Buurthuis Het Spoortje houdt jongerenspreekuur Leidse intellectuelen en hun reislust Verzet winkeliers tegen nieuwbouw van sociale dienst 'Bethlehemskerk trok veel gewone Leidenaars' Actie om vrijwilligerswerk meer bekendheid te geven PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 17 OKTOBER 1986 Voor vragen over sex, drugs, school e.d. LEIDEN - Jongeren in Leiden- noord die zitten met vragen en problemen op het gebied van school, werk, huisvesting, sek sualiteit, alcohol, drugs, dienst plicht en wat dies meer zij, kunnen hiermee voortaan te recht in buurthuis Het Spoor tje aan de Bernhardkade. Jon gerenwerkster Erna Schmidt houdt er vanaf volgende week elke maandagmiddag van drie tot vijf spreekuur. De hulp is gratis en, zo verzekert Schmidt, anonimiteit gewaar borgd. beleid, vertelt dat de wijk er een is met veel jongeren met weinig op leiding en weinig kans op een baan. Vandaar dat ze speciale i dacht aan werkloze jongeren wil is voorzien maar dat is vooralsnog niet moge lijk. Praktisch bezwaar is bij voor beeld dat de ruimte waarin Schmidt het spreekuur houdt, niet besteden. "Er zijn vaak i eigen te lefoonaansluiting. "Het is niet be- gelijkheden om aan de slag te ko- paald ideaal als iemand met ge- dan die jongeren vaak weten. Werken met behoud van uitkering, bij voorbeeld". Jongeren die op het spreekuur komen, worden zoveel mogelijk slachtsziekte zit en eerst de coördi nator van het buurthuis aan de lijn krijgt". Ander bezwaar is dat ze het spreekuur in haar eentje houdt; constant een gesprek te moeten het even kan worden ze niet door verwezen, om te voorkomen dat ze uiteindelijk van het kastje naar de muur worden gestuurd. "Ik heb van een heleboel instanties infor matie en folders dus veel kan ik zelf vertellen. En als ik tijdens een gesprek iets niet weet, dan bel ik ter plekke om inlichtingen. Ik zeg dus niet meteen: ik weet het niet, ga daar en daar maar naar toe". Al leen als het echt niet anders kan spreekuur noemt. "Ik heb bij het wordt doorverwezen. Jongeren die door Schmidt zelf geholpen. Als onderbreken omdat de telefoon rinkelt, lokt haar niet. "Dan krijg je echt zo'n spreekkamer-idee. Wel licht dat we te zijner tijd wel een informatielijn opzetten, maar ik moet eerst maar kijken hoe het op deze manier loopt". DEN HAAG/LEIDEN - Twaalf winkeliers aan de Breestraat heb ben bij de Raad van State schor sing gevraagd van de bouwvergun ning voor de uitbreiding van het gebouw van de Gemeentelijke So ciale Dienst aan de Langebrug. Het betreft hier de tweede l'ase van de nieuwbouw en de middenstanders zijn in het bijzonder verbolgen door het als gevolg hiervan verlo ren gaan van een parkeerterrein aan de Boomgaardsteeg. Volgens de winkeliers had de ge meente in 1982 toegezegd dat het bewuste terrein, waarop 16 auto's kunnen parkeren, als parkeer plaats voor bezoekers van het cen trum beschikbaar zou blijven. Ove rigens alleen maar op de koop avonden en zaterdagen omdat het terrein op andere tijden dienst doet als parkeerterrein voor medewer kers van de sociale dienst. Mevrouw Brink bracht gisteren bij de behandeling van het schor- singsverzoek namens de detaillis ten naar voren dat opofferen van het parkeerterrein in strijd is met de bouwverordening en de ge maakte afspraken met de gemeen te. Zij wees er op dat er in de direc te omgeving van de sociale dienst en hun winkels slechts enkele par keerplaatsen voor het winkelend publiek beschikbaar zijn en be- schuldigde de gemeente ervan een zijdig de afspraken te schenden. De winkeliers vinden dat een lichtvaardige beoordeling van de parkeerproblemen in de Leidse binnenstad, aldus mevrouw Brink. Dat de gemeentelijke sociale dienst op dit moment een groot ge brek aan ruimte heeft vindt zij geen argument die de bepalingen van de bouwverordening terzijde kan schuiven. De winkeliers zien het weer openstellen van het Pie terskerkplein en de