Hof onderzoekt rol ras bij doodstraf NIEUW IN NEDERLAND! Israël verliest toestel bij actie Libanon PENTHOUSE M Sjamir en Peres leggen ruzie bij Moskou laat Goldfarb gaan Mugabe stuurt leger naar Mozambique Bondsdag wil zwijgzame manager laten opsluiten HEI EERSTE NUMMER NU OVERAL VERKRIJGBAAR! VOOR DE MAN DIE ALLES WIL VRIJDAG 17 OKTOBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 r Machel: hoofdstad ontvlucht. TEL AVIV - Het politiek gekra keel in Israël rond de wisseling van het premierschap lijkt te zijn ver stomd. Likoedleider Sjamir gaat vandaag naar de president om de opdracht in ontvangst te nemen een kabinet van nationale eenheid te formeren. Premier Peres en zijn opvolger streken gistermiddag de kreukels strak die de rotatie van de macht in de weg hadden gestaan. door Taco Slagter Peres en Sjamir kwamen over een dat de afgelopen zomer door de socialistische regeringsleider ontslagen minister van financiën Moda'i als bewindman zonder por tefeuille toch in het kabinet mag terugkeren. De Arbeiderspartij van Peres en de premier zelf waren daar aanvankelijk mordicus tegen. Als wisselgeld kreeg Peres de be lofte van Sjamir dat hij als minister van buitenlandse zaken kandida ten voor belangrijke politieke en diplomatieke functies mag voor dragen die Sjamir dan kan benoe men. Beide politieke rivalen heb ben echter het recht van veto. Het conflict op dit punt was on- staan, nadat Peres had besloten zijn kabinetssecretaris Yossi Beilin als zijn „antenne" tot ambassadeur in Washington te benoemen, het geen de Likoed niet wilde. Samen met de kwestie Moda'i leidde dat tot stagnatie van de rotatie, zoals dat was overeengekomen in het re geerakkoord. Door het bereikte ak koord is Beilin er nu wel zeker van naar de Verenigde Staten te mogen vertrekken. De socialisten kregen echter zo veel kritiek te verduren op het ge sjoemel rond de machtswisseling, dat hen niet anders te doen stond dan snel naar een compromis te zoeken. De kritiek behelste vooral het politieke onfatsoen van de Ar beiderspartij de voorrechten van het premierschap, zoals benoemin gen van functionarissen en minis ters uit het eigen kamp, wel aan Peres toe te kennen, maar langs slinkse wegen die voordelen pro beren te onthouden aan Sjamir. Vanwege het Loofhuttenfeest dat het weekeinde begint, zal de Knesset pas midden volgende week in een motie het vertrouwen in de regering-Sjamir kunnen uit spreken. BONN - Het schandaal rond de verkoop door de Westduitse vakor ganisatie DGB van 200.000 huizen van de Neue Heimat voor één mark aan de Westberlijnse broodfabri kant Schiesser, zorgde gisteren in het parlement opnieuw voor tu mult. door Hans Hoogendijk De parlementaire de hele zaak rond de met ruim 17 miljard schuld belaste Neue Hei mat onderzoekt, wilde een van de topmanagers horen. Tot woede van de SPD en tot verbijstering van de CDU hield topmanager Alfons Lappas echter zijn mond. Hij vond dat het geen pas had hem over bedrijfsinterne zaken te verhoren. Lappas beriep zich op het bedrijfsgeheim en zei verder niets. Lappas had al eerder de rechter ingeschakeld toen de parle mentscommissie stukken over de Neue Heimat in beslag had laten nemen. Dit onderzoek loopt nog. De parlementariërs probeerden nog de topmanager achter gesloten deuren tot spreken te brengen. Toen dat ook niet lukte veroordeel den ze hem tot 1000 mark boete wegens weigering. Hoger mochten ze niet gaan. Maar dat was nog niet alles: voor het eerst in de geschiedenis van de Westduitse Bondsdag werd beslo ten de rechter in Bonn te vragen de getuige op te sluiten wegens wei gering. De rechter moet de zaak nu onderzoeken. Hij kan besluiten de onwillige getuige op te sluiten tot hij wèl wil praten. Enige beperking is dat deze gijzeling maar mag du ren tot de nieuwe verkiezingen. In het geval van Alfons Lappas bete kent dat dat hij maximaal 100 da gen vast zit, want op 25 januari gaat West-Duitsland naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. Kernproef VS