Centraal wonen: terug naar de knusse jaren zeventig? Noorlander wil kooktoestellen niet cadeau doen Open huis bij 3 projecten in Leiden actiel in vrije tijd Fietsers gewond na botsing Sterke concurrentie tijdens druk concours van majoretten Automobilist rijdt door na aanrijding MAANDAG 20 OKTOBER 1986 LEIDEN - Een paleis voor yuppies (zeer ambitieuze jonge mannen), het meest dynamische knooppunt van de stad, is het zeker niet. De meest actuele woonvorm ook niet. Het woongebouw aan de Gere- straat dat afgelopen zaterdag offi cieel werd geopend is wel het eer ste Centraal Wonencomplex dat in Leiden tot stand is gekomen. Re den voor de bewoners om de deu ren wijd open te zetten om buurt bewoners en andere belangstellen den in de gelegenheid te stellen te komen kijken naar hoe Centraal Wonen in de praktijk nu precies reilt en zeilt door Jan Rijsdam Centraal wonen is een woon vorm waarbij iedereen zijn eigen woning heeft, met alles er op en er aan, maar waarin ook 1 gen zijn opgenomen voor geza menlijk gebruik. De filosifie van Centraal Wonen houdt in: ieder zijn eigen huis, maar maak het wel gemakkelijk voor mensen om zo veel mogelijk samen te doen, zoals samen te koken en te eten, samen te spelen, samen apparaten aan te schaffen en te gebruiken. Het riekt allemaal een beetje naar de knusse jaren zestig en ze ventig. En dat klopt ook wel. Ze waren er zaterdag allemaal: de jon gens met baard, gebreide truien en op sandalen, de rrieisjes met de lin nen schoudertas van het IKV. Al leen de twee bruine boterhammen met kaas hoefde niet te worden meegebracht want voor etenswa ren was gezorgd: zelfgebakken ca ke, broodjes en slaatjes (met krootjes er in want dat is gezond). kiezen er anno 1986 voor om gezel lig samen te klitten in een woonge bouw met gemeenschappelijk voorzieningen? "De gemiddelde leeftijd van de volwassenen ligt rond de 35", vertelt één van de be woonsters. "Er zijn twee- en drie kamerwoningen voor mensen die in hun eentje of met z'n tweeën wo nen en meerkamerwoningen voor gezinnen of een woongroep. Teza men 70 bewoners, onder wie 19 kinderen". Een bepaald slag men sen? "Natuurlijk, maar dat geldt toch ook voor de mensen die de voorkeur geven aan het huisje boompje-beestje-wonen ïn de Ste venshof'. "Centraal Wonen is geen woon vorm waarbij mensen dingen moe ten. Elke woning is zelfstandig met eigen sanitair, een douche en een keuken. Je hoeft dus niet gezamen lijk te eten als je daar geen zin in hebt. Het is gewoon gemakkelijker als je een praatje wilt maken of naar de film wilt, dan is er altijd wel iemand die mee wil". "We hebben ook geprobeerd ou deren bij dit project te betrekken. Dat is niet gelukt. Maar het zijn niet allemaal academici, mensen met een goede baan, die hier wo nen. Er wonen ook bijstandsmoe ders en mensen die werkloos zijn. Heel verschillende mensen, maar wel een beetje van een zelfde gene ratie". Het Centraal Wonengebouw aan de Gerestraat wordt beheerd door de Woningbouwvereniging Lei den. Het zijn dus normale woning wetwoningen waarvan de bewo ners moeten voldoen aan de ge bruikelijk huisvestingsregels van de gemeente. Het inrichten en schoonhouden van gemeenschap pelijke ruimten gebeurt allemaal door de bewoners zelf. Een blik in de verschillende ruimten leert dat het macramé-tijd- perk voor veel Centraal Wonen-be woners nog niet geheel is afgeslo ten. De planten in zeventiger-jaren- stijl handhaven zich nog weelderig achter de ramen en echte luxe is er een klein beetje een vloekwoord. Regels Aan de achterzijde valt het Centraal Wonengebouw vooral op door serre-achtige uitbouwen met trapjes vanaj de eerste verdieping) naar de tuin. De architect is hier wel erg uitbundig met de verfkwast omgesprongen. (foto Dick Hogewoning) De hele middag waren er rond leidingen. "Ga jij naar kluster A dan ga ik naar kluster E. Kinder en wandelwagens kunnen via klus ter A en het tuinpad naar B gere den worden". Alles lijkt goed gere geld. De Centraal Wonen-mensen zijn bedreven in het organiseren. Er zijn werkgroepen voor zus en voor zo en regels of afspraken over van alles en nog wat. "Dat moet wel", vertelt een bewoner, "anders loopt het in de soep. Maar we moe ten