bouw van een parkeergarage tussen Breestraat en Boommarkt als mogelijkheden om de parkeerproblemen het hoofd te bieden. Volgens gemeentelijk woord voerster mevrouw Schram had de gemeente de winkeliers in 1982 duidelijk gemaakt dat het parkeer terrein aan de Boomgaardsteeg slechts tijdelijk als zodanig dienst zou doen. Het zou immers moeten wijken voor de uitbreiding van de GSD. Zij wees er op dat in het be stemmingsplan Pieterswijk geen parkeereis is opgenomen voor dit bouwplan. Hiervan is de reden dat er op een andere manier aan de parkeerbehoefte in het centrum van de stad is voorzien. Dit bestaat uit de bouw van pareergarages en de invoering van parkeerbeper- kende maatregelen. Het is bijvoor beeld niet de bedoeling dat lang- parkeerders hun auto in de binnen stad stallen. Bewoners en kortpar- keerders zoals het winkelend pu bliek, kunnen er echter wel hun automobielen kwijt. Omdat in 1982 dit stelsel nog niet was doorge voerd heeft de gemeente, mede naar aanleiding van de bezwaren van de winkeliers en omdat het tijdstip van de bouw van parkeer garage Sanders nog niet bekend' was, het bewuste parkeerterrein beschikbaar gesteld. Maar de situa tie was volgens de gemeente nu in grijpend veranderd mede omdat onlangs garage Sanders is gereed gekomen. Mevrouw Schram stelde bovendien 18 extra plaatsen voor kortparkeerders in het vooruit zicht tegenover het politiebureau aan de Zonneveldstraat. Zij het dat hier ook enige langparkeerders die een vergunning hebben gebruik van kunnen maken. Overigens is er nog geen uitzicht op de uitspraak van de Kroon op de beroepen die tegen het gehele bestemmingsplan Pieterswijk zijn ingesteld. De Raad van State had het bestemmingsplan voorzien van advies, onder meer over de inge diende bezwaren, weliswaar bij de minister ingediend maar heeft het om nader advies weer terugont vangen. Over het schorsingsverzoek doet staatsraad mr. P.J. Kapteyn maan dag 20 oktober uitspraak. Voor veel jongeren is de drempel naar de bestaande hulpverlenende instanties te hoog, zo is de ervaring van Schmidt, die daarmee tevens de reden voor het opzetten 1 Jongeren Adviescentrum gewerkt en gemerkt dat het toch vooral jon geren met een iets hogere oplei ding zijn die daar naar toe komen. Een buurthuis waar je op vrijdag avond ook naar de disco gaat, heeft denk ik een lagere drempel". An derzijds kan die bekendheid ook juist remmend werken: Schmidt schetst de situatie van de hulpzoe kende kleindochter die buurthuis haar de bejaarden zijn weggelopen bij voorbeeld kan Schmidt zelf niet daadwerkelijk helpen, daar is het JAC meer de aangewezen instantie voor. Wel gaat ze, als iemand dat wil, mee naar zo'n instelling. Het scala van onderwerpen aarvoor hulp kan worden ge daagd, is groot. Het varieert van het voorbehoedsmiddelen en verke ring tot dienstweigeren en dik-zijn. teit bezoekende oma tegen het lijf Schmidt bestempelt haar werkwij- loopt. Vandaar dat de spreekuur- ze als een die "uitgaat van de jon- bezoekers de stil gelegen ingang geren zelf'. Ze wil vooral niet be de zijkant van het buurthuis voogdend optreden, terwijl ze zegt :e direct in geen geval de door de jongeren moeten te berde gebrachte problemen aan derden te zullen vertellen. Over een aantal zaken, zo beseft Schmidt, zouden jongeren wellicht genoemde achterstandsgebieden- liever telefonisch willen praten. mogen gebruiken, in de ruimte staan zijn. Schmidt, die bij 't Spoortje aangesteld in het kader LEIDEN - "Vrijwilligerswerk, doe van Vrijwilligerscentrales in de je nooit voor niks". Onder die slag- maand oktober een campagne. De zin voert de Landelijke Vereniging bedoeling is om het vrijwilligers- werk meer bekendheid te geven Swetterhage aan een grote groep mensen' winnaar LEIDEN - Het team vai hage bracht gisteravond bad De Zijl de veertiende bedrijfs- estafettte op zijn i "De centrale helpt mensen bij het zoeken naar mogelijkheden