'Kwaliteit viswater ver onder de maat' Vogelkijkdag redelijk succes 'Maak einde aan lozing afvalwater' Scouting legt met Leningrad en Toronto contact Scouting Warmond heeft nieuwe blokhut Wassenaarders fietsen naar Haagse Binnenhof Voorschotense visvereniging in actie VOORSCHOTEN - De Voorschotense visvereniging vindt de kwaliteit van het plaatselij ke viswater onder de maat en wil dat de provincie bestraffend optreedt tegen de gemeen te. REGIO LEIDEN MAANDAG 20 OKTOBER 1986 De laatste vijftien tot twintig jaar zijn de sloten niet grondig uitge baggerd en de gemeente 'verzuimt' het rioolwater, dat na zware regen val zoals dezer dagen wordt ingela ten, goed door te spoelen. In som mige sloten sterft hierdoor in natte tijden 90 tot 100 procent van de vis stand, aldus bestuurslid J.L. Snaij- er van 'Ons Genoegen'. Hoewel beide nalatigheden grote gevolgen hebben, eist de club al leen dat de wateren tijdig worden doorgespoeld. Het goed uitbagge ren van alle Voorschotense sloten, om alle zware metalen van de bo dem te halen, zou te duur zijn. Vol gens Snaijer kost het uitbaggeren van een kilometer singel 100.000 gulden. Op het baggerbudget van de gemeente staat jaarlijks slechts een tiende van dit bedrag. En dat zou ieder jaar al opgaan aan het schoonmaken van slootjes in nieuwbouwwijken, waar het we melt van het bouwafval. Het doorspoelen van sloten is veel goedkoper. Toch wacht de ge meente met handelen totdat ze het idee heeft dat het water ergens smerig is. Meestal wordt dat ver oorzaakt door gebrek aan doorstro ming of een overmaat aan blade ren. Overdreven activiteit zou ver keerd vallen bij het polderbestuur. Het Hoogheemraadschap heeft een ander verhaal: bij iedere flinke re genbui mag de gemeente spoelen. Ze moet het alleen wel even mel den, anders lopen de poldergema len misschien vast door de vele meegesleurde waterplanten. Sterfte Snaijer: "De gemeente wacht tot half Voorschoten aan de lijn hangt". In sommige gevallen ge beurt dat ook. In dit vochtige voor jaar stierf in de Nassauwijk 90 pro cent van de totale visstand. De lucht was totaal bedorven. Hetzelf de gold voor de singels in Noord- Hofland, de afgelopen winter. Snaijer: "We hebben later met gro te netten alles nagelopen in de sin gel langs de Thorbeckeweg. Er kwamen drie kleine visjes boven". Begin 1985 was het bijna in de hele gemeente raak, heet het. "Het trekt dan wel weer bij, maar toch krijgt de visstand iedere keer een opdonder", aldus het bestuurs lid. Soms moet de vereniging vis sen verplaatsen, soms ook koopt ze nieuwe exemplaren. In financiële problemen komt ze hierdoor niet en opzeggingen blijven gelukkig uit. "Wel zou je je kunnen afvragen of je bepaalde wateren wel blijft pachten", aldus de hengelaar. Zo heeft de vereniging altijd ge weigerd een cent neer te leggen voor de sloten in nieuwbouwwijk Bijdorp. "Dat is zó vies, dat is puur een open riool. De waterhuishou ding is er helemaal fout. Je kunt daar ook amper vers water inla ten". Snaijer heeft er "nog nooit een vis gezien". In de vijver van het Burgemees ter Van der Hoevenpark ging het in de winter van 1983 op 1984 even eens fout. Terwijl het ijs dik op het water lag, kwam het rioolwater uit de kantine van voetbalvereniging SVLV vlak naast het wak onder het ijs. Vissen die naar adem snak ten, kregen de volle laag gif. Zij stierven massaal. Waarde van de 320 kilo dier: tussen de 5.000 en 10.000 gulden. Na een officieel protest van de visvereniging is het probleem hier opgelost. De voetbalkantine mag hier voortaan niet meer lozen, bin nen een jaar moet de gemeente het gebouwtje