nothomb in zijn hemd was gezet. Na de benoeming van Wy nants had de vorst meteen de ont slag-aanvrage van premier Martens geweigerd en leek de politieke si tuatie weer normaal te worden. Door de eisen van Wynants nam de spanning ineens weer toe. Nothomb heeft de afgelopen we ken herhaaldelijk geblunderd. Zo ging hij in beroep tegen het besluit van de Raad van State, het hoogste rechtscollege in Belgie, om Hap part als burgemeester af te zetten omdat hij weigert Nederlands te spreken. Vervolgens liet Nothomb, door te laks te zijn bij de benoe ming van een opvolger, toe dat Happart toch als waarnemend bur gemeester optrad. De druppel die de emmer deed overlopen was de voordracht van Roger Wynants als burgemeester, terwijl deze - naar later bleek - groter belang hechtte aan goede contacten met Happart en diens aanhang dan met de natio nale politici in Brussel. Nothomb handelde in de meeste gevallen op eigen houtje. KUSHKA (AP) - De eersten van de 6000 militairen die Sowjet-leider Gorbatsjov heeft beloofd terug te trekken uit Afghanistan,.kwamen dit weekeinde weer 'thuis'. Zaterdag trok een tankregiment de Afghaans-Russische grens over in Toerkmenistan. De militairen zetten vervolgens koers naar de stad Kushka, de dichtst bij de grens liggende Russische plaats. Daar werden de soldaten door de inwoners feestelijk onthaald. (foto ap> Strenge wet tegen drugs WASHINGTON (Rtr) - Het Ame rikaanse Congres heeft een strenge drugswet goedgekeurd die voorziet in een verplichte le venslange straf bij moordzaken die verband houden met verdo vende middelen. In de wet wordt verder bijna vier miljard gulden uitgetrokken voor hulpprogram ma's voor drugsverslaafden er de voor de bestrijding van drugs smokkel. Ook stelt de wet geld ter beschikking voor de bouw gevangenissen. Aanvankelijk behelsde wetsontwerp een bepaling die de doodstraf verplicht stelde drugshandelaars die zich moord hebben schuldig ge maakt. Maar deze bepaling werd door de Senaat uit de wet ge schrapt, omdat zij vreesde dat de uitvoering ervan op tegenwer king zou stuiten in staten die de doodstraf hebben afgeschaft, Westduitse politieman: ADVERTENTIE BONN - Westduitse terroristen ge bruiken tegenwoordig steeds va ker Nederland als onderduikge- bied. Dit zegt Kurt Rebman, hoofd van de Westduitse centrale recher che, het Bundeskriminalamt, in het Keulse zondagsblad Express. Tot voor kort was Frankrijk vol gens Rebman een geliefd uitwijk- land voor Westduitse terroristen. Nu de controle daar aanzienlijk is verscherpt nemen zij de wijk naar andere landen, waaronder Neder land en België. door Hans Hoogendijk Rebman pleit voor een centraal Europees opsporingsorgaan met bevoegdheden voor heel Europa. „Daardoor kan ook de opsporings- druk in heel West-Europa op het zelfde niveau worden gehouden. 'Onderduikgebieden' zijn er dan niet meer in dezelfde mate als nu". Rebman wil een verbetering van de grensoverschrijdende opspo ringsacties en observaties. En ten slotte verlangt hij een algemeen uitleveringsrecht waardoor bij be paalde delicten zonder rekening te houden met de motieven van de dader, uitlevering van ieden van terroristische bewegingen moge lijk wordt. Volgens West-Duitslands hoog ste speurder stelt de internationale samenwerking van de terroristen veel minder voor dan zij zelf bewe ren. „Er bestaat op dit moment geen Euro-terrorisme in de zin van grensoverschrijdende organsiaties met een commandocentrale. Wel is er propagandistische, ideologische en logistieke samenwerking tussen de RAF, de Franse Action Directe en de Belgische Strijdende Cel len", aldus Rebman. In de jacht op de RAF-leden die vorige week de Westduitse diplo maat Von