Steeds Huisartsen roken meer en sporten veel minder Trailer met kunstwerken van Belgisch kunstenaar 'Onnodige dierproeven farmaceutische industrie' Resultaten onderzoek dr. P. Lens: VRIJDAG 17 OKTOBER 1986 LEIDEN drie of vier vragen met 'ja'. Huisartsen blinken in dit geval be paald niet uit. De signalen die wij hier krijgen hebben vaak met alco hol te maken. Jarenlang sleept het soms voort. Collega's en patiënten weten het wel, maar houden hem de handen boven het hoofd. Wat je ziet is, dat zijn collega's hem hun patiënten in de weekenddienst niet durven toe te vertrouwen". "Ze schakelen de telefoonbeantwoor- der niet in. ze doen zelf de dienst. De patiënten", zegt Lens, "zijn heel tolerant. Gaan gewoon de volgen de dag nog eens terug. De collegia le verhoudingen tussen de artsen onderling spelen een grote rol. Zo van: 'Wij artsen moeten voor elkaar zorgen'. En elkaar niet verlinken". Een procent van alle artsen in Nederland (2500) is verslaafd aan morfine of iets dergelijks. Peter Lens: "Je kunt hen niet vergelij ken met een drugsverslaafde. Hij hoeft niet te stelen. De arts kan de morfine gewoon voorschrijven en het vervolgens voor zichzelf ge bruiken. Hoewel de controle tegen woordig goed is. Zeker omdat veel apothekers met computers werken en in een oogopslag kunnen zien waar het gebruik extreem hoog is". Sancties Nederland kent wel de kanelen (Medisch Tuchtrecht) voor dit soort gevallen. Maar er wordt slechts zelden gebruik van ge maakt. In Amerika is het allemaal veel harder. Een arts loopt daar zelfs de kans om zijn bul kwijt te raken. Peter Lens: "In de opleiding let ik meestal op het gedrag van de studenten. Als ik in de gaten heb, dat iemand eigenlijk minder ge schikt is voor de pataiëntenzorg, dan zeg ik dat tegen hem. Op het moment dat we met lichamelijk onderzoek aan de gang gaan - dat duurt ongeveer een maand - en een student wenst daar onder geen be ding aan mee te doen, nou. dan is er wat mis. Na die maand is er een eindbespreking en dan komt dat wel aan de orde. Ook hier geldt het weer: je kunt de student er alleen maar op wijzen, sancties heb je niet. Je kunt hem niet wegsturen. Helaas merk je zoiets pas als de student al een jaar of vier bezig is met z'n studie." Voor de 'zieke' (huis)arts en zijn familie is er overigens een netwerk van deskundigen (psycholoog, psychiater, theoloog enz.) waarop zij een beroep kunnen doen. Over het hele land verspreid. Meestal, zo is de ervaring van Lens, wachten ze daar veel te lang mee. Hij zegt: "Artsen die echt ziek zijn berokkenen niet alleen zich zelf schade, maar ook hun patiën ten. Schade die aanzienlijk kan zijn. Heeft de patiënt dat niet door, dan loopt hij risico's. Denk nu niet dat artsen aan de lopende band gekke dingen doen. Helemaal niet. Ik denk dat we praten over een op de duizend artsen die écht ziek is". De zieke arts en zijn praktijk. Pe ter Lens zegt. dat artsen met een grote (3000 patiënten) vaker ziek zijn dan hun collega's die het met minder patiënten willen stellen. "Over het algemeen is hard werken niet ongezond. Een arts houdt van hard werken. Zestig uur in de week is normaal voor hem. Hier komt dus ook het probleem om de hoek kijken waarom er zoveel werkloze (huis)artsen zijn. Pas als hij zeer hard moet werken komt de gezondheid in het geding". Maar niet alleen de gezondheid van de arts. Zijn gezin komt in veel gevallen tekort. Peter Lens: "In veel artsengezinnen zie je dat de partner ontevreden is met het be staan. Romantische verhalen over het beroep? Vergeet het maar. Het is een afmattend beroep. Een groot aantal gezinnen komt daarom in de knel. Kinderen uit artsengezinnen zijn heel lastig. Daar staan ze om bekend. Toch zijn er relatief ge sproken weinig echtscheidingen. Niet meer dan in de normale sa menleving. Het gebeurt nogal eens dat men bij elkaar blijft, omdat een scheiding grote financiële conse quenties met zich meebrengt". De huisarts neemt het met zich zelf dikwijls niet zo nauw. Sport bedrijven? 