aansluiten op de riole ring. Snaijer hoopt dat het water dan kan worden bijgeschreven in het kolommetje 'uitstekende vis- plekjes', samen met de vijvers van Rosenburgh. Ook de sloten vanaf het Gounodplantsoen totaan het vijvertje b\j de Finse kerk langs de Bachlaan, konden de goedkeuring van de vissers altijd wel wegdra gen. Graskarpers Door de reinigende werking van 250 graskarpers, die dit voorjaar werden losgelaten in deze sloten, zijn de wateren er "alleen maar schoner op geworden". E. Brussee van de Stichting Kritisch Faunabe heer heeft een andere opvatting. Volgens hem zijn veel karpers op gegeten door reigers en niet weg- geviste snoeken, anderen stierven een verstikkingsdood of hapten in een vishaakje. De activist weet dit omdat hij vanaf het begin dagelijks aanwezig was bij de wateren. Brus see: "Kroos en hoornblad aten ze niet. Toen deze zomer de water stand laag was, konden ze nergens heen". Dat de karpers bijna weg zijn en de proef mislukt is, werd hem duidelijk toen de gemeente ook in deze sloten de waterplanten langs de oever snoeide. De man van de hengelclub noemt dat onzin: "De beestjes zijn pas in april uitgezet en dan zijn de ondergrondse delen van de plan ten al zó uitgezet dat ze die niet meer aankunnen. Volgend jaar kunnen ze de sloten wél leegeten". Volgens de bestuurder komt Brus see alleen maar met de kritiek om dat hij zich van het begin af aan heeft verzet en nu niet wil toege ven dat het project is geslaagd. "Vorige week is hier nog een des kundige geweest van het ministe rie van landbouw en visserij. Die zag totaal geen reden om de proef stop te zetten", aldus Snaijer. De ambtenaar zou juist de uitbrei dingsplannen steunen: komend voorjaar wil 'ons Genoegen' 300 stuks van 500 tot 600 gram uitzet ten in de singel die door Nassau wijk en Boschgeest loopt, vanaf de öud Adegeesterlaan totaan de En gelse school. De gemeente heeft de huidige karperproef nog niet geëvalueerd en heeft nog geen toestemming ge geven voor een uitbreiding. Brus see noemt de 5.000 gulden kosten de uitbreiding, die de club zelf be taalt, alvast 'rampzalig'. Hij ver wacht tegenacties. Zo zou best ie mand op het idee kunnen komen om snoeken te kopen. Volgens de Voorschotenaar vervalsen de kar pers de fauna: "Ze eten planten voor de neus van andere dieren weg. Eigenlijk dienen ze alleen maar ter bevrediging van de Voor schotense vissers: hoe meer vissen, hoe meer ze kunnen vangen". De bestuurder beaamt dat de karpers niet in het milieu thuisho ren. Maar ook het kunstmest en de overblijfselen van een flinke was beurt horen dat niet. En de karpers maken de gevolgen daarvan min der erg". Visserij en milieubejeer Het slootje naast het Finse kerkje in Voorschoten is onlangs uitgebag gerd. Volgens milieubeschermers wijst dat erop dat het project met de reinigende graskarper mislukt is. (foto Wim Dijkman) Eigenaresse 'Berbice' dagvaardt provincie DEN HAAG/VOORSCHOTEN De eigenaresse van buitenplaats Berbice aan de Leidseweg in Voor schoten heeft de provincie Zuid- Holland in kort geding voor de pre sident van de Haagse rechtbank gedaagd met de eis om onmiddel lijk een einde te maken aan de lo zing van water uit straatkolken op haar vijver. Mevrouw R. Begeer vordert een dwangsom van 50.000 gulden voor elke dag dat provin ciale waterstaat de lozing laat voortduren. Nog afgezien van het feit dat zij de lozing op haar vijver sowieso niet toestaat vreest Begeer dat tij dens de winter via het afvalwater strooizout in de vijver en de hierop aansluitende sloot terecht zal ko men waardoor eeuwenoude bo men het loodje zullen