mm Racila wil doorroeien Karpov tegen de rest DE Geen zee te hoog voor Naish Japanner loopt beste seizoentijd in marathon In schaaktoernooi van Tilburg Roemeense wil na huwelijk voor Nederland uitkomen MAANDAG 20 OKTOBER 1986 1986 SPORT PAGINA 19 TILBURG (GPD) - Anatoli Kar pov tegen de rest. Dat lijkt het do aan het begin minst gebukt te gaan onder het verlies tegen Kasparov. Jan Tim- het tiende In- man had daarvoor wel een verkla ring: "Karpov is bly dat hij einde lijk weer eens in Tilburg kan spe len. Het is zo'n beetje zijn favoriete toernooi, daarom was de korte tijd tussen zijn WK-match en het toer nooi hier voor hem geen bezwaar". terpolis-schaaktoernooi in Tilburg waar de zeven andere grootmees ters er op speculeren dat de nu de finitief onttroonde wereldkam pioen na zijn verloren match tegen Kasparov vermoeid en dus einde lijk te kloppen is. De komst van Karpov, die giste- Timman zelf is voor de tiende ren in de eerste ronde begon met keer van de partij, maar slaagde er een rustige remise tegen Ljuboje- nooit in het toernooi te winnen, vie, is opmerkelijk te noemen. Het is nog zeer de vraag of daarin Nauwelijks twee weken na afloop dit keer verandering komt. Het zijn dramatisch verlopen der- deelnemersveld is sterker dan ooit de confrontatie met Kaspari ;durft de 35-jarige Rus zich op nieuw in een strijd op hoog niveau te storten. Wint hij het jubileum- toernooi in Tilburg niet, dan wordt zijn reputatie andermaal aangetast, maar erg bang lijkt Karpov daar voor niet te zijn. De vijfvoudige winnaar van Til burg (alle nummers één van de voorgaande negen edities zijn uit genodigd; het veld wordt gecom pleteerd door Timman en Ljuboje- vic) maakte tijdens de loting en het aansluitende diner zaterdag een ontspannen indruk en leek aller- LDG blijft verrassen in damhoofdklas LEIDEN - Het Leidse Damgenoot- schap heeft zich in de derde ronde I van de damcompetitie in de Hoofd- I klasse naar een onverwachte twee de plaats toegedamd. Ditmaal was het Krimpense KDV het slachtof fer van de debuterende Leidse ploeg. Kopman Evert Bronstring open de de score voor LDG, welk voor beeld door André van der Kwartel en Wim Heemskerk werd gevolgd. Bij een 6-0 achterstand begon KDV terug te krabbelen. Theo Uitenbo- gaard wist zijn verloren stand net remise te houden, terwijl ook Wim van der Blom niet verder kwam dan remise. Peter Bronstring stel de de Leidse zege veilig door de vierde overwinning te boeken. Fred Ong en invaller Max Leiwak- kabessy bepaalden met remises de» eindstand op 12-4. Het naar de Hoofdklasse gede gradeerde Rijnsburgse RDC be vestigde zijn slechte vorm door van het Zoetermeerse DID te ver liezen: 7-9. De start was duidelijk voor de Zoetermeerders, die voor een taktische opstelling gekozen hadden. Het Rijnsburgse jeugdta- lent Dik van Dijk liet zich door te snel spel in de opening al verrassen en moest de punten aan Jakobs la ten. Openingsspecialist Cees van den Bosch verslikte zich in de opening reeds tegen Ton van Eek en moest de hele partij met een ongelukkige lange vleugel opereren. In de tyd- noodfase kon Van den Bosch de problemen niet meer aan en miste alsnog de remise. Een goede pres tatie leverde de in topvorm verke rende Gert Cederhout, die na een spannende wedstrijd de Zoeter meerse Aijan van Leeuwen wist te verslaan. Verdere Rijnsburgse po gingen om de achterstaand onge daan te maken liepen op niets uit: 7-9. Aan kop handhaafde zich het on geslagen Hazerswoudse Samen Sterk. De reserves van het Goudse Damlust kregen ihet 6-10 klop. Grote mannen bij de Hazerswou- denaren waren Martien Out, Hans