Braunmuhl vermoord den, lijkt de centrale recherche iets verder te komen. De moord op een hoge Bonner diplomaat zou al twee jaar geleden zijn voorbereid. De politie wist dit sinds juli toen in een huis in Karlsruhe RAF-docu- menten werden gevonden. Het onderzoek spitst zich toe op twee RAF-leden, de 30-jarige Bar bara Meyer en haar even oude man Horst. Barbara Meyer wordt er ook van verdacht betrokken te zijn ge weest bij de bomaanslag die de RAF vorig jaar pleegde in Baden- Wurttemberg, Horst Meyer wordt gezocht wegens de moord op de Siemens-manager Beckurts en diens chauffeur in juli dit jaar. JOHANNESBURG - De Konink lijke Nederlandse Shell, de groot ste buitenlandse oliemaatschappij in Zuid-Afrika, houdt rekening met een mogelijke beëindiging van de bedrijfsactiviteiten in dat land. Uitvoerend directeur John Wilson heeft dat afgelopen weekeinde ver klaard. De politieke situatie in Zuid-Afrika en de druk van de an- ti-apartheidsgevoelens in de rest van de wereld zijn de reden voor de koerswijziging van het Shell-con cern. Alle speculaties over een snel vertrek uit Zuid-Afrika worden echter vooralsnog van de hand ge wezen. In een persverklaring zei Wilson gisteravond dat het Shell-concern een ultimatum heeft gesteld aan de Zuidafrikaanse regering. "Wij heb ben gevraagd om de onmiddellijke vrijlating van alle politieke gevan genen, een ontbanning van de ver boden politieke organisaties en on derhandelingen met alle betrok ken partijen over de toekomst van Zuid-Afrika". Wilson vertelde dat Shell tot dit ultimatum was geko men omdat "het bedrijf door de Zuidafrikaanse regering aan het lijntje wordt gehouden". Hij wees er verder op dat de moe dermaatschappij Royal Dutch Shell te lijden heeft van een boy cotcampagne in de Verenigde Sta ten en diverse andere landen van wege haar aanwezigheid in Zuid- Afrika. Het bedrijf is een van de be langrijkste doelwitten van anti- apartheidsactivisten die willen dat buitenlandse maatschappijen hun investeringen in Zuid-Afrika sta ken om het blanke minderheidsbe wind te dwingen rassendiscrimina tie af te schaffen. Als Shell daadwerkelijk over weegt om Zuid-Afrika te verlaten, kan dat verregaande gevolgen heb ben voor de Zuidafrikaanse oliepo sitie. Shell is de grootste buiten landse oliemaatschappij in Zuid- Afrika. Er werken 2500 mensen bij Shell-Zuid-Afrika, waarvan onge veer de helft blank is. De jaarlijkse omzet bedraagt 2,3 miljard gulden. Shell-Zuid-Afrika zou per jaar een winst van 100 miljoen gulden ma ken. Afgezien van haar olie- en benzineactiviteiten, heeft Shell nog de helft van de aandelen van de olieraffinaderij in Durban en be zit het ook de helft van de Rietfon tein-kolenmijn. Shell is de afgelopen week het tweede toonaangevende interna tionale bedrijf, dat dreigt om Zuid- Afrika te verlaten. Eerder liet de al gemeen directeur van het grootste bedrijf in de wereld, General Mo tors weten, ernstig te overwegen om zijn activiteiten in Zuid-Afria stop te zetten. De GM-directeur, Roger Smith, liet zich in soortgelij ke bewoordingen uit als Shell-di- recteur Wilson. Ook hij zei 'ont moedigd' te zijn over het hervor mingsbeleid van de regering-Bo- tha. VROOMS DREESMANN WASHINGTON - De Sowjet-Unie zou toch bepaalde vormen van on derzoek en testen in het kader van Amerika's „Star Wars"-plannen, ook buiten het laboratorium, toe staan. Dat staat in de New York Ti mes van zaterdag. De doorgaans zeer goed ingelichte krant beroept zich op regeringsfunctionarissen die hebben gezegd dat Sowjet-di- plomaten na de mislukte top van Reykjavik contact hebben gezocht met de Amerikanen om duidelijk door Henk Dam Dat zou getuigen van flexibiliteit. De top in Reykjavik