MONUMENT 'Vogels observeren, dat kan overal' Finale van sportkwis met 18 deelnemers Sassenheimer zwaar gewond Vogelbescherming organiseerd zaterdag landelijke vogelkijkdag Molen Hoogeveense Polder bleef op het nippertje behouden Gezinsvervangend tehuis in Rijnsburg I officieel geopend VRIJDAG 17 OKTOBER 1986 REGIO LEIDEN PAGINA 21 LEIDEN/BOLLENSTREEK - Le den van 18 verenigingen uit de bol lenstreek en Leiden en omgeving binden op 22 oktober in Tripodia in Katwijk met elkaar de strijd aan om het sportkwiskampioenschap voor jeugdige sporters van 10 tot en met 12 jaar. Aan de voorronden die de afgelopen weken zijn gehou den hebben meer dan 60 verenigin gen deelgenomen. Het sportkwiskampioenschap wordt dit jaar voor de zevende keer georganiseerd door de rabobank. In de voorronden dienden de deel nemers sportvragen op te lossen en met behulp van een spreekwoor- den-raadwedstrijd een zin af te ma ken. De 18 beste verenigingen ko men woensdag uit in de finale die wordt gepresenteerd door Judith Bosch en Dick Passchier. Er wor den dan onder meer vragen gesteld over voetbal, tennis, schaken, ter wijl ook een behandigheidsspel punten kan opleveren. SASSENHEIM - Bij een ongeval op de Menneweg in Sassenheim is vanmorgen een fietser uit die ge meente zwaar gewond geraakt. De man werd aangereden door een au to en is met een schedelbasisfrac- tuur overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Het ongeval ontstond doordat de fietser vanaf de Rusthoflaan de Menneweg opreed, zonder daarbij voldoende op het overige verkeer te letten. Hij werd aangereden door een 22-jarige automobilist, even eens afkomstig uit Sassenheim. SLIPCURSUS - Veilig Verkeer Nederland (afdeling Lisse) organi seert zaterdag 29 november in sa menwerking met Rob Slotenma kers Slipschool een gecombineer de behendigheid- en antislipcur sus. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij D. verschuren aan de Bachstraat 32 in Lisse. Brandstichting ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft een man in bewaring gesteld die gisteren in de namiddag heeft geprobeerd brand te stichten in zijn woning aan de Raadhuisstraat. De poging mag als mislukt worden beschouwd, de brand bleef zeer beperkt. De poli tie kon over de achtergrond van de mans poging geen bijzonderheden geven. Kees van Kuilenburg Buit in struiken ALPHEN AAN DEN RIJN - In brekers wisten zich gisternacht kennelijk geen raad met een ko pieerapparaat, twee cassetterecor ders en een aantal flessen sterke drank. Zij hadden de spullen buit gemaakt in het gebouw van de Volksuniversiteit en carnavalsver eniging de Cascarvieten aan de Molenvliet in Alphen. De buit werd gisteren deels teruggevonden in struiken in de omgeving en 2 deels in het Bospark. Gemeenten hebben sinds 1 januari van dit jaar meer invloed bij het aanvragen van subsidie voor het restaureren van monumen ten. Om voor die nieuwe regeling in aanmerking te kunnen ko men, moesten zij vóór 1 september van dit jaar bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc) een zogenaamde monumentenlijst indienen. Aan de hand van die gemeentelijke lijsten verschijnt in deze krant wekelijks een verhaal over monumenten in de gemeenten in de duin- en bollenstreek. Vandaag een verhaal over de twee jaar geleden gerestaureerde Hoogeveense poldermolen in Noordwijkerhout. NOORDWIJKERHOUT - Enig recht van spreken heeft de 80-jarige molenaar L.J. Cozijn wel. Hij is immers bijna zestig jaar molenaar van de Hoogeveense polder molen in Noordwijkerhout en heeft in al die jaren dus wel het een en ander meegemaakt. Zo veel zelfs, dat hij er zo nu en dan sterk over dacht met zijn werk te stop pen. Jaren geleden wilde een aantal polderbestuurders de molen slo pen. Er was een dieselmotor aan geschaft die het werk van de