Titel van Australië overwinning voor het internationale hockey 'We zullen hard moeten werken' Hun moment, ons verhaal! Handbalsters verbazen zelfs Jan Kecskemethy Baronchelli slaat toe in Lombardije Kloppenburg botst frontaal op NTTB Belda wint op Montjuich Kelly wint Criterium der Azen WK financieel succes Charlesworth beste speler SSSaWSHBSBB SXASKSSIS Wij houden u op de hoogte LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 20 OKTOBER 1986 SPORT PAGINA 17 BARCELONA (ANP) - De Span jaard Vicente Belda heeft gisteren de befaamde klimkoers op Mont- juich voor de tweede achtereenvol- I gende keer gewonnen. Hij was zo- wel in de rit in lijn ovef 20,8 kilo meter de snelste, als in de indivi duele koers bergop over 7,3 kilo meter. De Fransman Laurent Fig- non bleef nog het dichtst in de buurt. De P5rij zenaar eindigde als tweede met 41 seconden achter stand op Belda. De in Nederlandse dienst rijden de Pedro Delgado werd op 57 se- I conden derde en zijn land- en nieu we ploeggenoot Jose-Luis Laguia vijfde achter Marino Lejarreta. Oud-wereldkampioen Joop Zoete melk besloot het lange wielersei- zoen op Montjuich met de tiende plaats. De Nederlandse veteraan had een achterstand van 2.48. Dat was nog altijd veel beter dan een toch erkende tijdrijder als Charles Mottet, die als 23e en laatste over de eindstreep ging. MILAAN (AFP) - Negen jaar na zijn eerste overwinning - in 1977 - ging Gian-Battista Baronchelli za terdag opnieuw als winnaar van de Ronde van Lombardije onder het finishdoek in Milaan door. De 33- jarige Italiaan, de oudste renner van het deelnemersveld, verraste zijn vijf medevluchters op drie ki lometer van de eindstreep met een flitsende demarrage. De Ier Sean Kelly, die samen met de Portugees Acacio Da Silva de koers contro leerde, weigerde achter Baronchel li aan te gaan en liet daarmee de kans op zijn 28e seizoensoverwin ning liggen. De laatste klassieker van het wie- Ierseizoen, over 262 kilometer, werd op gang gebracht door de Fransman Laurent Fignon, die op de steile helling van de Valico di Valcava wegsprong. Kelly reageer de als eerste op de uitlooppoging van de oud-Tourwinnaar. Baron chelli volgde de versnelling van de Ier. Achter dit tweetal nam de Fransman Charly Mottet, samen met de Portugees Da Silva, de Ita liaan Giupponi en de Australiër Phil Anderson de achtervolging in handen. Tijdens de moeilijke afda ling moest Mottet het groepje laten gaan. De Zwitser Schoenemberger i nam, na een energieke achtervol gingsrace, de plaats van de jonge Fransman in. Onder aanvoering van Anderson, die zijn oude vorm pas in het na jaar terugvond, kwam de aanslui ting tot stand. De voorsprong van de zes koplopers groeide in de laat ste honderd kilometer tot ruim zven minuten. De achtervolgers waren inmiddels tot een groepje van vijfentwintig renners uitge dund. Het merendeel van de 168 renners, die 's morgens aan de start stonden, genoot meer van het mooie herfstweer en hield het na 150 kilometer voor gezien. Op drie kilometer voor het einde besloot Baronchelli zijn kans te wagen. "In de sprint was ik toch kansloos tegen Kelly en Anderson. Het was een vertwijfelde poging, maar toen niemand reageerde ben ik door gegaan", aldus de 'oude' Italiaan, die overweegt volgend jaar in de Ronde van Frankrijk te starten. Kelly toonde zich na afloop te leurgesteld. De winnaar van het su- perprestige-klassement had geen begrip voor de afwachtende hou ding van Anderson, die volgens de Ier zijn zinnen op deze wedstrijd had gezet. De renner van Post was echter niet van plan het zware werk voor de snelle Kelly te doen. De tweestrijd speelde Baronchelli in de kaart. Vijftien seconden voor zijn medevluchters ging hij als eer ste over de streep. Kelly besliste de strijd om de tweede plaats in zijn voordeel door Anderson in de sprint te verslaan. Sean Kelly Kelly greep gisteren de mogelijk heid om zich voor zijn mislukte machtsgreep te revancheren. In het Criterium der Azen, een rit over 99 kilometer met start en fi nish in Montreuil-sous-Bois, haal de Ier zijn gram. Hij versloeg in de eindsprint zijn medevluchters de Nederlanders Adri van der Poel