leggen. Ook het grondwater kan op die wijze worden verontreinigd. Volgens mevrouw Begeer is het heel goed mogelijk om de waterkolken op het gemeentelijke riool aan te slui ten. Al op 1 september constateerde de bewoonster van de onder de Na- tuurschoonwet vallende eeuwe noude buitenplaats dat zonder dat haar daarvoor toestemming was gevraagd een pijpleiding was aan gelegd naar haar vijver. De leiding zorgde voor de lozing van het wa ter dat van de kolken afkomstig is die op het kruispunt Voorschoter- weg/Leidseweg opnieuw werden aangebracht. Ondanks het feit dat zij direct tegen de lozihg bij de pro vincie protesteerde constateerde mevrouw Begeer eind september dat de nieuw aangebrachte regen waterkolken toch aangesloten wer den op de verzamelput die op haar vijver afwatert. Zij stelt dat de provincie hiermee onrechtmatig en onzorgvuldig handelt temeer omdat het laatste deel van de pijpleiding op het grondgebied ligt dat bij de buiten plaats hoort. ZOETERWOUDE - De leden van Scouting Zoeterwoude hebben afgelopen weekeinde contact gelegd met 'collega's' in onder andere Leningrad en Toronto. Het grote aantal ver bindingen dat tijdens de jaar lijkse Jota werd gemaakt, stem de de Zoeterwoudenaren tot grote tevredenheid. Via de computer kon precies worden geregistreerd met welke landen er contacten werden gelegd. De letters 'Jota' staan voor 'jamboree on the air'. Eens per jaar mogen buitenstaanders, in dit geval scouts, gebruik ma ken van de zenders en golfleng ten van legale zendamateurs. In Zoeterwoude gebeurde dat afgelopen weekeinde voor de 29ste keer. De plaatselijke groepen Rowan Scouting, St. Christoffel en Maria Goretti na men deel aan de zendmara- thon, die duurde van vrijdag nacht 12 uur tot vannacht 24 Voor dat doel was bij het jeugdhuis van scouting, achter het gemeentehuis, een 35 meter hoge antennemast opgeripht. Gewerkt werd met drie zen ders. Al vrij snel na de start had men verbinding met enige van de 270 deelnemende Neder landse groepen. Voor de wel pen, de jongste scouts, aanlei ding om gesprekken te voeren met andere scouts. De verken ners hadden het moeilijker: zij werden 's avonds gedropt en konden de weg naar het club huis terugvinden via de aanwij zingen die per portofoon wer den gegeven. MAANDAG Gemeentehuis, Breestraat - Gemeente raadsvergadering, 20 uur. K&O-gebouw, Oude Vest 43 - Lezing over nieuwe Muziektheater in Amster dam. 20.15 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat Film 'Het land van mijn ouders', 20 en 22.15 uur. Leiderdorp Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat 24 - Leiden AbvaKabo-kantoor, Driftstraat 49a - Bij eenkomst voor gepensioneerden, 14 pressie', 9.30 uur. Lak-theater. Cleveringaplaats - Dans groep Kuwung-Kuwung met Javaansde dans, 13-14 uur. Oud katholieke kerk, Zoeterwoudse singel/hoek Cronestijnkade, oecume nisch avondgebed, 19-19.30 uur. Bureau voor rechtshulp, Herengracht 50 - Spreekuur van 10-12.30 uur, tel. 123942. Leiderdorp Muzenhof, Gordijnsingel 4 - Opvoering operette 'Die Fledermaus' van Straus. 14.30 uur. Voorschoten De Werf, Schoolstraat 4 - Open huis chr. oratoriumvereniging 'Exultate Deo'. 