40 procent heeft zelden tot nooit lichaamsbeweging, ter wijl dit percentage bij de 'gewone man' op 28 procent ligt. Minimaal is hun aantal dat zich jaarlijks laat controleren. Ze gaan wel trouw naar de tandarts: 95 procent is de score. De tandartsen zelf laten hun gebit niet periodiek controleren. Peter Lens constateert dat drie kwart van alle huisartsen geen ei gen huisarts heeft. "Ik vind dat dit eigenlijk wel nodig is. Wat zie je nu? De huisarts gaat zelf dokteren. Dit leidt dan tot directe consulten bij een - bevriende - specialist. Er hebben ook meer ingrepen plaats. Bij dè vrouw van een huisarts gaat, om maar een Amerikaans voor beeld te noemen, de baarmoeder er sneller uit en hun kinderen raken gauwer hun blindedarm kwijt, al thans vlugger dan andere kinde- Gistermiddag stond de trekker met oplegger met drie kunstwerken op het Stadhuisplein in Leiden. Kunstenaar Lannonye (baard) praat met wethouder Kuijers. (foto Holvast) Rijdende expositie door Benelux LEIDEN - Met kunst de boer op. Kunst bij de mensen brengen. Niet bij een paar duizend mensen maar bij een publiek van 4,5 miljoen koppen groot. Hoe doe je dat? De Belgische beeldhouwer Hen ri Lannoye heeft er iets op gevon den. Hij heeft drie van zijn monu mentale beeldwerken op een vrachtwagen gezet en rijdt daar mee de hele Benelux door. 'Interci ty-art' heeft de kunstenaar zijn pro ject gedoopt waarmee hij gisteren ook het Leidse stadhuisplein aan deed. De Leidse wethouder van cultuur, Kuijers, heette de Belgi sche kunstenaar daar officieel wel kom. In totaal worden meer dan 300 steden bezocht en ongeveer 4500 kilometers afgelegd. Door een on derzoeksbureau is berekend dat op deze wijze zo'n 4,5 miljoen perso nen van 15 jaar en ouder de rijden de expositie te zien zullen krijgen. Het is een rotsvaste overtuiging LEIDEN - De bijzondere hoogle raar dierproefvraagstukken dr. Tj. de Cock Buning heeft ernstige kri tiek op de rol van de farmaceuti sche industrie, die naar zijn me ning onnodig veel dierproeven ver richt om niet werkelijk noodzake lijke nieuwe produkten op de markt te brengen. Dat zei hij van middag tijdens de aanvaarding van zijn ambt in Leiden. De industrie overspoelt de markt volgens hem met middelen die een kopie zijn van al bestaande middelen of een werking hebben gelijk aan al be staande middelen. De Cock Buning vindt dat de overheid strengere eisen moet stel len. Een nieuwe stof of middel zou pas mogen worden toegelaten als deze 20 procent aantoonbaar beter is dan een al bestaand middel. On der beter verstaat hij onder meer minder bijverschijnselen, doeltref fender en goedkoper. De verant woordelijkheid voor de vooruit gang van de gezondheidszorg ver schuift daarmee van de industrie naar de regering, aldus de hoogle- Volgens hem werkt de eis van 20 procent niet alleen proefdierbespa- rend. De industrie kan in een vroeg stadium de haalbaarheid van haar produkt inschatten. Zij kan haar onderzoekspotentieel daarom rich ten op een werkelijk veelbelovend produkt. Bovendien plaatsen De Cock Bu ning kanttekeningen bij het nut van dierproeven voor de farmaceu tische industrie. Hij verwees naar een aantal doorbraken in het on derzoek naar hart- en vaatziekten die werden verkregen door obser vaties van patiënten. Ook kunnen de resultaten van dierproeven niet zonder meer worden vertaald naar de mens. Omgekeerd komt soms overigens het zelfde voor. Penicilli ne was nooit