en het maken van een keuze. Op dit Swetter- moment zijn er zo'n 216 vacatures, op velerlei gebied", aldus de Leid- afdeling. "Wie tijdens de ope- 11.58.2 bleef de ploeg de forma tie van Hogervorst exact één se conde voor. Als derde eindigde De Centrale, dat in de series nog de snelste tijd verwezenlijkte In een tijd ningsurjen langskomt, treft altijd De Leidse centrale is overigens ook op zoek naar nieuwe bestuurs- Swetterhage toonde zich uitein- leden. "Mensen die geïnteresseerd delijk de sterkste 21 ploegen die streden i veld zijn in de relatie tussen betaald en de door onbetaald werk of andere aspecten het vrijwilligersbeleid staat zijn om te functioneren in een gesubsidieerde instelling met twee de directie Sport en Rekreatie be schikbaar gestelde prijzen. Desal niettemin bleven de zwemmen w maar liefst 12 seconden achter op betaalde medewerkers, wordt w de tijd van de ploeg van Paanaker zocht contact op te nemen", die nog altijd het officieuze record van deze jaarlijkse estafette in han den heeft. Het adres: Vrijwilligerscentrale, In de troostfinale zegevierde het Oude Rijn 44c, Leiden, tel: 071- team van Nescafe, voor Swetterha- 149064; open op werkdagen van ge 2 en het Leidsch Dagblad. 11.00 tot 16.00 uur. Boekje over reizen aan het begin van de negentiende eeuw LEIDEN - "Maar ik zal u in mijn volgende brief schrijven, omdat het nu reeds over half twaalf 's avonds is en ik morgen te half zes op moet om naar de Dom te gaan, die, eens zo groot als de Pieterskerk, geheel van wit mar- door Wim Brands De reiziger dit dit schreef was John Bake, hoogleraar te Lei den; samen met twee vrienden maakte hij aan het begin van de vorige eeuw een tocht door Duitsland, Zwitserland en Italië. Zijn reisbrieven die in de Leidse universiteitsbibliotheek lagen, werden onlangs door Querido in boekvorm uitgegeven. Het drietal dat op 11 juni 1830 bepakt en bezakt met koffers en hoededozen op reis ging, behoor de tot de fine fleur van de Leidse universiteit: het waren de 40-jari- ge Jacob Geel, de tweede biblio thecaris van de universiteitsbi bliotheek, bekend geworden als schrijver van 'Gesprek op den Drachènfels'; de iets oudere Hendrik Arent Hamaker, docent Oosterse talen en de 42-jarige John Bake, hoogleraar klassieke talen. Stelt een tocht van Nederland naar Noord-Italië tegenwoordig niets meer voor, in de dagen van het illustere drietal was het nog een verre vakantiebes temm- ming. De neerlandicus W. van den Berg schrijft in zijn toelichting van de reisbrieven dat de trans portmogelijkheden in die tijd verre van optimaal waren. "Een Europees treinennet be stond niet. Men r de gro- John Bake, hoogleraar te Leiden: op reis, terwijl hij werd i teerd door heimwee naar zijn vrouw die thuis bleef. te trajecten aangewezen op de di- ligencediensten of de postrijtui- gen en moest zich in bergachtige streken behelpen met paarden of muilezels en bij gebrek aan ka belbaantjes hele stukken te voet afleggen". Hoe verging het de Leidse he ren? Misschien waren zij geoe fende wandelaars - elke avond pijprokend wat langs de singels sukkelen - maar of zij opgewas sen waren tegen een zware tocht... Klaarblijkelijk wel, want Bake klaagt niet veel in zijn brieven, die overigens gericht waren aan zijn vrouw, maar daarover straks meer. Slechts af en toe slaakt hij een verzuchting. Zo schrijft de eminente geleerde op 18 juni over een bergwandeling: "Het ging bovendien langzaam, omdat mijn vrienden mankementen aan de voeten of schoenen had den". En een kleine maand later laat Bake vanuit Italië weten dat Geel een weinig ongesteld was. "aan de diarree, hetgeen hier niet ongewoon is. maar licht over gaat". Scharlaken Bake ontpopt zich in zijn brie ven als een groot natuurliefheb ber. Hij krijgt maar niet genoeg van sterk bruisende stroompjes en besneeuwde bergtoppen. Op 25 juni schrijft hij: "Gister heb ben we een goddelijke tour ge