sprong af op Gorbatsjov's eis dat ATHENE - De tweede ronde i ten op het nippertje nog aan de gemeenteraadsverkiezingen die meerderheid hadden kunnen hei gisteren in Griekenland werd ge- pen. Palestijnen houden, is uitgelopen op ten aau- In !sraël^ zijn drie Palestijnen zienlijke nederlaag voor de socia- 3 J i listische regeringspartij van pre- De Moskou-trouwe communisti sche partij onder Charilaos Flora- kis had haar kiezers inderdaad aan- Piraeus en Thessaloniki gearresteerd die ervan worden dacht de aanslag van afgelopen mier Andreas Papandreou. Deze geraden m r-.raeus en i nessalomKi woensdag by de Klaagmuur in Je- verloor de drie grootste gemeen- |e Pasok kandidaten de ïïtendi ruzalem te hebben gepleegdj D.t ten, Athene, p.raeus en Thessalo- b^gfm^S - te steunen maar heeft een woordvoerder van de ls- niki aan de rechtse oppositiepartij T st.™nen' maar raélische politie zondagavond be- meUwe democratie (ND) onder kendgemaakt. Bij de aanslag vie- Konstandinos Mitsotakis. De nieu- len een dode en 69 gewonden. Vol- we burgemeesters waren allen af- mistische religieuze organisatie burgemeester in haar bolwerk He- - weSDI«ven hoewel daar de hoofdstad Athene werd een andere tactiek gekozen. Daar werden de communistische kie- geheel vrijgelaten - ze konden „Islamitische Jihad' Neue Heimat De Westduitse politie heeft zon dag kort voor het nationale con gres van de metaalbond IG-Metall een beleidsmedewerker van de vakfederatie DGB gearresteerd in verband met het schandaal rond de woningbouwvereniging Neue Hei mat. De aanhouding van Alfons boete op staat). Dit be- !&&1SSZ!2±'22Sl£ als symbolisch protest tegen vierde stad Patras op een voormali ge communist veroverde. den in 226 grote gemeenten de vorige week geen Lappas veroorzaakte groot tumult meesterskandidaten het feit dat premier Papandreou nog steeds niet zijn uit 1981 date rende belofte is nagekomen, het evenredige kiessysteem in te voe- De communistische richtlijn is kennelijk niet alleen in Athene op- Deze tweede ronde werd gehou- gevolgd, maar voor een deel ook i door Frans van Hasselt meerderheid had behaald, ging nu tussen de twee meest cesvolle kandidaten, onder de afgevaardigen op het gres van de IG-Metall. Lappas is hoofd van de houdstermaatschap pij van de DGB die de failliet gega- ne woningbouwvereniging leidde partijen. Dat waren voor zij vorige maand werd kocht. de andere grote gemeenten. De so- de burge- cialisten en ook de eurocommunis- absolute ten spreken van een 'blunder' die Het is te vergelijken met de parle- sue- mentsverkiezingen van 1946 waar de beslis- bij de toenmalige communistische sende factor vormden de kleinere partijleiding ook tot onthouding de drie grote opriep, hetgeen zou hebben bijge- steden de communisten, die reken- dragen tot de burgeroorlog kundig de socialistische kandida- 1947-'49. Nu Piraeus en Thessaloni- i rechtse handen zijn gekomen, kan men inderdaad spreken van een nederlaag voor so cialisten en voor de communisten die de kiezers kennelijk niet ge noeg in de hand hebben. Claxoncontact In Athene kwam gisteravond een grootscheeps claxonconcert op gang van rechtse automobilisten, maar de nieuwe burgemeester Mil- tiades Evert kwam laat op de avond op de televisie - waar hij in de campagne steeds was geweerd - met de oproep om allen naar huis te gaan. "Morgen moeten we aan het werk". De nieuwe burgemees ter, en oud-minister van financiën met de bijnaam 'bulldozer' is een dynamische figuur die de saaiheid van zijn voorganger Beys mist. Zijn vader was tijdens de Duitse bezetting politiecommissaris van Athene en heeft in deze periode veel joodse burgers gered. Dit heeft ertoe geleid dat in de tegen