op de markt gekomen als het eerst was getest op marmot ten. Naast de bepalendè rol van de overheid is het volgens de hoogle raar de klinicus die in eerste in- s nog steeds leeg. Molen de Put laat nog tot het i het jaar op zich (archieffoto) molen wel af zijn. Die afspraak met de bouwer is tamelijk hard". Arie Verheij, de molenbouwer, geeft als reden dat de Put er nog niet staat dat het "toch niet zo makkelijk is om zo'n molen te bouwen. Ik kan niet zeggen dat het nou zo tegenloopt, het gaat eigenlijk wel aardig. In tijd gaat het effe duren". Moest aanvankelijk een 300 jaar oude eik als as van de molen dienen, dat plan is inmiddels ver anderd. De stichting, bang dat de as al snel door houtworm zou worden aangetast, besloot toch maar een ijzeren as in de molen te laten zetten. En dat houdt na tuurlijk ook op. Maar Verheij is tamelijk optimistisch: "Als het allemaal goed gaat, gaan we hem in december plaatsen". Per vrachtwagen zal de molen in on derdelen naar de houtzagerij van Noordman worden gebracht. Daar gaan de onderdelen op een dekschuit over de Rijn naar het Galgewater, waar hij dan zal wor den geplaatst. De molen weegt 40 ton. "Hij staat dus gewoon op z'n gewicht. Wegwaaien zal hij niet gemakkelijk doen", grapt Verheij. Stantie moet experimenteren met nieuwe stoffen. De industrie zou hierop vervolgens kunnen inspe len door een middel al dan niet in produktie te nemen. De Cock Buning spaarde in zijn kritiek de opstelling van de over heid in enkele zaken niet. Hij noemde het inconsequent geen ex tra geld beschikbaar te stellen voor een extra cursus proefdierkunde voor toekomstige dierexperimen tele onderzoekers. Ronduit stui tend noemde hij de beslissing van het kabinet het centraal proefdier- bedrijf van TNO aan een Ameri kaans commercieel bedrijf te ver kopen. Dat bedrijf heeft geen enkel belang bij een inperking van het aantal proefdieren, integendeel, al dus de hoogleraar. Dependance 'Springplank' grotendeels uitgebrand LEIDEN - Een uitslaande brand heeft er gistermiddag om 12 uur voor gezorgd dat een lokaal en het kantoortje in de dependance van basisschool de Springplank aan de Sumatrastraat in as werden gelegd. De schade schat directeur W. Boer op twee ton. De rest van het ge bouw liep de nodige rook- en wa terschade op. De brand is ontstaan doordat 5 kinderen van 8 jaar op het speel plein een zelf gebouwde hut in vlam zetten. De takken en oude bladeren waarmee de hut was ge maakt gaven een groot knappe rend vuur dat binnen de kortste keren oversloeg naar de lokalen. De kinderen hebben nog ge poogd de brand te blussen door emmers water uit de nabij gelegen sloot te sjouwen. Toen dan niet lukte zijn ze vlug naar huis gegaan. Eén van de kinderen vertelde het zijn vader, die zo vlug als hij kon een kjjkje is gaan nemen. Na de ra vage gezien te hebben, belde hij onmiddellijk de brandweer, die niet meer kon verhinderen dat een deel van de school volledig uit brandde. Directeur Boer zegt dat alles in het werk wordt gesteld om de kin deren, die nu herfstvakantie heb ben, maandag te kunnen onder brengen in het hoofdgebouw van de school. Twee klassen van de Springplank en één van de Vrije School waren in de drie lokalen tel lende dependance gevestigd. Of de kinderen inderdaad in het hoofd gebouw kunnen worden opgevan gen, hangt volgens Boer af van de vraag of hij zo snel nieuw meubi lair kan krijgen. De ouders van de leerlingen worden waarschijnlijk door een brief van de situatie op de hoogte gesteld. van Henri Lannoye dat het grote publiek gevoelig is voor beeld houwkunst, zeker wanneer het kunstwerken betreft die door hun grootse aanpak tot de verbeelding spreken. Maar het grote publiek kent volgens de Belgische