maakt, rijdende 's morgens te 7 uur naar Rapperswil. Dit gaat langs het Zürich-meer, waarvan ik u reeds gisteren schreef. Ver beeld u het heerlijkste effenste water, lichtblauw van kleur en geheel doorschijnend, het meer is slechts een halfuur breed, zo dat men de gehele overzijde voor zich ziet liggen". Wie even vergeet dat de geleer de zich iets te vaak laat wegvoe ren op de vleugels van de lyriek, zal trouwens moeten erkennen dat hij een goed waarnemer is. Het blijkt bijvoorbeeld uit zo'n gedetailleerde beschrijving van streekkleding: "De boeren met grote driekante of ronde hoeden, zwarte das, scharlaken vest, ele gant gemaakte jasjes van grijze stof, met witte kousen met kou sebanden". "Bij de vrouwen was het vreemd, dat zij allen een klein kapje van goud of zilver droegen met kleuren geborduurd, met een grote strik van lint. Aan hel mutsje zit een zwarte kant, die een ruime hand breed zijnde, sierlijk langs het hoofd floddert", Soms is Bake ongewild humo ristisch. Droog noteert hij ergens dat de koetsier flink reed. "Komt er iets in de weg, dan roept hij 'hei' of 'hoi' op een vreemde toon en geeft nog met zijn zweep een goede slag op de muilezel of boer die hij voorbijrijdt". Een goede slag op de muilezel of boer - dat kon hij als 19de eeuwse heer nog ongestraft schrijven. Heimwee Vanuit Genève laat Bake zijn vrouw weten dat hij met een paar mensen veel ovèr Leiden en Leidse mensen heeft gesproken. Het lijkt een nietszeggende zin, maar ondertussen is er meer aan de hand: Bake heeft heimwee, naar zijn vrouw. Dat heimwee steekt de kop al op als hij nog maar net op weg is. O, was hij toch alleen, schrijft hij aan het begin van de tour, hij zou meer voortjachten om spoediger thuis te zijn. Weggaan en dan voortjachten om weer zo snel mogelijk bij moeder de vrouw te zijn - kan zo iemand niet beter thuis blijven? En het heimwee blijft knagen. Chur, 29 juni 1830: "Ik kon niet nalaten aan Orell, die een gevoe lig man is, en zag dat mij de tra nen in de ogen stonden, te zeg gen, ik wilde dat mijn vrouw hier Cadenabbia, 5 juli 1830: "Ik sta met mijzelf in tweestrijd om met Hamaker en Geel te breken, niet naar Genua te gaan en spoedig bij u thuis te komen. Maar is het ordentelijk? Ik weet het nog niet. O, ik verlang zo! Omhels allen van uw gezonde en verlangende Uiteindelijk zal Bake eerder dan zijn vrienden terugkeren naar Leiden. Tien dagen voor zijn reisgenoten arriveert hij weer in zijn woonplaats. Ontstemd John Bake werd in Leiden ge boren (1 septembèr 1787), stu deerde in Leiden, en bleef Lei den zijn gehele leven trouw. (Waarom is er trouwens nog steeds geen straat naar hem ver noemd, terwijl zijn leerling Co- bet wel op deze wijze is geëerd?) Was hij een verstokt Leide- naar? Nee, zegt W. van den Berg, de editeur van dit boeKje. Bake heeft verscheidene reizen ge maakt. Meestal maakte hij die echter in het gezelschap van zijn De reis die hij zonder zijn vrouw maakte, kwam hem trou wens bijna op een reprimande te staan, dat wil zeggen: de toenma lige rector-magnificus van de Leidse universiteit, C.J. van As sen, vond het maar niks dat het drietal zo lang wegbleef. Het Koninklijk Besluit van 8 september 1827 hield namelijk in dat de academische vakanties werden teruggebracht. Bake, Geel en Hamaker gingen een maand over de schreef. Van Assen schreef daarover in een brief aan Groen van Prlnste- rer, ontstemd: "Ik zelf kan voor de tweede week in July niet van hier gaan. Het hindert mij wel enigsints, dat Bake en Hamaker zoo willekeurig vóór half Juny hunne lessen eindigen en dan naar Zwitserland trekken; indien wij allen dat voorbeeld volgden, wat wierd er dan van het K.B.?" Laten we maar blij zijn dat Ba ke en de zijnen zich niets aan trokken van het besluit. Dank zij hunburgelijke ongehoorzaam heid valt er nu meer te genieten. Of zoals Bake het zou hebben uitgedrukt: te jouïsseren. In de krant van woensdag