Stolwijk en Jan Fase, die met hun zege's de basis voor de overwin ning legden. Het Wassenaars Dam- genootschap herstelde zich van het zwakke optreden in de tweede ron de en versloeg overtuigend Bos koop, waardoor men zich van een plaats in de middenmoot verzeker de. Het Bodegraafse OGB bleeft rode lantaarndrager door ook de derde wedstrijd te verliezen: 7-9 te gen het Alphense HDC. In de Eerste klasse moest het Leiderdorpse LDC tegen Alphen met een 4-12 nederlaag genoegen nemen. De laatste borden hadden vrijwel niets in te brengen hetgeen de forse nederlaag tot gevolg had. Het reserve-team van de Rijns burgse Damclub overtuigde voor de eerste maal door Mariahoeve op een 6-10 nederlaag te trakteren. Problemen rond finale Davis Cup STOCKHOLM (SID) - Als het aan de coach van het Zweedse Davis- bekerteam Hans Olsson ligt, wordt de finale van de strijd om de lan- denbokaal dit jaar niet gehouden. De titelverdedigers worden vol gens de agenda van de internatio nale federatie van 26 tot en met 28 december in Australië verwacht. De Zweden hebben de ITF echter verzocht de finale een week te ver vroegen zodat de Scandinaviërs dit keer wel Nieuwjaar in eigen huis kunnen vieren. De federatie wil daar niet van weten. Olsson's reac tie was duidelijk: "Ze kunnen de beker naar Australië sturen". Daar won Boris Becker gisteren zijn zevende GP-toernooi van dit jaar. In Sydney versloeg hij in de finale Ivan Lendl met 3-6, 7-6 (7-2), 6-2. 6-0. De Zweed Stefan Edberg zege vierde in het tennistoernooi van Bazel. Hij klopte in de eindstrijd de Fransman Yannich Noah: 7-6, 6-2, 6-7, 7-6. Martina Navratiolova zegevierde in Filderstadt door winst op Mand- likova: 6-2, 6-3. Navratilova heeft nu meer dan 1000 overwinningen bij de profs op haar naam. terwijl Timman misschien niet schaaktechnisch maar in elk geval wel mentaal nog kampt met de na- weëen van zijn verloren kandida- tenmatch tegen Joesoepov. De Amsterdammer liet een maand geleden nog weten dat hij totaal geen zin meer in schaken had. Inmiddels is die weerzin ge deeltelijk overwonnen. "Zo langza merhand ben ik uit het dal aan het komen. Al blijf ik er bij dat ik de laatste tijd echt niet slechter speel de dan voor de reeks partijen tegen Joesoepov. Ik had alleen last van vermoeidheid na een ontzettend druk en belangrijk programma. Ik ben niet bang voor dit toernooi, ik ben altijd optimistisch en ik heb het gevoel een dergelijke kracht meting nu wel weer aan te kun nen", aldus Timman, die zijn partij tegen Portisch afbrak. Datzelfde gold voor Hubner en Kortsjnoi, die in de eerste zitting ook nog geen beslissing konden forceren. Tony Miles echter kende een daverende start. De Brit, die vorig jaar opzien baarde door lig gend op een massagetafel gedeeld winnaar te worden, versloeg nu meteen Beljavski. Als het aan Mi- les ligt zal hij dit keer zijn bijdrage aan de publiciteit beperken tot het spelen van spraakmakende partij en. "Jullie zullen mij nu alleen zien zitten en lopen", sprak Miles. "Van mijn rug heb ik momenteel geen last meer en liggen doe ik daarom alleen nog in bed" Het Interpolis-toernooi dat, zo meldde de organiserende verzeke ringsmaatschappij tijdens de ope ningsplechtigheid in de universi teit van Tilburg, is gewaarborgd tot in elk geval 1990, kent dit jaar een primeur: voor het eerst zal het pu bliek toegang hebben tot de speel zaal en niet hoeven te volstaan met een verblijf in de commentaar ruimte. Voorts is het prijzengeld opgeschroefd naar een totaal van Een ontspannen Anatoli Karpov startte gisteren met remise in het schaaktoernooi van Tilburg. (foto ANP) 86.500 