LEIDSCH DAGBLAD Vliegverbod boven Suriname Door noodweer flinke schade in kuststreek SPORTIEVE MENSEN KIEZEN VOOR EEN SPORTIEVE KRANT President van Mozambique omgekomen ssssk ANDIJVIE EN BRAADWORST Na kaping toestel door Jungle Commando Brunswijk Internationale drugsbende in Amsterdam opgerold DRUKKERIJ DELTABACH MAANDAG 20 OKTOBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38144 Vliegtuigongeval met 34 doden bij grens met Zuid-Afrika Samora Machel JOHANNESBURG (GPD) - De Mozambikaanse president Samora Machel is gisteravond omgekomen bij een vliegtuigongeluk. Machel kwam uit Zambia, waar hij een ontmoeting had met president Kaunda, de Zairese leider Moboe- toe en president Dos Santos van Angola. Ook de minister van de fensie van Mozambique Alberto Joaquim Chipande verloor het le- Het vliegtuig stortte neer bij het Zuidafrikaanse Nelspruit in de provincie Natal op enige afstand van de Mozambikaanse grens. Over de oorzaak van het ongeluk, waarbij volgens Zuidafrikaanse mededelingen 34 personen om het leven kwamen, is niets bekend. Het Russische persbureau Tass meldde vanmorgen als eerste het overlijden van Machel. Tass ba seerde zich op een melding van ra dio Mozambique, die een commu niqué uitzond van het politbureau van de Frelimó-partij. Het nieuws werd later door het Zuidafrikaanse ministerie van bui tenlandse zaken bevestigd. De Zuidafrikanen schreven het onge luk toe aan de „slechte standigheden ter plaatse". Er volgens de woordvoerder geen sprake van sabotage. Eerder vanmorgen had de Zuid afrikaanse minister van buiten landse zaken Roelof Botha het nieuws over het vliegtuigongeluk wereldkundig gemaakt, maar meldde toen niet of het een mili tair- of een burgervliegtuig was. Er wordt een onderzoek ter plekke in gesteld door de Zuidafrikaanse hoofdcommissaris van politie, ge neraal Johan Coetzee. Zuid-Afrika heeft volgens Botha ook de Mo zambikaanse autoriteiten uitgeno digd ter plaatse poolshoogte te ne- Machel besprak in Zambia met de drie andere regeringsleiders de ernstige interne problemen van Mozambique, dat economisch en militair zwaar heeft te lijden van de strijd tegen door Zuid-Afrika ge steunde rebellen. Dos Santos, die de permanente secretaris van de volksassemblee is en de meest waarschijnlijke op volger van Machel als president, deelde mee, dat het politbureau van Frelimo in spoedberaad bijeen is gekomen om de situatie te analy seren. Ook spoorde hij de bevol king aan om .waakzaam te blijven voor elke vorm van vijandige mili taire en criminele acties'. PARAMARIBO (GPD/ANP) - De Surinaamse autoritei ten hebben dit weekeinde het binnenlandse vliegverkeer volledig stilgelegd, na de kaping van een toestel van de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij SLM door het Jungle Commando van rebellenleider Brunswijk. Het toestel, een tweemotorige Twi- notter, vloog zaterdag van Parama ribo naar Raleighvallen, een toeris- tenoord in het westen van Surina- veertien vakantiegangers ger hebben overmeesterd. De boot lag bij Albina en werd gebruikt om de Marowijnerivier te controleren. Het Jungle Commando heeft op te halen. Voordat de passagiers aangekondigd vandaag acties aan boord konden gaan, drongen Paramaribo te beginnen, omdat le- vijf gewapende leden van de groep gerleider Bouterse geen gehoor Brunswijk het toestel binnen ter- heeft gegeven Kweker P. Ouwersloot in zijn vernielde kas in Valkenburg. (foto Wim Dijkman) pervlakte van 50 bij 100 meter en kele honderden ruiten. Stalen onweer neu draagconstructies werden ontzet. macht gewerkt aan het dichte: de kassen. "Als de zaak niet dicht is, bestaat de kans dat bij een vol gende storm de hele kas door de wind wordt opgenomen", aldus (Van onze verslaggevers) VALKENBURG/KATWIJK/NOO- RDWIJK - Storm en onweer heb ben gisteravond plaatsen sloeg d£At ^anochtendwerd met wijl hagel en wind kassen bescha- gewerkt aan het dichten digde. Bij twee kassen van kweker P. Ouwersloot aan de Achterweg in Valkenburg en bij een kas van zijn Volgens de weerdienst de Israëlshove in Sasseriheim. Ook hier had de brandweer het vuur snel onder controle. Wel ontstond er flinke rook- en waterschade. Elders Elders in het land bleef de scha de beperkt. Alleen moest het trein verkeer tussen Deventer en Rijs- DEN HAAG (ANP) - De Haagse wijl drie anderen de passagiers op de luchthaven onder schot hielden. De twee piloten zijn in gijzeling ge- De overvallers waren naar Ra leighvallen gevlogen met de Cess na die enige weken geleden door de Brunswijk-groep was gekaapt