en de Portugees Acacio da Silva. Van de zeventien vertrokken coureurs kwamen er vijftien aan. De Amerikaan Greg LeMond rijdt volgend seizoen toch voor de wielerploeg van Bernard Tapie. De winnaar van de Ronde vqn Frank rijk leek lange tijd deel te gaan uit maken van een nieuwe Ameri kaanse wielerploeg. Michel Lau rent, manager van de Franse ploeg, maakte zaterdag bij de start van de Ronde van Lombardije bekend, dat de Amerikaan alsnog voor één jaar heeft bijgetekend. GAANDEREN (GPD) - De inter nationale tafeltennisloopbaan van Miijam Kloppenburg is ernstig in gevaar gekomen, nu zij in frontale botsing is gekomen met de sport- commissie van de Nederlandse Ta- feltennisbond. Namens Miijam Kloppenburg vertelde vader en persoonlijk coach Jan Kloppen burg zaterdagavond tijdens een vraaggesprek met Omroep Gelder land, dat hij en zijn dochter bereid zijn de consequenties van een ver banning uit de nationale selectie te zullen accepteren. De problemen ontstonden, toen de sportcommissie van de NTTB aan een aantal potentiële selectie spelers en -speelsters een verkla ring zond, met het verzoek die te ondertekenen. Met die handteke- LONDEN (GPD) - Dat Australië gisteren voor de eerste maal in de WK-historie de we reldbeker uit handen van IOC-president Samaranch in ontvangst mocht nemen, was zonder meer een overinning voor het internationale hockey. De Australische formatie bewees op het zesde wereldtoernooi in Londen van uitzonderlijke klasse te zijn en zag die suprematie terecht met de hoogste eer beloond. Het spel van de Australische ploeg was een verademing tussen het kracht- en afbraakhockey, dat de meeste landen in de World Cup de monstreerden. Engeland kwam er, gesteund door het thuisfront, zelfs i de finale en de Sowjet-Unie stitute of Sports opgericht, waar onder leiding van Aggiss topspor ters kunnen trainen en studeren. Die ontwikkelingen hebben de Aussies gebracht, waar ze nu zijn. mee in ae unaie en ae öowjei-ume npcnnrfankQ intron ste^'vier Tm^tóndelyk ^n^de 15m aanvankel«k menuue struikelen over West-Duitsland (3- ^fsfh"e te Soleren. In Alleen de Westdniters konden alle voorgaande vijf WK's kwamen met hun techniek en loopvermo- gen in de schaduw staan van Au stralië, al werkten zij geen impone rend wereldkampioenschap af. zag verbleken. Weliswaar lag er nog een bronzen medaille in het verschiet, maar de desillusie over deze gemiste kans was zo groot, dat de strijd om die plak door Groot-Brittannie (3-2 winst) werd beslist. Gisteren dreigde die geschiede nis zich te herhalen toen Engeland zes minuten voor tijd de achter stand naar 2-1 terugbracht en de Britten net als zaterdag tegen West-Duitsland op een nieuwe vierde plaats op de Olympische stunt leek aan te sturen. Zover Spelen in Los Angeles, waar het kwam het niet, "maar" zo gaf Ag- team r indrukwekkende giss naderhand toe, "het heeft i poulewedstrijden door derlaag tegen Pakistan het goud mijn leven ge- Terry Walsh rent juichend weg nadat hij in de finale tegen Engeland het eerste doelpunt voor zijn rekening heeft genomen. Warren Birmingham (links) en Colin Batch zetten de achtervolging in. (foto ap> Voor technische spelers, die onvol doende fysieke hardheid kunnen opbrengen, is, zo bleek op dit WK, geen plaats meer in het hedendaag se internationale hockey. Die nieu we tendens zou de FIH net als ove rigens het steeds meer voorkomen de spelbederf (de zogenaamde icings) zorgen moeten baren, maar de bondsbazen maken zich liever druk over de snoepreisjes die ze in LONDEN GPD) - Met een zevende outsider Argentinië om over de te- Jorritsma nam de afgelopen dagen gespeeld", oordeelde de Amster ning verklaarden de aspirant inter nationals zich akkoord met door de bond te stellen eisen en voorwaar den voor opneming in de zoge noemde brede selectie. Die verkla ring ging vergezeld van een bijbe horende brief, waarin de sportcom missie onder meer het strikt gehei me telefoonnummer van de familie Kloppenburg openbaar maakte. "Daar baalden we verschrikkelijk van", aldus Jan Kloppenburg. Maar het onafscheidelijke duo Kloppenburg weigert de door de NTTB gevraagde verklaring niet daarom te