LAS VEGAS (AFP) - De Verenig de Staten hebben gisteren in de woestijn van Nevada een nieuwe ondergrondse kernproef uitge voerd. De proef werd 25 minuten uitgesteld omdat zich een demon strant ophield in het proefgebied. Dat heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van energie meegedeeld. Volgens des kundigen houdt de proef verband met het SDI-onderzoek naar een defensiesysteem in de ruimte. Het was de 11e kernproef in Nevada die de Amerikanen dit jaar be kendmaakten. Het officiële Sowjet-persbureau Tass reageerde met de verklaring dat de proef een "eerbetoon" was aan de mislukte Sowjet-Ameri- kaanse top in Reykjavik. Brunswijk nadert Paramaribo ribo binnen twee weken zonder elektriciteit komt te zitten. Ook de energietoevoer voor de Suralco-be- drijven bij Moengo, Afobaka en Carolina wordt dan afgesneden. Een lokaal dagblad meldt dat ve le families vanwege de gespannen situatie Albina verlaten. Daarbij zijn ook Chinezen, die voor de eer ste levensbehoeften in het stadje zorgden. De bewoners aan de rivier de Marowijne zouden volgens an dere bronnen geen rivierwater meer willen drinken omdat er veel lijken in drijven. De bisschop van Suriname, mon seigneur Sichem, is bang dat de ge vechten zullen uitlopen op een burgeroorlog. Er zijn berichten dat reeds 600 tot 700 bosnegers zich hebben aangesloten bij Brunswijk. Bjj de gevechten van Carolina van de afgelopen dagen bleek dat bo vendien ook veel hindoestanen en Javanen tot de groep behoren. De vraag is of de guerrillastrij ders die nu op diverse plaatsen ac tief zijn de zaak wel in de hand houden. "Het loopt uit op een ordi naire belangenstrijd tussen twee partijen", zo verklaarde bisschop Sichem. nog bestaat, zouden veroordeelden in beroep gaan en dat zou het einde van deze vorm van straf beteke- Als dat zou gebeuren, zou dat niet eens de eerste keer zijn. Op ge zag van het Hooggerechtshof mochten van 1967 tot 1977 nergens in de Verenigde Staten doodstraf fen worden gegeven. Het Hof boog zich in die tijd over de vraag of het ras van de moordenaar een rol speelde bij het geven van de dood straf. Uiteindelijk verzandde dit ver bod en in 1977 stond het de indivi duele staten weer vrij de elektri sche stoel of de dodende spuit te hanteren. Van die staten hebben 37 de doodstraf weer in zijn grimmige luister hersteld en sindsdien zijn 66 veroordeelden ter dood gebracht. Dat is maar een klein deel van degenen die tot de doodstraf zijn veroordeeld maar bij wie het von nis nog niet is uitgevoerd. Niet minder dan 1788 Amerikanen zit ten in de dodencel en vooral voor hen is de uitkomst van de zaak- McCleskey letterlijk van levensbe lang. Studie De advocaat van McCleskey, die werd veroordeeld omdat hij in 1978 tijdens de beroving van een meu belzaak een agent doodschoot, heeft indrukwekkend cijfermate riaal tot zijn beschikking. Dat ma teriaal heeft hij te danken aan een studie van prof. David Baldus van de Universiteit van Iowa. Baldus onderzocht 2500 moord zaken die zich in een periode van zes jaar in Georgia hadden afge speeld. Van elke zaak werden 230 details nader onderzocht. Baldus' conclusie: of de moordenaar nu blank of zwart is doet er niet toe, wat werkelijk van belang is bij het geven van de doodstraf is het ras van het slachtoffer. Wie in Georgia een blanke ver moordt, aldus de hoogleraar, maakt elf keer zoveel kans tot de doodstraf te worden veroordeeld als wie een zwarte om het leven brengt. Cijfers van onderzoeken in andere staten bevestigen dit beeld. Om een paar voorbeelden te ge ven: 6,3 procent van de moordza ken in Florida waarbij het slachtof fer blank is, eindigen in het uit spreken van de doodstraf, tegen 0,8 procent van de zaken met een zwart slachtoffer. Voor Oklahoma zijn die cijfers 6,9 en 1,2 procent, voor Mississippi 8,2 en 0,8 procent, voor Arkansas 3,3 en 0,5 procent. Wat moet men met die cijfers aan? Laat dit op een verholen ma nier discriminatie zien? Er zijn offi cieren van justitie die zeggen dat dat niet