'Wat een tuig' Janbroers gaat, Harrewijn komt bij Den Bosch Grensrechter in Zuiderpark met hagel beschoten Henk Nienhuis 'blijft' veld inlopen Spanje wil talent lcweken voor Spelen MAANDAG 20 OKTOBER 1986 PAGINA 11 Olympische delegatie ontvangen door spugende demonstranten DEN BOSCH/HAARLEM (GPD) - "Ik ga nu even balen, maar dan krabbel ik weer overeind. Ik vind dienste beter dan werd verwacht. Dat was een belangrijk deel de ver- Ruud Harrewijn, die basketbal namelijk een veel te leuk vorig jaar reeds vriend en vijand spelletje om er al definitief mee te verbaasde door BS Leiden (zonder stoppen". Jan Janbroers reageerde Amerikanen nota bene) naar een tamelijk laconiek op zijn ontslag plaats in de play-offs te voereh". bij landskampioen Nashua Den De combinatie bondscoach-club- Bosch. De oud-bondscoach is met coach ziet Harrewijn niet als on onmiddellijke ingang vervangen overkomelijk. "Ik heb, toen ik ge- door Ruud Harrewijn, de huidige vraagd werd als bondscoach, met bondscoach.Een echte verrassing de NBB afgesproken dat het één is de machtswisseling in de Bra- het ander niet uitsluit. De nationa- bantse hoofdstad niet. Al vanaf het le ploeg speelt pas x begin van dit seizoen klikte het niet tussen Janbroers spelers, Griekenland) en alleen als we aantal daar niet bij de eerste acht zouden komen, zouden er in de toekomst De wedstrijden werden echter problemen kunnen ontstaan, gewonnen en zolang dat gebeurt is dat er dan, tijdens de competitie, r meestal voor de leiding van een kwalificatiewedstrijden gespeeld club geen reden om in te grijpen, De eerste competitienederlaag, be- nog heef gin deze maand tegen Kaypro wel weer Weert, kon nog als een vergissing worden afgedaan. Anders werd het toen TUS'04 Leverkusen de Neder landse titelhouder de weg naar de tweede ronde van het Europa Cup toernooi versperde en er begin vo rige week in eigen hal werd verlo ren van Direktbank Den Helder. "We hebben tussen die nederlagen door weinig trainingen gehad en daardoor niets kunnen bijscha ven", aldus Janbroers. Daar kwam voor de coach nog het probleem bij dat de sfeer on derling niet echt goed was, omdat een aantal recht dacht te hebben op meer speeltijd. "Sommige spe lers vonden anderen niet zo aardig, omdat die anderen meer minuten speelden. Zoiets past niet in het denkpatroon van professioneele| basketballers. Voor mij waren er nog maar twee mogelijkheden. Er keihard inknallen of het bijltje er bij neergooien. Omdat ik mijn ge zondheid belangrijk vind en ik er niets voor voel elke keer aangesla gen thuis te komen, had ik niet zo veel behoefte meer om door te gaan". Voordat Janbroers echter! de kans kreeg de eer helemaal aan zichzelf te houden, kreeg hij te ho ren dat de club liever verder ging met een andere coach. moeten gaan worden. Maar dat i er weg. En dan zien we aldus Harrewijn. Van Swieten overlegt met een politieman. Olde Riekerink i m links wacht Alfons Groenendijk af. DEN HAAG (GPD) - Met de in het Haagse Zuiderpark aanwezige vei- ligheidsfunktionarissen had scheidsrechter Van Swieten giste ren afgesproken het duel FC Den Haag-FC Groningen "met rust een beheersing" te benaderen. Voor het onophoudelijk afgestoken vuurwerk bleef Van Swieten dan ook doof, maar toen grensrechter Hoppe hem duidelijk maakte dat deze vanuit de tribune door iets was geraakt, legde de arbiter de strijd stil. "Mijn tweede grensrech ter had een verwonding op het ach terbeen. Het bleek de inslag van een schot hagel te zijn", verklaarde Van Swieten naderhand. De getroffen grensrechter wilde zelf niet op de gebeurtenis in de eerste helft ingaan en ook de poli- VEENDAM (GPD) - Voor de tweede