natuürlijk oppassen dat we niet verstikt raken in de regels". Wethouder Tesselaar van volks huisvesting (zelfde generatie, zelf de baard) bekende in een toe spraak dat Centraal Wonen toch niets voor hem is: "Ik ben ook van de jaren zestig generatie, en in die tijd was dit heel erg in. Ik wil niet zeggen dat ik er overheen ben ge groeid, maar als ik hoor wat je er allemaal voor moet doen en laten, Het Centraal Wonengebouw aan de Gerestraat op de plek waar vroeger het hoofdpostkantoor stond. Het denk ik toch dat ik er niet zo ge- pleintje voor het gebouw kan volgens wethouder Tesselaar wel wat groen gebruiken. <f«to Dick Hogewoning» schikt voor ben". De gemeente was de afgelopen jaren ook niet zo toeschietelijk als het ging om alternatieve woonvor men. De belangstelling voor Cen traal Wonen wint desalniettemin terrein in Leiden. Sinds het ont staan van de vereniging 'Centraal Wonen Leiden en omstreken' in fe bruari 1982 zijn er drie projecten ongeveer tegelijkertijd opgeleverd. De twee andere, die gisteren ook open huis hielden, zijn het zoge naamde 'pand Boot' aan de Suma- trastraat (een woongroepenpand waar 9 mensen wonen) en het Zwartehandspoorthof aan de Ui terstegracht waar oud- en nieuw bouw, huur- en koopwoningen in één project zijn gecombineerd. Wethouder Tesselaar zei in de krant te hebben gelezen dat de ver eniging Centraal Wonen ook in de Stevenshof gaat beginnen. Hij ver klaarde evenwel dat over een vol gend Centraal Wonenplan pas wordt besloten na een evaluatie van het Gerestraatproject. Hoewel Tesselaar nog eten slag om de arm hield, was hij niet somber over de uitkomst van die evaluatie. De wethouder zegde al wel toe dat een project voor ouderen (50- plussers) zal worden gerealiseerd in de Stevenshof of Zuid-West. Het plan daarvoor zal middels een prijsvraag onder architecten tot stand komen waarbij de toekom stige bewoners, nadat een eerste selectie is gemaakt uit de inzendin gen, het laatste woord krijgen over het plan waarop wordt voort ge borduurd. Kakelbont De rol van de architect bij de tot standkoming van een Centraal Wo nengebouw is uiteraard een andere dan bij het maken van het traditio nele rijtjeshuis. Het ontwerp voor het complex aan de Gerestraat is van de hand van het architectenbu reau Eijkelenboom, Gerritse Middelhoek en tot stand gekomen met veel inspraak van bewoners. Het complex bestaat uit een L-vor- mig bouwblok dat met de lange zij de aan de Gortestraat en de korte zijde aan de Gerestraat ligt. Het omvat 37 wooneenheden plus ge meenschappelijke ruimten die zijn gegroepeerd rondom een viertal portieken (zogenaamde klusters) met glaspuien. Aan de 4de Binnenvestgracht ligt een grote gemeenschappelijke tuin afgesloten door een hoge muur. Deze stenen omheining iso leert het gebouw een beetje van de buurt, hetgeen nooit cle bedoeling kan zijn van de Centraal Wonenfi- losifie. De bewoners hebben daar ook blijk van gegeven. Voor het overige is het de architect gelukt een vriendelijke ogend gebouw te maken dat zich qua schaal en vormgeving goed voegt in een Bij het maken van het ontwerp is rekening gehouden met de wensen van de bewoners maar het gebouw bezit ook de nodige flexibiliteit die nodig is om eventueel andere ge bruikers te huisvesten. Van binnen ziet het er allemaal functioneel en weloverwogen uit al doen sommi ge ruimten wel erg hokkerig aan. Naar buiten toe straalt het ge bouw een eigentijds karakter uit: een recht-toe-recht-aan blok met scherpe hoeken en stroken dat aan de straatzijde slechts wordt onder broken door kleine glazen kapjes boven de portieken. Aan de tuinzij- de wordt het beeld vooral bepaald door de gemeenschappelijke woonruimten in serre-achtige uit bouwen met trapjes (vanaf de eer ste verdieping) naar de tuin. Het gebouw is opgetrokken uit een gele steen en geschilderd in heldere kleuren. Jammer is dat de architect aan de tuinzijde wel erg uitbundig met de verfkwast is om gesprongen. Veel felle en vooral trendkleuren (groen, geel, roze) maken van het gebouw een beetje een villa kakelbont. Verrassend, maar ook snel vervelend. Ondanks die overdaad aan kleur heeft de unieke woonvorm die Centraal Wonen nog is een aangenaam woongebouw en