kunste naar nauwelijks de weg naar het museum en daarom is hij met het exposeren van zijn werk een ande re weg ingeslagen om het contact tussen publiek en kunst te kunnen realiseren. Door middel van een reizende tentoonstelling heeft de kunstenaar de mogelijkheid zoals hij hetzelf uitdrukt: "de verlamde beeldende kunst doen opstaan en laten wandelen tot aan de voordeur van de burger". De reis is begonnen op 17 sep tember in Brussel en zal eindigen in de woonplaats van de kunste naar, Bornem, op 3 november aan staande. In Leiden was de rijdende expositie slechts kort te bezichti gen. De vrachtwagen met 12 meter lange opligger, compleet met kunstwerken zo'n 25 ton zwaar, stond maar twee uurtjes op de Vis markt bij-het stadhuisplein. Drie beelden die naar vorm en onderwerp belangrijk zijn voor de beeldhouwkunst van Henri Lan noye worden op de reizende ten toonstelling meegevoerd. 'De Moe der' is een reusachtige steensculp tuur (in blauwachtige steen, vijf meter lang en 18 ton zwaar) waarin Lannoyes zin voor grootheid het meest tot uitdrukking komt. Met zijn bronzen 'Autopiloot' symboli seert hij het zelfvertrouwen van de hedendaagse mens in de technolo gische ontwikkeling. 'Decadentie' daarentegen benadert de ontwor telde mens in de twintigste eeuw wiens degeneratie met allerhande drugs leidt naar wanhoop en fatale zelfvernietiging. Verbaasde reacties, korte schuchtere blikken en soms wei nig fijnzinnige kwalificaties vallen op te tekenen uit de zeldzame con frontatie tussen het Leidse publiek en de kolossale beelden. "Het Ne derlandse publiek heeft meer het hart op de tong dan het Vlaamse", meent de Belgische kunstenaar. "Kent u mijn moeder? Wel, die ziet er veel gezonder uit dan dat beeld", zo wordt hem onder meer toege voegd. "Het is natuurlijk een ander publiek dan naar het museum komt", realiseert Henri Lannoye zich. "Dat is ook het doel van de rijdende tentoonstelling. Elke kun stenaar heeft behoefte zijn werk te laten zien aan zoveel mogelijk Het aanschrijven van gemeen ten, de hele organisatie heeft Lan noye veel geld en tijd gekost. Meer dan 4000 brieven heeft hij geschre ven. "Maar het is absoluut de moei te waard", zegt hij halfweegs zijn de. De enorme kosten van de rij dende expositie (230.000 gulden) worden voor meer dan de helft ge dragen door sponsors. Aan het pro ject is bovendien een goed doel verbonden. Eén van de kunstwer ken 'Autopiloot' zal namelijk aan de hoogste bieder verkocht wor den. De opbrengst zal, na aftrek van materiaalkosten, ten goede ko men aan Unicef. ADVERTENTIE Td. 02508-1044. Showroom open mo.i/mro. 10-17 uur. i Vijfhuizen zitten de makers zelf. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Vakman In de notulen van de vergadering van de werkgroep Pancras-Oost kwamen we een nieuw begrip in de Nederlandse taal tegen: om gevingsvakman. Waar dat op slaat? Enkele omgevingsvaklie den hebben bij de gemeente een opleiding gehad en nu werken zij op proef in Pancras-Oost. Het is de bedoeling dat zij allerhande klussen gaan opknappen. De op drachten daartoe lopen via de ge meente. Volgens gemeente-ambtenaar Stigter is het de bedoeling om het onderhoud in de wijken be ter aan te pakken. "Het groen, de verlichting en riolering, timmer en metselwerk, het schoonhou den en het straatwerk". Wie ko men voor een dergelijke oplei ding in aanmerking? "Jongens die een paar goeie handen aan hun lijf hebben". Buurtbewo ners kunnen de vaklui aanklam pen, wanneer ze ontdekken dat iets kapot is of niet werkt. De lie den zullen in de wijk een eigen onderkomen krijgen. Aanvanke lijk was gedacht aan het Ir. Driessenplein, maar aangezien dit binnenkort tot parkeergarage wordt omgetoverd, wordt naar