keer in zijn loopbaan als hoofdtrainer in het betaalde voetbal werd Veendam-trainer, Henk Nienhuis buiten de afras tering gestuurd. Gisteren werd het gedrag van de oefenmeester scheidsrechter Van Ettekoven te gortig. Toen Nienhuis voor de derde maal bij Veendam-FC Utrecht het veld inrende, zond de arbiter hem naar de tribune. Na afloop toonde Nienhuis overigens geen berouw. "Voor mijn part straffen ze me voor maanden, maar als ik vervol gens weer een scheidsrechter tref die niet optreedt tegen aan slagen op mijn spelers, doe ik het weer", aldus Nienhuis, die helemaal over de rooie ging, toen het sterk spelende talent Huistra in de 78e minuut voor de zoveelste maal door Utrecht verdediger Verrips grof tegen de vlakte werd gewerkt. Eerder had Nienhuis zich in het veld begeven bij een ver meend doelpunt van Veendam. Hij liep juichend binnen de kalklijnen, terwijl het spel ver der ging en de bal prompt voor zijn voeten terechtkwam. Later beende de oefenmeester nog eens het veld op om de gemoe deren te sussen na een vechtpar tij, waarbij Huistra eerst door Du Chatinier k.o. werd geslagen en vervolgens op de grond nog eens een schop na kreeg van Verrips. "Wij hadden door goed voet bal een 2-0-voorsprong gekre gen", aldus Nienhuis, "waarna Utrecht in de tweede helft steeds meer agressie toonde. Van Ettekoven liet het vervol gens escaleren. Zulke zaken zijn de doodsteek voor het voetbal. Huistra is vandaag tienmaal in elkaar geschopt. Die jongen is een lust voor het oog en juist dergelijke knapen verdienen enige bescherming van de scheidsrechter. Huistra werd echter geelimineerd. Ik zal me ook in de toekomst tegen dit soort praktijken blijven verzet ten". tie was weinig mededeelzaam. Er is wel een Haagse supporter aange houden, een wapen werd niet ge vonden. Grensrechter Hoppe her vatte, volgens Van Swieten, zonder aarzelen zijn funktie aan de zijlijn. "Wanneer hij was gestopt zou ik de wedstrijd hebben gestaakt", al dus Van Swieten, die verklaarde dat ook FC Groningen-speler Ed win Olde Riekerink was bescho ten. "Ik voelde iets scherps tegen mijn been toen ik buiten de lijnen de bal opraapte. Maar ik betwijfel of ik beschoten ben", vertelde Olde Riekerink. "Het kan ook een prop je zijn geweest dat met een stuk elastiek was afgeschoten. Ik vind het allemaal een beetje overtrok ken". Den Haag gaf Groningen tijdens de wedstrijd een voorproefje van de Europa Cupwedstrijd van woensdag tegen Xamax Neucha- tel. Met defensief spel slaagden de Hagenaars er bijna in een snel ver kregen voorsprong tot het laatste fluitsignaal vast te houden. Na de treffer in de 16e minuut van Remco Boere, zijn eerste in dit seizoen, had Groningen in de slotfase de hulp nodig van Hagenaar Edwin Purvis om nog gelijk te komen: 1- Dat gebeurde aan het einde van een tweede helft, waarin alleen Van Swieten nadrukkelijk de aan dacht op zich vestigde. De spellei der ging in discussie met een poli tieman, die hem tijdens de wed strijd verslag deed van de stand van zaken buiten de lijnen. Geen verrassing Dat die opvolger van Jan Jan broers Ruud Harre wijn heet is ook al geen verrassing. De Heemstede- naar was voor het seizoen al eerste keus in Den Bosch, maar wilde in 1 Leiden blijven werken. Daar werd echter geen sponsor gevonden, waardoor Harre wijn op straat kwam te staan. Den Bosch was in middels in zee gegaan met Jan broers. Een Verheugde Ruud Har rewijn: "Het zou natuurlijk beter zijn geweest, wanneer ik vanaf het begin in Den Bosch was geweest. Nu begin ik in feite .erg laat Maar spuwd werd. De Groninger commissaris der koningin greep de actie- LAUSANNE/AMSTERDAM (GPD) - Het ontvangstcomité in Amster