mo len wel kon overnemen, vonden zij. Er kon nu ook worden gema len als er geen wind was. "Waar zouden wij die dure molen nog handhaven?" vroegen zij zich hardop af. Gelukkig waren de bestuurders die vóór sloop en uiteindelijk in de minder heid. Met als voornaamste ge volg dat de molen nog steeds in de bloembollenvelden staat. Met de bouw van de molen na bij de Leidsevaart werd in 1654 begonnen in opdracht van de toenmalige bestuurders van het waterschap Hoogeveense Pol der. Vier jaar later was de molen gereed voor gebruik. De bouw kosten bedroegen ongeveer 5000 gulden. De molen, een zogenaamde achtkanter, heeft zeer lang gema- voor het waterschap. De Hoo geveense Polder werd in 1980 on dergebracht bij het Hoogheem raadschap van Rijnland. Dat ge beurde nadat de provincie be- sloot de afzonderlijke water- schappen op te heffen, toen bleek dat veel polderbesturen het hoofd - figuurlijk gesproken althans - niet langer boven water konden houden. Jarenlang is de bemaling van de Hoogeveense Polder door de polderbestuurders aan uitbe steed. Het was volgens Cozijn ook in die tijd een hoogst onge bruikelijke gang van zaken om een molén te verpachten. Het be tekende bovendien dat er soms tamelijk snel van molenaar werd gewisseld. Uit de stukken van het polder bestuur blijkt dat Cozijn de mo lenaar is met de meeste dienstja ren. Cozijn heeft zijn liefde voor het molenaarsvak niet van een vreemde. Vader en moeder Co zijn stamden beiden uit een mo lenaarsgeslacht. "Al in 1600 waren er in Rijpwe- tering Cózijnen die molenaar wa ren", vertelt Cozijn trots. "Mijn vader was jarenlang molenaar in Leimuiden en Hillegom". Trou wens de 'lijn Cozijn' wordt nog even voortgezet, want ook zoon Bart is toen zijn vader in 1967 of ficieel opstapte als molenaar, in de voetsporen getreden. Dat 'of ficiële opstappen' betekende overigens ,niet dat vader Cozijn de molen de rug toekeerde. "Ik woon naast de molen en neem er uiteraard nog wel eens een kijk je". zegt hij bescheiden. De prak tijk is echter dat Cozijn nog dage lijks in de weer is bij de molen. "Ik ben nog goed gezond en waarom zou ik dan niet wat doen?" Cozijn werd op 1 juni 1926 be noemd tot molenaar van de Hoo geveense poldermolen. Pas een jaar later kon hij daadwerkelijk aan de gang. Cozijn moest eerst zijn dienstplicht vervullen; zijn NOORDWIJK - "Als je je ogen goed openhoudt, kom je overal bijzondere vogels tegen". Dat zegt Hein Ver- kade, voorzitter van de ruim 500 leden tellende Noord- wijkse vereniging voor natuur- en vogelbescherming. Zaterdag organiseert de landelijke vereniging tot be scherming van vogels, waaronder de Noordwijkse ver eniging valt, de Nationale Vogelkijkdag waaraan ieder een kan deelnemen. "Wij willen met deze kijkdag het zogenaamde vogelen, zoals wij onze hobby wel noemen, bevor deren", zegt Verkade. De 'voge laars' noemen zich ook wel advo caten van de wilde vogels. En mensen die voor deze dieren een pleidooi willen houden zijn vol gens de Noordwijker hard nodig. door Thijs Jansen Het is dit jaar voor de eerste keer dat een dergelijk grootscha lige kijkdag wordt gehouden. Belangstellenden kunnen onder meer in Noordwijk samen mét leden van de vereniging in de duinen ten noorden van de bad plaats op pad. Het vertrekpunt is de plaats waar de twee fietspa den bij elkaar komen. Tussen 07.00 en 08.00 uur vertrekken van dat punt groepen vogelaars. De bedoeling van de vogelkijk dag op zaterdag is volgens Ver kade dat een zo groot mogelijk aantal mensen zoveel mogelijk vogels telt en de soorten ook re gistreert. Daarvoor zijn speciale lijsten beschikbaar die door de vogelbeschermers worden ver strekt. De gegevens van de lijsten worden na afloop van de vogel kijkdag in een computer gestopt, waarna een 'top-tien' wordt sa mengesteld van de in