Ook in Spanje 's winters de kachel aan Afgekeurde melk niet terug naar Nederland Contract verstandig bij samenwonen Klimmen moet veiliger NESISO GAAT OVERWINTERAARS BEGELEIDEN Speelse sets voor de jeugd Consument Speciale bril voor achter beeldscherm MAANDAG 20 OKTOBER 1986 PAGINA 21 Bijna een half miljoen Nederlandse ouderen trekt 's winters naar Spanje om regen en kou te ontvluchten. Maar als je ziek wordt kan de lol er gauw af zijn. Want het ziekenfondspakket bevat in Spanje een stuk minder dan in Nederland. En hoe moetje het de dokter allemaal uitleggen als je de taal niet spreekt? Hulpverleners van de ANWB weten hoe veel mensen zich eenzaam en verlaten voelen, zeker als het ook in Spanje kouder wordt. En vroeg donker. De stichting Nesiso wil zorgen voor goede medische en sociale omstandigheden. De komende wintermaanden wil ze 1200 overwinteraars begeleiden. "We gaan eerst maar eens een paar maanden met vakantie. En dan zien we wel". Zo rede neren veel mensen die met pensioen gaan, of vervroegd uittreden, zoals dat tegenwoor dig heet. Het is een beetje de problemen ontvluchten. En vaak in problemen verzeilen. "Spanje zit helemaal vooraan in het denken van de mensen. Toch is het vooral een simplis tisch idee. De werkelijkheid is anders, zeker in de winter. Om een uur of zes is het donker. De gemiddelde temperatuur is 16 graden, maar het kan ook een stuk kouder zijn. 's Avonds moet de kachel aan. Je kunt je heel eenzaam voelen als je geen woord Spaans spreekt. Je kunt de Nederlandse stamppot en snert missen. En de televisie is echt alleen maar Spaans". De 59-jarige Tjeu Creemers uit Voorburg, die als vormingswerker heel wat mensen heeft voorbereid op hun pensioen, heeft met enkele vrienden de stichting Nesiso (Ne derlandse Senioren Overwinteren in Spanje) opgericht. De stichting heeft een ideële achtergrond. Het gaat er om voor zo weinig mogelijk geld zo veel mogelijk te bieden. "De hele win ter in Spanje doorbrengen kan voor de eerste keer te veel zijn. Probeer het eerst maar eens een week of vier. Dat is lang genoeg voor de eerste keer. Want het is toch een verhuizing, zij het een tij delijke. Je laat het bekende, de ze- kerheidjes, achter. Als het bevalt kun je het volgend jaar langer in Spanje blijven". door Pieter van de Vliet Taal "Belangrijk is dat je zo snel mo gelijk over een basiskennis Spaans beschikt, zodat je de kans op isole ment beperkt. Misschien moeten we in de toekomst al in Nederland voorafgaande aan de overwinte ring cursussen Spaans geven, maar voorlopig doen we dat ter plekke. An Guillaume, een Amster damse die met een Spanjaard is ge trouwd, belast zich daarmee, in het dorpje Calpe, veertig bochten bo ven Benidorm, zoals ze daar zeg gen. Daarbij gaat het er om je snel verstaanbaar te maken in noodsi tuaties en in veel voorkomende da gelijkse situaties. Zodat je een dok ter kunt bellen en boodschappen kunt doen". "We hebben als stichting contact opgenomen met de Nederlandse club in Calpe, Nederlanders die daar al langer wonen en de taal spreken. Ze zijn bereid onze over winteraars te helpen zich aan te passen. Daartoe vormen ze een tele foonkring, een soort SOS-lijn; ie dereen is om de beurt een aantal uren beschikbaar voor de nieuwko mers. We hebben hen bereid gevon den mee te gaan als mensen naar de dokter moeten. Door onze con tacten weten we nu ook dat er een Nederlandse arts woont en dat een aantal Spaanse artsen een beetje gebroken Nederlands spreekt". Activeren "Het is natuurlijk leuk om avonden te organiseren waarop de mensen elkaar kunnen ontmoeten. Een kaartje leggen, bingo. Maar daar moet het niet bij blijven. We moeten de mensen activeren zelf dingen te organiseren. Zo is er een meneer die leuk kan vertellen, ver halen van Hemmingway. En een zondagsschilder vindt het