dam bestond zaterdagmiddag uit scheldende en spugende betogers. Te midden van een kluwen demonstranten baanden de vermoeide leden van de Stichting Olympische Spelen Amsterdam 1992 zich een weg naar het World Trade Center, waar ze elkaar na de mislukte operatie in Lau sanne vaarwel zeiden. Voor Henk Vonhoff, voorzitter van het Neder lands Olympisch Comité, was de maat vol toen hij in zijn gezicht ge- met deze ploeg moet er toch veel mogelijk zijn", aldus Harrewijn, die bij Den Bosch ondermeer Ha- gens, Heijdeman en de Amerikaan Beek aantreft, drie spelers die hij voerder in de kraag en droeg hem over aan de politie. Hét opstootje dreigde uit te lopen op een rel toen de Amsterdamse het verleden al bij Leiden onder wetsdragers de actievoerder vrij zijn hoede had. Trouwens, de meeste anderen zijn hem ook niet onbekend, om dat hij dit voorjaar werd aange steld als bondscoach, toen het na tionale team niet langer verder kon wel onmiddellijk lieten lopen Vonhoff vervolgens weigerde aan de geplande persconferentie te be ginnen, voordat de raddraaier als nog zou zijn opgepakt. "Als ik 'm handen kan krijgen i met de Tjechoslowaak Vladimir draag, moet de politie hem toch ze- Heger. Tijdens het WK in Spanje ker ook kunnen vasthouden", rea- haalde Nederland de tweede ronde geerde Vonhoff verstoord. "Er speelde aanzienlijk Onduidelij kheid rond EC-duel NICOSIA (AFP/Reuter/SID) - Drie dagen voor de eerste wed strijden in de tweede ronde van de strijd om de verschil lende Europese voetbalbe kers, is nog onzeker of de ont moeting tussen Apoel Nicosia uit Cyprus en Besiktas uit Turkije doorgang zal vinden. Apoel mag de return van de re gering niet in Nicosia tegen de Turken spelen, omdat er geen diplomatieke betrekkingen meer bestaan tussen Cyprus en Turkije sinds de invasie door Turkse troepen in 1974. Sindsdien is een deel van het eiland in handen van Turks gezinde Cyrioten. De regering van dat deel wordt echter door geen enkel land, buiten Turkije, erkend. In overleg was een een op lossing gevonden. Via Grie kenland zou het elftal van Be siktas naar Cyprus komen om het tweede duel te spelen. Af gelopen zaterdag sprak de re gering van Cyprus daar echter de banvloek over uit. Het be stuur van Apoel heeft nu ver klaard dat het morgen ook het eerste duel niet zal spelen, om dat de Turkse vereniging af spraken zou hebben geschon den. Apoel heeft de UEFA ge vraagd Besiktas uit het toer nooi te stoten. komt dan ook geen persconferen tie voordat die knaap gevat is". Pas toen daar gehoor aan was gegeven, was de NOC-voorzitter tevreden gesteld. Tegen de actievoerder, de 23-jarige G.A. S., werd proces ver baal wegens belediging opge maakt. "De menselijke lichamelijke in tegriteit dient te worden geëerbie digd", aldus Vonhoff, "en als bur- LAUSANNE (AFP) - Het IOC-lid Julio Gerlein Comelin is zater dagavond in Lausanne overleden. De 84-jarige Columbiaan, aanwe zig bij de 91e algemene vergade ring van het Internationaal Olym pisch Comité, was donderdag door een hartaanval getroffen. Zijn toestand was van dat mo ment uitzichtloos. Comelin werd in 1952 tot IOC- lid benoemd. Hij is de oprichter van het nationale Olympische Co mité van Columbia. rijk toe bijgedragen. Het versterkt in het buitenland het beeld dat ons land er een is van slampampers, drugsverslaafden en anarchisten, van onstpoorden, althans van een land dat niet in staat is dit gedrag ger heb je de plicht iemand die zich te reguleren". op dat punt misdraagt over te dra- Zelfs de leden van de Stichting gen. Of je nu premier bent of voor- Olympische Spelen Amsterdam zitter van het NOC" Anderhalve week geleden reed de Olympische