Nederland meest voorkomende vogelsoor ten, zo vertelt een woordvoerster van het landelijke hoofdbureau van de vogelbescherming in Zeist. Alle deelnemers worden van de resultaten op de hoogte ge houden. Ze moeten daarvoor wel een rijksdaalder extra aan post zegels op het formulier plakken. Daarvan blijft na aftrek van ver zend- en administratiekosten een gulden over die zal worden be steed aan de vogelbescherming. Aan de hand van cijfers die op dezelfde manier in latere jaren zullen worden verzameld, kan het verloop onder de meest voor komende vogelsoorten in ons land worden bekeken. In totaal zijn er 10.000 tellijsten onder de aangesloten verenigingen ver spreid. In ons land worden minstens 57 vogelsoorten bedreigd, zo heeft de Nederlandse vereniging tot bescherming van vogels bere kend. Als er geen maatregelen worden getroffen, zullen deze vo gelsoorten in Nederland steeds zeldzamer worden. Sommige soorten lopen zelfs het gevaar hier als broedvogel te verdwij nen. Onder de bedreigde vogels zijn bekende soorten als kemphaan, ooievaar, korhoen, patrijs, grutto en kerkuil. Ook de lepelaar zal zich zonder verder bescher mingsmaatregelen niet langer kunnen handhaven. Een van de oorzaken van de achteruitgang is de schaalvergro ting in de landbouw. Ook zijn er steeds minder weilanden. In de ze streek bijvoorbeeld worden veel weilanden omgespoten tot bloembollengrond. "Die schaalvergroting is er de oorzaak van dat de steenuil hier bijna helemaal uit de omgeving is verdwenen", zegt Hein Verka de, die zijn hobby al ruim 14 jaar uitoefent. In die drie decennia heeft hij deze uilsoort gevolgd. "Toen ik pas met mijn liefhebbe- Hein Verkade: "Zaterdag kan iedereen komen vogelen". (foto Dlck Hogewoning) rij begon, zaten er hier in de buurt vier tot vijf paartjes. Nu zijn er helemaal geen paartjes meer te vinden", zegt hij. Oostblok Er is in die jaren overigens nog veel meer veranderd in de lucht, zo meent Verkade. Vroeger zag je hier dikwijls de bonte kraai, een dier dat gedeeltelijk grijs en gedeeltelijk zwart is. "Die kraai zie je nu ook bijna niet meer". Het verrassende is dat het dier niet met uitsterven wordt be dreigd. De vogel hoort eigenlijk thuis in de Oostbloklanden. De stijgende welvaart daar, behoedt de soort voor uitsterven zo meent Verkade. "Deze kraaien kunnen nu 's winters volop voed sel vinden in het land van her komst". Voor de thans verdwenen vo gelsoorten zijn volgens Verkade andere soorten in de plaats geko men. "De Turkse tortelduif is zo'n voorbeeld. Ruim dertig jaar geleden werden ze voor het eerst in Nederland gesignaleerd. Nu komt deze vogel hier algemeen voor". Het is volgens Verkade een mysterie waarom zo'n vogel soort ineens over West-Europa uitzwermt. Ook de fuut doet het redelijk goed in de randstad, meent Ver- kade. "Dat komt", zo zegt hij, "onder meer omdat het milieu hier niet helemaal schoon is, maar ook weer niet al te erg ver vuild. In zo'n milieu zitten vrij veel kleine vissen en daar leven de futen weer van". Nog een typische 'streekvogel' die zo goed als verdwenen is uit dit gebied is de geelgors, een zangvogel ter grootte van een mus. "Deze vogel kwam van oudsher veel voor in de bollen streek. Het diertje verbleef in ha gen en heggen langs de bollen velden en leefde onder meer van het zaad van het stro dat 's win ters werd gebruikt om de velden af te dekken". Maar omdat er vol gens Verkade door de schaalver groting, die ook bij bloembollen- bedrijven heeft toegeslagen, steeds meer heggen en hagen verdwenen, verdwijnt de geel gors eveneens. Somber Ondanks deze sombere gelui den valt er komend weekeinde nog volop te genieten van dé vo gels die door het vaderlandse luchtruim vliegen, meent Verka de. Er valt volgens Verkade in de lucht meer te zien dan menig mens