ver scheen een artikel naar aanleiding van de bijna gereed zijnde opknap beurt van de Bethlehemskerk aan de Lammermarkt. De heer P.J.M. de Baar, medewerker van de Ge meentelijke Archiefdienst, heeft naar aanleiding van dat verhaal een aantal aanvullingen. De geschiedenis van de Bethle hemskerk gaat niet terug tot 'de zestiende eeuw toen de Duitse Ge reformeerde Religie het kerkge bouw in gebruik nam", zoals in de ze krant stond. De stadswijk waar de kerk staat werd eerst in 1611 en volgende jaren gebouwd. In de oorspronkelijke 'bestem mingsplannen' was geen rekening gehouden met stegen tussen de Korte Langegracht (thans Lam mermarkt geheten) en dé Oude Singel tussen de Lange Scheistraat en de Nieuwe Mare. Het is dan ook aan het particulier initiatief te dan ken dat er toch een steeg extra ont stond. Zoals in het blok ten westen van de Lange Scheisteeg ene An- thonis Jorisz. Focker veel bouw percelen opkocht om er maar zo veel mogelijk woninkjes op te kun nen proppen de naar hem genoem de Fokkesteeg (en Fokkeplein) liet ontstaan, zo zorgde de rijke Wouter Halewijn er voor dat de Prinsen- steeg (thans Marktsteeg geheten) ontstond. Aan de Langegracht bouwde hij een brouwerij en de muur daar, die later door zware steunberen ondersteund moest worden, moet nog een overblijfsel van die brouwerij zijn. Al in de dertiger jaren van de ze ventiende eeuw nam het aantal vluchtelingen uit de Pfalz en ande re door de gruwelijke Dertigjarige Oorlog verwoeste streken in het welvarende en om ongeschoolde arbeiders gillende Leiden zodanig toe, dat zij graag kerkdiensten in hun eigen taal, het Hoogduits, zou den horen. Hoogduits werd ge sproken in de hogere delen van het Duitse rijk (Beieren, Hessen, Sak sen) en kreeg die naam in tegen stelling tot Nederduits, de taal die in de streek van Vlaanderen tot aan de Deense grens gesproken werd en waarin later het Nederlands de boventoon is gaan voeren. De kerkeraad van de Nederduits Gereformeerde gemeente van Lei den ondersteunde dit verzoek. An ders dan toen in 1584 de Fransspre kenden en in 1609 toen de Engels sprekende Gereformeerde eigen gemeenten met kerkeraad, diaco nie enz. mochten organiseren, wil de men in 1644 niet zoveel vrijheid toestaan. De te beroepen predikant moest alleen in het Duits preken, maar verder lid zijn van de kerke raad van de Nederduits Gerefor meerde gemeente. Die predikant, Samuel Althusius, kreeg dan ook een wijk in de stad toegewezen waar hij wijkpredikant was. Dit is een verklaring voor het feit dat er erg veel gewone Leidenaars, die niets met Duitsland te maken had den en niet eens Duits spraken, toch in de Hoogduitse kerk trouw den en hun kinderen lieten dopen: ze kenden Althusius en zijn opvol gers als hun wijkpredikant blijk baar beter dan een van de predi kanten die in de Pieterskerk, Hooglandse kerk of Gasthuiskerk (thans Waalse kerk op de Bree straat) preekten (of sedert 1649 ook de Marekerk en sedert 1663 de Lootskerk, de voorloper van de Oosterkerk). In 1644 kocht de stad de brouwe rij van de erfgenamen van Wouter Halewijn, die het geld wellicht konden gebruiken om daarmee de bouw van het kapitale pand Ra penburg 48 te financieren. Door de beroemde stadsarchitect Arent van 's Gravesande werd een eenvou dig, maar constructief erg knap kerkgebouw ontworpen, dat nog in hetzelfde jaar gebouwd werd. Het kreeg een paar jaar later ook een torentje? Zo ontving landmeter Gerstecorn op 3 september 1646 een betaling omdat hij in opdracht van 'mr. Arent' instructie gegeven had aan de arbeiders die het kruis op het torentje van de Hoogduitse kerk zette, zodat zij dat precies zuid-noord georiënteerd zouden richten, waartoe hij een zeker merkteken aangebracht had. In dat torentje was slechts plaats voor een klein klokje, zeker niet 'een klokkenspel'. In de achttiende eeuw, een perio de van achteruitgang en sterkere bezuinigingen dan wij thans mee