het geval is. Een vaak ge hoord argument: „Veel zwarte moorden komen voort uit uit de hand gelopen ruzies en dat leidt normaal niet tot de doodstraf. Bij de moorden op blanken zijn vaak ook nog andere misdaden als bero ving in het spel". En de conservatieve Washington WASHINGTON - Wie een blanke vermoordt, maakt een veel grotere kans de doodstraf te krijgen, dan wanneer het om een zwarte zou gaan. Dat betekent dus, dat bij het verlenen van de doodstraf raciale overwegingen een rol spelen. Dat is in twee zinnen de kern van het beroep dat Warren McCleskey heeft aangetekend tegen de dood straf die een jury in de Amerikaan se staat Georgia tegen hem heeft uitgesproken. Het beroep dient de ze week voor het Hooggerechtshof in Washington. door Henk Dam Het Hooggerechtshof is het hoogste juridische college in de Verenigde Staten. Het heeft als bij zondere taak het toetsen van wet ten, straffen en dergelijke aan de Grondwet. McCleskey heeft zijn beroep dan ook gedaan onder ver wijzing naar die Grondwet. De Amerikaanse Constitutie ver biedt namelijk het geven van „wre de en ongewone straffen". Wat de advocaat van McCleskey nu moet zien aan te tonen, is dat de dood strafvoor zijn cliënt „wreed en on gewoon" is, omdat de strafmaat was gebaseerd op ras. Als McCleskey zijn zaak wint, zou dat van buitengewoon groot belang zijn voor de toekomst van de doodstraf in de Verenigde Sta ten. In de andere staten (naast Georgia dus) waar de doodstraf Legal Foundation zegt dat een an der argument tegen McCleskey is, dat zwarte moordenaars eerder worden gepakt dan blanke moor denaars. Populair Dat heeft niets te maken met het ras van het slachtoffer, maar ver klaart wel het buitenproportioneel grote aantal zwarten in de Ameri kaanse dodencellen - 903 blanken tegen 741 zwarten - en dat terwijl over het geheel genomen zwarten nog geen 12 procent van de Ameri kaanse bevolking uitmaken. Wat de zaak-McCleskey curieus maakt en tegelijkertijd versterkt, is dat er parallel een tweede beroeps zaak bij het Hooggerechtshof loopt. Deze keer gaat het om een blanke inwoner van Florida, James Hitchcock, die tot de doodstraf werd veroordeeld omdat hij een 13- jarig meisje heeft vermoord. Dat meisje was blank, en Hitchcock voert aan dat hij de doodstraf niet zou hebben gekregen als het om een zwart meisje zou zijn gegaan. Zoals gezegd, de uitkomst van deze zaken - uitspraken worden pas juli volgend jaar verwacht - zijn van groot belang voor de toe komst van de doodstraf. In twee opzichten hebben McCleskey en Hitchcock in ieder geval het tij niet mee. Om te beginnen is de doodstraf een in toenemende mate populaire straf in de Verenigde Staten. Vorig jaar werden 18 moordenaars geë xecuteerd, dit jaar tot oktober al 16. Meer dan 70 procent van de Amerikanen staat blijkens peilin gen achter de doodstraf. Daar komt bij dat juist enkele weken geleden het Hooggerechts hof iets van samenstelling is veran derd. Een protégé van president Reagan en uitgesproken conserva tief is nu tot hoogste rechter bin nen het college benoemd. Deze nieuwe opperrechter geeft niet de indruk de bestrijding van raciale discriminatie als prioriteit te zien. TEL AVIV - De Israëlische luchtmacht heeft gistermid dag uit wraak op bomaanslag op recruten in Jeruzalem woensdagavond, het Palestijnse vluchtelingenkamp Mia Mia bij de Zuidlibanese havenstad Sidon gebombardeerd. De actie werd ondersteund door kanonnenvuur van Israë lische oorlogsschepen. de schouder afgevuur- tijd aanslagen in Israël. Maar de Is- raëlische censuur hield publikaties van deze aanslagen tegen. Dit keer is het hen uit de hand gelopen en is het in de publiciteit gekomen. Je ruzalem was een PLO-operatie". Ook het PLO-hoofdkwartier Met een de Sam-7 raket zagen de Palestij- nen echter voor het eerst sinds de Israëlische invasie van '82, kans één van de vier Phantom-gevechts- jagers neer te halen. Eén van de twee piloten werd later na een spectaculaire reddingsoperatie Tunesische hoofdstad Tunis'kwam