20- Wina Born in Leiderdorp LEIDERDORP - De bekende 'fyn- proefster' Wina Born komt naar Leiderdorp. Op 31 oktober houdt deze specialiste op culinair gebied een lezing over haar vak in restau rant Elckerlyc aan de Hoofdstraat. Die avond is er tevens een wijn proeverij. Wina Bom bijt het spits af van een reeks avonden die Elckerlyc in de nabije toekomst wil houden on der het motto 'een avond uit'. Al lerlei elementen die niet direct met eten te maken hebben, komen daarbij aan bod. Zo presenteert de Leidse mode-onderneemster Ju dith Dickhof een dezer dagen haar collectie tijdens een zoveel-gangen menu en komt de internationaal bekende mode-ontwerpster Carla V. het komend vooijaar naar het Leiderdorpse restaurant. Gevleugelde dieren in duinen bekeken REGIO - De nationale Vogelkijk dag is zaterdag in deze regio een 'redelijk' succes geworden. Dat zegt Hein Verkade, voorzitter van de Noordwijkse vereniging voor natuur- en vogelbescherming. Za terdagmorgen vroeg is hij met on geveer 15 belangstellenden de dui nen bij Noord wijk ingetrokken om de gevleugelde dieren te gaan be kijken. Ook in Sassenheim, in de duinen bij Wassenaar en in Katwijk waren er groepjes mensen op pad gegaan om al dan niet met behulp van ver rekijkers een glimp op te vangen van onder meer de trekvogels die in dit jaargetijde naar het zuiden vliegen. Verkade: "Omdat het weer niet meewerkte viel het vogelkij- ken wat tegen, maar we hebben toch sperwers, ganzen en boven dien een blauwe kiekendief gezien. Ook hebben we verschillende soor- bekeken". De opzet van Vogelbescherming Nederland, die de nationale Vogel kijkdag had georganiseerd was om zaterdag zoveel mogelijk mensen een uur lang vogels te laten waar nemen en deze waarnemingen op een kaart te laten noteren. Deze kaart moet worden opgestuurd naar de vogelbescherming in Zeist, waar de gegevens in een computer worden gestopt, zodat onder meer kan worden onderzocht hoe het er Mevrouw Dalhuisen loopt over de balk, daarbij geassisteerd door wethouder Van Schagen. (foto p. Aitent WARMOND - De Warmondse loco-burgemeester me vrouw Dalhuisen heeft zaterdagmiddag op het eiland Koudenhoorn de nieuwe blokhut van Scouting War mond geopend. Ze deed dit door manhaftig over een balk te lopen. De blokhut meet 15 bij 8 meter en staat in het zoge heten overgangsgebied, vlak naast een sloot. Voor het gebouw ligt een grasveld van 1000 vierkante meter, waar de jongens kunnen oefenen. De meisjes blijven op de zolder van 't Meerpunt zitten en komen af en toe over. Zij spelen over het algemeen kleinere spelletjes. De aanlegkosten bedroegen 90.000 gulden. Vooral de aanleg van een rioolpersleiding dreef de prijs op. In de blokhut bevindt zich een wc en zijn wat kook- plaatjes. Een douche ontbreekt. Scouting Warmond kan dan ook geen andere verenigingen uitnodigen om een zomerkamp te houden in Warmond. De scouts hebben met de gemeente afgesproken zelf het norma le onderhoud te zullen uitvoeren. met de gevederde diertjes voor staat. Over enkele weken hoopt de vo gelbescherming Nederland inzicht te hebben in hoeveel Nederlanders zich afgelopen zaterdag in het yo- gelleven hebben verdiept. Regen Volgens Verkade viel de op komst van de belangstellenden za terdagmorgen in de duinen bij Noordwijk toch wel wat tegen. "Maar het weer werkte 's morgens vroeg dan ook niet mee", zegt hij. "Tegen de tijd dat wij wilden ver trekken viel het regenwater met bakken uit de lucht. En dat werkt voor veel mensen niet stimulerend om de duinen in te trekken. „Maar", zo meent Verkade, "het doel van de actie om mensen meer bij vogels te betrekken is wel ge slaagd". Volgens hem wordt de vogelbe scherming na de actie min of meer overspoeld door mensen die vra gen hebben over vogels. "Ik ver wacht dan ook dat als de televisie cursus, die komend voorjaar over vogels wordt gegeven, veel men sen zal trekken. Vooral ook omdat de plaatselijke afdelingen naar aanleiding van de tv-cursus theo rie-avonden gaan organiseren". Open huis De Voorschotense christelijke oratorium vereniging 