trein, uitgewuifd door talloze prominenten, afgela den met optimistische reizigers richting Lausanne, waar een gooi gedaan zou worden naar de organi satie van de Olympische Spelen in 1992. Zaterdagmiddag begon om 12.43 uur op spoor 1 van het station trum bijna blokkeerden Schiphol het laatste ritje, nadat het gatieleden bespuwden gezelschap per DC 9 van de KLM naar Nederland was gevlogen. Het World Trade Center was het eind- Dost, de bedenker punt van de reis en de missie. Bin- sactie om f 19,92 1992, die zich in Lausanne nog had den onthouden van commentaar over de actiegroep, reageerden nu hevig verontwaardigd op de ver storing van de kleine afscheidspar- ty. "Opvreters", riepen de onge veer twintig demonstranten, die onder het toeziend oog van de poli tie de toegang tot het handelscen- de dele- NOC-voorzitter Henk Vonhoff wordt belaagd door een schreeu wende demon strant. Later greep hij persoon lijk een actievoer der in de kraag, omdat die hem in het gezicht had gespuugd. (foto ANP) racisme in onze stad, ons bijna te lijf gingen en witheet waren, om dat ze zijn uitgemaakt voor fucking nigger. Zo'n uitspraak pikken wij niet. Nergens. Daar zal ik mijn hele leven tegen vechten", aldus Van Thijn. Een mineurstemming als afslui ting van een voor alle delegatiele den slopende reis, die met slechts vijf van de 85 te behalen stemmen een absoluut fiasco werd. "Min stens zeven stemmen minder dan vaststond", beweerde Van Thijn. De demonstratie in Lausanne voor het Palace hotel leidde er .toe dat de Afrikanen 'en bloc' besloten van de keus voor Amsterdam af te zien. "De kans om te winnen, zo was ons 's middags wel duidelijk gewor den, was toen al niet meer voor ons weggelegd. Maar we hebben ook niet de kans gehad te bewijzen dat we wel degelijk een goede kandi daat waren voor velen", aldus Von hoff. Daardoor werd het in plaats van een eervolle nederlaag een blama ge. Het flesje champagne en de ro de roos, die de nationale lucht vaartmaatschappij hoog in de lucht boven Geneve en Amster dam aan het gezelschap aanbood, kon de sfeer niet echt verhogen. Toch waren er ook positieve ge luiden te horen. Onder meer van NOC-president Vonhoff. De enor me tegenvaller van de uitschake ling in de eersté ronde zal volgens hem geen nadelige gevolgen heb ben voor de samenwerking tussen de partijen, die drie jaar gezamen lijk aan het olympisch project heb ben gewerkt. "De sportwereld heeft hierdoor andere velden van de maatschap pij ontmoet. Ze heeft met de poli tiek en het bedrijfsleven om een ta fel gezeten en dat is de grote winst van deze hele operatie. Het resul taat verandert daar niets aan, om dat ik ervan overtuigd ben dat de deelgenoten in deze samenwer king hun koers niet laten bepalen door incidentele zaken, hoe be langrijk die ook zijn. Men heeft el kaar leren kennen, waarderen en vertrouwen. Als ik niet de overtui ging had gehad dat de sport hier voordeel van zou hebben, zou ik het voorzitterschap van het NOC nooit aanvaard hebben", aldus Vonhoff. Het kwam daarbij over en weer handtastelijkheden. Arjan de publiek- te maken, nen wachtten bloemen en drank- reageerde furieus: "Het is terecht jes, buiten eerst de onaangename dat wij het niet gekregen hebben. surprise van de razendsnel terug gekeerde Saar Boerlage en haar Wat i tuig... Wat hebben om hier nog te komen. Ze joelende trawanten, die in Zwitser- hebben toch al gewonnen", land de olympische officials schok- Machteloze woede onder de ten met racistische opmerkingen, groep, die in Lausanne zo'n twintig "Ordelijk en netjes was de demon- uur per dag heeft gewerkt stratie", meldde krant zaterdagochtend tot opwin ding van