leuk een soort schilderscursus op te zetten; hij weet voldoende van de tech niek om het anderen te kunnen bij brengen". "De directeur-generaal voor het toerisme in Valencia, José Maria Perea Soro, neemt deel aan de Spaanse werkstichting, de uitvoe rende "poot" van Nesiso. Met diens steun zullen geregeld dia- avonden worden gehouden, waar bij niet alleen leuke plekjes wor den getoond maar ook mogelijkhe den worden aangegeven om die te ontdekken, alleen of met anderen. Die trips zitten zo in elkaar dat ze kunnen bijdragen tot het gevoel van thuis zijn, vertrouwde plekjes, de aanzet tot een tweede vader land. Zo leer je in een heel andere omgeving leuk omgaan met de plotselinge vrije tijd die je na je pensionering krijgt. Dat is niet eng maar leuk. Beter dan doelloos in je eigen huis tegen elkaar aan zitten staren, zoals te vaak gebeurt. En wat heel verstikkend kan zijn". Om mee te mogen met Nesiso moetje tenminste 55 jaar zijn. "We houden ons strikt aan de leeftijds grens. Het mag niet zo zijn dat jon geren profiteren van onze goedko pe reismogelijkheden. Normaal ge sproken worden weinig 55-jarigen uit het arbeidsproces gestoten (want dat is het toch, al word je zo genaamd aangeboden ermee op te houden, mag je in naam kiezen). De grens ligt nu zo'n beetje op 57. Steeds jongere mensen komen in de situatie van de bejaarden van nu. Het woord bejaarden is dan ook zo langzamerhand uit de tijd. Als je vijftig bent, je nog volop in het arbeidsproces zit, moet je je al gaan voorbereiden op een andere situatie. Je kunt daar niet vroeg ge noeg mee beginnen". Paprika Tjeu Cremers van de stichting Nesiso: "De hele winter in Spanje doorbrengen kan voor de eerste keer teveel zijn. Een week of vier is lang genoeg voor de eerste keer. (foto gpd) Prijs "Het is heel belangrijk dat we, lo kaal toeristisch gezien, invloedrij ke Spanjaarden voor onze werk stichting hebben kunnen interes seren. Dat geeft meteen status. Vervelende zaken als overboekin gen kunnen zich niet zo gemakke lijk voordoen. De nummers van de appartementen zijn in het contract genoemd. Daar zullen ze niet van kunnen afwijken". Creemers legt uit hoe de prijs (vier weken vanaf 559 gulden per BEUGEUBEHA TERUG IN MODEBEELD De slanke, nauwaansluitende mo de heeft ook invloed op de trends in de foundantiori. Veel vrouwen, zo verwachten de fabrikanten, zul len weer vragen om een bh met beugel (om de boezem beter te la ten uitkomen), hoge slips met plat te naden (voor onder de strakke rokken), eendelers (om het figuur beter te stroomlijnen). De foundation weer als wezen lijk ondersteunende factor in het modebeeld dus. Dat betekent niet dat de bh, slips en eendelers nu ook meteen weer een heel degelij ke sfeer zijn gaan uitademen. In te gendeel. Er wordt wat minder maar veel geraffineerder met kant gewerkt. Er is bijvoorbeeld van Triumph een heel mooie hoge slip met een band van elastisch kant en Warner speelt met kleuren in de contraste-serie, waarbij b.v. een heel licht blauwgrijze, of roze bh's vlinderbroekjes en slips zijn afge werkt met ecrukleurig kant. Deze traditionele foundation en lingerie is wat minder kleurig dan de afgelopen seizoenen vaak het geval was, er is een verfijning te zien, zou je kunnen zeggen. Maar naast het functionele is on dermode een produkt geworden waar ontwerpers mee spelen. Met een blik op de jonge klantenkring, die mode net zo belangrijk vindt als pasvorm, zoniet belangrijker, zijn ze aan de slag gegaan. Van vrij wel elk merk zijn er sets in streep jes, noppen en bloemen te koop. bustier, die heel goed kunnen worden gecombineerd met de gebloemde Afgelopen zomer zagen we de gro- (foto Jobst Kinset te gordijnbloemen al, en die hou- Vlinderbroekje en hemdje uit de nieuwe contraste-serie van Warner. (foto pr> den het ook deze winter nog