gulden, waarvan 20.000 voor de winnaar. Voor een schaaktoer nooi ongekend hoge bedragen, die een schril contrast vormden met de spandoeken en aanplakbiljetten in de universiteit van Tilburg die door overheidsbezuinigingen min der goede vooruitzichten heeft. ZANDVOORT - Robby Naish heeft gisteren voor de vierde achtereenvolgende keer de we reldtitel bij het brandingsurfen voor professionals behaald. De Amerikaan bleek in Zandvoort voor 150.000 toeschouwers niet al leen in het algemeen klassement, maar ook in de golfproef en op de slalom uiteindelijk de sterkste over het gehele seizoen. „Uiteraard ben ik blij met deze titel, maar het heeft me meer moei te gekost dan voorgaande jaren", verklaarde de tevreden titelhouder na afloop. Het course-racen moest hij voor het eerst in vier jaar over laten aan Olympisch kampioen Stephan van den Berg, die in deze discipline de wereldtitel verover de. Van den Berg eindigde in het algemeen klassement als tweede voor de Zweed Anders Bringdal. Bij de vrouwen was het de Francai- se Nathalie Le Liere die eerste werd voor de Amerikaanse Dana Dawes en de Canadese Anick Gra- veline. De Zandvoortse Martine van Soolingen eindigde als vyfde. De slalom bleek het meest spec taculaire onderdeel van de kam- pioensstrijd en was terecht voor het laatste bewaard. In een zeer spannende finale was het Eric Groenewoud die vanaf het strand een goede start maakte en met Robby Naish de kop nam. Dat duurde niet lang, want Naish leid de al na één ronde voor Bringdal, Eric Groenewoud en Olaf van Tol. De wind die inmiddels tot dertig knopen was opgelopen zorgde voor zeer hoge golven, waardoor een aanslag werd gepleegd op de conditie van de surfers. Aan het einde kwam Naish als eerste op de finish af, maar door de hoge branding werd hij onder de finishlijn gezet waardoor hij extra overstag diende te gaan. Dit kostte hem zoveel tijd dat de Zweed Bringdal uiteindelijk voor hem fi nishte. Als derde kwam Van Tol over de finish, gevolgd door Groe newoud. Van Tol revancheerde zich daarmee goed voor de magere resultaten eerder vorige week. Ed win Bonvie eindigde als tiende, terwijl Dick van der Speek moest een vierde plaats tij dens de voorronden niet werd op gemerkt door de jury zodat hij met een kater aan strand bleef. Eerder op de dag werd de golf- prpef ('wave-performance') afge werkt. In de eerste ronden moes ten Olaf van Tol en Eric Groene woud tegen elkaar uitkomen. We derom liet de jonge Noordwijker- houter Groenewoud zien dat hij bij deze profesionals thuis hoort. Hij versloeg Van Tol. Later kwam hij uit tegen Stephan van den Berg en verloor. Groenewoud: "Ik begrijp hier niets van. Normaal gesproken verlies ik niet van hem. Ik heb het idee dat de jury bevooroordeeld was, ik heb van de naam Van den Berg verloren". Stephan van den Berg beaamde dat. "Inderdaad is Groenewoud beter, maar ik heb ge varen voor wat ik waard was. Tij dens een wedstrijd is in principe iedereen te verslaan en hoe de jury oordeeld daar dienen we ons bij neer te leggen". In de finale oor deelde de jury de verrichtingen van Robby Naish hoger dan die van zijn landgenoot Alex Aquera. JAN VAN DUYN PEKING (AFP) - Kodama Taisuke king zijn tweede marathon-zege recordhouder Lopes (Rotterdam heeft gisteren de marathon king gewonnen. De Japanner leg de de 42,195 km in stromende re gen af in 2 uur 7 minuten en 35 se conden, de beste tijd van dit sei zoen. De tweede plaats was voor zijn landgenoot Kunimitsu Ito in 2.07,57. Taisuke Kodama behaalde in Pe- i dit jaar. De Japanner was op 2 februari met 2 uur 10 minuten en 34 seconden de snelste in