met een helikopter opgepikt. Een tweede bemanningslid is door de volgens radio Israël met een derge lijke verklaring. Een woordvoerder sji'itische Amal-militie gevangen zei dat de frequentie van bomaan- genomen. slagen in Israël zal worden opge voerd. Daarbij merkte hij op dat uitsluitend miltaire doelen zullen worden uitgekozen, aldus de Israë lische radio. Nadat de inhoud van het inter view met Feisal Awaida Jeruzalem had bereikt, riep het ministerie van door Taco Slagter Na een negentig minuten duren de intensieve speuractie van het Is raëlische leger ontdekte de piloot van pr.n pGhra-hfliiirontpr rfipnc buitenlandse zaken de Egyptische van een Cobra-helikopter diens collega in de heuvels van deze streek. Uit angst dat een landing lï"? testoriet i het hefschroefvliegtuig de dacht van de sji'iten gende dorpen zou trekken dat de kans niet gering was dat er op de helikopter zou worden ge schoten, klemde de gestrande pi loot zich vast en werd hij laag ambassadeur Mohammed Bassoui op het matje. Hij kreeg een pro diens regering j~ «miicr oassouuu verklaarde later dai net en en om de PL0 in E^yPte is verboden de pers te woord te staan en slechts bevoegd is kantoor in Cairo te hou den. "De Egyptische regering keurt elke terreurdaad af', aldus Op de foto wordt Goldfarb bij zijn aankomst in de VS de hand geschud door Hammer. WASHINGTON - De Russische niet had geslapen. Bassouini verklaarde later dat het dissident David Goldfarb (67) gisteren dankzij bemiddeling Goldfarb kwam Tjuist de laatste weken uitgebreid in de Amerikaanse oliebaron Armand het nieuws. De joodse geleerde had Hammer volkomen onverwacht al lang aan de Sowjet-autoriteiten vrijgelaten. Hij en zijn vrouw Ceci- gevraagd of hij mocht emigreren, lia kwamen gisteravond in Ham- i, iteun eiite lerreuraaau ai aiuus vast en werd hiUaae ove de f rond de diplomaat. Volgens radio-Cairo nier s privévliegtuig in de Verenig- vliegencTmet de heb naar eenveilb Statenaan- ten melden. De kans is ntet^ering dOOf dat de Egyptiche regering met slui- n x, p» ting van het PLO-kantoor in de neflK Uam vlogen. DaaF ging hij pas boord. Na de luchtaanval en de beschie tingen van zee zouden er branden in het vluchtelingenkamp zijn uit- ""Vy1 lj" "c in gebroken. De Libanese radio sprak Wl1 p"' directe ge- ting hoofdstad zal dreigen. Dat de PLO de aanslagen i toen in 1984 agenten van de Russi sche geheime dienst KGB zich bij hem meldden. Hem werd min of meer de vrij heid beloofd, als hij erin zou slagen te heten, eind augustus van dit jaar toch nog in de val gelokt door tus senkomst van een andere kennis. Goldfarb heeft zijn vrijlating te danken aan de 88-jarige oliemiljo nair dr. Armand Hammer. Ham mer heeft sinds de jaren twintig za kelijke contacten met de Sowjets gehad, en heeft altijd een onge woon goede toegang tot de Russi sche leiders gehad. „Ik vroeg in Moskou aan de vrbe- slechts van drie gewonden. Het is m n,ic de dertiende keer dit jaar dat Israê- samenwerking omde PLO als poli- lische gevechtsvliegtuigen aanval- tIek|^'len len uitvoeren op Palestijnse doelen u't te schakelen. in Libanon. Intussen is gedurende de hele donderdag de aanslag met hand granaten in Jeruzalem - waarbij, na een beëdiging van dienstplichti gen, bij de Klaagmuur een burger de dood vond en negenenzestig Is raëlische militairen gewond raak- de Israëlisch-Jordaanse De zwaar zieke Goldfarb, die c der meer aan suikerziekte lijdt praktisch blind is, zei gisteren, toen hij voor het eerst hoorde te zullen worden vrijgelaten, zo blij te de Amerikaanse journalist Nick gere Sovjet-ambassadeur in Was- -n persoonlijke vriend hington, Dobrynin, of ik Goldfarb de val te lokken zodat met me mee terug zou kunnen ne- Hij zei eerst: maar dat is uit gesloten. Twee uur later belde hij Daniloff, van hem, deze van spionage kon worden be ticht. Dat weigerde Goldfarb. zyn geweest dat hij de hele nacht York stond om Goldfarb welkom Zoals bekend werd Daniloff, die op met de boodschap: toestem- gisteren op het vliegveld van New JOHANNESBURG - Zimbabwe gaat aanzienlijke militaire verster- quaanse havenstad Beira. Gisteren Britse leger. Voor de opleiding i gaov «uuiuimiwc uuumujv. vuoiru- arriveerden een aantal .vuiuu»- ten - door verschillende Palestijn- i^ngen naar Mozambique sturen, staande militairen en veiligheids- —"-.