Henk Vonhoff. De Nederlanders hadden signa- Zwitserse kaar ria het verwerken van de kater len genoeg ontvangen nog eventjes in stijl gedag wilden zeggen. "Deze week is in ons aller geheugen opgeslagen als tegendeel overtuigd te zijn. Oud premier Dries van Agt bijvoor beeld zei: "De. verkiezing in Lau- het ke levenservaring", merkte burge meester Ed van Thijn op. Maar diep ingesleten is de grief de onbehoorlijke wijze uitgelopen op een totale demonstreren in Lausanne^ "Het vernedering voor ons land. Het beschamend dat uitgerekend Afri- walgelijke gedrag van Nederlandse kaanse leden van het IOC, die be- demonstranten heeft daar belang- kend zijn met de traditie van anti- BARCELONA (GPD) - Barcelona vierde het afgelopen weekeinde in grootse stijl de toewij zing van de organisatie van de Olympische Spelen van 1992. In alle buurten van de Cata laanse hoofdstad werd vrijdagnacht tot in de kleine uurtjes gefeest. Hoogtepunt van ,alle festiviteiten vormde het feest in het Montjuich-complex, bijge woond door meer dan honderdduizend waan zinnig enthousiaste Barcelonezen, die er niet moe van werden de naam van Barcelona te scanderen. In de salon van Victoria Eugenia bereidden meer dan 4000 genodigden burge meester Pasqual Maragall en zijn medewer kers een onvergetelijk welkom bij hun terug keer uit Lausanne. Hoewel Barcelona al voor 73 procent gereed is met de installaties voor de Spelen van '92, was er voor de organisatoren geen tijd om lang uit te rusten en feest te vieren. Burgemeester Pasqual Maragall had zaterdag al een langdu rig gesprek met premier Gonzales, vooral over de financiering van de voor de Spelen beno digde infra-structuur, zoals wegen en verbete ring van het veel te kleine vliegveld Prat en van de spoorwegverbindingen. Tijdens het onderhoud suggereerde premier Gonzalez dat een deel van die openbare werken door het privé-initiatief zal worden uit gevoerd. De totale kosten van die openbare projecten belopen ongeveer 4 miijard gulden, meer dan het dubbele van de zuivere organisa tiekosten van de Spelen. De grootste kluif voor de komende zes jaar vormt zonder twijfel de bouw van het Olympisch Dorp, dat gepland staat in een verlaten en troosteloos industrie gebied. Veel van de percelen, waarop in de meeste gevallen ruines van fabrieken staan, zijn al onteigend. Maar de eigenaren wier grond nog niet in gemeentehanden is overge gaan, zullen ongetwijfeld proberen het onder ste uit de kan te krijgen en een astronomische schadeloosstelling proberen te bedingen. Dit laatste kan de onteigeningsprocedure node loos rekken waardoor mogelijkerwijs de bouw van het Olympisch Dorp in gevaar kan komen. Ook de toekomst van de Spaanse sporter be gint nu de nodige zorgen te baren. Na de vreugde-explosies over de nominatie begint iedereen zich af te vragen wat de Spelen Span je in sportief opzicht kunnen brengen. In de herinnering van velen leeft nog steeds de af gang van het Spaanse voetbalelftal bij de WK van 1982, georganiseerd in eigen land. Sport is nog altijd een achtergesteld kindje in Spanje. Resultaten van de Spaanse sporters op grote internationale evenementen zijn tot dusver altijd aan de magere kant geweest. Vandaar dat van verschillende kanten dit weekeinde de oproep is gelanceerd, om in ijl tempo een nieuwe sportgeneratie te kweken, die over zes jaar Spanje aan meer dan de ge bruikelijke oogst van twee of drie medailles kan helpen. Premier Gonzalez deed een eerste geste door in overweging te nemen om de btw voor sportclubs af te schaffen, zodat er meer geld besteed kan worden aan het kweken van jong talent.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11