ondertekenen. "Over die voorwaarden bleven ze erg vaag, maar ik denk, dat ze wel naar een bepaald artikeltje zullen grijpen en daar kunnen ze dan alle kanten mee op. Dat is ons in het verkeerde keelgat geschoten. Eén ding is ze ker, die brief die Miijam moet on dertekenen, tekent ze zeker niet, hoe de bond er ook op zal reage- Kloppenburg vindt de vraagstel ling in de brief ook hoogst verba zend. "Je moet die verklaring on dertekenen wil je tot de zogenaam de brede selectie te horen, maar Miijam hoort daar vanzelfspre kend in. We zijn continu met tafel tennis bezig en dan moet zo'n bond niet zulke brieven ontwerpen". Hoofdbestuurslid Piet Römgens verklaarde desgevraagd, dat het niet ondertekenen van de gevraag de verklaring vermoedelijk tot uit sluiting zal leiden van de speelster uit Lichtenvoorde uit de nationale selectie. Wanneer de NTTB die stap in derdaad zal ondernemen impli ceert dat voor Kloppenburg, dat zij niet kan deelnemen aan de komen de open kampioenschappen van Italië, Joegoslavië en Frankrijk. Daardoor kan Miijam Kloppen burg haar dertiende positie op de Europese ranglijst niet verbeteren, hetgeen automatisch betekent, dat zij evenmin kan deelnemen aan het Top 12-toernooi. "Daar zitten we dan ook niet mee", luidde de reac tie van Jan Kloppenburg. Bettine Vriesekoop zal de verkla ring wèl ondertekenen. Voor de Hazerswoudse vormen de door de NTTB gestelde voorwaarden geen bezwaren. Ook de kinderen (Ge rard jr en Ellen) van de coach van Vriesekoop, Gerard Bakker, heb ben de verklaring van een handte kening voorzien. Gerdie Keen, vo rige week invalster van de 'zieke' akkoord de papieren terugge- ADVERTENTIE de nabije toekomst kunnen ken. De Aziatische teams (India en Pakistan) maakten tijdens het WK ook nadrukkelijk kennis met die nieuwe ontwikkeling en verdwe nen twee dagen voor het einde van het toernooi roemloos via de ach- plaats nam het Nederlands hoc keyteam afgelopen zaterdag af scheid van het wereldkampioen schap in Londen, maar meer dan rechtwijzing van de Spargaarden, al een voorschot op die situatie die gisteren als vijfde eindigden» door tp wijzen op meer trainingsar- r niet te spreken. beid met de nadruk op het ontwik- In topsport is de mentaliteit vaak kelen van fysieke kracht. troostprijs was het niet. „We beslissend wanneer de kwaliteit "jk denk bovendien", zo bena- dammer met de nodige zelfkritiek. "In zo'n situatie ben je snel ge neigd te zeggen: waar doe ik het allemaal voor. Ik wil er nog eens rustig over nadenken. Ik vind wel, zyn twee plaatsen te laag geein- niet veel verschilt. In dat opzicht drukte Cees Jan Diepeveen dat dat we °P cle 6°ede weg zijn. We digd", stelde bondscoach Hans schoten spelers en begeleiders in v»o»vi mAoion terdeur naar het morrende achter- Jorritsma na de uitschieter tegen de laatste week te kort. De opmer- land. Ook Nederland had moeite om overeind te blijven en kwam zodoende niet verder dan een te leurstellende zevende plaats. Australië is in dat opzicht een trendvolger, maar heeft zo'n ijzer- sterke conditie en zo'n surplus aan techniek, dat vrijwel elke tegen stander op den duur 'het gevecht' verliest. king van Ronald Jan Heijn na zqn Met die taxatie trok de technisch laatste internationale optreden leider een aanvechtbare conclusie. Weliswaar was de 4-1-nederlaag te gen Spanje een direct gevolg dat verband veelbetekenend. w ••De wisselwerking tussen het elf- beste basis om verder te aan de begeleiding had beter andere type spelers moeten lecteren. We hebben te veel techni sche jongens in het elftal. Er is geen evenwicht. Er moet een goe de mixture komen. Dat lijkt ontgoochelende uitschakeling kunnen zijn", meende hij. voor de halve finales, maar zo groot Een betere verstandhouding is waren de verschillen met de 'ont- evenwel lang niet voldoende. Er wikkelingslanden' nu ook weer zal veel meer arbeid verricht moe- niet. In de poulewedstrijd had de ten worden om de nationale ploeg ploeg al moeite met de verrassende bij de top-vier terug te brengen. De voorsprong, die de wereldkampioen daarmee heeft opgebouwd, is zo groot, dat coach Richard Aggiss na afloop van de triomf op