ook een in archi tectonisch opzicht een aardig stuk je binnenstad opgeleverd. Romantisch Kanten beugel BH. In wit of ivoor. Maten B 70 t/m 85 C 70 t/m 85 Bijpassende slip. Maten 38 t/m 42. |m 8*5 7, Geldig t/m zaterdag 25 oktober. Kastelen Kunsthistorica drs. I. Moer man houdt woensdag een diale zing in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Zij besteedt aan dacht aan de ontwikkeling van kastelen in deze streek. Aanvang 20.15 uur. Voor informatie 141141. Pacellischool De Pacellischool aan de Dam- laan houdt zaterdag 25 oktober een rommelmarkt. De school wil van de opbrengst een nieuwe ge luidsinstallatie kopen voor de aula waarvan de bouw binnen afzienbare tijd begint. Wie nog bruikbare spullen beschikbaar wil stellen kan die tot en met woensdag kwijt bij de school. De rommelmarkt begint om 13.00 uur en eindigt om 17.00 uur. Autotechniek K&O houdt vanaf dinsdag een korte cursus autotechniek. Zowel dames als heren worden een beetje wegwijs gemaakt in de au totechniek om kleine mankemen ten te kunnen verhelpen. Voor in formatie 141141. Depressie De blaadjes vallen weer van de bomen. De herfst is aangebroken. Veel mensen voelen zich in deze tijd moe. Voor vrouwen die dat overkomt wordt in clubhuis Ma- tilo aan de Zaanstraat 26 een bij eenkomst gehouden over depres sie en wel op dinsdag om 9.30 uur. Gepensioneerden In het Abva/Kabo-kantoor aan de Driftstraat 49a is dinsdag weer een bijeenkomst voor gepen sioneerden. Wethouder Hans de la Mar spreekt dan over welzijns werk en ouderenbeleid. Aanvang 14.00 uur. BOTSING - Een 19-jarige Leidenaar en een 34-jarige Alphenaar zijn gis teravond rond half zeven gewond geraakt bij een botsing op het fietspad langs de Stadspolderweg. Beiden zijn overgebracht naar het AZL. De Leidenaar reed met zijn fiets in de richting van de Merenwijk en kwam waarschijnlijk als gevolg van het slechte weer op de fietsstrook voor tegenliggers terecht. Daar reed juist de Alphenaar, met wie de Leidenaar botste. De Alphenaar liep schouderletsel op, de Leidenaar een hersen schudding. LEIDEN - Het bouwbedrijf Noor lander weigert de toekomstige be woners van 97 huurwoningen bo ven het winkelcentrum Stevens- bloem in de nieuwe woonwijk Ste venshof gratis elektrische kookpla ten en ovens ter beschikking te stellen. Het college van B en W had daar om gevraagd omdat de bouwer verzuimd heeft kookgasaansluitin- gen in de woningen te maken. Daarvoor had het geen toestem ming gekregen. De woningen in de Stevenshof zijn in plaats van op gas aangesloten op de stadsverwar ming. De gemeenteraad heeft in het verleden echter bepaald dat in de woningen wel een aparte kook- gasleiding moet worden aange legd. Enige tijd geleden ontdekte bouw- en woningtoezicht dat Noorlander de de kookgasaanslui- tingen toch achterwege had gela ten zonder dat het bouwbedrijf daarvoor ontheffing had aange vraagd. De gemeente heeft bij wij ze vancompron^^ Ruzie over rijgedrag LEIDEN - Bij een handgemeen met een 35-jarige plaatsgenoot heeft een 23-jarige Leidenaar zater dagmiddag een gekneusde hand en een pijnlijke onderarm opgelo pen. De ruzie ontstond op de brug over de Oude Rijn tussen de Hoog landse Kerksteeg en de Hoogland se Kerkgracht. De man had al lo pend een klap gegeven op het dak van de auto van de 35-jarige Leide naar, toen deze hem naar zijn zin met wat al te hoge snelheid achter op was gekomen. De bestuurder ging de man daarop met een stuk elektriciteitskabel te lijf. Omstan ders haalden de twee uit elkaar. De ruzie is later op de dag door bemid deling van de politie bijgelegd. LEIDEN - Een 25-jarige Leidenaar heeft aangifte gedaan van mishan deling door twee ongeveer 20-jari- ge mannen, in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Lammermarkt. De jongen was samen met zijn vriendin bezig hun fietsen van het slot te halen. Een jongen zou langs zijn gekomen, die zei de fiets te wil len stelen. Een discussie volgde, die er volgens de jongen mee ein digde dat de 'dief hem een paar stompen in het gezicht gaf. voorgesteld de bewoners dan maar gratis elektrische kooktoestellen ter beschikking te stellen. Het bouwbedrijf heeft de gemeente la ten weten dit niet van plan te zijn. Wethouder