wel even vol. Ook in de ondermode is combineren geen vreemd ver schijnsel meer. In opvallende des sins zijn er: boxershorts, beugelbe- hés, pyamajasjes, vlinderbroekjes torseletjes en bustiers, die niet zijn bedoeld om helemaal onder de kle ding verstopt te houden. Voor wie zich de luxe van echte zijden foundation kan permiteren is de bedrukte, elatische geweven zijde, een nieuwtje. persoon) is opgebouwd. De busreis heen en terug kost 200 gulden. De reis- en annuleringsverzekering komt op 75 gulden. Het activitei tenprogramma kost 40 gulden. "Voor minder dan 250 gulden heb je dus een maand onderdak. Niet inbegrepen zijn een borgsom van 90 gulden die je bij aankomst moet voldoen. Aan schoonmaakkosten moet je bij vertrek vijftig gulden betalen. En voor het bijstoken, wat echt noodzakelijk is in de winter maanden, moetje zeker op 100 gul den per maand rekenen. Restau rants zijn buiten het seizoen een stuk goedkoper dan die in Neder landse badplaatsen. Het eten in het algemeen is iets goedkoper dan in Nederland, zeker als je het op de markt koopt. Maar bedenk dat de .telefoon en de koffie duur zijn". - Het gaat u niet om het geld, zegt u. Waar gaat het wel om? "Het stukje sociale bewogenheid dat ik nodig had om mijn beroep uit te oefenen is niet weg, gaat ook niet weg. Ik verdien er geen rooie cent aan; het kost alleen geld. Het enige profijt dat ik ervan heb is dat ik ook donateur kan worden". - Er zijn meer verenigingen die op ideële grondslag ouderen laten overwinteren in Spanje. "Dat weet ik. Met Zon zonder zorgen en Uit boven zestig hebben we contact gehad. We bekyken in hoeverre we kunnen samenwer ken. In ieder geval werken we el kaar niet tegen". Mevrouw H. Oorthuys, directeur van het in Bussum zetelende Uit boven zestig, is verheugd over de komst van Nesiso. "We bijten el kaar niet. Integendeel, we werken in eikaars verlengde. Wij organise ren geen overwinteringsreizen. Maar we weten dat er een grote be hoefte aan bestaat. Vooral aan goed georganiseerde reizen waar bij de mensen niet aan hun lot wor den overgelaten en tegelijk niet worden betutteld. Ik moet zeggen dat het bij Nesiso degelijk in elkaar steekt. En dat het zeker niet duur Columbus voer uit naar het westen omdat hij had begrepen dat de wereld rond was en derhalve via het westen het oosten en daarmee de rijke peperlanden kon bereiken. Er bleek echter een onbekend werelddeel te liggen tussen Europa en Indië en zo kwam hij niet in het land van de zwarte en witte peper, maar in dat van de rode peper van het plantengeslacht capsicum. De Spaanse veroveraars, te gast aan het hof van de Azteekse koning Montezuma, kregen daar gerechten voorgezet met een prachtige dieprode kleur die fraai harmonieerde met de hun ook onbekende goudgele mais. Maar met een brandend hete scherpe smaak, die prikkelde tot in de haarwortels. Gerechten die gekruid waren met de gemalen vruchten van een mooie plant met sappige groene blaadjes. Het was de scheepsarts van Columbus, Chanca, die de mooie glanzend lakrode vruchten, die deze hete specerij leverden, voor het eerst vermeldt. En hy was ook de man die de eerste planten en zaden hiervan mee naar Europa bracht. Men vond deze capsicumplanten heel mooi in Spanje en zetten ze in bloempotten als versiering in de patio. Al waren er ook toen al in Spanje ondernemende koks die de vruchten lieten drogen, ze fijnstampten en als specerij gebruikte. Portugese kooplui zagen er handel in, al was het maar ter vervanging van de peperdure peper uit India en namen de vruchten en zaden mee naar de toenmalige grootste specerijmarkt van Europa Venetië. Daar verkochten ze ze aan Griekse kooplui en die verhandelden ze op hun beurt in Constantinopel aan de Turken en aan de kooplui die met lange karavanen heen en weer reisden van de Middellandse