hem gevoerde campagne een anti- den werd gesteund, semitisch element is binnengeslo- Evert is echter ook een ambi- pen, waartegen onlangs zelfs de tieus man van wie bekend is dat hij burgemeester van New York Koch op langere termijn het leiderschap een protest heeft laten horen. Nog van de ND en indirect het premier- gistermorgen schreef het rege- schap beoogt. De naam Chirac valt ringsgezinde blad Avriani (krant veelvuldig, maar Griekenland is van morgen) dat Evert door de jo- geen Frankrijk waar men tegelijk r 'Star Wars' tot de Amerikanen gedurende een pe riode van tien jaar geen enkel on derzoek in het kader van Reagans ruimteschild buiten het laborato rium zouden mogen doen. Dat zou het einde van het strate gische defensie initiatief (SDI) van Reagan hebben betekend, en dat was voor de president niet aan vaardbaar. Nu zou dus kunnen blij ken, dat Gorbatsjov's eis niet zo ri gide was als aanvankelijk wel leek", alhoewel de geciteerde functiona rissen waarschuwen dat de positie van de Sowjets 'niet erg helder' is. Woordvoerder Charles Redman van het ministerie van buitenland se zaken in Washington heeft dit weekeinde gezegd, dat de Ameri kanen opheldering zullen vragen bij de ontwapeningsgesprekken in Geneve. Ook Paul Nitze, de voor naamste adviseur van minister Shultz (buitenlandse zaken) op het gebied van ontwapeningsvraag stukken, heeft dit weekeinde laten doorschemeren dat er mogelijk be^ weging zit in het Russische stand punt ten aanzien van SDI. „De Sowjets zijn al begonnen burgemeester van de hoofdstad en premier van het land kan zijn. Het zou een vreemde indruk maken als hij wat spoedig zou aftreden als burgemeester en volgens sommi- - A - gen is hij nu in het stadhuis 'opge- mat, "dicaties geven dat ze met - echt menen wat ze in Reykjavik u Papandreou sloten'. Het resultaat is dan ook gunstig voor de ND-leider Mitsotakis die gisteren verklaarde dat de rege- ring-Papandreaou nu een 'minder heidsregering' is geworden. Hij riep echter niet op tot vervroegde verkiezingen. Premier Papandreou verscheen als een Griekse Mitter rand vaderlijk op het scherm en verklaarde dat de verkiezingen een zege inhielden voor plaatselijk zelf bestuur en voor het hele volk om dat ze zo vlekkeloos en kalm waren gehouden. Het zou echter geen verbazing wekken als Papandreou van zijn kant, ondanks de kennelijke on rust boven het regeringsbeleid die gisteren ook weer aan de dag is ge treden, ging aansturen op ver vroegde parlementsverkiezingen zolang de ND nog onder leiding staat van de ook binnen zijn eigen partij zeer omstreden Mitsotakis, die bij het volk zo weinig populair is dat verkiezingen tegen hem al tijd lijken te kunnen worden ge wonnen. hebben gezegd over SDI, dat wil zeggen dat research alleen binnen de muren van een laboratorium zou mogen plaatsvinden", aldus Nitze gisteren voor de tv. Een en andere bevestigt berich ten, afkomstig van westerse diplo maten, die hebben gezegd dat de Sowjet-Unie bereid zou zijn re search en onderzoek buiten het la boratorium toe te staan, zolang het tenminste gaat om op land gesta tioneerde systemen. Op land gesta tioneerde defensie-systemen als antiraket-raketten en sommige la serwapens maken deel uit van de Amerikaanse SDI-plannen. Maar ook in de ruimte gestationeerde wapens horen bij die plannen. Waar, als de berichten over Rus sische flexibiliteit juist, dus'verder over zou moeten worden gespro ken, is over testen in de ruimte. De Amerikanen stellen zich daarbij op het standpunt dat een „wijde inter pretatie" van het ABM-verdrag dergelijke testen toelaat. Dat blijft voor de Sowjet-Unie onaanvaard baar.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7