'Exultate Deo' houdt morgenavond open huis. Het koor kan nog nieuwe le den gebruiken (die mogen ook uit omliggende gemeenten komen) en laat mórgenavond tussen acht en tien uur zien wat het zoal brengt. Bijvoorbeeld een kerstconcert met het Rijnlands Mannenkoor en een jubileumconcert in oktober. Het koor is morgenavond te vin den in 'De Werf, de zaal naast de gereformeerde kerk op de hoek Schoolstraat/Julianalaan. Voor meer informatie kan men zich wenden tot mevrouw Aniba, tel. 893453 en de heer Van Barneveld, tel. 766089. Poppentheater Poppentheater Thije speelt ko mende woensdagmiddag een voorstelling in het Voorschotense poppentheater aan de Marijke- laan 4. 'De Muur' is een voorstel ling voor kinderen van 6 tot 10 jaar en begint om half drie. Graag van tevoren reserveren via tele foonnummer 017X7-8361. Tina Turner wint jeugcl- talentenjacht ZOETERWOUDE - "Hoe is het mogelijk. Zoals ze dat uitstraal de, zoals ze er uitzag en die be wegingen... perfect. Dat ging joh". Jurylid Wim Hoppezak laat zich in lyrische bewoordingen uit over het meisje dat gister middag in de categorie 8-11 ja rigen tot winnares van de Zoe terwoudse talentenjacht werd uitgeroepen. Het was de tienja rige Marije Votèl alias Tina Turner die het Muziekcentrum gistènniddag in 'extase' bracht. Hoppezak en zijn mede-jury leden. carnavalsprins Wilbert van der Ploeg en wethoder Gra- niewski, waren trouwens over alle deelnemers zeer te spreken. "Als je ziet wat die kinderen er van maken..Zo'n Van Oekel bij voorbeeld, die kreeg de hele zaal mee". Het kostte dan ook heel wat gepuzzel om de uiteindelijke winnaars aan te wijzen. Achter Marije Votèl eindigden Marjo lein de Rooij (als Sandra Kim) en Claire van der Water (Ma donna). In de categorie 11-14 jarigen werden Carola Mooij- man en Jacqueline Rietkerk met van LimahlRene Turk alias Sjef van Oekel/Dolf Brouwers werd een goede tweede en de groep Vulcano derde. (foto Loek Zuyderduin) Protest kortingsplannen Brinkman WASSENAAR - Wassenaarse welzijnswerkers fietsen woens dag naar Den Haag om de Tweede Kamer op het hart te drukken tegen de kortings plannen van Brinkman te stemmen. Wanneer die plan nen. doorgaan, krijgt Wasse naar 70.000 gulden minder van het rijk voor het sociaal-cultu reel werk. De gemeenteraad moet dan beslis sen waar de klappen vallen. Peu terspeelzalen, jongerenwerk, mu ziekscholen, emancipatie, biblio theek of bejaarden werk: stuk voor stuk kunnen zy onder het mes ko men. De vrijwilligers, besturen en beroepskrachten, actief in het wel zijnswerk, hebben hier ernstig be zwaar tegen. Het rijk zou zo zijn verantwoordelijkheid voor de be zuinigingen. op de gemeenten af wentelen; de gemeenten mogen het rode potlood hanteren. Hoewel in het persbericht wordt gerept over meefietsende ambte naren, weet de afdeling welzijn van niets. De afdeling heeft de afgelo pen weken al geprotesteerd tegen de plannen "die enigzins indruisen tegen andere plannen van Brink man". Tijdens een vergadering van het landelijk contact sociaal cultu reel werk stemde ook Wassenaar tegen de plannen en de gemeente zou nog niet weten hoe de korting moet worden doorberekend. "Het zal wel heel moeilijk worden", al dus een woordvoerder. De tocht start om half elf bij raadhuis De Paauw. Om kwart over twaalf is er in Den Haag een hoorzitting van de Kamercommis sie, terwijl het sociaal cultureel werk zich om een uur presenteert op het Malieveld. Om vier uur ten slotte, nemen Kamerleden hier een kijkje. LEIDSCH 1DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,20

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2