Zee tot aan India en nog verder langs de oude zijderoute naar China, de eindeloze karavaanwegen door onherbergzame woestijnen en over ijzigkoude bergpassen. Zo brachten dezen de rode peper naar het land van de zwarte peper. In India wist men er zeer zeker raad mee, de hevig scherpe rode peper vond zyn weg in de pikante specerijenmengsels, waarmee vooral in Zuid-India de gerechten worden gekruid. Ook in de ons bekende kerrie zit immers scherpe rode peper. En nog verder ging de peper naar Indonesië waar men de plant lombok ging noemen en waar de fijngewreven rode vruchten werden gebruikt in de donkerrode hete sambal. Columbus ging op zoek naar zwarte peper, dank zij hem kwam de rode peper van de Nieuwe Wereld naar de peperlanden van de oude. Ook bij de Turken in Constantinopel kwamen de rode peperplanten goed van pas. Turken zijn niet alleen goede koks, die uitstekend raad weten en wisten met het nieuwe specerij in hun fijne hoofdgerechten, hun kruidige rijst en in alles wat ze zo kunstig weten te vullen, van mosselen tot aubergine, van druiveblaadjes tot artisjokken. Maar Turken houden ook van tuinen. Bulgarije dankt tenslotte zijn rozenvallei, waar de rozen voor de kostbare rozenolie groeien, aan het zo beschaafde Turkse juk. Zo werden dan overal, waar de Turken de halve maan-vlag lieten wapperen (Griekenland, Joegoslavië, Bulgarije en tenslotte ook Hongarije) de rode pepers aangeplant. En in Hongarije was er voor de rode peper die men daar paprika noemde, een grote toekomst weggelegd. Want de Hongaren hebben haar bedwongen en veredeld tot de fijne aromatische specerij die wij kennen als Edelsüss-paprika. Maar dat is weer een ander interessant verhaal. WINA BORN Wat gebeurt er met de Nederlandse melk en de boter, die enkele landen in het Verre Oosten weigeren? Dat is de eerste vraag die je als consument stelt bij de berichten over blikjes melk die volgens de Filippijnen een te hoge doses radio-activiteit bevatten. Afgekeurde spullen zie je natuurlijk liever niet terug in je eigen winkel. De maatstaven die in dit land, evenals in Singapore en Maleisië worden aange legd, zijn zo streng dat er geen enkel pro- Vanaf 1 november mogen er alleen nog veilige ladders en huishoudtrappen in de handel worden gebracht. De eisen die het nieuwe warenwetbesluit stelt zijn streng. Niet ten onrechte, want er gebeu ren elk jaar in Nederland zo'n 28.000 on gelukken met wat in dat besluit officieel 'draagbaar klimmaterieel' wordt ge noemd. Schilderende doe-het-zelvèrs, ramen zemende huisvrouwen, kinderen die in een onbewaakt ogenblik een trap of ladder opklimmen, ze leveren dag i deugdelijke kwaliteit is, kan bellen naar de Stichting Consument en Veiligheid (06-0220.220, gratis nummer) om het te checken. Gaat het om een ladder die vol strekt betrouwbaar moet zijn, dan kun je ook je licht opsteken by de Arbeidsin spectie. Als er eenmaal goedgekeurd klimmate- riaal is aangeschaft, is het risico van een ongeval nog niet helemaal geweken. On veilig omgaan met een veilige ladder kan alsnog een gebroken been óf een dag uit gebroken benen op, of zelfs erger hersenschudding opleveren. Hoe je met letsel. Hoewel de veiligheidseisen op 1 novem ber van kracht worden, mogen materia len die daaraan nog niet voldoen tot 1 februari aanstaande worden verkocht. De Stichting Consument en Veiligheid houdt nu het hart vast: misschien gaan handelaren die nog met ondeugdelijk materiaal zitten die spullen tegen leuk ogende prijsjes 'dumpen'. Hoewel dat gevaar nou ook weer niet zó groot is, aangezien alle bona fide fabrikanten hun oprodukten allang hebben aangepast aan de eisen, die overigens ook met hun eigen inbreng tot stand zijn gekomen. Wie er zeker van wil zijn dat de trap die nog voor 1 februari wordt gekocht, van klimmaterieel moet omgaan