Engeland (2-1) zonder enige schroom opmerkte: „Het is jammer voor de andere landen, LONDEN (GPD) - Het wereldkampioenschap hockey in Londen is voor maar over twee jaar winnen wij het de organisatie zowel sportief als financieel een succes geworden. Niet in de laatste plaats door de prestaties van de Engelse nationale ploeg pas- toeschouwers de poorten goud op de Spelen in Seoel". De basis voor het Australische seerden de afgelopen twee weken veel i succes vormt het beleid van de van het stadion in de buitenwijk Willesden dan was gepland. Aanvanke- bond, die sinds vorig jaar door de lijk was in de begroting een bezoekersaantal van 70.000 opgenomen, maar Nederlandse emigrant Harrie Ne- na de uitverkochte finale kon Phil Appleyard, de voorzitter van de Engel- derveen wordt geleid. De afgelo- se Hockey Federatie, met tevredenheid vaststellen, dat er bijna 85.000 ensen het zesde wereldtoernooi hadden bezocht. "En dat betekent", aldus Appleyard, dat we tenminste quitte spelen. "e ko pen jaren is er veel geld gestoken in de aanleg van kunstgrasvelden, waardoor elke grote stad (Brisbane Misschien houden zelfs nog iets over wanneer we alle kosten uitgezonderd) in het uitgestrekte komsten naast elkaar hebben gelegd", land over een dergelijke mat be- Voor het toernooi worstelde de organisatie nog met een gat van 500.000 schikt. Naast die faciliteiten heeft gulden. Maar behalve de extra winst uit de recette kwamen er de afgelo- de Australische organisatie het In- pen veertien dagen ook nog de nodige inkomsten binnen uit neven-acti- Voor Ties Kruize, Ronald Jan Heijn en Joannes Boele van Hens- broek was het WK een definitief eindstation. Weliswaar gaf de 7-2- overwinning op Polen nog enige glans aan het vertrek van het drie tal, maar na alle teleurstellingen was dat niet meer dan een schrale troost. Record-international Kruize (202 caps), die als coach verder gaat bij Klein Zwitserland, en Heijn (59) kregen tegen Polen in de tweede helft de applauswissels, die bij hun interland-status past, terwijl Boele van Hensbroek als invaller in de zelfde slotfase zijn korte internatio nale carrière (13) mocht afsluiten. Of het bij dit drietal blijft, is vooralsnog onzeker. Reserve-doel man Lex Bos, die alleen de slot wedstrijd in de basis stond, twijfelt nog of hij zal doorgaan. Hetzelfde geldt voor Tom van 't Hek, die deze beslissing nog een paar weken voor zich heeft uitgeschoven. "Ik heb voor mezelf geen best toernooi zullen niettemin hard moeten werken om de kloof met de top te dichten. Australië is een klasse apart en ook West-Duitsland is voor mij nog altijd een goede twee de. Maar het gat tussen die twee landen en de rest is niet zo drama tisch groot als velen veronderstel len". LONDEN (Van een speciale ANP-verslaggever) - De Austra lische spelverdeler Richard Charlesworth is gisteren in Londen gekozen tot beste spe ler van het hockeytoernooi om de wereldtitel voor teams. De 33-jarige Charlesworth maakt al veertien jaar deel uit van de Australische ploeg en speelde zaterdag in de halve finales te gen de Sowjet-Unie zijn 200e interland. De Engelsman Ian Taylor (31) werd uitgeroepen tot beste doelman van het toernooi. DOETINCHEM (GPD) - Ook tot verbazing van bondstrainer Jan Kecskemethy heeft het nationale dames-zaalhandbalteam het ijzer- sterk bezette internationale Hol land-Toernooi met een vierde plaats afgesloten. Weliswaar ging gisteren in Doetinchem het slot- duel tegen Noorwegen met 26-22 verloren, maar na de sensationele 20-16-triomf zaterdag op Tsjecho- slowakije en de al eerder bevoch ten zege op West-Duitsland consta- WK, dat in december in eigen land wordt gehouden, verder is dan hij zelf had gedacht. aldus Kecskemethy. De WK in de A-groep, met de ab- "Voor het begin van het toernooi solute wereldtop dus, wierp de af had ik het team geen enkel punt gelopen dagen z'n schaduwen toegedacht. Wat wil je? Als zo'n vooruit. Te meer daar Orapje beetje enig land waar speelsters straks in december weer de DDR, niet vaker dan drie keer in de week gisteren toernooi winnaar na de 21- trainen, waar ze geen enkele ver- 16-zege op Hongarije, en Hongarije goeding