-organisaties functionarissen vanuit Zimbabwe se terreur- en opgeëist. Behalve ringen als die van de in Syrië ge vestigde George Habash en Hawat- me en de over de aarde zwervende terreurbende van Abu Nidal, was Premier Mugabe wil op die het opmerkelijk dat een officiële voorkomen dat de rechtse rebel- de PLO in Cairo len-organisatie NMR zijn offensief SETE door Ruud de Wit i Maputo. Onder hen i opperbevelhebber van babweaanse leger. het gebruik van dit moderne pen zijn een aantal voormalige le den van de Britse Speciale Lucht- ook de dienst (SAS) naar Mozambique het Zim- vertrokken. Het Mozambiquaanse leger is gisteravond voor de Egyptische dio de verantwoordelijkheid na mens PLO-leider Jasser Arafat op eiste. de Mozambiquaanse hoofd stad Maputo kan voortzetten. t Er bevinden zich reeds 12.000 zich zorgen over de veiligheid Zimbabweaanse militairen in Mo- de alternatieve Woensdag kwamen de Zambiase slecht toegerust en opgeleid en be- president Kenneth Kaunda en pre- schikt over ouderwets wapentuig mier Robert Mugabe van Zimbab- uit het oostblok. Westeuropese re- we bij de Victöria-Watervallen bij- geringen staan uiterst huiverig te- de problemen in Mozambi- genover wapenleveranties que te bespreken. Beiden maken zambique en hetzelfde geldt 1 Feisel Awaida verklaarde letter- zambique. Zij beperken zich ech- via Beira. yj.kL"Ja. het is het werk van de ter tot het beschermen van de voor Mocht de door Zuid-Afrika ge- PLO geweest. En het eerste keer. We plegen al de VS. Geld om wapens in de parti- exportroute culiere handel te kopen heeft Mo- zambique niet. niet de Zimbabwe vitale olie-pijplijn en steunde NMR erin slagen de Beira- en lange spoorweg van en naar de Mozambi- route volledig te bezetten, dan wordt niet alleen de alternatieve handelsroute voor Zimbabwe en Zambia afgesneden, maar ook Mo zambique in twee stukken ver deeld. Maar de NMR heeft niet alleen succes in de buurt van Beira. Woensdagavond meldde de Mo zambiquaanse radio, dat de rebel len erin waren geslaagd om 800 meter van de spoorweglijn tussen Maputo en Nkomatipoort in Zuid- Afrika op te blazen. Het Frelimo-regeringsleger, dat in de afgelegen delen van het land geisoleerd en gedemoraliseerd is, kan maar weinig uitrichten tegen de in kleine groepjes opererende NMR-guerrillastrijders. Het Frelimo-leger zal binnenkort de beschikking krijgen over zes honderd Enfield L85 machinege weren. Een wapen dat op dit mo ment ook wordt ingevoerd bij het Het welingelichte Zuidafrikaan- se dagblad The Citizen wist te mel den dat de Mozambiquaanse presi dent Samora Machel zijn toevlucht heeft gezocht op het eiland Inhaca, op 20 kilometer voor de kust van Maputo. Volgens The Citizen zouden ook ongeveer honderd ANC-leden, die in Maputo wonen, naar Inhaca zijn overgebracht. Dit zou in verband staan met een door de Mozambi- quanen verwachte aanval het het Zuidafrikaanse leger op Maputo. De Zuidafrikaanse minister van defensie, Magnus Malan, ontkende plannen voor zo'n aanval. Hij sloot represailles echter niet uit als de regering-Machel doorgaat met het ondersteunen van het ANC. PARAMARIBO - De groep-Bruns- wijk nadert het vliegveld Zanderij. Als de groep van Brunswijk door trekt zouden zij mogelijk al over enkele dagen Paramaribo berei ken. Ten zuiden van Carolina, waar ook gevochten is, ligt de Afobaka- stuwdam, terwijl iets noordelijker de centrale bij Paranam de elektri citeitstoevoer voor de hoofdstad verzorgt. Als Brunswijk erin slaagt deze centrale te bezetten, is Paramaribo aangewezen op de centrale in de stad. Dat zou betekenen met de ge ringe energievoorraad dat Parama-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7