wordt op enigszins ludieke wijze aangegeven in de informatiefoldertjes uit de serie 'Kijk op veilig' die gratis bij de stichting ver krijgbaar zijn. onder redactie van Wim Fortuyn en Conny Smits dukt uit Europa aan kan voldoen. Vol gens de normen van de EG mag de stra ling de 350 becquerel niet te boven gaan. In Nederland wordt een maximum van 100 gesteld, terwijl de straling op het ogenblik niet boven de 10 uitkomt, aldus het ministerie van landbouw. DMV-Campina in Veghel kreeg de me dedeling dat in acht keer geconcentreer de melkpoeder een straling van 22 was gevonden. "Dat komt neer op 2,7 op het normale produkt en dat is nauwelijks te meten", aldus een woordvoerder van het bedrijf. De coöperatieve condensmelk- fabriek Friesland die met hetzelfde pro bleem zit, zal de afgekeurde geconden seerde melk in geen geval proberen te slijten in een ander land. "Voor ons is die melk besmet door de persberich ten", zo reageerde een woordvoerder van het Friese bedrijf. "Terughalen naar Nederland zou veel te duur worden". Wat er precies mee gebeurt, staat trou wens nog niet vast. 'Beelschermbril' zou minder vermoeiend zijn. De Brilmij heeft een speciale "beeld scherm-bril" geïntroduceerd die het werken met beeldschermen - en tv-kij- ken - minder vermoeiend voor de ogen moet maken. De leverancier claimt dat de kunststofglazen de reflecties van pla fondverlichting of daglicht tot een mini mum terugbrengen en de UV-stralen bij na totaal absorberen. Er zijn twee uit voeringen: de "voorhanger" voor bril dragers, en een complete bril voor niet- brildragers. In de praktijk blijkt dat licht blauw ge kleurde brilleglazen hoofdzakelijk de re flecties verminderen van de - vertikaal invallende - plafondverlichting. Reflec ties veroorzaakt door min of meer hori zontaal invallend licht (van opzij of van achter de gebruiker) worden niet of nau welijks verminderd. En deze reflecties bezorgen de beeldschermgebruiker de meeste last, omdat in een professionele werkomgeving de plafondverlichting al is voorzien van effectieve reflectiewe- rende roosters. Maar het lijkt waarschy nlyk dat ie mand die geen bril gewend is, meer hin der heeft van de UV-werende bril dan van ultra-violette straling zelf. Veel samenwonende paren riskeren gro- De Consumentenbond raadt samenwo- tiebeëindiging en nog veel meer. Samenwoners komen overigens veelvul- te problemen omdat ze geen samenle- nenden aan een contract op te stellen. Maar iedereen die op een andere manier dig in aanvaring met officiële instanties, vingscontract of testament hebben ge- De bond toont in het blad Consumen- samenwoont, heeft bijna niets om op te- Dat blykt uit de 400 reacties die na een maakt, maar vertrouwen op mondelinge ten-Geldgids aan dat het ontbreken van rug te vallen. Wanneer een van beiden oproep aan samenwoners by de Consu- afspraken. Evenmin zyn er verzekenn- wettelijke regels en schriftelijke afspra- zou overlijden, heeft de ander een wei- mentenbond binnen kwamen. Zo kan de gen gesloten of aangepast in verband ken zeer nare gevolgen kan hebben. Bij nig riante positie, aldus de bond. Die erft partner soms niet mee in het zieken- met het samenwonen. Die problemen een huwelijk treedt automatisch een namelijk niets en moet mogelijk zelfs fonds, worden uitkeringen gekort of he- kunnen zich by voorbeeld voordoen by verfijnd stelsel van regelingen in wer- het huis uit. Ook voor samenwoners die lemaal ingehouden en geven gemeenten overlydenofals men met ruzie uit elkaar king over het woonrecht, het gezamen- uit elkaar gaan, is niets geregeld. Party- en andere instellingen voorrang aan ge- gaat. lijk bezit, de aansprakelijkheid voor en hebben vaak zelf ook niets vastge- trouwden, schulden, erfrecht, de manier van rela- legd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21