maken, preekte ds. David van der Walle, naar de naam te oordelen een Hollander, maar geboren in Frankfort aan de Main, vaak voor een zeer klein gezelschap. De kerk was alleen nog in trek om in te trouwen, zowel bij arm als rijk. In 1736 viel tenslotte de bijl: vanaf 29 april moest het afgelopen zijn, werd de kerk gesloten en moesten de weinige Duitse gereformeerden maar naar de andere kerken gaan. Van der Walle kreeg gewoon een predikbeurt net als zijn andere col legae. De stad, die intertijd de kerk ge bouwd had en haar nu weer terug kreeg, richtte hem in als Arme-kin- derschool. Kinderen van bemid delde of niet armlastige ouders gin gen naar particuliere schooltjes of eventueel de Latijnse school van de stad. De armen hadden de nei ging om hun kinderen al erg vroeg 'slafelijke' arbeid te laten verrich ten, al was het maar het langs de straten lopen om hondepoep te scheppen, dat toen een gewild arti kel was Voor looierijen. Deze kin deren groeiden op voor galg en rad en door de kinderarbeid werden volwassen arbeiders werkeloos, omdat ze te duur waren. Om te zor gen voor nog enig werk en godvre zende en gehoorzame arbeiders in het heden en in de toekomst werd een drietal scholen door het stads bestuur ingericht: een naast wat nu de Lodewijkskerk is, een in de Zijl poort en een in de Hoogduitse kerk. Vanzelfsprekend werden de kinderen met zachte drang naar die (gratis) scholen gestuurd: als ze verzuimden, werd de steun voor de Diaconie aan de ouders derd of gestaakt. Wellicht door het afnemend be volkingsaantal en dus ook vermin dering van het aantal kinderen be sloot het stadsbestuur op 6 mei 1765 om de kinderen voortaan naar de Zijlpoort te sturen en de Hoog duitse kerk werd turfschuur. Hier kon de Diaconie de wintervoor raad turven bergen, waarvan ie dere week de bedeelden er een vastgesteld (niet al te groot) aantal konden krijgen. In 1807 werd hier de Armenkerk ingericht, waartoe in 1810 de banken uit de gesloten Engelse kerk in het Begijnhof (tot voor kort gedeeltelijk in gebruik bij de Universiteitsbiliotheek) naar hier overgebracht werden. Die Ar menkerk was bedoeld om de al te haveloze kerkgangers bij elkaar te plaatsen, zodat ze wat minder op vielen. In 1804 begonnen de dien sten in het Statencollege (later Uni versiteitsmanege, thans De Bak), maar wellicht in verband met de Ramp van 12 januari 1807, waarbij toen in de hele buurt alle ramen sneuvelden, werden de diensten verplaatst naar de vroegere Hoog duitse kerk. De stad gaf het ge bouw gratis ten gebruike, maar na dat enige forse reparaties nodig ge weest waren, werd een laag huurtje van 25,- per jaar gevraagd. Het ge bouw, dat in 1893 de naam Bethle hemskerk gekregen had, verviel echter steeds meer en bij een in spectie in augustus 1898 bleken de voor- en zijmuur zover naar buiten te zakken dat de burgmeeester meteen het gebruik verbood. Hier na volgden onderhandelingen wie een en ander zou gaan betalen. De herstelkosten werden op 1200,- geraamd, en B en W voelden niet veel voor zo'n grote uitgave. Uit eindelijk bood de Nederlands Her vormde Diaconie aan de kerk voor 4000.- te kopen en zelf het herstel te betalen. De gemeenteraad stemde op 16 februari 1899 zonder discussie in met dit voorstel. Bij de aanbeste ding van de bouw van een nieuwe voorgevel, ontworpen door archi tect W.C. Mulder, op 14 augustus van dat jaar, werd het timmerwerk voor ƒ509,- aangenomen door J. Boom en het metselwerk voor 1259,- door Joh. Verhoog, beiden lidmaten van de Hervormde Kerk. In totaal kostte de operatie 2155,-; de huidige restauratie zal wel iets hoger uitvallen. De voorwaarde van de Diacononie dat de naam van de kerk op de voorgevel te le zen zou moeten zijn, is vervuld. In 1914 besloot de voor de Armenkerk/Bethlehems- kerk dat de methode van geschei den godsdienstonderricht voor be deelden uit de tijd was. Besloten werd ieder binnen bepaalde gren zen