en waarbij een zoon van een minis ter werd gegijzeld. Onmiddellijk na de actie vertrokken de toestel len met onbekende bestemming. Directeur Moengra van de SLM heeft inmiddels telefonisch con tact gehad met de twee piloten. „We weten niet waar ze zitten, maar ze hebben gezegd dat ze goed werden behandeld", aldus Moen gra in een reactie voor de Suri naamse radio. Zegslieden in Paramaribo wijzen erop dat Brunswijk met zijn jong ste acties heeft aangetoond over een grote aanhang in het hele land te beschikken. „Het Jungle Com mando is tot diep in het westen, bijna tot de grens met Brits Guya na. doorgedrongen. Dat toont de macht van Brunswijk", aldus een zegsman. Brunswijk zou volgens berichten in Paramaribo ook een patrouilleboot van het nationale le- Haags duo chanteerde caféhouders land voor 20 oktober te verlaten. Op diverse plaatsen in de stad zijn pamfletten verspreid waarin de be volking wordt opgeroepen niet aan het werk te gaan en hun kinderen thuis te houden. De groep Brunswijk wil op deze wijze de sympathie voor hun ver zet tegen Bouterse onder de inwo ners van Paramaribo peilen. Ook bij de veerpont van Meerzorg.'die vanuit Oost-Suriname toegang geeft tot de stad, zijn pamfletten verspreid. Daarin wordt de bewo ners gevraagd om uit dat gebied weg te gaan. Olympische delegatie in Am sterdam ontvangen door spu gende demonstranten. Griekse lof Ajax. Werkende klasse in Kikker polder: UVS wint met 1-0 van Stormvogels. Valken '68 verrast bij koplo per Floreant: 1-3. RCL krijgt te weinig bij Noordwijk, Rijnsburgse Boys levert punt in tegen Marken. VANDAAG 22 PAGINA'S Verrassende winst waterpo- loërs De Zijl op VZC Titel Australië overwinning voor internationaal hockey. Opmars korfballers TOP naar top. Binnen de lijnen: Roemeen se roeister Valeria Racila wil doorroeien naar Olympische Spelen. Achtentwintig arrestaties buurman sneuvelden het 071-899241 Energieweg 25 Zoeterwoude-Rijndijk hafl<^?rl/ertii^er1 Technici zijn sinds gisteravond be- >e° ^„«lle 'e ..-Lr zig met de reparatie, maar vanmor- Marine Vliegkamp in Valkenburg werden er gisteravond uitschieters geregisteerd van windkracht 12. Voor de komende, nacht wordt windkracht 7 tot 8 met uitschieters naar windkracht 9 voorspeld. Blikseminslag vernielde gister avond een deel van de telefooncen trale van de Noordwijkse politie aan de Oude Zeeweg. De inslag ging gepaard met een enorme steekvlam waardoor de communi catie via de mobilofoons uitviel. gisteravond enkele den stilgelegd nadat in Holten zes team losgebroken koeien onder drie schillende treinen ware: gekomen. De koeien wai niek losgebroken tijden; Reddingsorganisat gisteravond onnodig voor de Katwijkse kust noodsigna len waren gezien. De alarmmel ding werd ingetrokken toen bleek zaak. politie heeft vanmorgen met 25 man twee Hagenaars 25 jaar oud aangehouden terecht op verdenking van chantage van m in pa- caféhouders. Bij de oudste ver- het on- dachte nam de politie een pistool in beslag. De twee zijn volgens de kwamen politie de initiatiefnemers van een actie nadat reeks bedreigingen, mishandelin gen en afpersingen. De politie ver wacht nog meer arrestaties in deze Ook voor computer-formulieren Buiig en veel wind Half tot zwaar bewolkt en buien. Mini mumtemperatuur omstreeks 8 graden. Middagtemperatuur omstreeks 12 gra den. Zuidwesten wind, krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer hard tot stormachtig, in de middag tijdelijk iets afnemend. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: wisselvallig weer met op de meeste dagen perioden met regen en veel wind. Middagtempera tuur rond 12 graden. Dinsdag 21 oktober 1986 zon op: 07.14 uur, zon onder: 17.33 uur; maan op: 18.44 uur, maan onder: 11.37 ter: 01.07 en 13.19 i zig met de reparatie, gen konden de mobilifoons nog niet worden gebruikt. Door blikseminslag vloog gister avond in Katwijk het dak van een woning aan de Commandeurslaan in brand. Het vuur werd snel door de brandweer geblust. Bliksemin slag was ook de oorzaak van een brand op zolder van een huis aan Kinderen vinden lijk van soldaat LEIDEN - Kinderen hebben giste ren in een weiland achter de Haag- weg de stoffelijke resten gevonden van een Nederlandse soldaat uit de Tweede Wereldoorlog. Op de plek werd ook een soldatenhelm aange troffen. De vondst werd gedaan door 3 kinderen in de leeftijd van 12 tot 13 die tijdens het spelen in het weiland aan het graven waren. Vermoedelijk gaat het om een soldaat die al tijdens de eerste oor logshandelingen in mei 1940 bij