zou denken. "En dat obser veren van vogels kan overal; in de achtertuin, op het balkon, aan het strand, maar natuurlijk ook in de duinen". Langs de kust zijn de mogelijkheden om vreemde vogels te zien op dit moment het grootst. Dat komt omdat veel trekvogels momenteel langs de kust naar het zuiden trekken. "Het hangt natuurlijk ook af van het weer op zaterdag, maar als de wind uit het zuiden komt en het weer helder is, dan is de vogeltrek op zijn best. Als het een beetje meezit, kunnen de mensen onder meer vinken, sij zen, veldleeuwerikken, spreeu wen, maar ook sperwers zien. Bij wandelingen in het bos is de kans groot dat de mensen goudhaantjes en allerlei soorten mezen tegenkomen. Ook in de polder Hoogeweg tussen Rijns burg en Noordwijk is nog veel moois te zien. Maar ook de vogel bevolking in deze polder wordt volgens Verkade ernstig be dreigd, al kan het er nu nog mee door. "Het Westland en de Haarlem mermeerpolder zijn twee gebie den waar weinig vogels voorko men. De duinen van de Amster damse Waterleiding tussen Noordwijk en Zandvoort zijn echter weer een uitstekend ge bied om naar vogels te kijken", aldus Verkade. 'Contact met buurt is uitstekend' RIJNSBURG - Het gezinsvervangend tehuis voor volwas sen verstandelijk gehandicapten aan de Evertsenstraat 132 in Rijnsburg is vanmiddag officieel door burgemeester F. Jonkman van het bloemendorp geopend. Voorafgaand aan de openingshandeling - het doorknippen van een lint voor het tehuis - werd er in de gereformeerde Immanuël- kerk een bijeenkomst gehouden. Het tehuis biedt plaats aan 20 be- woners, zowel mannen als vrou wen. Iedere bewoner beschikt over een eigen zit-slaapkamer, terwijl er daarnaast twee huiskamers zijn voor gezamenlijk gebruik. Over dag zijn dé bewoners werkzaam in een sociale werkplaats, in een dag verblijf voor ouderen of in het ge zinsvervangend tehuis zelf. De opzet van het tehuis aan de Evertsenstraat is om de bewoners te leiden naar een zo groot mogelij ke zelfstandigheid. "Een streven dat uiteraard is aangepast aan ie ders kunnen en vermogen", ver duidelijkt C.P. Schreve die is aan- - gesteld als hoofd van het tehuis. Om de begeleiding van de bewo- - ners van het tehuis zo goed moge- lijk te laten verlopen, zijn er door - het bestuur van de protestants- christelijke stichting Ouders en Vrienden van Verstandelijk Ge handicapten in Leiden en Omstre ken, die het tehuis beheert, tien personeelsleden aangesteld. "En het kost dikwijls heel wat hoofd brekens om dat financieel rond te krijgen", aldus de vice-voorzitter van de stichting, mevrouw L.M. van Straaten-Van der Boom uit Voorschoten. Deskundigen De tien personeelsleden, onder wie acht groepsleiders, worden waar nodig ondersteund door eeii team van deskundigen dat onder anderen bestaat uit een ortho-pe- dagoge (een specialiste in de op voeding van verstandelijk gehan dicapten), een maatschappelijk werkster en een arts. Verder zijn er voor huishoudelijke werkzaamhe den vier medewerkers aangesteld. Het gezinsvervangend tehuis ziet er van buiten uit als een rijtje van vijf eengezinswoningen. Het valt in de nieuwbouwwijk De Hoek dan ook niet uit de toon. "Dat was één van de voorwaarden van de ge meente om het tehuis hier te mo gen bouwen", aldus mevrouw Van Straaten. Zij wijst er nadrukkelijk - op dat het de bedoeling is dat er een goede relatie tot stand komt tussen de bewoners van het tehuis en de buren. Volgens hoofdleider Schreve zal dit best lukken. "Er zijn over en weer al contacten gelegd en we hebben van de buurt al een tosti- ijzer cadeau gekregen';, zegt hij. "Het blijft met een dergelijk te huis in een woonwijk altijd een vraag hoe de omgeving zal reage ren. Maar sinds we het tehuis in au gustus in gebruik hebben geno men, hebben we nog geen proble- men met de