een andere plek uitgekeken. Als de proef in Pancras slaagt, zullen ook Leiden-Noord. Groenoord en de Slaaghwijk aan de beurt komen. En over een tijdje zal de hele stad over omgevingsvaklie den beschikken. Nu ja, over een tijdje. Volgens Stigter kan dat nog wel een jaar of vijf tot tien duren. Alles zal in samenspraak met de gemeentelijke afdelingen gaan: de reinigingsdienst, riole ring, groen e.d. Stigter: "Als meer wijken dergelijke vaklie den tot hun beschikking krijgen zal er een coördinator dat werk moeten zien te bundelen". Dat wordt dus een 'omgevingsvak- mancoördinator'. De Put Molen de Put, de standaardmo len die op het bolwerk aan het Galgewater zal komen, is nog niet klaar. De leden van de stich ting, die overigens om aan het benodigde geld te komen voor de bouw van de molen een loterij hadden uitgeschreven, hadden graag gezien dat de wieken van de Put al op 3 oktober vrolijk hadden gedraaid, maar dat was ijdele hoop. Reinout van Gulick: "Eigenlijk was dat geen reële verwachting. En ach, echt drin gend is het natuurlijk niet. Nie mand is er kapot van als de mo len er pas rond de jaarwisseling staat. Het ziet er naar uit dat bin nenkort met wat activiteiten op het bolwerk wordt begonnen. Tegen het eind van het jaar zal de LEIDEN - Huisartsen heb ben minder vertrouwen in de medische macht, dan 'gewone' mensen. Met na me jonge huisartsen mer ken dat ze met 'twee linker handen' de praktijk binnen stappen. Kankerpatiënten overlijden, oudere patiën ten gaan dood. En zij kun nen niets voor hen doen. "Dat is een enorme ontgroe ning voor zo'n arts", zegt dr. Peter Lens van de faculteit huisartsengeneeskunde van de rijksuniversiteit in Lei den. door Jan Westerlaken Lens zegt dat het vertrouwen van de wat oudere huisarts wel wat groter is. Zij zoeken sneller een medische oplossing. Ook voor zichzelf. Omdat zij er vertrouwen in hebben. De jonge huisarts kijkt vaak eerst even de kat uit de boom en wacht af wat de natuur doet al vorens hij besluit een poedertje, drankje of pilletje te verstrekken "Er zijn enorme verschillen in voorschrijfgedrag", zegt hij. "In sommige streken van het land schrijft de ene huisarts tien keer zoveel medicijnen voor als een col lega in de directe omgeving". Peter Lens heeft de gezondheid van de huisarts en diens leefwijze uitgebreid onder de loep genomen. Vragen die daarbij aan de orde kwamen: alcoholgebruik, roken, medicijngebruik, lichaamsbewe ging, gewicht en bloeddruk. Om de cijfers te kunnen vergelijken nam hij als 'gewone' medemens de tandarts. Hij beweegt zich in de zelfde sociale klasse. Over de resultaten zegt Peter Lens: "Bij huisartsen komt minder overgewicht voor dan onder de be volking. Vier procent van de huisartsen is te zwaar, bij de bevol king ligt dat percentage op 13 pro cent. Meer dan de helft van de 6500 huisartsen in Nederland rookt. In dezelfde sociale klasse ligt dit be duidend lager: 34 procent". Slecht De huisarts geeft hier een slecht voorbeeld aan zijn patiënten. "Soms", zegt Peter Lens. "rookt hij in het bijzijn van een patiënt. En dan kan het gebeuren, dat hij de patiënt adviseert niet meer te ro ken. Wat je nogal eens ziet is, dat de patiënt zo'n advies gewoon aan zijn laars lapt. De dokter rookt, waarom hij niet?". Opmerkelijk veel huisartsen drinken alcohol. Peter Lens: "Ik heb dat met vier vragen getest. Als je er twee met 'ja' beantwoordt, dan zit je al in de verdachte hoek. Negentien procent van de huisartsen behoort tot die catego rie. Dat is aan de behoorlijk hoge kant. Vijf procent beantwoordde Onderzoeker P. Lens: "Huisartsen hebben minder vertrouwen in de me disch macht dan 'gewone' mensen (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3