Beppu. Dat persoonlijke record verbeterde de Aziaat in Peking met bijna drie minuten. De 2.07.35 van Kodama is niet alleen de beste seizoentijd maar tevens de derde prestaties al ler tijden. Alleen officieus wereld- 1985,2.07.12) en de Engelsman Ste ve Jones (Chicago 1985, 2.07.13) waren ooit sneller. In Peking bleef ook Kunimitsu Ito binnen de 2 uur en 8 minuten met 2.07.57. In totaal hebben nu vijf lopers de marathon binnen de 2 uur en 8 minuten gelopen. De vijfde is wereldkampioen Robert de Castella uit Australië, die op 21 april van dit jaar de marathon van Boston in 2.07.51 op zijn naam bracht. De Chinese atlete Guang Ping Li Sujie met 21.34,37. Carla Beurskens won gisteren in de Zwitserse plaats Bonaduz met overmacht een veldloop over 10 km. in 42 minuten en 25,72 j heeft het wereldrecord 5000 meter den. De favoriete Limburgse atlete snelwandelen in Qingdao gebracht had een voorsprong op dé Zwitser- op 21 minuten 26,50 seconden. Het se Helen Comsa van ruim twee mi- oude record stond sinds 7 septem- nuten. Bij de mannen zegevierde ber op naam van Pings landgenote de Brit Hugh Jones in 37.50,63. WASSENAAR - Nederland is een Olympisch kampioene rijker. Sinds eind september woont de Roemeense roeister Valeria Raci- la in ons land. Deze zomer trouw de de winnares van de gouden medaille in de skifin Los Angeles met de Nederlandse internatio nal Steven van Groningen; ze kreeg aan het eind van de vorige maand van de Roemeense autori teiten toestemming haar land te verlaten. De Oosteuropese top sportster wil in en voor Neder land haar rijke sportcarrière voortzetten en heeft bij de roei vereniging "Die Leythe" in Lei den, de club waar ook Van Gro ningen zelf roeit, voorzichtig een begin gemaakt met trainingen in haar nieuwe omgeving. Overigens is de eerste taak, die de 29-jarige Olympische kam pioene zich heeft gesteld, zo snel mogelijk Nederlands leren. Tot het zover is, moet echtgenoot Ste ven, die inmiddels de Roemeense taal goed beheerst, steeds als tolk optreden, omdat Racila zelf ver der geen andere taal spreekt. In de kamer van hun tijdelijke woning in Wassenaar zit Valeria op de grond te midden van ver schillende Nederlandse taalboek jes van de lagere school. De her nieuwde uitgave van "A is een Aapje...." ligt toevallig open bij: "S is het scheepje waar Steven mee speelt". De begroeting gaat al enigszins in het Nederlands. Tijdens de rest van het gesprek fungeert de gastheer als tolk. Ut Arad "Ik kom uit het Noorden van Roemenië, uit Stulpicani in Mol davië, maar heb mijn studietijd doorgebracht in Arad bij de Hon gaarse grens. Ik heb een oplei ding gevolgd voor fototlaboran- te, maar heb dat beroep nooit uit geoefend. Ik heb ook nog twee jaar aan de faculteit voor licha melijke opvoeding in Boekarest gestudeerd. In Arad ben ik met roeien begonnen bij "Ut Arad", toen ik 17 was". De vraag of ze Feyenoord kent, behoeft niet te worden vertaald; de naam van de Rotterdamse voetbalclub is be kend in Arad, waarschijnlijk net zoals Ut Arad, de club van de tex tielarbeiders, bij Nederlandse voetbalkenners nog steeds herin neringen oproept aan het Euro pacup-gebeuren van weleer. Achtmaal kwam Racila uit voor Roemenië op een wereldti telstrijd of een Olympisch toer nooi. In 1978 startte ze haar in ternationale sportloopbaan met een zesde plaats in de dubbelvier. Nadien won de succesvolle Roe- scullster drie maal brons, op de Olympische Spelen van Moskou, tweemaal zilver en eenmaal goud in L.A. De laatste medaille was de zilve ren in het skifnummer in Haze- winkel in 1985. Vorig jaar verscheen Racila geen enkele maal