de verdediging van het vliegveld Val kenburg is gesneuveld. Vandaag zouden de stoffelijke resten wor den geborgen door de Oorlogsgra vendienst. dat de vuurpijlen niet vanaf maar vanuit het Katwijkse een trum waren afgeschoten. Op dat moment waren de red dingsboten van Scheveningen Katwijk al op meldkamers Het tweetal heeft volgens de po litie de laatste maanden verschei- denene horecagelegenheden een of meer keren bezocht. Ze legden dan een pistool op de bar en eisten gra- ook de tis drank en geld. Gaf de kroegbaas Scheveningen geen geld, dan dreigden ze zijn eta- Radio en het Marine Vliegkamp blissement te'verbouwen'en de e Valkenburg gewaarschuwd politie zoekt nog naar de daders. De genaar te mishandelen. Dat laatste ook herhaaldelijk gebeurd. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Andijvie, kilo Braadworst, 500 g £253.98 kilo ®®a>® £45 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. AMSTERDAM (GPD) - De Amsterdamse narcoticabri gade heeft met de arrestatie van 28 mensen de afgelopen week een internationale drugsbende opgerold. Bij de actie nam de politie te vens 10 kilo heroïne, een machinepistool en twee pi stolen in beslag Volgens de Amsterdamse politie, die de vangst vanmorgen bekend maakte, is met de aanhoudingen de hele Nederlandse tak van een heroïnelijn met Turkije ontman teld. Twee maanden geleden kreeg de narcoticabrigade een tip dat er vanuit Turkije een grote partij he- In Wassenaar gevonden Overleden Belg leefde maanden in duingebied (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR - In de Wassenaarse duinen, op het terrein van de wa terleiding, is kort voor het week einde het stoffelijk overschot van een 31-jarige post-beambte uit Bel gië aangetroffen, dat in verregaan de staat van ontbinding verkeerde. Uit een onderzoek is gebleken dat er geen misdrijf in het spel was, de dood zou zijn veroorzaakt door onderkoeling en verzwakking. De man heeft, voordat hij stierf) gerui me tijd in de duinen geleefd. In de buurt van het lijk, niet ver van het Fietspad naar Meijendel, vond de politie een soort bivak met vuilnis zakken en enkele kleren. In de kleren zaten papieren waaruit bleek dat de man uit Haal- tert komt. In die gemeente werd hjj op 25 juni als vermist opgegeven. Drie weken later meldde de alleen staande man zich bij een Haags pension. Hij verbleef hier tot 4 au gustus en vertelde naar België te rug te zullen keren. Volgens de pensionhouder betrof het een een zame maar geen zwaarmoedige man. roïne onderweg was naar de hoofd stad. Volgens de tipgevers ging het transport met een auto, die vorige week woensdag in de Amsterdam se volkswijk De Pijp zou arriveren. In de nacht daarop besloot de po litie tot actie over te gaan. Daarbij werden tussen een en zeven uur 's morgens invallen gedaan in 15 pan den. In een van de woningen von- deh rechercheurs 2 kilo heroïne. De overige heroïne vond de politie bij het demonteren van de auto die voor het transport was gebruikt. Uit de verhoren is gebleken dat de 28 man sterke bende, die bestond uit Nederlanders, Italianen, Joego- slaven, Portugezen en Turken, eer der dit jaar op dezelfde wijze al 25 kilo heroïne op de Amsterdamse markt bracht. DOVENALFABET - Op de Nationale Dovendag in Baarn werd het afgelopen weekeinde het eerste exemplaar gepresen teerd van het gestandaardiseerde handalfabet voor doven. Tot nu toe bestonden er in ons land ver schillende handalfabetten naast elkaar. Aardbeving in Stille Oceaan WELLINGTON (AP) - Bq de Ker- madec-eilanden in het zuiden van de Stille Oceaan heeft zich vanoch tend een zeer zware aardbeving voorgedaan. Van schade of slacht offers was vanmiddag nog niets be kend. De beving had volgens meetsta tions een kracht van 8 op de schaal van Richter. Het was de hevigste beving sinds de verwoestende Me xicaanse aardbeving van 19 sep tember 1985, die een kracht had van 8,1. De door Nieuw-Zeeland bestuur de Kermadec-eilanden liggen on geveer 1.200 kilometer ten noord oosten van North Island en ten zuiden van Tonga. Op het enige be woonde eiland van de archipel Ra- oul is een aantal meteorologen ge stationeerd. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaalt! I pet kwanaal 68.95 per half jaar 137.90 per jaar 262,40 n voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus!~\ Naam: Straal: Postcode'Plaats: Telefoon: controle bezorging) 1 2300 VB I n opsturen naar het Leidsch/Alphens Dagblad. Antwoordnummer 1 "d*" pij''va" opulupj>n.'

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1