buurt gehad, integen deel zelfs", aldus een verheugde Schreve. "We merken nu al dat we duidelijk zijn geaccepteerd". Open huis De bewoners van het tehuis, van r wie de gemiddelde leeftijd 45 jaar is, hebben volgens Schreve zelf ook het gevoel dat ze er beter van F zijn geworden. "De meesten van hen hebben hun hele leven in in richtingen gewoond, waar ze ei genlijk niet thuishoorden. Het me rendeel van de mensen die nu hier wonen, komt van de dr. mr. Willem •van der Bergh-stichting in Noord- 1 wijk. "De verhuizing naar het ge zinsvervangend tehuis heeft voor hen statusverhogend gewerkt", zo meent Schreve. Op 24 oktober krijgen belang stellenden de gelegenheid om een kijkje in het tehuis te komen ne men. De deuren staan daartoe tus sen 14.00 en 16.30 uur open. functie werd dat jaar waargeno men door zijn vader. In die jaren kon er alleen maar worden gema len op de wind. Pas in 1930 werd de dieselmotor aangeschaft die bij gebrek aan wind kon worden ingeschakeld. Het was een vrij dure investe ring voor die tijd. Het polderbe stuur was ruim 5000 gulden kwijt voor de beroemde Deutz diesel motor. Door de kostbare aan schaf kwam bij verscheidene be stuurders de gedachte op om de molen dan maar te slopen. Het was een beleid dat in nog meer polders werd gevoerd en waar door er een flink aantal molens sneuvelde. Gelukkig bleek de meerder heid van het polderbestuur niet gevoelig voor de argumenten die werden aangedragen. Integen deel, er werd een flink bedrag uitgetrokken om de molen weer voor jaren 'maalvaardig' te ma ken. In 1939 werd de molen op geleverd. Op tijd, zoals spoedig bleek. In de Tweede Wereldoor log was er geen brandstof meer om de dieselmotor te laten draai en en lukte het malen alleen met behulp van de wind. "Andere polders hadden die mogelijkheid niet", vertelt Cozijn. "Ik heb in de oorlogsjaren nog gemalen voor de nabijgelegen Zilkerpol- der. Ook daar was de molen ge sloopt". Na de oorlog is er veel veran derd in de polder. Was voor de oorlog nog maar 30 procent van het land in gebruik voor de teelt van de bloembollen, nu is dat in middels opgelopen tot 80 pro cent. Volgens Cozijn betekent dat ook een grote verantwoorde lijkheid voor het waterschap. "De bollenkweker heeft in de winter zijn kapitaal in de grond zitten en daar mag niets aan mis gaan. Te veel water zou bijvoor beeld een ramp betekenen". Dat laatste is nooit een pro bleem geweest in de Hoogeveen se polder. De molen beschikte al vanaf het begin over een systeem dat het mogelijk maakte om wa ter in en uit de polder te pompen. "Vooral bij een hooggelegen pol der, zoals hier het geval is, is dat belangrijk. Bij droge zomers wordt er dan water ingebracht en in de wintermaanden in omge keerde volgorde". De Hoogeveense molen heeft van 1978 tot 1985 op non-actief gestaan. In die zin dat het in die tijd niet mogelijk was om de pol der met behulp van windenergie te bemalen. Daarvoor werd dan de hulpmotor gebruikt. Niet meer de dieselmotor die in 1930 was gekocht, maar een inmid dels in de molen geplaatste elek tromotor. In 1978 begon molen maker Huig Verbij uit Hoogma- de met een 300.000 gulden kos tende restauratie. De molen kreeg nieuwe alumi nium wieken en veel onderdelen van het aandrijvingsmechanis me werden vervangen. Ook kreeg de kap van de molen een nieuwe rieten bedekking. Die restauratie was hard nodig, want sinds de opknapbeurt van voor de oorlog was er vrijwel niets meer aan de molen gedaan. Cozijn heeft nogal wat aanloop bij de molen. Toeristen uit bij voorbeeld Japan, de Verenigde Staten en vele andere landen stoppen vaak aan de Leidse vaart. gezinsvervangend tehuis. (foto Dick Hogewoning) De ruirn drie eeuwen oude molen langs de Leidsevaart in Noordwijkerhout.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21