aan de start. In de roeiwereld ging het verhaal, Aanpak De topskiffeuze is ervan over tuigd dat die verschillen in de re sultaten van de Nederlanders en de Roemenen op de grote toer nooien (Roemenië won deze zo mer in Nottingham bij de dames alleen in de skif! geen medaille) - terug te voeren zijn tot het ver schil in aanpak: "Als in Neder land netzo gewerkt zou worden als bij ons, dan zouden de resul taten ook veel beter zijn". Tweemaal per dag trainen, zestig kilometer per dag roeien is voor Nederlandse roeisters echter niet haalbaar, maar volgens des kundigen ook niet eens nodig en gewenst. Maar wie wint heeft ge lijk en Racila gelooft stellig in de trainingsaanpak, die haar zo veel succes heeft gebracht. Ze wil die ook in Leiden zo voortzetten. "Als de middelen daartoe voor handen zijn", aldus de Roemeen se roeister: "Tijd, geld, boten, be geleiding, het is daar geen enkel probleem". Valeria van Groningen is ken nelijk nog onbekend met de fi nanciële kanten van het bedrij ven van topsport in Nederland. Om zo te kunnen trainen en bege leid te worden als de winnares van het Olympische goud aan geeft, zal een sponsor gevonden moeten worden. Echtgenoot van Groningen beaamt dat. Roeiver eniging "Die Leythe", waar de toproeister zich kortgeleden als lid heeft aangemeld, kan onmo gelijk op korte termijn een nieu we topboot van elf mille financie ren en dat is nog maar één aspekt i de kosten, die een topsporter op dat Valeria Racila op de Leidse Rijn: 'In Roemenië gaat de coach mee in een motorboot'. (foto Lock Zuyderduin) dat de Roemeense autoriteiten, na het bekend worden van de hu welijksplannen met de Nederlan der Van Groningen, haar geen toestemming meer gaven het land te verlaten. Zelf geeft ze een andere verklaring voor haar af wezigheid op de internationale wedstrijden: "Ik moest nogal veel papierwerk afhandelen als voor bereiding op ons huwelijk. Daar door had ik absoluut geen tijd". Voorzichtig Het valt direct op, dat Valeria van Groningen erg voorzichtig is met uitlatingen, die negatief zou den kunnen worden opgevat voor Roemenië. Ze wil haar vader land op geen enkele manier c zijn dan in Roemenië. Waar schijnlijk is het nooit een punt van discussie geweest dat het echtpaar Van Groningen zich in Nederland zou vestigen. Toch zegt de zesvoudig medaillewin nares het een erg moeilijke beslis sing te hebben gevonden haar ge boorteland te verlaten. Ze kan echter terug, zovaak ze wil, om dat ze niet is gevlucht, hoewel ze talloze malen tijdens wedstrijden in het Westen de kans heeft gehad om achter te blijven. "Zoiets zou ik nooit doen, dat is niet mijn aard. Uiteindelijk is alles heel snel gegaan. In nog geen jaar. We hebben van de autoriteiten in Roemenië goede medewerking gehad, zowel bij de toestemming voor het trouwen, als om het land. te verlaten. Ik denk dat het juist komt, omdat ik zo vaak in het westen had kunnen blijven, maar dat nooit heb gedaan". Het feit dat de Roemenen, als ze Racila zouden laten gaan, een topsportster kwijt zouden raken, heeft achteraf gezien geen in vloed gehad op de houding van de autoriteiten. Racila: "ik was wel bang, dat ze me om die rede nen misschien niet zouden laten gaan, maar men heeft me met rust gelaten. Er waren geen se rieuze pogingen om me over te halen te blijven". Discussie De vraag wanneer ze haar hui dige echtgenoot leerde kennen, le vert een korte discussie op tussen de beide echtelieden. Van Gro ningen is kennelijk de initiatief nemer geweestvolgens hem was het tijdens de wereldkampioen schappen in Luzern in 1982. Va leria kan zich dat niet herinne- jaar i houdt