vrij te laten waar men wilde kerken. Op 30 augustus 1914 vond de laatste dienst plaats. G. Eiker bout, koster, D.M. Kuivenhoven, voorlezer, en P. Duiverman, orga nist, werden daardoor op non-ac tief gesteld, al kreeg Eikerbout nog enige tijd 0,50 per zondag wegens het gebruik van de kerk door een zondagsschool. In 1916 werd de ruimte tijdelijk afgestaan voor de theoretische oefeningen van het Landstormcorps Zuid-Holland West en in november 1917 wilde de Directeur van het tijdelijk Levens- middelenbedrijf er aardappels in opslaan. Tijdens de Eerste Wereld oorlog was daar immers grote schaarste aan ontstaan en mede door 'de goeie Leienaar' De Gijse- laar was een hele voorraad in Zee land 'versierd'. De gemeenteraad had hier geen bezwaar tegen. Van het een kwam het ander en de Dia conie wilde de kerk eigenlijk wel kwijt. Na de nodige koehandel werd de prijs op 5500,- afgemaakt en bij Raadsbelsuit van 14 novem ber 1918 werd de kerk weer door de gemeente teruggekocht. Sedert dien fungeerde het gebouw als op slagplaats. Gezien de traditie heel toepasselijk: al op 3 juli 1649 werd besloten om een dakvenster in het dak van de Hoogduitse kerk te ma ken om daar opgeslagen graan voor de armen beter te kunnen luchten Stopera Wandeltochten Vanaf het Wapen van Voor schoten. ingang Schoolstraat, in Voorschoten worden zaterdag ochtend twee wandeltochten ge houden. Er kan worden gekozen uit 25 of 40 kilometer. Er wordt gestart tussen 9.00 en 11.00 uur met dien verstande dat de lange afstandwandelaars voor 10.00 uur moeten zijn vertrokken. De heer Arntzen houdt maan- het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 een dialezing over het nieuwe muziektheater in Am sterdam. Aanvang 20.15 uur. Voor informatie 141141. Lakenhal Medewerkers i Lakenhal geven zondag om 15.00 uur een gratis rondleiding langs de tentoonstelling 'Leiden, eeu wig feest' die wordt gehouden ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de 3 October-Vereeni- ging. Studiebeurs van 20 mille voor Leidse reumatologe LEIDEN (ANP) - Mevrouw J.M.W. Hazes, assistent-reumatologe in Leiden, krijgt op 24 oktober de Boots Reumatologie Studiebeurs. De beurs, 20.000 gulden groot, wordt haar uitgereikt op een na scholingscursus van de Nederland se reumatologen in het academisch ziekenhuis in Leiden. Boots, een van oorsprong Engels farmaceutisch bedrijf, verricht zelf research op het gebied van reuma en stimuleert met studiebeurzen dergelijk onderzoek ook elders. Het is voor het eerst dat de beurs in Nederland terecht komt. Mevrouw Hazes had een voorstel ingediend voor onderzoek naar het verschil tussen het voorkomen van rheumatoïde arthritis bij mannen en vrouwen en de rol die erfelijke en hormonale factoren daar moge lijk bij spelen. Met de beurs kan ze nu drie maanden in het Londense Hospital Medical College de gege vens analyseren van ruim negentig families met deze ziekte. GEWOND - Een 17-jarige fietster uit Oegstgeest is gistermorgen met een gebroken been overgebracht naar het AZL. De fietster werd op de Molenwerf aangereden door een 35-jarige Leidse automobilist, die zijn auto wilde parkeren en daar voor het fietspad moest kruisen. Hij had de de vrouw niet zien aan komen, net zo min als de vrouw hem had gezien, want zij verklaar de op de fiets een boekje te hebben zitten lezen. Verdachten kledingdiefstal aangehouden LEIDEN - Drie Amsterdammers, twee mannen en een vrouw, zijn woensdagmiddag op de Aalmarkt aangehouden met ruim 800 gulden aan gestolen kleding. Nader onder zoek wees uit dat zij ook nog eens 800 gulden aan kleding in de auto hadden liggen. De kleding was voornamelijk afkomstig uit V&D en verschillende sportzaken in Lei den. De kleding en de auto zijn in be slag genomen. Ook bleek dat twee van hen nog een aantal vonnissen met een tegoed van ruim 1000 gul den niet hadden voldaan.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4