Tesselaar laat desge vraagd weten dat de gemeente het er niet bij laat zitten. "Noorlander is blijkens het bouwbestek ver plicht een kookgasaansluiting in de woningen te maken. Het bedrijf mag dus kiezen: of alsnog een gas- aansluiting in de woningen te ma ken of elektrische kooktoestellen ter beschikking te stellen. Het is het één of het ander", aldus de wet houder die het na de briefwisseling nu op een gesprek over een en an der wil laten aankomen. Vragen De raadsfractie van het CDA 'heeft het college van B en W intus sen vragen gesteld over de kwestie met de kookgasaansluitingen. Het CDA vindt het besluit van B en W om het aannemersbedrijf Noorlan der een ontheffing te verlenen in dien het de toekomstige bewoners een elektrische kookplaat ter be schikking stelt'onjuist. "Een der gelijke ontheffing kan een prece dent scheppen voor de verdere be bouwing van de Stevenshof', al dus het CDA. De raadsfractie wil onder meer van het college weten of het het kan becijferen wat de kosten van de bouwer zijn bij aanleg van een kookgasleiding ten opzichte van het verstrekken van elektrische ap paratuur en wil dat vergeleken zien met de kosten voor toekomstige bewoners (aanschaf pannenset, kosten elektrisch koken in verhou ding met koken op gas). Mocht er van een besparing voor de bouwer sprake zijn. wordt deze dan in min dering gebracht op de huur, aldus vraagt het CDA. De raadsfractie wil ook van het college weten hoe het mogelijk is dat het bouwbedrijf Noorlander, dat toch het nodige voor de ge meente heeft gebouwd, zo onzorg vuldig met de bouwvoorschriften omgaat en vergeet een ontheffing te vragen voor een gasaansluiting. Ook wil men weten of het juist is dat de aansluitkosten voor kook- gas veel hoger uitvielen dan aan vankelijk was, geraamd en of dit soort misrekeningen vaker voorko men. Het CDA plaatst tenslotte de nodige vraagtekens bij het toezicht op de bouw en de communicatie tussen de gemeente, de bouwer, het Energiebedrijf Rijnland en de toekomstige bewoners. LEIDEN - In de 3-0ktoberhal de Smaragdlaan werd zondag, ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de overkoepelende orga nisatie vereniging van zelfstandige Leidse majorettengroepen (WZMG) een majorettenconcours georganiseerd. Dertig groepen, verdeeld verschillende divisies, streden om de felbegeerde WZGM-wisselbe- ker. Voor het eerst deden ook Bel gische groepen mee aan het con cours dat voor de achtste maal werd gehouden. Ze konden zich meten met topgroepen uit heel Ne- LEIDEN - Een 23-jarige fietsster is zondagavond rond zes uur gewond geraakt bij een aanrijding met een auto op de kruising Stationsweg- Morssingel. Zij is met een gebro ken sleutelbeen en mogelijk rugletsel overgebracht naar het AZL. De vrouw reed op de Stations weg in de richting van de Steen straat en werd ter hoogte van de' Kruising met de Morssingel aange reden door een auto. Deze kwam vanaf de singel en verleende haar geen voorang. De vrouw kwam ten val en werd door de klap óp de an dere rijstrook van de Stationsweg opgeslingerd. Daar werd zij ge raakt door een tweede auto, die niet meer tijdig kon stoppen. De eerste automobilist is doorgere den; de politie zoekt getuigen (tele foon 258888). derland. De concurrentie m twir ling is groot, aldus de organisato ren. Dit zorgde vooral in de hogere divisies voor spannende en verras sende momenten. Maar ook over de shows van de lagere divisies had het publiek, dat in groten geta le naar de 3-oktoberhal kwam, niet te klagen. In de eredivisie ging de eerste prijs, en de wisselbeker, naar The Lion Girls uit België. De tweede prijs werd in de wacht gesleept door het Haagse Kolibri en de der de prijs ging naar Pauline Sr. uit Leiden. In de andere divisies was de uitslag als volgt: de eerste divi sie, le De Tieners (Den Haag), 2e Kolibri (Den Haag), 3e Onze Lieve Vrouwe (België); de tweede divi sie, le Kolibri, 2e The Kooigirls (Leiden), 3e The Mini Lions; de jeugddivisie, le Kolibri, 2e The Kooigirls, 3e De Kopergirls (Lei den). De missprijs in de jeugd-, de tweede- en de eerste divisie ging naar Kolibri en in de eredivisie naar The Lion Girls.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3