het op de W.K. het ma in Duisburg. De communicatie verliep aan vankelijk moeizaam "met armen en benen". Racila sprak alleen Roemeens en Van Groningen be greep daar niets van. Toen de Ne derlander degene die de brieven over en weer vertaalde begon te wantrouwen, besloot hij in ijl tempo zichzelf de Roemeense taal eigen te maken. Dat was na de Olympische Spelen in Los Ange les, waar Van Groningen was als lid van de Nederlandse roei- ploeg. Tijdens de wereldkampioen schappen van 1985 in Hazewin- kel werden de trouwplannen ge boren en werd de ellenlange weg naar toestemming ingeslagen, waarbij al spoedig duidelijk werd, dat het beheersen van de Roemeense taal voor de Leidse roeier uitermate nuttig was. Door een verandering in de Ne derlandse wet is mevrouw Van Groningen door haar huwelijk niet automatisch Nederlandse. Dat wil ze wel graag worden, om voor Nederland uit te kunnen ko men op internationale toernooi en: "Mijn doelen zijn de wereld kampioenschappen komende zo mer in Kopenhagen en de Olym pische Spelen in Seoul. Seoul zou mijn derde Olympiade zijn, dat zou fantastisch zijn. En dan het liefst nog met dezelfde resulta ten". Eventueel zou ze ook wel voor haar geboorteland willen uitko men, maar ze denkt dat Roeme nië dat niet zal willen. De vraag waarom de Roemenen van haar diensten niet meer gebruik zou den willen maken, blijft echter na een aarzeling en ondanks enig aandringen van de "tolk", onbeantwoord. Valeria Racila, die momenteel in de skif traint, maar ook in de dubbeltwee met Jos Compaan, weet deels uit eigen ervaring, deels door verhalen van echtge noot Steven, dat er grote verschil len bestaan in trainingsaanpak tussen Nederland en Roemenië: "Bij ons ben je constant met roeien bezig, het hele jaar door tweemaal per dag. Elke boot heeft daar een eigen full-time trainer. We zitten veel in trai ningskampen; de coach gaat elke training mee het meer op in een motorboot. In Roemenië wordt maakt. Groningen de haar Omypi- kan verdedi- dus nog enkele zware hindernissen door de sym pathieke Roemeense genomen worden. Het afgelopen weekeinde maakte ze voor het eerst kennis met het Nederlandse wedstrij- droeien. Die Leythe hield haar clubkampioenschappen op het Galgewater en de Roemeense was een van de deelneemsters. Zater dag begon de Olympische kam pioene met verlies in een paar ra ces. De finale van de wereldkam pioenschappen in Hazewinkel in augustus 1985 was de laatste ra ce geweest en gebrek aan vorm en wedstrijdritme leek de toproei ster parten te spelen. Gisteren was Valeria van Gro ningen veel beter op dreef en toonde ze haar kracht en klasse. Zoals verwacht won ze de da- messkiffinale zonder problemen, maar ook in diverse andere num mers kwam Van Groningen win nend over de finish in de dames- dubbeltwee met Jos Compaan en in de gestuurde vier en de acht. Alleen in de gemengde dubbelt wee moest het echtpaar Van Gro ningen de meerdere erkennen in Jos Compaan en Rob Robbers. Valeria van Groningen maak te een ontspannen indruk, toen de skifrace voorbij was en zal het eerste nationale optreden in haar eigen nummer nog een tijdje uit stellen. Over twee weken maakt de Roemeense kampioene voor de "Novembervieren" op de Amstel deel uit van een dubbelvier met Jos Compaan, Marijke Zeekand en Karin Hommers - allen me daillewinnaressen tijdens de jongste wereldtitelstrijd in Not tingham. Twee weken later start ze in de "Paul Venemans-prijs" met Compaan in de stuurmanlo- ze twee, een nummer waarin de Olympische skifkampioene nooit eerder uitkwam. JAN KLERKS

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19