krijgen, stonden we in- in de poule ontmoet. Twee ploegen eens voor de opgave om tegen - met name geldt dat voor de DDR teams, behorende tot de wereld- - die een maat te groot zijn voor de top, tot een aanvaardbaar resultaat Nederlandse amateurhandbal- te komen. En dan win je voor het sters. Die kloof is er nog, "maar je pen jaren heeft doorgemaakt", vindt Kecskemethy, die dat na tuurlijk vooral baseert op die sen sationele triomf zaterdag in Geleen op Tsjechoslowakije. Met (weer) als absolute uitblink ster doelvrouwe Laura Robben zet te Nederland, dat Tsjechoslowa kije verraste met een 6-0-dekking, tot ieders verrassing de nadelige 9- 7-achterstand bij rust om in een overtuigende 20-16-zege. Vooral een prestatie dank zij het collectief, al droegen aanvallend met name Hanneke van Eijl, Petra Jordens en Esther Hageman met elk vier treffers veel bij in deze historische zege. Overigens miste Nederland eerst in de geschiedenis van West- kunt er niet omheen dat de ploeg nog drie strafworpen. Duitsland en Tsjechoslowakije en gegroeid is en nog groeit. Het re- Gisteren ontbrak 1 1 Tsjechoslowakije en gegroeid is en nog groeit. kom je tegen Hongarije maar vijf sultaat van de voorbereiding, i doelpunten te kort. Als de ploeg nu zeker ook een gevolg van het groei- nog leert om de honderd procent proces dat de selectie in de afgelo- het 't Neder landse team vooral in de persoon lijke duels letterlijk aan kracht te gen het fysiek sterke Noorwegen om met succes een greep te doen naar de nog vacante derde positie in het Holland Toernooi. "De ploeg was moe, maar toch lag het niet aan het creeren van de mogelijkhe den. Die kwamen er, maar weer bleef zeker een half dozijn onbe nut. Daarom kwamen we voor rust niet verder weg dan 13-11", analy seerde Kecskemethy, die vervol gens zijn ploeg na rust zag instor ten. Twee grote toernooien in Honga rije (deze week) en in Noorwegen (november) en mogelijk nog een stage in West-Duitsland (kort voor de WK) heeft de vrouwenploeg voor de WK nog voor de boeg. "Daarin moeten we meer routine opdoen. Ik denk dat daar de oor zaak gezocht moet worden van het te veel missen van die opgelegde kansen. Mentaal is het team sterk. Dat heeft het in dit toerooi bewe zen en die mentaliteit zal nodig zijn om bij de WK de hoofdronden te halen", stelt Kecskemethy vast. De derde pouletegenstander is straks de Verenigde Staten. Voor Nederland is dat de te kloppen te genstander, hetgeen voor het NHV overigens geen aansporing is om de VS in eigen huis eens te gaan bekijken. Voorzover dat mogelijk is, want naar het voorbeeld van, de succesvolle volleybalvrouwen, werkt de Amerikaanse ploeg aan een intensieve voorbereiding, die zich veelal in het buitenland af speelt. Sinds juni is de Amerikaan se ploeg bijeen en blijft dat ook tot en met de WK. "Als wij die mogelijkheden nu ook eens konden krijgen, dan kon den we nog dichter bij de topteams komen", verzuchtte Kecskemethy, die ervanuit gaat dat hij in de da gen of weken voor de WK de Ame rikanen in Europa in actie zal kun nen zien. „Dan zal echt blijken hoe ver we zijn, want we hebben nog af te rekenen met het gegeven dat een Nederlands team altijd problemen heeft als het ergens om gaat. Als de druk te groot is. Maar als we zo spe len als tegen Hongarije, West- Duitsland en Tsjechoslowakije winnen we. Dat kan niet anders". Hèt moment waar iedere sporter voor vecht. De overwinning, via een prima samenspel in het team, het uitschakelen van de tegenstander of het overtreffen van jezelf. Hun moment, ons verhaal. Onze journalisten zijn erbij. Alert op een goed verslag van de wedstrijd, alert op de ontwikkelingen in de sport, alert op de achtergronden die zo bepalend zijn voor een topprestatie. Als u niets wilt missen, neem dan 'n abonnement. Gewoon even de bon invullen en opsturen naar het: Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden. Of bel 071-144941. Ja, Ik wil uw krant. 7 weken op proef voor slechts 25,-! Een kwartaalabonnement voor 68,95 Ik krijg 'm eerst 2 weken gratis in de bus! Naam: Tel.: Adres: Postcode: Woonplaats:

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17